Benzineconcerns gokken op gunst automobilisten Daling Duitse autoproduktie Blaarkopstieren in Woerden gekeurd Van wegen, wagens, wielef^t^rut~er~xo^bij-hont^^ RECLAME-OFFENSIEF INGEZET Merkvast Diagnose-centrum en computer in garage Zet die fles gerust midden op tafel. Hij mag gezien worden. Pleidooi voor casino in Scheveningen LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 I De reclame-afdelingen van de grote benzinemaatschappijen ïebben hun offensief ingezet. Bijna twee miljoen Nederlandse lutomobilisten moeten worden overgehaald om alleen bij hun :aligmakende pompstations branstof te tanken. Is het louter oeval^dat de benzine-giganten zo kort op elkaar het offensief >m de gunst van de automobilist hebben ingezet? De eerste Esso-advertentie Leve de tijgerverscheen 21 aart. Shell kwam een dag later met zijn Dupli-kaartvoor \en dag. Mobil lanceerde 28 maart zijn Altijd-prijs-actieen ,P. ging op 30 maart met zijn Anü-gok-campagnevan start. Natuurlijk is het geen toeval. Iedere benzinemaatschappij eetdat de gunstigste tijd om een campagne te voeren en- :ele weken kort voor Pasen is", zei men bij Esso. Maar men \robeert toch de begindatum angstvallig geheim te houden. uit de bus komen. Wij heb ben f 800.000 in de pot. zitten." Mobil: ..Enorme pryzenpot. Als een grote maatschappij zegt: wij hebben een miljoen in de pot zitten, dan werkt dit enorm op de verbeel ding. Een kleine maatschappij kan op basis van het aantal verkooppun ten een grote prijzenpot hebben. Het lykt ons niet verstandig te zeggen, hoeveel duizendjes en hoeveel hon derdjes er in zitten Nog de I Volgens de jongste berekeningen lillen de Nederlandse automobilis- tn dit jaar ongeveer drie miljard li- Lr benzine consumeren. Elke maat- Chappij wil een flinke slok. Om het fehoud van het marktaandeel maakt ten zich niet veel zorgen. De Ne- (erlander is over het algemeen nog- U merkvast. De campagnes richtten fich ook in eerste instantie op de {zwevende automobilisten", de groep je vandaag tankt bij merk x en mor- bij merk ij. Hoe ongrijpbaar de- I Fransen verder op weg naar een elektrische auto in Frankrijks machtigste on- nemingen, Rhone Poulenc. Alst- Peugeot hebben de handen ingeslagen met het doel tezamen h elektrische auto te fabriceren, p die weg werd vorige week al n flinke stap gezet, toen de minis- r voor het Atoomonderzoek. Mau- !e Schumann, bij de officiële in- jding van een nieuw technologisch jitrum kon meedelen dat nu een ptotype voor een elektrische mo- ontworpen waarin verschil- ide belangrijke problemen al een lossing hadden gevonden. De grote moeilijkheid schuilt nog ijd vooral in het feit dat onze lidige accu's, die uit lood zijn sa- ingesteld, veel te omvangrijk zou- worden om een auto te kunnen ortbewegen. terwijl dan ook het laden bovendien nog veel te kost- i zijn. Voor die beide absta- Is hebben de Fransen, naar het lijnt nu een begin van een op- ssing gevonden maai- niettemin ?n nog wel rekenen met een dsbestek van tien jaren alvorens inze huidige motoren inplaats met benzine door elektriciteit Hen kunnen voeden. ze groep is blijkt uit het eenslulden- de antwoord, dat de maatschappijen lieten horen op de vraag of de om zet tijdens de campagne groter is. „Ja. duidelijk groter." Wat met de „zwevende automobilisten" gebeurt na de campagnes blijft een raadsel want na de acties zijn de omzetten slechts weinig hoger dan er voor. Dit is dan ook een van de motieven waarom Caltex voorlopig buiten de strijd is gebletven. Maar de concur renten weten beter. „Natuurlijk zal Caltex ook meedraaien. Op het ogenblik heeft, die maatschappij ech ter de handen vol met. het. introdu ceren van de naam Chevron waar onder Caltex in Nederland gaat ope- -ijgzamer happijen over het. budget, dat 's uitgetrokken voor de campagnes. In gewijden weten echter mede te de len dat de nu ingezette campagnes van de vier oliemaatschappijen, ge zamenlijk ongeveer vijf miljoen gul den zullen kosten. Dit bedrag geldt voor reclame via dagbladen, televi sie en radio. Kosten Om de critici de wind uit de zei len te nemen hebben de benzine- maatsohappijen nauwkeurig bere kend hoeveel de benzineprijs ver laagd zou kunnen worden als de kosten van de campagnes daartoe zouden worden aangewend. Esso: 0.05 cent- Shell: 0.1 cent. Mobil: zo weinig, dat geen enkele pomp daarop zou kunnen worden af gesteld. Gezamenlijke oonclusie van de maatsohappijen: voor het ontstane prijsverschil kun je de plezier van het spel nii Spelsysteem In vergelijk tot vorig jaar is er in liet spelsysteem, dat gekoppeld is aan de campagnes weinig verande ring gekomen. Gebrek aan fantasie? Esso: ..Benzine is een moeilijk produkt om te adverteren. Psycho logisch heb je weinig aantrekkelijke punten. Benzine stinkt, je kunt het niet in een fraaie verpakking doen. Aan de prijs kun je niet komen, om dat de accijns een grote rol speelt, het kwaliteitsthema spreekt het pu bliek niet aan. Toch is benzine een massaprodukt geworden net als soep en tandpasta. Een mogelijkheid is de reclame te koppelen aan een spel. Wij hebben het vorig jaar gepro beerd uitgaande van de ervaring die men in Amerika had- Van eèn Ca nadees bedrijf hebben wij toen het „tijgerjacht" spel gekocht en wij moeten erkennen, dat wij er zeer gelukkig mee zijn. Het publiek is verzot op een spelletje." Beloflen Opvallend is echter de geheimzin nigheid van de maatschappijen wat betreft de kansen en het aantal prij- Esso: „De half miljoen, die wij hebben beloofd komt er uit." Shell: „Och. het publiek heeft de beperking van de prijzen in de ga ten. Men weet heus wel. dat wij niet met vijfhonderdjés strooien. In to taal kunnen meer dan 100.000 prijs- Duitsland produceerde vorig jaar ruim 600.000 personen- en com- natiewagens minder dan in 1966 (2.296.000 tegenover 2.830.000). De grote verliezers waren Volkswagen (303.000 minder), Opel 09.000 minder) en Ford-Keulen (107.000 minder». Alleen Mercedes-Benz (9.000 meer» en BMW (11.000 meer» boek- ïn vooruitgang. Bij Auto Union liep het model 80 terug van 55.000 >t 11.000. maar de Super 90 steeg van 2500 tot 24.000. Bij BMW is de hogere produktie vooral te danken aan de twee- mrs 1600. die steeg van 13.000 naar 38.000. Daarentegen toonden typen 1800 en 2000 een dalende lijn, van 57.000 tot 44.000. Bij Ford waren het voornamelijk de grotere typen (17 en 20 M>. ie debet waren aan de achteruitgang (van 241.000 naar 156.000). Bij Mercedes was de vooruitgang in het bijzonder te danken aan 5 meest verkochte typen: 200 D 68.500 (v. j. 61.700) en 250 73.900 11.720). Van de grote Mercedes 600 werden er 160 geproduceerd, dat ca. de helft van het aantal in 1966. Bij Glas (door BMW overgenomen» liep de produktie terug van 1.000 naar 18.000. De Goggomobils. het eerste Glas-model, figureren >g met 9000 stuks (v. j. 12.500» op de lijst. Bij NSU bleef de produktie vrij constant waarvan de Prinz 4 iet ca. 50.000 de helft voor zijn rekening neemt. Van de NSU RO 80 met dubbele Wankelmotor) werden er 434 geproduceerd. Bij Opel verloor de Kadett 1100 terrein. De produktie daalde van 76.000 tot 215.000. Vah de nieuwe Olympia-serie werden er bijna S.000 gemaakt. De Records daalden van 256.000 tot 156.000. maar e Commodores bereikten in hun eerste produktiejaar ruim 40.000 <uks. Daartegenover staat een gedaalde produktie van de Kapitans, dmirals en Diplomaten van 18.000 tot 6000. De totale Caravan-produktie (Kadett en Rekordi boekte een ge- nge teruggang van 97.000 naar 92.000. Bij Volkswagen daalde de „kever"-produktie (1200. 1300 en 1500 an 988.000 naar 818.000. die van de grote VW (1500 en 1600» van 80.000 naar 103.000 en de Variant van 128.000 naar 95.000. De totale cijfers der diverse merken waren als volgt: Het ziet er naar uit dat binnen niet al te lange tijd in ons land. evenals dat reeds in de Verenigde Staten het geval is, garagebedrijven zullen gaan beschikken over een diagnosecenlrum en wellicht ook een computer. Op de komende vakten toonstelling ..Autovak", die van 13 tot en met 18 mei in het RAI-ge bouw in Amsterdam wordt gehou den. zal een combinatie te zien zij"n. In een dergelijk diagnosecentrum wordt in principe dezelfde apparatuur aangetroffen als die. waarover een groot autobedrijf al vaak beschikt. Maar toch verschilt het diagnose centrum op essentiële punten van de tot dusver gebruikelijke onöer- houdsstaat. In het diagnosecentrum wordt eerst een testprogramma af gewerkt. daarna kan de automobi list beslissen of hij de noodzakelijke werkzaamheden al of niet wil laten uitvoeren. Wanneer aan het diag nosecentrum ook nog de com puter wordt toegevoegd behoeft de monteur zich in het geheel niet meer te bekommeren om het testrapport omdat de computer alle meetwaar den opneemt en aan het eindrapport aflevert. Op de tentoonstelling .Autovak", die uniek is in Europa zal op ruim 160 stands garage-uitrusting te zien zijn uit dertien landen. Tijdens ..Au tovak". zal door de Bovag in het congrescentrum RAI een viertal sym posia worden gehouden over „tech niek en organisatie in het moderne autobedrijf" waarbij zowel aandacht Zuinigheiclsproef met Simca 1100 Zevenendei tig Franse auto-journa- isten namen onlangs deelaan 'n zui- nigheidsproef met een Simca 1100 (normale serieproduktie model GL of GLSi. De rit was uitgezet over een traject van 76.5 km in de omgeving van Pa rijs over openbare wegen, zodat de rij omstandigheden overeenkwamen met die in de dagelijkse praktijk. Het gemiddelde verbruik van de 37 wagens bedrog 5.77 litei per 100 km of 1 liter op ruim 17 km. De gemiddelde snelheid der deelne mers varieerde van 38.5 tot 56.5 km/u. wordt geschonken aan de organisa torische opzet van onderdelenmaga- zijnen als aan de mogelijkheden van technische samenwerking tussen ga ragebedrijven. Rapport over nieuwe grondwet in Rliodesië SALISBURY Een Rhodesische grondwetscommissie heeft 'n rapport gepubliceerd waarin gelijkheid van ras wordt voorgesteld In de Rhode sische politiek. De blanken zouden echter nog enige tijd hel bewind in handen moeten houden. Zowel blan ke als zwarte overheersing wordt door de commissie verworpen. De commissie is 15 maanden ge leden door de regering te Salisbury ingesteld. Zij meent, dat de Afrika nen geleidelijk politieke gelijkheid moeten krijgen, een periode wordt echter niet genoemd. In het rapport wordt gesteld dat de blanken meer ervaring- hebben en beter In staat zijn om het land voorlopig te bestu- Het onmiddellijk uitroepen j republiek Rliodesië vindt de Lsie niet nodig. Dat zou echter wel onvermijdelijk worden wanneer de onderhandelingen met Engeland ge heel zouden stranden, zegt het rap port. Aanbevolen wordt een parle- I ment van twee kamers te vormen, I die het huidige, dat uit slechts één I kamer bestaat, moet vervangen. De tweede kamer zou dan uit 80 zetels moeten bestaan, waarvan 40 j gegarandeerd door de blanken, 20 door de negers en de rest door ge kozen leden zouden moeten worden bezet. De senaat zou uit leden van elk ras moeten worden gevormd. Na bestudering en het aanbrengen van eventuele veranderingen door de j Rhodesische regering zal over het ontwerp een volksstemming worden gehouden. ADVERTENTIE ve Da ^aVPerlg' 8 a&\^oaue^ Veel mooie dieren in de Rijnstreek De provinciale commissies ter be vordering van de rundveefokkerij in Zuid-IIolland en Utrecht hebben in Woerden de beste blaarkopstieren uit deze provincies (plus een uit Gelder land en een uit Noord-IIolland) ter centrale keuring doen beoor delen. Het was wel een heel mooie keuring, niet alleen door het fraaie weer, maar vooral door de zeer goe de gemiddelde kwaliteit van de stie ren: circa 15% hoger dan de voor gaande jaren. Het waren wel vooral de oudere zware stieren die een uitstekende in druk maakten: de oudste tweeja rigen. alle drie- en vierjarigen en oudere werden met een eerste pre mie bekroond. Hieruit blijkt dat de fokkers hun beste dieren goed vast houden. En uit de gegevens van de oudste blijkt ook dat zij goed ver ervende vaderdieren zijn. Die oudste, drie Groningse .vijfja rigen. niet als Ia de heel mooie, rechte, edele en forse Cesar V, Ceus van J. G. Garritsen en E. Bosma uit Alphen aan den Rijn, zagen als Ib en Ic resp. Vazal en Ter Weer, V. Cor. v. Meyenhorst en Gradimedus. V. Diomedes, beide van k.i. west- Nederland in Hazerswoude. die beide heel goed produktie vererven. Van beide is van één jaargang dochters de produktie beter dan van de moe ders. zowel t.a.v .de melkhoeveelheid als van het vetgehalte. No. 3 zagen wij graag iets langer maar het zijn alle drie goede dieren. De nummers I en 3 zijn roodblaar. De zes vierjarigen (vier roden) wer den aangevoerd door de zeer mooi- soortige (vooral in het achterstel) Groningse Robinson V. Rob van S. J. v. d. Stoel uit Leiden, direct ge volgd door de bekende beste zware Egbert, V. Prins, K. Fritema-Frits v. Asinga pref., van A. V. Treur uit Mijdrecht, gefokt door W. Los uit Bodegraven, een excellent fors ge heel, dat ook Ia had kunnen staan- roodblaar. Dan volgde de rode Re gent van Rutten, V. Marinus van H. Angenent en Zn. uit Woubrugge, de zwarte Ernst van Alma, V. Ernst r. Fritema, Groningse en Q. H. On derwater uit Zoeterwoude en twee roden van de k.i.-vereniging West- Nederland. Vooral de laatste, de Gro ningse Garrel V. Diomedes. is uit een produktieve moeder. De plaat sing in deze rubriek liep stroef. De driejarige werden aange voerd door de zeer goede fraaie Ludo- vicus v. Meyenhorst. V. Gustaaf 3 v. 1966 1967 Volkswagen 1.392.000 1.089.000 Opel 649.000 540.000 Mercedes-Benz 192.000 200.000 Ford-Keulen 291.000 194.000 NSU 104.000 103.000 BMW 71.000 82.000 Auto Union 67.000 39.000 Glas 27.000 18.000 Ncckar 22.000 18.000 Porsche 13.000 11.000 De Italiaanse Carrosseriebouwer Bertone schiep deze zeer bijzondere wagen. Hij zal als de Lamborghini Espada (degen) in produktie komen. Lamborghini, die een stier als fa- brieksembleem voert, heeft de ge woonte zyn peperdure sportwagens juist is de Lamborghini Miura voor zo'n kleine f 80.000 ook in ons land le verbaar geworden naar gevechts stieren te noemen. Deze keer heeft hij niet de naam van een stiersoort ge- Alma, f. e. J. Ruitenburg uit Maars- bergen, gevolgd door de bijna even- goede rode Groningse Granito, V. Grando v. Rutten, van F de Kuiper uit Hoornaar de eveneens rode en goede Jochcm 2. V. Diplomaat, van W. Los en E. Booma uit Bodegraven, gefokt door C. Bos uit Nieuw Ven nep en de zwarte Napoleon 24 v. El- ba. V. Diplomaat, van de ki.. vereni ging, gefokt in Baanbrugge. De zes oudste twen terstieren (twee rode) telden als Ia de forse en zeer goede Groningse Menko, V. Ideaal, van N. v. d. Akker uit Alphen aan den Rijn, gevolgd door de mooie rode Groningse Landman van de k.i.-ver eniging. Beide goede produktie der moeders. Dan volgden de zwarte Groningse Theo v. Suttema, V. Prins, v. Frite ma, van D. v. Os uit Rijnsaterwou- de de bestsoortige rode Sonja's An- dries 2. ff. e. A. V. Treur uit Mijdrecht achterbeen kan wat sterker Joop v. Uranus van Ter Weer, van de Bond Zuiö-Holland-Zeeland, gestationeerd in Hazerswoude en Groningse Sjoerd v. Suttema. V. Prins v. Fri tema, van A. C. Nooren uit Leimui- den. De zes zwarte tweejarige uit de middengroep waren niet allemaal voldoende van formaat (drie eerste, drie twee). Bovenaan twee van vol doende formaat: Roza's Johnson f. e. A. C. v. d. Akker uit Zoeterwoude en Napoleon 26 v. Elba. V. Regent v. Ruttem f. e. A. v. Oostveen uit Baambmg (moeder zeer goede staat van dienst), terwijl IC. Adolf 4 van Rienenburg, van J. v. Dorp uit Hazerswoude van zeer goed soort is, maar wat klein. De jongste twenterstieren (3 plus 3 plus 2) telden als Al de Groning se Tjerk van Fritema met A. v. Dorp uit Hazerswoude. als IB Cesar van Mariendaal V. Normandus van Sut- j tema, fokker/eigenaar J. P. Verweij. Woerden en als I C. Geijoldus, V, Gla diator, van Th. G. Bunnik, gefokt door W. Los (beiden uit Bodegraven), j Tenslotte waren er vier rubrieken enterstieren, die (van oud naar jong) resp. 2 7, 4 en 4 eersten telden: 3, 2. 3, en 3 tweeden en 2, 2, 2, en 1 der de premie-dieren. De 2A van de oud sten de rode Groningse Bertus van Suttema V. Prins van Fritema. leek ons wat karig beloond. Verschil j van smaak zal er echter altijd blij- j ven. Van de oudsten werd IA Petro- nella's Prins. V. Prins van Fritema- Frits van Asinga pref., fokker/eige- naar S. J. v. d. Stoel uit Leiden. De zeven eersten van de iets jon geren werden aangevoerd door Ro nald v. Meijenhorst, V. Ludovicus v. M. fokker/eigenaar J. Ruitenburg uit Maarsbergen. gevolgd door de zeer goede Groningse Nico. V. Roberto, van de Bond Zuid-Holland Zeeland, gestationeerd in Gouda. I Koos, van L. Kwakernaak uit Bode- I graven gefokt door J. H. v. Ingen 1 uit Woerden. II der jongsten werd de mooie, iets beknopte Groningse Gert van Fritema. V. Prins van Fri tema. van W. G. A van Veen uit Zoeterwoude. Opmerkelijk was het grote aantal roodblaarstieren. ditmaal in Woerden de helft. ADVERTENTIE JONGE WHITE LABEL JENEVER kozen, maai wel van een wapen, die in de arena wordt gebruikt. Het is een vierpersoons GT-wagen met zo wel voor als achterin gescheiden ze tels (zeer comfortabele vliegtuigstoe- len met ingebouwde hoofdsteunen. Het radiateurscherm is doorgetrok ken tot de uiterst randen. Er zijn twee achterruiten, één in 't flauw afhellende dakgedeelte voor 't ach teruitzicht tijdens het rijden en een verticale om beter zicht te hebben bij#het parkeren. Deze verticale ruit wordt afgeschermd met tralies. Om de passagiei te vrijwaren voor direct contact met de luchtstromingen bevinden de toevoerkanalen voor kou de en warme lucht zich in de zijpane len. in het dak en in de cardantunnel Een V 12 motor van 4 liter lever! 325 pk. Het benzineverbruik is 1 op 6 en als topsnelheid wordt 245 km, u o gegeven. DEN HAAG "ANP) Op allerlei gebieden gunt men de burger zijn vrijheid en verandert de overheidstaak van karakter. Wie wil gokken behoeft niet zonder meer el ke gelegenheid te worden onthouden, mits gzorgd wordt voor een verant woorde exploitatie van de speelzin. Zodra men kan heenstappen over religieuze sociale en psychologische bezwaren- tegen exploitatie van de menselijke speelzucht, zijn de voorde len van een casino in Scheveningen met gelegenheid tot roulettespel dui delijk. Dit blijkt uit een verkennende nota over de kansspelen en in het bijzon der over de kansspelbeoefening in Scheveningen die B. en W van Den Haag hebben opgesteld. Zij hebben tal van argumenten voor een casino In Scheveningen. dat streng geregelmen- teerd zal moeten zijn en waarvoor de wet op de kansspelen dient te wor den gewijzigd. De mogelijkheid tot spelen zou bijvoorbeeld kunnen wor den beperkt tot de grote badplaatsen en enkele andere plaatsen met een uitgesproken toeristisch karakter, waarvoor in de wet criteria zyn vast te stellen. Hoewel de gedachte aan een ge meentelijke exploitatie niet bij voor baat behoeft te worden verworpen, komt het B. en W. van Den Haag voor. dat een gemengde exploitatie, mits onder doelmatige reglementering en controle, meer geschikt is. Duide lijk wordt gestipuleerd, dat het alles zins redelijk en billijk moet worden geacht, dat de opbrengst van de kansspelbelasting geheel of groten deels ten goede komt aan de gemeen te die de zorg heeft voor de bad plaats of andere toeristische belang en met het oog waarop de speelgele- genheid juist wordt opengeste lei.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21