Rel om La,la,la' SPAANSE TALENSTRIJD ROND EUROVISIE-SONGFESTIVAL Nieuwe Gladstone Mild heeft meer: 25 king size filters 1.50 Boekenweekgeschenk wordt verfilmd 25 mild of 25 mild menthol 1.50 GEEN HOOP OP OVERLEVENDEN VERONGELUKTE VISCOUNT }i ger vervoer Yeili van gevaarlijke kunstmeststoffen Snip en Snap na vier jaar weer in Den Haag Honderd jaar Stork DINSDAG 26 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Barcelona) Het jongste idool van de Spaanse grammofoonplatenindustrie, de 22-jarige Catalaan Juan Manuel Serrat, heeft de latente talenstrijd in Spanje opnieuw doen oplaaien tot een openlijk conflict. Juan Manuel Serrat is een Catalaan, gebaren en getogen in de self bewuste landstreek, niet Barcelona als hoofdstad. De cultuur leidt in deze landstreek een zeer zelfstandig leven, waarbij het behoud van de zangerige, zeer Latijnse spreektaal, de inzet is. Onmiddellijk na de Spaanse burgeroorlog werd door het regime van generaal Franco het gebruik van de Spaanse gprcektalen in het openbaar ten strengste verboden. Volgens de centrale regering in Madrid vormden deze streektalen een I ernstige bedreiging van de nationale I eenheid. Zowel het Baskisch als het Catalaans werd uit de scholen, de kerken en de officiële gebouwen ge- weerd. Dit heeft vele jaren lang geleid tot ernstig verzet en was in plaats van I nationale eenheid te herstellen I aanleiding voor het ontstaan van een 'sterke separistische beweging, die in deze beide noordelijke landstreken de [hegemonie van het streekeigen wilde herstellen. de Spaanse televisie heeft geschre ven en waarin hij verklaart dat het zingen in het Castiliaans te gengesteld Is aan zijn natuur en dat hij alleen dan Spanje wil ver tegenwoordigen wanneer hij in net Catalaans mag zingen. Daarop I drie terecht zou zijn gekomen. heeft de Spaanse televisie alle contact met 'hem verbroken en aangekondigd een nieuwe vertegen woordiger voor het festival van Londen te zullen aanwijzen. Resultaat van dat alles: felle dis- cussies, ook in Barcelona zelf. Hier mee is namelijk niet alleen de kans verloren gegaan om een Catalaans lied in de wereld te laten triomferen, maar ook de kans op succes voor vervlogen. een Catalaan, ook al zou hij In het Spaans hebben gezongen, in rook vervlogen. Algemeen heerst versla genheid, omdat in de meeste Euro- visielanden de kans groot werd ge acht dat Juan Manuel Serrat zjjn liedje „La.laja", bij de eerste echt king size formaat, milde zuivere tabakken dezelfde prijs voor rijkelijk meer rook genoegen ook verkrijgbaar, als afwisseling, in milde menthol Overwinnim Onder de druk hiervan heeft de re- f' gering im Madrid de laatste jaren f haar starre houding laten varen. r Het onderwijs in het Catalaans en J het Baskisch op de scholen is weer toegestaan. In de kerken mag'weer iin de streektaal worden gepreekt en de theaters mogen weer stukken presenteren in deze talen. Vooral het Catalaans heeft hiervan gepro fiteerd. De officiële staatstelevisie is ge noodzaakt om de veertien dagen to neelstukken in het Catalaans te la ten opvoeren. De grootste overwin ning is echter in de kleinkunst be- laald, omdat Catalonië de stoot heeft gegeven tot een vernieuwing het lichte lied in geheel Spanje. De meest populaire zangers zijn Ca talanen, die zingen in hun eigen taal. Juan Manuel Serrat is met zij a Catalaanse liedjes het idool van heel het land geworden. Daardoor is hi,) j in januari uitgekozen om Spanje te ïgeniwoordigen op het Eurovisie- festival, dat in april in Londen wordt gehouden. Op één voorwaarde- Als hij de officiële vertegenwoordi ger van Spanje wilde worden, dan toil hij in het Castiliaans moeten ringen en niet in het Catalaans. Het Casti liaans is de taal van het Spaan- hoogland, maar tevens de offi ciële Spaanse voertaal (zoals het .Hollands" de officiële Nederlandse >erbaal Is). Aanvankelijk had hij dit geaccep- leerd, waardoor hij voorwerp is ge- vorden van söherpe kritiek van de rijde van zijn streekgenoten. Hij verd van weinig minder dan verraad >esohuldigd. Na twee maanden iu Castiliaans, dus het officiële ins, gezongen te hebben, begon Heijn ster te dalen. Ultimatum „Kom eens om een keizer" (Van onze Utrechtse correspondent) In Doorn is gisteren een langdurige, door de historie overwoekerde, persbijeen komst gehouden over het ge bruikelijke boekenweekge schenk, dat dit jaar door Max Dendermonde geschreven is en waarvan producent/filmer Rob Houwer de speelfilmversie gaat maken. De roman „Kom eens om een kei zer" het boekenweekgeschenk van dit jaar, speelt zich af in de jaren, dat de Duitse keizer Wilhelm II asiel vond in het kasteel Amerongen bij graaf Bentinck en in het kasteel huize Doorn, dat hy voor 500.000 gul den had gekocht van baron Van Heemstra. Wilhelm II werd in de jaren na de eerste wereldoorlog voortdurend be dreigd met talloze ontvoeringspogin gen van geheime diensten van Ame rika en Engeland. Deze gebeurtenis sen zijn door Dendermonde volkomen authentiek verwerkt in een soort van non-fictionroman, waarin als dub- Éfesfc..'. O0| ADVERTENTIE Een praktische lichtgewicht. Compact van vorm. Fleurig van kleur. Met 3 snelhedenschakelaar, handige uitwerpknop en even handige ophangbeugel. Roestvrijstalen deeghaken en kloppers zijn zodanig van vorm, dat het deeg braaf in dr kom blijf' f45,75 Nederlandse luchtvaart kiest Miss In navolging van vele andere lan den gaat thans ook de Nederlandse luchtvaart haar eigen schoonheids koningin zoeken. De organisatie be rust bij de Interline Club Holland (ICH), waarvan iedereen lid kan worden, die bij een luchtvaartmaat schappij in Nederland werkt. De verkiezing is vastgesteld op vrijdag 19 april in het Amsterdamse Casino en van de jury zal de voor malige Miss wereld Corinne Rott- schafer deel uit maken. De te bekronen Nederlandse „Miss Interline" wordt een maand later als beloning naar Miami in Amerika ge stuurd om voor Nederland deel te ne men aan de aldaar in mei door de World Airline Club Association (WACA) te houden verkiezing van de internationale Miss Interline". De jeugd is een belangrijke klant in de boekhandel geworden. Zij kent geen drempelvreesen vaak ook geen financiële barrica des. belfiguur van Wilhelm II en als kro niekschrijver („de minder valide zanger") Eric Auer ten tonele wordt gevoerd. Van de verfilming van „Kom eens om een keizer" kon Rob Hou wers, wiens Duits-Nederlandse pro- duktie „Professor Columbus" i regie Rainer Erler) in de tweede helft van april in première gaat, een volledig overzicht geven. Alexander Macken- driok wordt aangezocht voor de regie, terwijl Alec Guinness '(„Hij kost ze ker 10.000 pond"), die dubbelrol Wil helm II/Eric Auer is toebedacht. Naast Guinness laat Houwer in de belangrijkste rollen Lili Palmer, Sen- ta Berger en Gert Fröbe optreden. Hij schot de totale kosten van deze kleurenproduktie op ruim één miljoen dollar. De film wordt een Nederlands- Duits-Frans- Engelse co- produktie Max Dendermonde die zelf het draaiboek gaat schrijven, stelt zich typisch feodale sfeer Reddingsploegen hebben de hoop opgegeven nog overlevenden te vin den van de zondagmorgen boven de Ierse Zee met 61 inzittenden veronge lukte Viscount van de Ierse lucht vaartmaatschappij Aer Lingus. Gisteren werden twaalf lichamen gevonden van inzittenden onder wie zes vrouwen. Geen der slachtoffers droeg een zwemvest, hetgeen er op wijst dat het ongeluk bijzonder snel in zijn werk moet zijn gegaan. Over de oorzaak van de ramp tast men nog steeds in het duister. On- Overheidsbijdrage voor rijdende viswinkels der de inzittenden van het toestel be- bonden zich twee bekende Belgische sportlieden, de voorzitter van de Brusselse basketbalploeg Anderlecht Creyelman en de vroegere Belgische kampioen op de 400 meter hardlopen Claude Schwartz. Aer Lingus heeft in totaal 15 Vis counts in gebruik. De maatschappij ziet echter geen aanleiding om de toestellen voor een onderzoek aan de grond te houden. Er vliegen enkele honderden van de vliegtuigen over de hele wereld. Het verongelukte toestel was een Viscount die Aer Lingus begin 1967 van de KLM Visdetailüsten, die een rijdende viswinkel willen aanschaffen kun nen daar, net als verleden jaar. ook dit jaar weer een overheidsbijdrage voor krijgen. Deze bijdrage bedraagt maximaal 1/3 van de totale koop prijs. Hoger dan f 6000 kan de bij drage echter niet zijn. Een en ander blijkt uit een be schikking yan de minister van Land bouw en Visserij, die in de Staats courant is gepubliceerd. Met de bij drageregeling wordt beoogd, tot een grotere afzet van vis en visproduk- als trouwens de hele bevolking hier ten te komen in het kader van de (Doom, Amerongen) leeft op de maatregelen ter verbetering van de rand van een feodaal geweten". 1 Nederlandse visserij. (Van onze Haagse correspondent) Nederland heeft thans een duide lijke voorsprong op het gebied van veiligheidsmaatregelen voor (gevaar lijke) kunstmeststoffen genomen. Dat is het gevolg van een door TNO uit gevoerd onderzoek, waartoe een werk groep. waarin de chemische bedrijfs tak en de rijksoverheid vertegenwoor digd zijn, in 1964 besloot. De resultaten van het onderzoek, waarmee een half miljoen was ge moeid. leidden tot nieuwe richtlijnen voor de opslag en het vervoer per zeeschip van nitraathoudende mest stoffen, waarvan een deel kan „branden" of exploderen. Dit bleek bij de „branden" in een opslagloods van Deltachemie (november 1963) en in een lading meststoffen van het m.s. Sophocles op de Atlantische Oce aan (februari 1965). Belangrijk in de nieuwe richtlijnen, die ook internationaal weerklank heb ben gevonden, zijn vooral de beper king van de hoeveelheid nitraathou dende meststof, die mag worden op geslagen, en een verbod om spring stoffen voorhanden te hebben en te gebruiken Ln opslagruimten. In het verleden werd soms gebruik gemaakt van explosieven om hoeveelheden verharde kunstmeststoffen uiteen te halen. i Door toepassing van de wetenschap. die de werkgroep heeft verzameld, kon het blussen Voor het eerst sinds vier jaar komt de Snip en Snap Revue weer naar Den Haag. To en immers brandde het gebouw van Kunsten en Weten schappen geheel uit, waarbij niet al leen de requisieten van René Slees- wijks revue een prooi van de vlam men werden, maar Den Haag ook het laatste theater verloor waai" een revue van zo'n omvang zich kon pre senteren. Daarin is verandering ge komen door het gereedkomen van het Circustheater in Scheveningen. Dus kan. de Residentie na vier- jaar de kennismaking hernieuwen met Willy Walden en Piet Muyselaar, nog steeds de pijlers, waarop de revue rust. Ook deze dertigste, die heel toe passelijk de titel „Proficiat" heeft meegekregen. Na de traditionele start in het Hilversumse theater Gooiland, de officiële première in het Amsterdamse Carré en vele voorstel lingen overal in het land komt deze revue vrijdag naar Scheveningen, waar het gezelschap van René Slees- wyk tot en met 28 april zal blijven. Naast vele bekenden als het duo Walden-Muyselaar, Aase Rasmussen, Donald Jones, Diana Floodgate, Louis Dusee e.a. treft men er ook nieuwe krachten aan als de veelzijdige blon de Lily Kok en de acrobatengroep The Fellanders. Nieuw in deze groep is ook Mieke Bos, middelpunt van talrijke muzikale scènes. Als musi calontdekking in „Thé sound of mu sic", als tv-actrice in een serie met Maxim Hamel en veel vroeger als de helft van de Selvera's heeft zy ech ter al te veel bekendheid verworven om als „nieuw" te worden aangekon digd. De muzikale leiding is in han den van Co van der Heide Wijma. 8.00 uur Journaal en weeroverzicht (NTS) 8.20 uur Hier en nu 8.45 uur La Bohème: kleur 10.30 uur Dagsluiting 10.35 uur Geestelijk reveil 10.55 uur Laatste nieuws (NTS) 11.00 uur Sluiting NEDERLAND 2 NTS 7.15 uur 10.00 10.30 i 10.35 i Pipo de clown (NTS) Nieuws (NTS) De verrekijker Van gewest tot gewest De eenentwintigste eeuw: kleur Journaal en weeroverzicht (NTS) Dubbelspion: kleur Denk-bceld De Maihmoetwet Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1: Hilversum 2: De Kon. Machinefabriek Stork N.V. Hengelo gaat haar eeuwfeest vieren, dat zijn hogtepunt zal bereiken in september. Vrijdag 6 september zal er niet worden gewerkt. Het gehele per soneel is dan vrij. Die ochtend wordt een herdenkingsbijeenkomst gehou den en zal een blijvende herinnering worden uitgereikt. I „Tot de feestelijkheden zullen voorts behoren een internationale I fototentoonstellingde aanbieding van een metaalplastiek aan het ge meentebestuur, openstelling van de fabrieken voor het publiek, een groot vuurwerk enz. Op 5 september wordt in de Technische Hogeschool Twen te een bijeenkomst gehouden waar het resultaat bekend zal worden ge maakt van een technisch - weten - schappelijk studie over de ontwikke ling van de energie-opwekking op langere termijn gezien. Deze studie wordt verricht dooi" een onafhanke lijk Amerikaans instituut met mede werking o.a. van Europese weten schappelijke instanties en enkele Ne derlandse hoogleraren. Zoals bekend, vormt Stork hans een onderdeel van het ooncern Verenigde-Machinefa brieken Stork- Werkspoor. en cjióteren Frits van der Poel en zijn „show" De met zoveel verwachting te gemoet geziene Frits van der Poel-show viel tegen. Prof. Ter Hoeven uit Rotterdam, die een boek geschreven heeft met de titel: „Onze wegenaanleg of hoe onze democratie werkt", zat aan het bureau, en tegenover hem en Van der Poel waren vijf ka merleden in stelling gebracht, plus nog drie deskundigen (o.w. ir. Tops van de Rijkswa terstaat. Daarnaast waren dan nog studenten in de verkeerkun- de uitgenodigd, een indiener van een tegenplan. Zij mochten alle maal hun zegjes zeggen. Welnu, de 25 minuten die daarvoor uigetrokken waren ble ten, zoals te voorspellen was, te kort voor zo'n massaal forum. De enige verdienste ervan was, dat drs. Ed van Thyn van de PvdA niet aan het woord kwam, maar dat was niet als verdiens te geplanned. Ook het onder werk leende zich niet zo goed voor een dergelijke behandeling. Wat zijn we nu nog wijzer ge worden over Ryksweg-50, de werking van de democratie en het gelijk of ongelijk van prof. Ter Hoeven? Bovendien had Frits van der Poel voor een „personality-show" te wei nig stem in het kapittel. Hij had nauwelijks gelegen heid via korte, eventueel steke lige of ironische opmerkingen sijn stempel op de discussie te drukken en daar zaten we als kijkers toch op te wachten! Twee gesprekjes in twee hang- stoélen, het eerste met oud-mi nister Veldkamp, die een boek geschreven heeft („sociale trip tiek") en die verklaarde dat hy bij de KVP bleef, en het tweede met de directeur van een trans portbedrijf over besnoeiing van het aantal vrachtwagens dat naar West-Duitsland mag rij den. Conclusie: dit eerste pro gramma zullen we als een proef- programma beschouwen, dat de hachelijkheden van de formule heeft aangetoond. VOOR DINSDAG 26 MAART Hilversum 1. 402 ra. KRO: 18.00 Marinierskapel der Kon. 18.19 Uitz, 18.46 Act. 19.05 Licht ensemble en sol. 19.40 Conciliepostbus, lezing. 19.45 componisten. 21.00 Ge. kerk: muzikale lezing. 23.55-24,00 Nws. Zin: lledjesprogr. AVRO: 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Prom. 19.35 Stereo: Dansoi je woordliterair In Frankrijk wordt hard ge werkt aan een soort Bonnie en Clydefïlm. Jacques Brei, rechts, als Raymond la Science en Bruno Cremer als Bonnot vertolken de hoofdrollen in „La Bande a Bon not". Het verhaal gaat over dt beruchte Parijse bende van Bon not in de jaren rond 1900. De op namen worden gemaakt onder regie van Philippe Fourastier. plaatwerk: muz. van vroeger (er V. 21.20 Jazz Spectrum. 22.00 Gonk!: sati- h progr. 22.30 Nws. 22.40 Radiolour- NRu22.55 Signaal: mui van eigen tijd (opn). 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 27 MAART Hilversum 1. 402 m. Nws. 7.32 Act. 7745' Stereo: Klass. dansen (gr.). TROS: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grmuz. en praatje. 9.10 Muz. uit Chili. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Klass. grmuz. 10.30 Splnx: progr. voor de vr. 11.00 Nws. 11.02 Piek-Uur: amusementsprogr. 11.50 Act. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (plm. 12.22 Wil van het land; 12.26 Med. voor land-, en tuinb.; 12.30 Nws.; 12.4J Act* 13.15 Ondernemend). NCRV: 14.00 Mod. ork.werk. 14.55 De laatste thuis reis. hoorspel. 16.00 Nws. 16.02 Voor de Jeugd. 17.00 Stereo: Volksinuz. uit Schotland (gr.). 17.15 Recht op en cabaretprogr. 17.30 Stereo: r.muz. 17.50 Overheldsvoorl. samenleving. Een uitz. van Lichte het Ministerie van C.R.M. Hilversum 2. 298 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgvm. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gr .muz (7.30-7.35 Van de voorpag.: persover-i zicht). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: o n/v xt --1- ,20 Lichte gr.n 8.00 Nws. (8.30-8.35 Van alle markten de huisvr.). 8.35 Lichte gr .muz. PP- gaat trouwen De Amerikaanse volkszangeres Joan Baez heeft gisteren in New York een huwelijksvergunning ge kregen. Zij wil trouwen met de voor malige student en dienstweigeraar David V. Harris. Het paar heeft niet gezegd wan neer het huwelijk zal worden geslo ten. De 27-jarige Joan en de 22-jarige Harris hebben onlangs beiden gevan gen gezeten in Oakland. Californië, wegens hun aandeel in demonstra- schip met I ties tegen de oorlog in Vietnam en kunstmeststoffen in de Rotterdamse de dienstplicht, i haven enige tijd geleden zonder I gelukken verlopen. getrouwd kalender. 13.25 Stereo: Weens Philh. ork.: amusementsmuz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de jg_g Omroep ork.; 16.50 Stereo: VARA's Popshow. 17.20 Voor de Jeugd. Hilversum 3. 249 m. en FM. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte voc. muz 10^00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe Langspeelpl. 10.30 Ramblers Radio Reprises. NRU: 11.00 Nws. 11.03 fi 11.30 Grenzenloos windstreken, (l Operetteklanken, Nws. AVRO13.00 Nws. 13 vrolijk pl.progr. 14Ï0Ó"Nws. 12.30 Musical-fragmenten. oa« xtact 1306 zet 16.03 Poptopnonstop ma. 17.00 Nws. 17.02 Act.' 17.05718.00 Zingende Bougie: gevar. pl.progr. voor :omobilisten. PROGRAMMA'S KRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.50 Pipo de clown NTS: 19 00 Journaal. NTS: 19.06 Nieuwe avontu- De Drie Musketiers. TV-feuil- 19.31 Panoramlek, panora- „..V net wereldgebeuren. NTS: 20 00 Journ. en weeroverz. NTS: 20.20 Uitz. D'66. 20.30 Inburgeren: De belasting |?P de toegevoegde waarde: gesprekken. ipeel- 2.45 Uitz. Stichting Socutera. 23 00-23.05 Journ. Nederland n NTS: 18.50 Pipo de clown NTS:' 19.00 Journ. KRO: 19.03 In kleur- Professor Ya/Ya's memoires, teken film. 19.10 Smartlap: lledjesprogr. (prod. achtste bisschoppelijke NTS: 22.15-22 20 J i de BRT). 19.50 V-8:

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5