Harde dagen voor Labour Nu bijna fl. 27 miljoen voor ,Kom over de brug' Amerika dwarsboomt bouw Westeuropese snelle-kweek-reactor Alle projecten volledig gehonoreerd KOE EN GEIT Kerk en staat in Tsjecho-Slowakije Ten voordele van een eigen project VOORWAARDEN w1sT SKOL? Uitvoer van vis verloopt normaal iwella. med WEG ROOS! f3.90 HAAGSE AGENDA i PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 MAART 1968 Surinamers: u bent de broeders in het bos niet vergeten „U bent de broeders in het bos niet vergeten", zo telegrafeer den Surinamers gisteren hun vreugde over de massale op brengst van de interkerkelijke hulpactie „Kom over de brug", die 140 projecten overzee aan 't nodige geld heeft geholpen. De actie heeft tot nu toe 27 miljoen gulden opgebracht. Of om het nauwkeuriger te zeggen: 26.962.646 gulden plus een koe en een geit. Dit za.1 ondermeer om?etwüfeld gelden voor het werk voor Vietnam. Van de 700.000 gulden, die tot nu toe de raming voor Vietnam uit maakte, aal 50% worden bestemd voor medische hulp aan de burger bevolking van Noord-Vietnam, via de wereldraad van kerken in Genève. De andere 50 wordt besteed voor medisch-sociaal werk in Zuid-Viet- nam. Tieners De actie „Tientjes van tieners" zal met 14 dagen worden verlengd. De oorspronkelijke opzet) was dat het zou gaan om tientjes uit zak geld of salaris, maar in grote meer derheid zijn olubs en scholen over gegaan tot activiteiten, die tot doel hadden grotere bedragen bijeen te brengen. Zo hield de Casembroot- school in Goes een .Brug in", die 5.000 gulden opbracht en verhuur den tieners in Wormerveer zich als sandwichman aan de plaatselijke middenstand of gingen zij autowas- sen, met als opbrengst 3.000 gulden. Vele acties lopen nog, en daarom is de termijn verlengd. Voorlopig heeft de jeugdaotie al een ton op gebracht, maar men verwacht nog veel meer. Bjj deze actie, waarin vrouwen 75% van het inzamelwerk hebben gedaan, is de verhouding tussen contante bijdragen en toezeggingen nu 60 40, maar men verwacht, dat het spoedig 75 25 zal zijn. De „toe- zeggers" worden door een rekencen trum „gefboekt", waarna zij over- schrij vingskaarten thuisgestuurd zul len krijgen. Het is ook de bedoeling, dat iedereen ciie iets gegeven heeft over ongeveer een half jaar een ver antwoording van de besteding van de gelden zal ontvangen, met een overzicht hoe het er dan bijstaat. De gewone man Heel duidelijk ls In elk geval ook geworden, dat het geld van „de ge wone man" ls gekomen. Enkele be dragen van 1000 gulden vormen de enige uitschieters van deze actie, waarvan men denkt dat rij Juist zo'n succes is geworden, omdat ztf niet op de sentimenten speelde, maar concrete projecten vermeldde en concrete verwachte bedragen. ADVERTENTIE HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS Tussentijdse verkiezingen (Van onze correspondent) De Labour-partij staan morgen in een reeks te houden tussentijdse ver kiezingen voor opengevallen Lager huiszetels harde dagen te wachten. Verwacht wordt dat de regering van premier Wilson een aantal zware sla gen zal moeten incasseren. De tussentijdse verkiezingen wor den een soort van miniatuur algeme ne verkiezing waarbij meer dan een kwart miljoen kiezers in vier distric ten, Acton, Dudley, Meriden en War wick and Leamington de regering voor de eerste krachtproef zullen plaatsen. Voorspeld is dat in Dedley er spra ke zou zijn van een omzwaai naar de Conservatieven van niet minder dan 22 procent, zodat een Labour- meerderheid van 10.000 bij de al gemene verkiezingen van twee jaar geleden gevaar loopt te worden om getoverd in een Tory-zege, die de 9.000 zou naderen. Indien dit zou gebeuren en Labour niet spoedig ook elders een keerpunt zou bereiken, zou dit catastrofale ge volgen voor de partij en onoverzien bare consequenties voor de Britse po litiek meebrengen. De thans getroffen financieel-eco- nomische maatregelen, die staan of vallen met de houding van de verbol gen vakbonden, zijn in dit tijdsge wricht Labours werkelijke laatste kans. Premier Wilson heeft de vakbonds leiders duidelijk gemaakt dat wan neer zij niet meewerken aan het sla gen van de loonpolitiek, een gebrek aan zelfbeheersing tot massale werk loosheid zal leiden. Als afschrikking hield hij hun het getal van 2% mil joen werklozen voor ogen. Op het moment beweegt zich dit rond de half miljoen. Op een persconferentie in Amster dam waar het voorlopige resultaat werd bekendgemaakt, werd beklem toond dat een van de grote winst punten van de actie is geweest dat er sprake is geweest van een nau were interkerkelijke samenwerking dan ooit tevoren. Men verwacht dat dit verstrekkende consequenties kan hebben voor het leven en de kerken, waar men er oog voor heeft gekre gen dat het zaak is open te staan naar buiten en zich verbonden te weten met de mensen ver weg. Dominee Mackay uit Oegstgeest zei zich er heel erg van bewust te zijn dat wat hier is gebeurd, grote consequenties zal hebben voor de samenwerkende kerken en het we- relddiaconaat. Prof da-. J. Verkuyl meende, dat de nieuwe raad van kerken de stoot kan geven tot de vorming van een permanente infra structuur voor dit werk. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Genderen (toez.) G. Voerdijk te Mastenbroek; te Groot Ammers K. Schipper te Middelhar- nis. Benoemd tot leraar godsdienston derwijs aan de Ohr. lvcea te Arnhem H. Jagersma te Bruinisse. Aangenomen naai Stedum (toez.) M. G. Kampstra te Nijlainid; naar Zuid-Beijerland C. M. Langeveld te Eindhoven. Bedankt voor Maurik C. L. Ver baas te Monnickendam; voor Har- denberg (vac. N. Visser) (toez.) drs. B. C. Juokema te Marknesse: voor Goënga c.a. (toez.) A. Sturm te Pesse; voor Ede (vac. J. van den Heuvel) (toez.) J. den Besten te Hui zen. GEREF. KERKEN Beroepen te Bodegraven (vac. C J. Tissink) en te Leeuwarden-Hui- zum E. Warniiik te Nieuwerkerk aan de IJssel GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Enschede-N. (als zend.pred. te Boma (Iran-Barat) J Kruidhof, kand. te Hattem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oud-Beijerland C. Wisse te Elspeet, die bedankte voor Beekbergen en voor Enschede; te 's-Gravenpolder A. Hoogerland te Werkendam, die bedankte voor Rot terdam-IJsse lm onde VRIJE EVANG GEMEENTEN Aangenomen naar Veendam A. L. Lauwerse. kand. te Enschede. Bedankt voor Amsterdam-Zuid J. Verboom te Dordrecht. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Harlingen Ph. Linde man te Utrecht. Ds. P. J. Mackaay (l.) en de produktieleider van de actie „Kom over de brug" tonen met gerechtvaardigde trots de totaal- opbrengst van deze actiebijna 27 miljoen gulden. Meer projecten Als resultaat van de opbrengst van de actie kunnen alle projecten vol ledig worden gehonoreerd. Er zal worden gevraagd om opgave van meer projecten en ook kunnen tal van takken van arbeid nu met meer geld worden bedacht. Mgr. Frantisek Tomasek, aposto lisch bestuurder van het aartsbisdom Praag, heeft in een vraaggesprek met het Tsjechoslo waakse studenten blad „Student" gezegd, dat een over eenkomst tussen het Vaticaan en de regering in Pi-aag op het ogenblik wordt voorbereid. Mocht deze over eenkomst werkelijkheid worden, dan zou een vertegenwoordiger van het Vaticaan weer een post bezetten, die sinds twintig jaar onbezet is geweest. Volgens mgT. Tomasek kunnen 1500 r.k. geestelijken dooi- besluiten van de Tsjechoslowaakse overheid of de rechterlijke macht hun functie in Tsjecho-Slowakije nog steeds niet vervullen. Mgr. Tomasek zegt, dat de R.K. Kerk terugkeer verlangt van bis schoppen naar hun bisdommen, ver betering van de bestaansvoorwaarden van priesters en nonnen en verbete ring van de jeugdvorming. Van haar kant zegt de R.K. Kerk toe niet op storende wijze ziöh te zullen mengen in het politieke en economische le ven van Tsjecho-Slowakije. ADVERTENTIE (Van onze correspondenten) Amerika poogt de ontwikkeling van een Westeuropees kern project, de zogenaamde snelle-kweek-reactor, af te remmen ten behoeve van een eigen project. Dat is de stellige indruk in de Nederlandse en Belgische regeringscentra. Voor de ontwikke ling van de snelle-kweek-reactor werkt ons land ten nauwste samen met België en West-Duitsland. Het prototype van deze reactor, die na 1980 zeer belangrijk wordt voor de energievoor ziening, heeft dringend plutonium nodig en Amerika vraagt voor de levering van deze grondstof meer dan het dubbele van de normale prijs die hiervoor op het westelijk halfrond geldt. Deze „overvraging'' zou betekenen dat de begroting van het project met ten minste honderd miljoen gulden omhoog zou moeten. van de niet-verspreiding van kern wapens tegen te gaan ten nauwste .samenwerken met Rusland en Washington zou het oude wantrou wen van de Sowjet-Unie tegen de Bondsrepubliek slechts aanwakke ren als men voetstoots plutonium ook bruikbaar vöor kernwapens aan West-Duitsland zou afstaan. Maar bovendien zouden de drie Westeuropese landen bereid moeten zjjn Amerika deelgenoot te maken van de gegevens die men verkrijgt door de proeven met en het ge bruik van plutonium. Op de achter grond van deze eis zou het feit kunnen staan dat de Amerikanen zelf ook bezig zijn met de ontwik keling van een snelle kweek-reactor, maar duidelijk achter liggen bij het Westeuropese project. Het grote voordeel van een snelle- kweek-reactor is. dat de installatie uit de grondstof uranium opnieuw „brandstof" maakt, namelijk pluto nium. Voorts zou de Amerikaanse rege ring de drie landen als extra voor waarde aan de leverantie van het plutonium willen verbinden een aan vaarding door Nederland, België en West-Duitsland van het ontwerp verdrag van het niet-verspreiden van kernwapens. Deze voorwaarde lijkt vooral in gegeven door politieke motieven. Amerika moet voor het nakomen Dubbele prijs Het Westeuropese prototype moet tegen 1974 gereed komen en zou volgens ramingen zo'n miljard gul den gaan kosten. Een paar jaar la ter wil men een tweede prototype bouwen. Maar voor de noodzakelijke proeven is men afhankelijk van de Amerikaanse plutoniumleveranties. De commissie voor de atoomenergie in Washington heeft echter voor de benodigde 1000 kilo plutonium een bedrag gevraagd van f155.000 per kilo. De Amerikaanse binnenlandse prijs is f72.000 per kilo. Het ge vraagde plutonium zou ook geleverd kunnen worden door Amerikaanse elektriciteitsmaatschappijen, maar daarvoor heeft de commissie voor de atoomenergie nu een stokje gesto ken. Vragen in Eur. Parlement Inmiddels heeft onze landgenoot, ir. Oele als lid van het Europese Parle ment. schriftelijke vragen aan de Europese Commissie gericht met be trekking tot de voorziening van Eura tom met plutonium en verrijkt ura nium. afkomstig uit de Verenigde Staten. Ir. Oele is voornamelijk ge ïnteresseerd in de rol welke de parti culiere Amerikaanse ondernemingen spelen bij het bepalen van de prys en de leveranties aan de ondernemingen ln Euratom. Dit speelt een grote rol bij het bouwen van een Europese in stallatie voor het verreken van ura nium, die de autonomie in de voorzie ning van verrijkt uranium voor vreed zame doeleinden moet verzekeren. Het voorzieningsagentschap splijt stoffen van Euratom functioneert thans moeilijk. Frankrjjk is namelijk van oordeel dat de verdragsartike len van Euratom die hierop betrek king hebben, zijn afgelopen en geen rechtsgeldigheid meer hebben. Dat eist nieuwe maatregelen, dan wel voortzetten van de oude. Tot nu toe heeft de Europese ministerraad door de Franse houding geen eensgezind heid kunnen bereiken. En in Kamer Het Tweede-Kamerlid A. de Goede (D'66) heeft er inmiddels schriftelijk bij de ministers van Economische Za ken en van Buitenlandse Zaken naar geïnformeerd of het juist is, dat de VS hun prijs voor de levering van plutonium ten behoeve van het Duits- Nederlands-Belgisch snelle-reactoren- project tot meer dan het dubbele zul len verhogen. „Betekent dit dat de VS de drie landen aldus extra belas ten met meer dan 100 miljoen gul den?". zo vraagt de heer De Goede, die graag wil weten welke houding de regering, eventueel tezamen met de regeringen van West-Duitsland en België bij bevestigende beantwoor ding van deze vragen tegenover deze maatregelen denkt aan te nemen. Leidse Bond van Grondeigenaren. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur Zuiderkerk: Lentefestival Civitas. Instrumentale solisten, meisjeskoor en kamerork. o.l.v. Henk Briër. 8 uur Gebouw Chr. Sociale Belangen: Vrouwenbond CNV. Spr. dhr. C. Kiel over „Vakbeweging", 8 uur nam. Academie (filmzaal) Voorlichtings avond over Kankerbestrijding. 8 uur StadsgehoorzaalFeestavond Euro pees Centrum voor ruimte-technologie Es tec. 8.15 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: K en O. Fons Jansens éénmanscabaret „Hoe meer zielen". 8 uur nam Staal wijk (Herenstr.)Jaarvergade ring Leidse Tuiniers- en bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbon den". 8 uur nam. Gerecht 10: Jongerencontact Ned. Ver van Hulsvrouwen. Spr. Ir. H. A. Meyer over de waterhuishouding ln Zuid-Holland 8 uur nam. Rapenburg 73; Opening tentoonstel ling Charlotte Franchlger, W. Th. Daems en mej. R. van Crevel. 4.30 uur van den Brink. 8 uur nam. Schouwburg: K en O. Fons Jansens éénmanscabaret „Hoe meer zielen". 8 uur nam Vredeskerk Spr. prof. dr. H. Berk hof over Uppsala 8 uur nam. Auberge fran?alse (Kloksteeg 19): Lelds Zoidercabaret 9 uur nam. Oude Vest 13; Evangelische Christen- gem. „Ecclesia" 8 uur nam. De Lakenhal: Jaarverg. Ver. Oud- Leiden. Spr. drs. M. L. Wurfbain over „Portretten ln Lelden". 7.30 uur nam. StadsgehoorzaalLentefestlval-To- neelgroep „Theater" speelt „Hoogge ëerd publiek". 8.30 uur nam. St. Antonlusclubhuls: Toneelavond Selsklp Fryslan Opvoering van „De nieuwe zijspanrijder". 8 uur nam. Prof. Van der Leeuwschool (Van den Brandelerkade)Afscheid D. Voortman als schoolhoofd. 2 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Ned. Chr. Reis Ver. Vakantleflitsen uit Europa. 8 uur nam. Oegstgeest (Gemeentecentrum)Con cert Ingrld Schroder, Marry Jongs- ma, Herm. Oly en Egb. van Goor. 8 uur nam. ZATERDAG Galerie v. d. Vllst (Botermarkt 3) Opening tentoonstelling Jeanne-Marie Botewes, Melndert Volkers en Maja Alexander. 9 uur nam. Schouwburg: K en O. Fons Jansens éénmanscabaret „Hoe meer zielen". 8 uur nam. Den Burcht: Toneelver. „Het Nieuwe Toneel speelt „Welkom binnen", 8 u. Gerecht 10 Soefi-beweging. Univer sele eredienst. Spr. mr, C. A. baron Bentlnk over „Inzicht" 11 uur voorm. Hoolgrt. 84Bezlnnln Hum. Verbond. 10.15 uur Rijnlands Lyceum (M. H .Tromp- laan 1Gem. voor oorspronkelijk christendom, afd. Oegstgeest. Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur Pinkstergemeente (Oude Rijn 3): Spr. dhr. Elkerbout. 2 uur nam. MAANDAG Schouwburg: Abonnementsvoorstel ling Toneelgroep „Centrum" ,-Een dag- Je uit de dood van de verdomde Loe- wietje". 8 uur nam. ADVERTENTIE Parlate voi italiano? Telefonate al numero (010)129229 Minister Luns over Frankrijk: Van ernstige beschadiging van eigendommen van Nederlandse visex- porteurs, alsmede van bedreigingen van Franse kopers op 16 februari en ook nog daarna, is minister Luns niets bekend. Dat deelt de bewinds man, mede namens minister Lardi- nois (Visserij en Landbouw), mee als antwoord op schriftelijke vragen van het liberale Eerste Kamerlid ir. J. Voor zover bekend heeft tot nu toe de uitvoer van vis naar Parjjs en andere Franse verkoopcentra (o.m. Boulogne) een normaal verloop ge had. Nederlandse personen en eigen dommen worden voldoende be schermd door de maatregelen, die de Franse regering heeft getroffen. Een officieel protest wordt daarom niet noodzakelijk geacht. Voor het geval overtuigende scha degevallen worden gemeld zal zeker in overweging worden genomen con tact op te nemen met de Franse re gering, om een aanvaardbare regeling te bewerkstelligen. StadsgehoorzaalAbonnement-scon. eert Residentie-orkest o.l.v. Kurt Ma. sur. Solist Rudolf Flrkusny. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): U denverg. Ned. Ver. van Hulsvrouwen, j uur nam. BIOSCOPEN 4.45, 7 en 9.15 uur. Camera: „Het naakte vlees", 18 jr. Lido: „Veel liefs uit Moskou", 14 Jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondat 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Red een huwelijk en v knoei je leven", 14 Jr. Dagelijks 2. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 9.15 uur. Luxor: „Bonnie and Clyde", 18 jr, Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondai 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „Dagvlinder", 18 Jr. lijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.3H 4.45, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE door 8 x wella med flacon voor 8 behandelingen TENTOONSTELLINGEN Galerie v. d. Vllst (Botermarkt 8) Tentoonstelling werk van Karei Wig gers. Geopend dinsdag t/m zaterdag uur voorm. 6 uur nam. (tot maart) Lakenhal: Tentoonstelling Melnder Zaalberg 50 jaar pottebakker, Werkd 10 uur voorm. 4 uur nam., zond 1-4 uur nam. (tot 21 april). De Lakenhal: Dag. 10—4 uur: zond 1-4 uur Rijksmuseum van Oudheden (Rt penburg 28)Werkd. 10 uur voorm. 5 uur nam.; zond 1-5 uur nam. Legermuseum (Pestbulsiaan)Mf uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-5 uur) Rijksmuseum voor Volkenkundi (Steenstraat 1): dag. 10—5 u.; '8 dags 1-5 uur nam. Japanse Kunst Werkd. 10 tot 6 uur nam.; zondags 15 Rijksmuseum voor de geschledenli der natuurwetenschappen: Dag. 10-1 uur. zond 1-4 uur Wassenaar Kunstzaal Heuff Tentoon stelling aquarellen Hans van Blooyi Maandag t.e.m. zaterdag 10 uur voorm - 5 uur nam., bovendien dinsdag 8-K uur nam. (t.e.m. 3 april). Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevalleni apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel 24807. Apotheek R. van Breest Smallenbuq te Leiderdorp en Apotheek Voorschc ten zijn de gehele week geopnd. Zaterdagmorgen tot 10 uur raad plege men de eigen huisarts, daarw tot zondagnacht 24 uur de dokters- telefoon 22222. WOENSDAG Koninklijke Schouwburg, 20.15 uur Nederlandse Comedle: „De vrek". ^Diligentia. 20.15 uur: Glorie Wltnej, Kurzaal, 20.15 uur: Het Residentie- Orkest o.l.v. Kurt Masur m.m.v. Itzhal Perlman, viool. Paviljoentheater, 20.15 uur The Du blin Festival Company: „I knock ai the door". WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) o. O. Pfl v penburg Viisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven licht bew. licht bew. zwaar bew. half bew. half bew. zwaar bew. Zuid-Limburg onbewolkt 14 2 0 Helsinki mist 7 -2 0 Stockholm regen 9 3 OJ Oslo geh. bew. 7 3 Oi Kopenhagen regen 8 3 1 Aberdeen zwaar bew. 9 9 01 Londen zwaar bew. 15 5 0 Brussel onbewolkt 15 3 0 Luxemburg onbewolkt 14 3 0 Parijb onbewolkt 16 1 0 Bordeaux mist 12 3 0 Grenoble onbewolkt 21 4 0 Nice licht bew. 18 8 0 Berlijn onbewolkt 16 3 0.1 Frankfort onbewolkt 14 -2 0 München zwaarb ew. 19 6 0 Zürich licht bew. 18 5 0 Genéve onbewolkt 17 1 0 Locarno onbewolkt 19 1 0 Wenen zwaar bew. 18 5 0 Innsbruck licht bew. 20 0 0 Belgrado onbewolkt 15 1 0 Athene licht bew. 10 0 Rome zwaar bew. 18 6 0 Barcelona half bew. 18 9 0 Madrid onbewolkt 20 5 0 Mallorca licht bew. 20 11 Lissabon half bew. 13 0

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2