Het Jeiigdk amerorke s t Leiden onder Henk Brier Bonaventuraweer basketbalkampioen WELSPREKEND ORGELSPEL VAN JAN BONEFAAS IN WELGEVULDE ZUIDERKERK: Voornaam program, uitstekende solisten ,De groene 109 Blaiberg bezocht weduwe van donor In LEIDSCH DAGBLAD Welverdiende beloningen na zoveel consciëntieuze studie en bewonde renswaardige resultaten, waarvan zelfs doorgewinterde concertbezoe kers o.w. burgemeester mr. G. C. van der Willigen naar recht kon den genieten. Een extra pluim voor Henk Briër, die dit alles tot in detail grondig had voorbereid. H. Het wordt in de veeltonige wereld der muziek misschien een tonig steeds de loftrompet te steken over het Jeugdkamerorkest Leiden, dat zich onder de intelligente leiding van Henk Briër in betrekkelijk weinig jaren een wijdverbreide reputatie heeft verworven. Ondanks de elk jaar wisselende bezetting weet de ze vakkundige en enthousiaste, jonge dirigent een niveau te continueren, dat voor een amateurorkest opzienbarend mag heten. Dit ensemble behoort in zijn genre tot de beste in ons land. De Zuiderkerk was dan ook zaterdagavond weer volge stroomd met muziekliefhebbersdie weten wat het J.K.O.L. waard is. Steeds zorgt Briër voor programma's van niveau, waaruit Initiatief en durf spreken. Het moet voor hem een vreugde zijn samen te werken met jongerenvoor wie muziek het „brood des levens" schijnt te zijn: zij volgens zijn intenties blindelings. De opening: van Handels 12 Con cert! Grossi was de keuze gevallen op No 4. Opvallend onmiddellijk de exacte inzetten, de straffe discipline, de weldadige klank. Een homogeen Concertino paarde zich in het Lar go aan een eminent hoboduo, waar aan zulk een belangrijke rol is toe bedeeld. Een lichte onzuiverheid en scherpe toongeving in het slotallegro van concertmeester Wim Viersen, die zich later in Bach grandioos herstel de, was even een vlekje op de boeien de reproduktie. Van Vivaldi: diens concert voor twee celli en strijkorkest in G, een welkome „noviteit". Zware opdracht voor de twee met warme toon spe lende cellisten Paul Meinders en Yke Viersen in de virtuoos geschreven hoekdelen, die voor hen nog enkele kleine struikelblokken opleverden. Vooral het spel van Yke Viersen on derscheidde zich in het Largo door gevoelige muzikaliteit. Zij beiden le verden een opvallend kranige pres tatie. Een waar hoogtepunt vormde Bachs overbekend Vierde Branden- burgse Concert in kleine bezetting en originele opstelling: de contrabas op de achtergrond, wat de samenklank ten goede kwam. Hierin excelleerde concertmeester Wlm Viersen met al- Opdrachten Stichting Cultuurfonds Buma Het bestuur van de Stichting Cul tuurfonds Buma heeft besloten een subsidie te verstrekken aan het Am sterdams Studenten Kamer Orkest. Uit waadring voor de geestdrift waarmee onder leiding van de com ponist Jan Vriend een repertoire van eigentijdse werken wordt opgebouwd en voor de stimulans die daarvan uit gaat voor de vernieuwing van het verstarde amateurrepertoire in het algemeen en de creativiteit van de Nederlandse componisten in het bij - onder. Voorts werden opdrachten ver strekt aan: Lex van Delden voor het componeren van een pianotrio, zulks op instigatie van het Guarneri Trio; Ton Bruynèl voor een werk voor blaaskwintet en vier electronische sporen; dit op instigatie van het Ar- dito Kwintet; Else van Epen-de Groot tot het componeren van een werk voor koor en orkest en eventueel so listen van een episch en toch speels karakter. Ernst van Altena is ver zocht de tekst voor dit werk te schrij ven; Gerard Hengeveld voor een compositie voor hobo en orkest; Frits Hes en Rudolf Karsemeijer voor een Instrumentaal werk (Spaanse suite). Het Cultuurfonds Buma heeft sti pendia verleend aan de componisten Guillaume Landré en Piet Ketting. lerfraaiste toon, waartegen de beide blokfluiten, bespeeld door Albertine Carrière en Piet Kunst iets te zwak afstaken. Gehouden in onwrikbare ritmiek groeide het fantastisch snel ie, lichtvoetige, fugatische Presto uit- tot een meeslepende climax, voor amateurs nauwelijks geloofwaardig. Ondersteund door een ragfijn spe lend orkest. De uitvoeringspraktijk was vlekkeloos, zij verbaasde door de superieure eenheid van alle betrok kenen. In Ada van der Bent begroetten wij een pianiste van klasse. Zij speelde het pianoconcert in A (K.V. 414) van Mozart helaas op een te sterk dominerende vleugel: het cla- vecimbel ware ons hier liever ge weest. Haar helder toucher onder- onderscheidde zich door een nauwge zette technische verzorging, waarop haar aandacht nog in eerste in stantie toegespitst is. Dat Mozart ech ter meer doorleefde muzikale rijp heid vereist, die alle facetten, ook in de vele expressieve cadenzen ge nuanceerd tot hun recht doet komen, teneinde de nodige variatie te waar borgen, moge Ada van der Bent in de toekomst sterker weten te realise ren. Dan zal een zekere monotonie, welke haar spel thans eigen is, stellig verdwijnen. Met de ons onbekende Haydnsym- fonie op. 59, de z.g. „Feuersymfonie" een uit de ontzagwekkende inven tieve stroom van 40! werd het gevarieerde concert besloten. Een originele introductie, hoewel zij niet Boodschap voor Wereldtheaterdag Woensdag a.s. wordt de zevende wereldtheaterdag gevierd. De viering staat ln het teken van de rechten van de mens. De internationale bood schap voor deze dag is van de hand van de schrijver Miguel Angel As- turias, aan wie vorig jaar de Nobel prijs voor de literatuur werd toege kend en die ambassadeur is van Gua- temale in Frankrijk. Mies Bouhuys heeft een Nederlandse vertaling ge maakt van de boodschap. „Waar maar een theater staat in een van de vier windstreken van de planeet die wij bewonen, zijn thea terkunstenaars op dit moment bezig de grenzen die ons scheiden te doen vervangen. Nationaliteit, ras en ge loof vergetend, zien zij, in een wereld die als nooit tevoren wordt bedreigd, het bundelen van hun krachten ter wille van de vrede als enige en opper ste els. Deze zevende wereldtheaterdag in een jaar, dat gewijd is aan de rech ten van de mens, moet ieders gewe ten wakker schudden. Foto LD/Holvast) tot Haydns meesterwerken behoort. Soms maakte zich een lichte ver moeidheid bij de executanten merk baar, in het bijzonder de hoornist had het af en toe even te kwaad. Toch een bezielde en enthousiaste vertolking, geheel in overeen stemming met de verantwoorde visie van de dirigent. De avond ging gepaard met char mante en joyeus in ontvangst geno men aanbiedingen van bloemen aan dirigent en solisten. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Oude en Nieuwe We tering M. Kievit te Westerlee- GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kootwijkerbroek C. Wisse te Elspeet voor Ridderkerk J. van Haaren te Amersfoort. Johnson beheerst Democratische partijconventie Uit een opiniepeiling door de New York Times blijkt, dat president Johnson zich op het ogenblik ver zekerd kan weten van 65 procent der stemmen op de Democratische par tijconventie voor de benoeming van I dienst bij te wonen, alsmede GEEN WOORD De ontvoerders, die vorige week de aartsbisschop van Guatemala, mgr. Casareigo, 90 uur hebben vastgehou den, zijn blijkbaar rechtse terroris ten geweest, die er op uit waren om de grondwettige regering van president Julio Cesar Mendez Montenegro ten val te brengen. De ontvoerders had den als losgeld voor de vrijlating ge- eist, dat de president zou aftreden. De politie weet mee te delen, dat mgr. Casareigo gegrepen werd door leden van „la mano" een clandestie ne rechtse terroristische organisatie, die onder leiding zou staan van Lo- renzana. Drie mannen werden in Quezalte- nango, waar de aartsbisschop werd vrijgelaten, gearresteerd. Zij ver klaarden, dat Lorenzana de ontvoe ring had beraamd en uitgevoerd. Lo renzana houdt zich al enige maanden schuil voor de politie. De aartsbisschop zelf bevindt zich in zijn paleis en wordt verzorgd door zijn lijfarts. Hij heeft geweigerd iets over de ontvoering te zeggen. Het enige wat hij zei was: „Ik ben aarts bisschop en dat is een heilig persoon. Om dezelfde reden zal er van mijn lippen geen woord komen over wat er met me is gebeurd". Oecumenisch beraad in Zagorsk In Zagorsk heeft van 17 tot 22 maart een raadgevende bijeenkomst plaatsgevonden als voorbereiding voor de algemene vergadering van de Oe cumenische Raad van Kerken, die in juli zal worden gehouden in de Zweedse stad Uppsala. Aan de bij eenkomst namen 35 personen deel, die tot verschillende godsdienstige rich tingen behoorden en een 15-tal lan den vertegenwoordigden. De R.K Kerk, die geen lid is van de raad, had zeven waarnemers gezonden. De buitenlanders waren in de ge legenheid om in Zagorsk, op 60 km van Moskou, een Russisch-orthodoxe Auteur Edwin 0' Conner overleden De Amerikaanse schrijver Edwin O'Connor (50) auteur van „The last hurrah" is in het New-England Bap tist Hospital in Boston overleden. O'Connor heeft een hartaanval ge had. Hij won de Pulitzerprijs in 1962 voor zijn derde roman „Edge of sad ness", het verhaal van een Iets-Ame rikaans priester in een arme parochie. De meeste bekendheid verwierf hy echter met „The last hurrah", ook een roman over Ierse Amerikanen. Dit werk verscheen in 1956. IIja L. Selwinski, een vanRus- lands meest vooraanstaande experi- menele dieheters van de jaren "20, i« na een langdurig ziekbed in de ou derdom van 68 jaar overleden. Selwinski behoorde tot de groep „constructivisten", die meenden dat gedichten op technische wijze kon den worden opgebouwd. Valse Rembrandts in New York? „Wjj hebben vernomen dat sommi ge van onze Rembrandts geen échte Rembrandts zijn", zo heeft de direc teur van het Newyorkse „Metropoli tan Museum of Art", Thomas Hoving, verklaard ln een interview met het weekblad Newsweek. Hij deelde mee dat de doeken zullen worden ver geleken met foto's om hun autenti- citeit te onderzoeken. de presidentskandidaat. Als de conventie nu zou worden gehouden, zou Johnson op f 1725, de senatoren Kennedy en McCarthy samen op 790 en de onafhankelijke kandidaat Wallace, de voormalige gouverneur van Alabama, op 61 stem men van de gedelegeerden kunnen rekenen. Voor het onderzoek zijn 2.576 van de 2.622 gedelegeerden ondervraagd. Sommige gedelegeerden hebben verklaard dat hun schattingen ten gunste van Kennedy gewijzigd zul len worden als „Bobby" zijn verkie zingscampagne in hun staten inten siveert. Voor Richard Nixon, de enige Re publikeinse kandidaat, staan de za ken ér volgens het onderzoek zeer gunstig voor. Hij zou 73 procent der Republikeinse stemmen krijgen, gou verneur Reagan van Californië 9 en Rockefeller 5 procent. De Stichting Recreatie, contact centrum voor openluchtrecreatie, va kantiebesteding en natuurbehoud, waarin een 60-tal organisaties en in stellingen zijn vertegenwoordigd, be staat 10 jaar. Ter gelegenheid van dit feit heeft het bestuur van deze stich ting gevolg gegeven aan een interna tionaal streven om te komen tot het uitgeven van eenvoudige leefregels, die betrekking hebben op het gedrag van het publiek in de natuur. De Stichting Recreatie deed een boekje getiteld „De groene 10" van de pers komen, waarin de leefregels voorzien van eenvoudige maar duide lijke illustraties onder de aandacht worden gebracht. De tien regels luiden 1. Wij beschadigen geen bomen «n struiken. 2. Wij laten de bloemen staan. 3. Wij laten de vogels en andere dia- ren met rust. 4. Wy zijn uiterst voorzichtig met vuur in bos, hei en duin. 6. Wij gooien nergens afval neer. 6. Wij helpen mee de rust in de na tuur te bewaren. 7. Wij zetten onze auto op een daar voor bestemde plaats. 8. Wij houden rekening met ande ren by het plaatsen van tent of cara van. 9. wy nemen de plaatselyke regels en voorschriften in acht. 10. Wy ontzien gemeenschappeiyke en andermans eigendommen. dienst van de methodisten. Een der- geiyke dienst was nog nooit in Zagorsk gehouden. Aan het eind van de byeenkomst ontving de patriarch van Moskou en van alle Russen. Alexis de delega ties in audiëntie. Onder hen waren twee vertegenwoordigers van het Vaticaan. Philip Blaiberg, de enige man ter wereld die een harttransplantatie heeft overleefd, heeft zaterdag voor het eerst een bezoek gebracht aan de weduwe van de man wiens hart hy heeft gekregen. Een bekendmaking uit zyn huis luidde dat dr. Blaiberg zaterdag voor het eerst had gesproken met me vrouw Dorothy Haupt. Er werden geen verdere byzonderheden over de ontmoeting gegeven. Mevrouw Haupt is 24 jaar, haar man kreeg op 1 januari een hersen bloeding en de volgende dag. nadat hy was overleden, werd zyn hart in het Groote Schuur ziekenhuis in Kaapstad in het lichaam van Blai berg overgeplant. Conducteur gaat kaartjes verkopen De Nederlandse Spoorwegen zullen met ingang van de zomerdienst (26 mei) op enkele trajecten ook het treinpersoneel plaatskaarten laten verkopen. Dat zal gebeuren op de baanvakken SauwerdRoodenschool. Santpoort Noord - IJmuiden en Heerlen- Sittard. Het treinpersoneel wordt op deze ïynen uitgerust met speciale dr; bare plaatskaartenau tomaten, conducteur zal hier dus geen extra toeslag meer heffen voor reizigers, die geen tyd meer hadden om op het station een treinkaartje te kopen, die geen tyd meer hadden om op het station een treinkaartje te kopen. Er zyn enkele proeven met het nieuwe kaartjesapparaat genomen, die gun stig zyn uitgevallen. Indien deze nieuwe wyze van kaartverkoop in slaat, zullen de Spoorwegen de „draagbare" kaartverkoop verder uit breiden. Locomotief géén onoverkomelijke hindernis Het verloofde Engelse paar, dn kort voor het huwelyk onenighei kreeg over de liefde van de man voq locomotieven, is tenslototte toch gt trouwd. De 62-jarige Stan Kipling en vier jaar oudere bruid Janet Parfc zyn vrydag j.l. in Sunderland op ee zeven ton zware stoomwals „Coci o'the north" naar de kerk gerede Een kleine, zelfgemaakte locomo tief, die in Kipling's slaapkam. stond, had de romance ernstig in vaar gebracht. Zy hebben daarovi drie maanden lang gekibbeld. Mt vrouw Parkin, een weduwe, zei ha slaapkamer niet te willen delen mi een stuk yzer en tenslotte stelde een ultimatum: „Of die locomotii of ik". Kipling weigerde de loc weg te hj len, maar toen alles verloren led werd een compromis bereikt. Ms vrouw Parkin is van gedachten ve anderd. „Ik houd thans van locon» tieven", zei ze vrydag, nadat zy de wals naar de kerk was gerede Kipling zei: „Dit is de mooiste as van myn leven. Ik ben getrouwd een jeugddroom, een rit op etk* stoomwals, is werkelykheid gewa den". Panama heeft nu twee presidenten De nationale vergadering van ïi nama heeft gisteren president Man Robles afgezet wegens schending ti i de grondwet en het uitoefenen vi i politieke druk. De voorzitter van nationale vergadering heeft vice-pn sident Delvalle tot president beëdig Robles heeft meegedeeld, dat het presidentiële paleis niet zal ve laten voordat zyn ambtstermijn is i! gelopen, in oktober a.s. De byeenkomst van de nation vergadering werd alleen byewoos door de oppositie. De regeringspar had verstek laten gaan. President Robles staat standpunt dat het besluit van de tionale vergadering door het hoog? j rechtshof dient te worden bekrac tigd. De oppositie meent dat de nj tionale vergadering de hoogste rechteiyke instantie is. Grote overwinning in finale (Van onze medewerker) Opstaedliegskerk In de Opstandigskerk gaf de romantisch-impulsieve, aan Asma verwante Jan Bonefaas een orgelconcert. Hij opnede met een ei gen Fantasie over Psalm 105. Brede, kerkvullende akkoorden en zoetgevooisde verstillingen beantwoordden stellig aan de verwachtingen. Bone faas speelt en interpreteert naar de smaak van het met hem vertrouwde publiek. Wat daarbij ook tech nisch te berde komt ontbreekt allerminst. Als tweede werk „Ouverture in D", zonder naam van de componist, in de z.g. kerksonate-indeling langzaam- 6nel-langzaam-snel. We zullen ons met de toeschryving aan Handel wel niet vergissen. Enige elementen sprongen sterk naar voren: Asma's staccato-behandeling, de gezonde kyk op registraties (waarby de be slist nobele registerklanken van dit orgel fonkelen konden) en de aan- stekelyke geestdrift van de organist. In Wesley's Aria waren het weer de pedaalstaccati, die „blikvanges" wer den en in diens Gavotte de stoten van de zwaar afgerande laagste har monische noten, een beetje goed kope, ietwat kermisachtige speelsheid. Bach (twee mooi ocntrasterende voorspelen) en Franck (3de Choral) werden natuurlyk niet tot speelbal der behaagiykheid vernederd. Deze onaantastbaren der toonkunst kre gen vrijwel wat him toekomt. Francks Choral wer dmissohien door de ge spierde aanpak wat al te stevig op het spoor gezet. Biy waren we, eindeiyk eens iets van de Vlaming Joseph Callaerts te leren kennen, een der leerlingen van de befaamde Brusselse orgelpedagoog Jaak Lemmens, die ook van Guilmant en Widor de leermeester is geweest. Callaerts' virtuoze Toccata leek een pakkend, fris en hymniisch-knete- rend, nogal leeg geval, maar vuur werk mag er op de wereld ook zyn. Dat zat zelfs ook in de Improvisatie tot besluit, die .uitliep op de gemeen schapszang in Psalm 86 en waar in Bonefaas weer aan zyn Asma- genegenheid toegaf. Als een mooi afscheid overtuigde Bonefaas zijn toehoorders ervan tot welke verleidelijke kunsten hij in staat is, en ons, waartoe hy niet in staat is. Wij houden het meer op de geesteskinderen van onze deelnemers en winnaars van de Improvisatie wedstrijden, nationaal en internatio naal. van Bolsward en Haarlem. Maar, wat Bonefaas ook pre senteert, er mee eens of niet, men luistert. Want wat hy ook voordraagt, dat doet hy welsprekend! V gemeentelijke schoolsport, is een groot succes geworden. Een groot aantal scholieren had Zich zaterdag naar de wedstrydplaatsen (Mariën- poelstraat en Kagerstraat) begeven om getuige te zyn van de spannende duels. Tot de halve finales drongen door de Christeiyke Kweekschool, het Bo naventura Lyceum, de Louise de Co- ligny HBS en de Plesman ULO. Laatstgenoemde school was zover ge komen dankzy een beter doelgemid- delse dan de Thorbecke ULO. Bona ventura won de eerste wedstryd in deze groep met 38-10 van Louise de Coligny, hoewel de krachtmeting wel iets spannender was dan de cyfers suggeren. Jan de Wolf, Piet Kleiss en Rob Wallaart hebben alles moeten geven om Grippeling c.s., die op een gegeven ogenblik het richtingge voel kwyt waren, deze nederlaag toe te brengen. Daarna verloor de Ples man ULO met 21-38 van de Chris- telyke Kweekschool. Vervolgens ver sloeg Bonaventura de Plesman ULO zeer overtuigend met 59-16, waarna de Chr. Kweek kostbare punten ver speelde tegen Louise de Coligny: 15- 17. Om de derde en vierde plaats ging de strijd nu tussen Plesman ULO en Chr. Kweekschool, die door laatstge noemde met 46-20 werd gewonnen. De laatste ontmoeting van het toer nooi, om de eerste en tweede plaats, tussen Bonaventura en Louise de Co ligny HBS had geen opwindend ver loop. Bonaventura was duidelyk su perieur en won vry gemakkeMjk met 68-20. Het kampioenschap en de Het team van Bona Stan Staande v.l.n.r. Buurman, Woi laart, J. de Jong, De Wolf, Vu Haasteren, Kleiss; knielend: Vc Diest, Droogh, Vermeulen, Valk, Bosse en H. de Jong. (Foto LD/Holvad fraaie wisselbeker bleven dus ln b bezit van het Bonaventura Lyceus Uitslagen

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6