Nieuwe aanval op uw portemonnee Jong zijn ouder worden TAPIJT Hebt u al een wasmachine en een koelkast? Dan nu een afwasmachine en wel ja, nog een strijkmachine MOEDERLIJKE OVERPEINZING VOOR BAD OF DOUCHE WiÈÊBÊBBL ZATERDAG 30 MAART 1968 Nu zo langzamerhand in elke keuken een koelkast en een wasmachine staan, berei den fabrikanten van elektrische huishou delijke apparaten met twee status-artike- len, een afwas- en een strijkmachine, een nieuwe aanval op de gezinsportemonnee voor. Op de Internationale Voorj aars- beurs, onlangs in Utrecht, leverde een twintigtal exposanten de eerste grote slag om de gunst van de consument. En daar blijft het niet bij, want de komende maan den zal de strijd met alle de reclame ten dienste staande middelen in volle hevig heid ontbranden. Copy-writers en reclame-psychologen zijn er op uit om zo veel mogelijk vrouwen te doordringen van het feit, dat zü, als zij de afwaskwast en de strijkbout nog hanteren, te eeuwigen dage be klagenswaardige schepsels zullen blijven. En dan de man. Zelfs de meest liefhebbende en zorgzame echtgenoot wordt door de heren fabrikanten par does in het beklaagdenbankje gezet, dat alles op beschuldiging van meer dan schandalige verwaar lozing en uitbuiting van zijn vrouw. Leest u de reclame-folders en de advertenties er maar op In die folders spelen veel elementen mee. Wat de afwasmachines betreft, is tijdsbesparing merk waardig genoeg niet het belangrijkste argument. Men voert de meest geraffineerde reden aan om de consument tot de aankoop van apparaat te bewegen n.l. door de vrouw te sug reren, dat zij haar gezin tekort doet met kwast en een afwasteiltje. „Natuurlijk doet u altijd de vaat, ook dit ondankbare werk u wel eens teveel wordt. Maar weet u, dat uw vaatwerk, ondanks alle moeite, niet echt schoon d.w.z. hygiënisch schoon wordt? Dit is ook niet mogelijk zolang u nog met de hand afwast, hoe vaak u ook het water ververst, een nieuw borsteltje en schone theedoe ken neemt. U zoudt zich trouwens de handen branden als u de vaat werkelijk hygiënisch schoon wilde hebben". Er is geen huisvrouw die niet ge voelig is voor dit brevet van onvermogen, terwijl het in feite natuurlijk onzin is, omdat u anders wel uw hele keuken in een laboratorium zou kunnen veranderen. GEEN BOETE programma mist enkel en alleen omdat zij moet afwassen. Wie zegt dat dat moet? Bestaat er soms een c.a.o. voor huisvrouwen, waarin staat dat het verplacht is dat 's nachts de barden schoon in de kast moeten staan? Als u uw afwas tot de volgende morgen in de keuken neerzet en er pas aan begint als man en kinderen de deur uit zijn, krijgt u geen boete van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen want de landelijke presi dente, mevrouw drs. J. Muher-Van der Wielen (Voorburg) doet het ook. Het speculeren op de ijdëlheid van de vrouw ls een zaak, die geen enkele fabrikant onbenut laat en wel omdat succes nu eenmaal bij voorbaat verzekerd is. „Geen afgebroken vingernagels en geen rode doorweekte handen meer!" is het meest aange voerde verkoopargument. Inderdaad hebben veel huisvrouwen door de steeds sterker wordende af- wasmiddelen last van ruwe handen, maar dat is een kwestie die gauw verholpen zou zijn wan neer men maar plastic of rubber huishoudhand- sohoenen en ten minste eenmaal per dag hand- verzorgingscrème zou gebruiken. In de reclameteksten die u de komende maanden via radio, televisie en de dames bladen zullen overspoelen, wordt tussen de bedrijven door de man als bordenwasser te grazen genomen. En daarmee is men dan meteen op een zeer teer punt aangeland. Heel wat echtelijke ruzies zouden zijn te voorkomen, wanneer de vrouw maar bereid zou zijn, haar taak als huisvrouw bij thuis komst van haar man te beëindigen om dan de verdere avond alleen een goed echtgenote en moeder te zijn. Vaatwasmachineverkopers beweren dat een huis vrouw met een kwast en een afwasteiltje nooit tijd heeft om na het avondeten gezellig een kopje koffie te drinken, dat zij haar visite en haar gezin in de steek moet laten en een leuk tv- NADELEN Het is duidelijk dat door het aanvoeren van aller lei secundaire verkoopargumenten de zakelijke argumenten minder sterk zijn. De Nederlandse Consumentenbond, die deze zomer een aantal vaatwasmachines liet testen, kwam tot de con clusie dat géén van de onderzochte exemplaren het servies en bestek voor 100 procent schoon wast. Bij de test bleek verder dat de vaat die de hele nacht in de machine heeft gestaan er meestal goed droog uitkomt, maar dat dat niet het ge val is wanneer men de machine leeg haalt zo dra ze is afgekoeld. Een afwasmachine kan echter een uitkomst zijn voor de gehuwde werkende vrouw of voor de moe der van een groot huisgezin. Maar voordat men tot Kom er ACHT-er 1. emmer 2. pijp van vrouw 3. lamp 4. lepeltje uit kopje 5. jongetje links heeft knoopje meer 6. kers minder op taart 7. slot in deur 8. etiket op flesje de aanschaf overgaat moet men wel weten, dat ser viesgoed met een decor dat óp het glazuur is aan gebracht er in de machine niet fraaier op zal worden. De decoratie vervaagt of verdwijnt op den duur zelfs geheel. Ook met plastic servies goed is het oppassen. Alleen als het hittebesten dig is, mag het in de machine worden behan deld. Met zeer fijn kristal kunt u zich het beste helemaal niet aan de machine wagen. En ten slotte horen messen met niet metalen heften of van ouderwetse tweedelige makelij niet in de af wasmachine thuis, omdat de hechting van 't heft en het lemmet los laat. Voorts moet men er rekening mee houden dat spinazie, puree en eigeel zeer moeilijk afwasbaax zijn en dat er door niet onthard water soms vlek ken op het servies kunnen ontstaan. Voor de niet al te kritisch ingestelde huisvrouw wegen al deze nadelen echter niet tegen de voordelen op. Te meer omdat het beladen van een afwasmachine slechts 2Vz tot 6V2 minuut in beslag neemt. Naast de aanschaffingskosten verdienen ook de gebruiks kosten aandacht. Aan elektrioiteit, afwas- en na- spoelmiddel geeft men 20 tot 50 cent per afwas uit. Daarbij komen nog de kosten van het wa ter. Het kan voordeliger zijn om één keer per dag in een grote machine af te wassen, dan twee keer in een kleine. Laat u echter nooit tot de aankoop van een vaatwasmachine verleiden wanneer u ©r niet absoluut zeker van bent dat een serviceapparaat u bij alle eventualiteiten ter beschikking staat, een niet gespecia- liceerde elektro-technische reparateur zal u namelijk bij een defect niet kunnen helpen. OPLEIDING Aan werkelijk eerlijke voorlichting door de fa brikant ontbreekt het ook bij de strijkmachines, die eveneens voorbestemd zijn om nog voor deze zomer bestsellers te worden. De strijkmachines werden op de markt gebracht om daardoor de volauto matische wasmachines beter te kunnen verkopen. Door de wasautomaat doen de meeste huisvrou wen de „was de deur niet meer uit" en zitten daardoor met veel strijkgoed. Zolang u zakdoeken, tafellakens, beddelakens, slopen en handdoeken door de strijkmachine haalt, is er niets aan de hand; de moeilijkheden beginnen pas met de kle dingstukken. Het is te enen male onmogelijk om dameskleding in een strijkmachine te strijken om dat u de bustenaden nooit goed krijgt. Herenover hemden leveren door de manchetten een probleem op en bovendien vindt niet iedere man het pret tig om een overhemd aan te hebben waarvan de mouwen een vouw hebben. Wanneer men in aanmerking neemt dat het per soneel bij de testafdeling van het Instituut voov Textieüreiniging TNO een speciale opleiding krijgt om met strijkmachines om te gaan, dan is het wel duidelijk dat 'n huisvrouw zonder zo'n cursus onmogelijk tot dezelfde resultaten kan komen die zo juichend in de prachtige kleurenfolders worden vermeld. ADVERTENTIE Wie grote kinderen heeft, kan er op rekenen dat 's avonds om een uur of elf, zeven of acht twennies over je heenvallen, roepend: „Hè ja, heeft u koffie, we zijn verkleumd! Fijn lek ker". En een uur later verdwijnen ze weer, joelend en schreeuwend, duwend en lachend en daar sta je dan met een tafel vol vuile kopjes, een vloer vol kruimels, een hoofd dat tolt van de slaap en een hart vol geluk. Ze komen, ze gaan: de vrienden, de vrien dinnen. Ze vallen binnen en stormen weer weg, ze brengen vrolijkheid en rommel en le vensvreugde, en lawaai en jeugd over je drem pel, ze kondigen nooit hun komst aan en ver trekken als je juist een schaal hapjes hebt geïmproviseerd.ze doen maar. En het is heerlijk dat ze maar doen, het hoort bij hen. Hoe informeler, en impulsieverhoe heerlij ker ik het vind. Mijn generatiegenoten zijn zo akelig voorzichtig en beleefd, terivijl geen enkele beleefdheid in de verste verte is op gewassen tegen één sprankje spontane leven- Maar behalve de uitbundigheid van de vriend schappen, en het machtige geluk van de vro lijke verrassing, brengen de grote kinderen nog een element in huis: leed. Hun eigen ADVERTENTIE In veel kwaliteiten, veel kleuren Van vreemd voordelig tot net niet duur Legloon f 15,— per kamer. AFD. WONINGINRICHTING Herenstraat 77 - Tel. 24502 verzwegen leed. Verschrikkelijk diepgaand verdriet is dat. Ze kunnen er niet van sla pen, ze loeten niet wat ze moeten beginnen, ze kreunen, buigen door, smeken om ver lossing het is een leed dat niet te dragen is het is: liefdesverdriet. Geen maand gaat voorbij of één van mijn kinderen wordt door dat leed besprongen en er door verpletterd. Ze praten er niet over allicht niet, maar de doorwaakte nachten, de vermorzelde hoop staan op hun gezichten te lezen, klinken door in doffe stemmen, dempen hun gebaren - en voetstappen. Ach lieve mensen, denk ik dan geschrokken, 't is weer zo ver. Het meisje heeft naar een andere jongen gelachen! Zie de zoon, in alle staten van vertwijfelingto taal gebroken. De volgende dag lacht hij weer (waarschijn lijk heeft zij nu tegen hem geknikt en niet tegen die ellendeling van een andere jongen). Hij knalt opgewekt met deuren, ziet de toe komst stralend tegemoet, vindt het leven fijn, en zingt het hoogste lied op de W.COm een week later opnieuw in elkaar te plof fen, hologig in de verte te staren, niet in staat om nog één lichtpuntje aan het ge vloekte leven te ontdekken. Je bekijkt het op een afstandje, en je denkt: Ach wat is het zalig om zo jong te zijn, om door zo'n banjert van gevoelens heen te gaan om zó hevig te lijden aan niets en zó gelukkig te zijn met wéér niets. En oef! wat is het verschrikkelijk lang geleden dat ik zo reageerde, zo leed, zo lachte, zo heen en weer werd geslingerd tussen vertwijfeling en barstende vreugde. Wat is het nu stil in mijn binnenste verrukkelijk stil! Eigenlijk is het wel fijn dat het zo stil is ge worden. Daardoor heb je tijd, aandacht en rust gekregen voor andere dingen: voor me demensen, voor je werk, voor dieren, voor de ganse wereld die trillend van spanning om je heen staat. De hel van de liefde heb je achter je gelaten; ivat overbleef was het rustige, warme vertrouwen op de loederhelft wiens grillen en luimen je zo goed kent dat ze je niet meer in verwarring brengen. Maar eens ben je er ook doorheen gegaan, door die hel. En je dacht dat je de eerste en enige was want het kwam zo hard aan! Dat vinden de grote kinderen ook. Zij heb ben het gevoel dat voor het eerst in hon derdduizend janr geschiedenis een jong mens wordt getourmenteerd door liefdessmarten en liefdesverrukkingen en dat uitgerekend zij die jonge mensen zijn! Zij beleven het voor het eerst en dus is het de eerste-keer-in- de-wereld. Dat zesmiljoen volwassenen om hen heen het ook doormaakten, geloven ze niet. En dan denk ik aan wat allemaal nog vol gen zal, als de geschiedenis zich ontwikkelt zoals dergelijke geschiedenissen zich meestal ontwikkelen. En hoe ze dan ook aan nestje- bouwen en carrièremaken gaan denken, en boeken over kinderopvoeding gaan bestude ren, en tot de verbijsterende ontdekking zul len komen, dat ouder worden 'n duur goed is, waarvoor hard gewerkt moet worden, en dat er woonruimte-problemen bestaan, en dat verantwoordelijkheid voor een gezin niet al leen op papier bestaat en. Heel langzaam zullen ze dan ontdekken dat hun problemen dezelfde problemen zijn van iedereen, dat ze niet zo uniek, buitensporig en ongewoon zijn als ze aanvankelijk dach ten en dan pas worden ze rustiger, en be leefd en voorzichtig en saai. Ik hoop nu maar dat het niet te snel zal gaan, dat ze nog vele jaren onbekommerd zullen lijden en lachen, woelen en zingen, zacht huilen of woest door de kamers stam pen. Jong zijn duurt toch al zo kort! THEA BECKMAN Het luxe schuimbad tegen normale prijs De luxe ven weelderig koesterend schuim. De luxe ven flonkerende flacons. De luxe van diep-fonkelende tinten. £n de htxe uan keus uit nier baioeerende geuren en kleuren. Voor wie prijs stelt op de hixe van een in dividueel schuimbad is er nu Gelbe Rose. Kies uw favoriete geur en kleur't roman tische Gelbe Rose, het exquise Orchidee, het delicate Daphne of de frisheid van Citrus. Betaal toch de normale prijs. U weet het nu: 't is Gelbe Rose. De nieuwe luxe serie individuele badpreparaten van internationaal niveau, tube 3,95 - flacons van 6,75 tot 21,50 Gelbe Rose heeft ook crème-bad (speciaal voor droge huid), >bath-lotion, fijne toiletzeep en speciaal babybad. Gelbe Rose heet in andere landen Badegold. M

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9