LEIDSCH DAGBLAD ENORM BOUWVAK-PROTEST Verkeerschaos in binnenstad Bankbedienden op klaarlichte dag beroofd Eerste reactie van Hanoi niet gunstig SKOL? JAMIN Tienduizenden trokken naar Den Haag Benda Lücke op TALRIJKE SPANDOEKEN Bevalling in kliniek Margriet Utrecht KOUDEGOLF BEREIKT ONS MORGEN Buit 63 mille Na Johnsons aankondiging van bombardementspauze (Sue/ tylte, teuwa Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 2 APRIL 1968 No. 32449 Directeur: E. A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041. Kedactle 21507 Tussen de twintig en dertigduizend bouwvakkers uit alle delen van het land hebben vandaag Den Haag de grootste protest-demonstratie bezorgd die Nederland zich kan heugen. De organisatoren van de Algemene en de Katholieke Bouwvakkersbond hadden de meer dan zeven kilometer lange stoet zo goed in de hand, dat er omstreeks het middaguur nog geen en kel incident was gemeld. Politie-v er sterking, die aanwezig was in het bureau aan de Jan Hendrikstraat, dronk kofjie en legde een kaartje. Het wa terkanon bleef op zijn plaats. Wel heerste er een enorme ver keerschaos rondom het Malieveld en de route waarlangs de bouwvakkers optrokken tegen minister Roolvink, die hun nieu we c.a.o. heeft afgekeurd. Maar ook de automobilisten die op de betoging stranddennamen het ongerief gemoedelijk op. De werkgevers blijken ook hun medewerking aan de demon stratie te hebben verleend. Vanochtend werd aanvankelijk op de bouwwerken rondom Den Haag normaal gewerkt. Toen het I dig het'standpunt tijd werd te gaan betogen, zetten de aannemers hun personeels- busjes in om de demonstranten naar het verzamelpunt te bren gen. Daar arriveerden ook ontelbaar vele bussen en personen auto's elders uit het land. De leiders van het protest hadden voor spandoeken gezorgd. Zij leidden bovendien met megafoons de yells, die over het Binnenhof begonnen te schallen, toen de kop van de stoet daar omstreeks kwart over elf aan kwam. De staart was toen op het Malieveld nog maar nauwelijks in beweging gekomen. Leuzen op de spandoeken, die bij het verlaten van het Binnenhof door de bouwvakkers die zich verder als grap alleen maar enkele stukjes vuurwerk ver oorloofden tegen de gevels van de sociëteit De Witte en het Maurits- huis werden geplaatst: „Te veel krot ten te weinig werk", „Liever kor ter werken dan langer Roolvink", „Roolvink, vlieg er eens uit", „32000 werklozen". En verder de kreten, behalve een nadrukkelijk boegeroep: „Weg met Roolvink". „Wij zouden wel willen Roolvink villen", en „Een, twee, drie vier, is minister Roolvink hier Van Thiel Maar minister Roolvink was niet daar. Elke keer als de bouwvakkers een ambtenaar achter een willekeu rig Binnenhof-raam zagen bewegen, dachten zy dat hij het was, doch het was uiteindelijk tweede-kamer voorzitter Van Thiel die de protest nota van de bouwvakbonden aan nam. Hij zegde de bestuurders, die hem deze nota aanboden toe. dat de noa dondterdag in de Kamer zal worden behandeld. De gigantische stoet stroomde re delijk goed door op het Binnenhof, strak geleid door de organisatoren. Een groep „wilde" bonden kwam niet verder dan het uitdelen van een pam flet, waarin werd meegedeeld dat de voormalige vakbondsbestuurder Roolvink over de ruggen der arbei- lllllillllllliillllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll Kamerdebat over bouw-cao (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer houdt donder dag een debat over de collectieve ar beidsovereenkomst voor de bouw, die door minister Roolvink van Sociale Zaken onverbindend is verklaard. De fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, drs. Schmelzer heeft daarom in de Tweede Kamer ge vraagd. Hij kireeg bijval van de so cialisten, V.V.D. en C.H.U. De heer Schmelzer zei. dat het gezien de si tuatie in de bouw nodig is, dat spoe de Kamer over de onverbindend verklaring van de c.a.o. bekend wordt. Hij vroeg ver der in een later stadium, een debat te houden over de hele loonontwikke ling, de sociale economische situatie en de werkgelegenheid. Dat debat zou na dat over de bouw-c.a.o. moe ten plaatshebben. de. Omdat het regende zochten tal van „particulier" gekomen bouwvakkers snel hun auto's op, maar het grootste deel van de stoet dromde terug naar het Malieveld. Daar zorgden voorzit ter Kloos van het NVV, zijn collega Mertens van het NKV. en de voorzit ters van de twee bouwvakkersbon den weer vcor een opvang-met-Aoe- spraken. In zijstraten floten kleine ders naar boven is geklommen en dat i groepjes afgedwaalde bouwvakkers men in beweging moest blijven tot naar winkelmeisjes en een mevrouw 's mans vertrek als minister In de knel De bouwvakkers Welden het op „Wat eten we vandaag? Roolvink!" en maakten zo nu en dan met foto toestellen kiekjes van elkaar. Wel werd het nog even knellend op het Binnenhof, maar dat kwam doordat de toegangspoort te smal bleek voor de brede optocht. Ook knellend was het voor de WD-senator Van Riel, die wilde oversteken en daar pas na De bevalling van Prinses Margriet zal tegen het einde van de maand plaats hebben in de kliniek voor verloskunde van het Academisch Zie kenhuis in Utrecht. Prof. dr. W. P. .Plate, hoogleraar in de verloskunde IJlt LpiflPlI aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, I zal de Prinses bij de geboorte van I haar baby terzijde staan. Ook vanuit Leiden vertrokken he- Prof Puu. za, daarbij zoals ge- denoelilend enkele bussen met bouw- mej,| worden geassisteerd door de vakarbeiders naar Den Haag om deel kinderarts dr J. Drukker, de anes- le nemen aan de demonstratie. Bij thesist G. M. H. Nijhuis en de hoofd- in forma tie is ons gebleken, dat op verpleegster mej. C. L. van Beuze- vrywel alle Leidse bouwwerken nor maal werd gewerkt. In tegenstelling bijvoorbeeld tot Amsterdam, waar op vele bouwerijen het werk geheel of nagenoeg stil lag. (Van onze weerkundige medewerker) Maar zelden is in het voorjaar de temperatuursprong tussen de laatste week van maart en de eerste week van april zo groot geweest. Eind vorige week een warmtegolf met een record van 25 graden, in de komende dagen een koudegolf met hagelbuien, sneeuwbuien en lage temperaturen. Achter de depressie, die vandaag met regen en een harde zuidwesten wind passeert, ruimt de wind naar noordwest. Rechtstreeks uit het poolgebied stroomt zeer koude lucht naar Schotland en onze omgeving. Op IJsland vriest het tien tot vijf tien graden. In Schotland wordt vandaag een temperatuur venvacht, die wellicht beneden het vriespunt bRjft. De Engelse weerdlenst sprak van morgen van extreem lage april- temperaturen. In ons land komt het Bankbediende Tom Kaufman (21) van de Nederlandse Middenstands- bank in Hilversum is gistermiddag om half vijf beroofd van een zwartleren geldtas, waarin een bedrag van 63.000 gulden. De bankbediende zat achterop de bromfiets van zijn collega Ton Len- sink (21) en was op weg van het ge meentelijk abattoir naar de bank. Tom Lensink vertelt „Op mijn brom mer reden we de poort van het abat toir uit. In de Pasteurlaan stond 'n auto (Mercedes) aan de linkerkant van de straat met de voorzijde in kwik op vier tot zeven graden, met I onze richting. Daarvoor stond een kans op enkele sneeuw- en hagel- j man onder de opengeslagen motor buien en nachtvorst. Een verschil j kap. Toen hij ons zag aankomen, met vorige week van ongeveer twin- deed hij de kap naar beneden. Ik tig graden. Dat scheelt meer dan week iets naar links uit om te pas een winterjas. Wl rRBERICHT BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of buien. Merendeels matige wind uit zuidelijke richtingen en iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.40 uur) 3 APRIL 1968 Zon op: 06.10: onder: 19.17. Maan op: 07.56; onder: 00.51. Hoogwater in Katwijk: 6.14 en 18.33; laagwater: 2.05 en 14.26. Dit Dommer bestaat alt 20 pagina'* seren Bijna was ik bij hem, toen hij even om zich heenkeek en vervol gens greep hij mij bij de keel. Hij had een donker gekleurde bril op, die bij de worsteling afviel. Door de worsteling viel ik met mijn brom mer om. Mijn collega die de tas met geld vasthield bleef even staan; de man greep direct de tas en trok Kaufman mee naar de auto. Aan het stuur zat een andere man die ik niet heb kunnen opnemen. De man zonder bril, die zijn ge zicht afwendde, stapte in de reeds rijdende auto. De hand van mijn col lega, die de tas nog steeds vasthield, kwam klem te zitten, zodat hij de tas moest loslaten." De Mercedes verdween in de rich ting Baarn. Een kilometer afstand van de plaats van beroving werd de auto ruim anderhalf uur later ge vonden. Mensen hadden gezien dat twee mannen in een donkergroene Volkswagen waren gestapt, die on middellijk wegreed. „Vakmannen" De heer Kaufman heeft een duide lijk signalement gegeven van de man die hem van de tas beroofde. Aan enkele gegevens meent de poli tie aanknopingspunten te hebben. Volgens de politie is de beroving (de bewoners van de Pasteurlaan hebben niets van de overval ge merkt) het werk van mannen die het „vak" verstaan. Juist door de simpele wijze van werken, verraden zij hun koelbloedigheid. De politie heeft de vorige eigenaar van de gryze Mercedes opgespoord, maar deze kon zich niet herinneren aan wie hy de auto vorige week heeft verkocht; er was geen koopovereen komst opgemaakt en de naam van de nieuwe eigenaar was niet overge schreven. Elke maandag houden twee bedien den van de Middenstandsbank zit ting in het abattoir. De slagers ko men dan afrekenen om het geslach te vee te betalen. Tussen tjrie en vijf uur verlaten de bankbedienden het slachthuis, per brommer of per fiets, om met de geldtas terug te rij den naar de bank, die enkele kilo meters verderop in het centrum van de stad ligt. Blijkbaar waren de ro vers op de hoogte van deze wijze van geldtransport. De directeur van de Hilversumse vestiging van de Mid- denstandbank: „Wij vinden deze wijze van geldtransport normaal. Of je het geld lopend, in de auto, of op de brommer vervoert, als ze het er op gemunt hebben, dan is het een koud kunstje". De regering heeft besloten, dat na de officiële bekendmaking van de ge boorte van alle rijksgebouwen de Nederlandse vlag met oranjewimpel tot zonsondergang zal worden uitge stoken. Mocht de officiële bekendma king na 16.00 uur 's middags plaats hebben. dan zal ook de volgende dag worden gevlagd. In het geval de ge boorte op een zondag, dan wel op goede vrijdag, tweede paasdag of op de 4de mei plaatsheeft, wordt op de dag erna gevlagd. De minister van Binnenlandse Za ken heeft provinciale- en de ge meentebesturen uitgenodigd op be doelde dag (en) op overeenkomstige wijze te handelen. Het zal op prijs worden gesteld als de bevolking eenzelfde gedragslijn za) volgen. Er zullen voortaan bij geboorten van leden van het koninklijk huis geen saluutschoten meer worden ge geven. - Aan de ambtenaren zal geen vrijaf worden gegeven. Op onderwijsinstellingen kan als volgt vrijaf worden gegeven Heeft de officiële bekendma king plaats vóór of gedurende de schooltijd vóór 3 uur 's middags, dan diezelfde dag vrij. Heeft de officiële bekendmaking plaats na 3 uur 's middags, dan de volgende dag vrij. Heeft de officiële bekendmaking plaats onder schooltijd na 3 uur, dan bovendien de rest van die dag vrij. Heeft de officiële bekendmaking plaats op een zaterdag voor 12 uur 's middags, dan diezelfde dag vrij; na zaterdag 12 uur: terstond en de daar opvolgende maandag vrij. Als de geboorte op een zondag of een daarmede gelijkgestelde feest dag plaats heeft, dan kan vrijaf wor den gegeven op de eerstvolgende werkdag. De eindexamens gaan gewoon (Van onze correspondent in Bonn) Tot minister van Binnenlandse Za ken van West-Duitsland heeft kan selier Kiesinger gisteren de 43-jarige staatssecretaris Benda benoemd. Ben- da is de opvolger van Paul Lücke, die was afgetreden, omdat hij geen mo gelijkheid meer zag zijn plannen met de kieswethervorming door te zetten. Benda hoort evenals Lücke tot de CDU. Ernst Benda werd in Berlijn ge boren als zoon van een ingenieur bij de firma Siemens Terwijl zijn va der als halfjood dwangarbeid ver richtte aan de „Organisation Todt" werd Ernst Benda bij de Kriegsma- rine opgeleid tot marconist. Na enige jaren krijgsgevangenschap studeerde hij in Berlijn rechten, waar hij nu ook een advocatenpraktijk heeft. De in regeringskringen als jeugdig gel dende Benda maakte twee „bede vaarten" die een naoorlogstijd poli ticus later van pas komen. Hij was in Israël, waar hij er achter kwam hoeveel nazi-misdadigers nog op vrije voeten waren, en hij studeerde een jaar aan een Amerikaanse uni versiteit (met een beurs van de YMCA i Benda is een expert op het gebied van de omstreden wetgeving op de noodtoestand. Direct na het aftreden van Lücke ging dan ook het gerucht dat Benda diens opvolger zou wor den, zodat het werk aan dit project, dat tot de belangrijkste taken van dit kabinet behoort, zonder onderbreking zou kunnen worden voortgezet. Ontploffing Zeven Zuidkoreaan- se soldaten zijn om het leven geko men door een mijnontploffing in een vooruitgeschoven gebied aan het oos telijke front. Het ongeluk gebeurde toen de soldaten per ongeluk een mijnenveld betraden. Een soldaat werd gewond. Forse koersstijging in Wall Street Door de verklaring van president Johnson dat de bombardementen op Noord-Vietnam zijn stopgezet is gis teren op de Newyorkse effectenbeurs een omzet van meer dan 17 miljoen aandelen tot stand gekomen. Dat was nog nooit gebeurd. Op 29 okto ber 1929, de dag van de „grote beurskrach", bedroeg de omzet 16,4 miljoen stuks. De bedrijvigheid was tijdens de oclitendhandel zo groot dat de tik ker een achterstand van maar liefst 15 minuten opliep. Bij het slot be droeg de achterstand nog 3 minuten. Dalingen kwamen alleen tot stand bij de goudfondsen en de aandelen van vliegtuigfabrieken en ruimte vaartindustrie. De daling van de goudfondsen (een punt of drie) werd toegeschreven aan de aanvaarding van de bijzondere trekkingsrechten op het Internationale Monetaire Fonds tydens dit weekeinde in Stock- In vrijwel alle andere sectoren ontstond een grote meerderheid van koersverbeteringen die tot verschei dene punten gingen. Vele makelaars en analisten toonden zich overigens bezorgd over de mogelijkheid dat een negatieve reactie van Hanoi zal leiden tot een even sterke koersda ling. Er zijn al aanwijzingen dat Noord-Vietnam het besluit van pre sident Johnson niet voldoende vindt om tot vredesonderhandelingen over te gaan. Ter beurze bleek men ech ter over het algemeen van plan een officiële verklaring van Hanoi af te wachten. Na president Johnsons verklaring over beperking van de bombardemen ten op Noord-Vietnam (behoudens een strook van 336 km ten noorden van de gedemilitariseerde zone) trek ken de volgende punten de aandacht: Hanoi heeft nog niet gereageerd op Johnsons vredesgebaar. Wel werd vanochtend door radio-IIanoi een bericht van het Russische persbureau Tass aangehaald, waarin w^erd gezegd, dat de ge deeltelijke stopzetting nog niet overeenkomt met de door Noord- Vietnam gestelde voorwaarden; de Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Tran Van-do, verklaarde, dat Noord-Vietnam twaalf tot vijftien dagen de tijd moet krijgen om te antwoorden op de nieuwe bombardementspau- Londen heeft contact opgenomen en Zuid-Vietnam, zoals de con servatieve woordvoerder, Douglas Home. gisteren opnieuw in het Lagerhuis opperde. Maar Hanoi is fel gekant tegen bemoeienis van de V.N. President Johnson heeft ingestemd met eetn ontmoeting met senator Ro bert Kennedy om een eventuele sa menwerking in het belang van de eenheid van het land te bespreken. President Thioe van Zuid-Vietnam verklaarde vanochtend, dat hij achter de bombardementspauze staat en ge looft. dat zij tot vrede kan leiden, President Johnson had hem zondag geraadpleegd alvorens de pauze be kend te maken. „De republiek Viet nam en de geallieerden kwamen over een onze goede wil voor vrede te to nen", aldus Thioe. „Maar dit is de laatste maal, dat we onze goede wil tonen", voegde hij eraan toe. Er is spralce van, dat Thioe naar Washing- me't^Moskou' (bèwê^Vün voorzitter I zal *aan <*n ontmoeting van de Geneefse Indo-China-con-met President Johnson ferentie van 1954) mei het oog op Het Belgische ministerie van Bui- eventuele onderhandelingen. De tenlandse Zaken verklaarde gister- Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, verklaarde gister avond in het Lagerhuis, dat „Ha noi door 'een botte afwijzing, een vreselijke verantwoordelijkheid op zich zou laden": 9 Engeland schijnt te streven naar de legering van VN-troepen in het bevoorradingsgebied tussen Noord- ADVERTENTIE avond, dat de bombardementsbeper king getuigt van verantwoordelijk heidszin en vredeswil. „Alle landen, die invloed op de gang van zaken kunnen hebben, dienen hun krachten te bundelen om via een dynamische diplomatieke actie tot vrede te ko men". In Parys verwacht men, dat er, na een positieve reactie van Hanoi, een mogelijkheid bestaat voor een nieuwe conferentie van de vijf landen, die destijds het akkoord van Genève (1954) hebben ondertekend: de Sow- jet-Unie, Amerika, Engeland, Frank rijk en Rood-China. Daardoor zou er een nieuw machtsevenwicht in het Verre Oosten geschapen kunnen worden. „En omdat president De Gaulle sedert jaren op zo'n conferen tie bij de grote vijf hjeeft aangedron gen". aldus bericht onze Parijse cor respondent, „verzuimt de gaullistische propaganda natuurlijk evenmin te onderstrepen, dat de ontwikkeling der gebeurtenissen het Franse staats hoofd eens te meer gelijk schijnt te zullen geven". Vervolg op pagina 2 ADVERTENTIE voor Uit het Leidsch Dagblad van j 2 April 1868: De heer en M. van Wave- ren en Zonen te Hillegom zijn l op de thans geopende bloe- mententoonsiellïng te Gent bekroond met den eersten prijs (groote gouden medaille lste kl.j, uitgeloofd voor de beste 150 hyacinten in bloei. Officiële berichten: o.a. Verzoek van de weduwe Qui- i sinus Vasse, melkverkoopster j en varkensslagtster ter uitoe- fening van haar beroephet i achterste gedeelte van haar huis op de Mare, Wijk V, no. 763 (thans no. 10 tot „rooke- rij" te mogen inrichten. Be zwaren kunnen ten raadhuize i worden ingebracht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1