Spichaiski president nieuwe Polen? Felle aanval van jurist op Doebts Golf van zuiveringen op komst Den Haag wil geen metro LANGEZAAL'S MEUBELSHOW hedenavond tof 11 uur Stadsgehoorzaal „Machtswellusteling" MET EEN ENKEL WOORD Kritiek behandeling bouw-cao in Kamer HAAGS AGEND: u>] t IV p LETDSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 APRIL 1| Warschau (P.A.P., Reuter) Gisteren is bekendge maakt, dat de minister van Defensie Spichaiski door de com munistische partij is uitgezocht als opvolger van president Ochab. Zijn verkiezing door het Poolse parlement zal naar men in Warschau verwacht vandaag volgen. Ochab heeft zoals ge meld om gezondheidsredenen ontslag gevraagd. Als mogelijke opvolgers van Spi chaiski voor het ambt van minister van Defensie worden generaal Ja- roezelski en generaal Kortszinskl ge noemd. Minister-president Cyrankiewitsz heeft gisteren in het Poolse parle ment ernstige kritiek uitgeoefend op de roomskatholieke fractie. Cyran kiewitsz antwoordde op een interpel latie waarmee de roomskatholieke fractie zich tijdens de recente stu dentenbetogingen over het optreden van de politie tot de regering had gewend. Volgens Cyrankiewitsz had den de vijf leden van de roomska tholieke fractie zich met deze inter pellatie nagenoeg geschaard aan de zijde van de inspiratoren tot de rel letjes van de afgelopen maand. Herziening Cyrankiewitsz eiste een gron dige herziening van het leidingge vendkader in Polen en een zuive ring van het regeringsapparaat. Lid van de politieke afdeling van het Centrale Comité van de party Klisko eiste disciplinaire maatregelen tegen wetenschapsmensen en studenten van de Warschause universiteit. Hy vroeg om democratisering van de verhoudingen aan de universiteiten. De rector van de universiteit van Lodz. prof. Piatkowski, is uit de com munistische party gezet. Deze maat regel is door de party-organisatie van de rechtsfaculteit genomen om dat Piatkowski de contacten met haar had verbroken. Fouclié: Leven en laten leven KAAPSTAD (Reuter) De nieuwe Zuidafrikaanse president. Jacobus Johannes Fouché, is hier gisteren ge- installeerd. In een toespraak tot het land zei hij dat de republiek moet vasthouden aan de filosofie van „leven en laten leven". „Wij leven tegenwoordig in een verwarde wereld, en moge God ons de gelegenheid geven de orde te helpen herstellen, niet door middel van inmenging, maar door ons voor beeld en goede wil. en door het ont wikkelen van een bruikbare politieke wijsbegeerte voor een land -met vele rassen", zei hy. Fouché weid op 19 februari voor een periode van 7 jaar tot president gekozen. Bij zyn plechtige installatie in de Ned. Geref. „Groote Kerk" was ook een twintigtal Afrikaanse stam hoofden aanwezig. Minister van Defensie Spichaiski. Zuiveringen De secretaris van de Poolse Acade mie voor Wetenschappen, professor Schaff heeft zyn ontslag ingediend. Tot zyn opvolger is professoi Sztsze- panski benoemd. De Poolse minister van Onderwijs heeft 'n wijziging van de universitaire structuur aangekon digd. Het feodale stelsel gewone hoog leraarschappen zal worden afgedankt. De leerstoelen zullen worden bezet door groepen geleerden. Er zyn maat regelen afgekondigd om de kinderen van arbeiders en boeren gemakkeiy- ker te kunnen laten studeren. Het Joegoslavische persbureau Tan- joeg meldt uit Warschau dat op korte termyn nog meer belangrijke zuive ringen zullen plaatsvinden in de Pool- j se communistische party en het rege ringsapparaat. Volgens Tanjoeg is et een tendens naar het wegwerken van Joodse en Stalinistische communisti sche leiders. Volgens Tanjoeg zullen steeds meei communisten aan de macht komen die in de Tweede Wereldoorlog in Po len streden. Het Joegoslavische pers bureau legt verband tussen het ont slag dat president Ochab heeft geno men en onenigheid in de hoogste re gionen van de Poolse communistische party. DEN HAAG, (ANP) B. en W. van Den Haag willen niet overgaan tot instelling van een metro. Het is nog maar de vraag of de verkeers stromen in de toekomst zo sterk zul len worden, dat een metro de meest aangewezen oplossing is. Dit blykt uit een nota over het openbaar vervoer, die het college van B. en W. aan de gemeenteraad heeft doen toekomen. Het college is wel geporteerd voor in voering van een semimetro (vrye ba nen voor tramlijnen). Hiermee is reeds een begin gemaakt. Uit de nota blykt, dat de daling van het pasagiersaanbod tot een einde is gekomen. De HTM heeft de afgelopen maanden zelfs een stijging geconsta teerd. Om de ryschema's correct te doen volgen zullen „passeerhaltes" worden ingesteld. De trams of bussen moeten zo'n halte op een bepaald tydstip passeren. Zyn zy te vroeg, dan moet worden gewacht. Halve minuut voorzitter DORDRECHT, (GPD) De heer P. C. Pieters (36) uit Dordrecht is precies een halve minuut voorzitter TF(iF,N I OSf^Fi lgeweest van de afdeling Dordrecht J. IjUOUIjDU van de politieke party D '66. De heer Pieters zou in de nieuwe functie zyn eerste vergadering van de afdeling in Minister Witteveen heeft gis- i Uiteraard, moest de bewinds teren door het openen van de ef- man de gang van zaken in de fectenbeurs van het miniatuur- beurs even nauwlettend in het stadje het nieuwe seizoen van oog houden miniatuur-effee- Madurodam officieel geopend. ten zijn ook effecten SARDINIER VRIJ NUORO (Reuter) Giovanni Campus, een van de vier mannen die vorige maand door Sardynsde ban dieten werden ontvoerd, is gisteren vrijgelaten nadat zyn familie een losgeld heeft betaald dat volgens ge ruchten by na drie ton bedroeg. Ge vreesd werd dat de vier mannen, die veel langer dan anders door hun ont voerders zijn vastgehouden, gedood waren. Campus vertelde dat een van de andere slachtoffers, Petretto, nog in leven is. De familie van Petretto heeft geweigerd het losgeld te beta len. A D VER TENT IE Statenhof in Dordrecht leiden Voor de aanvang daarvan evenwel werd hem een brief overhandigd, waarin bijzondere kritiek op hem werd geuit. De heer Pieters legde prompt de voorzittershamer neer. Twee weken geleden was de heer Pieters met algemene stemmen ge kozen in de plaats van de heer A. R. Roelvink, die de sympathie van de af deling had verspeeld door te beweren by de burgemeester van Dordrecht op bezoek te zijn geweest en daar over D '66 te hebben gesproken. Dit bleek niet waar. In de brief nu wordt opvolger Pie ters ervan beschuldigd in deze kwestie ook een bepaalde plaats te hebben in genomen. en men verweet hem zelfs BVD-aoöiviteiten. Ondanks 't feit, dat de secretaris Klaver bekende dat h y het was. die het onderzoek naar de gangen van de ex-voorzitter had in gesteld. trad de nieuwe, zonder de PRAAG (AP, Reuter) Een voor aanstaand jurist, prof, Switak, heeft in het laatste nummer van het stu dentenblad „Student" een felle aan- vil gedaan op de nieuwe machtheb bers in Praag. De aanval kent zijn weerga niet in de geschiedenis van de Tsjeehoslowaakse communistische partij. Switak schildert partijleider Doeb tsek af als een machtswellusteling, die er naar streeft een dictatuur in te stellen onder het mom van sociale democratisering. Volgens Switak toont een kritisch onderzoek aan dat Doebtsek, afgezien van de tydelyk opgeheven censuur, geen structurele verandering heeft aangebracht in het mechanisme van de dictatuur. Over twee jaar zullen we weten aldus Swi tak, dat Doebtsek en de zijnen een rechtstreeks belang hebben by de handhaving van de bestaande toe stand. Zuiveringen tientallen zuiveringen tot gevolg ge had. Partyleider Doebtsek en pre mier Oldrich Tsernik maken een tournee over het platteland om de be volking die ongerust is over het lang zame voortschryden van het demo cratiseringsproces gerust te stellen. De reactie onder de Tsjechoslo- waakse bevolking op beloften van ho gere lonen, een vijfdaagse werkweek, beknotting van de macht van de ge heime politie etc. is nogal lauw ge weest. Inmiddels gaat het onderzoek naar de geheimzinnige dood van Jan Masaryk door. De commissie die met het onderzoek belast is heeft meege deeld dat het lichaam van Masaryk zo nodig zal worden opgegraven. Grens MUNCHEN (DPA) De Tsjechen zetten de opruim ng van grensver- sperringen tussen hun land en Wcst- Duitsland voort. Soldaten verwyder den bij Barnau in Beieren gisteren de daar aangebrachte Spaanse DONDERDAG Rest. Van der Heijden: Oprichtings vergadering district Leiden van Radi calen. 8 uur nam. Den Burcht. Meubelshow Van der Klugt. 2-5 en 7-10 uur nam. Stadsgehoorzaal? Meubelshow Fa. Langezaal 1012 uur voorm en van 2—5 en 7—IJ nam. Bevrijdingskerk (bovenzaal): NCVB afd. Z. W. Spr. mej. J. Querido over ..Het opgroeiende meisje; haar beroeps- eu partnerkeuze". 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht. Meubelshow Van Klugt. 10 uur voorm. - 10 uur r StadsgehoorzaalMeubelshow Langezaal 1012 uur voorm en 25 en 711 uur nam. Hoge Rijndijk 24: Nieuwe Apostoli sche Kerk dienst 8.15 uur nam. ZATERDAG Den Burcht. Meubelshow Van Klugt. 10 uur voorm. - 6 uur nam. Het Boshuis Dansavond met Jafh- Stadsgehoorzaal: Meubelshow Langezaal. 10-12 uur voorm. en 2-5 en 7-11 uur nam. ZONDAG Rijnlands Lyceum (M. H. Trompln. 1): Gemeente voor oorspronkelijk christendom afd. Oegstgeest. Spr. evan gelist N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur MAANDAG Stadsgehoorzaal Langezaal. 10-12 ui 7-11 uur nam. Clubgebouw Oosterkwartier (Bor- neostr.): Afscheid dokter J. Meel. 8-10 uur nam. Pardoeza (Doezastr.): Politiek tref' punt. 8.30 - 12 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur nam. WOENSDAG Stadsgehoorzaal Alg. Bond van Be Jaarden. Cabaret Artiestenpalet8.16 Rijksherbarium (Schelpenkade Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw Plantkunde. Spr. dhr. C. v. d. Salm over mod. kamerplanten 8 uur nam. BIOSCOPEN Camera: „Lady 'and the Tramp", a.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Paasdagen 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Vrijd. en za- terd. 11.30 nachtvoorst, „Playgirl", 18 J. 7 en 9.15 uur. Rex: Laurel en Hardy, a.l. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Paasdagen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Vrijd. en zaterd. 11.30 nachtvoorst. „Wereld zonder schaamte", 18 j. Trianon„Vakantieperikelen met fu- nes-te gevolgen", a.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Paasdagen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. 18 J. Dag. 0 en 8 uur. Studio „De non", a.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Paasdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Molen „De Valk" Molenmuseum da gelijks (behalve 's maandags) 10 uur >orm.- 5 uur nam., 's zondags 1-5 uur Galerie d. Vlist (Botermarkt 3): Tentoonstelling Jeanne-Marle Bo denes, Melndert Volkers en Maja Alex ander Geopend dinsdag t/m zaterdag 9 uur voorm. 6 uur nam. (tot 26 april.). agenda van zyn eerste vergadering af I De massale reorganisatie in Tsjecho-1 ters- Vorige week verdween op die te werken af. Slowakije heeft ook gisteren weer BINNENLAND Legioen van eer De Franse am bassadeur, de heer P. Siraud, heeft de versierselen van officier van het Legioen van Eer uitgereikt aan ge neraal J. G. M. van Nass, oud-com mandant van het korps Mariniers. Schippersknecht gestikt Door gebrek aan zuurstof is vannacht de 15-jarige schippersknecht S. Hoek stra uit Zwaagwesteinde om het le ven gekomen. De jongen sliep sa men met de 19-jarige schipperszoon D. Rink uit Leeuwarden in de roef van het binnenschip „Hoop op ze gen" dat by Spannenburg lag ge meerd. De jongens hadden in de stuurhut van het schip een petro- leumvergasser laten branden, terwy) de deuren en ramen dicht zaten. Een andere schipper kreeg geen ge hoor. toen hy de jongens wilde wek ken. Hij sloeg een raampje in en trof Hoekstra dood aan. Rink werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis in Sneek gebracht. Hy verkeert niet in levensgevaar. C.a.o.-suiker In het overleg over de nieuwe c.a.o. in de suiker verwerkende industrie is overeen stemming bereikt. De nieuwe c.a.o. die met terugwerkende kracht per 1 januari van dit jaar zal ingaan, om vat o.m. een loonsverhoging van 4% pet., de mogelijkheid om in het ka der van de ondernemingsgewijze dif ferentiatie de basisionen met 4 pet. te verhogen en een arbeidstydver- korting per week van 11/4 uur. On der de c.a.o. voor de suikerverwer kende industrie vallen acht- tot ne genduizend werknemers. Zeepost Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Brazilië: „Arlanza" (17/4); Canada: motel waar dr. Martin Luther King „Rhein" (17/4); Chili: „Archime des" (19/4); Indonesië: „Dussel- dorf" (16/4); Ned. Antillen: „Mer- curius" (16/4); Suriname: „Chiron" (16/4); Verenigde Staten van Ame rika: „Atlantic Star" (18/4); Z. Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: „Amerskerk" (17/4). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. BUITENLAND Helikopterbotsing Twee Ameri kaanse helikopters zyn vanochtend in de noordelijke oorlogszone in Viet nam in botsing gekomen: 12 Ameri kaanse militairen kwamen door het ongeluk om het leven. Een Ameri kaanse woordvoerder zei, dat de he likopters 5 km ten noordoosten van Camp Carroll, een artillerieplateau bij Khe Sanh, tegen elkaar botsten. Het ongeluk is te wijten aan een ope rationele fout en niet aan een vijan delijke actie. Brit vroeg meerderjarig De Brit se procureur-generaal Sir Elwyn Jo nes heeft woensdag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britse regering besloten heeft de leeftijd waarop iemand meerderjarig wordt, van 21 op 18 jaar te brengen. Binnenkort zal een wetsvoorstel hieromtrent aan het Lagerhuis worden voorgelegd. Als het wordt aangenomen, zullen achttienjarigen van beiderlei kunnen in het huwelijk mogen treden, con tracten kunnen sluiten en testamen ten maken. De leeftyd van 21 jaar zal echter de stemgerechtigde leeftyd blijven. Slachtoffer Mevr. Loree Bailey. 55, de vrouw van de eigenaar van het jr. vermoord werd, is dinsdag overle den. Donderdagavond kort na de moord kreeg zy een hartaanval. Zij werd bewusteloos in haar kamers in het motel aangetroffen. India en de Sowjet-Unie De In diase Minister van Defensie heeft in het parlement ontkend, dat de rege ring plannen zou koesteren om een verdrag met de Sowjet-Unie te slui ten met het doel de „leegte te vullen", die het vertrek van de Britse stryd- krachten uit het gebied van de Indi sche Oceaan schept. Demonstratie in Kopenhagen Duizend schoolkinderen iiebben woensdag op de eerste dag van de paasvakantie een rumoerige demon stratie in de Deense hoofdstad ge houden, waarbij ettelijke ruiten sneu velden, en op het plein van het stadhuis een flinke brand gesticht werd. De kinderen- de meesten tussen de 12 en 16 jaar -demonstreerden tegen de intrekking van het vry rei zen per spoor voor scholieren tydens de zomervakanties. Egypte steunt Palestijnen Egyp te erkent de rechtmatigheid van het Palestijnse verzet in de bezette ge bieden. Het is bereid dit met wapens en elke gewenste hulp te steunen. Dit heeft president Nasser gisteren verklaard op een bijeenkomst van Arabische juristen in Cairo. Hij deed een beroep op de Arabische landen het verleden te laten rusten en de krachten voor de strijd te bun delen. Israël heeft gezorgd voor steun uit alle delen van de wereld, maai de Arabische wereld heeft zich nog niet verenigd, aldus Nasser. Protest van juristen De interna tionale commissie van juristen heeft krachtig geprotesteerd tegen de ver banning van de Portugese advocaat dr. Mario Soares en heeft de wat zy noemt „meedogenloze machinerie van verdrukking" van het bewind van Salazar veroordeeld. Dr. Soares werd op 21 maart verbannen naar de Portugese kolonie Sao Tome, een eiland in de golf van Guinee, nadat hy kritiek had uitgeoefend op de ac tiviteiten van de Portugese veilig heidspolitie. Levenslang Een Afrikaan die tydens het terroristenproces in Zuid- west-Afrika ziek was geworden. Mi chael Moses, is gisteren in Pietoria veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. Hy werd schuldig bevonden aan terreur. Hy had in Tanzania en Egypte zyn opleiding ontvangen en was daarna met een groep gewapen- negers naar Ovamboland terug gekeerd om blanken en stamhoof den te vermoorden, zei de echter.machinist, een journalist, die nog Van de 33 Afrikanen die in februari I voorarrest zit, de correspondent van werdten veroordeeld kregen 19 le- Reuter, die sinds juli huisarrest heeft, venslang, 9 twintig jaar en de rest «n n06 twee Engelsen die veertien VaJÏ jaar. Britten in arrest in China Twee Britse scheepsofficieren zyn tijdens de afgelopen dagen in communis tisch China gearresteerd. De man nen maakten deel uit van de be manning van het Engelse vracht schip „Demodocus" dat in februari niet uit Sjanghai mocht vertrekken omdat het de havenreglementen zou hebben geschonden. Er worden nu in totaal zeven Engelsen in China vastgehouden. De andere vijf zijn een tot drie maanden veroordeelde v,.. —-O" I dagen geleden werden plaats een vijf kilometer lange prik keldraadversperring. Tsjecho-Slowakije heeft een lening gekregen ten bedrage van mogelijk enige honderden miljoenen dollars Verdacht van spionage Een Duitse ambtenaar van de Europese Commissie in Brussel is dezer dagen door de Belgische veiligheidsdienst aangehouden voor een verhoor in verband met vermeende spionage, doch is na tussenkomst van commis sie-voorzitter Rey vrygelaten. Rey in tervenieerde, omdat hij niet meteen was ingelicht over deze aanhouding voor de oplossing van de dringendste i door de Belgische politie van een niet economische moeilijkheden, zo wordt I Belgische ambtenaar, die valt onder in Praag vernomen. Van wie de le- het Europese protocol. De Belgische ning afkomstig is kon niet worden veiligheidsdienst zet overigens haar meegedeeld. I onderzoek voort. Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt" (verzameling Daa: vat). Werkd. 10 uur voorm.--] nam.; zon- en feestdagen 1-5 urn (tot 16 juni.). LakenhalTentoonstelling M# Zaalberg. 10 uur voorm.—5 uur] zond. 15 uur nam. (tot 21 Rijksmuseum van Oudheóe» penburg 28): Werkd. 10 uur vo] 5 uur nam.; zond 1-5 uur nam. Legermuseum (Pestbuislaan). uitzondering van zaterdag vaD lOy (zondag 1-5 uur) Rijksmuseum voor Volkenh (Steenstraat 1): dag 10—5 u.ïf dags 1—5 uur nam. Rijksmuseum voor Voikent -i Ten toonstelling Collectjt Lechiu Japanse Kunst Werkd. 10 uur flip tot 5 uur nam.: zondags 15 uuS Ryksmuseum voor de gescht der natuurwetenschappenDagBe uur, zond. 1-4 uur ke Avond- en nachtdienst der apotilëi Op donderdag 11 april zijEgn spoedeisende gevallen vanaf 17.3u„ tot vrijdagmorgen 8 uur geopend'13 theek Herdingh en Blanken, Lpr woerd 171, tel. 20502 en Apotheetf West. Brahmslaan 20, tel. 21522. Va Vrijdag 12 april is na 17.30 ifi"i spoedeisende gevallen geopend; L Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Op zaterdag 13 april is event^eI Haven Apotheek voor spoedelsen»nr vallen geopend. Apotheek R. van, Smallenburg te Leiderdorp ls, vrijdag 12 aprU 's avonds 17130 sloten, de Oegstgeestse Apotheek Apotheek Voorschoten zyn geopt Zaterdagmorgen tot 10 uur Plege men de eigen huisarts, d#n tot zondagnacht 24 uur d« do! telefoon 2 22 2 2. lou Sta DONDERDAG 11 APRIL Bt Kon. Schouwburg: Toneelgroep*1 um met. .Gerwr' on is r.v. trum met „Gered", 20.16 uur ZATERDAG 13 APRIL >fle Kon. Schouwburg: Haagse Ccfn met „Veertig Karaat", 20.16 uuien DiligentiaToneelgroep Aren»! „Ploeft", 14.45 uur. cabaret AcW- Eva met „Tussen tafel bed" 20 li Paviljoentheater: De Nieuwe b die met „The Fantaetiofcs", 20.1taa ZONDAG 14 APRIL 111« Kon. Schouwburg: Haagse Orfaa met „Veertig Karaat", 14.00 ennst uur. Lj Diligentia: Cabaret Adam en. met „Tussen tafel en bed", Paviljoentheater: De Nieuwe die met „The Fantast leks". 20.1%< MAANDAG 15 APRIL nk Kon. Schouwburg: Haagse CcPli met „Helder zien in het donker"jnv uur. Haagse Comedie met Jtosent„ s en Gulldenstern zyn dood", 20.ïr31 Diligentia.: Cabaret Adam en EipO' „Tussen tafel en bed". 20.15 uur. Paviljoentheater: De Nieuwe 1 e: „Ine Fantasticke". 20.15 uuj DINSDAG lfl APRIL Kon. Schouwburg: Ned. „De Vrek", 20.15 uur. Diligentia: Cabaret AdamenEvPkk „Tussen tafel en bed", 20.16 um WOENSDAG 17 APRIL Kon. Schouwburg: Toneelgroei semble met „Het paard van de kof01! 20.15 uur. fau Diligentia: Toneelgroep Arena .De kleine en de grote koning, P <3 Cabaret Adam en Eva met'h v |)ke: Bil 11 1 1 tafel en bed", 20.15 uur. zigeuners", 18 Jr. Camera: „Liefde als nooit tevf&ai Cineac: „De dolle perikelen Laurel en Hardy", a.l. en ('s »p „De non", 18 Jr. (jve: City: „De verdrukkers", 14 Jr. Corso: „Irma la Douce". 18 jr. 'n 0 Du Midi: „De getemde feeki.fnr Jaar. Euro Cinema: „The sound ofBgst sic", a.l. keri Flora: „De bloedige wraak vanl UTRECHT (ANP) ,De bouw- cao die ook door de loonpolitieke ad viescommissie niet in strijd werd ge acht met het algemeen belang, is met name door de regeringspartijen niet onpartijdig behandeld, maar in tegendeel ondergeschikt gemaakt aan het partijpolitieke doel. De thans zittende regering onder alle omstan digheden te steunen". Dit zeggen de drie in de centrale commissie bouwnijverheid samen werkende werknemersorganisaties in een verklaring, die zij hebben uitge geven na een uitvoerig beraad over het verloop en de resultaten van de debatten in de Tweede Kamer naar aanleiding van het ingrijpen van mi nister Roolvink in de bouw-cao. Deze ingreep, die gezien de gelden de uitgangspunten voor de vrye loon politiek met nadruk als een onjuiste beslissing moet worden opgemerkt, aldus de drie bonden, is door de /e- geringspartyen vrijwel kritiekloos aanvaard, zonder dat daarbij reke ning werd gehouden met de belangen van de 300.000 Nederlanders en hun gezinnen die daarbij betrokken zyn. Zij menen, dat „deze parlementaire vertoning, waarvan het resultaat blijkbaar al tevoren vaststond in geen enkel opzicht een bijdrage kan vormen tot 't versterken van 't ver trouwen in de democratische instel lingen van ons land". Het CNV heeft inmiddels met klem het verwijt van de hand gewezen dat de christelijke vakbeweging niet aan de protestmars van de bouwvakkers door Den Haag zou hebben deelgeno men omdat det heer Roolvink een geestverwant minister is, afkomsig uit de kring van de christelijke vak beweging. Het vakverbond ontkent dat poli tieke motieven een rol zouden heb ben gespeeld in deze zaak. Wij be oordelen politieke beslissingen die het werkterrein van de vakbeweging raken op hun eigen waarde, op grond van onze uitgangspunten en idealen, maar los van de vraag wie de beslis sing neemt", aldus het CNV. Het Verbond stelt, dat het er dui delijk voor uitkomt als het het niet ens is met 't beleid van min. Rool vink. „Anderzl/ds", zo voegt h et hieraan toe, mot het ons van het hart dat het niet juist is, deze kritiek eenzijdig te richten op een man". Be- belangryke zaken als werkgeltgen- heidspolitiek e n loonbeleid komen voor de verantwoordelijkheid van het hele kabinet. go", 14 1 Hollywood: „Rlngo de gevreeedfe Jaar. Krlterion„China Is dichtbij",P Olympla: „Mary Popplns", a.l. Passage: „Zo gezegd, zo gedaai Rex: „De zeven maskers van 4 doka". 14 Jr. Roxy: „Topgeheim", 14 Jr. Seinpost: „Samen uit, same a.l. Studio de Luxe; „Games", 1 Studio 2000: „Fra Dlavolo", Thalia: „El dorado", 14 Jr. De Uitkijk: „Darling", 18 Jr. West-End: „Je leeft maar tweeP1 14 Jr. Wassenaar Astra: dond< woensdag 8 uur: „Goldfingt Maandag 2.30 uur: „Ivanhoe WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uurl «-do Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Geneve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt 10 half bew. 8 onbewolkt 9 onbew. 8 onbewolkt 10 onbewolkt 10 onbewolkt 11 onbewolkt 7 onbewolkt 7 i onbewolkt 10 '9 zwaar bew. 9 1 onbewolkt 11 -1. onbewolkt 11 -4 onbewolkt 14 onbewolkt 19 onbewolkt 17 half bew. 15 licht bew. 5 onbewolkt 11 licht bew. 9 onbewolkt 11 onbewolkt onbewolkt 14 zwaar bew. 9 licht bew. 11 onbewolkt 9 zwaar bew. 22 IS zwaar bew. 15 4 geh. bew. 16 geh. bew. 14 zwaar bew. 17 li zwaar bew. 22 1' •;*o] :!M ik ct

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2