Warmonds financiële positie verbeterd St. Willibrordus heeft twee jubilarissen P.v.d.A. eist alsnog goedkeuring bouw-eao Verdediging' Stadhuis Boomplantdag in Leiderdorp Spoedig beslissing over proeffabriek verrijkt uranium JNDERDAO 4 APRIL 1968 LSID80H DAGBLAD PAGINA J en W. bieden sluitende begroting aan I Franse kabinet en W. van Wassenaar hebben t thans aan de raad de slui- [e gemeentebegroting- en de -oting voor het gemeentelijk wa- ddingbedrijf voor het dienstjaar aangeboden. In een begeleidend ij ven zeggen B. en W., dat zy bij lanbieding van de begroting voor een zeer somber beeld moesten ■n van de financiële positie der een te. s oorzaken voor de geleidelijke lechtering van de financiën nde zij onder meer een boven lanedlyk gemiddelde uitgaande ing van de uitgaven voor sociale met als gevolg een bijdrage uit landelijk gemiddelde uitgaande belangrijk minder was dan de in 'inanciële verhoudingswet in het uitzicht gestelde 80 Daarnaast i groeikracht van de gemeente in oor bij e jaren zeer gering geweest, [door het onderdeel van de alge- e uitkering uit het. gemeente- s dat aan het inwonertal gebon- is, de zo noodzakelijke verster- van de inkomsten heeft afge- (L ierdoor ontstond een situatie die n tot ernstige bezorgdheid gaf. De Btiging hiervan werd gevonden in eindresultaat van de begroting die met een tekort van 1.784.93 werd aangeboden. Aan- »n deze begroting de vereiste (keuring niet kon verkrijgn n uvendien geen uitzicht bestond op lanvullende bijdrage uit het ge- nitefonds hebben B. en W. ter rijging van evenwicht tussen in- sten en uitgaven nadere voorstel- moeten doen. ;ze voorstellen hielden in een .oging van de plaatselijke belas met f 42.675 alsmede een verla- van de uitgaven met f 19.965. ms werd voor de helft (f 18.321) de conjuctuur-reserves beschikt, nog enige andere kleinere cor- les werd tenslotte de post voor on- ziene uitgaven met f 30.227 ver- d waarna hierop nog f 27.103 ïerde. In deze raming was nog ite voor de dekking van lasten nieuwe kapitaalsuitgaven tot een •ag van f 5.880.91. treffende investeringen op zichzelf beschouwd nuttig en noodzakelijk zjjn, doch bovendien zal door de raad een beslissing moeten worden geno men over de dekking van de hieruit voortvloeiende lasten. Hierbij moet worden bedacht, dat daarbij niet al leen ban worden gelet op de lasten die in dit begrotingsjaar verwacht kunnen worden, doch dat deze lasten ook voor de na 1968 komende jaren gedekt zullen moeten worden. In het kader van het door de raad te voe ren beleid zal aan deze eis bijzonde re aandacht moeten worden besteed omdat ten aanzien van eenmaal aan vaarde lasten in de toekomst geen bezuiniging meer mogelijk is. De lasten van de nieuwe investe ringen hebben B. en W. voor 1968 en [uitend nu aangeboden begroting voor is sluitend, nadat op de post voor lorziene uitgaven f 34.157 is uit- okken. Wanneer op dit bedrag 5 per inwoner op f9.725 ln lering is gebracht voor het op en van in de loop van het be- ngsjaar werkelijk niet te voor- f uitgaven is er nog een over- l van f 24.432 waaruit de lasten nieuwe kapitaalwerken kunnen len bestreden. idat de begroting was samenge- ontvingen B. en W. een schry- van de minister van Binnen - se Zaken, dat de uitkering uit gemeentefonds voor 1967 en 1968 oogd zijn. Deze wijzigingen hou- voor wat 1968 betreft verband de gevolgen van ge'-offen sa- anaatregelen en de inwerking - Ing van de algemene wet byzon- ziektekosten. Na verwerking de hieruit voortvloeiende wijzi en wijst de post voor onvoorzie- uitgaven een bedrag aan van 471. in dit bedrag wordt f9.725 gere- eerd voor onvoorziene uitgaven, "ijl daarnaast nog f 18.670 be- Icbaar moet worden gehouden de dekking van de met ingang 1 januari 1968 getroffen salaris- •tregelen. Het restant van .076 kan dan worden benut voor dekking van lasten van nieuwe Itaalswerken. erbe tering ,t het bovenstaande kan worden leid dat de toestand van de ge- nte-financiën ten opzichte van vorig begrotingsjaar aanmerke- is verbeterd, waarover B. en W. voldoening uitspreken. Voor het en van een verantwoord finan- beleid is het nodig dat by het aken van de begrot»ug reeds zo mogelijk rekening wordt gehou- met de budgettaire gevolgen in de loop van het begrotings- te verwachten noodzakelijke ka- alsuitgaven. Ter voorkoming van ïloze vertraging bij de goedkeu van de begroting zijn hierin i nieuwe investeringen opgeno- >als te doen gebruikelijk, is van investeringen een prioriteiten- ïrgentieschemp opgesteld. In dit ®ia is tevens vermeld de last sns rente en afschrijving die zij de gewone dienst vermoedelijk in veroorzaken. Hierbij merken n W. nog op, dat wanneer bij de aisophaaldienst zou worden over- lan op het systeem van verpakt vuil nog de aanschafkosten van sakken (f 19.500) geraamd moe- worden. et de aanschaf van een veeg- hine in combinatie met 2 andere eenten gaat een uitgaaf van 00 wegens te vergoeden loonkos- gepaard. De totale lasten van de genomen investeringen kunnen a op f 99.801 worden geraamd, dit bedrag kan f2.341 in minde- worden gebracht, wegens het allen van de afschrijving op de rommelvuilnisauto. apitaalsuitgaveu et betrekking tot het doen >an iwe kapitaalsuitgaven dient door raad, aldus B. en W. niet alleen vorden overwogen of de desbe WASSENAAR VRIENDEN VAN WASSENAAR VERGADERDEN In „De Schaapskooi" op Duinrell, die met bloemen en groen fleurig was opgesierd, heeft dinsdagavond de Vereniging van Vrienden van Wasse naar haar eerste jaarvergadering op gericht. Zjj telt nu 1350 leden en heeft ln het eerste jaar van haar bestaan grote activiteiten ontwikkeld. De jaarvergadering, die door vele belangstellende leden werd bezocht burgemeester Geertsema en wet houder Dr. Veraart vertegenwoordig den het gemeentebestuur bood de aanwezigen niet slechts de puur-huis- houdelijke zaken die op zo'n vergade ring aan de orde plegen te komen, maar nog enkele andere interessan te programma-onderdelen. Er was een inleiding van mr. C. A. van Gorcum oud-lid van de raad over het gezicht, van Wassenaar in de komende decennia en dr. H. L. Oussoren, rector van het Rijnlands Lyceum vertelde iets over de plannen tot het stichten van een cultureel centrum. Aan dit laatste onderwerp ging een verrassing vooraf: een tiental leden van de muziekvereniging Excelsior marcheerde spelend de zaal binnen om op die wijze de noodzaak van een grote zaal voor culturele en andere manifestaties muzikaal te onderstre pen. Voorzitter mr. Tj. Halbertsma kon digde de verschijning aan van een nieuw boek over de geschiedenis van Wassenaar. Het is van de hand van de heer L. G. Oosterling en zal „Was senaar, oase in de randstad" gaan heten. Nadat de jaarverslagen over het eerste verenigingsjaar warep uitge bracht werden in ontstane vakatures enkele nieuwe leden benoemd in het algemeen bestuur t.w. mevrouw G. J. van den Bosch-Brethouwer, drs. A. H. M. Eisen. C. L. Kerdel. prof. dr. P. Kuin, W. K. D. van der Meu- len en G. H. J. M. Peijnenburg. De Damclub Lisse houdt momen teel wedstrijden om het kampioen schap voor Lisse en naaste omge ving. De uitslag van de 2de ronde luidt als volgt: R. TeeuwenA. G. de Groot 02; B. van DamP. Boogerd 02; C. van der VoetChr. van der Weerd 20: G. BalkenendeM. Onos 20; C. JansmaatC. Kramenburg 20: H. van DrunenS. Lemmers 02; B. van der WeertA. Buurman 20. De 3de ronde wordt gespeeld vrijdagavond 8 uur in de Witte Zwaan. 1969 respectievelijk geraamd op f 62.274.- en f97.460,-. Voor de dek king van deze lasten is voor 1968 een bedrag beschikbaar van f 46.076,- waardoor voor dit jaar met een ver hoging van de inkomsten met f 16.198,. zou kunnen worden vol staan. De lasten van de voor dit jaar geprogrammeerde investeringen zul len echter in 1969 tot het volle bedrag in de begroting gaan doorwerken, zo dat alsdan met een extra lastenver zwaring van f 97.460.- min f 62.274,- is f 35.186.- moet worden rekening ge houden. Ter handhaving van het begro tingsevenwicht is in totaal f 51.384,- aan middelen nodig. Voor zover B. en W. hebben kunnen nagaan biedt de primitieve begroting geen reële mo gelijkheden om de geraamde uitga ven te verlagen. Wanneer hiertoe zou worden besloten zou dit ongetwijfeld het voorzienjingspeil van de gemeen te aantasten. De tarieven van de plaatselijke belastingen zullen dus moeten worden verhoogd en wel door de straatbelasting vast te stellen op 20% van de belastbare opbrengst vol gens het kadaster van de gebouw eigendommen en 10 daarvan voor de ongebouwde eigendommen; de reinigingsrechten voor de eerste em mer of vuilniszak ingaande 1 januari te brengen op f24.- per jaar; het ta rief van de woonforensenbelasting voor alle categoriën met f25 te ver hogen; de opcenten van de personele belasting te brengen van f200 op f250 en verhoging van de legestarie- TotaJe opbrengsten accres f 51.500. Voor 1968 zal deze meerdere op brengst bedragen f29.000. achter Debré Het Franse kabinet heeft verklaard dat de wereld nn staat voor twee mo netaire alternatieven een soort ..dollarzone" of een grondige bl.'»k op een volledig herzien systeem. Het kabinet heeft volledig het standpunt onderschreven dat afgelo pen weekeinde ln Stockholm inge nomen werd door de Franse minis ter van Financiën Michel Debrè, die weigerde mee te gaan met de negen belangrijke partners van Frankrijk voor het lanceren van een nieuwe vorm van internationaal crediet, of papieren goud. Debré hield vast aan de fundamen tele hervorming van het monetaire systeem. De woordvoerder voor het kabinet zei dat „Velen erkennen dat intellec tueel en politiek gezien" dit het enig bevredigde nde standpunt is. Priesters (711) uit het ambt De vereniging voor pastorale ver nieuwing een r.k. organisatie van priesters en leken in de VS heeft er bij het Amerikaanse episcopaat op aangedrongen na te gaan waarom 711 priesters de afgelopen twee Jaar zijn uitgetreden. De meeste priesters zijn tussen de 3 en 12 j,aar priester geweest. 108 ech ter langer dan 15 jaar. Van de 711 priesters die in 1966 en 1967 hun ambt hebben neergelegd, zijn er inmiddels 332 in het huwelijk getreden. In totaal zijn ar in de VS 60.000 priesters. Hartelijke huldiging in Zoeterwoude-H.R. IN TWEEDE KAMER EEG-ministerraad Nieuw gesprek lidmaatschap van Engeland Morgen zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes EEG- landen in Luxemburg bijeen komen. Opnieuw zullen zij het hebben over het toetreden van Engeland en an dere kandidaatleden tot de Gemeen schap. Tien maart j.l. hebben zij tij dens de raadszitting in Brussel aan de Europese Commissie de opdracht gegeven haar oordeel kenbaar te ma ken over alle plannen en memoran da die op tafel lagen met betrekking tot het uitbreiden van de gemeen schap. Dat waren een Duits voor stel, het Benefluxmemorandum, Ita liaanse plannen en rapporten over Technologische samenwerking. Het rapport met het oordeel van de Commissie is aan de regeringen gezonden. De Commissie blijkt zich te willen houden aan hetgeen hun zitter Jean Rey reeds op 10 maart heeft uiteengezet, namelijk dat het raadzaam is onderhandelingen met Engeland te openen over het toe treden. evenals met de andere kan didaten. Op uitnodiging van 't Voorschoten- se Nut komt vrijdagavond 8 uur de toneelgroep „Amstel-toneel" het to neelspel „De Cactusbloem" van Ba- rillet en Gredy vertolken. Onder re gie van Jos Manche en directie van Riny Blaaser wordt dit blijspel ln Voorschoten vertoond. Opmerxelijk is. dat de Haagsche Comedie dat stuk ook op het programma heeft staan, maar het beroepsgezelschap „Amstel- toneel" het 1 heeft gegeven. (Van onze parlementaire redactie) De socialist E. R. Wieldraaijer heeft vanmiddag een motie ingediend, waarin de regering wordt gevraagd de afgekeurde bepalingen ln de bouw- c.a.o. betreffende loonhoogte, de werktijdverkorting en de pensioenen, waarover overeenstemming bestond tussen werkgevers en werknemers, alsnog goed te keuren. In de motie, die waarschijnlijk vanavond in stem ming komt, wordt de beslissing van minister Roolvink van Sociale Za ken sociaal onrechtvaardig genoemd. Volgens de heer Wieldraaijer heeft de minister de strijdiigheid van de bouw-CA.o. met het algemeen belang in het geheel niet aangetoond. De bouw is in de strafklasse gezet omdat die c.a.o. teveel zou vooruitgrijpen op de loonruimte voor 1969, aldus de heer Wieldraaijer. „Maar over de an dere lasten, die de regering zelf op legt, zoals huren en verhoging van indirecte belasting, wordt niet ge Familieberichten (Ontleend aan andere bladen) Geboren: Mattijs, z. v. Van Baar- le en Schuiten, Uithoorn; Isabelle Frédérique, d. v. Ferwerda en Van Royen, Amsterdam; Aviva, d. v. Van Blijdesteijn en Herstein, Tiel. Overleden: B. Schipper, m. 60 Jaar. Amsterdam; A. F. Hoekstra, m. 82 jaar, Hilversum; P. Uipkes. m. 68 jaar. Den Helder; Chr. M. Hobijn, m. 80 jaar, Laren; L. K. van Dijk, m. 50 jaar, Enschede; G. Philippi, m. 88 jaar. Den Haag; L. Verkoren, mede-vertoningsrecht lm. 71 jaar. Den Haag; J. J. C. Voer man, m. 82 jaar, Den Haag. Aan de achterzijde van het stuurspost in het kader van de waarvan men hoopt, dat deze Leidse Stadhuis is men vandaag I civiele verdediging. Zoals bekend nimmer zal behoeven te functio- begonnen met het treffen van verleende de gemeenteraad het neren, voorbereidende maatregelen voor vorig jaar een krediet voor dt in- d-e inrichting van een noodbe- I richting van deze bestuurspost, (Foto LD/Holvast). rept", aldus het socialistische Kamer lid, dat de beslissing van de minister bestempelde als ..onbegrijpelijk en onaanvaardbaar". De heer Wieldraaijer hekelde het regeringsbeleid, dat volgens hem af wachtend is als het gaat om de be strijding van de werkloosheid, maar dat drastisch ingrijpend is als de werktijdverkorting in het geding komt. Het beleid geeft de vrije loon politiek bovendien geen eerlijke kans. De bouwsector verdient naar zijn mening een aparte benadering we gens haar oonj urtctuurgevoellgheki. hoge percentage werkloosheid (eind februari 32.000 man) en de sociale omstandigheden, waaronder de bouw vakkers moeten werken met name de lange reistijden. Door de verschillende middelen heeft de overheid de arbeidsbezetting opgevoerd. „Nu er werkloosheid op treedt, worden gewekte verwachtin gen niet gehonoreerd". aldus de heer Wieldraaijer, die de afwijzing van de overeengekomen pensioenverbetering eenvoudig onbegrijpelijk vond, gezien de hoogte van dit pensioen (max. 860 gulden per Jaar). (De vergadering duurt voort) De heren A. P. Bruines en W. Hockx, die respectievelijk 50 en 40 jaar lid zijn van de R.-K. Bond van werknemers in de industriële bedrijven Sint Willibrordus", zijn gisteravond tijdens de jaar vergadering van de afdeling Lei- derdorp-Zoeterwoude. die werd gehouden in de ..Drie Eendjes" I aan de Hoge Rijndijk, op harte lijke wijze gehuldigd. Districtsbestuurder M. Spoor uit Alphen aan den Rijn dankte de jubilarissen voor alles wat zij in het belang van de bond heb ben gedaan. Zij ontvingen de gou den speld van de bond en het zo genaamde rechtenpakket. Tijdens deze vergaderingwaar in de huishoudelijke zaken snel werden afgewikkeld, zivichtte de heer G. J. Boere, die zich niet als bestuurslid herkiesbaar had wil len stellen, voor de aandrang van de leden om toch aan te blijven. Dit besluit werd natuurlijk met een luid applaus beloond. Er werden ook woorden van waardering tot de jubilarissen ge sproken door de voorzitter, de heer J. Straathof, en de afgevaar digde van het N.K.V.. de heer W. M. Brekelmans. Op de foto speldt de heer Spoor de gouden speld op de revers van de heer Bruines. Rechts de heer Hockx. Foto LD/Holvast), Mededeling van minister aan de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) De regering zal binnenkort beslis sen over de bouw van een proeffa briek voor de produktie van verrykt uranium volgens de ultracentrifuge methode. Het Reactor Centrum Ne derland heeft onlangs bü het minis terie van Economische Zaken een aanvrage ingediend om gelden voor het eerste ontwerp van een dergelij ke proeffabriek, zo deelde minister De Block (Economische Zaken) van morgen in de Tweede Kamer mee. De regering zal de gisteren door de kamerleden De Goede (D'66) en Oele (PvdA) gedane suggestie om de proeffabriek in Limburg te bou wen, overwegen (zie elders in dit blad). De bouw van een proeffabriek, waar enkele tientallen employees zouden werken, zou een investering vergen van enkele tientallen miljoe nen guldens. De bewindsman van Economische Zaken heeft vanmorgen de verwij ten van de democratische afgevaar digde De Goede, dat Nederland ver zuimd heeft het Nederlandse projekt bijtijds in Euratom in te brengen, weerlegd, metde opmerking dat de zaak nog geheel open is. Inbreng van het Nederlandse project tijdens de Euratom-vergadering van decem ber 1967, zou de Nederlandse belan- gen eerder hebben geschaad dan ge baat, aldus de minister. De kans om het projekt later nog in te brengen is niet verspeeld en beslissingen om een Europese verrijkingsfabriek vol gens het gasdiffusiesysteem te bou wen, zijn niet genomen. Er is tot nu toe alleen maar een studiegroep ge vormd, waarvan ook Nederland deel uitmaakt en deze studiegroep moet nog met zijn werk beginnen. Het debat eindigde zonder concre te beslissingen. De motie van de so cialist Oele, waarin werd voorgesteld om de Staatsmijnen deel te laten ne men aan het toepassingsonderzoek, trok hij weer in. Minister De Block had hem verzekerd dat de Staats mijnen in ieder geval deel zullen gaan nemen aan het project. BURGERLIJKE STAND Leiderdorp Geboren; Mike, z v. B. C, Kok en N H. C. G. Zoet; Marcel, z. v. B. van Wezel en E. Braamzeel; Mirjam, d. v. G. Anker en J. C. van Leeuwen; Aart Willem, z. v. L. M. Ver- hoeks en I. Linde nburg; C C. d v C. W. F van den Wijngaard en C. jor- daan Oegstgeest Geboren: Jacob, e. v. C. A F. Otten en M. H. Kasternians; Cornell, d. v. J. D. van Roest en R P. van Merkerk: Brltta. d. v. D. Ham- Jediers en M. A. Hlpler; Marlska Déslrée. d. v. J. W. Botercnans en G. J. van Kampenhout; Dlna Phlllpnina. d. v. P. C. Mantel en A J. M. Geer- llngs. Ondertrouwd: N. van Dijl en A. de Koning. Getrouwd: H. M. Kortman en M. J. Neuteboom; N. van Kempen en A. H. Lubbers; C. H. Westerink en I. Verbeek; W. J. H. Wenselaar en S. Utermark. Overleden: W. N, A. van der Spek; J. van Vreeswijk. VOORSCHOTEN Kinder voorstellingen Zaterdagmiddag worden er twee speciale kindervoorstellingen ln het Cultureel Centrum gegeven. Om de jeugd verantwoorde ontspanning te geven, heeft men de beschikkinggo- kregen over de cultureel gekeurde Ne derlandse jeugdfilm: Sjors en SJim- mie by de piraten. De goochelaar en manipulator Mr. Benco verleent medewerking. De laatste tyd zyn er in het Cultureel Centrum enige jeugdvoorstellingen gegeven, die de toets der kritiek nauweiyks konden doorstaan. Thans wil men trachten door middel van goede voorstellin gen met een verantwoord program ma en zeer lage toegangsprijs de jeugd bezig te houden op de vrye za- terda.„miag. He' ligt ln de bedoe ling zo mogeiyk in de toekomst meer dere speciale kindervoorstellingen te geven. In aan te leggen park „De Houtkamp Op 10 april zal het park De Hout kamp In Leiderdorp bevolkt worden door ruim 270 jeugdige scholie ren. Het zullen de leerlingen zyn uit de hoogste klassen van de lagere scholen, die dan in het kader van de Leiderdorpse boomplantdag zelf bo men en heesters In het park mogen planten. Het doel van deze manifestatie is de kinderen door hun daadwerkeiy- ke aktie in de natuur 't steeds meer erkende belang van de groenvoor ziening en het natuurbehoud te la ten inzien. Of met andere woorden: het gaat erom, dat zy leren zuinig om te springen met de schaars wor dende ongerepte natuur, die Neder land nog bezit en beseffen hoe nuttig het is „te bouwen met groen". Het bouwen bestaat in dit geval uit het planten van 45 bomen en enkele dui zenden heesters in het in de eerste fase van aanleg verkerende park De Houtkamp aan de Van Diepeningen- laan. De boomplantdag heeft een feeste- Ujk karakter. Het programma, dat het eigeniyke planten omiyst. getuigt daarvan. Het luidt als volgt8.45 urn- verzamelen kinderen hoogste klasse der lagere scholen in het Dorpshuis, Kerklaan 1; 8.55 uur: aankomst ge nodigden; 9.00 uur: openingswoord door burgemeester mr. R. M. Gallas; 9.10 uur: inleiding over het boom- planten, door de heer J. Mulder van het bureau voor tuin- en land schapsarchitectuur W. C. J. de Boer; 9.20 uur: vertoning film of dia's; 10.00 uur: gezameniyk vertrek naar het park >rDe Houtkamp"; 10.15 uur: aankomst op het terrein van „De Houtkamp"; 10J20 uur: planten van de eerste bomen; 10.30 uur: ver trek naar het plantterretn10.40 uur: planten van bomen en heesters: 11.45 uur: einde planten, hergroepe ringen klassen en terugkeer naar de ingang van het plantterrein; 12.00 uur: uitreiken versnaperingen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7