Van der Stee: in de KVP verbeteren Klimaat NIEUWE VOORZITTER 95 Directeur van VPRO neemt ontslag Tv-reportage demonstratie bouwvakkers As van Gagarin bijgezet Morgen protestmars bouwvakarbeiders ZOON SLAAT VADER DOOD Relletjes in Utrecht en MAANDAG J APRIL 1P68 LriDSCH DAGBLAD PAGINA (Van onze parlementaire redactie» De bestuursraad van de K.V.P. heeft zaterdag de Arnhemse accoun tant A. P. J. M. M. van der Stee ge- bozen als nieuwe voorzitter van de partij. De radicaal Th. Laan uit Hem (N.H.) werd met het tweede kamerlid mej. G, S, Kok uit Hoens- broek en werkgeverssecretaris drs. H. A. E. Eisen uit Wassenaar aangewe zen als vice-voorzitter. Ook voor de verdere samenstelling van de partijtop werd het advies ge volgd. dat de vier „wijze mannen" in de KVP hebben opgesteld. Der halve werden NKV-secretaris P. G. van der Gun uit Utrecht, de Bever- wijkse wethouder A. J. Hermes en de zuidelijke kringvoorzitters ir. J. L. Th. Siepman uit Vught en drs. H. H. Veringa uit Heerlen als lid van het dagelijks bestuur gekozen. Mr. J. G. A. Janssen uit Eindhoven werd aan gewezen als penningmeester en voor de jongeren kreeg ir. J. J. W. Stie- nen in het dagelijks bestuur zitting. Hij werd zaterdag namelijk gekozen als voorzitter van de centrale jonge ren groep. Eerste taak Mr. Van der Stee zag als zijn eerste taak in de KVP een klimaat te scheppen, waarin men bereid is el kaar in een geest van saamhorigheid, open en eerlijk te ontmoeten. „Wij moeten aanvaarden dat over ver schillende dingen verschillend wordt gedacht", zei hij, „Maar wij moeten voorkomen, dat dit leidt tot wan trouwige tegenstellingen'.' De nieuwe partijvoorzitter meende, dat in een volkspartij als de KVP alle groepe ringen en regio's tot hun recht moe ten kunnen komen zonder dat dit leidt tot vorming van partijen in de partij. „Dit betekent", zei hij, „dat wij in één partij één doel gezamen lijk nastreven en dat wij met één beleid naar buiten treden". De nieuwe partijvoorzitter ont vouwde voorts plannen om de af stand tussen de leden en partijtop te verkleinen, de leden meer inspraak te geven in het beleid en de finan ciële situatie in de KVP te verbe teren. Hij kondigde aan dat het nieu we partijbestuur onverkort uitvoe ring zal geven aan de vorig jaar in Arnhem aangenomen resoluties over grondslag en karakter van de partij. Daartoe zal zo spoedig mogelijk wor den begonnen met het uitdiepen van het partijprogramma, waarbij de in breng van de radicalen als een be langrijke bijdrage wordt aanvaard. „Dat een aantal radicalen onze par tij heeft verlaten, brengt hierin geen verandering", aldus mr. Van der Stee. Brandstichting in Amerikaanse warenhuizen Jonge negers hebben zaterdag ge poogd met behulp v an molotov cocktails brand te stichten In vier grote warenhuizen in het centrum van New York. De negers zijn ge vlucht In de drukte. Niemand werd gedood of gewond, het vuur kon on middellijk worden geblust. Vrijdag hebben vijf branden In Chicago een schade van in totaal twintig miljoen veroorzaakt, volgens een warenhuis- directeur eveneens het gevolg van boze opzet. De warenhuisdirecteur in Chicago verweet burgemeester Daley en brandweercommandant Quinn, dat ze de oorzaak van de branden po gen te verdoezelen. Quinn had vrij dag aanvankelijk verklaard dat de mogelijkheid van brandstichting zeer groot was, maar dit later herroepen. Intussen heeft de politiefunctionaris, die het onderzoek naar de branden leidt, gezegd dat er in de getroffen warenhuizen in Chicago in totaal dertien brandhaarden waren gecon stateerd. Waarnemers brengen de branden in verband met de Demo cratische partijconventie die in augustus in Chicago zal worden ge houden om de Democratische kandi- j portage van een demonstratie daat voor het presidentschap te kie- door leden van bij het NW en het zen. Zjj achten het mogelijk dat ex- NKV aangesloten bonden op het tremisten de sfeer in de stad willen Malieveld in Den Haag wordt ge vertroebelen en denken daarbij o.a. houden. De werknemers uit het De economisch directeur van de i VPRO, de heer A. Mulder gaat de VPRO op 1 augustus verlaten. Reden voor zyn ontslagaanvrage is volgens de heer Mulder, dat hy zich op som mige punten niet kon verenigen met de beleidsvoering van het bestuur van de VPRO. Zijn aanvraag voor ontslag is door het bestuur aanvaard. De heer Mulder (48) is sinds 1 fe bruari 1967 economisch directeur van de VPRO. Daarvoor was hij lid van de directie van de Canadian Broad casting Company in Ottawa. VARA's actualiteitenrubriek .Ach ter het nieuws" brengt morgenmiddag van 12.00 tot ongeveer 13.00 uur via Nederland I een rechtstreekse re- aan rechts-radicale blanken. Zaterdag heeft de bijzetting plaats gevonden van 's werelds eerste ruim tevaarder, de Rus Joeri Gagarin, wiens as is geplaatst voor de rode muur rond het Kremlin, temidden van andere Sow jethelden. Een grote menigte stond langs de kant van de weg toen de militaire eengekomen programmma-onderdelen j kolonne zich van het centrale huis eerst door de afdelingen en kringen van het Russische leger naar het Ro- Hele partij De nieuwe partijvoorzitter bleek voorts de gehele party te willen be trekken in de beoordeling van de eerste resultaten, die zyn geboekt in het gesprek met ARP en CHU. in de zogenaamde „groep van achttien". Het ligt in zijn bedoeling de over- De overdracht van de KVP- voorzittershamer door mr. P. J. M. Aalberse rechtsaan zijn op volger mr. A. P. J. M. M. van der Stee, zaterdagmiddag in Utrecht. alvorens de partijraad er in juni een uitspraak over doet. De scheidende voorzitter mr. Aal berse riep in zijn afscheidsrede even eens op tot herstel van het onderling vertrouwen. Hy werd gehuldigd voor zjjn activiteiten in de afgelopen zes jaar en kreeg verscheidene geschen ken aangeboden. De bestuursover- dracht werd bijgewoond door de mi nister-president. een aantal minis ters. Chr. bouwers doen niet mee De bondsraad van de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid heeft za- bij wijze van tussentijdse menings peiling op hun „consequent vooruit strevend karakter" (Van onze Rotterdamse correspondent! Na een hooglopende echtelijke ru zie is zaterdagavond om half acht de 56-jarige Rotterdamse uitvoerder in zijn woning in Over- schie door zyn 23-jarige zoon met een aantal slagen met een rookstandaard om het leven gebracht. De jongen heeft zich korte tijd later volkomen overstuur door de politie, die door de buren was gewaarschuwd, laten ar resteren. De uitvoerder was zaterdagavond om zeven uur thuisgekomen, na de hele dag afwezig te zijn geweest. Het feit, dat hij flink had gedronken, was aanleiding tot een ruzie met zyn 47- jarige vrouw. De 23-jarige zoon van het gezin, een van de vijf kinderen die nog thuis wonen, kwam van de bovenverdieping van de woning naar beneden en mengde zich in de ruzie. Terwijl de vrouw met haar 5-jarige zoontje naar buiten vluchtte, kwam het tussen vader en zoon tot een handgemeen, ,dat een dramatische afloop kreeg toen de zoon een rook standaard greep en daarmee zijn va der enkele slagen toebracht. De uit voerder moet op slag zijn overleden. Buren, die door het lawaai en de I vrouw waren gealarmeerd, waar- schuwden de politie. Deze vond in de woning het lyk van de uitvoerder. De i zoon was volkomen overstuur en bood j geen weerstand toen hij door de po li tie werd meegenomen. Tegenstanders van Duvalier opge] de Plein De militairen droegen twee ur- te laten toetsen, j nen een met de as van Gagarin en een met de stoffelijke resten van ko lonel Wladimir Seryogin. die samen met Gagarin is omgekomen. Eerder op de dag hadden Russi sche kosmonauten de erewacht be trokken by de urnen van Gagarin en Seryogin. Gagarin's as ligt dicht begraven by die van de kosmonaut Wladimir Ko- marow. die 11 maanden geleden om het leven kwam bij een mislukte lan ding van zijn ruimtecapsule. verbindendverklaring van een deel van de bouw-cao door minister Rool- vink. De raad is van mening, dat op deze wijze het vrije overleg tussen werkgevers- en werknemersbonden ernstig wordt aangetast en de vrije loonpolitiek reeds in een zeer vroeg stadium in de kiem wordt gesmoord. De bondsraad zal echter geen mede werking verlenen aan de protestmars morgen in Den Haag. die beide an dere in de centrale commissie bouw- j ming. nijverheid samenwerkende bonden hebben uitgeschreven. De bondsraad meent, dat protest marsen vaak ongewenste nevengevol gen hebben en geen mogelijkheid bie den aan de bevolking een geargumen teerd inzicht in het te bereiken doel te verschaffen. Protestmarsen leiden volgens de bondsraad vrijwel nooit tot het gewenste resultaat. De bondsraad machtigde het bondsbestuur alle wet- j tige en gepaste maatregelen te tref fen, die nodig zyn om de rechtsposi tie van de bouwvakarbeiders veilig te stellen. Vele anderen hebben wél hun bi- stemming betuigd met het plan van de protestmars. De Nederlandse or ganisatie van werkers in de bouwnij verheid, de Haagse stukadoorsvereni- ging. de landelijke federatie van hei en funderingswerken en tie stuka doorsvereniging Leiden en omstreken hebben him leden opgeroepen mor gen naar Den Haag te gaan. Ook het onafhankelijke verbond van de bedrijfsorganisaties staat geheel achter de voorgenomen demonstratie, evenals het jongerencontact van de Algemene Nederlandse bond voor de bouwnijverheid. Alleen het hoofdbestuur van de jon gerenorganisatie Vrijheid en Demo cratie (J.O.V.D.) is van mening, dat werktijdverkorting als opgenomen bindend verklaarde bouw-cao de hui dige sociale onrust onder de bouwvak-1 arbeiders niet waard is. Bij de oor haar werkzaamheden is begonnen. In een brief aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen zegt deelsvorming voor de werknemersor-het college, dat enigerlei verzwaring ganisa-ties had het algemeen belang van de op studenten rustende finan- een grotere rol dienen te spelen. De ciële lasten in het algemeen ernstig J.O.V.D. is van mening, dat minister moet worden ontraden, in ieder ge- Roolvink zich heeft gehouden aan de val gedurende de tijd dat de com- spelregels van de z.g. vrije loonvor- missie nog geen rapport heeft uitge- Eerste-kamerlid O. Boetes onder gearresteerde Vietnambetogers «Van onze Utrechtse correspondent» In de binnenstad van Utrecht is het zaterdagmiddag op verscheidene plaatsen tot hardhandige schermut selingen gekomen tussen de politie en Vietnam-demonstranten. Er vielen vele rake klappen. Negen betogers werden gearresteerd. Onder hen be vonden zich PSP-senator Boetes en zyn vrouw. De gevangenneming leidde tot In cidenten by het hoofdbureau van po litie, waar agenten en marechaussee met motorfietsen en aangefynde hon den de naar schatting tweehonderd betogers wilden beletten de vrijla ting van Boetes te eisen. Nadat een delegatie van de beto gers met hoofdcommissaris H. W. Of fers had gesproken en het echtpaar Boetes was vrijgelaten, trokken de betogers naar het Vredenburg, waar de demonstratie werd afgesloten met een redevoering van de heer Boetes. Het politieoptreden werd van het hoofdbureau uit geleid door hoofd commissaris Offers en officier van justitie mr. W. H. Overbeek, die ook opdracht had gegeven alle verboden leuzen en pamfletten in beslag te ne men. De demonstranten waren te voren tydens een gesprek met de po litie gewaarschuwd, dat dit zou ge beuren en dat hard zou worden ingegrepen als men toch met uitde len zou doorgaan. ïpakt Achtenzeventig Haitianen, die op geleid werden voor een inval in Haiti met de bedoeling president „Papa Doe" Duvalier af te zetten, zijn za terdag in Nassau, de hoofdstad van de Bahama's, aangekomen. Zij wa ren door de politie aangehouden op een afgelegen eiland van de Baha ma-groep en vandaar naar Nassau overgebracht. Er zal daar een aan klacht tegen hen worden ingediend wegens het onwettig bezit van vuur wapens. NEDERLAND 1 AVRO 6.50 uur Plpo de clown (NTS) 7.00 uur Nieuws (NTS) 7.06 uur Kenmerk (CVK/IKOR/RKK) 7.32 uur De vliegende non; kleur 8.00 uur Journaal en weeroverzicht (NTS) 8.20 uur Voor miljarden weg 9.15 uur Corry's kleine cantates; kleur 9.45 uur Dat mag geen naam hebben 10.15 uur Laatste nieuws (NTS) 10.20 uur Sluiting NEDERLAND 2 NCRV 6.50 uur Pipo de clown (NTS) 7.00 uur Nieuws (NTS) 7.03 uur Alarm in de bergen 7.28 uur Zyne excellentie is hoepelen 8.00 uur Journaal en weeroverzicht (NTS) 8.20 uur Glazen speelgoed 10.00 uur Jazz in klem- 10.25 uur Dagsluiting 10.30 uur Laatste nieuws (NTS) 10.35 uur Sluiting DINSDAG (NED. 1) 12.00-13.00 uur Demonstratie bouwvakarbeiders UIT HET RADIOPROGRAMMA: 7.40 uur Oratorium „Ellas" Literama bouwbedrijf demonstreren tegen de weigering van minister Roolvink om I de overeenstemming die tussen werk- mers en werkgeversorganisaties was bereikt over een nieuwe C.A.O. voor bindend te verklaren. Tegen hoger inschrijfgeld De curatoren van de Universiteit van Amsterdam betwijfelen of het gewenst is dat thans bij wijze van incidentale maatregelen wordt beslo ten tot «en verhoging van de inschrij vingsgelden voor universiteiten en hoge scholen aangezien de commis sie studiefinanciering wetenschappe- in de door minister Roolvink onver- peljjk onderwijs pas onlangs met Carrousel" 49 Zaterdagavond duurde het ambitieuze rechtstreekse Tros- programma „Carrousel" in een vernuftig décor gesitueerd in 'n waterrijk vakantie-oord, niet minder dan 20 minuten korter dan men bij de aanvang dacht. De leemte werd opgevuld met een kleurenfilmpje over Trini dad. Daar kwam by dat de kwa liteit van „Carrousel" beneden Amsterdams waterpeil was. Er waren drie lichtpunten. Chris tine Deutekom, al „playde ze back", Adèle Bloemendaal, met een matig liedje en de Dassie Bros. een nummer van allure in zijn genre. De Kamé's echter misten elk gevoel voor timing en bouwden hun waterpartijen af en toe zelfs in de verkeerde volg orde op ramen wassen van cara van!). de sketch waartoe Syl via de Leur zich leende zou bij geen andere omroep de deur zyn uitgegaan. Jo, Jac en Joni brachten een bloemlezing van 50 jaar clownsgrappen, alleen Ge rard Engelsma speelde mooi op de trompet. Bovendien bleek de show een langgerekte „badpak- kenshow" te zyn. die mank ging aan het feit dat niet iedere man nequin geboren is om in bikini danspasjes te maken, want dat móest, om het levendiger of pi kanter te maken. En dan. was de repetitietyd blijkbaar zo kort ge weest, dat de show wemelde van foutieve camera-instellingen, slechte mlse-en-scènes. etc. Zondagavond kwam de VPRO voor de dag met een film van I Jan Vrijman en Johan van der Keuken, met het boek als uit- 1 gangspunt en onderwerp. Een J voortreffelijke film. leuk «de J j straatinterviewtjes, met soms i verbijsterende resultaten), in hoge mate ontroerend «de men- I sen die aan afasie lijden, voor wie hun eigen taal een vreemde 1 taal is geworden door een her- senbeschadiging). Minder geluk kig was wat Vrijman het infor- j, matieve gedeelte noemde waar- in enkele „pseudo-boekverko- j pers" hun wensen kenbaar maakten, wel weer gelukkig ech ter met het lezen leren op school en de kalverliefdescène by het basketbalveld. Wapensmokkel De zondag had nog meer schoons te bieden. Op de eerste plaats een documentaire over de Folies-Bergères, waaraan de kleuren een extra dimensie ver leenden. Verder een uitstekend gesprek van Neuman met de Is raëlische minister van Buiten landse Zaken Eban. Een mooi stukje speurderswerk was de Franada-documentaire over wa pensmokkel via Portugal naar Biafra en natuurlijk dient Brandpunt geprezen voor de re portage van anderhalf uur over de Belgische verkiezingen. Een uniek land, België. Om twee uur waren de stembureau's al geslo ten, 8 uur later was nog maar 5% van de stemmen geteld, men schijnt daar om twee uur eerst een hapje te gaan eten. en het ook overigens kalm aan te doen! VOOR MAANDAG Hilversum 1. 402 m. - Je. 18.46 Act. 19.00 Op de man praatje. 19.05 Muz. en dienst, een lnf. progr.: A. Voc. ensemble: mod. gew. muz.; B. Kerkorgelconcert: mod. gew. muz. 19.40 Stereo: Elias. oratorium van Mendelssohn, door Omroepork.. Groot Omroepkoor en sol. 22.00 Literama radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Meditatie. 22.50 NCRV-Voc.-ensemble: klass. en mod. liederen. 23.15 Vertolkers beluisterd, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Ik verbind U door praatje. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevar. progr. (Om 19.08 Paris vous parle.) 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: De Art Nou veau, Kunst van het Fin de Siècle, door Mevrouw E. Jellema-van Woelderen, wetensch. assistent Haags Gemeente museum. NRÜ20.05 Het Hooglied: Joodse ultz. 20.30 Jazzmuz. 21.00 Muso- nette: licht muz.progr. 21.30 Misbruik ln termijnen: doc. over Jeugdalcoholis- me 22.10 Stereo: Licht ork. 22.20 Bond zonder Naam: Dank U wel as jeblieft!. een programma van de Bond Zonder Naam 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Metro's Midnight Music: licht muz.progr. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e ïyn) van 18-20 uur. Voor maandag 1 april 1968. I. Manuel de Falla. 1. El Amor Bru- Jo (25 min.) Diana Eustratl, mezzo-so praan; Philharmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Fritz Lehmann. 2. El Sombrero de tres Plco6 (36 min.) Suis se Romande Orkest (met sopraan) o.l.v. Ernest Ansermet. II. Heitor Villa-Lobos. Choros nr. 6 (26 min.) RIAS Symphonie Orkest o.l.v. Heitor Villa-Lobos. III. Manuel Ponce. Conclerto del Sur (26 min.) Allegretto. Andante. Al legro moderato e festlvo. Andrès Se- govia, guitaar; Symphony of the Air o.l.v. Enrique Jorda. VOOR DINSDAG 2 APRIL J Hilversum 1. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass hoornconcert (gr). 7.30 Nws 7.32 Act 7.45 Stereo: Volksmuz.: Duitse volksliederen. 8.00 Vier mannequins, die op de internationale confectie- en tex tielbeurs Intercentex in de RAI in Amsterdam tot 3 april de verschillende modevormen voor de komende maanden laten zien. Links een avondtoilet, daar naast een Bonnie-look, dan een half-mini en geheel rechts een jeugdige sportieve mini-look. Nws. 8.11 NCRV-lied. 8.14 Gew. (gr 8.30 Nws. 8.32 Voor de hulsv 9 15 Piano-recital (opn.): klass. mod. muz. 9.35 Waterst. 9 40 School radio. 10.00 Theologische Etherleer gang. 10.35 Stereo: Viool en plano klas sieke en mod. muz. 11.00 Nws. 11.0 Voor de zieken. KRO: 12.00 Van twaal tot twee: gevar. progr. (plm. 12.22 W van het land; 12.26 Med, voor land- ei tulnb.; 12.30 Nws.; 12.41 Act.). 14.0 kaal middag-magazine. 17.00 Over heidsvoorl. T.V. in de Ned. Antillen Vraaggesprek van Cees van Maasdai met de heer C. Corsen. 17.10 Voor d kinderen. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend) 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.54 dag. AVRO: 8 00 Nws. 8.11 Radiojouri 8 20 Stereo; Lachte gr muz. (vervolg (Om 8.30-8.35 De groenteman.) 8.5 Morgenwijding. NRU. 9.00 Uitgebreid rep. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen e Renaissance (gr.). AVRO: 10.00 Voc de kleuters. 10.10 Arbeidsvlt.: populal verz.pl.progr (11.00-11.02 Nws.). 11.5 Beursber. 12.00 Stereo: Operaconcei (gr.). 12.26 Med. t.b.v. land- tuinb. 12.29 Overheidsvoorl Ultz. v de landbouw 12.39 Sportrevue 13.0 Nws 13.11 Radiojourn. NRU13.30 E Lichte Muze belicht: muz. van Nedei landse componisten. 14.25 Pri.x Italij mod. Tsjechische muz 14 .45 Rost rui of Composers: instr. forum, met muz. AVRO: 15.00 De paarse cheva lier. hoorspel, plm. 15.45 Beiaardspe mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Gitaam cltal: klass. en mod. muz. 16.25 Vcx de Jeugd. 17.15 The Dutch Swin, lege Band: Dlxielandmuz. 17.30 r 10 plus en 20 min; progr. voor de ti( ners. Hilversum 3. 240 m. en FM. VARA: 9 00 Nws. 9.02 NAR: Ne Art. Revue op de plaat. 10.00 Nw 10.03 Klink-klaar; zonder nonsen (11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.03 Zorr* tienerprogr 13 00 Nws. 13 03 Ekspre gevar. pl.progr. (14.00 Nws.). 15.C Nws. 15.03 Er- Jee- Em- Drie. 16i Nws. 1603-1800 Mix: licht pl.proc (17.00 Nws visie. NTS: 18.50 Pipo de clown. NT; 19.00 Journ. KRO: 19 06 Spit progr. voor de tieners, NTS: 20.00 J KRO: 20 20 In kleur: Russen ln ruimte: doc. van de NBC over ruimt vaart-act. van de Sowjets. 21.10 S kleur. De wrekers. TV-feuilieton. 22. Vanavond ln Nieuwspoort. Bond Zoi d«r Naam: 22.30 Dank U wel ast blieft!, progr. van de BZN. NTS 22 5( 22.55 Journ. Nederlaml II NTS: 18.50 Ptpo de clown. 19.00 Journ. 19.03 In kleur: Surinnn en cic Ned. Antillen, fllmrep. 19.15 V; gewest. 19 35 In kleur: I '21e eeuw Een nieuwe kijk (CB: Srod.) 20.00 Journ. 20.20 In kleu ubbelsplon: De verloren zoon. Tt feuilleton 21 10 Denk-Beeld: ontmo ting met personen en groepen 22 00 1 Mammoetwet: gesprekken. 22 30-22 Journ.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5