„Zorg betalingsbalans geen onsociale zaak" Radicalen verenigd Joods centrum voor studenten AUTOBANDEN PIERROT I Radio-amateurs LE1DSE Ckr. L.T.S. IN LEIDEN Beslag op 4 zenders in Leiden Drielaiiclenwedstrijd Indonesische sfeer bij Leidse promotie A.K.R.O; n.v. Opinieblad voor de Leidse civitas VRIJDAG 5 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD Haastige Schmelzer in Leiden KV P-fractievoorzitter Schmel zer had gisteravond eigenlijk geen tijd om zijn afspraak met de kring Leiden na te komen. In de Tweede Kamer was zijn aanwe zigheid vereist hij de behande ling van de bouw-c.a.o., terwijl hij had beloofd met de Leidse kader leden te spreken over de zin van een christelijke politiek in deze tijd. Hij kon nog net het antwoord van minister Roolvink gebruiken om naar de Stadsgehoorzaal ie racen, daar in een kort. fel betoog wat vragen te beantwoorden en toen weer hals over kop naar het Binnenhof terug te vliegen. Maar er was nauwelijks tijd om af scheid te nemen, laat staan dus voor de zozeer begeerde discussie. Want lang: niet iedereen in de ma tig bezette foyer van de Stadsge hoorzaal was geheel voldaan met zijn antwoorden op vragen over de veel besproken televisie-uitzending, over de financiële zorgen van de KVP en over de houding van de KVP inzake de ontwikkelingshulp. Opwinding werkloosheid en dergelijke daarop is gebaseerd. Maar wij eisen van dit kabinet ook, dat het een sociaal structuurbeleid voert". Hoewel sommigen in de zaal po pelden om de heer Schmelzer hier over nader aan de tand te voelen, kregen zij daar geen gelegenheid voor. Een haastige handdruk en hij was verdwenen. Een van de nieuwe vice-voorzitters van de partij, drs. Eisen, had de ondankbare taak tij dens de discussie de heer Schmelzer te vei'vangen. Hij sloeg zich goed door de moeilijkheden heen. ADVERTENTIE Drs. Schmelzer ging in eerste in stantie uitvoerig in op de veelbespro ken tv-uitzending met zijn collega's Biesheuvel (ARP) en Mellema (CHU). Volgens hem was de opwin ding meer ontstaan door hetgeen niet dan over wat wèl was gezegd. Hij had met zijn collega's alleen de consequenties getrokken uit de reso luties van het KVP-partij congres in Arnhem. „Men is kennelijk geschrok ken van de conclusies van de eigen opdracht. Want er was daar een op dracht gegeven tot nauwe samenwer king". Drs. Schmelzer was ervan overtuigd, dat de nu uitgetreden Ra dicalen deze resoluties niet als doel. maar als middel hebben gezien. „Zij zagen er nog wel voldoende ruimte in om hun eigen ideeën van een linkse concentratie daarin te kunnen thuisbrengen. Toen zij merkten, dat het die kant niet uitging hebben zij naar een aanleiding tot uittreding gezocht en dat in deze tv-uitzending gevonden". Volgens de fractievoor zitter zou men wellicht kunnen treu ren over de wijze en het tijdstip, waarop die uittreding een feit werd, maar de heer Schmelzer was er ze ker van, dat de KVP nu stevig in de schoenen staat. Programmatisch is de partij volgens hem goed op weg en ook in de bestuurlijke samenstel ling. Hij gelooft niet, dat de Radi calen als een breekijzer in de partij kunnen fungeren. Helemaal eens zai men het nergens en nooit eens wor den. Volledige duidelijkheid is men ziet het ook in Engeland en Amerika in de politiek een fictie, maar volgens de heer Schmelzer streeft ook de KVP naar steeds meer duidelijkheid .waar het mogelijk is. Financiën Over het beroep op het bedrijfs leven om financiële steun voor de partij zei hij niet veel. Hij vond er niets minderwaardigs aan. Het is steeds na de oorlog gebeurd, er is nooit enige voorwaarde aan verbon den en het is nu eenmaal zo, dat bij het stijgen van de welvaart het aan tal leden van de politieke partijen daalt. De financiële positie wordt er dus niet beter op en men poogt dat op alle mogelijke wijzen op te vangen Ontwikkelingshulp Geëmotioneerd raakte de heer Schmelzer, toen hij te spreken kwam over de ontwikkelingshulp, die er volgens hem vcoral op moet zijn ge richt de arme landen te helpen hun samenleving leefbaar te maken. Het moet geen liefdadigheid zijn. „Maar het moet door ons worden opge bracht. De mate van blijvende huip 2onder de bron op te drogen is af hankelijk van de wijze, waarop wij onze economie opvoeren". Drs. Schmelzer stelde, dat de ver groting ran de ontwikkelingshulp moet komen uit een stijgend over schot op de lopende rekening van de betalingsbalans. „Als je dat niet doet slacht je de kip met gouden eieren. Dan teer je in. Wie dat niet erkent, erkent niet de noodzaak van stijgende ontwikkelingshulp. Ons land heeft al vijf jaar een tekort op de betalingsbalans. Dat kan niet eeuwig zo blijven. Als wü doorgaan met potverteren raakt onze concur rentiepositie en opze werkgelegen- *Drs. Schmelzer heid in gevaar. En vergeet dan de ontwikkelingshulp maar De heer Schmelzer wees naar Engeland, waar men volgens hem te lang een tekort op de betalingsbalans had ge accepteerd. Yererine Hij keerde zich tegen degenen, die zeggen, dat het kabinet-De Jong de betalingsbalans zou stellen vóór de werkgelegenheid. „Dat noemen ze dan smalend: verering van de beta lingsbalans. Maar ik wijs af, dat die verering een onsociale zaak is. En ik ben blij, dat het kabinet niet in deze val trapt. Als wij de regering in haar standpunt steunen is het uit deze sociale overweging, dat haar hele strijd tegen geldontwaarding, ADVERTENTIE ADVERTENTTE Zoekt U moderne of klassieke modellen. GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love Anjer Desiree - Martinshof Ook met briljant! JUWELIER v.d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 heeft ze. zeer grote keuze. Op het gra veren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Juwelier - Horloger geverbaliseerd Opsporingsambtenaren van de bijzondere radiodienst van de P.T.T. hebben gisteravond in samenwerking met de ge meentepolitie van Leiden vier radiozenders inbeslag geno men. Twee van deze clandes tiene zenders bevonden zich in een woning aan de Coorn- hertstraat (Morskwartier). de twee andere stonden in een huis aan de Julianakade (Leiden-Noord). Tegen twee radio-amateurs, Leidse scho lieren van resp. 15 en 17 jaar, werd proces-verbaal opge maakt. Het jeugdige tweetal zond onder de naam „Schor pioen" en „Orion" geregeld in de avonduren uit via de FM-band. EN BOSHUIZEN' In tolaal 1131 leerlingen Uit de jaarverslagen van de Chr. l.t.s. en de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes „Boshuizen", uitge- -bracht tijdens de jaarvergadering van de Ver. voor Chr. Nijverheids onderwijs voor Leiden en omstreken, blijkt o.m. dat aan deze scholen in totaal 1131 leerlingen een dagoplei ding volgen. Bovendien nemen aan de Chr. l.t.s. 200 leerlingen deel aan het parttime-onderwijs en volgen 48 leerlingen een avondcursus in de las techniek. De aftredende bestuursleden, de heren P. S. Harmsen. J. C. Mulder. J. M. van Weelden en mevrouw drs. D. Woudstra-Bergema. werden her kozen. Na een dertigjarig bestuurslid maatschap had de heer W. G. Al- dershoff de wens te kennen gegeven i.v.m. zijn leeftijd af te treden. Op een later tijdstip zal van hem offi cieel afscheid worden genomen. In zijn vacature werd gekozen de heer D. Groeneveld te Leiderdorp. In de vacature van de heer J. Pison, die bedankte, werd gekozen mevrouw mr. I. Geelkerken-Brusse. Een aantal Radicalen uit Leiden en omgeving heeft gister avond tijdens een bijeenkomst in restaurant Van der Heijden een plaatselijke afdeling van deze nieuwe politieke partij opge richt. Op deze eerste vergadering, die werd geleid door de heer J. Duindam van het Leidse actiecentrum, werd een voor lopig bestuur gevormd. Daarin namen zitting de heren A. C. Bestelink (Leiden), B. v. d. Kaay (Leiden), G. A. den Hartogh (Leiden) en C. Ivl. J. Straver Zoeterwoude) en mevrouw H. I. M. van Eerd-CDppens (Oegstgeest). Besloten werd om op vrij dagavond 19 april opnieuw bijeen te komen ter bespreking van de programmapunten, die tijdens het landelijke congres in Dronten (op de laatste zaterdag van deze maand) aan de orde gesteld zullen worden. Druk werd op deze oprichtingsver gadering gediscussieerd over de aard van de nieuwe partij die zich ten doel stelt samen met anderen een progres sief beleid te realiseren. Voorts wer den deze avond enkele suggesties ge daan met betrekking tot het „aan zien" van de plaatselijke afdeling. De Ambassadeur van jjj ZWeillbad De Vliet België bezocht Leiden De ambassadeur van België in Nederland, dr W. van Cauwenberg, heeft gisteren met zijn echtgenote een bezoek aan Leiden gebracht. Na de ontvangst in het Stadhuis werd een bezoek aan de Universiteit het Anna- hofje en „De Lakenhal" gebracht. De Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft de vertegen woordigende zwemploegen van Tsjecho-Slowakije en Groot- Brittannië uitgenodigd voor een drietanden wedstrijd op 20 en 21 juli. De bond is bereid deze wedstrijden in Leiden, in het zwembad „De Vliet", te doen plaatsvinden, mits de gemeente garant staat voor het geraamde tekort. Keuken, mensa eu kamers De Leidse Universitaire gemeen schap, die reeds vele verenigingen en centra op confessionele grondslag telde, heeft er sinds gisteren een Joods studentenhuis annex mensa bij. Gistermiddag werd dit centrum officieel geopend tijdens een bijeen komst in de Leidse synagoge, waar naast het is gevestigd. Het centrum omvat een rituele keuken en mensa en zes studentenkamers. Het wordt beheerd door de Stichting Joods Stu denten-Centrum. Leiden telt onge veer 75 Joodse studenten. Dr. S. E. Bos. voorzitter van de Nederlands Israëlische Gemeente Leiden herinnerde in een toespraak aan de geschiedenis van het Joodse centrum in Leiden, die teruggaat tot 1723, sinds welk jaar altijd een Joods tehuis gevestigd is geweest aan het Levendaal. De laatste jaren werd de synagoge echter steeds minder ge- bruikt. Het is daarom verheugend, dat thans dit complex weer een vruchtbare bestemming heeft gekre gen en weer een „huis van samen komst en huis van leer" is gewor den. hetgeen toch eigenlijk de bete kenis van het woord synagoge is. De heer I. Zadoks, voorzitter van de beherende stichting bracht dank aan allen, die de tot standkoming van het centrum mogelijk hebben gemaakt, waarna opperrabbijn S. Beëri uit Den Haag een inwijdings gebed sprak. De officiële opening werd verricht door burgemeester mr. G. C. van der Willigen waarna de genodigden het centrum bezich tigden. Bandenservice - en voordeel Kwaliteit Hoofdstr. 151 - Leiderdorp Telef. 01710-34777-21708 E- R. Frans geen ambtenaar B.S.? Bij schrijven van 28 mart j.l. heeft de heer E. R. Frans tot de Leidse raad het verzoek gericht om te mo gen optreden als ambtenaar van de burgerlijke stand bij een huwelijk op 4 mei a.s. O. dit mogelijk te maken zou de heer Frans benoemd dienen te worden tot ambtenaar van de bur- gelijke stand, welke benoeming dan ook voor de verdere toekomst zou gelden. Naar aanleiding van dit verzoek merken B. en W. op. dat volgens ar- j tikel 1. sub a. van de verordening, re- j gelende het aantal ambtenaren van i de Burgerlijke Stand in Leiden en de verdeling van hun werkzaamheden, het maximum aantal onbezoldigde ambtenaren van de burgerlijke stand, belast met het sluiten van hu welijken, is bepaald op negen. Thans zijn er acht ambtenaren van de bur gerlijke stand als zodanig in functie, zodat één plaats vacant is. In de raadsvergadering van 15 ja nuari j.l. is van de zijde van het College een suggestie gedaan tot be noeming van een vrouwelijke ambte naar van de burgerlijke stand. B. en W. zouden hiervoor de thans nog be staande vacature willen reserveren. In verband hiermede menen B. en W. de raad te moeten adviseren aan het verzoek van de heer Frans geen I gevolg te geven. Volgens de ter inzage belegde be groting, waarmede B. en W. zich kun nen verenigen, worden de uit de wed strijd voortvloeiende uitgaven ge raamd op f 25.000. De inkomsten aan recette, vergoeding Nederlands Tele visie Stichting die de wedstrijd gedeeltelijk zal uitzenden en op brengst programma's worden ge raamd op in totaal f 11.000. De Ko ninklijke Nederlandse Zwembond is in staat in het tekort zelf f 4.000 k f 5.000 by te dragen, zodat de ge meentelijke garantie een bedrag van maximaal f 10.000 zou moeten belo pen. B. en W. zijn bereid ertoe mede te werken dat dit internationale sport evenement in Leiden kan plaatsvin den. Daarbij komt nog. dat deze zwemwedstrijd in het Olympische jaar 1968 zeer interessant belooft te worden en. mede door het gunstige tijdstip ervan, vrijwel zeker een gro te publieke belangstelling zal trek ken. Naar het oordeel van B. en W. is verlening van een gemeentelijke ga rantie tot het gevraagde bedrag daar om verantwoord. landelijke penningmeester van de Ra dicalen, de heer J. van Esch uit Den Haag, hield voor de pauze een korte inleiding over het radicalisme, dat volgens hem zijn oorsprong vond in het onbehagen zoals die in de afge lopen jaren is ontstaan over de wer king van de democratie in Nederland. Wat de duidelijkheid in de politiek betreft wees de heer Van Esch er op, dat de Radicalen een herverkaveling voorstaan van het politieke terrein via een scheiding der geesten. Een CDU zou volgens hem de politieke on duidelijkheid alleen maar bevorderen. De heer Van Esch legde er tenslotte de nadruk op, dat de Radicalen een progressieve concentratie, een samen bundeling van progressieve partijen, nastreeft. Over dit onderwerp werd op deze eerste vergadering van radi calen in Leiden druk van gedachten gewisseld. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Radicalen in Leidse raad j M De K.V.P.-fractie in de Leidse II H gemeenteraad telt tenminste H twee leden, die symphatiek g staan tegenover de pas opgerich- f§ te politieke partij „Radicalen". Examencommissies |i De eerste openbare vergadering de Leidse Radicalen, die gis- g Tot de Nogmaals tie buslarieven Naar aanleiding van taar van bevoegde zijde in het Leidsch Dagblad van 4-4-'68 aan gaande de vergelijking van de bus- tariéven in Leiden en Utrecht zou ik de autoriteiten de vraag willen voor leggen, wat er terecht komt van de door de overheid gepropageerde be vordering' van het openbaar vervoer, wanneer men periodiek de bustarie ven verhoogt, terwijl de door het partuculiere wegverkeer veroorzaakte kosten nog steeds gedeeltelijk door de belastingbetaler gedragen worden? Met vriendelijke dank voor de plaatsing. W. v. ROOI JEN. Marislaan 11, Leiden. ADVERTENTIE BULTHUIS KLASSIEKE INTERIEURS EXCLUSIEVE STIJLMEUBELEN Gaarne geven wy U kosteloos advies voor kleur - kwaliteit en juiste samenstelling. BOTERMARKT 23 Showroom fauteuils en banken Rhijngeesterstraatweg 56, Oegstgeest- In de Leidse Academie vond gis termiddag een in dubbel opzicht op merkelijke promotie plaats. De eer ste Indonesiër, die na de onafhanke lijkheid van zyn land in Leiden zyn j doctorstitel behaalde, de heer R. I Gambiro Prawiro Sudirdjo verdedig de zyn proefschrift „A socio-hygienic survey in a rural area of Central Java (Pemalang regency) during an epidemic of shigellosis", ter verkrij ging van het doctoraat in de facul teit der geneeskunde. Promotor was prof. dr. J. H. de Haas. De heer Sudirdjo, die te Garung (Wonosobo) werd geboren en thans in Oegstgeest woont, had een Indo nesische sfeer geschapen voor deze promotie. Hij was gekleed in natio nale klederdracht en ook de receptie na de promotie ademde een oosterse sfeer doordat verversingen werden aangeboden door Indonesische scho nen die in nationale kledij gestoken waren. Op de foto wordt aan de jonge doctor een welverdiende ver versing aangeboden. (Foto LD-Holvast) Naast mededelingen van curatoren Er zijn beslissingen genomen over de toekomst van het Leidse Univer siteitsblad, aldus wordt in het blad zelf vermeld. De Leidse Studenten raad heeft zich akkoord verklaard met de stichtingsvorm voor een opi nieblad dat financieel steunt op een collectief abonnement van de facul teitsleden. Voorts hebben curatoren van de Universiteit besloten met in gang van september een gratis me dedelingenblad uit te geven voor al le oives. In het bestuur van de stichting, die het openieblad uitgeeft zullen stu denten en docenten zitting hebben en waarschijnlijk ook enkele deskundige buitenstaanders. De verhouding van 3 studenten op 1 docent is 'n weer spiegeling van de grotere weerklank die een opinieblad bij studenten vindt belast met het afnemen van het verkrijging van de akte van bekwaamheid voor het nijver heidsonderwijs N XII, is benoemd mej. M. A. Busé te Leiden en tot le den de dames ir. E. van Geldermal- sen-de Jongh in Voorhout, C. M. Gieskes, J. H. C. de Goede in Oegst geest, V. M. van der Sanden, Th. G. M. Schellings in Leiden, C. H. L. van der Schoot-Fenijn in Leimuiden en de heren drs. F. L. J. Dolle in Oegst geest. mi*. H. de Jong in Leiderdorp en dra. H. M. J. W. J. Kortmann in Leiden: idem tot leden van de com missie staatsexamen hbs A en B en artikel 3' de heren drs. J. A. H. Cranssen, dr. J. P. Duyverman in Leiden, J. H. A. Hendriksen, drs. H. A. J. M. van Woerden in Oegstgeest en drs. J. Smit in Alphen a. d. Ryn. Paasregeling ophaaldienst voor huisvuil In verband met de komende feest dagen heeft de gemeentelijke Reini gingsdienst enkele wijzigingen moe ten aanbrengen in het schema van de huisvuilophaaldienst. In de week vóór Pasen wordt de tweede ophaalbeurt een dag naar voren verschoven; dus donderdag 11 april wordt woensdag 10 april, en vrijdag 12 wordt donderdag 11 april. In de week na Pasen wordt de eerste ophaalbeurt een dag naar ach teren geschoven; d us maandag 15 wordt dinsdag 16 april en dinsdag 16 i wordt woensdag 17 april. Reisbeurs voor Frans <le Wit De minister van CR.M., mej. dr. M A. M. Klompé heeft voor 1968 een reisbeurs verleend aan onze stadge noot, de beeldhouwer Frans de Wit. Vierde lustrum Alg. Bond van Bejaarden j Ter gelegenheid van ht vierde lus trum van de afdeling Leiden van de I Algemene Bond van Bejaarden wordt I woensdag 17 april in De Kleine j Burcht van 2 tot 4 uur een receptie gehouden. Academische §1 teravond werd gehouden, werd H bygewoond door de heren Th. H. 1 H de Wilde en K. F. de Bree, bei- s él den gemeenteraadslid. Op een s vraag of er in de Leidse K.V.P.- M M fractie al Iets van radicalisme M valt te bespeuren, antwoordde de heer De Wilde: „dat wij hier met z'n tweeën zitten zegt ge- M H noeg". De heer De Wilde liet zich H er niet over uit of en wanneer M H de radicale stroming in de Leid- §j p se raad buiten de K.V.P.-oevers zal treden. illllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIHIUIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIll Met de auto van de baas uit rijden De schuld ligt grotendeels bij Uw werkgever, die U nooit met diens auto en dan nog zonder rijbewijs had mogen laten rijden. Aldus de mening van de Haagse politierechter in de zaak tegen een 23-jarige jongeman uit Leiden, die in Sassenheim met da door hem bestuurde auto op de rijks weg had gereden. De baas had deze jongeman wel toestemming gegeven om met de auto in de weekdagen te rijden, maar in dit geval was ver dachte ook tijdens het weekeinde aan het rijden gegaan. „Wanneer ik het had gevraagd, had ik ook dat weekeinde wel mogen ryden", aldus het verweer van ver dachte. De officier van Justitie eiste voor dit plezierryden f 100 boete en twee weken gevangenisstraf voorwaarde lijk. Verdachte deelde mee, reeds f 100 boete te hebben betaald voor het rij den zonder rijbewijs, waarop de rech ter tot f 50 boete veroordeelde zonder bijkomende straf. ADVERTENTIE examens Aan de Leidse universiteit zyn ge- slaagd voor de volgende examens: doctoraal Ned. recht de heren H. R. van Doorn (Rotterdam), N. W. van' Vliet (Leiden) en J. O. M. P. Zuidam I (Den Haag)kandidaats niet-wes-1 terse sociologie mej. V. M. C. van I Geen (Voorburg). Nu zijn de narcissen op hun mooist! Neem een paar bossen mee. Want dat felle geel staat zo apart in huis. Narcissen brengen sfeer.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3