van puziek nii-muziek deze tijd tot gedegradeerd Dit jaar slechts drie weken Holland Festival v AZEND TUMULT IN LAKENHAL Indaiiks virtuoos spel interlinie Het Ned. Dans Theater braeht „Untitled" Uitbreiding van vormentaal „De tijd is rijp'''' Pleidooi voor nieuwe Nederlandse Opera Er is genoeg interesse TALRIJKE MANIFESTATIES: Maar tot in polder Flevoland toe j*gsr~ Rath Doodeheefver «NSDAG 27 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 len het wel héél mooi gevonden hebben óók. Voor ons persoonlijk „hóeft 't niet," zoals het huidige afschuwelij ke modewoord luidt. Daarom zijn we halverwege stilletjes weggeslo pen, hoewel dat by dit ooi-verdoven de lawaai zeker niet zo stilletjes had hoeven te gebeuren In alle ernst tot slot: zouden ontegenzeggelijk begaafde jongelui hun energie niet beter kunnen ge bruiken? Of is deze „muziek" dan wel „anti-muziek" in deze tijd slechts tot een louter commerciële .stunt-business" gedegradeerd? Want de verkoop van een grammo foonplaat was er óók al bij Nu: we gunnen de kopers de pret, die voor hen zeker wel pret zal zjjn. Anders hadden ze die plaat niet ge kocht. Gelukkig niet voor ons. Maarmisschien zijn wij niet meer van deze tydEn dat is In dit geval heus niet om over te jammeren H. aten wij vooropstellen, op gevaar af niet met deze tijd mee te gaan, dat de gisteren onder de titel „Muziek deze tijd" door drie leden van de „Instant Composers Pool", roduceerde cacafonie van schrille klanken, niet in een waar museum als De Lakenhal thuishoort. Men kieze voor der- jk fantastisch gekrijs liever een krankzinnigengesticht of beatkelder. Hoewel de hoge officieren en schutters aan de id van de Grote Pers geen kik gaven, zullen ze zich aan de inde band in hun graf omgedraaid hebben Eminente musici iha Mengelberg (vleugel), Wil- Breuker rietinstrumenten (kla- basklarinet, tenorsaxofoon en Han Bennink (slagwerk in ei soort met zelfs Indiase in- lenten, stealdrum enz.) zijn ;ens „ln hun soort" eminente die daarbij, ondanks alle etisch gepraat over „improvi- duivels goed en bewust we- ?at ze willen en doen. Het is overigens volslagen onduidelijk zjj met dit tumult bedoelen tie, razernij, het opwekken van rie of zou 't toch heus gemeend zyn? leest iets in het foldertje van O. over het .informeel bena- en onmiddellijk invullen van ositorische patronen, over num- die in elkaar overlopen, uit asismateriaal zijn ontstaan en anders improvisatorisch den gebruikt. Potsenmakers is alles: het resultaat is een ran opzwepende ritmiek, van, dat bij een vuurwerk heet, oceaan van „gillende keuken geen touw aan vast nopen, hoe men zich ook muzi- wetenschappelijk daartoe poogt stellen. Dit is de explosieve drie zich in het zweet huns is werkende potsenmakers, s ge niet beter wist aan zijn door een door psychede- middelen opgeroepen roes, die muziek in de traditionele zin, iort tot in het absurde uitgc- „anti-muziek" maakt. De :n worden nog extra verhevigd microfoons zelfs tot in de waardoor het snerpende :r tot in het extreme wordt Vraag een exemplaar van het zojuist verschenen jaarverslag bij uw bankier of commissionair of zend een briefkaart aan Interunie. 'ntery^tiQnale Beleggings Unie ''uniéïvPóstbus 6177 Den Haag. Heit is intussen héél knap, héél virtuoos enwellicht ook héél intelligent dergelijke „schijn-jazz," Het trio van de „Instant Com-posers Pool", dat gisteravond in het museum „De Lakenhal" 'm van katoen gafV.l.n.r. Misha Mengelberg (piano), Willem Breu- ker (rietinstrumenten) en Han Bennink (slagwerk). (Foto LD/Holvast). die dikwijls aan kakelende kippen herinnert, te lanceren en het zal al lemaal wel ernstig, ondanks humo ristische trekjes, bedoeld zijn. Maar of er velen zijn, die nu om deze mu ziek zitten te gillen, zoals zij zelve dat doen, betwijfeleri wij. Hoewel ze zaten er, ln de stijlvolle zaal, die aandachtig meeschokten, zó dat het lichaam ervan sidderde en ze zul- Nieuw ballet van Hans van Manen (Van onze kunstredactie) Een samenvatting van zijn vormentaal en een zoeken naar nieuwe mogelijkheden, dat zijn de elementen die op de voor grond treden in Hans van Manens jongse ballet „Untitled". Het ging gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg in pre mière in de voorstelling, die het Ned. Dans Theater daar voor een goed bezette zaal gaj. President Robles van Panama houdt teugels in handen President Robles van Panama blijkt de teugels in het land vast ln handen te hebben ondanks een po ging van de oppositie om hem af te zetten en een eigen man Delvalle aan het roer te brengen. Maandag deden leden van de Na tionale Garde de enige strijd macht van Panama een inval in het hoofdbureau van de oppositionele Nationale Eenheidspartij en air es- teerden tweehonderd personen, onder wie twee partijleiders. De oppositie heeft brigade-generaal Vaillarino, de bevelhebber van de Na tionale Garde, verweten dat zijn ac tie een onderdeel vormt van een staatsgreep. De generaal zei echter op een persconferentie, dat de inval niet zomaar gedaan is. Er waren voor de inval stenen gegooid naar de leden van de garde die de straat voor het hoofdbureau wilden vrijma ken voor het verkeer. Hij zei ook dat men bij de inval een tiental lichte wapens had gevonden. Volgens de oppositie zijn dit allemaal leugens, die de inval en de arrestaties moe ten rechtvaardigen. Zoals bekend zette de nationale vergadering zon dag president Robles af nadat de af gevaardigden van de regeringspar tijen de zaal hadden verlaten, omdat hij, in strijd met de grondwet, poli tieke steun had gegeven aan de re geringskandidaat bij de presidents verkiezingen. Gisteren heeft de nationale garde „tegen-president" Delvalle de toe gang tot het parlement ontzegd. Om aanhangers van Delvalle te verdrij ven werden traangasbommen ge bruikt. Delvalle en andere leiders van de oppositie tegen president Robles hadden een speciale vergadering van het parlement over het streven naar afzetting van Robles willen bijwo nen. Voordien hadden de gardisten verhinderd dat een groep oppositie leden onder leiding van de voorzit ter van de nationale vergadering, Arias, het gebouw betrad. ADVERTENTIE 4 cro<^ert Naar de mening van de Nederlandse Federatie van beroeps verenigingen van kunstenaars staat niets de regering in de weg om te besluiten spoedig aan de opbouw van een nieuwe opera te beginnen. Dit schrijft de federatie in een brief aan de minis ter van C.R.M., waarin zij o.m. stelt dat het belangrijkste pro bleem, de centrale vraag is, of de regering wenst dat er in ons land plaats is voor het muziekdrama als integrerend bestand deel van het culturele leven. Deze vraag is volgens de federatie niet van artistieke aard, maar een vraag van beleid, die beves tigend moet worden beantwoord. Er is geen kunstleven denk baar zonder operacultuur. De subsidiëring van een aantal kor te series voorstellingen onder de ver zamelnaam Nederlandse Operastich ting kan niet worden gezien als be vordering van de operacultuur, aldus de Federatie. Indien de regering haar taak verstaat en besluit tot de op bouw van een Nederlandse Opera dan dienen daarvan uiteraard de conse quenties te worden getrokken.' Deze zijn allereerst van financiële aard. Het komt de Federatie voor dat een afzonderlijke voorziening op dit punt gewenst Is, omdat de financie ring van een Opera-instituut niet kan worden opgevangen binnen het ge bruikelijke accres van de kunstbe groting. Men zal er rekening mee moeten houden dat de kosten voor ADVERTENTIE een eigen instituut aanzienlijk zul len zyn. De Federatie is niet van mening dat 't besluit om een nationaal Ope ra-instituut te vestigen, afhankelijk moet zijn van de beschikbaarheid van een nieuw gebouw. Zulk een gebouw moet natuurlijk verryzen maar het positieve besluit kan eerder worden genomen. De huidige presentatie van operavoorstellingen is zeer inefficient. Tot slot wijst de Federatie op de belangstelling voor het operagezel schap Forum, dat het publiek de opera bezoekt .Ook is gebleken dat er in het verleden en heden tal van Ne derlandse kunstenaars zyn, die aan een opera kunnen meewerken, al moesten zij dat in het verleden en heden voor een groot deel in het bui tenland doen. De Federatie meent dat de tijd rijp is voor een besluit, om aan de behoef ten van publssk en kunstenaars te voldoen en zij geeft de minister in overweging daartoe onverwijld over te gaan. Daartoe is nodig dat een di recteur wordt benoemd die zich hier te lande volledig kan wijden aan de opbouw van een nieuw instituut en dat op korte termijn een eigen orkest en een kern van sobsten wordt geformeerd Aldus, zo besluit de brief, kan een grondslag worden gelegd voor de beoefening van de muziekdrama tische kunst, zoals die past ln het pa troon van de Nederlandse samenle ving. Brieven Koningin Louise in veiling Een verzameling brieven geschre ven door Koningin Louise van Zwe den en Noorwegen, die meer dan 15.000 pond (36.000 dollar) waard zou zijn, zal op 19 april in Londen wor den geveild. In de collectie bevinden zich brie van. die Koningin Louise tussen de jaren 1857 en 1869 schreef aan demoiselle Van Wauthier te 's-Gra- venhage, een vriendin en vroegere gouvernante van haar. Koningin Louise was een Neder landse prinses tot zy in 1856 trouwde met Kroonprins Karei en zy in 1860 tot koningin van Zweden en Noorwe gen werd gekroond. De verzameling zal worden geveild door de firma Stanley Gibbons, de beroemde Londense postzegelverko pers. ADVERTENTIE Ook in „Untitled" spelen de inter menselijke relaties tussen twee mannen, man en vrouw, twee man nen en een vrouw een belangrijke rol. Toch wekt het de indruk dat Hans van Manen hierin vooral zijn choreografisch materiaal heeft willen ordenen en uitdiepen. Daarop wijzen ook de kostuums van Jan van der Wal: een gestyleerde „werkkleding", zoals die in de studio wordt gedra gen, in drie tinten bruin. Op Witold Lutoslawski's „Funeral music for string orchestra, dedicated to the memory of Bela Bartok" expo seert hij aanvankelijk een aantal ver worvenheden, die uit bijv. zyn „Opus 12" of „Symphony in three move ments" bekend zijn. Gaandeweg mengt hij echter meer, nog niet eer der aangehoorde, mogelijkheden met twee en drie dansers in zijn reeds ver trouwde bewegingen. De oorspronke lijkheid. die hij daarin toont, bewijst dat Hans van Manen nog lang niet is „uitgepraat". In „Opus 12" en „Metaforen" de mannen-pas-de-deux was het uit beelden van de al eerder genoemde intermenselijke relatie doel. Met dit nieuwe ballet blijkt dat Hans van Manen die ook als uitgangspunt voor het zoeken naar nieuwe vormen wil gebruiken. Zo ontstond een wissel werking. die ruime perspectieven opent. ..Untitled" is dan ook een werkstuk ln de meest letterlijke zin van het woord: géén spectaculair schouwspel; wel een blik in de ont wikkelingsgang van de choreograaf. Marian Sarstadt, Hans Ebbelaar en Gerard Lemaitre komen de eer toe duidelijk te hebben gemaakt wat de choreograaf zich voorstelt. Ook in dit geval bepaald geen sinecure. Leo Driehuys en het Nederlands Ballet Orkest zorgden voor een begeleiding, die de intensiteit van Lutoslawski's muziek gaaf overbracht. (Van onze kunstredactie) Met een bijzondere serie operavoorstellingen van Rameau's „Platee" in de regie van Ton Lutz en onder directie van Bruno Maderna begint op 14 juni in het Amsterdamse Carré voor het eerst een Holland Festival dat drie weken duurt. Daartegen over staat dat men ditmaal zelfs met de manifestaties tot in Dronten, het plaatjs in de gloednieuwe polder Flevoland komt. Daar zal namelijk de jeugdvoorstelling gespeeld worden, die Arena, Caroussel en Scapino als „De krant" voorbereiden. In ruim drie weken zal in de muzieksfeer aandacht worden besteed aan de Weense school en aan de componist Claude De bussy, die 50 jaar geleden overleed. Een immer verwaarloosde presta tie van Brederode, „Lucelle" zal door Johan de Meester tot leven worden gewekt met Johan Walhain, Ina van der Molen, Joop Admiraal en Leo de Hartogh ln de voornaamste rollen. Deze Nederlandse toneelmanifestatie kon in samenwerking met de TV ont staan. Er zal dan ook vanuit Sche- veningen een kleurenreportage wor den gemaakt. Er zal voor het festival via de TV aandacht worden gevraagd ln een reeks korte uitzendingen. Het Festi- valbestuur maakt zich zorgen over de beperkte mogelijkheden, die de ra dio financieel heeft om Festivalma nifestaties uit te zenden waardoor automatisch de belangstelling in het buitenland terugloopt ten koste van onze kunstenaars. Veel opera's De operasector ls ook ditmaal weer zwaar bezet. De Deutsche Oper am Rhein komt met twee voorstellingen Schönbergs „Mozes en Aaron" in troduceren. Kort na de première in Engeland volgt als een traditie een nieuwe opera van Britten „The prodi gal son" onder directie van de Engel se componist zelf. Een Festivalproduk tie van „Macbeth" (Verdi) onder di rectie van Pradelli krijgt Venetiaan- se medewerking. Naast „Platee", dat met veel ballet een sterk visuele na druk krjjgt dan nog van Richard Strauss „Salome", een produktie die Wieland Wagner onder zijn hoede heeft. Toneel Amerikaanse studenten uit Califor nia komen een grote reeks stukken spelen zoals werk van O'Neill, Al- bee, Beckett en twee mini-musicals terwijl een aantal films, die op uni versiteiten gemaakt zjjn zullen wor den meegebracht. Het Wiener Burg theater zal van Goethe „Iphigenia auTauris" brengen in de regie van Leopold Llndberg. .Don Juan" van Molière wordt gepresenteerd in drie voorstellingen door de Comedie Fran- Alleen maakt behang in Fi.vacolor kwaliteit Fijn 20! Nu weet u tenminste zéker dat u werkelijk behang van topklasse koopt. Fixacolor. 't Staat op het staalboek. Samen met het vertrouwde merk R&D. Fixacolor. Een garantie dat u voor 't zelfde geld het beste krijgt. Kwaliteitsbehang van Rath Doodeheefver. Vraag uw vakman. ontwerpers tn fabrikanten van behang Vliegen nóg veiliger ny uit Tel Avlv genoteerd. Muziek caise, de in ons land door zyn jeugd- j Nelissen en Feike Boschma „La boi- toneel al bekende Michael Croft heeft de regie over een Engelse produktie van Halliwell's „Little Malcolm and his struggele against the eunuchs". Het toneelprogramma wordt gecom pleteerd door Studio 'dat met 3 pro gramma's uit het lopende seizoen van Arrabal. van Itallie en Lodewyk de Boer verschijnt. Ballet Na het succes dat de Alvin Ailey Company uit New York vorige maal Het aantal passagiers, dat verongt» lukte in vliegtuigen van de 116 lan den aangesloten bij de Interna tionale Organisatie van de burger luchtvaart (ICAO), is vorig jaar met 37 procent gedaald, zo meldt deze organisatie. Er kwamen 674 mensen om het le ven, dat is 252 minder dan in het bijzonder ongunstige 1966, toen 926 passagiers verongelukten. De daling van het aantal doden wordt relatief A nog gunstiger, indien men bedenkt, a™.?'Pa~ I dat het passagiersvervoer volgens een ICAO-opgave vorig jaar met 20 pro cent is toegenomen. „Niets bekend over ontwerpovereenkomst met de Ver. Staten" (Van onze Haagse correspondent) Er is de regering niets bekend van een ontwerp-overeenkomst tussen do Verenigde Staten en een aantal Europese landen, waaronder Neder land, die de V.S. zou machtigen in geval van binnenlandse moeilijkheden in die landen in te grijpen. Ook weet de regering niets van een stuk waar van in het weekblad „De groene Am sterdammer" een fotocopie werd af gedrukt. Ook dat stuk zou slaan op do ontwerp-overeenkomst. Dit antwoordt premier De Jong mede namens d© ministers Luns, Den Toom en Polak op schriftelijke vragen van het eerste kamerlid mr. J. H. van Wijk (PSP). Op dezelfde wijze heeft premier De Jong schriftelijke vragen beant woord van het pacifistlsch-socialis- tische tweede-kamerlid A. G van der Spek. De premier is zelfs bereid te verklaren, dat Nederland geen over eenkomst van deze of dergelijk© strekking heeft aangegaan of zal aangaan. Muziekmanifestaties vinden er in het kader van het Festival ln bijna alle plaatsen van enig belang in ons land plaats. Het Concertgebouworkest beperkt zich tot twee concerten door opera verplichtingen, het Residentie- Orkest speelt vier maal onder leiding van Pierre Boulez, die zich tot de Weense school zal bepalen. Het Rot terdams Philharmonisch Orkest be paalt zich onder verschillende diri genten tot een klassieker repertoire. Onder de kleinere ensembles, die meewerken zijn enkele van de ra dio ook uit België. Stockhausen komt zijn „Hymne" in Nederland ten doop houden, terwijl voor een uit drie con certen bestaande Debussy-cyclus Jan te k joujoux" samen zullen uitvoe- Grafiek Voor de in het Haags Gemeente museum beoogde tentoonstelling van nationale en internationale grafiek hoopt men tydig op een oplossing voor gerezen moeilijkheden. Er is dit jaar in de grote steden speciale aandacht voor de jeugd, die men met faciliteiten naar de theater voorstellingen wil trekken.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15