FIFAX Prijs literaire uitgereikt aan kritiek Dinaux Antwerpse „beatniks" redden de kunst... SKOL? Toneel of geen toneel DONDERDAG 4 APRIL 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Londense ovaties voor pianokwartet (Van onze Londense correspondent) In de kleine zaal van de Royal Fes tival Hall in Londen heeft het Am sterdams pianokwartet (Gijsbert Beths, Jaap Moelker, Henk Lam- booy en Sas Bunge) een bijzonder succes behaald met de uitvoering van werken van Weber, Dvorak en Fauré. Het intermezzo uit Mendels- sohns' tweede kwartet moest als toegift volgen na het minutenlange applaus. De „Times" roemde de overtuigen de opvatting en de magnifieke klank kleur van het ensemble. De „Daily Teleg ,iph" sprak onder het opschrift „Kwartet van zeldzame kwaliteit" over de brede scala van uitdruk kingsmogelijkheden welke aan ieder werk volledig recht doet. „Zelden vindt men kunstenaars van zulke uit- gesproken individuele kwaliteiten, j welke in een volmaakte schoonheid i van toon gebundeld worden. Zij heb- I ben in de vijf jaren van hun bestaan reeds het topniveau bereikt", aldus) de recensent van de „Daily Tele graph". ADVERTENTIE Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! De beroemde dirigent Her- bert von Karajan kan méér dan de dirigeerstok hanteren. Hier verleent hij eerste huig aan de zanger Martti Talvela, die tijdens een repetitie voor de Salzburger Posterfestspiele gewond raakte als Fasold, die tegen de „Rhein- gold"-reuzen strijdt. De spelen worden 7 april geopend met Wagners „Rheingold"De artis tieke leiding berust bij Von Kara- jan, die morgen 60 jaar wordt. Hielden uit de buurt Uit brandende St. Pauluskerk (Van onze correspondent) Onvervangbare kunstwerken zijn gelukkig uit de St. Paulus kerk te Antwerpen gered, dank zij een bijkans heldhaftige saamhorigheid van de bewoners van de buurt rondom. Die buurt is het z.g. „schipperskwartier" van Antwerpen. De brand had reeds enige omvang aangenomen, toen van alle kanten plotseling de vrijwilligers uit de buurt kwamen opdagen. Het waren de bazen en het personeel van de zeemanskroegen en dancings, de beatniks met de lange haren, die van de buurt ook hun domein hebben gemaakt, vele leerlingen van de nabije Academie voor Schone Kunsten, die er ook al op zolders en in kamers kwartier hebben gevonden. 'aren zéker met meer dan 100 burig plein neergezet. Dat alles ter en niet lettend op het vuur dat boven hun hoofden knetterend de zolders en de dpken vernielde en dat in de stormachtige wind hoog oplaaide, zijn Zij op ladders geklommen en hebben zij grote schilderijen uit de lijsten gescheurd en naar buiten ge dragen. Zij hebben beelden losgehakt en in veiligheid gebracht. Schildery en die men van de muren kon haken, hebben zij laten zakken. Zij hebben koperen kronen afgenomen, kazui fels, kandelaars en archiefstukken meegenomen naar buiten. Later kwamen de militairen te hulp. Toen heeft men met yereende krachten de stukken van de prachtige reeks 17de eeuwse bidstoelen, werk van Quelli- nus de Oude, losgebpkt en op een na- wyl de brand woedde, het bluswater als regen neerviel en het een voet hoog in de kerk stond en ieder ogen blik de gewelven konden instorten. Tenslotte tegen de morgen moest de kerk worden ontruimd, omdat het ge vaar voor instorting steeds groter werd. Gelukkig is het dankzij de so lide constructie van het metselwerk niet zo ver gekomen, maar dat had in de bipndnacht niemand kunnen voorzien. Hoe het bok zij, het „schaduwvolk van de buurt" zoals men het in Ant werpen pleegt te noemen, heeft zich als een held gedragen om de kunst werken te redden. Velen kwamen daartoe voor het eerst van hun leven in de St.-Pauluskerk! Internationaal Koorfestival '69 In de week van 23 t/m 28 juni 1969 zal in het Kurhaus te Schevenin- gen het 3e Internationaal Koorfesti val worden gehouden, georganiseerd door de „Federatie van Nederland se Zangersbonden". Rijk, Gemeente Den Haag, Provincie Zuidholland, Radio en Televisie hebben bjj de eer ste twee festivals: 1965 's-Hertogen- bosch en 1967 Den Haag-Schevenin* gen, in grote mate bijgedragen. De ze hulp is ook voor 1969 weer toege zegd. Steeds meer koren nemen deel aan dit internationale treffen. De vorige maal waren er koren uit Nederland, Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Bel gië, Italië, Engeland, Finland, U.S.A, Joego-Slavië en Tsj echo-Slowakije. Voor 1969 hebben ook reeds koren toegezegd uit Rusland, Roemenië en Polen, zodat dit Festival een steeds meer echt internationaal karakte* krijgt. De jury bestaat altijd uit drie voor aanstaande musici, waarvan een Ne lander het voorzitterschap bekleedt. Zangersbonden" omvat 2.000 koren De Federatie van Nederlands# met bijna 100.000 zangeressen en zan gers. Do you speak English? Then ring this number (010) 131091 Het rampzalige overschot van de prachtige St. Pauluskerk te Antwerpen, na de geweldige brand, waarbij gelukkig geen mensenlevens te betreuren waren, doch wel een aantal kunstschat* ten verloren ging. De schade ivordt geschat op 36 miljoen gul den. Het is mogelijk, dat de mu ren van de kerk moeten worden omgehaald. In principe is reeds tot restauratie besloten. Van onze correspondent) In de Ridderzaal van het Muiderslot is gisteren de prijs voor de literaire kritiek uitgereikt aan C. J. E. Dinaux. Namens de jury, bestaande uit Karei Meeuwesse, Ad den Besten en Pierre H. Dubois, las laatstgenoemde het juryrapport voor. Dit gaf als karakteristiek van het werk van Dinaux de titel van zijn gebundelde kritieken „Gegift bestek", met als ondertitel Be naderingen en ontmoetingen". „Daaruit spreekt een houding van aftastende voorzichtigheid, die niet temin een waardepoordeel niet uit de weg gaat. De kritieken van Dinaux zijn niet louter esthestisch. Htf ziet een werk als zelfexpressie van de au teur, probeert het te verklaren en van daaruit te waarderen. Hij is ten- volle een schakel tussen boek en le zer, literatuur en leven", aldus het juryrapport. De heer Dubois voegde hieraan een persoonlijke gelukwens toe. Als vriend van Dinaux kent hij de toewijding, de haast pijnlijke nauwgezetheid, waarmee deze werkt. „Een boek is voor jou de stem van iemand, en je luistert daarnaar met overgave. In tegenstelling tot vele anderen neem jij de tyd ervoor", aldus Pierre Du bois. Na de prijsuitreiking door P. J. Meertens, voorzitter van de Maat schappij der Nederlandse Letterkun de, zette de bekroonde de principe zijn kritisch werk uiteen. „Ik heb geen theorie", begon hij. „De 18de en 19de eeuw konden een werk toetsen van zijn werk uiteen. „Ik heb waaruit het voortkwam. Nu zoekt bliek, vandaai- deze ontboezeming, die uiteraard ook weer aanvechtbaar is. Wat het spel betreft, er viel vrij wel zonder bedenking te genieten van veel acteertalent. De dochter van Ma- rja Kok gaf een buitengewoon knap-1 pe, volledig ingeleefde rol te zien, in- j derdaad een haarscherp beeld, uitste- kend belicht en, om in de fotogra fische terminologie te blijven, boven- dien met een typisch vrouwelijke in tuïtie voor het meer fotogenieke i „standen" werk. In één adem moet Joop Admiraal als de kostganger Len worden genoemd; ook van hem za gen wij een bijzondere prestatie. Dr. P. J. Meertens ir.), voor zitter van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, reikt aan de heer C. J. E. Dinaux tl.) voorzitter van de Ned. PEN-club, de prijs van de literaire kritiek uit. de kunstenaar voor ieder werk zijn eigen vorm". „De kritiek moet hierin mee-evo- lueren, de criticus moet zich in het avontuur van het werk storten. De weg tot het doel. de literaire kritiek, baant zichzelf telkens opnieuw, onder het schrijven. Tekstanalyse is bij de beoordeling van een literair kunst werk niet genoeg: het werk is meer dan de som van de delen, er is iets, dat boven het verklaarbare uitgaat. Dit is het essentiële, het onontleed- bare: daarvoor moet de analytische methode halthouden. Intuitie moet hier het werk overnemen". „Kritiek kan nooit een wetenschap zyn", besloot Dinaux met de woorden van T. S. Eliot. In de serie „Modern toneel" van K. O. en het L.A.K. bracht gisteravond de Toneelgroep „Centrum" in de Leidse Schouw burg een voorstelling van het stuk „Gered" van de Engelse schrijver Edward Bond. Voor het initiatief tot deze serie „Mo dern toneel" mogen wij dankbaar zijn, dat de toeschouwers kring die voor dit abonnement heeft gekozen in contact wordt gebracht met bizarre voorstellingen; wij mogen niet anders ver wachten en stellen ons ervoor open. Aan de andere kant echter, waar het moderne toneel ongeremd zoekt naar extreme uitings mogelijkheden om zijn boodschap uit te dragen, moet ook ver wacht worden dat soms de planken om 'n typische „theater- beeldspraak" te gebruiken worden misgeslagen, subsidiair slechts gedeeltelijk worden geraakt, althans, en laten we voor zichtig blijven, in de ogen van het huidige publiek. of bepaalde vormen van toneel eigen lijk wel „toneel" zijn. Let wel, niet dat deze geen be staansrecht zouden hebben, maar dan toch niet geheel tot samenvallen dan toch niet geheel tot samenvallen gebracht kunnen worden met het be grip „toneel". Vooral in dit opzicht stelt de voorstelling van „Gered" voor een probleem. Het stuk speelt zich af in een gees telijk volledig afgeroomd milieu, de belangstelling voor het gezin, vader, moeder en dochter, is alleen dierlijk egocentrisch. Het enige luik in het leven dat uitzicht op de buitenwereld geeft wordt volledig passend opge vuld door het glazen oog van de T.V. Een kostganger, een jongeman, net apn de goede zijde leunend tegen de schutting tussen normaal en debiel, vertoont nog een zeker gevoel van kinderlijke gehechtheid, omdat zijn intelligentie te kort schiet om zich door „rot te doen", te handhaven. Het meisje is primitief royaal met haar gunsten, maar heeft zich gees telijk verstrengeld met een schooieri- ge niksnut, omringd door een „gang" van dito vriendjes. Het schofterige vriendje ),aat haar zitten met een kind, dat hij halverwege het stuk sa men met zijn vrienden stenigt, als het in de kinderwagen in het park staat. De jonge kostganger blijft, hoe wel door het meisje regelmatig ver guisd. met hoop vervuld zich als een ontluisterde beschermengel net bin nen de grenzen van haar gezichts kring bewegen. De vader en moeder hadden al ru zie, toen het stuk begon en zeiden aan het eind nog niets tegen elkaar. De voorstelling verloopt in 13 tafere len die elk flitsen zijn uit de docu mentatie die dit stuk is; een pijnlijk nauwkeurige beschrijving van wat er tussen- dit soort mensen voorvalt, met een conversatie die alle ken merken van het afgestompte gev,m- wel draagt. Knap weergegeven, haarscherp gegrift, boeiend geduren de juist die tijd nodig om ons deskun dig in zo'n gezin binnen te voeren, om onze sociale onderzoêkingslust voedsel te geven; daarna net zo zin loos en taai als een veel te lange le zing. M,iar ook duidelijke onlustge voelens bevangen ons, niet verband houdend met een geschikt zijn, maar op grond van het onaanvaardbaar worden van toneelfiguren in een der gelijke fotografische weergave. De voorstelling van „Gered" g,if [duidelijk aanleiding om wat over jdat gehele of gedeeltelijke misslaan rvan planken te filosoferen. Dit dan wel tegen de achtergrond van de Joop Admiraal en Marja Kok in ..Gered". (Foto LD/Holvast) eerder gemaakte restrictie t.a.v. de snyak van het huidige publbiek, hoe wel ook in dit opzicht te denken valt Een tragische documentaire schokt doordat het werkelijkheid is, of je het nu z:'?n wilt of niet, het is een aanklacht in natura, die vraagt om filmische registratie. Bij een docu mentaire op het toneel stoort het feit dat we gewoon weten dat de acteur de identificatie tot stand moet bren gen, het moet spelen, en dan wordt bijvoorbeeld de scène, die de steni ging van een kind als documentaire wil vastleggen, een staaltje van on verteerbaar „tonèelexhibMionisme". Ja. het moderne toneel vraagt nu eenmaal om een dialoog met het pu- De jonge bendeleider door Jules Ha mel gaf soms iets meer de gespeelde boef te zien dan de volledige identifi catie, maar dan toch wel zo goed ge speeld dat in vroeger tijden een stroom rotte tomaten en een pak slaag bij de uitgang zijn deel was geworden. Op ditzelfde niveau bewo gen zich ook de overige rollen, zodat een zeer dankbaar publiek wat dat betreft volkomen aan zijn trekken kwam. Van de moeilijke taak om dit stuk te vertalen had Gerben Hellin- ga zich uitstekend gekweten; de re gie die duidelijk gemikt had op een sterk „naturel" in de vertolking was van Peter Oosthoek. Het publiek zorgde van zijn kant aan het slot voor 'n langdurig ap plaus en K. en O. voor bloemen voor de dames. B.H. jr. Koren van Visser oogstten succes De leden van de „Hollandischer Oratorien Verein", bestaande uit 16 koren uit de Haarlemmermeer en Bollenstreek zijn teruggekeerd van hun 5-daagse concertreis naar Salz burg, Berehtesgaden en Neuburg an der Donau. In deze drie plaatsen heeft dit koor onder directie van Sander P. Vosser en met medewer king van de sopraan Lize Schoo een aantal concerten gegeven. „Zaterdagavond concerteerde men ln de Stiftskirche te Salzburg met een program van Hollandse compo nisten. Zondag werd geconcerteerd in de Franziskanerkirche in Neuburg an der Donau en op maandag besloot men de tournee met het geven van een instrumentaal de heer Visser bracht orgelwerken ten gehore en vocaal concert in de „Heilige Geist- kirche", eveneens in Neuburg an der Donau, dat een overweldigende be langstelling trok. Op het plein van de bekende Was- serspiele heeft het koor oa„ het Sanc- tus gezongen ter gelegenheid van de opening van het toeristenseizoen. Or ganisator Piet Visser zoon van de dirigent droeg zorg voor een uit stekende organisatie. Facsimile uitgave Opgericht is de nv Facsimile Uit gaven Nederland N.V. Oprichters en aandeelhouders in de NV N .Israël te Het Parool en de heren N .Israël te Amsterdam en B. de Graaf Bier- brauwer te Nieuwkoop. Het doel van de NV is het uitge ven van boeken, die een rol spelen in de Nederlandse cultuurgeschiede nis, maar waarvan de oorspronkelij ke exemplaren zo zeldzaam zijn ge worden, dat deze voor wetenschappe lijk onderzoek en voor liefhebbers niet meer ter beschikking zijn. Zo danige boeken zullen door de NV in facsimile worden herdrukt naai de originelen. De eerste serie uitgaven, die de NV verzorgt, bestaat uit: „Spiegel van den ouden en nieuwen tijd" <1632 Jacob Cats, „Historische beschrij- vinghe der coopstadt Amsterdam" <1614) door Pontanus, „Beschrijving van alle de Nederlanden" (1612) door Guicciardini en „Nederlantsche Ge- denckclanck" (1626) van Valerius. Het eerste boek, dat van Jacob Cats, zal binnen enkele weken ver schijnen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15