4) ver duin' in Katwijk/Zee - officieel in gebruik MEXICO-STILE? heeft ze -L haring terug Groene keert Praag remt tempo van liberalisatie VISAANVOER IN UMUIDEN HOGER; PRIJZEN LAGER 11 Regering afgetreden 29.90 34.90 32.90 LE1DSCU DAGBLAD VMr. Klaasess plaatst koker met oorkonde bij ynoofdingang psychiatrisch-geriatrisch centrum o vereniging „Ned. Herv. itingen voor Zenuw- en isteszieken" heeft gister- |dag haar tweede psychia- ch-geriatrische centrum, I99ve irduin" in Katwijk aan officieel in gebruik geno- Ter gelegenheid hiervan itste mr. J. Klaasesz, com- jsaris der Koningin in de (vincie Zuid-Holland, een lo- koker met oorkonde in de ,ur nabij de hoofdingang van ziekenhuis voor „demente" Barden. Van Mameren de moeilijkheid, dat ze in hetzelfde seizoen ook andere pro- dukten, zoals groenten en fruit, aan geboden krijgen. Bij de Redersvereniging van de Nederlandse Zeevisserij verwacht men wel, dat er voldoende diepvries- capaciteit is. Het bedrijfsleven is op het ogenblik druk bezig, bestaande diepvriesinrichtingen klaar te maken voor de diepvriesharing. Het aantal in de vaart zijnde diepvrlestreilers schat men bij de redersvereniging op elf k twaalf. In tegenstelling tot vorig jaar, heeft februari gezorgd voor een ver betering in de visaanvoer in IJmui- den. Er werd in die maand 8.822.688 kg vis in de afslag gebracht tegen 7.280.762 kg in februari 1967. Deze stijging met ruim anderhalf miljoen kg, heeft de in januari ontstane ach terstand van een en een kwart mil joen kg omgezet in een voorsprong van 290.000 kg. In financiëel opzicht deed februa ri het minder goed. De opbrengst daalde van f 6.910.729,- in februari 1967 tot f 6.782.513.-, waardoor de reeds aanwezige achterstand van f 128.216,- werd gebracht op een na delig verschil van f 319.008,-. De grootste duw in de ^.anvoersty- ging gaf de kabeljauw, waarvan al leen al bijna 2.2 miljoen kg werd aan gevoerd tegen ruim 875.000 kg lnfe- bruari 1967. Deze stijging ging ge paard met een belangrijke daling in de prijs, waardoor de opbrengst slechts opliep vfan ruim f770.000,- naar bijna f 1.260.000,-. De aanvoer van koolvis was vrijwel gelijk aan die van de kabeljauw, wat een heel geringe daling betekende in vergelijking met februari 1967. De 'opbrengst daalde echter met ruim f 175.000,- tot f 653.661,- De aanvoer van schelvis bedroeg bijna een kwart van die in februari 1967, namelijk 228.627 kg. Ondanks een stijging van de kilogramprijs viel de opbrengst toch terug van ruim f 400.000,- naar bijna f 188.000,-. De aanvoer van wijting werd ruim verdubbeld en kwam op bijna 1 mil joen kg. De kilogramprijs viel wat te rug. zodat de opbrengststijging geen gelijke tred hield met die van de aan voer. De aanvoer van verse haring steeg met f 90.000,-, bij een vrijwel ge lijkblijvende prijs per kg. De aan voer van makreel daalde met bijna 60.000 kg, waardoor de gemiddelde prijs wat opliep. Hoewel de ,aanvoer van schol steeg met 265.000 kg tot 1.799.419 kg. daal de de opbrengst van f953.847,- naar f736.198.-, een duidelijke-invloed van de devaluatie in Engeland. De ton gen waren iets goedkoper. Terwijl de aanvoer daalde met 20.000 kg tot 566.789 kg. viel de opbrengst terug van f3.190.394,- naar f2.833.194,-. Een woordvoerder van het Tsjechische ministerie van Defen sie heeft meegedeeld dat er op het ogenblik herstelwerkzaamhe den worden verricht aan de grens met W est-Duitsland. Westduitse fotografen maakten woensdag de ze foto van Tsjechische soldaten, die bezig waren het hekwerk bij de grens te slopen. Deze foto gaf voedsel aan de geruchten als zou Tsjecho-Sloivakije de grensver- sperringen met West-Duitsland opruimen. De oude garde van Novotny is wel iswaar opgeruimd maar In het nieu we presidium zijn toch ook enkele politici gekozen die nog een ruim aandeel hebben gehad in het oude bewind. Voor degenen die een 6nel voort schrijden van de revisie voorstaan is het vooral een veeg teken dat een vooraanstaand vernieuwer als prof. dr. Sik dlie het grondplan voor de eco nomische hervormingen ontwierp geen plaats van belang heeft gekre gen. Bij het algemene verlangen om een opeenstapeling van functies te voorkomen omdat die juist de macht in handen van enkelingen speelt, blijft de kans bestaan dat die als nog wordt aangewezen als minister van Economische Zaken. Het wordt tekenend genoemd dat een daadkrachtige en petieve politi cus als minister Jozef Smrkowskl één van de drijvende krachten achter de recente ontwikkelingen is benoemd tot voorzitter van de nationale ver gadering. Hoewel hij lid blijft van het presidium van de partij wordt toch gezegd dat zijn vooraanstaande rol nu is uitgespeeld. Van de tien leden in het oude pre sidium die al sedert juni 1966 zitting hadden zijn er zeven gewipt: Novot- Het is overigens wel zeker dat de nieuwe regering intussen al door het Centrale Comité van de communisti sche partij is samengesteld. Tsjernik zal dus de nieuwe Tsjechische eerste minister zijn. De aanwijzing van de ministers is nog deze week te ver wachten. Partijsecretaris Doebtsjek, de nieu we formateur Tsjernik en oud-pre- premier Lenart zfljn gisteravond op bezoek gegaan bij president Svoboda om hem op de hoogte te stellen van de jongste ontwikkelingen. Een woordvoerder heeft intussen ontkend dat president Svoboda ernstig ziek zou zijn geworden en naar een zie kenhuis was overgebracht. Hij wens te zich ook nog niet uit te spreken over de vraag of de nieuwe president, zoals de gewoonte is. een amnestie voor gevangenen zal afkondigen. De Tsjechische communistische partij heeft sedert gisteravond van het secretariaat, dat uit negen man bestaat, zes tevens benoemd tot se cretarissen van het Centrale Comité. Eerste partijsecretaris Doebtsek be kleedt functies in alle bestuursorga nen, evenals de voormalige voorzit ter van de economische commissie van het centrale Comité Kolder. Uit die samenstelling van secreta riaat en presidium kan blijketn dat er geen sprake is van de door velen gewenste decentralisatie van het be stuur, maar dat integendeel juist de voorstanders van de centralisatie toch weer de overhand hebben gekre gen. Pas wanneer de samenstelling van de nieuwe regering bekend is ge maakt zal een definitieve conclusie omtrent de fase waarin de democra tisering van Tsjechoslowakije zich thans bevindt kunnen worden ge trokken. Reisbelasting in VS overwint eerste hinderpaal Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een belasting van rijf pro cent op de prys van internationale luchtreizen. Het voorstel gaat nu naar de Senaat. Het Huis ging eveneens akkoord met vermindering van het bedrag aan goederen dat Amerikanen na een bui tenlandse reis rechtenvrij mogen in voeren van honderd tot tien dollar. Deze maatregel geldt tot 16 oktober 1969. Het wordt dan vijftig dollar. I een toespraak hierna ki de ka- )or ofchonk de commissaris aandacht vp .het leven in een bezeten wereld, wereld ook, waarin vaak onbe- van mens tot mens heerst. Die fenheid, aldus mr, Klaasesz, be- k ook in de ambtelijke wereld. voorbeeld noemde hij de stapels _^fers van „Overduin" bij de pro- Ie, wa 5, waarvan hij sterk onder de in- was gekomen. Als oorzaken ver- de commissaris de wijzigingen Et bouwplan in 1962 werd met ouw begonnen en de snelle Hekeling van de psychiatrie, door nieuwe normen ontstonden. mE? Bbtemin sprak mr. Klaasesz er vreugde over urt, dat men, on- al deze barrières de moed heeft d door te gaan en op deze wijze ijaarde medemens de hulp te ge- die hij nodig heeft, deze bijeenkomst, waarvan lr. J. Kerk, voorzitter van de bestuurs- olssie van „Overduin", de lei had, werd voorts gesproken door H. Rijpe tra, voorzitter van de liglng „Ned. Herv. Stichtingen Zenuw, en Geesteszieken", genoemde beklemtoonde de eis lenwerking op dit gebied van «shiatrie. Hij zed, dart, het be- zal meewerken am te komen tot cwerking. ilgens memoreerde mr. Rijp- de goede verstandhouding met EID*rvormde gemeente van Katwijk Zee. Ook streeft het bestuur naar •king van die band met de lan- fcerk. Dank bracht hij aan de •nte Katwijk en aan de pro voor de prettige samenwerking de bouw van „Overduin". Geschenken i «en slotwoord gaf ir. v. d. Kerk titQpgoinming van de ontvangen ge- nken: filmscherm (personeelsver- if „Overduin"), orgel (van gif- Mjeengebracht door de herv. ge in van Zuid-Holland), platen- met platen (herv. kerk ge- e Katwijk aan Zee), alsmede cadeaus van bedrijven, bar de genodigden bestond hierna igenheld het nieuwe ziekenhuis te Idhtigen. Tot slot recipieerde het tuur in de ruime ontvangsthal van perduin". jOverduln" kan in totaal 226 gees- (jk gestoorde bejaarden opnemen. D tekort aan leerling-ziekenver- gsters is er oorzaak van, dart I ruim 11 miljoen gulden kostende J Mr. Klaasesz metselt de ge- Wisteen in, waarachter de lo- tr<% koker met oorkonde is ge- latst. De commissaris der Ko- ngin in de provincie Zuid-Hol- j ld maakte hierbij voor het oppose" werk gébruik van zijn zak- fce. (Foto LD/Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee). id) ziekenhuis thans bevolkt wordt door 168 patiënten. Opnamemogelijkheid wordt geboden aan alle psychisch ge stoorde bejaarden en bejaarde psy chisch gestoorden, die de therapeu tische en sociale omstandigheden van een ziekenhuis als „Overduin" van node hebben. In dit opzicht is „Over duin" ontwikkeld tot een categoraal psychiatrisch ziekenhuis. Dit komt tot uiting door: de aan wezigheid van een ruime voorziening op m edisch - diagnostisch gebied, aan stelling van vooral psychiatrisch ge schoolde verpleegkundigenhet op bouwen van een systeem van alge mene activering en psychische revali datie en validatie, het opbouwen van sociale relaties binnen en buiten het ziekenhuis met de patient als mid delpunt en 't toepassen van psychia trische therapeutische methodieken. In „Overdiuin" worden niet uitslui tend patiënten opgenomen, van wie de medische vooruitzichten met be trekking tot terugkeer naar elders (b.v. thuis, rusthuis) ongunstig is, maar tevens die psychisch geste orde beiaarden, die dooi' 'n psychiatrische behandeling weer voor terugkeer naar het eigen milieu kunnen wor den voorbereid. Door een overstelpende behoefte aan plaatsing van patiënten met een minder gunstig vooruitzicht, is het tot dusver moeilijk gebleken om deze op preventie gerichte gedragslijn vol doende uit te werken. „Overduin" biedt echter alle mogelijkheden voor de observatie en behandeling van patiënten met een gunstig medisch vooruitzicht. Planner De plannen voor de bouw van een psychiatrisch ziekenhuis in Katwijk dateren al van voor de tweede we reldoorlog. Reeds in 1938 werd in de gemeente Katwijk een terrein aange kocht om een „sanatorium voor de licht gestoorde mens" te bouwen. Dit in relatie tot het te bouwen psychia trisch ziekenhuis „Hulp en Heil" in Leidschendam. De bouw in Leldschen- dam kwmain de oorlogsjaren na veel moeilijkheden tot stand. Het bleek BB evenwel niet mogelijk over te gaan tot de uitvoering van de plannen in Katwijk. Kort na de oorlog bleek uitvoering evenmin mogelijk, terwijl gewijzigde wetenschappelijke Inzichten het niet wenselijk maakten het oude plan als nog uit te voeren. Met het oog op een door het gemeentebestuur van Katwijk voorgestane wijziging van het uitbreidingsplan waarin het aan gekochte terrein was opgenomen, werd dit terrein in 1956 geruild voor het huidige, ongeveer 7 ha grote per ceel, aan de N aohtegaallaa n In 1958 kreeg het architectenbu reau A. van Essen uit Voorburg een nieuwe opdracht voor de bouw van een ziekenhuis voor geestelijk ge stoorde bejaarden. Aan het ontwerp werd tevens meegewerkt door jhr. J. W. E. de Sturler. De snelle ontwikke ling in de medische behandeling en verpleging was in 1966 aanleiding hert ln 1958 geplande aantal bedden, 252, terug te brengen tot 226. De hierdoor vrijkomende ruimten worden thans benut als bezöekkamers. therapie- ruimte exl. Met Ijzige grimmigheid gaat het Produksschap voor Vis- en Vispro- dukten de haringworm te lijf. Dat diertje heeft in vorige jaren een aantal Nederlanders ziek gemaakt en daardoor de haringconsumptie zo'n klap gegeven, dat men in visserij kringen zijn naam eigenlijk helemaal niet meer wil horen. In de 48 artike len van de ontwerp-verordening, waarover het bestuur van het pro- duktschap op 18 april gaat beslis sen, komt die naam ook helemaal niet voor, maar toch heeft die veror dening heel veel met het diertje te maken. Het Instituut voor Visseryproduk- ten T.N.O. in IJmuiden is er door onderzoek pchter gekomen, dat men de haringworm onschadelijk kan maken door of de haring heel zwaar te zouten (een kilo zout op tien kilo haring) of ze een etmaal in de diep vries te doen by een temperatuur, die niet hoger mag komen dan twin tig graden celsius onder nul. De ver ordening zal nu het nemen van een van die maatregelen van het be drijf sf leven eisen. Het diepvriezen kan aan de wal ge beuren en dan moet de koper ervoor zorgen. Het kan ook al aan boord van de schepen gebeuren. Verse ha ring kan in bepaalde perloden vant je,ar vrystelllng van de diepvries plicht krijgen als ze bestemd is voor conservenfabrieken of rokerijen. Licht gezouten en op zee diepgevro ren haring, die niet op de voorge schreven wijze behandeld is. wordt veroordeeld tot de vismeelfabrieken. In de ontwerp-verordening kunnen, voordat ze in het produktschapsbe- stuur komt, nog wijzigingen komen. Volgens Ir. J. van Mameren. direc teur van het Instituut voor Visserij- produkten T.N.O., keert de groene haring terug. De diepvriesharing smaakt net zo als die echte, heel licht gezouten, door de haringworm taboe geworden groene haring van weleer. Ir. van Mameren beschuwt dit Jaar als een proefjaar: men weet nu nog niet hoe de Nederlandse haringeter het diepvriesprodukt zal ontvangen. Er wordt nu ook getracht erachter te komen hoeveel diepvriescapaciteit er op zee en aan de wyil beschikbaar is. Voor de vrieshuizen is er volgens ir. Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Binnenweg 10, Nieuwe Binnenweg 379 Groena Hilledijk 262-264 Putselaan 230-234 Katendrechtse Lagedijk 428, Schiedam Hoogstraat 2 Vlaardingen Liesveld 16a Dordrecht Voorstraat 262, Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Op en top Mexico-loafer met antic-finish. Vierkante leest en hak. Helemaal nieuw. Booti-loafers, het mum voor jonge mensen. Zeer originele uitvoering. Het nieuwste in de loafers. Perforatie en riemsluiting. Markant modél. Moderner kan niet. Werkstukken van patiënten in „Overduin", te zien in een der therapie-ruimten. (Foto LD/Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee). Volgens de in 1960 opgestelde (oude) begroting kwam „Overduin" neer op een investering van f 6.400.000 Door stijging van de lonen en andere oorzaken komen de totale stichtings- kosten thans te liggen op ruim 11 miljoen gulden. De verklaring van dit verschil ligt, behalve in de reeds genoemde hogere loonkosten, in hoofdzaak in de bouw van: twee cur suslokalen, een ruime ontvangsthail, een extra verdieping voor huisvesting van het personeel en van drie dienst woningen. De plannen werden in oktober 1960 goedgekeurd en het bouwvolume in maart 1962 verleend.. Nog in datzelf de jaar werd door de hoofdaanne mer, het Amsterdamse bouw- en aan nemersbedrijf J. H. Rozestraten, aan de bouw begonnen. In september '66 werden de eerste patiënten in „Over duin" opgenomen. (Van onze speciale verslaggever in Praag) In Tsjecho-Slowakije wordt het tempo van de maatschappe lijke en politieke reorganisatie teruggeschroefd en weer ter dege onder controle gesteld van de communistische partij organen. Deze slotsom lijkt gewettigd nadat het Centrale Comité gis teravond een nieuw presidium en een nieuw secretariaat heeft aangewezen waarin de gematigden onder de progressieven de overhand hebben. Eerste partijsecretaris Alexander Doebtsek heeft de zaken binnen de 'nieuwe bestuursorganen nu vast in handen. ny, ex-president en ex-eerste partij secretaris, Lastovitska, voorzitter van de nationale vergadering, Lenart, eerste minister, Simonek, vice-pre mier, Hendrich, party-ideoloog nr. 1 zijn onder de slachtoffers. V,an de vier leden die in januari 1968 aan het oude tiental werden toegevoegd is er één al weer verdwenen. Het nieu we college telt elf man, onder wie de Slowaken ruimschoots zjjn vertegen woordigd. Het heeft zonder twijfel ten doel om de oude Slowaakse aan tijging dat zy in het bestuur van het» land en dus ook in het bestuur van de party werden achtergesteld weg te nemen. Regering De Tsjechische regering is inmiddels afgetreden. Olrlch Tjernik, ook al een oude bekende uit het kabinet van Novotny en o.a. voorzitter van do staatsplan commissie en plaatsver vangend premier, is aan president Svoba voorgedragen tot formateur

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 27