Kruiswoordraadsel IcS, Concours stads- en dorpsom Kom er ACHT-er Pirn en Pom en Hemeltjeblauw IN JUNI IN EGMOND AAN ZEE Half tien. Zon-ne-tje. Al-le kin-de-ren naar hoog. Het is wel een bee-tje vreemd, die kleur school, al-le me-vrou-wen aan het poet-sen en zegt hü, maar le-lijk is het niet. Hu kijkt boe-nen. Dat is het uur van de poe-zen. Het nóg eens. Heb je haar o-gen ge-zien, Pim? Haar uur van Pim en Pom. Met hun neus-jes de lucht o-gen zijn zo blauw als de lucht. Weet je hoe in stap-pen ze o-ver het trot-toir. Maar ze ko- ik haar noem? Ik noem haar He-mel-tje-blauw. men niet ver. Vlak-bij hun huis blij-ven ze Pim kijkt ook door de kier-tjes. Hü knikt. Ja, stok-stijf staan. Wat is dat nou?, zegt Pim. Het zegt hij, He-mel-tje-blauw, zó heet ze. is oor-log, zegt Pom. Al-le poe-zen kij-ken nu door de kiertjes van Grrrgrrr grrr Al-le kat-ten uit de hun o-gen. Ze bla-zen niet meer. Ze knik-ken. buurt zit-ten te bla-zen en te schreeuw-en en Al-leen de ou-de Grijs doet nog le-lijk. Laat la-ten hun tan-den zien. Him ha-ren staan je niet voor de gek hou-den, sist hü, ze is an- o-ver-eind en hun o-gen glin-ste-ren van ders dan wij. Er op af! kwaadheid. Ho-ho, zegt Pom. Wat is er aan de hand?, vraagt Pim. Ho-ho, zegt Pim. Waar-om doen jul-lie dat?, vraagt Pom. Ho-ho, zeg-gen al-le poe-zen. Kar-does, de dikke ka-ter wüst met één poot Kom maar naar be-ne-den He-mel-tje-blauw! om-hoog. Daar, zegt hü, moet je dat eens zien, roept Pom, we doen je niks! de le-hj-kerd! Maar He-mel-tje-blauw durft niet. Ze bib-bert Als-je-me-nou, zegt Pom, er zit een kat-je in een bee-tje en kükt bang naar Grijs. Eerst op de dak-goot. Een vreemd kat-je. de tak van de boom sprin-gen, He-mel-tje- We gaan haar met z'n al-len weg-ja-gen, sist blauw!, roept Pim, en je dan ge-woon naar be- Mi-mi van de bak-ker. ne-den la-ten glü-den. He-mel-tje-blauw lujkt Waar-om?, vraagt Pim. ver-le-gen naar al die gro-te, ster-ke kat-ten Het is een ra-re kat, ze heeft een ra-re kleur on-der haar. Mieuw, zegt ze weer. Ze durft niet. en blau-we o-gen!, roept de oude Grüs. Voor- Hoe moet dat nou?, zegt Kar-does, ze kan daar uit, Pim! Voor-uit, Pom! Mee-bla-zen! toch niet blü-ven zit-ten in die goot? Het poes-je met de ra-re kleur en de blau-we Wacht maar, roept Pim. Tjoep, tjoep sprin-gen o-gen loopt lang heen en weer in de dak-goot. zün streep-jes poot-jes op het paal-tje voor het Mieuw, zegt ze, mieuw; ik be-grüp er niets van. huis, van het paal-tje naar de on-der-ste tak Ze is nog heel klein. van de boom. Tjoep, tjoep nóg een tak La-ten we door-lo-pen, zegt Pim, ik wil er niets nog één nu is hij al he-le-maal bo-ven. Met mee te ma-ken heb-ben. haar kop-je scheef zit He-mel-tje-blauw op het Pom kükt door de kiertjes van zün o-gen om- rand-je van het dak. Mieuw, mieuw, zegt ze, komt u dus voor mij, gro-te streep-me-neer Stil maar, stil maar, doe nou maar wat je oom je zegt, lacht Pim. Hü knip-oogt te-gen het klei-ne katje. En ein-de-lük durft ze. Hoe-pla. nu zit ze op de tak naast oom Pim. Kom mee, He-mel-tje-blauw, zegt Pim, al-le an-de-re ooms en tan-tes zit-ten al op Je te wach-ten. En let maar niet op die ou-de Grüs, hoor. Die is al leen maar ja-loers op jouw mooi-e vacht. Om dat hü er zelf uit ziet als een vod-den-zak. De ou-de Grüs gaat ver-le-gen ach-ter de vuil nis-bak zit-ten. Het was maar een grap-je, zegt hü. Pim doet He-mel-tje-blauw voor hoe ze langs de stam moet roets-jen, voor-pootjes eerst, blauw heeft nog maar heel kleine na-gel-tjes en het laat-ste stuk-je wordt meer glü-den dan roets-jen. Maar dat geeft niets, want ze valt op een mooi zwart kus-sen-tje. De rug van Pom! Dag He-mel-tje-blauw, zegt Pom, ik ben Je oom Pom. En ik ben je tan-te Mi-mi, zegt Mi-mi van de bak-ker. Ze geeft He-mel-tje-blauw een vrien-de-lüke lik op haar oortje. We wa-ren net op weg naar de sla-ger, He-mel- tje-blauw, zegt Kar-does. Kom maar gauw mee. En daar gaan ze: voorop Pim en Pom met He- mel-tje-blauw tus-sen hen in, daar-ach-ter Mi mi en Kar-does en al-le an-de-re kat-ten. En he-le-maal ach-ter-aan met zün staart tus-sen zü'n po-ten de ou-de Grüs. Het is haast een op-tocht. Net of het feest is! MIES BOUHUYS ZATERDAG 30 MAART 1968 „Moet ik 't op z'n derpers doen? Er woort bekend'emaakt asdat Nou goed, we hebben nog drie maanden de tijd om na te denken wat we moeten zeggen. Op z'n derpers. Dat kan, want ik ben een pure Egmonder. Door een toeter? Ben je betoeterd. Dat doe ik zo man. Ik kan het hier niet doen, want dan staat het huis te trillen en ko men de buren aanhollen. Maar mijn stem kunnen ze nog tot Alkmaar horen. Drie maanden geleden heb ik nog het laatste klusje gehad: er wordt bekendgemaakt inboedel verkoop bij Matje Sloot". 't zo goedzo zei ik 'tis 't zo goed een beetje narrig hè. Dat kwam ook nog in het beeld. Ze hebben krom gelegen van het lachen". Met de directeur van de VW Egmond aan Zee, Th. B. Hilbers, zit ik in het knusse kamertje vol foto's vam Ares Gravemaker te genieten van die genoeglijke praat van deze 80-jarige dorpsom roeper. VVV-initialief Aanleiding hiertoe is het feit dat de VW-Egmond aan Zee op 15 juni een nationaal stads- en dorps- omroepersconcours wil houden onder het motto: „Breng uw eigen plaats in Egmond aan Zee". Daartoe wordt naarstig gespeurd naar nog in ac tieve dienst zünde en eventueel ex- dorpsom roepers in den lande. Het opvallende en verheugende daarbü is dat er toch nog zoveel actieve omroepers zün, die slaan de met een knuppel op een gong, speciale aan dacht vragen. In Noord-Holland zijn dat voorzover bekend, D. Zuurbier in Heemskerk, Karei Buis in Enkhuizen, Pieter Quax in Schagen en D. Ko ning in St. Panoras. Per fiets Vlashouwer uit Hindelopen heeft al toegezegd in streekkostuum te zullen komen en voor Th. Boer uit Terschelling zal een fiets moeten klaarstaan. Directeur Hilbers hoopt op een deelname van ten minste twintig stads- en dorpsomroepers .maar 't ziet er nu al naar uit dat dit aantal zal worden overschreven, omdat men ook omroepers heeft kunnen opsporen in Staveren, Bolsward en Ak- krum voor wat Friesland betreft. Zeeland is tot nu toe vertegenwoordigd met vüf man: in Sluis, Veere, Groede, Wolphaartsdijk en Kortgene. Over ijssel kan J. de Vries uit Urk afvaardigen en in het Brabantse Ravenstein zit H, C. van Geün. „Ik had verwacht dat er in Gelderland, de Ach terhoek, nog wel een paar zouden zitten, maar dat is tegengevallen. Ik heb er nog niet een", aldus de heer Hilbers. „Ook weet ik dat er in heel 't Gooi en in de provincie Utrecht niet één zit en in Limburg hebben we waarschünlük alleen iemand in Thorn. In de omgeving van Den Bosch hoeven we niet te zoeken en in 42 ge meenten rond Breda evenmin. In Hoogeveen is een man, die elke zondagochtend slaande op een trommel de mensen naar de kerk roept". „Ja, u kunt het gerust een soort standwerkers- concours voor dorpsomroepers noemen. Dat is wel de bedoeling. De deelnemers zullen door de Voor straat lopend, iets moeten vertellen over hun plaats". „Ik dacht voor iedere deelnemer tien minuten uit te trekken en daartussendoor een draaiorgel en een straatmuzikant te laten spelen. Ook wil ik krügen". Praatstoel Ondertussen zyn we in Egmond aan Zee op be zoek geweest bij de oud-visserman Ares. In zün kleine huisje („Dit is vroeger een herberg geweest, we slapen in de blauwe kamer, weet u dat?") nestelt hü zich breedvoerig in zün praat stoel om dan los te breken. „De burgemeester heeft 't me gevraagd. Dat was na de oorlog. Daarvóór ben ik visserman geweest vanaf mijn elfde jaar. In de oorlog zat ik ge- evacueerd in Zuidbroek in Groningen. Ik ben er nog boerenknecht geweest. Aoh man, als ik je mijn hele leven moest vertellen, zaten we hier morgen nog. En je zou niet snappen dat ik nog leef". „Engel Prins was hier omroeper, maar dat ging echt niet meer. Het werd levensgevaarlük. Lode Scheer werd hü genoemd en als jongens om hem lachten zag ik zün knuppel door de lucht slinge ren. Hü riep altüd: hooormrt, hoorrrt er worrrrrrrrdt bekendgemaakten dan had ie zulke rollende ogen". „De burgemeester zei: Areszou jü dat niet willen doen? Hü gaat steeds gooien met die knup pel en dat kan toch niet meer. Maar 't is 'n heft hoor. Je moet lef hebben, want alles staat naar je te küken en te luisteren. Je moet overal klaar voor staan. Die oude roeper was of je een wasteil optilde, zo zwaar. En 't scheelt veel wat Egmond vroeger was en wat nou. Het is nu wel drie keer zo groot. Als je 't goed wil doen, ben je er vier uur aan kwijt. Waar ik vroeger aardappelen rooi de, staan nu de grootste huizen. Het wordt mü wel eens te bar". Nog geen bedankje „Ik heb heel lang omgeroepen voor de wünfees- ten in het Lido. Al die zangeressen en zo meer moest je dan noemen. Ik heb vaak met ze zitten praten. Dat vonden ze wél mooi. Vroeger was het natuurlijk allemaal veel meer. Je riep om als er vlees verkocht moest worden bij de noodslach- ter, voor geld dat weg was en voor volk op het strand dat thuis moest komen. Aan de deur ko men ze met: Ares, mijn katje is weggelopen. Dan mag Ares zün rondje weer doen". „Hé, ik ben by de NCRV-uitzending nog wat ver geten te zeggen ook: postbus 1000 had ik nog moe ten roepen. Dus 't was niet eens goed. Nou ik heb niet eens een bedankje gehad". Ares, in blauwe schipperstrui, pet op, PÜP in de mond, scherp gesneden, grijze kop, blauw uitge beten tatoëeringen op handen en polsen, tilt eer allemaal niet zo zwaar meer aan. Maar de tv kan hem toch verder gestolen worden. Hü zal niet meer meewerken. Dat levert de heer Hilbers wel wat problemen op, want tenslotte is Ares „zijn pronkstuk", die hü om derwille van de publiciteit graag voor de tv-ca- mera's wil „exposeren". Het is al voor 90 procent zeker dat Ares op 30 mei „Voor de vuist weg" bü Willem Duys zal ko men en het ziet er naar uit dat het daar niet bü zal blüven. Als Ares nou maar effies wil- „Pas geleden had ik nog dat tv-programma van de NCRV in de Prins Hendrikstichting, 't Was bar koud en ik stond maar in de regen en ze lie ten me maar staan. De Egmonders dachten nog: Ares is nooit zenuwachtig en nou staat ie te tril len. Maar dat was van de kou. Ik werd er narrig van. Toen ik op de stoep daarbuiten geroepen had: Er wordt bekendgemaakt zei ik: is De 80-jarige dorpsomroeper Ares Grave maker met in zijn linkerhand „de roeper die zo zwaar is als een wasteil". Op de achter grond de vuurtoren van Egmond aan Zee. Horizontaal 1. bedrag 4. hoofddeksel 6. keurig 9. depressie 12. hemellichaam 16 vrachtschip 17 muzieknoot 18. roep van de eze weldra maatstaf van metaal iedere lengtemaat varken Indonesische i gemeente hert evenzo arbeidsvermogen 32. tante Pos 33. gewicht 34 soort van papegaai 36. riviertje in Noord-Brabant 38. kledingstuk van religieuzen 39. steen 41. klein ventje 42 schaap 44 voorzetsel 45. in 46. deel van het hoofd 48. een ongenoemde 49. lidwoord 51. Duitse munteenheid 53. maand 54. onderkussen 56. 100 gram 57. muzieknoot 58. büeenbehorende groep 60. haakje met puntige uiteinden 62. lengtemaat 64. Alg. Ned. Persbureau 66. landbouwwerktuig 67. onder andere 68. vlaag 69. zeemeerminnen 72. zwartwitte vogels 74. van de leeftüd (aetatis) 75. speelkaart met hoge waarde 76. gemeente op de Veluwe Verticaal 1. beklagenswaardig 2. eveneens 3. titel 4. gewicht 5. per procuratie 6. een ongenoemde 7. gelofte 8. flink, degeltfk 9. vocht van een vrucht 10. wereldtaal 11. hachelüke toestand 13. bep. kleur 14. vrachtschip 15. getemd 21. vadsig, traag 22. departement, afk. 23. -land: een der voormalige Bal- tische Staten 24. in hevige mate 28. baardhaartje 31. aan een couponblad 33. liturgisch hoofddeksel 34. bloeiwüze Ned. omroepvereniging Europeaan geest van salmiak duistere, onbekende uitholling in een muur riviertje in Provincie Utrecht gril schün edelknaap opgekropte bittere haat bosdier voorzetsel 37. zie 35 38. zie 32 horizontaal niet doeltreffend voor-: voorvoegsel rustplaats elektrotechnisch achter hoge akker OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE geest, de twee prijzen van ƒ2.50 aan mevr. E. G. de BruinKlela, Zeemanlaan 21 te Leiden en aan mevr. J. Cambier, Surinamestraat 56 te Leiden. De eerste prys van 5.— werd toe gekend aan mevr. S. Rijnbende Bender, Terweeweg 120 te Oegst- De prüzen worden de toegezonden. Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" djenen voor woensdag a.s. te 9 uur vjn. in het bezit te zün van de redactie, Wit te Singel 1- te Leiden. Onder de goe de oplossingen stellen wü een eer ste prüs van f 5 en twee prüzen van f 2,50 beschikbaar, waarnaar alleen abonnees kunnen mededin gen. SM» Kunt u de acht afwijkingen In de belde bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt o elders in dit

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11