BECKERS GASHAARD! Fa. v. d. BURG 25 Nieuw monetair stelsel, echter zonder Frankrijk God roept ons op tot verantwoordelijkheid SVB-bestuur Studentenraad wandelnylons DRAMATISCHE WENDING „Welkom binnen" bii „Het Nieuwe Toneel" I.M.F.-kredieten gaan goud vervangen vooR f 428.- Oproep aan alle georganiseerde bouwvakkers in Leiden voor deelnemèn aan: Protestmars in Den Haag op dinsdag 2 april a.s. Bericht van inzet van Zijp LUGDUNUM LUGDUNUM Het leveren van ongeacht welke vloerbedekking is niet zo moeilijk Het vakykundig leggen wél WIJ KUNNEN BEIDE a irakvl F CORPEL alléén dinsdag en woensdag Adverteert in het Leidsch Dagk I LETDSCH DAGBLAD MAANDAG 1 APRIL Een huiskamer op de planken in de loofde van Mia, in de buurt was. die (Van onze correspondent) Hoewel Frankrijk niet met alle punten kon instemmen en daarom ook weigerde het slotcommuniqué te ondertekenen, is tijdens de monetaire conferentie in Stockholm een positief resultaat bereikt. Er werd een beslissende stap genomen om te komen tot de opbouw van een nieuw monetair stelsel. Op basis van de huidige officiële goudprijs zal een nieuw systeem wor den opgebouwd dat in de toekomst voor een belangrijk deel de rol van het goud in het internationale betalingsverkeer kan overnemen. Nadatin de voorbereidende conferenties was gebleken dat Frankrijk bij zijn eisen zou blij ven en een algehele reorganisa tie van het wereldgeldstelsel be langrijker vond dan een tijdelijke verlichting, nam de bijeenkomst van de 10 landen het afgelopen weekend te Stockholm een dra matische wending. Minister De- bré trachtte zaterdagmorgen in een speciale zitting van EEG- landen nog aansluiting te vinden voor het Franse standpunt, zodat een verzwakking van de onder handelingspositie van de EEG- landen ten opzicht van Amerika opgeheven zou kunnen worden, maar faalde. IJlgesprek niet De Gaulle In een daaropvolgend ijlgesprek niet generaal De Gaulle, waarby overigens tevens een Zweeds com promisvoorstel werd afgkeurd, vond er een merkbare verandering in de houding der Franse delegatie plaats. Verschillende delegaten pakten hun koffers en reisden af terwijl minister Debré een communiqué voorbereid de. Daarin nam hij afstand van de houding der deelnemende landen van de „Groep van tien" die zli. het es sentiële belang van deze monetaire conferentie hebben onderschat. Hij wees er op dat er weliswaar open hartig over de problematiek van de gouden standaard was gesproken, maar dat was gebleken dat hij in zijn opvattingen alleen stond. Het opti misme van de Nederlandse delega tie, dat vrijdagavond door minister Witteveen werd vertolkt, bleek dan ook slechts tendele gerechtvaardigd. Trekkingsrechten Men is er dus in geslaagd een nieu we valuta, de z.g. speciale trekkings rechten te verwezenlijken. Frankrijk weigert echter aan te nemen dat de Amerikanen er in zullen slagen of zelfs dit wensen om het tekort op hun betalingsbalans op te heffen en staat daarom afwijzend tegenover de nieuwe monetaire mogelijkheden. Minister Witteveen vertelde ons dat men zijn uiterste best had gedaan om Frankrijk alsnog mee te krijgen en dat zowel van Nederlandse als ook Duitse zijde hiertoe een aantal concessies werd gedaan. Het z.g. „op ting-out-systeem", waarbij de landen die deelnemen ook het recht hebben gekregen om zich aan de verplichtin gen der trekkingsrechten te onttrek ken, was eigenlijk bedoeld als een uitgestoken hand voor Frankrijk. Nu profiteren echter de andere landen ervan. Minister Witteveen wees er eohter op dat voor Frankrijk nu die weg openstaat om deelgenoot te wor den van het nieuwe verbond, temeer daar de onderlinge samenwerking van de „Groep van tien" rijke indus trielanden gewoon zal worden voort- Oordeel minister Witteveen Minister Witteveen zei verheugd te zijn over de gebleken saamhorigheid en goede verstandhouding der overi ge negen landen onderling. Het Fran se voorstel over het stemrecht dat ook als een knelpunt kon worden be schouwd, kreeg zelfs bijval van de negen anderen. Algemeen werd daarbij besloten de stemreohtmajo- rieteit te verhogen van 80 naar 85 bij besluiten die moeten worden ge nomen door het Internationale Mone taire Fonds 'IMF) speciaal met be trekking tot eventuele quota-verho gingen in het nieuwe systeem. Hier kreeg Debré alle steun van zijn EEG- collega's, hétgeen betekent dat een verzamelde EEG-groep een quofa- verhoging kan verhinderen. (de tegenstand alsnog van positie zou kunnen veranderen. De Franse wens binnen afzienbare tijd een nieuwe conferentie te doen plaatsvinden waar dan eindelijk, naar Debré zei, fundamentele problemen behandeld zouden worden, vond geen weerklank bij de overige negen landen. „Nu ik afscheid moet nemen van de overige deelnemers hopelijk voor korte tijd koester ik niet de il lusie dat de Franse economie onaf hankelijk is van de wereldeconomie", zei minister Debré, indien er moei lijkheden zullen rijzen, zal dit voor al le betrokken landen voelbaar zijn. In dien men nu zal overgaan met het aangrijpen der werkelijke essentiële problemen, is Frankrijk gaarne be reid hieraan een bijdrage te leveren". Resumerend zou men kunnen stel len dat Frankrijk in ieder geval met een psychologische zege uit de strijd is gekomen, een idee dat na het be ëindigen van de conferentie over heerst bij de deelnemers. De Stock holm-conferentie heeft dus niet ge faald, de rust op de internationale valuta-markt enigermate te garande ren. De Gaulle blijft daarentegen con sequent in zijn houding. De volledige uitwerking van het akkoord over de trekkingsrechten en de vereiste goedkeuring van de betrokken parle menten houdt in dat deze trekkings rechten op zijn vroegst in 1969 van kracht kunnen worden, waarbij zij op den duur het goud als basis van het wereldbetalings-verkeer zouden kun nen gaan vervangen. Johnson teleurgesteld President Johnson van de Ver. Sta ten heeft verklaard teleurgesteld te zijn over het besluit van Frankrijk om het communiqué van de conferen tie in Stockholm niet te ondertekenen. De Franse houding kwam echter voor hem niet onverwacht. grote zaal van „Den Burcht", vormde zaterdagavond een dankbaar decor voor de toneelvereniging „Het Nieuwe Toneel". Het blijspel „Welkom Bin nen" werd door deze amateurspelers op amusante wijze opgevoerd. Het verhaal speelde zich af in de salon van de rijke familie Tenhove, waar vader Willem Tenhove (B. Steenbergen), van minder goede hui ze, zich voortdurend aan zijn vrouw 'mevrouw Beekman) ergerde, die de beschaafdheid zelve was. Zijn dochter Mia (Dia Pieters) was niet minder arrogant en zo zag Tenhove zijn le ven steeds somberder in, vooral wan neer Charles (André Bey)de ver- hem steeds op zjjn foutjes wist te betrappen en hem dan allersmake lijkst uitlachte. De lach van Charles irriteerde hem bijzonder, daar deze een verbluffende gelijkenis vertoonde met het geluid van een geit. De slome butler Josef (H. Binnendijk) wist bij tijd en wijle niet welke kant hij uit moest, omdat hij steeds door iedereen tegelijk gecommandeerd werd. Het .drama" begon pas goed, toen de ouderloze nicht van Tenhove, Le- ni (mevrouw Koet) leterlijk de sa lon binnen kwam vallen en daar Mia stoorde, die juist bezig was de hand van de kunstschilder Frans Boogaard (Fred Koudijzer) te vragen. Leni, „Principieel is er geen verschil tussen periodieke ont houding en het toepassen van anti-conceptionele middelen. In beide gevallen gebruikt men zijn verstand. Ons ver stand is een zaak van Gods voorzienigheid. Ook de uitvin ding, het met verstand aangrijpen en met dankbaarheid ge bruik maken van de „pil" moet gezien worden als voor zienigheid Gods". Het zijn vooral deze uitspraken van ds. J. J. Poort in zijn voor dracht voor de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Ge zinsvorming op 19 januari in Nunspeet, waarvoor zeer velen de ze hervormde predikant te Kame- rik hebben geprezen om de moed waarmee hij de seksualiteit in een bijbels perspectief had ge plaatst. Zeer veel anderen be- Gezamenlijk communique De Nederlandse Studentenraad (NSR) heeft zaterdag in Utrecht een wekenlange impasse doorbroken en een nieuw bestuur gekozen dat uitsluitend uit leden van de Studenten vakbeweging bestaat. De SVB diende 'n motie in die het ontslag van 't bestuur en de benoeming van 7 SVB-bestuurskandidaten beoogde. De motie werd gesteund door de Studentenvakbewe ging en de Eindhovense Studentenmaatschappij (ESM) met een stemmenaantal van 23. hef gezamenlijke maar niet door Frankrijk ondertekende commu niqué dat na het besluit van de con ferentie verscheen, spreekt men er zijn tevredenheid over uit dat zowel Engeland als Amerika blijkbaar voornemens zjjn de ontoelaatbaar grote tekorten op de betalingsbalans weg te werken. De ministers beves tigen vastbesloten te zyn in hun sa menwerking, teneinde de stabiliteit wisselkoersen te garanderen, evenals een juist fungerend wereld - wisselsysteem gebaseerd op de hui dige officiële goudprijs. Minister Witteveen legde er de na druk op dat formeel een Franse aan sluiting nog mogclyk was, maar dat het wel als uitermate onwaarschijn lijk beschouwd moest worden dat de Franse regering na de geboden har- Tegen de motie stemden de Al gemeen Non-Politieke Studentenpartij het Delfts Studentencorps en zeven leden van het Nederland Studenten- Akkoord. tezamen tien stemmen. De studentenraad Drimerloo, Stud- '75, en enkele leden van het Neder lands Studenten-Akkoord onthielden zich van stemming. Direct na de stemming gaf de nieuwe president van de NSR, de heer Eduard Bom- hoff (Leiden) te kennen dat het be stuur zal worden uitgebreid. Naast de zaterdag benoemde NSR-bestuur- ders Bomhoff, Leo Damen (vice- voorzitter), Guda Oly (secretaresse sociale zaken), Henk Blomberg (se cretaris buitenland), Aad Groos (pen ningmeester), Paul Verhey (alg. be stuurslid) en Anneke Nolet (secre taresse) zullen binnenkort nog twee secretarissen onderwijs en een twee de secretaris voor sociale zaken wor den aangewezen. De heer Lakeman (ANPS) stelde in de discussie die aan de stemming over de motie voorafging, dat de NSR-biJeenkomst niet reglementair was en dat in de lancering van een vergadering en de beweegredenen die tot het indienen van de SVB-motie leidden, machtsmisbruik school. Naar zjjn idee is niet alles gedaan om overleg tussen de fracties mogelijk te maken, nadat de SVB direct na het vorige weekeinde al had besloten de eis van de absolute meerderheid te la ten vallen en met een relatieve meer derheid genoegen te nemen. Volgens de SVB-fractieleider Mid dendorp is men tot die beslissing ge komen omdat men meende een groter belang te moeten hechten aan de verwezenlijking van het nationaal congres dan aan het vasthouden aan de eigen mening. De NSA-fractieleider Verberg pleitte voor de motie: „Laten we de SVB een kans geven". tichtten hem van onbijbelse op vattingen. In een speciaal daarvoor belegde bijeenkomst van de PSVG zater dagmiddag in Gouda heeft ds. Poort een van vele zijden gewenste toelichting op zijn vorige toespraak gegeven. De vraag hoe de voorzienig heid Gods nog doorleefd kan worden als wij ook al Zijn kinderzegen in ei gen hand nemen samengevat „concessie of confessie?" stelde ds. Poort vooreerst ten aanzien van onze lichamelijkheid. Hy constateer de naast een overwaardering ook een opmerkelijke onderwaardering van het lichaam en liet daarop de taal van de bijbel horen. De bijbel vindt het lichaam niet goddelijk, maar ook niet duivels. Zij belijdt het lichaam als de schuilplaats van de grote da den Gods. Belijden en beleven wij het lichaam als zodanig? Want, al dus spreker, zo was het in het para dijs, het mannenlichaam en het vrou wenlichaam en God zag dat het „zeer goed" was. Het menselijk li chaam is daar vormgegeven gedach te Gods. In de zondeval is niet ons lichaam gevallen, maar ons hart. Vervolgens stelde ds. Poort de vraag ten aanzien van ons verstand waarmee wij met ons lichaam ple gen om te gaan, dus: is je verstand gebruiken werelds (concessie) of bij bels (confessie) Ook hier wordt over- en onder waardering aangetroffen. Ook hier spreekt de bijbel een eigen unieke taal. Daarin wordt het verstand niet op de troon gezet, evenmin in de goot geworpen, maar (evenals het lichaam zelf) tot „godsdienst" ge roepen. „Gij zult de Heer uw God liefhebben" (ook) met geheel uw verstand". Concessie of confessie geldt voorts de arbeid aan ons huwelijk. Veelal, aldus ds. Poort, is het christelijk hu welijk alleen maar een negatief hu welijk Negatief jegens de lichame lijkheid (hoe minder bloot hoe beter), jegens de seksualiteit (daar praat men niet over), negatief zelfs ten op zichte van de liefde. Terwijl het beminnen door Christus als hoogste eis werd gesteld is ont houding in de christelijkheid in feite' een „goed" geworden. Maar God roept man en vrouw tezamen: „zij zullen tot een vlees zijn", dat is de totaliteit van samen totaal mens-zijn, ook samen seksueel zijn, cohabiteren. Het zit hem stellig niet alleen in het gebruik van de middelen, het gaat er allereerst om hoe men met elkaar omgaat, om het hart. Onthouding? Wil men soms van de gemeenschap af? Dat is goddeloos. Of wil men van bepaalde (lichamelij ke) vormgevingen van die gemeen schap af? En van bepaalde metho den en middelen die deze lichame lijke uitingen van gemeenschap mo gelijk zouden maken? Men vrage zich af of er dan voor niets in de Heidelberger catechismus staat dat de almachtige God ons alle din gen. niet bij geval maar van zijn va derlijke hand. doet toekomen: alle dingen, geen enkel ding, geen enkele vinding uitgezonderd. Is het niet hoogmoed en eigenwaan zomaar te stellen, dat deze middelen „uit de duivel" zijn en niet van Gods vader lijke hand? Hoe weet men dat? God wil de onthouding niet. de onthouding die altijd weer de oorsprong heeft in de angst voor de ander vanwege ei gen schuld en tekort. God wil onze intermenselijke, horizontale gemeen schap. Hij is de God, niet van ont houding, maar htf is de God van de gemeenschap op duizenden manieren, de God van de liefde, de God van het geluk, de God die zo zelden meer ge preekt wordt. De vraag concessie of confessie geldt niet minder met betrekking tot de bewuste gezinsvorming. Is deze geen concessie aan de „wereld" eerst een huis, dan een televisie, daarna een auto en tenslotte mis schien ook on geen kind? Dat kan, maar zeer bewuste gezinsvor ming kan evenzeer waarachtige con fessie zijn, bijvoorbeeld de confessie van het tydelyke aardse welzijn van het kind. Vele kinderen vragen hun ouders: waarom hebben jullie zoveel kinderen dat ik daardoor niet verder kan leren? Onze God roept ons tot verantwoordelijkheid en mede-arbeid. Terzake van het laatste aspect het oordeel beklemtoonde ds. Poort in Nunspeet en nergens en nimmer tets anders te hebben be doeld dan: als het op oordelen aan komt, zjj alleen de Heilige Schrift de maatstaf. Ons interesseren slechts of wij in onze organisaties, partijen en ker- eveneens uit een minder goed mi doorzag onmiddellijk de benarde tuatie van de schilder en haar v I bulaire en uiterlijk deden de i gante Mia totaal verstijven en E aard in een complete lachbui' "j barsten. Mevr. Tenhoven eiste j volgens vam haar man Leni f manieren te laten bijbrengen - -1 mejuffrouw Claire Verhage (mev> Van Es). De ramp werd comi toer. Tenhove's zwager Robert J (Ben de Witt) ook nog een weekjes kwam logeren. Mia, ver op Boogaard, kreeg last van een i kusmanie, zodra haar verloofdi haar in de buurt kwam. Boogaard nam de taak op zich' hove te schilderen en maakte t* van de gelegenheid gebruik Lett hof te maken. Leni daarentegen Robert Deen voortdurend aan zijde. Door al deze drukte kwam men soneel tekort en Marie (Alie var werd aangenomen als kamerm Josef, de butler, bleek ontsteld, hij daar zijn ex-verloofde ontdl Toen Boogaard het schilderij 1 had. weigerde Tenhove het Boogaard liet het er niet bij 2 en zette het te koop in de et van een kunsthandel, onder het to „de vrek". Charles, die de j kusmanie van zijn verloofde beu pakte zijn koffers en wenste Mi amusant verblijf in de hel toe. Boogaard toonde zioh bereic schilderij-schandaal met Tenhov te praten en trof na de affaire Charles, Leni alleen in de salon. Van deze gelegenheid maakte hi bruik Leni ten huwelijk te vn Leni stemde daarin toe. maar slt op voorwaarden, dat Boogaard schilderij uit de etalage Met ve deren. Charles die intussen zijn kc had gepakt, vroeg na het vertrej Boogaard, in een naar zijn mening, vlaag van waanzin, Ler huwelijk, die niets anders kon jn dan weigeren. Mia had na het s^oll< daal van haar vader, alle liefde,, Boogaard verloren en kon Charj^. het laatste moment van zijn v^, j weerhouden. Het tweede hu^en kwam hiermee tot stand. Et Robert Deen had het er ookwa bij laten zitten en trouwde met,urv juffrouw Claire Verhage. Jen( Rond deze toestand liep nog Lebc de slome Josef achter zijn vlott^en rie aan en toen deze samen hetLatr derij, dat Boogaard inderdaad etalage had laten verwijderen,Mn nenbrachten, besloten ook zij nooI samen in het huwelijksbootje te^.^ pen. ruin De regie van dit stuk was in flen handen van mevrouw Koet. die mes gedurende veertien jaar aan D Nieuwe Toneel" verbonden is. gest De uitvoering werd beslotenttie een bal onder muzikale begeUder van het dansorkest „The Baronbrai een buit ken persoonlijk en waarachtig bijbelse maatstaven wensen te gen voor het aangezicht van onze En niet de traditie, hetzij de rc^ katholieke in de vorm van paus, q, uitspraken, hetzij de reformato^^ in de vorm van „beginselverkjijt gen" enz. Daar dienen wy vrifcal te zijn. Vrij voor het gezag v$>rui bijbel alleen. Fa/ulus schreef„Gnog tot vrijheid geroepen; gebruiWew vrijheid niet tot een oorzaak vabwee vlees, maar dient elkaar do<naaa liefde". Met. „vlees" wordt lem het lichaam bedoeld, maar de Te mens: het nog niet aan Christian bonden kind van God. veer Onder „werken des vleses" op staat Paulus. volgens ds. Poortped* ook geen seksuele uitspattingen^ zeer, maar „afgoderij. venyngVa^ en afgunstigheden" Daartegep1"311 staan de „werken van de geesBchr liefde, blijdschap en goedheid. 1 liefde woont gebiedt de Heer zi)*?61™ gen. hen Op de voordracht volgde eeiaI voerige gedachtenwisseling. a model 802 met thermostaat, zolang de voorraad strekt van f 598.- TIJDELIJK RAPENBURG 57 - TEL. 26556 Bussen vertrekken om half tien vanaf Kaasmarkt Offert hiervoor een snipperdag. Reiskosten voor onze reke ning. Vergoeding f 10, De gez. besturen A.N.B. en St. Joseph. Op vrijdag 5 april 1968 des avonds 7 uur in het Notaris huis te Leiden, Hogewoerd 144 AFSLAG van het navolgende perceel te LEIDEN: Het HERENHUIS met erf en tuin. Haagweg 43, groot 2,83 a. In bod staande op f75.000. Notaris W. F. Karstens. Apo- thekersdijk 34, Leiden telefoon 2366834880 en notaris Mr. O. G. Sap, Oude Delft 182, Delft. Telefoon 01730—21533. Haarl-straat 309, tel. 32082 OOK VOOR GAS VERWARMING Drukwerk besteld bij Handelsdrukkerij is uw beste visitekaartje Hendelsdrukkerij van het Leideoh Dagblad N.V. Witte Singel 1 - Leiden Telefoon 01710-280*1 - Toeetef V WONINGINRICHTING Oude Rijn 28 - Tel. 23431 - Leiden BEKROOND MET DE ZILVER HAMER 1962 -spec naadloos of met naad De beroem* Gerzon wondelnyloot: voortref. felijk ron kwaliteit, fantastisch loof In prijs. 30 denier, dus fijn-moor-sterk, met bdder- stops In boord en «een. Volmookte ponrorm - grote moten extra long. Zowel noodloot als mot nood. slechts 2 dogen extra loge prijs per 3 paar 5 J UHen 25838 Est) 5.70- andi U73 vera traaf UI Utre totai rs

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 12