LEIDSCH DAGBLAD Amerika wil contact met Hanoi opnemen 0LGA SKOL? Snelle reactie van Johnson op noordelijke bereidheid Gé VERHOOG Kievietseieren verse babykalkoen tamme konijnen Met mes schuld gedwongen te betalen Drie kleuters komen om bij schuurbraiidje Biafra wil praten met Pasen naar Kamsteeg voor V.W. JAMIN (9uc/ Qlü teumo Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 4 APRIL 1968 No. 32451 Directeur: E. A. E. van Dishoeclc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0.25 Witte SlngeJ 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Amerikaanse regering zal contact opnemen met vertegen woordigers van Noord-Vietnam, aldus deelde president John son gisteren mee in een snelle reactie op een verklaring van Hanoi, dat de Noordvietnamese regering bereid is afgevaardig den te zenden om met Amerikaanse vertegenwoordigers te spreken over algehele staking van de vijandelijkheden en het begin van vredesoverleg. Waar en op welke wijze contact zal worden gelegd, is nog niet bekend. Intussen is president Johnson vandaag naar Honoloeloe ge vlogen voor dringend overleg met Amerikaanse afgevaardig den in Zuid-Vietnam. Aangenomen wordt, dat bij dit overleg aanwezig zullen zijn: de Amerikaanse opperbevelhebber in Jpaigon, generaal Westmoreland, Amerika's ambassadeur in $aigon, Ellsworth Bunker, en vermoedelijk ook minister Rusk van Buitenlandse Zaken, die thans nog voor overleg met Sai- gons andere bondgenoten in Wellington vertoeft. Voorts neemt men aan, dat ook president Thioe van Zuid-Vietnam bij het overleg aanwezig zal zijn. President Johnson had hem maandag al voor besprekingen uitgenodigd. Het Noordvietnamese aanbod om Met Amerikaanse vertegenwoordi gers te spreken, was vervat in een jebruikelyke lange tirade tegen ,het Amerikaanse imperialisme" en Ie vaak herhaalde waarschuwing niets de Amerikaanse agres- van een totale nederlaag kan ■edden." Niettemin ging Hanoi in op )resident Johnsons eerste stap tot besprekingen. De Amerikaanse pre- lident zei in de reactie van Hanoi .zeer geïnteresseerd" te zijn. In tussen ontgaat het niemand, dat Ha noi alleen wil spreken over zijn oude fis. dat Amerika alle vijandelijkhe- len tegen Noord-Vietnam staakt. Dit «hoeft echter geen hinderpaal te (jn om het vredesoverleg op gang t brengen, al noemde radio-Hanoi e beperking der bombardementen feen list van Johnson om de open- are mening te misleiden." In het congres heerste gisteren en optimistische stemming en „dui- jen" zowel als „havikken" bleken lemoedigd en prezen het beleid van le president. In het ministerie van ADVERTENTIE UW SLAGER voor eigen fabrikaat VLEESCONSERVEN. ideaal voor uw vakantie. Zoals: gebr. ■underlappen. gebr. varkenslappen, ;ebr. gehaktballen, gebr. varke-s- ■ollade, gebr. runderrollade. UW POELIER Voor Voor Pasen hebben wy voor U: Ook weegt plm. 1900 gram en kost 9,95. Dit is een speciaal klein ras; dus is p dit gewicht volledig slachtrijp. ÏOEZASTRAAT 41-39, TEL. 21415 Buitenlandse Zaken waarschuwde men intussen voor al te groot opti misme en wees men er op dat nog immense moeilijkheden overwonnen zullen moeten worden voordat het geschil uit de wereld is. Noord-Vietnam heeft, naar de me ning van George Ball onder zware druk van de Sowj et-Unie en van de Oosteuropese landen gestaan alvo- Noord-Vietnam de Verenigde Staten tot concessies zal dwingen en slechts wil onderhandelen om tyd voor bet herstel van zijn gedeukte offensieve vermogen te winnen en om de Ver enigde Staten in de ogen van de we reld moreel te kunnen brandmerken indien by mislukking van de onder handelingen de bombardementen weer beginnen. Vele senatoren in Saigon en ook Zuidvietnamese krantencommenta ren geven te kennen, dat alles slechts een „binnenlands politieke manoeu vre van Johnson" is, die zyn kansen op herverkiezing voor het Ameri kaanse presidentschap zou willen ver beteren. „Strijd voortzetten" Zuid-Vietnam en de zes die deze staat steunen in de strijd tegen de Vieteong en Noord-Vietnam, zijn vastbesloten de strijd zo nodig met meer kracht voort te zetten, tot dat de vrede zal zyn gesloten. Dit staat in een commun» ué, dat na af loop van één dag overleg van de mi nisters van Buitenlandse zaken van Zuid-Vietnam, de V.S., Australië, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Thailand en Zuid-Korea in de den blijft hopen dat het mogelijk is rens het positief reageerde op het I Nieuwzeelandse hoofdstad Wellington samen met de Russen. die jongste Amerikaanse aanbod tot on- V> uitgegeven. De zeven landen her- j zich tot de jongste verklaring van derhandelingen. De gewezen Ameri- 1 halen dat het volk van Zuid-Vlet- Hanoi niet hebben willen blootgeven, kaanse onderminister van Buiten- j nam het recht heeft op zelfbeschik- een vredesconferentie over Vietnam redelijkheid en politieke moed". „Ook al is deze stopzetting noch algemeen noch onvoorwaardelijk, toch schynt zU een eerste stap naar vrede", aldus het Franse staatshoofd. I Onze Londense correspondent tele foneerde vanochtend In Londen heerst na 24 uur van vertwijfeling over de nieuwe Ameri kaanse bombardementen en de wei nig hoopvolle onofficiële reacties uit het communistische kamp, thans een gevoel van voorzichtige voldoening over het positieve element in de ver klaring van Hanoi. De verrassing hierover was in de Britse hoofdstad even groot als in Moskou, waaruit men zou kunnen af leiden dat Russisch-Britse bemidde ling misschien overbodig zal zijn, be halve dan in de laatste fase. Londen beseft, dat er nog een zeer lange weg zal moeten worden afge legd voordat het Vietnam-conflict uit eg zal zyn geruimd. Maar Lon- Melkboer dringt huis binnen landse Zaken waarschuwde gister avond in een uitzending van de Amerikaanse televisie tegen te hoog gespannen verwachtingen met be trekking to"t het spoedig tot stand komen van vrede in Vietnam. Nadat hij had geconstateerd, dat thans het langdurige proces kan be ginnen dat uiteindelijk tot werkelijke vredesonderhandelingen zou kunnen leiden, zei Ball, dat de houding van Hanoi een val zou kunen zijn om een zomeroffensief voor te bereiden, de politieke ontwikkeling in de V.S. vóór de presidentsverkiezingen te beïnvloeden of om de positie van de Zuidvietnamese regering te ver zwakken. Ook drie vooraanstaande Ameri kaanse senatoren hebben in dezelfde uitzending gewaarschuwd tegen te groot optimisme.. Thioe bezorgd Zichtbaar bezorgd heeft de Zuid vietnamese president Thioe vandaag met de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker, gecon fereerd over de verklaring van Noord- Vietnam dat, het bereid is tot het op nemen van contact over vredesonder handelingen. Ook andere Zuidviet namese polVici reageerden met een mengeling van wantrouwen, bitter heid en hoop op het bericht uit Ha noi. De voormalige generaal Ngoeyen Vancao, thans senator, zei: „Ik kan het eenvoudig niet. geloven. Johnson is niet een man. die capituleert". Zo als de meeste anti-communisten in Zuid-Vietnam vreest Van-cao, dat king zonder buitenlandse inmen- bijeen te roepen, aangenomen dat het tot een eerste verkennende ontmoe ting tussen Noord-Vietnam 'en de ging of terroristische druk. Volgens waarnemers is de tekst waarnemer van het communiqué kennelijk op gesteld voordat bekend was geworden, dat Hanoi bereid is tot overleg. Wel werd mededeling gemaakt van het Amerikaanse besluit tot beperking van de luchtbombardementen op Noord-Vietnam. Dit besluit biedt, al dus het communiqué, „de Noord vietnamese leiders een nieuwe en zeer belangrijke gelegenheid om tot j val Verenigde Staten komt. Premier Wilson heeft daartoe on middellijk opnieuw persoonlijk con tact met Washington en Moskou op gevat. Hoewel men gezien de vroegere teleurstellingen uiterst gereserveerd blijft, acht men, nu beide partijen een gebaar in de richting van een oplossing hebben gemaakt, in elk ge- hoop op een uiteindelijk serieuze onderhandelingen te ko men". De zeven ministers spraken voorts hun „ernstige bezorgdheid" uit over de toenemende infiltarties van „ge wapende communistische benden" in Zuid-Korea. Zij zegden de regering in Seoel hun steun toe in haar ver zet tegen deze agressie. „Positief" De reacties op de jongste ontwik keling inzake Vietnam zijn in weste lijke landen tot nog toe zeer positief. Engeland heeft, als mede-voorzitter met de Sowjet-Unie van de Geneefse conferentie over Vietnam, aangebo den gereed te zijn om op elke wijze te helpen. Uit de Franse hoofdstad Parijs en uit andere hoofdsteden is vergelijk gerechtvaardigd. Wel met begrip, maar desalniettemin met afkeuring staat de Eindho- vense politie tegenover een 38-ja- rige Eindhovense melkboer, die dins dagnacht een oude rekening in Woensel heeft willen vereffenen door een huis binnen te dringen en daar onder bedreiging met een mes een 24-jarige huisvader, die hem 75 gulden schuldig was, te pressen tot betaling. De melkboer kreeg ter plaatse niet meer dan een tientje van de ge schrokken bewoner. Onversaagd echter dwong hij deze bij hem in de wagen te stappen, mee te rij den naar Eindhoven en daar een schuldbekentenis te tekenen voor de resterende f. 65.-. Daarna bracht de melkboer de Woenselaar weer thuis, waarna het mes dat zijn argumenten kracht had bijgezet weer werd opgeborgen. De melkboer zit nu in Eindhoven in de cel. De politie, die er overigens wel van overtuigd blykt, dat de melkboer al vaak om zijn geld heeft moeten vragen, is van me ning dat er nog wel andere metho den zijn om schulden binnen te krijgen. Resteert de vraag hoe de melkboer het huis in Woensel is binnenge komen. Dat was niet moeilyk. In het bewuste pand wonen namelijk twee gezinnen samen en een ervan had de sleutel in het slot laten zitten. De ochtend na de grote brand. De Openbare Leeszaal in Weesp biedt een troosteloze aanblik. Vuur en water hebben een onher stelbare schade aangericht. Vele duizenden boeken zijn verloren gegaanwaaronder zeer waarde volle. Voor verdere bijzonderhe den van de vuurzee, die gisteren door de binnenstad van Weesp spoelde, zie men pagina 23. (Van onze Vlissingse correspondent) Drie kleuters zijn gisteren omgeko men bij een op zichzelf onbetekenend brandje in het Zeeuws-Vlaamse grensdorp Clinge. De slachtoffertjes, Mare Nacssens (4), Alex Verschue- ren (4) en Dirk van Dorsselaer (5) waren aan het spelen in een schuur tje op het erf van de overgrootvader een van de jongens. Waarschijn- vernomen dat men bereid is hulp te 'Ük heeft een van de kleuters luei- bieden om tot verdere de-escalatie te 'ers in het stro gegooid. Het gebouw- komen. President De Gaulle noemde tje brandde binnen enkele minuten gisteren op de wekelijkse bijeenkomst van het Franse kabinet het besluit van president Johnson om de bom bardementen op Noord-Vietnam ge deeltelijk te staken, „een daad van tot op de grond toe de brand ontdekten, konden meer ingrijpen. Een vriendje van de jongens 6-jarige Dany van Goethem, ook in de schuur had gespeeld, kwam er levend af doordat de kleuters hem buiten hadden gezet na een ruzie en vervolgens de schuurdeur hadden dichtgebonden. Door een kier in de deur zag hij wat er binnen gebeur deHy liiep hard naar huis, maar ver telde pas later wat er zich bij het schuurtje had afgespeeld. Op het moment van de brand was er in de onmiddellijke omgeving nie mand aanwezig. De bejaarde bewo ner zat te kaarten in de bejaarden sociëteit. De verkoolde stoffelijke overschot ten van de kinderen zijn vervoerd naar het ziekenhuis in het nabijge legen Hulst. De brand veroorzaakte die i in Clinge veel consternatie. ADVERTENTIE WEERBERICHT MINDER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond opklaringen en slechts nkele verspreid voorkomende buien 'ot matig of zwak afnemende ver- nderlyke wind. Op uitgebreide chaal nachtvorst. morgenmiddag ngeveer dezelfde temperaturen als kndaag of iets hogere. (opgemaakt om 11.40 uur) 5 APRIL Dit nummer bestaat uit 26 pagina's Prof. Kleen. directeur van het Europese centrum voor ruim- tetechnoloqie ESTEC in Noord- wijk (geheel links van achteren Communistische moord op vier Duitse artsen De Zuidvietnamese autoriteiten hebben de Westduitse ambassade in Saigon er gisteren van op de hoogte gesteld, dat de lijken van vier Duit se artsen zyn gevonden in een mas sagraf, bij de noordelijk gelegen stad Hoeé. De artsen waren twee maan den geleden door de communisten ontvoerd. Het betreft prof. H. G. Krainick (59), diens vrouw Elisa beth (55), dr. R. Discher (38) en dr. A Alteköster (36), allen afkomstig van de universiteit van Freiburg. Zij hadden colleges gegeven aan de me dische faculteit van de universiteit van Hoeé. De universiteit heeft voor vandaag een herdenkingsdienst voor de vier artsen aangekondigd. De lichamen waren gevonden in een massagraf bij een pagode even buiten de stad. De zegsman van de ambassade verklaarde, dat de vrouw van de rector van de universiteit van Hoeé een ambassadevertegenwoordi ger van de vondst op de hoogte ge steld had, toen zij zich aan boord van het hospitaalschip „Helgoland" in Da Nang bevonden. De vier vermoorde artsen waren op de universiteit aanwezig toen de communisten op 31 januari de stad binnenvielen. Ooggetuigen hebben verklaard te hebben gezien, dat het viertal door Noordvietnamese solda ten in een vrachtwagen werd ge duwd. Sedertdien ontbrak elk spoor van hen- Biafra is bereid zonder voorwaarden i vooraf te stellen met Nigerië te j gaan praten, over een vreedzame regeling van het gewapende con flict. dat nu al 9 maanden duurt, als Nigerië hiertoe ook genegen is. Dit zegt ex-president Namdi Azikiwe van Nigerië. in een door. radio- Biafra omgeroepen verklaring, af gelegd na zijn bezoek namens de Biafraanse regering aan vyf Afri kaanse landen. Biafra heeft zich zoals bekend afgescheiden van de rest van Nigerië. Vzikiwe zei. dat hy de staatshoofden j van Senegal, Ivoorkust, Tanzanië, Oeganda en Zambia verzocht had hun goede diensten te verlenen om zo snel mogelijk een einde te ma ken aan de slachting van onschul dige burgers. KOSMOS 210 I De Suwjet- Unie heeft gisteren weer nezien). biedt Prinses Beatrix en I biedinn vond oistermiddag plaats I aeschreven en waarvan wij elders een onbemande satelliet gelanceerd Prins Claus een herinnering aan in het ESTEC-centrum na de of- in dit blad in woord en beeld 1 de Kosmos-210. die een baan om de Tia de opening van het centrum ficiële opening waarover wij de nog een kort relaas geven aarde beschrijft en gegevens uit de door de Kroonprinses. Deze aan- I laatste dagen uitvoerig hebben I (Foto LD/Holvast), ruimte overseint. ADVERTENTIE ADVERTENTIE LISSE, Gladiolenstraat 39 KATWIJK, Tramstraat 67 LEIDERDORP, v. d. Valk Boumanweg 2 OEGSTGEEST, Geversstraat 30. ADVERTENTIE paasvoordeel t/m 6 april paastulband van 95 voor 85 niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 4 April 1868: Het verslag der staatscom- missie, die een onderzoek heeft ingesteld naar den toe- stand der fabriekskinderen, wordt binnenkort tegemoet gezien. In de correctioniele zitting der Rechtbank te Leiden van 1 Vrijdag 3 April 1868 zijn ver- oordeeld o.a.: E. D. en C. O. ie Leiden wegens diefstal bij q nacht in bewoonde huizingen door meer dan een persoon, met oordeel des onderscheids ieder tot een gevangenisstraf van 4 jaar.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1