Nederlands waterpolo reikt weer naar de top Jaap Bark en Hans Willems beginnen zeilseizoen goed Brundage plotseling naar Johannesburg Goede resultaten in Brabantbad Anneke de Bruin met discus over 50 meter Paasei-wedstrijd op Loosdrecht PAGINA 12 DINSDAG 18 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD Voetbal in Engeland ZaterdagArsenal—Leicester 21. ChelseaSpurs 20, Coventry-Leeds 01, LiverpoolSunderland 21, Manchester C.West Ham 30, NewcastleBurnley 10, Nottingham Fulham 22, Sheffield Un.Ever- ton 01, SouthamptonManchestei Un. 22, StokeWolves 02, West Brom.—Sheffield Wed. 1—1. Tweede paasdag: ArsenalSouth ampton 03. CoventryStoke 20, EvertonSheffield Wed. 10; Man chester Un.Fulham 30, Sunder landWolves 20, West Brom.— Newcastle 20. Burnley—Leicester 11, Sheffield Un.Liverpool 11. DEN BOSCH (ANP) In het groene water van het Bra bantbad in Den Bosch heeft het Nederlands waterpolo-zevental zichzelf na vele jaren teruggevonden. Of het een definitieve terugkeer is, dient nog te worden afgewacht. In juni, in Milaan, tijdens het Olympische kwalificatietoernooi moet de oranje-equipe bewijzen, dat het goede spel van dit paasweek einde geen plotseling oplaaiend vlammetje is geweest. Er is echter hoop en wat belangrijker is: het zelfvertrouwen van aan voerder Fred van Dorp en zijn mannen is in de afgelopen drie dagen danig geschraagd. Italië werd met 32 verslagen, van Zuid-Slavië werd op ongelukkige wijze met 75 verloren en Hongarije kon pas in de laatste seconde Nederland van een ver diend gelijkspel afhouden. Goede resultaten, die wellicht nog te weinig aantonen dat Nederland met zijn nieuwe, boordevol vecht lust zittende mentaliteit opgewassen lijkt te zijn tegen ploegen, die tot de wereldelite behoren. Natuurlijk, er zaten nu ook nog schoonheidsfoutjes aan het spel van de nationale ploeg. Toen Italië in de ontmoeting tegen Hongarije duidelijk had gedemon streerd, dat met snelheid zelfs „be tonblokken" als Bodnar en Sarosi door uitputting bijna tot zinken kun nen worden gebracht, had Nederland van deze wetenschap gebruik moe ten maken. Maar zowel Fred van Dorp als Hans Wouda zagen dat met al hun in respevt. 137 en 57 interlandwedstrijden vergaarde rou tine niet in. Als goed debuterende André Hetrmsen en vooral Hans Hoogveld door razendsnel reageren bij een afgeslagen aanval een „break out" hadden geforceerd, werd deze door het te statische spel van Van Dorp en Wouda weer teniet gedaan. Ook het boekje „Hoe forceer ikstraf- worppunten", dat de Zuidslaviërs, de Italianen' en de Hongaren onder hun hoofdkussen hebben liggen, moet door de Nederlandse waterpolo-spe- lers voordat zij in het vliegtuig naar Milaan stappen nog een paar keer goed worden doorgenomen. Want juist op deze in het moderne water- polospel zo belangrijke punten kwam Nederland enige malen aanzienlijk tekort. Het ontbreekt de ploeg vaak gewoon aan raffinement en pas als coach Ger Jansen zijn jongens dat nog by zal kunnen brengen, zal Ne derland zich weer in de wereldtop van het waterpolo kunnen plaatsen. Uitstekend Het Nederlandse team begon za terdag uitstekend. Italië, waarvan voor de laatste keer in 1962 in Leip zig werd gewonnen, keek na bijna elf minuten spelen al tegen een 20 achterstand aan. Eerst had Hans Hoogveld de Italiaanse doelman met een schijnbeweging misleid en daar na scoorde Lout Geutjes via een straf worp. De door routinier Eraldo Pizzo geleide „Squadra Azzuri»" kwam nog wel even terug, maar drie straf worpen (twee voor Italië en één voor Nederland) brachten de ze ge tenslotte toch naar Nederland (3—2). Aangezien Zuid-Slavië en Honga rije elkaar met veel hang- en trek- werk op een gelijke stand (33) had den gehouden, lagen de papieren voor Nederland op een goede plaats in de eindrangschikking lang niet on gunstig. Daar kwam echter zondag al verandering in. Zuid-Slavië, totaal verrast door de geweldige inzet van het Nederlandse team, had na bijna twee „partjes" wel een 32 voor sprong, maar veilig was deze geens zins. Vooral toen eerst Nico van der Voet met een machtig backhand schot de paal trof en daarna Bart Bongers zijn schot door de lat zag gekeerd, brachten de Zuidslaviërs een belangrijke wijziging in hun tak- tiek aan. Karateslag Er werden wat gemenigheidjes ge presenteerd en de Nederlandse ploeg stapte pardoes in de wijd open gezet te val. Er waren nog geen twintig seconden in de derde periode verlo pen, toen Marovic onder water iets deed, waar Lout Geutjes niet van gediend was. Er volgde boven water een zwiepende karateslag in de nek van Marovic, die zich krimpend van pijn. naar het scheen, amper drij vend kon houden. De Zuidslaviër kon echter weer lachen toen hij tot zijn grote genoegen constateerde, dat Lout. Geutjes er door de onverbidde lijk fluitende Fransman Angela voor de duur van de gehele wedstrijd werd uitgestuurd. „Voor de bakker" zal Marovic gedacht hebben en hij voegde de daad bij het woord door de bal een halve minuut later koel en hard achter doelman Evert Kroon te jagen. Maar ook met zes man wenste Ne derland zich niet verloren te geven. Evert Kroon werd onder de Neder landse lat een schier onpasseerbare Harry Vriend drijft de bal op. hetgeen de Hongaar Konrad (rechts) tracht te verhinderen. man en in de schutterij van oranje hadden Hermsen, Van der Voet en Hoogveld geen enkel mededogen met keeper Stipanic. Het werd een opwindende strijd, die pas veertig seconden voor het laatste fluitsig naal van Angela werd beslecht, toen Lopatny met een welgemikt schot de Zuidslaviërs op 75 bracht Italië moest op dezelfde dag in een met veel emoties geladen duel Hongarije met 43 de zege laten. rige wedstrijden niet veel had laten zien, schoot de bal in de eerste mi nuut al twee maal achter de Hon gaarse goalie en een verrassing was zeker niet denkbeeldig. Ook de Hon garen veranderden echter meteen van tactiek: er moesten straf worpen worden geforceerd en dat lukte nog voor het verstrijken van de tweede periode twee maal. Feikai faalde niet en bracht zijn ploeg op gelijke hoogte. Toen Hoogveld, veruit de beste speler van de Nederlandse ploeg, een ver schot via het water in het Hongaarse doel zag ketsen, leek de kans op een zege nog aanwezig, maar Konrad' 2 maakte er nog voor het einde van het derde part 33 van. Beide ploegen hebben in de laatste slopende periode alles gege ven om alsnog de overwinning te for ceren. Het leek geen van beide te luk ken. maar in de laatste seconde sleepte Hongarije toch de zege bin nen, toen Konrad 2 een hard aan gegeven bal met een plotselinge voetbeweging achter de volkomen verblufte Evert Kroon trapte: 34, Eindstand: Zuid Slavië Hongarije Tweede Omdat op de derde en laatste dag van het toernooi Italië eerst met 54 van Zuid-Slavië verloor, kon Nederland alleen nog maar een tweede plaats bereiken als er van de Hongaren zou worden gewonnen. Lang heeft het er naar uitgezien dat- Van Feggelens elite dit stoute stukje zou uithalen. Harry Vriend, kwaad op zichzelf omdat hij in de twee vo- 3 2 10 5 3 2 10 5 3 10 2 2 3 0 0 3 0 15—12 12—10 11—13 9—12 Louis Marchant was beste Nederlander LINZ (ANP) De Nederlandse judoka's hebben tijdens het interna tionale toernooi in Linz geen over winning kunnen behalen. De beste Nederlander was Louis Marchant, (Boskoop), die in het half zwaarge wicht de finale bereikte door Fransman Villiers te verslaan. In de finale verloor hij echter var Oostduitser Howiller. DEN HAAG, (ANP) Maandagmiddag tijdens de trainingswed strijden op de sintelbaan Zuidlarenstraat in Den Haag verbeterde Anneke de Bruin (Sliedrecht Sport) het Nederlandse record discus werpen. De Sliedrechtse kwam tot een afstand van 51,04 meter, waar. mee zij als eerste Nederlandse de vijftig meter grens overschreed. Anneke de Bruin had met 50,74 m nog een tweede worp boven de vijftig meter. Met haar clubgenote Jet van der Giessen was Anneke de Bruin al houdster van het nationale record met een afstand van 49 94 m, Jet leverde die prestatie vorig jaar op 11 juni in Leeuwarden, terwijl Anneke op 1 oktober in Uden dezelfde afstand liet opmeten. Verrassende ontwikkeling op komst? JOHANNESBURG (ANP) De president van het Interna tionaal Olympisch Comité, de 80-jarige Amerikaan Avery Brundage, heeft in het paasweekeinde voor geweldige deining in de sportwereld gezorgd door naar Johannesburg te vliegen om daar te praten met Zuidafrikaanse Olympische officials. den, omdat men in Brundage: „Dat is twijfelachtig, Een verdaging of annulering zou niet automatisch het gevolg behoeven te zijn". „Vraag: „Wat gebeurt er als Zuid- Afrika door de Mexicanen niet wordt uitgenodigd?" Brundage: „Zuid-Afrika is door het IOC uitgenodigd en dat telt meer". Vraag: „Zou Zuid-Afrika opnieuw van de Spelen uitgesloten kunnen worden?" Brundage: „Dat is een moeilijke vraag, de vraag waar alles om draait". Vraag: „Wat gebeurt er wanneer de Mexicanen Zuid-Afrika niet uitno. digen en geen inreis-visa verstrek- ken?" Brundage: „Dat is een vraag, waarover we moeten nadenken". Avery Brundage (links) bij zijn aankomst in Johannesburg. Rechts op de foto Frank Braun, de voorzitter van het Zuidafri kaans Olympisch Comité. de ton bereikte. De posities wissel den later evenwel sterk, zodat ook Jaap Schippers nog eenmaal de lei ding kreeg en Bark enkele honder den meters vóór de eindlyn bijna ten prooi viel aan de Duitse Pr enz- Ier en Eekels, die van enkele wind vlagen profiteerden en Bark met het zweet in de h anden voor zich uit joegen. Bark won met enkele me ters vóór Prenzler (3682). Ver hagen, die lange t'yd tweede lag, kreeg moeilijkheden met zijn spin naker en verloor veel terrein, maar eindigde toch nog als vierde en als tweede in totaal. De eindstand luidt: 1. Bark 5636 pnt., 2. Jan Verhagen 5210, 3. Prenz ler (W.-Dld.) 4353. 4. Moster <W.- Dld.) 4353, 5. Bellinga 4314, 6. Eekels 3286. Slecht weg (Van onze zeilmedewerker) OUD-LOOSDRECHT De internationale Paasei-wedstrijden op de Loosdrechtse Plassendie traditionele opening van een lang zeilseizoen, hebben duidelijk aan belangrijkheid ingeboet. Goed, er wonnen dit jaar twee Nederlanders, het Flying Dutch- manteam Jaap Bark-Ron van der Wal en de Finn-crack Hans Willems, maar het Paasei dat zij hiermee verwiervenzullen zij toch niet met evenveel genoegen consumeren, als zij die in de vorige Paasei-evenementen met de eieren huiswaarts keerden. Toen stonden mannen als de Duitsers Rolf MulkaKarl Haist, de Brit Stuart Jardine vooraan voor de FD-prijs en Jack Knights (Eng.), André Nelis (België) eisten de Finn-eer op. Bark en Willems zullen zich tevreden moeten stellen met de gedachte te behoren bij een niveau dat iets boven de middel maat ligt. my* en onze Finn-elite Binkhorst en Van ilict interessant 'der Eist, zonder Willems. hesen het zeil bij Hyères. Zo bleef er voor FD.-zeilers als Ben Verhagen. Loosdrecht weinig interessants over. Fred Imhoff. Heike Blok en Bier- Toch boden de races aan insiders nog man zeilden selectie by San Remo enig perspectief. Bij de F.D.'s was Actie tijdens de FD-wedstrij- den op de Loosdrechtse Plassen. het team Jan Verhagen (zoon van de bekende FD.-grootheid) -Ted van Yperen goed op dreef. Na enige tijd op Rotterdamse wateren te hebben getraind, speelden zij in hun eerste grote race een dominerende rol. Jan Verhagen (18) stuurde zijn „8u- zie Wong" deskundig en uiterst soe pel, terwijl trapezeman Van Yperen (20) een goed debuut maakte. Voortreffelijk Vooral zondag, met een stevige zeilwind, handhaafde dit jeugdige team zich voortreffelijk. Ook Jaap Bark (29), nu eens los uit de scha duw van Imhoff-Korver. beheerste schip en elementen goed, maar stond met 135 na drie races iets onder Verhagen (251) die na een uitgekookte start in de slotrace niet Van gelijk niveau was het Finn- millieu waarin naast Willems, twee Zweden, Liljegren en Anderson en die Belg La Chapelle de koek ver deelden. Vooral de Zweden waren gevaarlijk voor Willems, die zich met het overwegend lichte zeilweer in topvorm voelde en na 1—24, al leen Liljegren 212 op punten nog voor zich had. De Zweed kwam in de finale bij de start zeer slecht weg en werkte zich in de race moei zaam naar een tiende plaats, terwijl Willems rustig zijn positie verbeter de en van een zevende naar een derde plaats zeilde. Oskamp won wel de finale, maar Willems het Paasei. Eindstand hier: Willems 5490 pnt., 2. Liljegren (5268 pnt.), 3. Oskamp (4666 pnt.), 4. Lachapelle (4645 pnit.), 5. Hunter (4249 pnt.). WATERPOLO Eén overwinning MARSEILLE (ANP) Italië heeft het internationale jeugdwaterpolo- toernooi in Marseille gewonnen. In de laatste ontmoeting versloegen de Italianen Spanje (tweede) met 4—2. Nederland eindigde op de vijfde en voorlaatste plaats. Onze landgenoten behaalden één overwinning, zondag avond versloegen zij Frankrijk, dat kon verhindeien dat Bark het eerst j laatste werd, met 6—2. Beweegreden Het Zuidafrikaanse lid van het IOC Reginald Honey, en de president van het nationale Olympische Comité van Zuid-Afrika, Frank Braun, had den even tevoren van hem een tele gram gekregen dat uitmuntte aan kortheid, „Kom maandag", luidde het. Bij zijn aankomst in Johannes burg wilde Brundage niets loslaten over zijn beweegredenen. Volgens waarnemers lijkt het echter zeer waarschijnlijk dat de IOC-president zal trachten het Zuidafrikaans Olym pisch Comité te bewegen van deelne ming af te zien. Brundage zelf ant woordde op de vraag hoe zijn hou ding was ten opzichte van Zuid-Afri ka: „Ik zou graag zien dat Zuid-Afri ka aan de O.S. deelneemt". De voorgeschiedenis van deze reis is de volgende: wegens de rassen scheiding in Zuld-Afrka werd Zuid- Afrika op het IOC-congres 1963 in Baden-Baden van de Olympische Spelen uitgesloten. De gevraagde ga ranties werden door de blanke Zuid afrikanen niet gegeven. Tokio bleef voor hen gesloten. De reis van een IOC-commissie in september 1967 naar Zuid-Afrika en de verzekering van Frank Braun, dat Zuid-Afrika Mexico met een gemengde ploeg zou aantreden, waarin kleurlingen dezelf de rechten zouden hebben als de blanken, brachten een ommekeer te weeg. Op de IOC-zitting in februari in Grenoble werd Zuid-Afrika na een geheime stemming per brief met 37 tegen 28 stemmen weer in de Olym pische kring opgenomen. Dertig Direct na het bekendworden van het resultaat van de stemming dreig den talrfjke landen met een gekleur de bevolking de Spelen in Mexico te boycotten. Toen het aantal van de protesterende landen tot omstreeks dertig was gestegen, eiste het Mexi caanse lid van het IOC, José de Clar ke Flores wegens een omstreden fout in de formulering een revi sie van de stemming. Daarop stelde Brundage een buitengewone stuursvergadering van het IOC op 20 en 21 april in Lausanne vast. Van dit bestuur maken deel uit: Brundage, de vice-presidenten Mas- sard (fr), Adrinow (Rusl) en De Clarke Flores (Mex) en verder de le den De Stefani (It), Gemayel (Liba- bon), de markies van Exeter (Gr.- Br.), Ali (Pakistan) en Killanin (Ierl.). Daarbfj komen de assistent van Brundage Taher Pascha (Egyp te/Zwitserland en IOC penningmees ter Hodler (Zwits.). Achtergrond Kort voor de reis van Brundage naar Zuid-Afrika hebben belangrijke sportlanden als Joego-Slavië en Rus land zich tegen de deelneming van Zuid-Afrika aan de Spelen uitgespro ken. Joego-Slavië heeft zich zelfs of ficieel teruggetrokken. In deze situa tie krijgen de gesprekken van Brun dage met Braun en Honey groot gewicht. Interessant zijn de verschil lende antwoorden, die Brundage tij dens de persconferentie in Johannes burg gaf: vraag „Zouden de Spelen verdaagd of geannuleerd kunnen worden, wanneer geen oplossing voor de kwestie Zuid-Afrika wordt gevon- Zege Zuiderduin in strandloop UMUIDEN Honderden sportlie-i den zijn zondag op het strand van IJmuiden met elkaar aan de slagidi geweest in een Paasstrandloop vanj i de Santpoortse sportvereniging Ter-p rasvogels. Er waren ook vele loperi-3 uit de bollenstreek van de partij erp van hen meldde M. A. Zuiderduiiik uit Noordwijkerhout zich na de 7,2 r kilometer lange loop als eerste aaide de finish. Hij had samen met de Eg] n monder F. Roving een ruime voo)-pl sprong opgebouwd. - pro Alles bijeen zijn er 1320 lopers afrij deze strandloop van start gegaai.be Onder hen bevonden zich ook ente«ke le Turkse en Italiaanse gastartri-po d'ers en een aantal Duitse toerisfcnj d' Mede door de harde wind hebben dek 1 lopers het vooral op de terugregH naar de Zuidpier heel moeilijk je-kr had. Zuiderduin en Roving blecei» een klasse apart en namen een niJio nuut voorsprong op hun naaste on-lsp currenten. Op de laatste 200 mterieei gaf de eindsprint van Zuiderduh dl} W doorslag. ka< De uitslag was: 1. M. A. Zuderpd duin, Noordwijkerhout. de 7,5 1v' in 28 min. 48 sec.; 2. F. Roving 1 mond a. d. Hoef in 28.50: 3. H.v. Mey, IJmuiden in 29.45: wijk, Noordwijkerhout in Spaargaren, Aalsmeer in Duyker, Beverwijk in 31.11 d. Berg, Haarlem in 31.15; 8. Kpan Koomen, Noordwijkerhout in 31.28p- Bij de jongeren tot 14 jaar woij S. Zwaan uit Egmond in 16 nin. 3 sec. over de 3,5 km. Tweede vas 5 plaatsgenoot R. Ranzijn in 1715, d de H. Stevens uit Hillegom in 17.ij en vierde L. van Duivenvoorde Noordwijkerhout in 17.35. i km ki ivTS Zweedse zege ui motorcross BERGHAREN (ANP) De jarige ingenieur Ake Jonsson maandag winnaar geworden van internationale motorcross van B( haren. De wedstrijd, die op het cir ouiit „De Zandiberg" onder gunst#-' weersomstandigheden werd gehoï y den, trok ruim 20.000 toeschouw De Zweed voelde zich in de za woestenij kennelijk meer op zijn mak dan zijn tegenstanders, won zowel de eerste als de twee manche. De derde was voor de derlander Gerrit Wolsink. De eindstrand luidit: 1. Ake Jonsson (Zweden) Husqvarna 5 pnt., 2. Ton van H ten (Ned.) op Husqvarna 9 pnt., Frans Slechten (Belg.) op CZ 17 4. Jos Vermeeren (Belg.) op CZ pnt., 5. Jan Keizer (Ned.) op Hw qvarna 22 pnt., 6. Leif Ake Olss ^1 (Zweden) op CZ 28 pnt., 8. Gefl Wolsink (Ned.) op Husqvarna 28 pi «-G1 •Fi WIELRENNEN Dopingonderzoek HAARLEM (GPD) Baart, tot nu toe belast met 1 dopingonderzoek van de KNWU, tH, wegens drukke werkzaamheden f ge maanden niet actief zijn op f gebied. De Amsterdamse arts Spook zal hem vervangen. Dokter Spook zal de controles d na samen met dokter Baart verrid ten. Het werk was voor één teveel geworden. Bo

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 12