Nederlands serum tegen afstoting transplantaten Charlotte Frauchiger: fantasie en ordening Binnen 2 jaar EXPOSITIE IN ACADEMIE: Geroemd op 'tSchrijversbal Opening Boekenweek Amerikaans oordeel: Nederlandse economie blijft bloeien Orgaanoverplanting wordt minder riskant Nieuwe Doelen-orgel heeft bezwaren 80 Hooggeëerd publiek provocatie - stroom 1ATERDAG 30 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD Charlotte Frauchiger uit Bern, echtgenote van de hoogleraar de neurologie prof. dr. Frauchiger, zelf ook kunstenaar die ich o.a als beeldhouwer naam verwierf, exposeert haar origi- ele schilderijen onder auspiciën van het Leids Academisch .unstcentrum in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Een ijzonder artistieke vrouw. Opgevoed in het v.m. Indië, verlochenen zich in haar bij uit lek kleurige werken de oosterse invloeden speciaal Japanse niet. Het ia een ware vreugde van haar iomposities, die zich als „kwadraten" .kakemono's" aan U presenteren ennia te nemen. Het sterk positieve arakter ervan is onbetwistbaar. De asis van haar oeuvre vindt voor een root deel haar oorsprong in het sit, dat zij zich, als assistente van aar man met de z.g. „hersencou- flW, es" bezighield. In de ontleding van Ie hersenen ontdekte zij merkwaar- igerwijs dezelfde formaties als in de orstmossen en zwammen, waarvan haar vergrote impressies de rillige vormen in contrasterende leuren vastlegde. Wetenschappelijk loet deze overeenkomst nog nader oanalyseerd worden. Gelijk gezegd, oosterse motieven, Is remdnicenties aan haar jeugd, revaleren. Naast een uitgesproken oorliefde voor de tropische vegeta te, spreekt er een innige verbonden- eid met het oerwoud uit, vastge- gd in een rijkdom van variatie en iijde, frisse kleuren. Men kan het opmerkelijke werk m Charlotte Frauchiger, die haar nderricht ontving bij de vermaarde Iwitser Augusto Giacometti, rekenen int de waarachtige kunst, waarin zo- rel fantasie als minutieus rechtma- Ige ordening en realiteit om de voor- ang strjjden. In hoge mate muzikaal bovendien eet zij aan haar harmonisch opge- ouwde impressies ook een poëtische, men wil, ondanks het moderne ka- akter, romantische sfeer te verle en, vóór alles toch steunend op een ile basis. Mill ADVERTENTIE Een gele gicte, 2 belastingalma nakken, 3 sigarenmerken en de nieuwste uitgave van snack- expert Smiths. U weet wel: de wordt-altijd-vervolgd lekkernij voor alle leeftijden. Een der verrassend fraaie kakemono'svan Charlotte Frauchiger. (Foto L.D./Holvast) Een enkel stilleven gaan wij liever stilzwijgend voorbij. Het is haar spe cifieke genre niet Maai- zodra Charlotte Frauchiger op haar eigen domein komt, dat Zich subliem uit de de „Kosmische Bildungen auf Steim", weten wij, dat hier een kunstenares aan het woord is, die, vervuld van een esthetische schoonheidsdrang en een hartstocht voor het coloriet, waarin speciaal de bloemen fascine rend aandoen, haar sterkste uitdruk kingskracht vindt. Van haar palet straalt een ongemene, lichtende glans uit. In onloochenbare harmonie met deze van aangeboren levensdrift sprekende getuigenissen van een vrouw, die intens het hogere wil die nen, zijn de prachtige foto's van prof. W. Th. Daems en mej. R. van Crevel uit de zich in het Prentenka binet van de Leidse Universiteit be vindende collectie .Fotografie en We tenschap", allerlei vergrotingen tot in het 500000ste toe van ob jecten, waaraan een apart weten schappelijk hoofdstuk gewijd zou kunnen worden. Opnamen, door mid del van de elektronenmicroscoop, die een ongekende wereld vol wonderen voor U openen. Men kan daar tot 25 april van kennis nemen. H. Straatgevechten in Tokio Ongeveer tweeduizend studenten van de linkse organisatie „Zengaku- hebben donderdag in 't centrum Tokio een bloedig gevecht gele verd met de Japanse politie. De stu denten deden een aanval op het Amerikaanse legerhospitaal waarin binnenkort gewonden uit Viet nam verzorg d zullen worden. Een groepje van 50 studenten slaagde er in de terreinen rond het ziekenhuis binnen te dringen, waar zij echter door de politie werden gearresteerd. In totaal zijn 169 studenten aange houden. Ruim 100 politiemannen, studenten en toeschouwers liepen verwondingen op. De „slag" heeft tien uur geduurd. De studenten, die al eerder bij het hospitaal betoogd hebben, willen met hun acties pro testeren tegen het overheidsbesluit dat de bouw van dit hospitaal moge lijk maakte en waardoor volgens hen Japan nauwer betrokken zal worden bij de oorlog in Vietnam. Orkest van Swaap in Hazerswonde Judith de Lima: capabele soliste Het goed bezette concert van he Westnederl. Symf. Orkest in het Ge meentehuis, mogelijk gemaakt door de Culturele Commissie Hazerswou- de, had als openingsstuk de ouver ture „Iphigeneia in Aulis" van Gluck. Deze ouverture heeft klassieke waar de, vooral door de groepering van de drie karakteristieke en vormkrach- tige hoofdthema's. Het WNSO blijft in 'n opgaande lijn wat de kwalitatie ve presentatie van de programma's betreft, ook op het stuk van de aan trekkelijkheid van die programma's zelf. Soliste was Judith Lima, die onder leiding gestaan heeft van mevr. Dresden, Wim Quispel en Her' man Schey. Voor haar was <de con certaria „Ah, Perfido" ingestudeerd uit de tijd, dat Beethoven met de ge dachte speelde, een Italiaanse opera te vervaardigen. Alleen een ervarei sopraan kan deze goed zingen. Met' terdaad heeft hier een capabele zangeres op het podium gestaan, egaal in de timbrering, het klank rijkst in het lage register. Uitstekend werden de gevoelswaarden getroffen. Na de pauze wachtte haar nog de solo, te delen met de klarinet. Schuberts „Hint auf dem Felsen", altijd dankbaar geflankeerd door Ro- samunde-muziek, eveneens van Schu bert, en Mozarts ouverture „Entfüh- rung". Daaraan waren zeven kleu rige, zeer gevarieerde en onderhou dende Russische Volksmelodieën van Ljadof voorafgegaan, Sam Swaap zal wel over alles te vreden geweest zijn! V. (Van onze correspondent) De „upper ten" van literair Nederland heeft gisteravond en vannacht op een schrijversbal in het Amsterdamse Stedelijk 'VClïl* Opvangcentrum voor alcoholisten (Van onze Haagse correspondent) Maandag 1 april begint het consul tatiebureau voor alcoholisme in Den Haag met een voor ons land unieke combinatie: in het pand Hogewal 14-15 zal dan zowel het bureau van deze instelling als een dag- en nacht verblijf vor twaalf patiënten zijn ge huisvest. Daarmee is een opvangcen trum voor alcoholisten tot stand ge komen, dat tot doel heeft de over gang voor alcoholisten, die een kli nische behandeling hebben onder gaan, naar een leven zonder alcohol gemakkelijker te zullen maken In het opvangcentrum, waar de patiënten zullen verblijven nadat zij hun dagelijkse arbeid hebben ver richt, zal vooral aandacht worden be steed aan het op gang brengen van de besteding van de vrije tijd. ontstaan doordat cafébezoek is weggevallen. De opnameprijs voor dit opvang centrum zal tegen de f30.- per dag liggen. Deze kosten komen voor re kening van de patient. Wanneer de ze niet in staat is om te betalen kan de bijstandswet uitkomst brengen. Gestadige groei De Nederlandse economie blijft groeien en bloeien, hoewel de infla tiedreiging het grootste economische probleem blijft, zegt het Amerikaan se Departement van Handel. Voor 1968 wordt een reële groei van het bruto nationaal produkt van 3.5 verwacht, aldus het Departe ment. Het Departement schrijft verder: „Het feit dat de betrekkelijk klei ne Nederlandse economie een gesta dige koers blijft varen ondanks de grillige bewegingen van hun veel grotere Duitse en Britse buurstaten heeft de laatste maanden nieuwe luister bijgezet aan de Nederlandse staat van dienst." „De kansen zijn goed, dat de ex terne invloeden in de komende maanden per saldo gunstig zullen zijn voor de Nederlandse belangen. Inplaats van een afremming kan een gestadige, en geleidelijke economische groei geconstateerd worden. De wel standsnormen blijven stijgen hoewel anderzijds een automatische inkrim ping van het aantal bedrijven kan worden geconstateerd en de regiona le economische herstructurering voortgaat." De belangrijkste binnenlandse eco nomische kwestie, waarmee de Ne derlanders in 1968 worden geconfron teerd is de inflatie van lonen en prijzen. Het ss typisch Nederlands, dat de grondtslag voor maatregelen eerder de stijging van de betalings balans dan van de kosten van le vensonderhoud moet zijn. Over twintig maanden kan het Nederlands serum tegen af stoting van transplantaten bij de mens volmaakt zijn. De hier over zeer verheugde staatssecretaris voor Volksgezondheid, dr. R. H. Kruisinga, kondigde dit bericht gistermorgen aan met de mededeling, dat van rijkswege voor het afsluitend on derzoek naar en de produktie van dit serum een bedrag van een half tot één miljoen gulden beschikbaar is gesteld. Dit zoge naamde anti-lymfocyten-serum (ALS) zal in nauwe samenwer king worden vervolmaakt door het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis te Amsterdam, het Radiobiologisch Instituut TNO te Rijswijk en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Bilthoven. Via paarden Grondstof voor het menselijke ALS is een der twee soorten witte bloed lichaampjes. dat te Amsterdam uit Frause literaire prijzen toegekend De Franse „Société des gens de lettres" heeft haar jaarlijkse prijzen toegekend aan Jean Fougère voor zijn gehele werk, aan Marie Ebre voor „Fourquoi Cologne" en aan Henriette Jelinek voor haar roman „La marche du fou". De in 1914 geboren Jean Fougère heeft, verscheidene novel'lenlbundels, romans en essayes geschreven. Uitbanning van rassendiscriminatie door donors afgestaan; bloed wordt gewonnen. Ruim negen/tig percent van dit bloed blijft bruikbaar voor andere medische doeleinden. De grondstof wordt vermeerderd in het bloed van paarden van het Instituut te Bilthoven. Het zo vermeerderde menselijke ALS-serum wordt uit hoe veelheden van plm. 18 liter bloed per zes weken per paard teruggewonnen en uitgeprobeerd in het TNO-instd- tuut te Rijswijk. Men is ervan over tuigd, dat dit serum geen giftige bij verschijnselen zal vertonen. De bij het project betrokken geleer den zijn ervan overtuigd, dat over twintig maanden, by gebruik van het Nederlandse ALS, weefsel- en or gaantransplantaties zonder gevaar van afstoting door chirurgische teams zullen worden verricht. Dan zal toepassing van chemische midde len. met ongunstige bijwerking om afstoting te onderdrukken, wellicht geheel overbodig zijn. Bij het onderzoek zijn de direc teur-generaal van het RJV dr. J. Spaander en de directeur van het Laboratorium voor Immunologie van dit instituut dr. H. H. Cohen even nauw betrokken als prof. A. J. J. van Loghem, directeur van het Centraal Laboratorium voor Bloedtransfusie te Amsterdam en prof. dr. D. W. van Bekkum, directeur van het Radio- Biologisch Instituut. Ondertussen is dr. Eysvoogel van het Centraal Laboratorium naar Kaapstad vertrokken om het thans reeds vervaardigde voorlopige men selijke ALS-serum, dat in dit sta dium nog ongeschikt wordt geacht voor gebruik op mensen, te beproe ven bij orgaantransplantaties op Ba vianen. Voorts zal dr. Eysvoogel adviezen geven met betrekking tot de immu nologische problemen rond orgaan- transplantaties. Staatssecretaris Kruisinga noemde het uniek in do. wereld, dat samenwerking tot stand i» gebracht tussen drie hoog gespecia liseerde instituten in één land. Niet duur Het Nederlandse menselijk» emtd- lymfocytenserum dat over twintig maanden beschikbaar komt, zal vol gens schattingen niet bijzonder kost baar zijn. Per transplantatie rékent men voorlopig met een gemiddeld» van f 150. Het is echter nog niet be kend of patiënten, die transplanta ten ontvingen, voor kortere of lan gere tijd met het serum zullen moe ten worden behandeld. Dat zal van geval tot geval bekeken moeten wor den. Grandioze presentatie (Van onze kunstredactie) Orgelbouwer D. A. Flentrop had beslist op het podium van De Doelen geroepen moeten worden. Zijn compositie „Het nieuwe Doelenorgel" ging in première ten aanhore van heel orgelspelend en -bouwend Nederland. Museum het spits afgebeten van de 33ste Boekenweek. Ook de minister van C.R.M., mej. M. Klompé, en de burgemeester van de hoofdstad, dr. I. Samkalden, woonden het feest bij. Het feest, waarvoor rond 750 per sonen een hoogst exclusieve uitnodi ging hadden ontvangen, kwam met enige moeite op gang. I.v.m. tv-op- namen bleven de deuren van het „Stedelijk" tot precies half tien ge sloten, zodat zich een lange rij van wachtenden vormde. Maar na een tijdrovende défilé langs een jury on der voorzitterschap van de als pacha vermomde Bezige Bij-directeur Geert Concert Crescendo te Noordwijk Onder de strenge leiding van de bekende dirigent Alb. Mey gaf „Crescendo" haar jaarlijks zaalcon cert in het Lido-theater. Opvallend was de grote houtbezetting. Wij tel den o.a. 11 klarinetten en twee flui tisten. Wat ook opviel waren de vele originele werken voor Harmonie ge schreven, o.a. 2 werken van Van Lynscfhoten, K. van Dyck en Phil lips. Van Lynschoten schreef „Vas- tenavondmuziek," een verwerking van folkloristische liedjes en een Potpourie van oud-Ned. volksliede ren „De Geuzen in de Bomler waard." Een „Introduction and Ron- okl' van Van Dyck bleek uitstekende muziek te zijn voor Harmonie. Voor al de themaverwerking van het Ron do was heel goed geïnstrumenteerd. Behalve twee marsen hoorden wij nog een Trumpet Fiësta van Phil lips magnifiek door twee trompet tisten gelbazen, „Lady of Spain" werd een verrukkelijke Tango. Ook de Oklahoma-selectie werd een suc ces. Alb. Mey en zijn mannen kunnen op een zeer geslaagde uitvoering te rugzien. Na de pauze de onmisbare Drumband onder B. Aartse, film. En natuurlijk et dansje! Lubbex-huizen, die de fraaist geklede dame moest aanwijzen, kon het feest beginnen in de door leerlingen van de Rietveldacademie en Metten Koorrx- stra versierde zalen. Tot vroeg in de morgen werd daar op muziek van zes orkesten en een speciale boekenkapel die door auteurs gevormd werd, gedanst. Naar onze parlementaire redactie verneemt, kan het verdrag, dat sinds 1965 de staten verplicht ras sendiscriminatie op hun grondge bied uit te bannen en strafbaar te stellen, nog steeds niet door het Ne derlandse parlement worden goedge keurd, omdat de Raad van State de door het kabinet opgestelde wetsont werpen tot goedkeuring en uitvoering van het verdrag niet wenst te accep teren. Het hoogste adviescollege van de Kroon heeft ixi december de wets- oxxtwerpen naar minister Polak vaxx Justitie teruggestuurd, omdat het principiële bezwaren had tegen het uitvoeringsontwerp. Enkele bepalin gen gingexx de Raad van State veel te ver. De uitvoering van het ver drag tegen rassendiscriminatie i« nu in ons land ernstig vertraagd. Het kabinet, dat aan deze vertra ging geerx bekendheid wilde geven, wordt nu echter door vragen van zes tweede kamerleden (gisteren ge publiceerd) tot een verklaring ge dwongen. Van Nievelt, Goudriaan Ontslag voor man Het wegvallen van de „Black dia mond line" en de recente vex-koop van twee schepen heeft bij de rede' rij Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Mij. geleid tot een x-eor- ganlsatie, waardoor aan 80 werkne mers ontslag moest worden aange zegd. 't Betreft zowel het kantoorper soneel als leden van de ondex-houds- I dienst die in zijn geheel is opgehe ven. Overwogen wordt nog het ont slag van 15 hofmeesters en enkele elektriciens van de vloot. Het „Lentefestival", een serie culturele manifestaties, opge zet door de gezamenlijke studentenverenigingen onder de naam „LEF 68", beleefde gisteravond in de Stadsgehoorzaal de voor stelling van „Hooggeëerd publiek", die in het programma als het „klapstuk" van „LEF 68" was aangekondigd. Het stuk is een „Publikumsbeschimpfung", een spreekstuk van Peter Handke, er werd gespeeld door Toneelgroep „Theater". Het programma voorziet ons van de volgende verhelderende in leiding: „Hooggeëerd publiek" is een ho- xxende afrekexxdng met het gedachten- loze „gebruikmaken" van het thea ter, een tirade tegen de conventies vaxx het toneel, tegen de poeha van d'e toneelfabriek, tegen de zogexxaam- de mystiek van het toneelspel en vóór alles tegen de traditionele wijze waarop toxxeel ontvangen wordt: kortom: een tirade tegen ver- tolkei-s exi critici, tegen het publiek, dat naar de schouwburg komt om een avond theater te beleven omdat dèt altijd als de zin van het theater is voorgespiegeld. Het publiek zal niet alleen in zijxx vex*wachtigen worden teleurgesteld, maar bovendien in de zen worden gefopt, gehoond, aange vallen, uitgescholdexx". Handke zelf zegt hierover, dat hy gegrepen is door de werking van de „beat" en deze beatmuziek als het ware wil „verworden". Hij weigert zijn vooringenomenheden tegen mis standen of machtsgroepen te verwer ken in een verhaal met een estetische vormgeving, maar slingert het in de vorm van eindeloze monomane ver voeging de zaal in. Tot zover dan de bedoelingen. Wat die uitwerking ervan betx-eft, hier onttrekt zich om te beginnen de uit spraak of de vertolikixig de juiste was, viljwel geheel aan ons oordeel. Ge lukkig verzekert Handke enkele ma len nadrukkelijk in zyn tekst dat er niet wordt toneelgespeeld, zodat wij ons van een oordeel over iets wat ex- duidelijk niet was ontslagen mogen achten. Het woordenslagveld tenslot te in zijn geheel overziend kan 6lechts worden vastgesteld, dat deze uitdaging aan het publiek alleen hier en daar in het begin weet te boeien, terwijl men later, versuft door de ir riterende woordinferenties, nog slechts geneigd is tot een wat lande rig verzet. Een discussie na de pauze tussen publiek en spelers bracht o.m. aan het licht, dat enkele spelers menen, dat dit stuk zou bijdragen, via de provocaties, tot een sterkere mate van persoonlijk bewustzijn bij het pu bliek, tot een meer duidelijke publie kelijke inspraak In theater- en re pertoirevernieuwing. Voorlopig liet het publiek van zyn kant echter nog duidelijk blijken niet van plan te zijn met illusiearmoede genoegen te ne men door de in het programma ge bruikte term „klapstuk" meer met de hutspot in verband te brengen dan met applaus B.H. jr. Arle Keijzer, de vaste orga nist van De Doelen, heeft zijn ruim 2000 toehoorders op gran dioze wijze laten horen over welke magnifieke eigenschap pen het nieuwe instrument beschikt. Hoe Rotterdam ver rijkt is met een klasse-orgel van formaat, dat zowel solis tisch als in samenspel met het orkest zijn taken volledig aan kan. Allengs steeg en groeide de bewonde ring voor orgel en concertgever. Was er in Bachs grote E mol Prae- ludium en Fuga, waarmee Keijze* het concert begon, nog sprake van gejaagdheid ln het spel, waardoor de voordracht van dit moeilijke werk aan voorname zeggingskracht inboet te, na de pauze hervond Arie Keijzer zichzelf en zijn instrument volkomen. Olivier Messiaens „Dieu parml nous" werd het hoogtepunt van orgelpracht van riffinement in klankregiêtratia en van Keijzers verblxxffende orgel techniek. Louis Tocboschs „Changement» voor orgel en orkest" ging in pre mière. Arie Keijzer en het Rot. Plxil- har. Orkest onder Edo de Waart heb ben het werk alle klankkleur gegeven waarom de dialoogvorm ervan vraagt. Arie Keijzer improviseerde hierop heerlijk op een thema van Piet van den Kerkhoff. In een drietal orgelkoralen van Bach liet hij het Doelenorgel als „kerkorgel" horen, waarna hij ln sa menspel met het Rot. Philhar. Orkest ln Handels bekende F dur Concerto tal van fraaie klankmogelijkheden benutte om aan te tonen hoe fijnzin* nig het nieuwe Doelenorgel ook ln zijn details is afgewerkt. Organist Arie Keijzer

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19