LEIDSCH DAGBLAD „Niet verder dan de 20-ste breedtegraad JAMIN ei-in" bij jamin met paaseieren. Hanoi bereid tot gesprek Positie McCarthy door „Wisconsin" versterkt KVP-fractie in raad Utrecht uiteengevallen SKOL Nadere omschrijving van beperkte bombardementen 63.000.000 KRAMERS (Sue/ Qlteuwo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 APRIL 1968 No. 32450 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0.25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie eD Administratie: 25041: Redactie 21507 Dief meldt zich direct na diefstal In Eindhoven heeft een inbreker zich onmiddellijk na diefstal berouw vol bij de politie gemeld. Het was een 19-jarige dakdekker, die uit een kan toor aan de Vondellaan in Eindhoven negen pakken s'garebten had gesto len. Direct na de inbraak fietste de dakdekker nas - het politiebureau, waar hij de wachtcommandant ver telde. wat hij had gedaan. „Ik ben een stommeling, ik had dit niet moeten doen", aldus de dakdek ker tegen de verbaasde politieman Nadat proces-verbaal was opgemaakt, werd de jongeman op vrije vce.en gesteld. Amerikaanse vliegtuigen hebben maandag en dinsdag doelen aangevallen tot op 135 km van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. Dit heeft in verband met president Johnsons aan kondiging van een beperkte bombardementspauze op zondag hier en daar verbazing gewekt. Het Amerikaanse ministerie van Defensie verklaarde gisteren, dat de bombardementen het gebied ten zuiden van de 20ste breedtegraad betreffen, maar in 90 procent van de gevallen binnen 90 km van de gedemilitari seerde zone plaatsvinden, waar, zoals president Johnson zondag zei, „voortdurende vijandelijke versterkingen de voorste ge allieerde posities direct bedreigen". Wel strekt het bombarde- mentsgebied zich uit tot 300 km van de gedemilitariseerde zone, maar aangezien Noord-Vietnam in het zuiden de vorm van een pannesteel heeft, blijft driekwart van zijn grondgebied en 90% van zijn bevolking buiten het bereik van de Amerikaanse toe stellen. Functionarissen van de Amerikaan se luchtmacht in Washington zeiden gisteren, dat de Noordvietnamezen hoogstwaarschijnlijk gebruik zullen maken van de Amerikaanse beper king van de bombardementen door een massale bevoorradingsactie naar het zuiden te ondernemen. De gealli eerde troepen moeten nu trachten de nieuwe stroom van voorraden voor de vijandelijke troepen in Zuid-Viet nam te onderscheppen, zo werd hier aan toegevoegd. Men zei dat een maandenlange pauze in de bombarde menten de communisten in staat zou 6tellen 100.000 ton voorraden naar het zuiden over te brengen. De Britse premier Wilson heeft, naar gisteren van gezaghebbende zij de in Londen werd vernomen, via de „rode telexlijn" met het Kremlin een beroep op zijn Sowjetrussische ambt genoot Kosigin gedaan, zijn invloed bij Hanoi aan te wenden om van pre sident Ho Tsji-minh een positieve reactie te verkrijgen op het vredes aanbod van Johnson. Ook de „rode lijn" tussen Londen en Washington is de afgelopen dagen gebruikt. Een gunstige reactie van Noord- Vietnam kan naar het oordeel van de Britse regering een geschikt kli maat scheppen voor het bijeenroepen van de Geneefse conferentie over In- do-China. President Johnson deed zondagavond in zijn toespraak, waar- in hij de stopzetting van de luchtaan vallen op een groot deel van Noord- Vietnam bekendmaakte, een beroep op Groot-Brittannië en de Sowjet- ünie, als voorzitters van de Geneefse conferentie al het mogelijke te doen om een waarachtige vrede tot stand te helpen brengen. Volgens welinge lichte kringen in Londen ziet de Brit se regering het antwoord van het Sneeuw en hou De lente is door liet zomerse weer van eind vorige week kennelijk in een hinderlaag gelokt. Gisteravond drong een koufront snel ons land binnen. Heel Nederland was van morgen in de aprilkou terecht geko men. In enkele provincies vroor het één graad en hadden de sneeuwbuien al voor een dik laagje gezorgd. Over dag wordt het vyf tot zeven graden, hetgeen twintig graden lager is dan vorige week vrydag werd waargeno men. Op de Britse eilanden is het echt winter, want in grote delen van Schotland en Engeland ligt een laag sneeuw. Op enkele plaatsen in Schot land werd vanmorgen 15 tot 18 cen timeter sneeuw gemeten. Het blijft enige dagen veel te koud voor april. Nu en dan sneeuwbuien met in de nacht en ochtend nog een keer ge vaar voor gladde wee:en, doordat er wat lichte vorst (in het binnenland min drie graden) verwacht mag worden. Kremlin op Wilsons verzoek niet pes- slmistiscë tegemoet, al merkte de Russische ambassadeur in Londen, Smirnowski, maandag na een gesprek met minister van Buitenlandse Zaken Stewart op: „Mifn eerste reactie is. NACHTVORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Wisselend bewolkt met enkele buien, waarvan sommige met hagel of sneeuw Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde westelijke wind In het binnenland op vele plaatsen nachtvorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur). 4 APRIL Zon op: 6.08 uur; onder: 19.19 uur. Maan op: 8.32 uur: onder: 1.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.50 en 19.14 uur, laagwatef te 2.35 en 14.56 uur dat de bombardementen niet volle dig en niet onvoorwaardelijk zijn ge staakt". Stewart houdt zich naar ver luidt gereed voor een ontmoeting met zijn Sowjetrussische ambtgenoot Gromiko in Moskou. Groot-Brittanië heeft de afgelopen jaren al verscheidene malen gepro beerd Moskou tot gezamenlijke by- eenroeping van de Geneefse confe rentie over Indo-China te bewegen, maar het Russische argument was steeds dat de oorlog in Vietnam een zaak was tussen Hanoi en Washing ton. Minister Stewart had gisterochtend voordat hij een kabinetsvergadering over Vietnam bijwoonde, een gesprek met de Japanse ambassadeur, Sji- genoboe Sjima. Het onderhoud vond plaats op verzoek van de ambassa deur. Ook in Nieuw Delhi heerste giste ren een koortsachtige diplomatieke activiteit. De Indiase staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, belast met kwesties betreffende Vietnam, Kaoel, voerde besprekingen met resp. de ambassadeur van de Sowjet- Unie in Nieuw Delhi. Pegow, en met de Britse hoge commissaris, Free man. Kaoel had eveneens een ge sprek met de consul-generaal van Noord-Vietnam, Ngoejen Hao. alsme de met de ambassadeur van Polen en die van Canada. Volgens een woord voerder van de Indiase regering had den de contacten van Kaoel met de Britse en de Russische diplomaten ten doel de standpunten te bepalen van de twee voorzitters van de Ge neefse conferentie ten aanzien van de mogelijkheid een nieuwe bijeen komst van de coferentie te beleggen als gevolg van de jongste Ameri kaanse stap. Het officieuze communistische blad Ta Koeng Pao in Honkong bevatte vanochtend krachtige aanwijzingen, dat Peking er bij Hanoi op zal aan dringen de jongste tegemoetkoming van president Johnson van de hand te wijzen. ADVERTENTIE Dit nummer bestaat oit 20 pagina's Nederland wordt met Pasen een "ei" land. 'n Jamin paasei-land. Meer dan 63 miljoen eieren liggen er in de Jamin-winkels klaar. Eieren in alle soorten en maten. Eieren voor alle mensen en smaken. Daarom: Kom naar de "ei-in" bij Jamin. Noord-Vietna.m is bereid een Amerikaanse vertegen woordiger te ontmoeten voor overleg ter beëind:g:ng van de gevechten. Dit is door Radio-Hanoi meege deeld. Volgens radio-Hanoi is Amerika niet oprecht, daar het nog steeds meer troepen naar Vietnam zendt en doorgaat met het bombarderen van Noord-Vietnam. „Wij zijn echter bereid besprekingen met de Amerika nen te voeren", aldus het radiostation. „Dan zullen wy zien of zij bereid zijn de bombardementen defenitief te staken", aldus het radiostation, „anders zullen wij tot het eind toe doorvechten onder leiding van president Ho Tsji 1-finh". In de radiouitzending werd niet gezegd waar en wanneer de besprekingen zouden kunnen worden gehouden. Senator McCarthy na zijn overwinning bij de verkiezingen in de Amerikaanse staat Wiscon sin. De Democratische „vredeskandi daat" senator Eugene McCarthy heeft in de voorverkiezingen in Wis consin zijn positie zodanig versterkt, dat hij zich sterk genoeg acht om niet alleen de Democratische kandi datuur, maar zelfs het president schap te behalen. Evenals in New Hampshire, waar hjj 42 pet der stemmen behaalde, was hij de enige actieve Democra tische kandidaat, maar na telling van de meeste stembureaus had hij al 57 pet. der Democratische stem men op zich verzameld. President Johnson, die op het stem biljet vertegenwoordigd was door de gouverneur van Wisconsin, behaal de 35 pet., en sommige waarnemers zien hierin een uitblijven van de doo.r sommigen verwachte ..golf van sympathiestemmen" na het besluit van de president zich niet herkies- i Herdershond I 82 dagen onder sneeuw i De herdershond „Major" is, i na 82 dagen onder de sneeuw i in een greppel bij Charlotte- town, Prince Edward eilan den, gelegen te hebben, op zijn boerderij teruggekeerd. De zevenjarige herder werd samen met een collie, Laddie, op 8 januari door de jonge baas, Winston Hatton ,17, tij dens een sneeuwstorm uitge laten. Laddie keerde terug, maar Major niet. Winston zocht dagenlang naar hem. Vrijdag hoorde Winston zacht gejank. Afgaande op het geluid zag hij de neus van het dier boven de sneeuw uitsteken in een diepe grep pel, ongeveer 400 meter van het huis van Hatton. Met zijn vader groef hij het dier uit. Major, broodmager, huilde van vreugde. Hij deed een poging om te gaan staan, maar dat kon hij niet. Hij kon ook niet meer blaffen. De hond was de helft in ge wicht achteruit gegaan. Boomschors was het enige vaste voedsel dat het dier blijkbaar in leven gehouden 1 had. baar te stellen om al zijn aandacht aan de kwestie-Vietnam te kunnen wijden. Anderen waren verbaasd over het hoge percentage ten gunste van Johnson, ondanks het feit, dat hij zich heeft teruggetrokken. De andere Democratische kandi daat. senator Robert Kennedy, die niet aan de voorverkiezing in Wis consin meedeed, kreeg 6 pet. De on afhankelijke ultra-rechtse kandidaat George Wallace kwam nog niet aan één procent toe en vice-president Hubert Humphrey bracht het in 34 bureaus niet verder dan 153 stern- Volgens de uitslag van een opinie peiling dig het Nationale Bureau van de Amerikaanse Democratische partij vorige week onder afgevaar digden naar de partijconventie heeft gehouden, zou president Johnson verzekerd zyn geweest van 500 stemmen, voldoende om als officiële kandidaat van de democraten voor het presidentschap te worden be noemd. Op het bureau van de party zei men gisteravond dat de uitslag aan het Witte Huis was doorgezon den, dus vóór Johnson zondag mee deelde dat h|j zich niet kandidaat zou stellen. Oe Thant zondag toch in Nederland In tegenstelling tot eerdere berich ten staat nu wel vast, dat de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, Oe Thant, dit weekeinde naar Nederland zal komen. Hij arriveert zondag op Schiphol en zal maandag in Den Haag besprekingen voeren. Hoewel het programma nog niet de finitief is, mag worden aangenomen dat Thant ook een bezoek zal bren gen aan Koningin Juliana. ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze Utrechtse correspondent) De fractie van de KVP In de ge meenteraad van Utrecht is gisteren in twee groepen uiteengevallen. Oor zaak van deze splitsing Is verschil van mening over het te voeren fi nanciële beleid en heeft niets te ma ken met het optreden van de Ra dicalen. De KVP-fractie, die oorspronke lijk uit twaalf leden bestond, heeft nu een groep van zeven en een min derheid van vijf leden. Tot de zeven behoren de beide wethouders. De vijf zijn het niet. eens met het financiële beleid zoals dat door het college van B. en W, wordt uitgestip peld. De gemeente moet de tering naar de nering zetten. De groep van vijf heeft dit bij de begroting van 1968 nog een duidelijk tot uiting ge bracht. Men vond toen de gehele raad met aan het hoofd de wethouder van Financiën, tegen zich. Een ver der terugbrengen van de uitga ven achtte men een aantasting van het bezorgingsniveau van de ge meente. waartoe de raad niet bereid was. Hoogtepunt Het conflict vond vorige maand een hoogtepunt toen drie van de vyf, leden van de financiële commissie, weigerden een commissievergadering by te wonen. Dit is hun door de raad en het college van B. en W. byzonder kwaiyk genomen. Om uit de moeiiykheden te komen is kortgeleden besloten een commis sie van KVP-ers te vragen beide standpunten te toetsen aan het KVP-gemeenteprogram en dan in zonderheid wat de financiële para grafen betreft. In deze commissie zijn benoemd prof. dr. H. W. J. Bos man, dr. W. L. G. S. Hoefnagels (oud-staatssecretaris van Financien) en G- de Vos (wethouder van Rot terdam). Op 20 april zou er een be spreking van de Utrechtse KVP- leden met deze commissie zyn. Communiqué Gistermiddag kwam er plotseling een communiqué van de vyf, waar in staat, dat zij, hangende dit ge sprek, reeds als afzonderlyke frac tie in de raad zullen optreden. De zeven, die van dit communiqué niets wisten, terwyl maandagavond nog vertegenwoordigers van beide groepen byeen zun geweest, zyn hierover zo verbolgen, dat het ernaar uit ziet, dat van verder overleg niets zal komen en dat de breuk reeds nu defini tief is. Gisteravond waren beide groe pen reeds in afzonderlyke fractie vergaderingen byeen ter bespreking van de raadsagenda van donderdag. KOREV AARSTRAAT 17 PELIKAANSTRAAT 25 ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 3 April 1868: 5 Het uittrekken en verza- 9 melen der scheerklant in de 6 uitgeveende plassen van het 5 Ambt Vollenhove, met succes 9 als meststof op het bouwland V. tot zelfs in Holland aange- 6 wendverschaft aan bonder- S den arbeiders werk en brood; V- er zijn velen, die hiermede een daggeld van f 1,75 verdie- 8 nen. 9. (Advertentie) Hotel „du g Lion d'Or" (Breestraat)Om 9 t dadelijk in dienst te treden r (tegen goed loonwordt ge- x vraagd een bediende, goed g kunnende tafeldienenals- J <1 mede een derde meid. van 51 g goede getuigschriften voor- zien. Adres in persoon. g <»CScK«Cg<*<S<3gcKiCraaK^

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1