Overtuigend debuut van Marjolein Brier Martin Luther King wordt herdacht in Leidse Academie Plastiek voor schooi Klages-Genootschap in Leiden opgericht KAMP HOUTRUST '08 ALS PEDAGOGE LEIDSE BALLETSCHOOl. MAANDAG 8 APRIL 1968 LBIDSCH DAGBLAD PAGINA S i» J. Meel Even kleurig als het met veel smaak samengestelde programma was de uitvoering, die de Leidse Balletschool zaterdagavond in de stampvolle Schouwburg gaf. Het werd een feestelijke voorstelling, waarop de leerlingen zich terdege bleken te hebben voorbereid. Een in artistiek opzicht alleszins ge slaagde avond, zowel wat de aan kleding als wat de inhoud van hei programma betrof. Marjolein Briër, de nieuwe directrice van de Leidse Balletschoolheeft met haar „Spel der dans" het vertrou wen van alle ouders, zo dat al niet bestond, wel weten te winnen! Zi, ontpopte zich op deze balletavond als een fantasierijke jonge vrome met een voorliefde voor de mo derne darys. Haar choreografiën waren strak en 'sober en voor het grootste, gedeelte ontleend aan het ritme van deze ttid Het programma, zeer evenwichtig van opbouw overigens, maakte al gauv duidelijk, dat Marjolein Briër niet veel van poespas houdt. In de beper king toonde zij zich als balletpeda goge op overtuigende wijze de mees teres. Wat zij op dit dansfeest met haar ruim tweehonderdvijftig leerlin gen liet zien was een logische aaneen schakeling van choreografische idee- en. Deze ideeën kregen gestalte tegen de fleurige achtergrond van een en kel bloemenarrangement. waarmee de ruimte van het toneel in voldoen- j de mate werd opgevuld. Al even fris en kleurig waren de kostuums, die «11e door Marjolein Briër zyn ont worpen en op eigen atelier vervaar digd De voorstelling begon zoals ge bruikelijk met een optreden van de allerkleinsten. die met hun voorzich- I tige pasjes en grappige gebaartjes bij i voorbaat van succes verzekerd waren. Al moeilijker werd het met „Les Ma- j rionnettes" op muziek van Igor Stra- vinsky. De typering van deze mario- netten was bijzonder raak en de com positie buitengewoon knap. Dit on- derdeel van het programma behoorde zeker tot een van de hoogtepunten van de avond .althans vóór de pauze. Een aardige vondst was het van Mar-1 jolein Briër om groot en klein ook ge-1 kamen lijk te laten dansen op muziek van Franz Schubert. Dit gezamenlijke optreden van oudere en kleinere meisjes resulteerde in een vloeiend lijnenspel, dat nauwelijks onderbro ken werd. Het gedeelte na de pauze begon met een „Ouverture Classique", I die uit 4 delen bestond en op mu- nek van Brahms was gezet. Deze vier delen verschilden nog al wat van ka-1 rakter en verstoorden jammer genoeg I af en toe het evenwicht, dat nu juist1 zo kenmerkend voor de gehele avond was. Interessant voor wie er van houdt was het geluidloze lijnenspel, i dat „Kompositie" heette. Een knap; 6taaltje van danstechniek en tyd- ritme, deze variaties van het figuur! Marjolein Briër danste zelf een goed uitgebalanceerde Romanza op over tuigende en virtuoze wijze en de leerlingen van de Leidse Bal letschool brachten tot slot een aantal moderne nummers zoals ..Summer time ..Slowly Walk" en ..Jazzballet'. Qnbetwist hoogtepunt van het op treden na de pauze was ,-All mv trials", waarbij de meisjes dansten op muziek en zang van Joan Boaz, wier I stem inspirerend werkte op de bewe- I gingsdrift van de uitvoerenden- Aan de voorstelling werkten mee de mime- lerares Mol Hannaart met een spran kelend solonummer en leerlingetjes van de Balletschool Zoetermeer, eveneens onder directie van Marjolein Briër! Voordat het doek voor het laast zakte waren er tal van bloem stukken het toneel opgedragen- In het Academiegebouw zal woensdagavond in het kader van een landelijke actie van Nederlandse studenten een herden- kingsavond worden gehouden ter nagedachtenis van ds. Martin Luther King, welke samenkomst voor iedereen toegankelijk is. De kleinste leerlingen van de Leidse Balletschool, nemen trots het applaus van hun ouders in ontvangst. (Foto LD/Holvast). Zoals bekend zal dokter J. Meel in verband met zijn benoeming tot ge neesheer-directeur van de Stichting ..Philadelphia" in Nunspeet. zijn huis artsenpraktijk in Leiden neerleggen. Teneinde van dokter en mevr. Meel afscheid te kunnen men. is op dins dag 16 april van 's avonds 8 tot 10 u. in het clubgebouw van de speeltuin vereniging ..Oosterkwartier" (Bor- ueostraati een afscheidsbijeenkomst belegd. Vrijzinnig Chr. Jeugdcentrale In het kader \an de viering van het achtste lustrum van de Vrijzinnig Chr. Jeugdcentrale zal voor het dis- I trict Leiden morgenavond in het Ge- I meentecentrum in Oegstgeeef een op- j voering plaatsvinden van het stuk j „Nummer 44.07.32.174". Het the- I ma van het spel is de botsing tussen het individu en de gemeenschap, j waarbij ook de aanwezigen actief be- 1 trekken zullen worden. De grens tus- sen toneel en zaal is doorbroken. doordat de decors midden tussen het publiek staan opgesteld. De aanwezi- gen bepalen op beslissende momenten de gang van zaken op het toneel. BURGERLIJKE STANI) VAN LEIDEN GEBOREN Ronnie, z v J. P. L. Zonderwijk en j C J. van Straalen; Leendert Andreas. z v. P. Schaap en A. G. Zwaan; Er- win. z. v. J. van Alphen en J. Sieraf; Jacobus Wouteras Johannes, z. v. J. N. M. Duivenvoorden eh J. M. M. van Schooten: Willem, z. v. W. Arnol- dus en H. C. Maree; Manuela. d. v J. A. de Haas en H. M. J Levarht; Lld- wina Maria. d. v. W. F. II. van Mar- wijK en A. van den Berg: Wilhelmus Jacobus Johannes, z. v. W. J. C. Kom pier en A J. van Leeuwen; Marjolein, d. v. R. van der Plank en M. Brinck. De rector magnificus van de Leid se Universiteit prof. dr. P. Munten dam zal de samenkomst om half acht, openen. Daarna zal prof. dr. J. W. Schulte Nordholfc een lezing houden over de rassenstrijd in de Verenigde j Staten en de ról die ds. King hierin heeft gespeeld. Tot slot zullen twee i korte filmpjes worden vertoond die i hoogtepunten uit het leven van ds. King in beeld brengen. De avond is georganiseerd door de Leidse Studen tenraid en wordt ondersteund door het Universiteitsbestuur. Gymnasium Leiden halve finalist Bij schoolschaken Na met geringe voorsprong kam pioen van de Leidse schaakbond ge worden te zijn, heeft Stedelijk Gym nasium zich tot nu top in de landely- ke schoolschaakcompetitie uitstekend geweerd. Werd in de eerste ronde overtuigend van het Blmini Lyceum te Delft gewonnen (4-2). in de twee de ronde moest het Christelijk Lyce um uit Alkmaar zich. zij het. iets min der duidelijk <3^2'2), gewonnen geven. Door deze resultaten zijn de Leidse vertegenwoordigers winnaar van hun groep geworden. Zij hebben zich hier- mep geplaatst voor de halve finales van het landelijk sehoolsehaakkam- pioenschap. Na het succes van vorig jaar (Christ. Lyceum in de finale) ook dit jaar dus weer een goede pres tatie van de Leidse schaakjeugd. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens kandidaats II geneeskunde, mej. M. A. C. Lindenhoff (Leiden), mej. A. E. Nanning (Den Haag), mej. S. P. Van- horick (Amsterdam), mej. M. J. de Vries (Leiden) en mej. W. H. L van Wijk (Zandvoort) en de heren A. J. Beunders (Wassenaar). W. van Dam (Den Haag). R. van der Eijk (Am sterdam). J. C. Jelluma (Bodegraven C. van Mameren (Leiden), G. G. Per sen (Koewacht), J. J. A. Verzuu (Voorschoten). L. de Vries (Haarlem). J. Wassenaar (Noorówijk) en L. van Wolfswinkel (Schiedam); doctoraal Ned. recht de heer J. M. den Hollan der (Den Haag); propadeutisch god geleerdheid de heer M den Draat (Vlaardingen)doctoraal godgeleerd heid de heer C. Haas (Leiden); doc toraal klassieke taal- en letterkunde mej. J. G. M. v. d. Rijt (Den Haag), kandidaats westerse sociologie dhr. G. H. J. Saas (Rotterdam): mej. A. W. M. van Aardenn'e (Heiloo). de heer J. Rensing (Bennebroek) en mej. J. L. M. O. Hoornweg (Den Haag»; doc toraal klassieke taal- en letterkunde mevr. M. Gumbert-Hepp (Oegst- geest»; doctoraal Ned. recht mei. E. P. Niks (Leiden) en de heer F. F. F. Vries (Amsterdam). Hoore. 79 jr.. man; J. Maan. 44 Jr.. man; W. J. Turnhout. 60 Jr.. man; C. Boon. 66 jr.. echtg. v. A. Verhoog; C. J. Spierenburg. 19 Jr.. man; P R. Stkklng. 2 mnd.. dochter Eerste prijs voor Leidenaars Bij de zaterdag in Utrecht gehou den nationale beroepenman i f esta tie zijn twee Leidenaars met een eerste prijs uit de bus gekomen. In de af deling auto-schade-'herstellen was dit de heer J. J. Immink (Motor huis) en bij de goudsmeden de heer J. R, F. Kins (Van Kempen en Be geer). Boompjes vernield Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag meer dan twintig jonge bomen, die nog maar pas in het voetpad langs de F! oris Verster! a an (bij de Willem de Zwij- gerbrug) waren geplant, vernield. AJ- le boompjes bleken aan de top te zijn afgebroken Voor de jeugd van de openba re Marnix van St. Aldegonde- school aan de Maresingel in Lei den was het zaterdag feest. Met confetti, slingersserpentines en ere-bogen waren de jongens en meisjes naar het Stadhuis geko men om zo ook hun aandeel te leveren in de feestvreugdewelke die dag bestond rond het huwe lijk van het hoofd van de school, de heer H. Gaijkema. Bruid (tot voor kort nog mej. E. Bakx) en bruidegom bij het verlaten van het Stadhuis. heró échrtiveH; Met een toespraak van prof. dr. Ernst Frauchiger, voorzitter van het Internationale Klages-Genoc tschap is zaterdag in het Snouck Hurgronje- huis te Leiden. Het Nederlandse Kla ges-Genoctschap opgericht. Deze or ganisatie stelt zich de verbreiding en uitbreiding van de wetenschappelij ke ideëen van de filosoof Ludwig KLa- ges ten doel. Voorafgaand aan de of ficiële oprichting spraken prof. dr. D. Wiersma. buitengewoon hoogle raar in de forensische psychiatrie aan de Leidse Universiteit, en prof. dr. Ernst Frauchinger, over respec tievelijk Ludwig Klases en de psycho logie van de hysterie en „Die Bedeu- tung Ludwig K lag es für Biologie und Medizin". In de middaguren hield de heer J. i J. Wittenberg, oud-voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Bevor dering van de Wetenschappelijke Grafologie, een lezing over Ludwig Klages en de grafologie. Dr. Fran- j Qoise Wirsma-Verschaffelt belichtte j tenslotte Ludwig Klages als dichter. I Tijdens de eerste ledenverga de- I ring van het Nederlandse Klages Ge- noofcsohap is een bestuur gekozen, on der voorzitterschap van dr. F. Wiers ma -Verschaf feit Filatelisten uit Leiden en verre omgeving zaten in de kan tine van Clos en Leembruggen ge bogen over kostbare collecties postzegels. Het initiatief tot deze postzegelruildag. met daaraan verbonden een veiling, was geno men door de internationale ver eniging PhilatelicaGelet op de belangstellingwelke voor derge lijke dagen bestaat, is besloten een dergelijke dag steeds in het voor- en najaar te houden. (Foto LD/Holvast Handel in verdovende middelen Zaterdagmiddag deed ik met mijn vrouw en kinderen boodschappen in de stad. Daar zag ik dat er in het openbaar door 'n stelletje provo-ach- tige figuren reclame gemaakt werd voor verdovende middelen. Ook ge bruikten ze het in het openbaar en boden het voorbijgangers aan zonder dat de politie ingreep. Maar weet u wel welk gevaar dat is? Jonge niets vermoedende kinderen worden aange lokt en tot het gebruik van verdo vende middelen aangezet. Ik heb met. mijn eigen ogen gezien dat het ge bruikt en ook verkocht werd. Maar ik hoop niet dat het zo wordt dat je je eigen kinderen niét meer al leen de straat op kunt sturen, om dat ze anders verslaafd terugkomen Hoogachtend. G. Dirkse J. F. Kennedylaan 8 Leiden. Naschrift van de Redactie Bij informatie werd ons medegedeeld, dat de politie inderdaao van het op treden van deze jongelui in kennis is gesteld. Toen zy kort daarna ter plaatse verscheen waren de „handelaren" evenwel verdwenen. K. en G. acht uur aan hel musiceren In zeer betrekkelijke rust en spora disch aanwezige stilte zijn afgelopen zaterdag in de 'studio' Stadsgehoor zaal vele vermoeiende uren lang op namen gemaakt van het 40 jaar be staande K. en G. Het zeer aantrekke lijke langspeelplaat- en stereo-resul taat zal omstreeks half mei op de Benelux-markt worden gebracht. De uitgebreide technische staf con serveerde via negen microfoons en kostbare elektronische installatie* (ruim f 100.000) een twintigtal ver schillende muzikale gerechten. Zo'n 120 senioren hebben ruim acht uur lang het onderste uit de muzikale kan moeten geven aan de kritische, maar enthousiaste platenmakers. „Dat jullie nooit eerder ontdekt zijn, begrijp ik niet", bleef de leider van de opnamen maar zeggen. Het droge aankondigingsbriöfje, met de twintig titels erop. bezorgde hem steeds nieuwe verrassingen. Goed, op pittige marsen had hij gere kend. Maar dat het korps ook zang nummers. tango's, mam ba's en ande re originele pijlen op de boog had. bezorgde hem een plezierige dag. Er is hard gewerkt in de Stadsge hoorzaal. Van negen tot kwart over vijf. En telkens vaak al na twee maal spelen kwam de luidspreker - stem uit de regiekamer: „Uitstekend jongens, volgend nummer maar" of: „Dat was een beste, heren, alleen m het midden, die inzet van de koper- bak wat wat aarzelend. Nog een keertje, maar. voor de zekerheid. At tentieOpname naNU". Maar om kwart over vijf waren de minuscule dwarspijpjes en de volumi neuze soesafoons leeggeblazen, was de spanning uit de trommelvellen, was de kracht uit de dirigerende armen van de muzikale directeur H. Freij- sen. Maar de sfeer was nog even uitste kend. Voorzitter Jan IJzerman zei la chend: „Ik vraag me weieens af of ik voorzitter ben van een christelijke muziekvereniging of van een carna valsclub". Om half zes pakten de voldane technici hun spullen in. „Dat wordt een beste plaat" zei de leider nog maals. „Wat een uithoudingsvermo gen. wat een discipline, wat een vak lui. die amateurs. Nou. dat maken we bij beroepsmusici wel eens anders mee". Op zaterdag 20 april gaat het korps naar de Keukenhof. In de vernieuwde j uniformen. Daar wordt de foto voor de hoes gemaakt. De tweemaal-twin- I tig-minuten-K. en G. krijgt namelijk een vierkleurenjas. Deze 3V2 meter hoge metaal- j zende en relatie met een boom e plastiek, nu nog in Utrecht opge- onderhoudende ontwerp heeft 1 slagen, zal binnenkort worden Jan Noyons uitgevoerd in samen- J geplaatst bij de in Leiden-Noord werking met het bedrijf van de o in aanbouw zijnde openbare ulo heer H. Kraker in Utrecht. t Het op ontwikkeling en groei wij- 7e Nationale Kampeer en Sporttentoonstelling UW VAKANTIE SUPERMARKT 5 t/m 10 april - Houtrusthallen - Den Haag OPEN: dagelijks van 12.00 - 22.30 uur tenten caravans boten kampeer en watersportartikelen sport- en vakantie- kleding sportartikelen zelfbouwartikelen vele voorlichtingsinstanties elke dag volksdansen en modeshows ELKE 2500e BEZOEKER GRATIS VLIEGTOCHT ELKE CARAVAN-KOPER GRATIS CARAVAN-RIJLES Afscheid dokter

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3