EIDSCH DAGBLAD Zeven ontslagen aan iniversiteit Warschau SKOL? Vier doden op Moer dij kbrug Rechtbank veroordeelt protest van studenten JAMIN Beschermers en verdedigers mn groep revisionisten r Lücke neemt ontslag Johnson geeft cijfers over bewindsperiode pgericht 1 maart 1860 1 DINSDAG 26 MAART 1968 No. 32443 iur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Aanspraken op Duits vermogen ier voormalige Duitse aandeel- iders van de „Algemene Kunst- e Unie N.V." (AKU) verlangen i het Hoogste Westduitse Ge- htshof voor grondwetzaken een spraak over de juridische positie voormalige Duitse aandeelhou- p wier aandelenbezit tegen het de van de oorlog door Nederland vijandelijk vermogen in beslag rd genomen. diende gisteren voor de sede senaat van het Hof, dat in rlsruhe is gevestigd. De bezwaren i de voormalige aandeelhouders .aten zich o.m. tegen het financieel drag, dat op 8 april 1960 tussen Bondsrepubliek en Nederland ■d gesloten, lij de mondelinge behandeling l het in de eerste plaats om de ag of het aanhangsel van het drag, waarin aanspraken op het Ilse vermogen van AKU bij voor- it onontvankelijk worden ver- ird, al dan niet strijdig is met de ndwet. lowel de procureur van de eisende rtij als de vertegenwoordigers van Westduitse ministerie van Justi- i onderstreepten de noodzaak van bindende gerechtelijke uitspraak, dat de behandeling van voormalig lits aandelenbezit in buitenlandse H lememingen in de afzonderlijke iden verschillend geregeld is. Ie senaat zal op een nader te be Lien tijdstip uitspraak doen. Deze ik is van beslissende betekenis een reeks van soortgelijke ge hun revisionistische standpunten en gedachten". De groep wordt beschre ven als de „directe aanleiding" van de Seven Poolse hoogleraren en assistenten van de universiteit n Warschau onder wie verscheidene Joden zijn gisteren tslagen in verband met de recente studentendemonstraties relletjes. Volgens het officiële persbureau P.A.P. gingen de 3 van de hoogleraren die „onderwerpen doceerden n groot ideologisch belang, die in nauw verband staan met de itiek" tegen de partijpolitiek in, „leerden zij de jongelui itieke standpunten, die indruisen tegen de socialistische es: communistische) ontwikkeling van het land". Aan deze tslagen zijn herhaalde aanvallen voorafgegaan op reactionai- elementen, zionisten en demagogen". inds 8 maart j.l. zijn in Polen nu personen in verband met de on- tn ontslagen. et nieuws van de ontslagen werd PAP in twee berichten gege- Het eerste maakte melding van ontslag van prof. Stefan Zol- ski als hoofd van het departe- it sociale wetenschappen van de demie voor Wetenschappen. De »rige Zolkwwski is lid van het rale partijcomité, hoogleraar in filosofie aan de universiteit van rschau en ex-minister voor hoger rwjjs. Het persbureau maakte zjjn ontslag gewag in één regel af verder geen uitleg of toelich- in het ontslag van de zes andere leraren en assistenten werden bijzonderheden gegeven. PAP it hen „beschermers en verdedi- van een „goed georganiseerde p studenten en afgestudeerden de universiteit van Warschau, fnamelijk van Joodse origine, die (lange tijd bekend stond wegens De Westduitse minister van Bin nenlandse Zaken Paul Lücke heeft vandaag zijn ontslag aangeboden. De directe aanleiding tot de ontslagna me van Lücke is de verklaring van de Westduitse socialisten de herzie ning van het kiesstelsel te willen uit stellen tot na de algemene verkiezin gen van 1969. De Christen-Democraten, die sa men met de socialisten de Westduit se regeling vormen zijn1 voor verkie zingen volgens het meerderheidsstel sel, waardoor kleine partyen worden uitgeschakeld. De CDU-minister Lücke verklaarde gisteren al dat hij zijn ontslag zou aanbieden indien de socialisten zich niet aan de afspraak zouden houden die by de vorming van de grote coalitie was gemaakt. demonstraties die op 8 maart begon nen. De ontslagenen zijn: Baczko, Kola- kowski en Morawski, allen hoogle raar in de filosofie. Bauman en Ma ria Hirszowicz, assistent-professor in de filosofie en Brus, hoogleraar in de politiek-economische wetenschappen. Kolakowski. een bekend marxist, werd in 1966 uit de communistische party gezet wegens zyn kritiek op party leider Gomoelka. JONGEN TIJDENS ZWEMLES VERDRONKEN (Van onze Groningse correspondent) Tydens zwemlessen in het overdek te zwembad aan de Angelsloerdyk in Emmen is gistermiddag de zeventien jarige J. Stevens uit Musselkanaal verdronken. De jongen was een van de vijf cur sisten van de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd, die met twee leiders in het bad waren. Daar hy nog niet eerder had ge zwommen was hem er tevoren uit- drukkelyk op gewezen niet in het zwembad te springen. Desondanks moet hy toch in het 2.5 meter diepe water zyn gesprrng-u. Trn hy in het heldere water werd ontdekt spron gen er onmiddellyk een badjuffrouw en een Ier aai' van een technische school .te water en brachten het slachtoffer op het droge. Toepassing van mond-cp-mcndibra-'-ming en hartmassage mochten echter niet meer baten. Aartsbisschop van Parijs Hgr. Francois Marty, de 63-jarige tsbisschop van Reims is benoemd aartsbisschop van Parijs als op- fer van kardinaal Veuillot, die ige maand is overleden. WEERBERICHT DROOG WEER k Bilt verwacht van heden- tot genavond: koude nacht metwei- bewolking en een zwakke tot ;lge zuidwestelyke wind. Morgen Kl&g licht tot half bewolkt met 1 batige tot krachtige zuidweste- wind en ongeveer dezelfde mid- femperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur) Qommei bestaat ait 20 pagina's „Mijn regering heeft een hecht fundament gelegd voor de Ameri- j kaanse gemeenschap en wij zijn niet bereid toe te zien hoe dit in een par- j tijdig politiek verkiezingsjaar wordt afgebroken," aldus verklaarde pre- j sident Johnson gisteren in Washing- ton op een congres van bouwvakar beiders. Hij drong erbij zijn gehoor op aan hem verder te helpen in zijn strijd tegen de armoede, de misdaad, ziekten en honger. Amerika kan zo- J wel zijn sociale verplichtingen in het binnenland als zijn verplichtingen voor het behoud van de vrede in de i wereld nakomen, aldus de president. President Johnson gaf de volgende cyfers over zyn bewind: twaalf miljoen Amerikanen zyn uit de armoede geraakt; zestien miljoen kinderen krygen federale steun by het onderwys; twintig miljoen oudere staatsbur gers krijgen medische verzorging: 41 miljoen arbeiders ontvangen een hoger minimum loon; 75 miljoen Amerikanen werken op het ogenblik in betere banen en tegen hogere lonen dan ooit in on ze geschiedenis, en dat is vooruit gang. De president wees op de taak welke de bouwvakkers in het komende de cennium wacht by het bouwen van zes miljoen woningen voor de ar men. Voordat Johnson het woord kreeg had George Meany, voorzitter van het grote vakverbond AFL-CIO, de president de steun van de vakbe weging by de verkiezingen toege zegd. „Ik geloof niet," aldus Meany, „dat wy een vriend de rug zullen toedraaien." Uit de toejuichingen bleek, dat de aanwezigen het met i voorzitter Meany eens waren. Het officiële orgaan van de Poolse communistische party, Trybuna Lu- du. beschuldigde gisteren studenten van de Technische Hogeschool in Warschau van het uitoefenen van terreur en het molesteren van colle ga's die gekant zyn tegen de onlangs gehouden betogingen. De studenten hebben intussen hun studie gisteren voortgezet, evenals de studenten van de Warschause universiteit, die vorige week eveneens betoogden. Het hoofdgebouw van de Techni sche Hogeschool is evenwel nog tot nader order gesloten. In dit gebouw hebben studenten donderdag en vry- dag een zitstaking gehouden. Slechts leerkrachten mochten gisteren het gebouw betreden. Israël en Polen De commissie voor buitenlandse zaken van het Israëlische parlement heeft gisteren een beroep op Polen gedaan de Joden die in Polen leven, naar Israël te laten emigreren. Het appel was vervat in een resolutie, waarin gewag wordt gemaakt van „het antisemitisme en de vervolging van zionisten" in Polen. De tegen Israël gerichte politiek van Polen, aldus de resolutie, is langzamerhand uitgegroeid tot een ophitsingscam pagne tegen de Joden in Polen. In dit verwrongen autowrak vonden vanmorgen zeker vier ■personen de dood op de Moerdijk- brug. Het aantal slachtoffers van het verkeersongeluk zal vermoe delijk nog stijgen: één meisje wordt vermist en voor het leven van een jongeman wordt ge vreesd. ADVERTENTIE Meisje vermist na botsing Zeker vier jonge mensen zijn van ochtend om het leven gekomen bij een verschrikkelijk auto-ongeluk op de Moerdjjkbrug. Een negentienja rig meisje wordt nog vermist. Ver moedelijk is zy uit de auto geslagen en te water geraakt. Drie personen WEGENS BELEDIGING JOHNSON De Utrechtse rechtbank heeft van ochtend de vier studenten, die zich veertien dagen geleden moesten ver antwoorden voor het voor hun ra men hangen van plakkaten met het voor een bevriend staatshoofd bele digende opschrift „Johnson oorlogs misdadiger," conform de eis ver oordeeld tot een geldboete van f 25 of vijf dagen hechtenis. De rechtbank verwierp het ver weer van de raadsman van de vier studenten, mr. G. M. J. Cammel- beeck, als zouden de gebruikte woorden niet beledigend zyn en dat de verdachten uitsluitend zouden hebban gehandeld in het algemeen belang. Het wcord „oorlogsmisdadi ger" houdt volgens de rechtbank op zichzelf zonder meer een dusdanige kwalificatie in. dat het de eer en goede naam van de president van de Verenigde Staten ernstig aanrandt. De rechtbank stelde tevens dat dit woord met de aanvulling „volgens de normen van Neurenberg en To kio" niet aangeeft, dat de feiten en omstandigheden, die getoetst aan het Handvest van Neurenberg en Tokio zyn oorlogsmisdryven zouden ople veren, De rechtbank overwoog in het vonnis ook, dat zy de vrije me ningsuiting in een democratisch land zeer hoog aanslaat. De rechtbank overwoog voorts, dat het recht van vrye meningsuiting veronderstelt, dat verschillende men sen omtrent eenzelfde, het algemeen belang rakende, zaak en de daarop betrekking hebbende feiten en om standigheden een geheel verschillen de, ja wellicht geheel tegengestelde mening hebben. Dat de tegenstanders van het Viet- nam-beleid van Amerika zich emotio neel geladen en fel uiten, vindt de rechtbank een uitvloeisel van het recht van vrije meningsuiting. Juist omdat er het recht van vrije meningsuiting is, en juist omdat dit recht het bestaan van diametraal tegenover elkaar staande meningen en argumenten veronder stelt alsmede te goeder trouw gestel de, maar ook te goeder trouw betwis te feiten, is de rechtbank van oordeel dat deze vrye meningsuiting aan zo danige regels gebonden dient te zijn, dat bepaalde uitingen mogelijk zyn. Open oog Elkui brengt bezoek aan Nederland Begrip De rechtbank toonde begrip voor de omstandigheid, dat zeer velen, die eenmaal in hun geweten door de kwestie Vietnam zyn verontrust, niet in staat zyn zich anders dan „emotioneel en fel en niet al te ge- polyst" te uiten. De rechtbank meende, dat het ten onrechte zou zijn indien de mogelijkheid van vrye meningsuiting dienaangaande zou worden ontnomen. De rechtbank vindt, dat de vrye meningsuiting niet alleen betrekking heeft op zaken, welke uitsluitend het algemeen belang in Nederland zelf raken, doch tevens op zaken, welke het algemeen belang in een vreemde staat betreffen, zeker indien Neder landers in Nederland zich daarby betrokken kunnen en mogen voelen. Het beleid van de Verenigde Staten van Amerika ten opzichte van. Viet nam en de wyze, waarop dit wordt verwerkelijkt, is volgens de recht bank een zodanige algemeen belang rakende zaak. Of men het nu wel of niet eens is met dit beleid, de kwestie is een hoogst ernstige zaak, welke een ieder ten hoogste verontrust en die met al le hun ten dienste staande middelen doet zoeken naar middelen om deze kwestie op de volgens hen meest i juiste wyze tot oplossing te brengen. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Abba Eban brengt vandaag en morgen een bezoek aan i Nederland. Gisteren sprak Eban in i Londen met zijn Britse collega Ste- I wart. Volgens waarnemers zijn tii- j dens dit gesprek, ondanks de actuali- 1 teit ervan gezien de Israëlische actie" I vorige week tegen Jordanië, geen nieuwe gezichtspunten naar voren ge komen. j Morgenmiddag zal minister Eban een gesprek hebben met Henk Neu- man van de KRO-televisie. Dit ge sprek zal zondagavond via Nederland 2 worden uitgezonden in de Rubriek „Silhouet". Eban zal voorts nog be zoeken brengen aan België en Luxem burg. De rechtbank heeft er een open oog voor, dat het antwoord op de vraag of binnen het recht van vrye menings uiting door de ten lastelegging van een bepaald feit, waardoor iemands eer of goede naam wordt aangerand, afhankelyk moet worden gesteld van het meer of minder ernstige ka rakter van de kwestie waarover men van mening verschilt. Het maakt voor de rechtbank bovendien verschil of men zich uit in een onvoorbereid heftig debat, dan wel of men zich meer of minder heeft kunnen voor bereiden alvorens men zich uitte. Als eis moet worden gesteld, dat in zaken als de kwestie-Vietnam niet kan worden volstaan met kwalifica ties, maar dat men steeds op grond van met name genoemde handelingen en te goeder trouw zyn mening dient kenbaar te maken. Dat moet dan ook gebeuren op grond van argumenten. De rechtbank meent, dat de verdach ten aan president Johnson geen be paalde feiten ten laste hebben gelegd die aan het vormen van een gegron de publieke opinie kunnen medewer ken. zy hebben president Johnson slechts zeer ernstige diskwalificaties toegevoegd, die binnen het raam der vrye meningsuiting geen redeiyk middel tot dit doel vormen. Ze zyn beledigend In de zin van liet Wetboek van Strafrecht, hetgeen de verdachten hebben moeten weten. De rechtbank oordeelde voorts, dat hun beroep op het algemeen belang faalt, omdat zij dit algemeen belang op andere wyze hadden kunnen die nen. De vier studenten hebben aan gekondigd in beroep te zullen gaan. Man valt tussen trein en perron De 41-jarige Hongaar G. Tanka uit Utrecht is vanmorgen op het Cen kraal Station in Utrecht om het le ven gekomen, toen hy vergeef* trachtte de stoptrein van 6.55 uur naar Zwolle nog te halen. De trein was al gaan ryden en de late reiziger kwam tussen de trein en het perron terecht. Op weg naar het ziekenhuis is het slachtoffer aan zyn verwon dingen overleden. De toedracht van het ongeval is de politie nog steeds niet helemaal duidelijk. De auto waarin de acht jongelui zaten, haalde omstreeks kwart over zeven ongeveer op de helft van de brug een vrachtauto in, maar ging daarna waarschijnlijk te scherp terug naar de rechter weghelft. De wagen heeft vermoe delijk daarbij niet alleen de voor zijde van de vrachtwagen geraakt, maar ook een tegenligger. In elk geval slingerde de auto met de jon gelui om zijn as. HU werd door da vrachtwagen door het stalen hek werk tussen de brugspanten gedrukt en kwam verbrijzeld op het rijwielpad terecht. Van de acht inzittenden behalve de bestuurder allemaal meisjes uit Roosendaal, op weg naar de Gilda- fabrieken in Rotterdam waren vrywel op slag dood: de bestuurder de 27-jarige T. J. Schietsch, de 15- jarige mej. A. M. Sebregts, de 20- jarige mej. W. F. Oostendorp en het 18-jarlge meisje M. D. A. van Sprundel. De Rijkspolitie te water was omstreeks één uur nog aan het dreggen naar het 19-jarige meisje C. van Hopstaken, dat waarschijn lijk uit de wagen is geslingerd en in het water is terecht gekomen. De 18-jarige mej. C. J. G. H. Verhe- gen werd levensgevaarlijk gewond, de 15-jarige mej. C. J. van Hopsta ken liep zware verwondingen op. De 18-jarige mej. K. J. H. Schijven kwam er met lichte verwondingen nog het beste af. De drie gewonden zijn opgenomen in het Ignatius zie kenhuis in Breda. ADVERTENTIE (9uc/ (£Ïlte, eumo I, Uit het Leldsch Dagblad van 26 Maart 1868: De commissie van opper- toezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart alhier heeft bekend gemaakt, b dat op 30 Maart e.k. alhier j- eene keuring zal gehouden c worden van knapen, die bij 1 j 's rijks zeemacht eene ver- bintenis wenschen aan te j gaan. (Advertentie) Boden wor- den gevraagd voor een nieuw opgerigte Pensioenen Be- jrafenis - fonds. Belangstel- enden vervoegen zich bij N. P. i J. Velthuijs op de Zijdgracht, i Wijk 2, No. 311 (thans no. 31) alhier.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1