Leven met wetenschap PM Mall Export Koningin en Prins bij deel congres Leids initiatief Volledige mis in het Italiaans Eigenaar Jozina dagvaardt makelaar Fusie Muller-Thomsen BTNSDAO 58 MAART 1988 LEIDSCH DAGBLAD (Van een onzer redacteuren) Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen gedeelten bij wonen van het congres „Leven met de wetenschap" dat op 8 en 9 april in de Ridderzaal is georganiseerd door de Kon. Akade- mie van Wetenschappen en de Academische Raad. De Koningin zal beide dagen een deel van de middagzitting bijwonen, de Prins een deel van het tweede middagprogramma. Het congres wordt geopend door de minister van Onderwijs en Wetenschap pen en zal vermoedelijk ongeveer 450 deelnemers tellen. Hat initiatief tot het congres is uit gegaan van de Leidse hoogleraar in de theologie prof dr. J. N. Bakhuizen van den Brink die er de suggestie toe deed bij zijn afscheid van de Acade- mdsdhe Raad. De doelstelling is enigs zins analoog aan die van het in 1954 gehouden congres onder de naam „Vrijheid en gebondenheid in de we tenschap". namelijk het zich realise ren van de problemen, die opgeroe pen worden door de snelle ontwikke ling en de vermaatschappelijking van de wetenschap en anderzijds de verwetenschappelijking van de maat schappij. De tijd dat de wetenschap zich (al of niet terecht) kón ver oorloven in een ivoren toren te leven, lijkt thans wel voorgoed voorbij, waardoor het noodzakelijk wordt, dat wetenschap en maatschappij elkaar kennen en min of meer op elkaar af gestemd 2moeten raken. Bovendien kaïn een congres als dit dat dit jaar in de plaats komt van de jaar lijkse Akademiedagen het onder ling begrip tussen de verschillende disciplines versterken, iets wai van groot belang is nu door de explo sie van de wetenschappen de weten schapsbeoefenaren veelal eikaars taal niet meer „verstaan". Tijdens een gisteren gehouden pers conferentie over het komende con gres deelde de voorzitter prof. dr. K. Posthumus mede, dat voor bijwo ning onder meer zijn uitgenodigd le den van de universitaire gemeen schappen, de leden van de Staten Ge neraal en de regering, onderwijs krachten en allen, die enigszins deel hebben aan de vorming van het we tenschapsbeleid en die betrokken zijn bij de overdracht van de weten schapstoepassingen. Het congres is overigens voor iedereen toegankelijk. Uit de lijst van intekenaren blijkt evenwel dat hoofdzakelijk „voor ei gen parochie" gepreekt zal worden, want de deelnemers komen vooral liit de kringen van de wetenschapsbeoe fenaren. Het programma vermeldt o.a. le zingen van prof. dr. A. G. M. van Melsen over de betekenis van de we- advertentce WÏISKOL? Talar Ni Svenska? Sla Nummer (010)129464 Voor het eerst in Italië (Van onze Romeinse correspondent) Zoals voorgeschreven door de bisschoppenconferentie, is zon dag de vierde zondag van Quaresima voor het eerst in alle kerken in Italië de volledige mis opgedragen in het Itali aans. Reeds nu protesten De volledige mis. d.w.z. ook de zogenaamde „canon", die zolang er in Itahë kerken bestaan, steeds fluis terend en natuurlijk in het Latijn, werd uitgesproken door de priester die de mis opdroeg. Het' was al een paar jaar gebruikelijk, dat een groot deel van de mis in het Italiaans werd uitgesproken, maar de canon, waarvan de gelovigen niets konden verstaan, bleef steeds in het Latijn. Hier is heel wat over te doen ge weest. Het is namelijk een zaak die het concilie heeft geregeld by de constitutie handelende over de li turgie, d.w.z. ze heeft ze eigeniyk niet geregeld. Dit werd overgelaten aan de bisschoppen-conferentie uit verschillende landen. Daarom heeft men eerst moeten stemmen of een meerderheid van 2/3 der bis schoppen meende dat ook de canon in het Italiaans mocht worden uit gesproken. Van de 312 Italiaanse bis schoppen bleken er 215 dit goed te vinden. Daarna moest echter nog worden gestemd over de vertaling van de canon. Deze kreeg geen meerderheid van stemmen en moest opnieuw worden gemaakt. Tenslotte werd deze nieuwe verta ling voorgelegd aan kardinaal Otto- viami, die toen nog hoofd was van de congregatie voor de zuiverheid van het geloof. De tweede vertaling ver wierf een meerderheid Maar nu al is er grote ontstem ming onder de gelovigen en het ge nootschap „Una Voce" (eenstem migheid) heeft een verbolgen pro test gericht tot de bisschoppen-con ferentie, waarin men stelt dat be paalde uitdrukkingen twijfel kunnen doen ryzen en zelfs beslist ketterden zijn. Het paradijs wordt bijvoorbeeld niet als een plaats, maar als een toestand beschreven. Het ergste vindt men, dat bepaal de woorden twijfel wekken aan de geldigheid van de mss zelf. In de Latynse tekst, zoals die door de eeuwen heen gebruikt werd, staat: „Dit ie waarlijk de beker van myn bloed, van het nieuwe en eeuwige vertoond, geheimenis des geloofs dat vergoten zal worden voor u en voor velen als delving der zonden". De vertaling die in het protest .schandelijk' wordt genoemd luidt in het Italiaans „want dit is de be ker van myn bloed, d.oor het nieuwe eeuwige verbond, geheimenis des ge loofs, dat voor u en voor allen ver goten is ter delving der zonden". Op die manier is de beker niet langer het verbond, maar slechts een symbool van het verbond. En gaat het niet om het bloed dat goten zal worden nu op dit ogenblik dat zich op het altaar het ministerie de transsubstantiatie voltrekt, r om het bloed dat vergoten werd omstreeks 2000 jaar geleden en niet zoals de oude tekst zegt voor .velen", maar voor „allen", zodat ir geen uitverkiezing, geen vrije wil Ketterijen In die vertaling, zo zegt men in het protest, zyn de beide grootste ketterijen van onze tijd verenigd. De wordt een herinnering, zoals het avondmaal in de protestantse kerk de uitverkorenen zyn niet velen ar allen, dat laatste zou dan de ketterjj zyn van Teilhard de Chardin. In streng-r.-katholieke kringen is en over deze kwestie by zonder ont daan en wacht men gespannen op het antwoord van de bisschoppenconfe rentie. Waarschynlyk is, dat ten slotte zal worden besloten dat meer dain één vertaling mag worden ge bruikt. Deze hele kwestie van de ca- is een van de voornaamste pn- derwerpein van gesprek geweest, ty- dens de bisschoppen-synode, die ver leden jaar in Rome werd gehouden. tenschap. van prof. dr. H. Baudet. over geschiedenis van alpha tot ome ga, van prof. dr. J. Lever over na tuurwetenschap en mens, van prof. dr. R. A. de Moor over sociale we tenschap en sociale werkelykheid, van prof. dr. H. B. G. Casimir over na tuurwetenschap, techniek en maat schappij. van prof. dr. W. Drees jr. over de verdeling van de middelen en de mankracht, van prof. dr. A. de Froe over de wisselwerking tussen geneeskunde en maatschappy en van prof. dr. J. Tinbergen over de betekenis van de wetenschap voor de ontwikkelingslanden Het bestuur van het congres wordt gevormd door prof. dr. K. Posthu mus, rector van de Eindihovense TH, mr. G. E. Langemeyer, algemeen voorzitter van de Kon. Akademie, dr. H. H. Janssen, voorzitter van de Aca demische Raad, prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink uit Leiden, voorzitter van ZWO, prof. dr. P. J. Gaillard uit Leiden, voorzitter van de afd. natuurkunde van de Kon. Akademie en de heren M. E. 't Hart en mr. J. H. Deurvorst, leden van het comité van uitvoering. De eigenaar van de „Jozina" (het schip, dat door de Nigerlaanse auto riteiten werd opgebracht wegens het smokkelen van wapenen van de af gescheiden deelstaat Biafra), de heer C. Lenten uit Loosdreoht, heeft per dagvaarding Kamp's Scheepvaart kantoor in Groningen aansprakelijk gesteld voor het verlies van zyn 499 ton metende söhip^ De kustvaarder, waarvan de waarde wordt geschat op 800.000 gulden, wero door de Nige rlaanse autoriteiten verbeurd ver klaard. Daarmee viel het gehele in komen weg. Mevrouw Lenten vertelde, dat in de charterovereenkomst, die door Kamp's Scheepvaartkantoor met de Biafranen werd gesloten, was over eengekomen, dat de Biafranen als garantie voor het schip een bedrag van 75.000 Britse ponden op de bank zoude nstorten. .Achteraf is gebleken", zo vertelde mevrouw Len ten, „dat de bankgarantie wel by het ADVERTENTIE dat het geld nooit door de Biafranen is gestort". Mevrouw Lenten noemde Kamp's Scheepvaartkantoor een „ja en nee- knikker" van redery W. Muller en Co, in Rotterdam, zy was zeer ver ontwaardigd over het feit, dat het Groningse soheepvaartkanoor na de inbeslagneming van de Jozina nooit meer iets van zich had laten horen, „Dat noemt zich vertrouwensmake- laar". „Hopelijk maakt de rechter uit, wie voor de hele gang van zaken verantwoordelijk is", zo zei ze. Een van de eerste nieuwe automatisch bestuurde treinen van London Transport, die dienst zullen gaan doen op het eerste stuk van de nieuwe Victoria-lijn, die in de herfst van dit jaar wordt geopend, is dezer dagen in Oost- Engeland beproefd. Elk van de treinen heeft slechts één man personeel aan boord, en wel de bestuurder. Wanneer hij de deu ren eenmaal gesloten heeft en de dubbele startknop heeft inge drukt, zorgen gecodeerde impul sen van de baan ervoor dat de trein langzaam gaat rijden en op het volgende station remt tot hij stopt, en aan alle bevelen die on derweg worden gegeven gehoor zaamt. De „bestuurder" die zich in de voorste cabine bevindt, kan echter, indien de automatische apparatuur onklaar raakt, de be- sturing overnemen. Nieuwe appa ratuur stelt de bestuurder in staat Iedereen kan een lange sigaret maken. Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export. Want met of zonder filter, King Size Pall Mall Export is het echte flflJw? waarmerk van veel meer kwaliteit! 20 Pall Mat) Export ttSO voortdurend contact te onderhou den met het station van de ver keersregelaar, ook wanneer de trein rijdt, en de verkeersregelaar kan zich met een of alle treinen in verbinding stellen. De bestuur der kan via een radio-installatie ook met de bestuurder van de voor of achter hem rijdende trein spreken. GROOTSE COMBINATIE Geen nadelen voor personeel (Van correspondent) Een aangekondigde fusie van Wm. H. Müller en co N.V. en Thomsens Verenigde Bedrijven te Rotterdam heeft, althans voorlopig, geen nadelige gevolgen voor het personeel van beide ondernemingen, ongeveer 7000 man in totaal. De bedrijven blij ven onafhankelijk van elkaar werken. Pas in een later stadium zal worden nagegaan welke onderdelen kunnen worden samen- President-directeur A. Th. van dér Lecq van Müller maakte deze opmer kingen gistermiddag, toen lüj by zon derheden gaf over de fusie, waarover in het najaar van 1967 in het diepste geheim de eerste besprekingen wer den gehouden. De combinatie MüllerThomsen is nu de grootste stukgoed-stuwadoor van de Rotterdamse haven. De twee bedryven hebben een gezameniyke overslag: van 4,5 miljoen ton per jaar. De omzet is 80 miljoen gulden. Voor de fusie al waren de stukgoed- bedryven van beide ondernemingen de belangrijkste peilers. In deze sec tor werken 2000 havenarbeiders. De garantie van Müller en Thomsen by de Stichting Samenwerkende Haven bedrijven (SHB) bedraagt ongeveer 500 man. Als afzonderlyke bedrijven maakten Müller en Thomsen al deel uit van de Europe Container Ter minus (ECT), die de directie voert over de containerterminal in het EEM-havengebied. Gezameniyk heb ben beide ondernemingen thans een belang van 41% in de E.C.T. Müller verwacht over 1967 opnieuw een dividend van 20% te kunnen uit keren. Thomsen heeft in 1967 „een positief resultaat" geboekt. De president-commissaris van Thomsen's Verenigde Bedryven, mr. N. J. Bink, heeft zyn functie neerge legd, omdat hy zich niet met de fu sie kon verenigen. Officieel heet het, dat hy „het complex van toekomst- mogelykheden anders taxeerde dan de meerderheid van het bstuur van Thomsen". Mr. Bink is een lange reeks van jaren lid geweest van de Raad van Commissarissen. Financiële kringen zyn van mening, dat Müller een voordelige zaak heeft gedaan met de aankoop van Thom sen. De heer Van der Lecq zei echter hierover: „In de vergadering van commissarissen is geen orkest gaan blazen, omdat dit (het bod op alle aandelen en certificaten van Thom sen dus) de vondst van ons leven ADVERTENTIE PfÜLÏPSBATTERllÊN I !7?] die móéten wel I goed zijn Eén miljoen voor personeel van D.A.F. (Van onze Eindhoven» correspondent) Het 8500 man tellende personeel van de DAF-fabrieken in Eindhoven krygt op 1 april van de directie één miljoen gulden, terwyi die dag voorts vryaf wordt gegeven. Dit komt de directie te staan op ongeveer twee miljoen gulden produktieverlies, zo dat de dag van de viering van het veertigjarig bestaan de DAF in to taal komt te staan op drie miljoen gulden. Andere feestgeschenken zyn vyf auto's, die onder het personeel wor den verloot. President-directeur W. van Doorne heeft het personeel van dit extraatje persoonlyk op de hoog te gesteld. Groep van twaalf Noordkoreaanse spionnen gepakt De politie van Zuid-Korea heeft een spionagegroep van twaalf per sonen gearresteerd die reeds vier jaar werkte voor Noord-Korea. De agen ten, onder wie vijf vrouwen, zyn on langs in een voorstad van Seoel op gepakt. De gToep was men op het spoor ge komen doordat mensen uit de voor stad aan de politie hadden gemeld dat in drie villa's in de stad een aan tal personen, die geen baan hadden, er niettemin goed van leefde. De po litie heeft in de villa's drie radiozen ders, een hoeveelheid munitie voor machinegeweren en enkele code-boe ken In beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7