29 CENT VOOR DEZE HOFNAR BOUQUET DAN STEEKT U IETS FIJNS O Jintait „Hoop doet leven" geldt speciaal in de economie Saturnus-V rnaaiiraket toonde reeks tekorten in tweede proefvlucht Financieel overzicht i TFV piano's orgels hi-fi mossel+ versteege ileine banken wassen stevig uit kluiten Heerlen garant voor lening aan Vascomij Apollo een succes Debré: „goud is de enige maatstaf' RIJDAG 5 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 ADVERTENTIE (Van onze financiële medewerker) Pandora zag volgens de overlevering alles vervliegen aan )ed en kwaad, behalve de hoop, die achterbleef in haar kistje, chteraf bezien is het maar goed dat de hoop behouden bleef, ant daardoor behield de mensheid iets om naar te streven, ooral voor economisten geldt het dat hoop doet leven. Zij beijveren zich in het opstellen van economische voorspel- igen en ramingen, welke de toekomst moeten aangeven. Van- lar dat zij deze week druk aan het werk togen om na te gaan. at er zou gebeuren als de kans op de-escalatie van de strijd in tetnam in vervulling gaat en de wens der monetaire specialis ts, die het goud aan de kant willen zetten, verwezenlijkt o rdt. prookjesland? !r lijkt een soort economisch ookjesland ontsloten te zullen wor- l, wanneer de Amerikanen hun nomische kracht niet langer be- iven te ondermijnen in een uit- htlo/.e strüd, terwijl de speciale [kingsrechten van het IMF ervoor len zorgen dat de wereld niet door rek aan geld ten onder zal gaan. Ie eerste reactie in de financiële 'cld op de aankondiging van pre- ;nt Johnson dat er een einde zou oen aan de bombardementen op »rd-Vietnam was dan ook een ste- koersstijging op de effecten- rzen. Alleen Japan bleef daarbij achter, maar dat is geen wonder, Jt het is genoegzaam bekend dat Japanse economie eerst door de log op Korea op de been is gehol- i en naderhand floreerde dank zij feit dat de Noord-Zuid-worste- in Vietnam werd voortgeiet. roede oude lijd elfs de Amsterdamse (ffecten- rs kreeg even een aanzim of de 3e oude tijd was weergekeerd, at het ging maandag inde beurs- 1 levendiger toe dan in rijden was rgekomen. Niet iedereen was even op- Dmen. Niet iedereen vas even op- istisch, want er werd toen al ge il dat het eigenlijk ïen dag was effecten te verkopei teneinde te fiteren van de k<ersverheffing. erdaad was het enthousiasme de jende dag al bekoed. hetgeen niet {neemt dat de furs toch een mdelijk aanzien bhield. laar is dan ooi wel reden toe. at zelfs zonder: iet einde van de nbardementen zet het er in eco- nisch opzicht bepaald niet on- ïstig uit in dewereld. de structu- I problemen <aarbij even terzijde Bten. Veliswaar bèft de demonstratie de bouwv^kers aangetoond dat gisting i- in arbeiderskringen, ir over bt geheel is de econo- iche situpïe aanzienlijk verbeterd vergelijkt met ruim een jaar ge len. Toe- was de loon- en prijsspi- zodat gaan werken dat onze icurreriepositie ten opzichte van buiteland danig werd aangetast Divaluatiewiiist" i pt buitenland staan de zaken er o gunstig voor. want in Duits- imoeten de zeilen gehesen wor- ïom de economie wat meer vaart lezorgen, in Italië treden infla- Irschijnselen op en de Fransen fcn er maar net in hun betalings- bs in evenwicht te houden, pe het er met de Engelsen voor- [t, weet iedereen. Wat minder be- 3 is. dat er sinds de devaluatie het pond sterling voor maar t 3.895 artikelen prijsstijgingen opgetreden. De voornaamste oor- i van de prijsstijgingen is de ver- jng van de omzetbelasting ge it. maar ook het duurder worden de geïmporteerde grondstoffen It de Engelse huisvrouwen parten Reld. et doet daarom .wat zonderling als in beschouwingen over de Be economie gesproken wordt de „devaluatiewinst". Een nueh- oordelend mens zou zeggen dat nooit een winstpunt kan zijn als nunt gekortwiekt wordt 1 pitse concurrentie I »t is het dan ook niet, maar de eisen zijn allang blij dat zij door 'ermindering van de waarde van pond sterling ten opzichte van indere valuta in staat zijn beter oncurreren op de wereldmarkt, in belangrijk resultaat daar- hebben zij deze week gezien, Rolls Royce erin slaagde om de ngrijke opdracht van 13/4 mil- gulden in de wacht te slepen de levering van vliegtuigmoto- Ivoor de luchtbussen. die door theed worden gebouwd. Een der- ke bestelling is er bepaald niet Voor de Amerikaanse industrie was de bestelling, bij het Britse be drijf een aanwijzing dat zij op haar tellen moet passen om niet bij de technische ontwikkeling ten achter te gaan lopen. De Engelsen konden op het moment, toen zij de bestelling in de zak hadden, tegelijkertijd een an dere overwinning bekend maken. De Britse industrie blijkt erin ge slaagd te zijn een synthetische vezel te ontwikkelen, die sterker is dan staaldraad, maar die lichter weegt dan alles wat er tot nu toe aan syn thetische vezels op de markt is ver schenen. Jammer genoeg is het pro- dukt nog zo duur, dat het voorlopig niet in aanmerking komt om er da meskousen van te fabriceren. Heroriëntatie in V.S. Hel einde van de strijd in Vietnam zou de Amerikaanse industrie in de gelegenheid stellen om zich een be tere positie te verwerven op de we reldmarkt. Het einde van de oorlog is, helaas, nog vèr weg, maar de he roriëntatie van de Amerikaanse eco nomie is niet langer een hypotheti sche kwestie. In zeker opzicht is de Amerikaan se economie sterk genoeg om de kos ten van de strijd op te brengen. Op een totale nationale produktie van 850 miljard dollars, let wel 850.000.000.000 dollars, kwamen de to tale kosten van alles wat aan de oor log in Vietnam wordt besteed uit op even meer dan 3 Die 3 zouden echter broodnodig zijn om de strijd tegen de armoede met succes te voe- Een groep economisten heeft in opdracht van het ministerie van han del in Washington een studie ge maakt van hetgeen er zou moeten ge beuren als de kosten van de oorlog eens in de loop van anderhalf jaar tot een derde zouden worden terug gebracht. Het zou een vermindering zijn van 30 miljard tot 10 miljard dol lars. De conclusie was dat er in eerste aanleg een belastingverlaging nodig zou zijn om te voorkomen dat het al gemene bestedingspeil zou inzakken. de dividenduitkering te Groei bankbalansen Opvallend is de groei van de ba lanstotalen bij de banken, waarbij nog niet eens behoeft te worden ge zien naar het cijfer van de combi- uatie Algemene Bank Nederland met HBU Bij deze instelling is de be langstelling tot het voor Nederlandse begrippen fantastische bedrag van meer dan 10 miljard gulden gestegen, zoals bleek uit de dezer dagen gepu bliceerde maandstaat. Een dergelijke groei heeft bijzonder oorzaken, zoals de fusie. Voor een deel valt de groei toe te schrijven aan de verbetering van de liquidiiteitspositie van het bedrijfsle ven. Naar verhouding profiteren de kleinere instellingen hiervan het meest. Zo is het balanstotaal bij het bankiershuis Staal en Co ruimschoots verdubbeld, maar een stijging met 24zoals bij de Ned. Credietbank te constateren was. is bepaald ook niet deze instelling heeft de laatste jaren een flinke groei doorgemaakt. Uit al les bljjkt dat de kleinere banken flink uit de kluiten wassen en dat is goed, want er moet een behoor lijk tegenwicht tegenover de groot banken blijven bestaan om de con currentie levendig te houden. In de komende dagen barst de bom van de jaarverslagen der grote con cerns. Kort na elkaar zullen Phiilps. Kon. Olie en Hoogovens rekening en i verantwoording afleggen. Unilever I wacht tot na Pasen en AKU komt pas later aan bod. Simon de Wit verhoogt dividend niet 2 procent Aan de algemene vergadering van aandeelhouders van Simon de Wit N.V.. die op 16 mei zal worden gehou den, zal worden voorgesteld het divi dend over 1967 van 12 tot 14^ te ver hogen. oor refinanciering Van onze correspondent) Om de refinanciering van de Vascomij alsnog een kans van slagen te geven, zijn B. W. van Heerlen in principe bereid een garantie te verlenen voor een lening van 10 miljoen gulden. Dit bedrag is tweederde van een lening van 15 miljoen gulden die het bankiershuis VanLanschot wil verstrekken aan de Lim burgse Bouwmaatschappij (de „moeder" van de Vascomij), ter refinanciering van de Vascomij. De LBM begint dan de financiering j van de Vasco met een schuld van in I totaal 76 miljoen aan leningen, ter- I wijl de verschillende concurrente cre diteuren nog 16 miljoen te vorderen hebben. Deze crediteuren zullen onge veer voor eenvierde van hun vorde- I ringen genoegdoening krijgen: er is I voor hen 3.5 miljoen uitgetrokken, j Voor de werknemers zijn voldoende zekerheden gesteld. Tegenover deze verplichtingen staat een bezit van 1450 woningen en en kele warenhuizen. De huur van de woningen zal gedurende 8 of 9 jaar met jaarlijks 4"i moeten stijgen, om zo voldoende inkomsten te leveren voor betaling van annuïteiten van leningen en onderhoud van het onroe rend goed. De familie Joosten zal voor de looptijd van de herfinancieringslening de aandelen van de LBM moeten overdragen aan de gemeente Heerlen en de geldgevers. Wel kan zij een lid benoemen in het College van Com missarissen van de LBM. De refinan- ciers krijgen nog tot 1 juli 1968 de ge legenheid nu met een definitief voor stel te komen. ADVERTENTIE Verschuiving Er zou echter rekening mee moe-. ten worden gehouden dat er een ver schuiving in het bestedingspatroon zal optreden, want 80 van de uit gaven voor de oorlog hebben betrek king op kapitaalgoederen (vliegtui gen. tanks en ander oorlogstuig). De staal-, aluminium-, koper en andere metaalindustrieën zouden de zwaar ste klap moeten opvangen. Er staat tegenover dat de uitgaven aan oorlogsmateriaal wèl zouden verminderen, doch dat de uitgaven een research en ontwikkeling voor defensiedoeleinden onverminderd zou- oen voortgaan. Zelfs de reus kan door de mieren verslagen worden, als hij indut. Een belangrijk punt in financieel opzicht zou zijn dat er een daling van de rentevoet in de V.S. zou kun nen optreden, hetgeen van invloed zou zjjn op de kapitaalrente in de ge hele westerse wereld. Dividendenstrooiu De stroom dividendaankondigin gen zou aanleiding moeten geven tot een opgewekte beursstemming. want er ziijn tot dusver al haast net zoveel dividendverhogingen uit de bus ge komen als onveranderde uitkeringen. Door 147 maatschappijen was bekend gemaakt dat er dividend zou worden uitgekeerd. Hiervan konden er 57 overgaan tot verhoging van de uitkering, ter wijl 73 maatschappijen op de oude voet voortgaan. Door 13 vennoot schappen moesten de aandeelhouders worden teleurgesteld omdat zij min der in handen krijgen dan over het voorafgaande boekjaar. Nog groter was de slag echter voor de aandeelhouders van 7 maatschap pijen, die het zonder dividend moeten stellen. Vier vennootschappen waren Honderd miljoen dollar voor Israels economie Steun van Joodse zakenlieden Joodse zakenlieden en Israëlische regeringsfunctionarissen hebben gis teren een plan goedgekeurd om een holdingmaatschappij met een begin kapitaal van 100 miljoen dollar te vormen ter versteviging van de Is raëlische economie. 20 van het ka pitaal zal door de groep en de rege ring worden verschaft. Het is de be doeling dat de rest door buitenlandse beleggers, die elk voor minimaal 100.000 dollar moeten inschrijven, ral worden gefourneerd. De resolutie waarin tot oprichting van de maatschappij werd besloten, werd aangenomen op een congres van 800 Joodse zakenlieden en eco nomen en Israëlische regeringsfunc tionarissen. Het streven van de maat schappij zal zijn de landbouw, het toerisme en de financiële bedrijvig heid te bevorderen. De buitenlandse afgevaardigden, o.w. vele miljonairs en zakenmagna- ten, hebben beloofd de economische groei van Israël zoveel mogelijk te bevorderen. Verscheidene maatschap pijen zullen in Israël opgericht wor den. ADVERTENTIE PARELS 95 ct. H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM Tsjechen worden Polen uitgewezen De Poolse douane heeft drie Tsjechoslowaakse vrouwelijke stu denten het land uit gewezen ondanks het feit dat zij geldige reispapieren Gisteren zijn in Polen weer twee hoge regeringsambtenaren ontsla gen. Het zijn de regeringsgevol machtigde voor atoomenergie Wil helm Billig en Daniel Katz, presi dent van het bureau voor staatsre- serves. Zowel Billig als Katz is een Jood. De voorzitter van het Alge meen Pools Vakverbond Logaso- winski heeft meegedeeld dat een ho ge functionaris van het vakverbond, mevrouw Pankiewitsz op eigen ver zoek ontslag is verleend. De zoon Pankiewitsz Utrechtse moordenaar weer naar gevangenis (Van onze Utrechtse correspondent) De 25-jarige drievoudige Utrechtse moordenaar zal aan het einde van do 'e week weer van het politiebureau, waar hij nu zit, worden overgebracht naai- het huis van bewaring in Utrecht. De politie zegt, dat de zaak nu voor haar is afgerond. Verdachte doet zjjn mond niet meer open en het proces-verbaal, dat een dik boekwerk van ruim 200 pagina's is geworden, is vrijwel gereed. De vrees bestaat ech ter bij de politie, dat de man, die drie moorden en een moordaanslag en en kele diefstalletjes heeft bekend, tij dens de rechtszitting nog met een onthulling zal komen. Ter voorbereiding van de rechts zitting is de rechter-commissaris met het vooronderzoek begonnen. Dat vergt nog vele maanden, omdat hij zowel met verdachte als met getuigen zal willen spreken. De rechtzitting zal zeker niet voor het najaar plaatsheb ben. Mogelijk zal verdachte ook nog aan een psychiatrisch onderzoek wor den onderworpen. De vlucht van de tweede Saturn us-V-maanraket, die gisteren om 13 uur Nederlandse tijd van Kaap Kennedy werd gelan ceerd, is voor een belangrijk deel mislukt, waardoor een lan ding van Amerikaanse ruimtevaarders op de maan in 1969 mo- vau ui vrouw r-ai k.i wilsz u p n 'n gevaar is gekomen. De gegevens over de opgetreden belang'/j te rol ^hebben'gesp'/ekl "bij I moeilijkheden moeten eerst nauwkeurig worden bestudeerd, al- de studentenbetogingen. De vak- j vorens men zou kunnen besluiten, toch tegen het eind van dit bondsleider Kofman wiens zoon j jaar een eerste bemande Apollovlucht te maken, hetgeen een eveneens deelnam aan de demon- strikte noodzaak is om volgend jaar een maanlanding uit te straties is voorgedragen voor ont- voeren, slag. De Franse minister van Financiën. Michel Debré, heeft voor gesteld, dat de belangrijkste wereldvaluta rechtstreeks om- wisselbaar in goud moeten zijn. Debré deed zijn voorstel op een bankiersbijeenkomst die gisteren in Parijs is gehouden. Debré, die goud „het enige werkelijke internationale actief" noemde, zei dat goud niet alleen de maatstaf moet zijn om dë pariteit van de valuta's te bepalen, maar ook de uiteindelijke grondslag voor de convertibiliteit van de belangrijkste valuta's. Debré heeft de vorige week in Stockholm geweigerd om met de an dere leden van de „Groep van tien" een plan goed te keuren voor het in stellen van speciale trekkingsrech ten in het internationale monetaire fonds. Debré zei gisteren dat Frankrijk zijn goedkeuring onthouden had aan 't papieren goud-plan omdat dit nie beantwoordt aan de omvang van de Internationale monetaire crisis. De ontwikkelingen van de laatste zes maanden devaluatie van het pond en beperkte convertibiliteit van de dollar hebben de oplossing van twee grote problemen onvermijdelijk en dringend gemaakt: het probleem van de status van de valuta's en het Alleen eerste trap feilloos De vlucht van de Saturnus soheen aanvankelijk goed te verlopen. De vijf motoren van de eerste trap, die per seconde 15 ton brandstof ver slonden, werkten perfect. Van de vijf motoren van de tweede trap bleken er echter twee ongeveer een minuut te kort be werken, terwijl de andere drie motoren een minuut te lang in actie bleven. Ter compensatie werk te de motor van de derde trap twee minuten langer dan was voorzien. Daarmee waren de moeilijkheden echter nog niet achter de rug, want de derde trap zou in een later sta dium na in een baan om de aarde te Debré versterkte de Indruk die hij TOrdgl. in Stockholm had gewekt n.l. dat Frankrijk misschien later zal declne- Vanuit deze baan werd de Apollo drie uur later weggestoten tot 'n af stand van 22.243 kilometer van de aarde. Van dat punt uit viel de Apollo zoals de bedoeling was weer naar de aarde terug om met een snelheid van 38.880 kilometer per uur in de at mosfeer binnen te dringen. Ongeveer met die snelheid zal ooh mettertijd een Apollocapsule die van de omgeving van de maan terugkeert in de dampkring terecht komen. De Apollo doorstond de beproeving j van de grote wrijvingshitte en het parachutesysteem werkte, zodat de capsule een zachte landing maakte i In de Stille Oceaan. I Aanvankelijk werd bericht dat do i landingsplaats 400 kilometer van heö beoogde doel lag. waardoor het vlieg- dekschip Okinawa, dat voor de ber ging moest zorgen, naar een verkeer de plaats werd gedirigeerd. Later bleek dat de landing wel degelijk dichtbij het doel werd uitgevoerd, maar de Okinawa was toen al een heel eind weggevaren. Dit bracht vertraging in de berging van onge veer vier uur mee. De vlucht van de Apollo heeft tn totaal negen uur en 56 minuten ge duurd, slechts enkele minuten korter dan i het plan van trekkingsrech ten op het Internationale Monetaire Fonds. Hij zei, dat Frankrijk niet had deelgenomen aan de overeenkomst van Stockholm omdat zijn partners in de groep van tien „het hart van het probleem niet wilden onderzoeken" en een „nieuw voorlopig redmiddel" Teleurstelling stoken, waardoor een gesimuleerde j vlucht naar de maan gemaakt zou worden tot een afstand van 518.000 I km van de aarde. Deze operatiemis- De teleurstelling over het gedeel- lukte echter doordat de motor niet telijk falen van de Saturnus is groot. tot ontbranding kwam. Terugkeer slaagde Inmiddels had de 110 meter hoge super-raket wel een ditmaal onbe- „De Franse regering wacht op een I mande driemans Apollo-maancap- definitieve versie van het project, sule in de ruimte gebracht, eerst naar zodat zij haar uiteindelijke beslissing een baan om de aarde waarvan de kan meedelen", aldus Debré. 1 hoogte varieerde van 176 tot 355 ki- I Men moet namelijk vrijwel volledig j op een raket kunnen vertrouwen, al vorens men er ruimtevaarders mee lanceert. De eerste Saturnusvlucht in november jJ. verliep vlekkeloos, maar nu reeds bij een tweede proef een se rie fouten op treedt, lijkt het niet waarschijnlijk, dat spoedig een be mande capsule door deze raket ge lanceerd kan worden, hetgeen als ge zegd het tijdschema voor een maan landing ernstig in gevaar brengt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 23