kruiswoordraadsel PIM EN POM Voorjaar Kom er ACHT-er raarlemse l iholieren restaureren tuwenoud hofje Bo-men moe-ten groen zijn en de lucht hoort blauw, 't gras vol ma-de-lief-jes; wij en on-ze vrouw moe-ten kun-nen zon-nen in de gro-te zon. Ben je dan ver-ge-ten dat dat vroe-ger kon? Zo, zegt Pom, nu komt het. 'k Voel het in m'n vacht. Nou, het werd ook tijd, hoor, Tc Heb zo lang ge-wacht. Met je kou-de poot-jes op de win-ter-grond zou je haast ver-ge-ten dat het nog be-stond. Pim maakt tjoep een luoht-sprongt Joi! Ik weet het weer! niks geen ka-mer, ka-chel en geen mand-je meer. Lek-ker rol-le-bol-len in het groe-ne gras, he-le-maal ver-ge-ten dat het win-ter was! Pim maakt gro-te o-gen; drie, vier-dub-bel-cbom: Zeg, waar hèb je 't o-ver? Zeg, wit komt er, Pom? Gaat er iets ver-an-dren? Al-les was toch goed: ka-mer, ka-chel, mand-je, net zo-als het moet? Ze gaan kop aan kop-je op hun stoep-je staan. Ja hoor, ruik maar, kijk maar! t Voor-jaar komt er-aan! Als een wij-ze oor-uil schudt Pom nee en zucht: Kijk eens naar de tuin, Pim, kijk eens naar de lucht. Kijk eens naar de bo-men, kijk eens naar het gras, kijk eens naar de men-sen in him win-ter-jas. MIES BOUHUYS tontaal kneedbaar mengsel oj. grijze voortijd Verenigde Naties larve van een vlieg 17. de lezer heil 19. indien 21. knaagdier 22. ratjetoe 23. snelheid 25. houd op 26. meisjesnaam 28. voordeel 30. deel van een naald 31. gifslangen 33. curve 34. uitroep van benauwdheid 35. voor-: voorvoegsel 36. populair 40. schaaldier 44. -baard: leeuw (Heraldiek) 45. mondvol 47. een zekere 48. meervoud van 30 horizontaal 49. oproep bij het telefoneren 50. heftige 51. alvorens 54. medisch 55. lidwoord 56. lichte bedwelming 58. gierigaard 61. Portugese munt 62. vaste wastafel (z. Ned.) 64. ovaal 66. springloop 67. elk Verticaal 1. in de - zitten: in de penarie zit ten 2. behoeftig 3. onbeweeglijk 4. opeenhoping van ogenblikken 5. adem halen 6. ineens ophoudend 7. maand 8. putemmer Kunt u de acht afwijkingen In de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt o elders in dit nummer. ld.extra 5 4 |erdag 6 april 1968 leerlingen van het Kennemer- bm en de middelbare meisjesschool me uit Overveen hebben zich aan %tak gezet, die op geen enkel onder- ifjngram of lesrooster voorkomt. On- ieding van hun tekenleraarde heer Zegeling, verrichten zij de restau- tivtrkzaamheden in één van Haar- ïïio'idste hofjes, het in 1440 gestichte hme en Anthoniegasthuis" aan het le| Heiligland. lag na schooltijd, behalve zaterdag, eeiplceg van acht meisjes en jongens in de gennkirner van het hofje present om deze n Ospxvnkelijke deftigheid te hergeven. Dan irdtïr enkele uren nauwgezet met afbeits- idde.o: met scherpe mesjes gemanipuleerd seis wel door vier verflagen bedekte uweruie versieringen op plafondbalken, uren a betimmeringen weer bloot te leggen. eer$ resultaten van deze lofwaardige bui- nschoe activiteit van de Kennemer lyceïs- mon zeer hoopgevend voor een alleszins slaagcexperiment op monumentaal niveau irden noemd. ar ja geleden kwam de heer Zegeling uit nheimaar Haarlem, omdat hij als leraar he£ennemer Lyceum was aangesteld. Hij telt: Heel toevallig hoorde ik van een col- a da een vroegere opzichterswoning in dit 'je thuur was. Bedoelde collega had tij- is e hofjesexoursie hier een stuk karton iem iet het opschriftZeventiende eeuwse ningfce huur. Mijn vrouw en ik gingen er eot P af. We schrokken eerst wel van de staa waarin de woning verkeerde. Het zag walg aanlokkelijk uit. Er was geen elek- ch licht, geen gas; alleen een water age. In gedeelten hebben we toen het huis 1 opgeknapt en naar onze smaak in- A. We hebben aardige vondsten gedaan, ïtdekten we in de keuken achter een be ving hele ritsen kostbare Delfts-blauwe heer A. H. Zegeling (links), tekenleraar ihet Kennemer Lyceum, met leerlingen saan het restaureren van één van Haar- oudste hofieswoningen. tegels; in een oude bedstee vond ik ook nog een antieke zilveren haarspeld en enkele pij- pekoppen. Die moeten daar enkele eeuwen ge legen hebben. Omdat de heer Zegeling vermoedde dat de vie ze grijze verf waarmee de deuren waren be schilderd wel eens aangename verrassingen ver borgen konden houden, begon hij diverse verf lagen met een afgezwakt afbeitsmiddel en een scherp mesje te verwijderen. Uiteindelijk lukte het hem de originele stijlvolle deurbeschilderin gen vrijwel ongeschonden te voorschijn te bren gen. Waarschijnlijk werden de oorspronkelijke versieringen in de opzichterswoning en de regen tenkamer al in de zeventiende eeuw met de verf kwast drastisch aan het oog onttrokken. Kenne lijk omdat de toenmalige regenten schoon genoeg hadden van al die engelfiguren, guirlandes en i cartouches, waarmee plafonds, deurposten en ko zijnen meer dan rijkelijk voorzien waren. De hof- bestuurders van weleer zullen wél nauwelijks hebben bevroed, dat deze verhullende arbeid nog eens te niet zou worden gedaan. Jonge hulp Het denkbeeld de leerlingen bij het restau reren van de regentenkamer van het „Vrouwe en Anthoniegasthuis" in te schakelen, kreeg de heer Zegeling ongeveer een maand geleden. ,Jk vroeg op school wie mij een handje wilde hel pen. Er gaven zich al direct genoeg jongelui op en ze zijn ook steeds trouw blijven komen", vertelde de heer Zegeling. We werken in ploe gen van acht jongens en meisjes die elkaar afwisselen. Ik verdeel het werk en doe ze eerst voor hoe ze de verflagen er voorzichtig moeten afkrijgen. Soms wordt de stilte plotseling ver stoord door de uitroep van een van de leerlingen: „Ik heb een engeltje", en dan wordt de vondst natuurlijk uitgebreid bewonderd. De heer Zegeling zegt: „Ik had hiermee voor de paasvakantie klaar willen zijn, maar dat lukt niet; we gaan gewoon door. Nog dit jaar hebben we dit karwei erop zitten. Dan krijgen de jonge lui hier in de stijlvolle regentenkamer het etentje- in-stijl, dat ik hen als beloning in hot vooruitzicht heb gesteld. In het eeuwenoude „Vrouwe en Anthoniehofje" doen jonge handen de luister van lang vervlo gen tijden herleven. 9. maak tam 10, titel 11. onbruikbaar land 13. afdaling met hindernissen 14. mengelwerk 18. oefenproeftijd 20. gemeente 21. melkvet 24. vogeltje 27. zuurtjes (Eng.) 29. paardeziekte 32. stel bijeenhorende zaken 33. omroepvereniging 36. uitstralende warmte 37. deel van een ei 38. teder 39. dansfeest 41. woord met scherp omlijnde be tekenis 42. griezelig persoon 43. al 45. nachtpakje 46. vloersteen 52. doelpunt 53. bord (in zegswijzen) 56. Raad van Arbeid 57. -niet: gevulcaniseerd caout chouc 59. meisjesnaam 60. rund 63. element argentum 65. nummer Paddestoel voor het hele gezin in Hamburg houden de leider van het Max Planck-Instituut, prof. dr. R. von Sengbusch en zijn assistente zich bezig met het kweken van grote champig nons. Eén- tot tweeponders zijn geen zeldzaamheid. Eén der op de foto afgebeelde paddestoe len had het kolossale gewicht van maar liefst 1800 gram. Hieruit zou een stevige en sma kelijke maaltijd voor een gezin van zes personen bereid kunnen worden. De reuzenpaddestoélen worden door de professor aan huisvrouwen in de buurt ten geschenke gegeven. Dezen zijn er erg mee in hun schik, want de champignons zijn van een voor treffelijke smaak. T.z.t. hoopt men de kweekprodukten echter in de handel te brengen. twee prijzen van f2.50 aan de heer Ph. Verstraten, Morssingel 12 te Leiden en pan mevr. S. E. Maks van Gils, Concordiastraat 30 te Sas- senheim. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singell te Leidien. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f5 en twee prijzen van f2,50 beschikbaar, waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prijs van f5 werd toe gekend aan de heer H. van Tol, Riijndijkstraat 91 te Leiden, de

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13