fon Kara jan 60 jaar P.v.d.A. wil praten over linkse concentratie Twijfel aan echtheid der „Modigliani's" [ij ii paasfestival in lalzburg begonnen FRAAIE RESULTATEN VAN SCHILDER- EN TEKENCURSUS Concert Alplien Gr. Kerkkoor onder Boelee Positie journalisten zwak en hachelijk PAG 8 APRIL 1968 LETDSCH DAGBLAD VITAAL EN SPORTIEF (Van onze Weense correspondent) pan de meest gevraagde huidige dirigenten is ongetwij- rbert von Karajan. Deze vitale en sportieve kunstenaar jaar geworden. Bij deze gelegenheid ontving bij de ere- i de stad Salzburg en van het Berlijnse Philharmonisch Bovendien werd hij benoemd tot ere-burger van zijn estad Salzburg en zyn vriend Haussermann, de directeur Weense Burgtheater, schreef over hem een boek met roudige, maar alleszeggende titel: „Karajan". ie bladen publiceerden uit- rtikelen over hem en ter- „Kara jan - portretvan één door de Oostenrijkse radio gezonden, opende hij op lag voor de tweede maal festival in Salsburg. Op het staat zoals gemeld B attractie „Riheingodd" van waarop dan een herhaling n de „Walkure" van het alles meeloopt wil hij in e jaren de hele „Ring" ner In Salzburg ten gehore Wie hem nu ziet dirigeren relijks geloven dat hij 60 jden, want hij dirigeert en nog even vitaal als 20 Toch zijn de inspan- het moderne gejaagde spoorloos aan hem voorbij wordt nog duidelijker [men bedenkt dat dit won- enlijk pianist had willen ,r op aanraden van zijn de Mozart-specialist de dirigenten loopbaan Succes na ontbering Als hjj 21 is. staat hij reeds als dirigent voor een orkest in Salz burg, een paar weken later wordt hij kapelmeester in Ulm, waar hij 6 jaar lang dirigent is voor 80 mark in de maand. Dit verklaart van de ene zijde zijn veelzijdigheid, want in Ulm moet hij alles dirigeren: ope ra's, operettes en balletten met een slecht orkest en een dun bezet koor. Hij werkt in ontbering en zonder op te vallen. Dót verklaart ook waarom hij la ter alle kansen waarnam om die plaats te veroveren die hem toe kwam, ook al is zijn methode niet altijd vlekkeloos geweest. Als hij dan dirigent wordt in Aken en daarna in Berlijn, laat hij zich inschrijven als lid van de nationaal-socialistische partij en maakt dan een fenomenale carrière. Kort voor de Duitse capitulatie vlucht hy in de grootste armoede en zonder geld naar Italië, en wanneer de situatie dan wat rustiger is ge worden keert hy naar Oostenrijk te rug, waar hjj de eerste jaren niet mag optreden. Hy woont dan met zijn tweede vrouw in een bescheiden pension in Sankt Anton. Hy leert alle partituren uit zijn hoofd en is zozeer van zyn grote toekomst overtuigd dat hy zegt: „Ik zal nog dirigeren wan neer de Russen allang uit Oostenrijk weg zijn". 16 jaar later wordt hij in derdaad in Moskou bejubeld en door Chroestjow gefeliciteerd. En een jaar daarop begroet hij Chroetsjow in de Weense Opera waarvan hij 8 jaar lang directeur is geweest. Heath uitgejouwd Bestuur mag onderhandelingen openen op vergadering Record verbeterd: Invalide 51 uur aan het orgel (Van onze correspondent) De Sittardenaar Albert Mulder (52) en invalide, is voor de tweede maal wereldkampioen. Hij heeft het klaargespeeld 51 uur achter elkaar orgel te spelen. Enige tijd geleden werd hij werelduurrecordhouder met 43 uur. Dit urenaantal werd echter overtroffen door Peter Palmen uit Simpelveld, die nu op zijn beurt ook niet lang de titel mag dragen, want de ervaring op orgelgebied leert, dat er weer velen zullen proberen het re cord van Albert Mulder te verbeet- ren. Mulder heeft zijn prestatie vol bracht in de Sittardse Gerbina-bar aan de Rijksweg. Vrijdagmorggen om 10 uur begon hij achter zijn orgel. Zondagmiddag klokslag 1 uur legde hij het bijltje erbij neer: het record van Palmen (50 uur) was met 1 uur overtroffen. Na afloop reikte Peter Palmen zijn succesvolle concurrent de grote wisselbeker over. Mulder heeft moeilijke uren doorgemaakt. Hij werd terzijde gestaan door zijn vriend Jan Vegder uit Sittard, die masseur is. Van hem werd verteld dat hij nog vermoeider was dan Mul der. in Edinburg Edward Heath leid» van de Britse conservatieve partij, is zaterdag uit gejouwd op een vergadering van de Vereniging van de Ver. Naties in Edinburg. De storm brak los toen Heath zei dat het een fout was het apparaat van de V.N. te gebruiken voor regeringen, die niet gezien zijn bij de meerderheid van de leden, zo als Zuid-Afrika, Rhodesië en Portu gal. De afgevaardigden floten en jouwden toen Heath beweerde: zul ke regeringen zijn in feite geen en kele bedreiging voor de internatio nale vrede en veiligheid. Heath, geschrokken van de reactie, week af van zijn voorbereide tekst en zei: Jk constateer voor de verdedi ging van de vrede en veiligheid een hard feit en daarom is het naar mijn opvatting nutteloos en schade lijk om tegen die regeringen het werktuig te gebruiken dat de V.N.. bezit om tegen zulke dreigingen op te treden. De V.N. dreigt daardoor in cfiscrediet te geraken. Dit is nu eenmaal een van de harde feiten van het leven welke politici moeten er kennen". „Schande" werd er geroepen toen Heath verder zei dat zijn partij en hij zelf het Britse besluit om zijn troepen ten oosten van Suez terug te trekken onverstandig hadden ge vonden. Indonesisch blad meldt komplot Het Indonesische blad „Ampera", dat door het Indonesische leger wordt gesteund, bericht, dat het le ger onlangs verscheidene aanhangers van Soekarno heeft aangehouden die de opzij geschoven president weer aan de macht wilden brengen en zijn „leer" als richtlijn voor het regeringsbeleid wilden toepassen. Het blad beschuldigde medestanders van Soekarno er van, dat zij de is lamitische meerderheid van dé be volking willen opzetten tegen de niet-moslems. (Van onze parlementaire redactie) De partijraad van de P.v.d.A. heeft het bestuur van deze partij zaterdag gemachtigd stappen te ondernemen om met andere partijen onderhandelingen te openen over de vorming van een progressieve concentratie. Aan het partijbestuur werd overge laten het moment voor initiatieven op dit punt te nemen. Afge sproken werd, dat tijdens de onderhandelingen contact met de partijraad zal worden gehouden. land te verdelen in 12 tot 18 kies kringen, waarbinnen geen lijstver- binding wordt toegestaan. De PvdA denkt voorts aan de invoering van een premiestelsel, dat extra zetels toekent aan de partij, die meer dan 45 pet. van het aantal stemmen be haalt. De indiening van een wetsont werp, dat de grondspeculatie aan banden legt en de gemeenten in staat stelt sneller grond in eigen dom te verwerven, die moet worden onteigend ten behoeve van de wo ningbouw. Overwogen wordt het door het kabinet-De Jong teruggenomen wetsontwerp Samkalden/Vondeling opnieuw in te dienen of met een ge wijzigd ontwerp te komen. VERSTERKTE OPPOSITIE De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer heeft een aantal ini tiatieven in voorbereiding, die haar oppositie tegen het kabinet-De Jong duidelijker uit de verf moeten laten komen. De fractie is van plan bin nenkort een aantal parlementaire stukken op tafel te brengen, die zo nodig tot de indiening van initiatief- wetten zullen leiden. Dat heeft frac tieleider drs. J. M. den Uyl meege deeld na afloop van een (besloten) vergadering van de partijraad, waarop op aandrang van de jonge ren in de party het beleid van de kamerfractie kritisch is doorgelicht. Initiatieven Drs. Den Uyl kondigde de volgen de initiatieven aan: Een operationeel plan voor het noorden van het land ter aanvulling van de nota die de regering onlangs heeft uitgebracht. Een samenhangend plan voor de hulp aan arme landen, dat voorziet in de opvoering van de kapitaalsbij- dragen aan de ontwikkelingslanden, alsmede in een effectief hulppro gramma ter verbetering van de so ciaal-economische en culturele struc tuur van die landen. Een advies aan de staatscommis sie ter herziening van het kiesstel sel, waarin wordt voorgesteld het Meningen De fractie zal zich in de komende tyd verder inspannen om tot uit drukking te brengen dat: de regering naar haar mening druk moet blijven uitoefenen op da VB. teneinde de bombardementen op Vietnam geheel gestaakt te kry- gen; de verkoop van landbouwgron den in de IJsselmeerpolders (even als de verkoop van het chemisch bedryf van de staatsmynen waarvan geruchten èaan) op principieel ver zet van de socialisten biyft stuiten; artikel 117 van het Wetboek van Strafrecht (belediging bevriend staatshoofd) moet worden afge schaft; de verlaging van de inkomsten belasting, die het kabinet-De Jong overweegt, achterwege moet biyven (met uitzondering van de plannen tot verhoging van de belastingvrUe voet) de invoering van individuele huurbyslagen krachtige overweging verdient. Kritiek De fractie wist met deze toezeg gingen de kritiek op haar beleid glansryk te doorstaan. Een motie, waarin de jongeren het ontbreken van een duidelyk oppositiebeleid aan de kaak wilden stellen, werd met overgrote meerderheid verworpen. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Journalisten, de heer H. de Ru, maakt zich naar aanlei ding van de recente dagbladconcen traties zorgen over de sociale positie van de journalisten. „Onze positie is Utrechtse expositie in opspraak: löans Theater r New York Te Nieuwkoop eerder dan de be was, gisteren, is het Theater vertrok- zijn Amerikaanse Aart Verstegen, tech- •ecteur van het dans- bevindt zich al in New ior het treffen van de fhe voorbereidingen. voorstellingen in New York 1, 16 en 18 april worden in het New York City leatre, begeleid door het City Ballet Orchestra. De voorstellingen staan on- van Leo Driehuijs, de an- leiding van Zoltan Szilas- it van het Danstheater, en 27 april geeft het Ned. iter twee voorstellingen in het Lisner Audito- •na reist het gezelschap City, waar in het Pala- Artes zes voorstellingen len in het kader van het het Olympische jaar. leidt deze voorstel iters, pe begeleid worden door het de opera van Mexico City. 'orpen tournee naar de Ned. land',} bleek niet te realiseren, komen ook de twee voorstel- Caracas te vervallen. Het ;ege£is Theater komt 11 mei weer >1 aan. bodesië heft scensuur op Ian Smith van Rhodesië gedeeld dat de censuur op niet ingang van zaterdag j.l. Smith zei dat deze de wereld een blijk moet Rhodesië de strijd om zijn 'Ikheid heeft gewonnen, zou staipsgewyze kunnen naai- de toestanden van Gedurende het afgelopen weekeinde hebben enkele honder den belangstellenden de expositie van het Nieuwkoopse Kunst genootschap ,,'t Regthuys" bezocht, die op de bovenverdieping van het oude Raadhuis was ingericht. Ditmaal was er geen werk van bekende kunstenaars te zien, maar de resultaten van de cursus tekenen en schilderen, die in de afgelopen wintermaan den werd georganiseerd door het Kunstgenootschap. ratje 3. fclt 0,95 "iur werd in november 1965 r öjjonafhankclijkheidsverklaring ug' W. De kranten verschenen se- eken f geregeld met witte stuk- n 4,9if bewijs van de door de cesv artikelen. iweeri Een der fraaie tekeningen op I kende acteur-zanger Lex Goud- de expositie te Nieuwkoop: de be- smit. (Foto Leidsch Dagblad). (Van onze Utrechtse correspondent) De Modiglinani-expositie van het Centraal Museum ln Utrecht, tot 5 mei ondergebracht in de afdeling „moderne kunst", is in opspraak gekomen. In kringen van experts is twij fel gerezen omtrent de echtheid van de Modigliani's van de collectie Welters van Hattum. Vrijwel alle Nederlandse mu seumdeskundigen en ook stafleden van kunsthistorische insti tuten hebben al geruime tijd zeer ernstige twijfel uitgesproken. Dit, werd oua verklaard door des kundigen. die voorlopig onbekend wensen te blijven, omdat er nog slechts sprake is van twyfel, zij het zeei' zware twyfel. Zy willen zich pas openlyk uitspreken, wanneer er meer zekerheid is verkregen. Vast staat dat de zaak onderzocht zal worden. Hiertoe zullen deskundigen zich oriënteren in Italië, waar enkele ex perts (o.w. de onbetwist belangrijk ste Modigliani-kenner Ceroni) even eens weinig geloof hechten aan de echtheid van de collectie Welters van Hattum. Verwacht wordt dat er eind april, begin mei, met meer ze kerheid over de zaak gesproken kan worden. Mej. dr. M. Elisabeth Houtzager, directrice van het Utrechtse museum, zei niets te weten van de gerezen twyfel. „Ik kom net uit Engeland, ik kan er niets over zeggen. Ik geloof dat er sinds Pfannstiel de zaak on derzocht heeft, geen twyfel meer is". De cursus, die door een twintig tal cursisten werd gevolgd onder lei ding van kunstschilder Henricus Rol, heeft fraaie en soms frappante resul taten opgeleverd. Daarvan getuigen de ongeveer 50 gevarieerde schil- derytjes en 15 tekeningen. Fraai getekende, markante koppen w.o. die van Lex Goudsmit en de Nieuwkoper G. v. d. Helder getuigen evenals de stillevens ervan, tot wel ke schone vormen deze mooie vrije tijdsbesteding onder kundige leiding kan voeren. Het bewijst tevens dat onder „niet-kunstenaars" onvermoe- -I de talenten schuilen. Deze derde cursus, zal naar ver wacht wordt in het volgende win- j terseizoen door een vierde worden j gevolgd. De belangstelling ervoor was groot. Drie argumenten Er zyn drie oorzaken die de „zeer ernstige twijfel" van de Ne derlandse en buitenlandse experts markeren 1. Er rijn vroeger nooit zulke grote collecties Modigliani's op hout te zien geweest. lectie Welters van Hattum. Neder landse kenners laten zich niet nega tief uit over de deskundigheid van Pfannstiel, maar zij roepen bepaald ook niet dat Pfannstiels oordeel als zonder meer doorslaggevend geaccep teerd dient te worden. Men vindt het vreemd dat mej. Houtzager, juist omdat zy zelf geen Modigliani-specialiste is, niet in con tact is getreden met Nederlandse Modigliani - kenners. Hockey Het Nederlands B-elftal heeft zaterdagmiddag in Tilburg een interlandontmoeting tegen België met 20 gewonnen. Bij de rust was de stand 00. Het eerste doelpunt werd twee minuten na de hervatting door Biuna gescoord. Zes minuten la ter scoorde Hylkema 20. zwak en hachelyk, onze c.a.o. biedt in gevaarlyke tyden onvoldoende waarborgen en we zyn in feite teveel afhankelijk van 't begrip van de dag bladdirecties", zei de heer De Ru za terdagmiddag tydens de in Utrecht gehouden constitutionerende verga- derin gvan de N.VJ., die is ontstaan uit de door drie kringen van journa listenorganisaties gevormde Federa tie van Nederlandse Journalisten. Ty dens deze byeenkomst in Utrecht hield de federatie op te bestaan. Voortaan is er één joumalistenorga- nisatie in ons land met ruim 2500 le den. De heer De Ru maakte de sombe re opmerking, na zyn verkiezing, (met algemene stemmen), tot voor zitter van de nieuwe vereniging. De heer N. G. Schrama, voorzitter van de ter ziele gegane federatie van journalisten, vestigde in zyn ope ningswoord ook de aandacht op de positie van de journalist, die voorlo pig ongunstig is geworden ten gevol ge van fusies en concentraties. Ook hy maakt zich zorgen over de moge- lyke gevaren van machtsconcentra ties in de pers, hoewel hy waar schuwde tegen paniek. De heer Schrama verklaarde, dat de cao on voldoende mogeiykheden biedt voor een effectief opponeren tegen feiten, die journalisten niet zonder meer wensen te aanvaarden. By belangrij ke structuurwyzigingen is de in spraak van de journalisten beslist on voldoende gebleken. De heren N. G. Schrama, Joh. C. Francken en mr. H. Stempels, die een lange staat van dienst hebben, in de ontbonden drie kringen en federa tie, werden tot ereleden van de nieu we vereniging benoemd Tempelruïnes bij Cairo ontdekt In de nabijheid van de Egyptische hoofdstad Cairo zyn de ruïnes ont dekt van een 2500 jaar oude Egypti sche tempel en van een dorp, zo is gisteren bekendgemaakt Deze ruïnes liggen in de nabyneid van de trap- penpyramide van Sakkara De ont dekker, prof. Walter Emery van de universiteit van Londen, heeft vast gesteld dat de tempel gebouwd is door de laatste Egyptische farao, Nectanebo II. Het gebouw werd ver moedelijk in de vierde eeuw na Christus vernietigd op last van kei 2. De collectie is In het bezit van de familie Welters gekomen voor een prijs die ver beneden de nor male marktwaarde van de Modig liani's ligt. 3. De structuur van de ln Utrecht geëxposeerde werken lijkt anders dan men voor een Modigliani es sentieel acht: de bewegingloze strakheid en de afwezigheid van een zekere zinnelijkheid lijken er op te wijzen dat er sprake is van vervalsingen. In elk geval, zo zeggen deskundi gen, „de collectie Welters van Hat tum bevat niet het beste van Modig liani. Als je ze erby rekent wordt het beeld van Modigliani alleen maar wateriger". Een vreemde zaak Mej. Houtzager, die bij de opening van de Modigliani-expositie verklaar de zelf niet deskundig te zijn inzake Modigliani, heeft gevaren op Verboom had aantrekkelyke. zo niet interessante werken uitgezicht en de ze werden bovendien van heel ver- diensteiyk tot heel 'mooi ten gehore gebracht. De organist had eveneens, volgens het patroon koor-orgel om en om fraaie stukken gekozen. En toch was deze avond niet helemaal ver kwikkend. wat o.i. liggen moest aan het karakter van „lappendeken"- pro gramma. Een Te Deun in D. van Michael Haydn en een oi. vergeelde Psalm 95 van Mendelssohn van het Alphens koor waren natuurlyk niet te veel. Een Sanctus en Benedictus uit een mis van een zekere uit de muziek geschiedenis geraakte Ceccherine, de by mannenkoren geliefde Mozart- kantate „Seele des Weltalls" en de verfijnde, nog in Gounod-Massenet- atmosfeer ademende kantate „Invo cation" van de vroege Debussy zyn by elkaar weer niet extra veel voor één koor. Maar in totaliteit verkreeg de uitvoering by terugblik iets on- - doordringbaars, zer Theodosius, die alle heidense ge- kompas van prof. Emilio Ribas, de bouwen wilde opruimen. De stenen voormalige eigenaar van de collectie, i Het (ook omvangrijke) Alphense van de tempel zijn daarna, 6amen en van de heer Arthur S. Pfannstiel koor is op een goede weg. maakt in met van modder vervaardigde ste- te Hamburg, twee kenners van Mo- j nen, gebruikt voor de bouw van het digliani die hun hand in het vuur I r v een beslist bemoedigende Het omvangrijke Geref. Kerkkoor van Alphen, dat na het vertrek van Hans Boelee onder Bernard Verboom staat, had voor het jaarconcert, dat op ruime belangstelling heeft mogen bogen, de medewerking van het Chr. Mannenkoor „Rotterdam- Vreeswijk". Dit heeft eveneens Verboom als dirigent. Verder van de organist Jan van Weelden en van de tenor Comelig Kalkman. het duidelijk stempel van de nieu we directie dragen. Verboom's bijzon der geroutineerd, betrouwbaar en tn de omvang met de klankwaarden er varen Rotterdamse koor deed nergens ook maar één uitspringende stem ho ren. Zyn mannen zfln ook niet slap of week in de klank. Hun medewer ker Kolkman had solo' ln „Nachthel le" (voor koor) van Schubert, naast Mendelssohn en Debussy, zyn vak- kunde viel niet te betwijfelen. nu ontdekte dorp. steken voor de echtheid van de col- indruk en zal over enige jaren wel tate 140 van Bach, De organist speelde van Bach een Preludium en een Adagio, een An dante van Mendelssohn, de speelse Trumpet Minuet vanHolilnse com posities die hij in 'n vaste greep op de toetsen, helde en metrisch onbe rispelijk in klank bracht. Voor de Toccata in G. van Dubois leek hy de toegelaten vrituose aanpak met ge raffineerde registratie niet te verkie zen. Alle (orkest vervangende) koor- begeleidingen waren prima. De twee koren samen sloten het concert met het slotkoraal uit Kan-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15