Vijftigste vuist vileda ORAVAWS Franse psychiater plaatste gezonde vrouw in tehuis Speciale opleiding huisartsenberoep bepleit door LHV vrijdag 5 april LEIDSCH DAGBLAD „Ik probeer zoveel mogelijk aardige mensen in mijn programma te krijgen" (Van onze rtv-medewerkster) {Willem Duys de een noemt hem een bravoure-jon- gen, de ander noemt hem een i soort volwassen geworden j wonderkind. Inderdaad is hem X de bravoure niet vreemd, en enige merkwaardige aangebo- ren talenten kan men hem ook 1 niet ontzeggen. Maar misschien I is toch wel de grootste drijf- kracht van Willem Duys zijn niet aflatend enthousiasme, Vanavond wordt voor de vijftigste r keer zijn programma „Voor de Vuist weg" uitgezonden. Er zijn in die 49 t programma's heel wat bizarre din- <j gen gebeurd. Om eens een paar na- t men te toestanden te noemen: Bart Hughes heeft hier het gaatje in zijn hoofd laten zien; Adamo was er niet al zijn broertjes en zusjes. Harry Se- t comb, de man die op het ogenblik 5 helemaal failliet is gegaan, heeft heel <3 Nederland onder de tafel gekregen 6 van het lachen. Mario de beroemde kapper met de gouden handjes, 1 Johnny the Selkicker, ridder Van I Rappard, die Willem nu betitelt als kruidenier, Kindvall. de topscorer <j van Feyenoord, die dwars door een gj openstaande deur heen scoorde, maar die sindsdien nooit meer een doel punt gemaakt heeft, Katinka met haar zo ongelooflijk genereus decolle te, dat haai hot zictrn onmogelijk '®j" was, omdat zij anders uit haar jurk zou knappen. Toon, die er zijn feest- neus heeft gelanceerd. Verder herin neren we ons nog Willem zelf, lig gend onder een levensgrote olifant, tijgers over het hoofd aaiend, han gend aan helikopters, fietsend met al les erop en eraan in het stadion. Te veel om op te noemen, want in deze 49 vuisten zijn ongeveer 500 onder in werpen de revue gepasseerd. Willem zelf blijft er kalm onder. Hij vertelt: „Op 1 november 1963 heb ik ni'ijn eerste vuist gemaakt. Ik had toen al drie jaar lang Muziek- Mozaïk gedaan, een programma dat bij 't publiek zon in de smaak viel, dat de AVRO tegen mij zei: doe eens iets voor een wat groter publiek. Ik ben toen naar Amerika gegaan en heb daar eens wat rondgekeken. Maar het basisidee voor de Vuist is eigenlijk gegeven door Ger Lugtenburg. Die j zei tegen mij: Willem, je doet maar wat. Gebruik maar geen bepaald stramien. Ik was helemaal door het i dolle heen die eerste keer. Ik herin ner me nog dat ik piano heb gespeeld dat ik menn moeder heb gebeld die op die dag 70 jaar werd. En zo is het eigenlijk al die programma's dooi- gegaan. Leuke bijbaan Sommige dingen zijn gewoon stijf aan dit programma verbonden. Net zoals bijvoorbeeld de viskom. Die mag ik gewoon niet weghalen van de mensen. Actualiteit, daar bemoei ik me weinig mee. Het zit er wel in nu en dan. maar het is by mij geen hoofdzaak. Het merkwaardige is dat de mensen altyd denken dat ik zo on geveer dag en nacht met die Vuist bezig ben, maar dat is helemaal niet waar. Het is een leuke bybaan in zekere zin, ook al treed ik er het meest mee op de voorgrond. Maar ik heb tenslotte nog mijn eigen werk. Ik ben, zoals men weet, directeur van mijn eigen grammofoonplatenmaat schappij. De voorbereidingen voor de Vuist zijn, gek genoeg, altijd heel kort ge bleven. Het meeste werk heb ik nog altyd aan de ongelooflijke stapels post met tips. op of aanmerkin gen en aan de niet ophoudende tele foontjes dat gaat steeds door". Wat is toch het wonderlijke van Willem Duys. dat hy van alles wat hy aanpakt een succes weet te ma ken? „Ja, dat zou ik eigenlijk zelf niet weten. Misschien is het mijn oprech te optimisme. Ik pak alles aan waar in ik ernstig geloof en ik sta er dan ook vierkant achter. Ik geef toe dat heeft nog al wat publiciteit met zich meegebracht, maar ik vraag er nooit Dividend V.M.F. 12% De Raad van Commissarissen en de Raad van Bestuur van de Ver. Ma chinefabrieken N.V. zullen aan de vergadering van aandeelhouders voorstellen het dividend over 1967 te bepalen op onveranderd 12 in contanten. De jaarvergadering zal worden gehouden op vrijdag 24 mei. In Boeroendi door pokken 300 doden Volgens in Boejoemboera ontvan gen berichten zijn driehonderd men sen in het district Njanza Lak aan het Tanganjika-meer. bij de grens tussen Boeroendi en Tanzanië, aan pokken gestorven. De slachtoffers zouden merendeels kinderen zijn. om. Misschien komt het ook omdat ik de onderwerpen uit een volledig andere hoek benader dan gebruike lijk is. En het nadeel daarvan is na tuurlijk ook weer dit: ik riep by een heleboel mensen weerstanden op. Tenminste wat dit Vuist-programma betreft". Geen scherprechter Ik probeer zoveel mogelijk aardige mensen in mijn programma te heb ben. Ik wil de mensen ook niet katten en het is zelfs zo dat mensen van wie men dan gezegd heeft dat ik ze niet zo prettig behandeld heb, my toch gewoon nog steeds opbellen. Ik ben op een merkwaardige manier met de mensen die ik als onderwerp heb gehad door vreemde banden ge bonden. Kijk. het grote voordeel van de Vuist vind ik dat ik om te begin nen nooit in debat wil gaan met mensen, omdat ik geen politicus of wat voor scherprechter dan ook ben, ik zit er niet om zaken duidelijk te stellen, ik zit er alleen maar als in termediair tussen de man of de vrouw aan myn tafel en het publiek in de zaal en thuis. Ik moet je eerlijk zeggen dat lk verbaasd ben dat de Vuist zo is uit gegroeid. En voor de rest is mijn pro gramma opgevuld met een beetje lef: ik geef toe. niet iedereen gaat onder een helikopter hangen, niet iedereen loopt een leeuwenkooi in of gaat eens lekker op zijn gemak onder een oli fant liggen. Maar ik doe dat nooit om te bluf fen. Ik vind dat iets dergelijks ge woon in een programma hoort. Ik vind het gewoon die lekker gekke noot, die de zwaarwichtigheid een beetje kan reduceren. En bang? Nee, dat ben ik nooit. Als ik zie dat een leeuwentemmer een kooi kan ingaan, zonder dat hij wordt opgegeten, dan denk ik alleen maar: Nou, dat kan ik ook doen. Nou ja. Misschien kost het me een kleine hap uit mijn arm, maar daar kom je ook wel over heen. Noem het een soort galgenhu- Op initiatief van echtgenoot (Van onze correspondent in Parijs) De rechtbank van de stad Beauvais in noord-Frankrijk heeft gisteren nog geen uitspraak gedaan in het proces, dat heel Frankrijk sedert enkele dagen bezighoudt en waarbij een dok- teres en een inspecteur van een psychiatrische inrichting be- schuldigd worden, op verzoek van haar echtgenoot, een jonge Vietnamese vrouw te hebben geïnterneerd. Volgens verschillende getuigen zou de inrichting al verschillende plan ten" hebben gehad, die geen spoor van een geestesziekte vertoonden, maar die, meestal op aandrang van him wederhelft, langs die weg voor jaren toch aan de circulatie konden worden onttrokken. Het huwelijk liep al een tijdje erg sleoht toen op een dag de man, die beroepsofficier is, zijn 'vrouw be dreigde er met hun twee dochtertjes vandoor te zullen gaan. De moeder brak begrijpelijk in tranen uit en ontstak vervolgens in een felle woe de. Op dat moment het haar man een bevriende psychiater komen die, zonder verder onderzoek of vorm van proces, de vrouw, wier zenuwen neg steeds wat overstuur waren, mee nam naar zijn kliniek, waar ze een uur later al in een dwangbuis was geslagen. Aan de interventie van een vrien din en van een andere dokter had de vrouw het tenslotte te danken, dat ze drie weken later en volkomen gezond weer kon worden ontslagen. Zonder die hulp zou ze nu vermoe delijk nog in de inrichting zitten, en misschien, van wanhoop, ook werke lijk gek zijn geworden. voorgekomen dat van dit recht, al of niet tegen klinkende munt, grof misbruik werd gemaakt. Ofschoon wederrechtelijke opsluiting door de wet met gevangenis van 10 tot 20 jaar gestraft kan worden, plegen de Franse rechters tot dusver schuldige psychiaters over het algemeen zeer lankmoedig te behandelen. advertentie KONFEKTIE NAAR MAAT VANAF f 198.— WINDSOR Gangetje 6 - Leiden Armslag De Franse wet geeft de psychiaters een ruime armslag om medeburgers in een krankzinnigeninrichting op te sluiten, en het is, als gezegd, al meer advertentie Nu ook een superieure DWEIL van Doa mes aan de grote prijsvraag en win 1000 gulden I Deelname formulier bij I uw winkelier I Na verkorte algemene studie heeft gedaan tussen de verschil lende mogelijkheden voor een her ziening van de opleiding. Brigitte Bardot, met breed- gerande hoeden grotendeels in I het leer gestoken, bewondert de laatste modesnufjes tijdens een I modeshow van Micmac in Parijs. advertentie Joegoslavische Adria- voor sensationele prijzen, compleet v.a. 3.295,- ko/H Af/ken 6(J De Landelijke Huisartsen Vereni ging staat op het standpunt, dat voor huisartsen een speciale opleiding moet worden gecreëerd zoals die nu ai bestaat voor andere specialismen. In tegenstelling met de minister van Onderwijs, prof. dr. G. H. Veringa, zou de LHV die geneeskundige studie graag villen bekorten met een jaar, af te sluiten met heit arts-examen dat de bevoegdheid geeft tot het verrichten van medische handelin gen, waarna dan nog een één-of tweejarige speciale opleiding tot het huisa/rtsenberoep zou moeten vol gen. Het is op het ogenblik zo. dat Iemand die een arts-diploma heeft en als specialist „mislukt", zich zon der meer als huisarts kan vestigen. Een ander bezwaar van de LHV te gen de huidige situatie is, dat jonge huisartsen die een praktijk begin nen volkomen onvoorbereid zijn op de situatie waarin ze terechtkomen. Tijdens de specialistische oplei ding tot huisarts zoals de LHV die I zich denkt, zouden de aankomende huisartsen zich vooral bezig moeten houden met sociale wetenschappen, j verzekertngsgeneeskundige problemen e.d. terwijl ze praktijkervaring zou- I den kunnen opdoen als assistent of co-assistent, bii een hu'sarts. Aan een I gespecialiseerde huisartsenopleiding j zou volgens de LHV ook een huLs- artsenregisbratie moeten worden ver- bonden. De LHV is er verheugd over. dat de minister neg geen definitieve keu- JQüfó,t Kardinaal Beran „AUTO-SERVICE" bij Paus Paus Paulus heeft gisteren de aartsb -schop van Praag in balling schap, kardinaal Beran. in particu liere audiëntie ontvangen. Naar ver luidt hebben zij gesproken over de recente ontwikkelingen in Tsjecho- Slowakye en een mogelijke terugkeer naar dit land van de kardinaal. Eban ziet kans voor vrede in Midden-Oosten De Israëlische minister van Buiten- landse Zaken Abba Eban gelooft dat door de „dooi in Vietnam" de kans op een overeenkomst in de crisis in het Midden-Oosten groter is gewor- In een toespraak tot vooraanstaan de Joodse zakenlieden uit het buiten land zei Eban dat evenals in de kwes- tie-Vietnam, in het Midden-Oosten een keerpunt zal komen als de ver schillende partyen in het conflict zich rond de conferentieta-fel scharen. De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft zijn diepe bezorgdheid uitgesproken over de verslechteren de toesta ndin 1 Midden-Oosten. De raad, die de debatten over dit onder werp afsloot, bood echter geen oplos singen om de spanning tussen Israël en de Arabische landen te verminde- Jordanië drong tijdens de debatten opnieuw aan op sancties tegen Israël en eisbe de algehele terugtrekking van de Israëlische troepen uit *t vo rig jaar beeette Arabische gebied. Charlton Heston in ons land Ter promotie van zijn fihn ..De apenplaneet", die met Pa sen zyn Nederlandse première zal beleven, Is gisteravond de 43-jarige Amerikaanse filmster Charlton Hes ton op Sohiphol aangekomen. Hij zal 1% dag in ons land blyven, voor hij zaterdag naar Los Angeles te rugkeert. Heston, o.a. bekend uit zijn rollen in de films Ben Hur, Mozes en de 10 geboden, en El Cid. speelt in „De apenplaneet" de rol van astronaut, die overgeleverd wordt aan apen van een hoge ontwikkeling. NEDERLAND 1 AVRO Pipo de clown (NTS) Nieuws (NTS) Luipaard op schoot: kleur De vliegende non; kleur Journaal en weeroverzicht (NTS) AVRO's televizier Gert en Hermien Timmerman show Voor de vuist weg: kleur Laatste nieuws (NTS) NEDERLAND 2 NCRV Pipo de clown (NTS) Nieuws (NTS) Week journaal voor slechthorenden (NTS) Open oog (NTS) Journaal en weeroverzicht (NTS) De Tom Jones show Internationaal gezien Farce majeure Schevenings vissersvrouwenkoor Hier en nu Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: eit gisteren \ieuwe cabaretier van formaat Een historisch gebeuren in zakformaat: Herman v. Veen in een eigen showtje op de televi sie, weliswaar niet zijn eerste optreden (hij deed zyn schuim- tamboer al eens in een eerder programma van Nico Knapper en later nog eens in Mies en wel hij zich „compleet" aan het Neder landse volk kon voorstellen. Hier was een aankomend ca baretier van groot formaat aan het woord. Gisteren was hy er nog niet helemaal. „Het menu et" vertoonde nog feilen (leek daarom te lang). Maar de an dere üedjes hadden kwaliteit, met als de beste „De neus" en „Het hondje", terwijl de ouver ture (een kakofonie van meren deels namaakwoorden) een aan stekelijk plezier uitstraalde. Hij heeft ook alles mee. Herman v. Veen. Hij is duidelijk zeer mu zikaal (hij heeft dan ook het conservatorium afgemaakt, be speelt meerdere instrumenten) heeft een uitstekende stem (wat hy om. bewees in t vertaalde liedje van Jean Ferrat, „Waar blijft de tijd"), gevoel voor hu mor, neigend naar het absurde dat hij als een vanzelfsprekend- heid hanteert (een topdansende baby van 6 maanden) en wat het belangrijkste is: er staét ie mand op het toneel, hij straalt een schier dodelijke hoeveelheid energie uit! Het programma werd gister avond aangevuld door Floortje Klomp, die twee Nederlandse liedjes zong met een Frans tim bre, en dat uitstekend deed. al is zy nog een talent in opkomst, zoals alle artiesten in de werk winkel van Nico Knapper, waar toe ook Herman van Veen en Floortje Klomp behoren. Milo Anstodt ging door met Roemenië, op de van hem ver trouwde manier. Hij eindigde met een soort pleitrede voor de communistische landen, wier vrijheidslievende élite meer kansen zou krijgen dan dezelfde élite in de fascistische landen. „Het zijn de humane elementen in het communisme die een wel willende houding rechtvaardi gen". Achterliet nieuws In „Achter het nieuws" viel vooral een begrafenis op van 3 Israëli, die in een grenskibboetsj waren omgekomen toen een vrachtauto op een mijn reed. Ralph Ingbar had er met Ri chard Laurent gefilmd, hart verscheurende taferelen van jammerende familieleden, erg indrukwekkend, niets bewijzend (de hartverscheurende taferelen by Jordaanse graven zullen minstens zo erg zijn), en op de rand van wat ethisch wel en wat niet geoorloofd ls. De groene kakatoe Een dan was er (behalve op Nederland II een goede voor uitblik op NederlandBelgië en een goede extra aflevering van .Achter het nieuws" over Tsje- choslowakije, met belangwek kende interviews op Nederland I) de eenakter ,Jn de groene kakatoe" van Schnitzler. Deze schreef dit spel aan het eind van de vorige eeuw. In de regie van Ton Lensink was het nogal ondoorzichtig: veel geschreeuw en weinig wol. Eten mengsel van amateurisme en professionalis me. Een bruikbaar idee, dat van het spel of niet-spel binnen het spel, maar vooral in het begin werden wij nogal eens tureluurs van al het gedoe. Deze groene kakatoe lijkt niet tot de sterk ste werkjes van Schnitzler te behoren. NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert (opn klas. en mod muz. 18.30 Nws. en wee praatje. 18.46 Act. 19.00 Lichte gr Een vraaggesprek 19.50 Uit: licht gevar. T wee circussen op tournee Haagse correspondent de tieners. 19.40 Wereldpanorama. var. muz.prog. 21.05 verraderlijke slaap, 2.00 Het cha 10, literair klankbeeld. 22. 40 All In: gevar. prog. 23.55-24.00 s. /PRO: 18.00 Nws. 18.16 Ber. 18.20 ■7. van het Geref. Politiek Verbond. 30 Hee: een prog. voor onvolwasse- t. 19.00 Jazz-rondo: gesprek. 19.20 st-Duitsl. en zijn intellectuelen (III) I lezing. 19.30 Nws. 19.35 Criterium: lite- I rair prog. 20.00 Gewoon anders, een j prog van Nico Haasbroek. 20.45 Secu- 1 larlsatie: gesprekken. VARA; 21.00 Ste reo: Radiophilh.. ork. en sol. mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Prettig week end: licht pl.prog. 23.55-24.00 Nws VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.2 Soc. strijdlied 7.23 Lichte grammuz. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. (Van In Nederland zullen dit jaar twee grote circussen reizen. Het Circus Boltini dat op 11 april in Den Haag de landelijke première van het nieu we programma geeft, zal tot medio juni een aantal gemeenten m de randstad Holland bespelen. Na een aantal voorstellingen in België te hebben gegeven, bezoekt het circus in juli enige weken Zuid-Limburg om vervolgens naar België terug te keren. Eind augustus zal circus Bol tini korte tyd in het Roergebied zijn als een eerste poging om in Duits land voet aan de grond te krijgen. De laatste maanden van het seizoen zullen weer in Nederland worden doorgebracht, j Na een afwezigheid van vier jaar zal het Duitse circus Sarrasani deze j I zomer weer naar Nederland komen.! Dit bedrijf, dat dezer dagen met een i klassiek circusprogramma in Duits- land op reis is gegaan, zal zich be- perken tot een bezoek aan tien grote Nederlandse steden. Dorus: licht prog. 10.50 Wegwijs: ups voor trips en vak. 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Lichte ork.muz. 11.25 Oosteuro- pese kroniek 11.45 Stereo: Metropols ork 12.15 Voor nu en later, lezing 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.29 Tus sen start en finish: act. sportnieuws. Hilversum 3, FM en 240 ni KRO: 9.00 Nws. 9.02 DJinn: gevar. prog. (10.00 en 11.00 Nws.). NRU12.00 Nws. 12.03 Skivatoon: nieuwe id's. NCRV 13.00 Nws. 13.03 Licht instr. I 19 Menuetten KV 103 (35 II. „Don Giovanni" KV 527 (2e be drijf) (79 min.) Opera in 2 bedrijven op tekst van Lorenza da Ponte. Cesare wekelijkse sport- EI.EYISIEPROG1 Danco, sopraan (Donna Anna) (Don Ottavio): Li-I Donna Elvira): Leporello ïtto); H" Gueden. sopraan (Zerlina); Koor Berry bariton (Masetto); Hilde zondag Jl.) 16.00 Nws. in 't kort. KRO: 16.01 Klokke Vier. fam.-prog. 17,0 B BB SjSQ - Staatsopera: Philharmo- 19.06 In kleur: Daktari: De valse hond. nlsch Orkest van Wenen; Dirigent: Jo- l 7.10 Het levende Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Instr. trio: j lichte kamermuz. 8.00 Nws. 8.11 Ste reo: Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor 9.15 Muzaiek: gevar. Het gulden i 21.33 Brandpunt. NTS: 22.00 in kleur: Eur. Songfest. 1968 (BBC). 23.45 Journ. KRO: 23.50-23.55 Dagsl. Nederland II j NTS: 18.50 Pipo de clown. TROS: Wedstrijd, tv-feuü.; 19.32 De Monsters 7.prog. en kunstkroniek. (9.35 Wa- IN: vraaggesprek. KRO: 12.00 Country 22.35 Journ.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5