Tien gemeenten gaan samenwerken Vorming van Gewest Leiden Kamermuziekconcours van het Lentefestival Oranjebal op Koninginnedag IB. en W. akkoord 1000 piepkuikens te logeren evoluon Studenten weerden zich dapper Samenwerking met deskundigen holt „onderwijzersvak'" bepaald niet uit"" l$j DINSDAG 26 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD ndien gemeenteraden akkoord gaan: ADVERTENTIE ïlni In de komende maanden zal aan de gemeenteraden van Lei- •v«ien. Katwijk, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg,1 Valkenburg, Voorschoten, Warmond, Wassenaar en Zoeterwoude een rap- w port, samen met een ontwerp gemeenschappelijke regeling Ge- west Leiden, worden voorgelegd, dat beoogt te komen tot uit- oiïbreiding van de intergemeentelijke samenwerking in de Leidse igglomeratie. Over dit rapport en de daarin uitgewerkte sa menwerking hebben wij onlangs uitvoerig geschreven. man Tijdens een gistermiddag in het ,eidse Stadhuis gehouden pers- onferentie hébben de burge- neesters van Leiden, Katwijk, eiderdorp en Valkenburg, de ge- neente-secretaris van Wassenaar de heren drs. F. van Pijpen en s. A. Bours van de Vereniging \n Nederlandse Gemeenten, wel- laai te vereniging in deze materie van >ktt iivies diende en de plannen uit werkte, een toelichting op deze in- er gemeentelijke samenwerking '.geven. Tijdens dit gesprek bleek, iat de dagelijkse besturen (B. en V.) van bovengenoemde gemeen- en zich unaniem achter deze sa- nenwerking kunnen scharen. Bovendien is tydens voorlichtings raden voor raadsleden komen vast staan, dat reeds zeven gemeente- lesturen zich positief tegenover deze llannen hebben opgesteld. In drie emeenten moeten deze voorlich- ingsavonden nog worden gehouden. ,i\: Bollenstreek De colleges van Burgemeester en ethouders van de gemeenten in de illenstreek hebben inmiddels beslo- a de resultaten af te wachteni van ientleen nader onderzoek naar de onder in linge bindingen tussen deze gemeen ten. Het ontwerp gemeenschappelijke egeling voorziet, zoals gemeld, >n de forming van een rechtspersoonlijk heid bezittend lichaam met de naam Gewest Leiden". Het gewest heeft tot taak het doen verrichten van on derzoek naar de maatschappelijke en lestuurlijke ontwikkelingen in het de aangesloten gemeenten ren van overleg over ge- umenlijke problemen op het gebied CJ Tan ruimtelijke ordening, recreatie, Terkeer en vervoer, gezondheidszorg, huisvesting, vuilverbranding, riool- faterafvoer, onderwijs en econo mische ontwikkeling. Deze onderwerpen kunnen nog 6 borden aangevuld met andere tak- o ken van overheidszorg. Belangrijk is dat t.a.v. al deze zaken voor de deel nemende gemeenten meldingsplicht geldt. Dit betekent dat zij aan de orga nen van het gewest (voorzitter, da- leljjks bestuur of gewestraad) kennis moeten geven van in voorbereiding *(jnde maatregelen op de genoemde lebieden. welke voor het gewest {belang zijn. Bestuur aangewezen. De verdeelsleutel voor het aantal raadsleden is als volgt: gemeenten t/m 10.00 inwoners 1 lid; gemeenten van 10.00020.000 inwo- 2 leden: gemeenten van 20.000 40.000 inwoners 3 leden; gemeenten 40.000—80.000 inwoners 5 leden gemeenten met meer dan 80.000. inwoners 9 leden. De gewestraad vergadert tenminste tweemaal per jaar. De vergaderin gen zijn openbaar, al bestaat er ook mogelijkheid om met gesloten deuren te vergaderen. Het dagelijks bestuur bestaat uit 5 leden, nl. de voorzitter van het ge west en vier door de gewestraad uit zijn midden aangewezen leden. Van deze vier moeten er tenminste twee raadslid zyn. De voorzitter van het gewest, die tevens voorzitter is van de gewest raad en van het dagelijks bestuur, is de burgemeester van Leiden. De gemeente Wassenaar heeft zich in principe bereid verklaard de admini stratieve werkzaamheden door haar apparaat te laten errichten en één haar hoofdambtenaren als part time-secretaris van hetgewest te la ten fungeren. Vijf jaar De regeling is opgezet als een o gangsregeling met een beperkte gel digheidsduur, nl. 5 jaar. Dit biedt enerzijds de mogelijkheid om reeds op korte termijn als gewest op te treden, anderzijds ook om geleidelijk aan te groeien naar de meest ge wenste vorm voor een blijvende sa menwerking in de toekomst. Het ix deze 5 jaren te verrichten onderzoek en de ervaringen die onder de v lopige regeling zullen worden opge daan. kunnen dan in een permanen. te samenwerkingsvorm worden ver werkt. De gewestraad beslist over toetre. ding van nog niet aangesloten ge meenten. Daarbij kan de ï-aad be paalde voorwaarden stellen aan ge gadigden. Uittreding is niet mogelijk. G.S. Burgemeesters geven voor- lichting. V.r.n.l. de burgemeester van Katwijk, de heer A. G. Ver- i meulen. van Valkenburg, de heer Af. A. v. d. Have. van Leiderdorp, mr. R. M. Gallas, van Leiden, mr. I G. C. van der Willigen, mej. mr. G. M. Vink, secretaresse van de j Commissie van voorbereiding en de gemeente-secretaris van Was senaar, de heer E. F. Zwartelé. (Foto L.D./Holvast) Het Evoluon besteedt niet alleen aandacht aan de mens, niaar ook aan de dierenwereld, Jonge dieren worden met evenveel zorg behandeld als een jong mensenkind. In het Evoluon kunt u zien hoe. Meer dan duizend kuikentjes brachten inmiddels - steeds in groepjes - een week door in het Evoluon, gezond en wel, dank zij de warmtestraling in de kunstmoeder. Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken ee bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen! eindhoven Toegang f 1.- dagelijks 30-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant Hoevéél en meermalen hóe verdienstelijk ook er door de stu denten gemusiceerd wordt, bleek gisteravond tijdens het Ka mermuziekconcours, dat in het kader van het civitale „Lente- festival" in de Grote Pers van het museum De Lakenhal werd gehouden. Een jury, bestaande uit Jaap Stotijn. Johannes Röntgen en Rutger Schoute, was belast met de beoordeling van de talloze muzikale prestaties op een grote verscheidenheid van instru menten, tot zelfs de gitaar toe. Ondanks het feit, dat de vele ama teurs hun uiterste best deden, waren er ook momenten, waarop wij dach ten „die en die hadden beter ver stek kunnen laten gaan". Dan weer werden wij verblijd met uitstekende prestaties, die ver boven de middel maat uitstaken. In ieder geval was het bijzonder verheugend te horen, hoe de deelnemers en deelneemsters met liefde Vrouwe Musica in het hart besloten hadden en hun beste beentje trachtten voor te zetten. Een grote hoeveelheid componisten was aan het woord in een program matisch chaotisch geheel, wat nu eenmaal bij concoursen als deze on vermijdelijk is. Voor de jury, onder voorzitterschap van de nog steeds vitale Jaap Stotijn, die indertijd de wereld met zijn verrukte, was eer gelegd: zij heeft zich daarvan in elk opzich tgewetensvol gekweten. Het is niet mogelijk alle voor drachten, met die van het L.S.K.- Koor „Canticum novum" o.l.v. Thom ten Harlich in het centrum, gede tailleerd te bespreken. Vele malen klarinet en piano van Francis Pou- lenc. de tweede aan een blaaskwin- I dapper tetbestaande uit Aafke van Ingen geweerd, (fluit), Marius van Leeuwen (hobo), Willem Blackstone (klarinet). Peter Söhngen (fagot) en Jan van Ingen ihoorn', voor „Burla Ritmica" van H de Groot, de derde voor de inter pretatie van „Sarabande en Sicilien- ne" voor fluit en hobo v. Albert de Klerk, gespeeld door Daskia Wijker en Karla Hamulyék. Het was een aardige gedachte deze prijzen in harmonie te brengen met het Lentefestival. Zij bestonden uit grammofoonplaten, t.w. de eerste be trof „De vier jaargetijden" van Vivaldi, de tweede Strawinsky's „Sacre du printemps", de derde de .Frühlingssonate" van Beethoven. Nog werden twee extraprijzen toe gekend, nl. de Pex-sprijs aan het L.S.K.K. „Canticum novum" en de Prix dTllegance aan de gitarist Rob Poelman. Alle medewerkenden hebben zich zeker naar beste kunnen ADVERTENTIE A.S. zaterdag, zondag en maandag naar de Stadsgehoorzaal FORD ZIEN N. Y. Vlietstra op de Leidse inspectiedag: -rn f J 7 tailieera te Desprexen. veie maaei JMeerburg-auo won kon de waardering groot zijn, het- j geen zich uitte door een hartelijk deelnemende gemeenten vastgesteld. Daarna moet de regeling nog door Ged. Staten van Zuid-Holland wor den goedgekeurd. Tenslotte wordt de regeling dan ge publiceerd in de Nederlandse Staats courant, waarna zy in werking Op het C-toernooi van „Vijfslui- n" te Vlaardingen hebben onze worden I stadgenoten mej. M. de Vrind en P. v. d. Loo (Meerburg) de titel behaald in het gemengd dubbel. In de geheel Leidse finale versloegen zij mej. M Buis en W. de Rooy (Smash) met 15—8, 18—16. ADVERTENTIE LAKENS EN SLOPEN 250 cm L-A-N-G sympathie getuigend applaus. De eerste prijs viel ten deel aan Eric van Veen en Wim Stoffels voor hun vextolking van de Sonate voor Brand bij Fasson Bij het bedrijf van Fasson aan de Lammenschansweg in Leiden is gis teren brand uitgebroken in een lijm- coatingmachine, vermoedelijk als ge volg van statische elektriciteit. Door het inwerking treden van een spren kelinstallatie kon de brand gelocali- seerd worden tot de machine. Ten einde op uitbreiding van de brand voorbereid te zijn, rukte de brand weer voor het verlenen van assisten tie uit. ZWO-subsidie prof. Heesterman Hoe Leiden 30 april viert j taten daarvan te zijner tijd Een Oranjebal in de Stadsgehoorzaal en een muzikale show j dis^rtatie zal neerleggen, op het Pieterskerkplein. Dat zijn twee nieuwe elementen in het nrnp traditionele feestprogramma voor de dag van 30 april. Het pro gramma, dat gisteravond tijdens de jaarvergadering van de Vereniging „Koninginnedag" in Leiden aan de openbaarheid werd prijsgegeven, ziet er als volgt uit: De Stichting voor Wetenschappe lijk Onderzoek van de Tropen (Wo- tro), heeft prof dr. J. C. Heesterman, hoogleraar in de talen en de cultuur geschiedenis van Zuid-Azië, in het bijzonder van de latere eeuwen, aan de Leidse Universiteit een subsidie verleend voor een onderzoek naar de sociale en economische geschiedenis van het Indiase landschap Bundel- khand in de negentiende eeuw. Dit onderzoek zal onder supervisie van de hoogleraar worden verricht geme vergadering door drs. D. H. A. Kolff. die de resul- I van onderwijzers Leren is het complex van ac tiviteiten dat de mens moet op brengen om zich in de maat schappij staande te houden. Ie der mens verkeert in een leer situatie als hij tenminste een verantwoordelijkheid in deze maatschappij wil dragen. Aan ieder mens kan echter een leer proces worden opgedrongen dat hem tot een mens met leer moeilijkheden maakt, met na me wanneer men onder „leren" meer verstaat dan het schoolse leren. Men kan wel streven naar een school zonder zitten- blijvers, maar een school zon der moeilijk lerende leerlingen is een droombeeld. School en leerlingen met leermoeilijkhe den zijn onlosmakelijk met el kaar verbonden. 9.00 uur 9.00 i 9 00-10.00 i 9.30-10.30-11.30 i 10.00 i 10.00-11.30 i 11.30-12.30 i 12.00 i 1.30-2.30 i Wim Schalks naar zuid-Frankrijk De Leidse arbiter Wim Schalks heeft een uitnodiging ontvangen kele wedstrijden te leiden in Uefa-jeugdtoernooi, dat volgende maand in het zuiden van Frankryk wordt gehouden. Hy zal als scheidsrechter optreden in de wedstrijden HongaryeFrank rijk (7 april) en FrankrykWesl- Duitsland (11 april), terwijl hij als grensrechter fungeert in het duel FrankrykGriekenland. Vrouwendag P.v.d.A. Het district Leiden van de Vrou wenbond van de P.v.d.A. belegt op dinsdag 2 april in „Ons Gebouw" te Noordwijk een wouwendag. Mej. mr A. P. Sohiltihuis zal tijdens deze dag een inleiding houden over „Het in ternationale jaar van de recihten van de mens". Reveille door een aantal drumbands Aubade met politiemuziek op het Stadhuisplein Kinderfeesten in de bioscopen en in het Sint Antoniusclubhuis Kinderfeesten in de buitenwijken Lodewijkcarlllonmuziek Poppenkastvoorstellingen in „Den Burcht" Kinderwedstrijden op het Zoeterwoudsesingellerrein Gymnastiekdemonstratie op het Stadhuisplein Stadhuiscarillonmuziek Ontvangst door de burgemeester in de Burgerzaal van het Stadhuis Start Oranjewandeltochten vanaf het Burcht- Voetbalwedstryd t.b.v. het Poliofonds in het sport park „Leiden-Noord" Show, op te voeren door de harmoniekapel „Werk- mans Wilskracht" op het Pieterskerkplein Muzikale rondgang met wandelaars (Nieuw Leven") Wandelaarsdefilé voor het Stadhuis Prijsuitreiking wandeltochten in „Den Burcht" Stertocht naar het Pieterskerkplein door K. en G. en Jong K. en G. 8.30-9.15 uur Muzikale demonstratie en taptoe op het Pieters kerkplein twee korpsen) 8.00 uur Oranjebal in de Stadsgehoorzaal m.m.v. een beat- band en een ballroom-orkest (Tevens zal ln alle kerkdiensten van zondag 28 april aandacht worden geschonken aan de ver jaardag van de Koningin). Wat de jaarvergadering van de Vereniging „Koninginnedag" betreft, deze leverde het bestuur geen moeilijkheden op. Integendeel, aan de heren W. de Gast (voorzitter), J. C. J. Lambermont. (secretaris) en G. Steinbach, die allen aan de beurt van aftreden waren, wei-d dank gebracht voor de vele werkzaamheden, in het belang van de vereniging verricht. Het drietal werd door de vergadering bij acclamatie herbenoemd. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer M. Jansen (wiens vader een van de oplichters van de ver eniging is geweest). Het bestuur sprak op deze vergadering zijn teleurstelling uit over het teruglopend aantal leden, voornamelijk door overlijden en ver- trek naar andere gemeenten. In dit verband werd echter meegedeeld, dat er plannen bestaan om in de loop van 1969, het jaar waarin de vereniging haar achtste lustrum hoopt te vieren, een grote ledenwerfactie te houden. De vergadering werd besloten met de vertoning van enkele interessante films over Leiden, beschikbaar gesteld door de Gemeentelijke Archiefdienst en op op het witte scherm geprojecteerd1 door de heer W. A. Kosten. proefschrift hij by prof. Heesterman verdedigen zal. De heer Kolff stu deerde geschiedenis met als hoofd vak nieuwe geschiedenis en als bij vakken agrarische geschiedenis en geschiedenis van Zuid-Azië. Om zich inzake het komende onderzoek wat te oriënteren, maakt de heer Kolff op het ogenblik een archief-studie op het voormalige India Office in Londen, waarvoor de Britsh Council hem een beurs beschikbaar stelde. Drs. Kolff hoopt in het najaar naar India te vertrekken en eind 1969 naar ons land terug te keren. Dit zei de heer N. Y. Vlietstra, hoofdinspecteur van het buitenge woon lager onderwijs, tydens de al- de Vereniging onderwijzeressen de inspectie Leiden, die kunnen leermoeilijkheden, die in verband staan met de wil, de moed de sociale achtergrond van het kind, wyd uiteenlopend van aard zijn. De heer Vlietstra sprak in dit ver band van leergebrekkigheid, leerbe- lemmering en leergestoordheid. Bij de leergebrekkigheid is er een zich in stellen op het leervermogen, bij de leerbelemmering streeft men naar het wegnemen van hetgeen het kind hindert in het leerproces en bij de leergestoordheid wil men tot herstel van het leervermogen komen. De onderscheiding van leergebrek- kige, leerbelemmerde en leergestoor- de kinderen kan naar de mening van de heer Vlietstra niet alleen door het onderwijzend personeel geschieden. Een medicus, een psycholoog en een maatschappelijk werker zijn daarbij onmisbaar. Het kind met leermoeilijkheden vraagt een benadering van deskun digen uit verschillende vakgebieden, de onderwijzer op zijn beurt moet de taal van deze deskundigen verstaan en een didactisoh antwoord weten te geven op hun constateringen, zo vervolgde de heer Vlietstra zijn be schouwing. Hij was van oordeel, dat een goede observatie van kinderen door onderwijsdeskundigen de niet- enderwijsdeskundigen belangrijk i in de Stadsgehoorzaal werd gehou- teriaal oplevert, waarop een doelge- den. De heer Vlietstra sprak op deze richte aanpak in het onderwijs kan drukbezochte inspectiedag over „Onze \olgen- Samenwerking met andere taak tegenover de kinderen met leer- deskundigen holt het beroep van de onderwijzer niet uit. is geen misken- hetwei-k van deonderwijs- moeilijkheden". De hoofdinspecteur ging uit. dat het begrip leermoeilijkheden een relatief aspect heeft. Leermoei lijkheden kunnen volgens hem ont staan en verdwijnen al naar gelang men de gang en de aard van het leer proces opzet en wijzig t. De heer Vliet stra was van mening, dat het onder kennen van het wezen van de leer moeilijkheden bij kinderen voorop dient te staan. Naar zijn inzicht 4.00 uur 8.00 uur Drie dagen Leidse Hout Zaterdag: Ondanks het aanhoudend koude weer begint de natuur te ontwaken. In de Leidse Hout staan de paarse crocussen in hun grasbed te dansen, de anemoontjes en speenkruid steken hun kopjes voorzichtig boven het afge vallen gebladerte. Het harde geel van de narcissen probeert zich door hun groen omhulsel te dringen, de vroegste bomen en heesters vertonen hier en daar de eerste groene blaadjes. De hele natuur wacht op één warme zonnedag om haar voor jaarspracht ten toon te spreiden Die dag komt: zondag. Alle sombere voorspellingen van onze weerprofeten ten spijt. En bij honderdtallen komen de wandelaars naar onze on volprezen Hout; vaders en moeders met kinderwagens en het kleine grut aan de hand; jeugdige tieners, die er buurtsgewij- ze op uit trekken om te genieten van de vrije natuur en de weldadige zonnewarmte na al die maanden van ijzige kou. En men ziet in een angstwekkend tempo zich een ratnp vol trekken: bij handenvol worden de bloeiende crocussen van hun steel gerukt, de narcissen worden afgegrist nog voor ze hun bloemknop hebben kunnen openen, de anemoontjes en speenkruidjes verdwijnen als sneeuw voor de zon, boomtak ken, zo dik als een mansarm. dienen als schommen of rekstok. Zij. die de gehele lange winter hier hun dagelijks wande lingetje hebben gemaakt en zich verheugden op de komst van dit altijd weer wondere natuurgebeuren, kijken verbijsterd toe. Ge kunt proberen met een vriendelijk of vermanend woord deze vernieling te stuiten, het is eenvoudig onbegonnen werk. Ge zijt nog niet uit het gezichtsveld verdwenen of de aanval wordt voortgezet En zo wordt het dan maandag, de dag na de zondag ervoor! Er is in de gehele Leidse Hout nauwelijks een bloem meer te bekennen, behalve op de paden en in de sloten, waar ze met bossen tegelijk vertrapt of verfomfaaid liggen te ziel togen. Overal gekraakte of afgebroken boomtakken, om van de papierrommel op de speelweide en bij de hertekamp maar niet te spreken: het droevige resultaat van één lentedag! En voor de zoveelste maal vragen we ons af; moet dit nou allemaal? Kan het nu werkelijk niet anders? ar plaat-st dit beroep in het eigentijdse beeld, terwijl deze samenwerking ook een maatschappe lijke verheffing van de onderwijzer kan betekenen, zo besloot de heer Vlietstra zijn met aandacht beluis terde beschouwing. Bezinnine Aan deze beschouwing ging een kort woord van bezinning door de voor zitter van de inspecbiedag, de heer Alb. Boogaard, vooraf. De heer Boo gaard ging in dit bezinningswoord onder meer in op de invoeiing van de mammoetwet, die volgens hem ook voor het basisonderwijs conse quenties zal hebben. Hij vroeg zich vervolgens af of de struotuur en de doelstelling van de vereniging van onderwijzers'esseni de vergadering wel duidelijk genoeg voor ogen staan. Hij liet in dit verband duidelijk door schemeren dat de vereniging meer kan doen dan tot nu toe het geval is geweest en zich bovendien intenser dient bezig te houden met de proble matiek, die op de jaarlijkse inspectie dag aan de orde woi-dt gesteld. De heer Boogaard wierp deze vragen ter overdenking op, temeer omdat naar zijn overtuiging "morgen vandaag is begonnen". Verkiezing Wat de bestuursverkiezing betreft, in de vacature mej. Alting werd voor zien door de benoeming van mej. A. W. van Exel (Oegstgeest), in die van de heer De Geus door de benoeming van de heer W. v. d. Plas (Katwyk) en in een ulo-vacature door de benoe ming van de heer H. A. Schnaar (Leiden). De heer R. H. Muntinga (Leiden) werd als bestuurslid herko zen. Rest nog te vermelden dat er ter gelegenheid van deze inspectiedag een expositie was ingericht van schoolboeken en andere leermiddelen en dat er in de middaguren een op treden was van het pantomimethea- „Caroussel" onder leiding van Rob Rey:

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3