Uitgebreide discussie over de scholenbouw Koning Victor Emanuel .ondergeschoven kind'? Compromis bereikt in „Groep van tien EMEENTERAAD VOORSCHOTEN Een verdwenen testament Bouwvakkers demonstreren dinsdag Forse straffen geëist in liasjiesj-zaak HDCWl iliOPHAALDIENST. CONFERENTIE IN STOCKHOLM: Frankrijk betrokken bij de besluiten TERDAG 30 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA M financiering van een 14-klassig jlgebouw in de wijk „Noord-Hof- een voorstel van B. en W. van schoten, dat eerst kort voor de svergadering van gisteravond de openbaarheid werd prijsgege- vergde veel discussie en beraad ens de gehele Voorschotense met deze financiering ak- ging. Pels (PvdA) beet de spit af a hem volgden de andere frac- orzdtters. De heer Pels deed een ;pe aanval op die autoriteiten, Voorschoten onmogelijk maken Ie door dezelfde overheid vastge- leerplicht normaal te laten doneren. Na vele besprekingen n gemeentebestuur en schoolbe- >n, is een scholenconcentralie tot gebracht, waardoor één grote ol gevormd wordt in Noord-Hof- Thans blijkt dat scholencon- •atie niet past in het kader van linister via de centrale financie- om tot de bouw van deze school omen. De gemeente moet een to-Jetje" gaan betreden en B. V. komen met het voorstel door touw van deze school te doen ncieren door een derde en van derde het schoolgebouw via een leasing-contract, in langdurig lik te ontvangen. Het te stich- •hoolgebouw blijft eigendom van ssor(geldgever». Pels heeft veel moeite met dit stel. Hiermee is een bedrag van 90.000 gemoeid, geld dat duur- is dan via de centrale financie- Uitsl uitend omdat bij af wij - van dit voorstel het onderwijs ai- loopt en er bovendien een zekerheid bestaat dat andere taalswerken waaronder de re- tructie van de Leidseweg ernstig ar lopen, gaat de P.v.d.A- ak- «fd. heer Klerk Wolters (P.C.) vond een moeilijke zaak dat deze lol volgens de raming f 800 000.- gaan kosten en thans f 300.000.- rder uitvalt. Is hier het College laief geweest, of zijn er denkfou- gemaakt. Graag zag de heer k Wolters in het vervolg een be- begrip voor de post bouwkosten, ns blijkt dat in de eerste raming selaten was de staalconstructie, verlichting en de afwerking van vloeren. Wanneer het Rijk geen delen geeft, moet de gemeente zoeken en daarom akkoord, heer Krol (Boeren) was tegen. ïre bonafide zakenman schrikt j deze stransactie. In tweede in- tïe was de heer Krol vóór het pel. heer Westermann (VVD) zag andere oplossing dan deze nieu- financieringsmethode. Mr. Esse- (K-V.P.) vroeg of er wel vol- ïde aandrang uitgeoefend was B. en W. op de centrale over- om financiën te verkrijgen, rschoten komt in het stuk cen- financiering de laatste jaren meer voor. ethouder Ietstra (P.C.) deelde dat de bouw van deze school is ;emeld bij G.S. en dat een urgen- efkregen is bij het ministerie van irwijs voor 14 lokalen, maar dat ministerie geen toezegging kon over financieringsmiddelen. De ol wordt niet zo duur als de Isleden veronderstellen; de bouw onder f 60.000 per lokaal. Wethouder Kamminga (VVD) die de financiële kant verdedigde, was verheugd over het meegaan, al is het schoorvoetend, van de raad met dit voorstel. De wethouder is blij met de verstrekte lening en er is geen al ternatief. Ook de bouw van de 4de r.k. lagere school in Boschgeest zal op een dergelijke wijze gefinancierd worden. W oningwetbouw De overdracht in beheer en onder houd van 72 en 84 woningwetwonin gen in „Noord-Hofland" aan de Chr. Woningbouwvereniging zorgde voor een „zuilen"-gesprek. De heer Scheps (Boeren) zag niets in deze overdracht en had bovendien bezwaren tegen een confessionele woningbouwvereni ging. De heer Franken (KVP) sprak, dat de overheid slechts door de om standigheden huisbaas is geworden. Graag zag hij deze taak overgenomen door een woningbouwvereniging. Baron De Vos van Steenwijk (WD) sprak in eerste instantie weinig se rieus over de woningbouwvereniging, die thans als vrijetijdsbesteding op christelijke basis huisbaasje gaat spe len. In tweede instantie wenste de heer De Vos de woningbouw echter veel succes toe. De heer Uijterlinde (PC) stelde voor op het wettelijke recht van de ver eniging op overdracht en juichte dit particuliere initiatief toe. De heer Van Eerde (PvdA) ging uit van de vrijheid van ieder deel van de gemeenschap om zich te vereni gen. De raad heeft niet te beslissen en vereniging confessioneel moet zijn of niet. Wethouder Van der Laan (KVP) wees erop dat de Woningwet bepaalt zeer nadrukkelijk zelfs dat de gemeente moet terugtreden zodra er een woningbouwvereniging ontstaat. Burgem. De Kool prees de burgers, die hun vrije tijd beschikbaar willen stellen. Deze overdracht in beheer en onderhoud is een begin. In de toe komst, zodra de vereniging ervaring heeft opgedaan, zal zeker ook deze vereniging gaan deelnemen aan de bouw. De raad kwam niet gereed met de zeer lange agenda en het werksche ma werd verdaagd. De gehele raad was vol lof over de werkzaamheden van B. en W., waardoor het station weer opengesteld kan worden. OEGSTGEESTi Leraar voor gerechtshof Wist een leraar uit Oegstgeest toen hij van een leerling van de techni sche school voor f 7,50 een radio transistor kocht, dat deze van dief- afkomstig was en anders, had hij dat kunnen weten? De Haagse politierechter had dit laatste in be vestigende zin beantwoord en terzake schuldheling f 100 boete opgelegd, van welk vonnis de leraar in hoger beroep kwam bij het Gerechtshof. Ook daar hield hij zijn onschuld vol. Inderdaad was f 7,50 niet veel voor het toestel, doch het verkeerde in slechte staat en uiteindelijk kostte het toestel na de vernieuwingen f 22,50. „Nog niet duur", vond de presi dent van het Hof. „Er wordt op school zoveel te koop aangeboden, niet alleen radiotoestellen maar ook bromfietsen en zo", aldus de leraar, „en ik kan niet aannemen dat de jongens die stelen". Hij meende dan ook dat ook dit in orde was. Doch de procureur-generaal was van mening, dat verdachte toch niet zorgvuldig genoeg heeft gehandeld en eiste daarom bevestiging van het von nis van de politierechter. Arrest op 10 april. LEIDERDORP stra krediet voor echttrekking van v. d. Valk Boiunanweg het opstellen van het bestel de rechttrekking van de Van Valk Boumanweg is het college burgemeester en wethouders ge en dat de geraamde kredieten r dit werk niet toereikend zijn. tekort wordt op f 85.278 geraamd, raad wordt verzocht dit extra liet beschikbaar te stellen, et colelge schrijft er de voorkeur geven het werk onderhands 1 te besteden. Parkeerplaats bij sportvelden de sportvelden aan de Hoogma- weg in Leiderdorp is gebrek aan Ie parkeergelegenheid. Daarom ben B. en W. de directeur van ge- mtewerken een plan laten opstel- waarin 16 parkeerplaatsen voor onenauto's en drie voor bussen gepland. De aanlegkosten bedra- f8.300,-. Het college geeft er de keur aan de bomen aan de weg te verwijderen. ZOETERWOUDE Botsing op de Hoge Rijndijk OEGSTGEEST Concert in het Gemeentecentrum Voor een 40-tal belangstellenden concerteerden gisteren in het Ge meentecentrum de organist Egbert van Goor, de sopraan Ingrid Schro der, de fagottist Herman Olij en de hoboïste Marry Jongsma. By het sa menstellen van het programma heeft men zich te veel laten beinvloeden door de zeer beperkte mogelijkheden van het orgelposltief. Een muzlek- voordracht van één bepaalde stijl kan niet lang de aandacht gespan nen houden. Ondanks deze bedenking was 't ge- bodene de moeite waard. De sopraan Ingrid Schröder, staat aan het be gin van haar carrière. Haar voor dracht is nog niet overtuigend ge noeg. Aan een gelijkmatiger stembe- heersing en intonatie moge zij aan dacht wijden. Haar beide Bachfrag- menten verraden echter inzicht en tevens grotere mogelijkheden. De fa got, als soloinstrument niet veel ge hoord, was in de handen van Her man Olij een willig klankmedium. Het instrument was zangrijk, terwijl het passagewerk exact voorgedragen werd. Marry Jongsma boeide even eens met een fraaie toon en gave techniek in de Sonate voor hobo en continuo van Georg Ph. Telemann. Egbert van Goor was een betrouwba re steun in de begeleidingen, terwijl hij zich in de solostukken blijkbaar alle moeite had getroost tot een ge differentieerde voordracht te komen, mede door een epxositie van koraal bewerkingen op hetzelfde gegeven „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" door drie verschillende componisten, Samuel Scheidt. Joh. Gottfr. Wal- ther en Joh. S. Bach. Om grotere be langstelling te trekken lykt het ons echter toch niet beslist noodzakelijk zich te richten op het aanwezige in strument, dat niet lang zal blijven boeien. De bolbloemen krokussen, narcissen en ook reeds enkele bedden tulipa's barsten door het fraaie voorjaarsweer open. Niet alleen op de bollenvelden, die reeds kleur beginnen te krij gen, maar ook in de Keukenhof in Lisse. Daar is men druk aan het werk om het park bij de opening op 3 april een fraai aanzien te ge graaf verleend. Een testament van Koningin Mar- gharita benoemde haar dochter tot enige erfgename van haar bezittin gen. Maar hert testament is verdwe nen. Het werd zorgvuldig bewaard in een geheim cassette van het notariële archief, dat deel uitmaakt van het staatsarchief. Toen Gallivaggi dezer dagen het document wilde zien, vond hy dat het wel was geregistreerd onder nummer 9074 van het archief maar dat het ontbrak, evenals alle verdere bijbeho rende papieren, ook die welke be- Gallivaggi, graaf van Bourbon Sa- voia, heeft bij de procureur der Ita liaanse republiek in Rome een aan klacht ingediend tegen ex-koning Umberto II van Italië, die thans in Portugal woont, wegens verduistering van het testament van Koningin Margherita, de gemalin van wijlen Koning Umberto I. Graaf Gallivaggi zou de enige erfgenaam zyn van Koningin Margharita, wiens enige kleinkind hij beweert te zijn. De zaak is nogal ingewikkeld. In het jaar 1869 is Koningin Margha rita bevallen en dit is haar enige moederschap gebleven. Ze moest bij die gelegenheid een operatie onder gaan waardoor alle mogelijkheden voor een volgende zwangerschap uit gesloten waren. Maar het kind waar van zij beviel was een dochtertje. Daar in Italië een vrouw niet de troon kan bekleden werd dit meisje om dynastieke redenen in de wieg verwisseld met een jongen die twee maanden vroeger geboren was en aan wie de naam Victor Emanuel, prins van Napels werd gegeven. Dat is dan de vroegere koning Victor Emanuel III, die 45 jaren lang over Italië heeft geregeerd. Het verhaal dat de koning niet werkelijk de zoon zou zyn van Koning Umberto I en van Koningin Margharita deed, naar wij ons herinneren, reeds de ronde voor de laatste wereldoorlog en er zal zeker wel iets van waar zijn. Koningin Margharita heeft haar dochtertje nooit uit het oog verloren. De vroedvrouw die haar bij de beval ling had bijgestaan en die ook be trokken was bij de verwisseling van de kinderen kreeg de titel van gravin Villa Marina. Graaf Gallivaggi is in het bezit van een verklaring van de dochter van deze vroedvrouw, die de waarheid van zijn verhaal bewijst. Het meisje werd toevertrouwd aan een vriendin van de koningin en kreeg de naam van Giuseppa Griggi. Later is dat meisje getrouwd met een meidcus, Luici Gallivaggi, die zich in Luzern in Zwitserland vestigde, bond werkt wel mee aan de nota, Aan mevrouw Gallivaggi stuurde de maar zal zijn leden niet oproepen koningin elke maand tot het einde I voor de protestmars. (Van onze Haagse correspondent) Minister Roolvink heeft niet alleen, zoals hij in zijn nota aan de Tweede Kamer meedeelde, de werktijdverkor ting in de nieuwe bouw-cao gschrapt, maar ook de overeengekomen ver hoogde pensioenbijdrage. De werkge vers zouden 1 januari 1969 him pen sioenbijdrage verhogen met 1 procent van het loon. Dit blijkt uit de brief, die de drie werknemersbonden in het bouwbedrijf gisteren hebben ontvangen. Twee van de bonden, de .Algemene bouwbe- drijfsbond" en de „Katholieke bond voor werknemers in het bouwbedrijf" reageren op de afkeuring van deze twee onderdelen uit hun nieuwe cao met een protestmars in Den Haag. Dinsdagmorgen om half elf zullen naar verwachting twintig- tot der tigduizend bouwvakkers van het Ma lieveld naar het gebouw van de Tweede Kamer trekken om er een nota te overhandigen. De christelijke trekking op Guiseppa Griggi. De di recteur-generaal van het staatsar chief prof. Mori heeft aan Gallivaggi meegedeeld dat Umberto II. enkele dagen voordat hy Italië moest verla ten om in ballingschap te gaan, zich alle papieren die betrekking hadden op deze zaak en ook het testament, liet geven en dat ze nooit werden te ruggestuurd Wel is Gallivaggi onder meer in het bezit van een brief, gedateerd 5 no vember 1937, geschreven door de eerste veldadjudant van Victor Ema nuel III, waarin deze hem meedeelt dart, de koning persoonlijk ervoor zal en, dat hem al datgene wat hem rechtens toekomt uit de nalatenschap van Koningin Margharita zal worden uitgekeerd. Het is moeilijk te zeggen, wat er met deze formele aanklacht nu ge beuren zal: de ex-koning die in bal lingschap leeft is geen Italiaans bur- Italiaanse wet. Testmatch West- Iiidië-Ëngelaiul Het cricketteam van West-Indië sloot de tweede dag van de vijfde en laatste test wedstrijd tegen Enge land vrijdag in Georgetown af met een totaal over de eerste innings van 414 runs all out. Engeland noteerde 40 voor een. Gary Sobers en Rohan Kanhai kre gen voor West-Indië tot taak het to taal wat op te vijzelen nadat de eerste drie wickets voor 72 runs waren gevallen. Zij slaagden daarin op wonderlijke wijze. Kanhai stond gedurende bijna zeven uren aan het vierde wicket (150). Sobers sloeg 18 boundaries in zjjn totaal van 152. West-Indië leek I len voor 29 runs. De officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank, mr. G. W. von Meyenfeldt heeft gisteren in de Biltse hasjiesj-zaak te gen een 31-jarige Nederlander een jaar en zes maanden, met aftrek van voorarrest, geëist. Tegen de overige verdachten, een 41-jarige Spanjaard en twee Noordafrikanen eiste hij resp. twaalf en tien maanden met aftrek, waarvan vier, resp. twee maanden voorwaardelijk. De Nederlander wordt beschouwd als de organisator van de handel in verdovende middelen. De Biltse hasjiesj-zaak behelst de grootste overtreding van de opiumwet die Nederland ooit heeft gekend. De hasjiesj-handelaren liepen vorig jaar september in de Bilt op spectaculaire wyze in de val: twee Noordafrika nen, en de Spanjaard werden door politiemannen met getrokken pisto len aangehouden in café's waarbij 61 zakjes hasjiesj (36,1 kilo, de grootste hoeveelheid die in Europa ooit in één keer onderschept werd) in be slag werden genomen. Deze arresta tie kwam tot stand met medewerking van twee redacteuren van de Haag- sche Post. De sensationele vangst tien dagen later afgerond met de aanhouding in Hilversum van een 31- jarige Nederlander, verdacht als „im porteur" van verdovende middelen. OEGSTGEEST Boekenavond in Rijnlands Lyceum Gisteren werd in Oegstgeest de Boekenweek geopend met een bijeen komst in het Rynlands Lyceum. Ze was georganiseerd door Openbare Bibliotheek. Spreekster was de be kende schrijfster Bep Vuyk, die als onderwerp had gekozen: Indonesië en myn werk. Bep Vuyk gaf als het ware een le vensbeschrijving, waaruit de ver knochtheid met land en volk naar voren kwam. Haar eerste schrijfsters periode werd afgesloten in 1929. Ze karakteriseerde haar toenmalig werk als typisch schrijftafelwerk, waaruit gebrek aan levenservaring bleek. La ter, toen zjj die ervaring wel had. ont stonden werken die de bekendheid gaven als schrijfster, die bleek een goed vertelster te zijn. Ze gaf een uitvoerige milieu-schildenng van het leven in Indonesië, vooral over het leven op een Molukkeneiland, waar het boek tot stand kwam „Het laat ste huis van de wereld". Uiteraard was de tijd van de Ja panse bezetting bijzonder belangrijk. In de kampen besprak men zijn ver wachtingen over de tijd zoals die zou moeten zyn zodra de oorlog voorbij was. Bep Vuyk heeft een dagboek geschreven. Van de gekoesterde verwachtingen kwam w;einig terecht en zy is met haar gezin naar Nederland vertrok ken. In 1962 kreeg zjj de Marianne- Philipsprijs voor haar géhele oeuvre. Een financieel succes werd haar kookboek „Eet een beetje heet", met verhalen en aneedpten. Ook daaruit blijkt dat haar werk en Indonesië onafscheidelijk bij elkaar horen. Na de pauze las zij voor uit eigen werk. Installatie burgemeester Maandag vindt de installatie plaats van burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga. 's Middags om half twee vindt de begroeting plaats door loco- burgemeester M. van der Voet, wet houder J. Thorn en gemeentesecre taris Jac. de Visser bij de afrit van Rijksweg 4 uit richting Den Haag. Om 2 uur begint de buitengewone raadsvergadering. De openbare re ceptie in het gemeentehuis vangt aan om kwart over vier en duurt tot half zes. Het Bgt in de bedoeling dat om kwart over zeven voor het bordes van het raadhuis een serenade wordt gebracht door de Wilbert- drummers. Maandag: Oude Heren gracht, Ververstraat, Zijlstraat, Oost Havenstraat, Dwars Havenstraat, West Havenstraat, Verversplein, Ha ven. Havenkade, Kalvermarkt, Kijf- gracht, Minnebroersgracht, Zuidsin gel, Herengracht (beide zijden), Nieuwe Waardstraat, Oosterkerkstr., Waardkerkplein Waardkerksteeg, Oranjegracht, Kaarsemakersstraat, Looyerstraat, Weverstraat. Veste- straat, Groenestegen, Uiterstegracht. Kerksteeg, Waardgracht, Korte en Lange Langstraat. Maandag: Breestraat, Langebrug, Ketelboetersteeg, School steeg, Wolsteeg, Gangetje, Boter markt, Vismarkt, Stadhuisplein, Koornbrugsteeg, Dwarskoornbrug- steeg, Maarsmanssteeg, Mandema- kersteeg, Vrouwensteeg (geheel) Boommarkt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn (geheel), Den Burcht, Burchtsteeg, Nieuwstraat, Hartesteeg, Beschuit steeg, Morlaansteeg, Hooglandsekerk- gracht, Koppenhinksteeg, Hoogland- sekerkkoorsteeg, Middelweg, Oude Ryn (beide zijden). Hoogstraat Kaasmarkt. Hooigracht, St. Panera s- steeg, Van Driesenstraat, Middelste gracht. DINSDAG Zoeterwoudsesingel (van Lammen- schansweg tot Hoge Rijndijk), v. d. Brandelerkade, Durieuxstraat, Tiboel Siegenbeekstraat, Roodenburger- straat, de Mey van Streefkerkstraat, Cobetstraat, de Ridderstraat, Thor- beckestraat, Wasstraat, de Laat de Kanterstraat, Cronesteinkade, P. J. Blokstraat, Fruinlaan. de Gij se laar stra at. Kernstraat. Verdamstraat, Catharlnastraat. Dinsdag: Korevaarstraat Plantsoen, 4e Binnenvestgracht, Rijn- striïat, Kraaierstraat, Havenstraten 2e en 3e, 1, 2e en 3e Gortestraat, Geregracht, Levendaal. Oranjeboom straat, Cathrijnestraat, Barbar as teeg, St Jorissteeg, Koenesteeg, Nieuwe Brugsteeg, Wielmakersteeg, Veer- straat, Hogewoerd, Watersteeg, Plan tage, Utrechtse Veer. Donderdag: Zijlsingel, Rijnkade, Oosterdwars straat, Munnikenstraat, van Galen- straat, Waardstraat, Hermanstraat Trompstraat, de Ruyterstraat, Bvert- senstraat. Oosterstraat, van Speyk Vrijdag i Galgewater, Noordeinde en plein, Rembrandtstraat Oude Varken markt, Sliksteeg. Groenhazengracht. Rijn- en Schiekade, Witte Singel j Groenhovenstraat, Witte Rozen- straat, Justus Carelhuis. Jan van Goyenkade. Gerrit Doustraat, Vree wijkstraat, Hugo de Grootstraat, Bil- derdijkstraat. Vrijdag Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg. Rapenburg, Doelensteeg, Nonnen steeg Kolfmakersteeg, Zegersteeg, 5e Binnenvestgracht, Sterrenwacht, Kaiserstraat, Bakkersteeg, Molen- steeg, Boisotkade, Kampersteeg, non- ciëntiestraat, Vliet, Douzastraat, St. Jacobshof, St. Jacobsgracht, Jan van Houtkade, Hoef straat, Raam- steeg, Garenmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Herensteeg, Salomon- steeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstraat, Gerecht, Lokhorststraat. Zonneveldstraat, Pieterskerkkoor- steeg Diefsteeg, Berkeldaelstraat. Pieterskerkgracht Pieterskerkhof straat, Kortenaerstraat, Tasman Papengracht, Pieterskerkstraat, Doe- straat, Overran, Heemskerkstraat. I lengracht. Na urenlange harde onderhandelingen achter hermetisch gesloten deuren heeft zich gisteren op de monetaire conferentie te Stockholm van de „Groep van tien" geïndustrialiseerde Wes telijke landen een beslissend compromis afgetekend, dat het geschokte monetaire wereldbestel een nieuwe adempauze zal geven. Dit resultaat van de eerste dag der waarschijnlijk t/m vandaag durende besprekingen dat zeker stelling van de in Washington geno men besluiten van de zeven actieve leden van de „Goudpool" en het be trekken van Frankrijk by die beslui ten betekent wordt door waarne mers vooral toegeschreven aan de Westduitse minister voor Econo mische Zaken, Karl Schiller, die een bemiddelende rol heeft gespeeld en voor de Fransen „Gouden bruggen" heeft geslagen. Negen van de tien deelnemers gingen akkoord met een uitzonde ringsstandpunt van Frankrijk, dat voor zichzelf het recht wil opeisen noch van andere landen in plaats van betalingen aannemen. Frankrijk staat aan de andere kant de andere 106 leden va/n het I.M.F. toe, derge- bij het scheppen van bijzondere lyke trekkingsrechten in het leven te trekkingsrechten noch rechten noch roepen. Deelnemers aan de Gistermorgen heeft minister Schil ler duidelijk gemaakt dat het instru ment van de bijzondere trekkings rechten in elk geval noodzakelijk is. Ook een Frans model van dat in strument hoé het er ook mag ko men uit te zien heeft behoefte aan de bijzondere trekkingsrechten, omdat de goudreserves voor vrijwel 90 in handen zijn van de „Groep conferentie van tien" en andere landen daarom staande bijzondere trekkingsrechten achten daarmee de verdere samen- niet in de mogelijkheid verkeren hun op het Internationale Monetaire werking van Frankrijk in de „Groep handel met het buitenland te finan- Fonds (.I.M.F.) noch zelf gebruiken van tien" gewaarborgd. 1 eieren.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15