Waarom behelpt u zich. U kunt toch een Mercedes-Benz Diesel rijden! Saigon beschuldigt de Vietcong van terreur wil je een stok kaas* uit het vuistje Bijna 3000 personen gedood Vervoersbedrijven vrezen massaal ontslag chauffeurs Gorry 2 NIEUWE DIESELS! f7 i I MAANDAG 25 MAART 1908 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 evrj Qetl De Zuidvietnamese regering heeft j6teren de tekst bekend gemaakt protestnota aan de internationale onlrolecommissie voor Vietnam, laarin de Vietcong wordt beschut daden van terreur. Zonder de aanzienlijke materiële >kdchade te vermelden, was het aantal ion lacbtoffers van deze terroristische ctiviteit tegen het einde van 1967 igelopen tot 9302, bjj wie inen ontvoerd 5964 gewond en 2718 .dood", aldus de nota. De commissie 1 ordt gevormd door vertegenwoordi- re van Polen, India en Canada. Vietcong heeft vanochtend vroeg grote Zuidvietnamese bommenwer- ersbasis in de Mekongdelta bij Kan ho met nietterugstotende en aangevallen. De schade werd militaire woordvoerder ;ht genoemd. Verliezen «nlevens deden zich niet voor. Tege- jkertijd werd de luchtbasis Kontoem het centrale hoogland met raket- u-tin aangevallen. Ook hier - "ihade licht. Een Vietnamees kind <am om het leven, aldus de woord eerder, In de grote geallieerde zuiverings- ;tie, die op 11 maart in het gebied jndom Saigon is begonnen, ont- ond zondag een aantal korte, felle vechten. Bovendien zijn gewapen- Amerikaanse helikopters in actie ékomen tegen sampans, die met is en levensmiddelen zijn beladen, totaal zijn thans in het kader van se zuiveringsactie 1.262 Vietcong- annen gesneuveld en 261 gevangen jmen. Anderzijds werden volgens Amerikaanse hoofdkwartier 48 jrikanen in deze actie gedood en gewond. De Zuidvietnamese ver in zijn 60 doden en 168 gewon- (rterikaanse B52-bommenwerpers oken onafgebroken dè Noord- „namese stellingen rondom de [ierikaanse mariniersvesting Khe h. De achtmotorige stratforten ulden zondagmiddag en vanoch- ,J drie missies. Zij lieten hun ex- feieven neerkomen op vijandelijke schutsstellingen, bunkers en ver- irkingen op 5 tot 15 km van de ba- .Verzinsel" !en bericht volgens hetwelk vrlj- ;avond in het Zwitserse ministe- 'van Buitenlandse Zaken in Bern tiicke dreigt iet aftreden VESTDUITSE IEGERING ZORGEN De Christen-Demokratische minis- van Binnenlandse Zaken in West- i litsland, Paul Lücke, heeft gezegd hij overweegt zijn ontslag in te ïen. Naar van welingelichte zijde dt vernomen is hij ontstemd over besluit van het SPD-congres om st debat over wijziging van het «stelsel uit te stellen tot na de al- imene verkiezingen van 1969. j De christen-democraten zijn voor if i verkiezingen volgens het meerder- i lidsstelsel, waardoor kleine partijen xden uitgesohakeid. Zij zeggen dat iet de socialisten bij "net aangaan de coalitie in december 1966 is af sproken dat in 1969 een besluit 20U arden genomen over het kiesstelsel. Van socialistische zijde zegt men, lat de socialistische ministers toen Heen voor zichzelf hebben gesproken niet namens de partij. De leiding a de CDU-fractie üi de Bondsdag _i vandaag samen met minister- resident Kiesiinger de besluiten van 9t SPD-congres bespreken. Morgen il de voltallige fractie dat doen en K>r morgenavond staat een bij een - >mst van leidende politici van bei- partij en op het programma. De Vrije Democraten (FDP) van loordrij n -W estfalen en Hessen heb- (i op hun congressen in Dortmund Kassei het aftreden van minister lücke geëist. Hij heeft zo vaak in et openbaar onwaarheden verteld, Eggen zij, dat hij niet meer te ver touwen is. Bovendien vinden zij hem te autoritair. Madrid neemt maatregelen tegen rellen De Spaanse regering heeft besloten orse maatregelen te nemen om on geregeldheden en rellen in de Spaanse universiteiten tegen te een geheime bespreking zou hebben plaatsgevonden tussen vertegenwoor digers van de V.S. en Noord-Vietnam, werd zaterdag categorisch tegenge sproken. Een hooggeplaatste func tionaris van de Amerikaanse ambas sade in Bern, noemde het bericht „een puur verzinsel, pure specilatie en anders niet" en een woordvoerder van de Zwitserse regering noemde het „een onverantwoordelijke leugen". Volgens het bericht zou een func tionaris van de ambassade een sa menkomst hebben gehad met de Noordvietnamese zaakgelastigde te Parijs, Mai Van-bo, voor deze vrij dagavond uit Zwitserland vertrok. Verondersteld werd, dat de samen komst was gearrangeerd door de Zwitserland. (Van onze Groningse correspondent) Meer dan duizend Neder landse vervoersondernemers vrezen, dat met ingang van 1 april, wanneer de nieuwe Ne derlands-Duitse wegvervoers- overeenkomst van kracht wordt,, enkele duizenden per sonen, voornamelijk chauf feurs, op straat zullen worden gezet. Sommigen spreken van zo'n vijfduizend man. Alleen al in het noorden zullen naar schatting een kleine driehon derd ontslagen vallen ingevolge deze overeenkomst, die het aantal Duit se vervoersvergunningen terugbrengt van ruim 4600 tot 1950. Voorts zeg gen de vervoerders, dat bepaalde be drijven zullen moeten sluiten. „In vrijwel machteloze woede ballen de door de overheid bedrogen voelende ondernemers hun vuisten. „De nieuwe overeenkomst is niets anders dan een regelrechte aanval op het bestaan van onze bedrijven. it is een nationale ramp". Voor zover thans in de uiterst ver warde situatie in ons internatio naal transportwezen valt te over- doemen ook andere niet minder trieste gevolgen op. Gevreesd wordt, dat vermindering van de Neder landse export naar Duitsland en an dere landen waarvoor hefc vervoer Duitsland moet plaats hebben, verslechtering van onze betalings balans betekent. Het hele vervoers- pakket levert ons land een enorme hoeveelheid deviezen op. Verwacht wordt, dat sommige on dernemers zullen proberen hun zaak te redden door „onder de prijs" te gaan rijden, wat de concurrentie nog moordender maakt. Enkele Friese chauffeurs hebben Th. A. Pley doctor in de lichamelijke opvoeding Onze stadgenoot, de heer Th. A. Pley. leraar in de lichamelijke op voeding aan het St.-Bonaventura- lyceum, promoveerde zaterdag jJ. aan de Universiteit te Leuven tot doctor in de lichamelijke opvoeding op een proefschrift getiteld „De devaluatie van de normaliserende oefeningen in de hedendaagse Nederlandse school- gymnastiek". Promotor was prof. V. M. Geets. De promotie geschiedde oum laude. Expositie Galerie Van der Vlist Zaterdagavond as. om negen uur wordt in Galerie Van der Vlist aan de Botermarkt een expositie geopend van wandkleden van Jeanne-Marie Bodewies, van tekeningen van Mein- dert Volkers en van poppen Maja Alexander. de suggestie gedaan om de Duitse grenzen te blokkeren met hun vrachtwagen. Protestvergaderingen zijn inmiddels georganiseerd in Zeist (morgen) en Bemmel bij Nijmegen (donderdag). Verder is het trans- sport wezen bijzonder benieuwd naar de intensiteit, gebruik 4600 Duitse vervoervergunningen. Een sprankje hoop denkt men te vinden als mocht blijken dat het ge bruik bepaald niet intensief is ge- hler rust weinig vertrouwen op. ADVERTENTIE ■J|é voedzaam gemakkelijk lekker Doodstraf Procureur - generaal Noereddin heeft zaterdag in Cairo, Salah Nasr, het voormalige hoofd van de Egyptische inlichtingendienst, ervan beschuldigd staatsfondsen te hebben verkwist, zijn gezag te heb ben misbruikt om zijn lusten te be vredigen en onwettig burgers te heb ben gearresteerd, gevangen gezet en gemarteld.. Noereddin eiste de dood straf en tevens dat in het belang van de nationale veiligheid en om de re putatie te beschermen van de vele vrouwen die bij de zaak betrokken zijn, het proces meit gesloten deuren zou worden gevoerd. Nederlander schiet Duitse vriendin dood Een,43-jarige bouwvakarbeider uit Harkema-Opimie (Friesland) heeft zaterdag zijn vijftienjarig vriendin netje in Bremen doodgeschoten toen de politie probeerde zijn kamer bin nen te dringen. De politie was door de ouders van het meisje te hulp geroepen, die al maandenlang hadden getracht de verhouding tussen de man en hun dochter te verbreken. De man aldus de politie, was al eerder beschuldigd van ontucht met een minderjarige en had daarvoor terecht zuilen staan. De man had de politie verteld dat hij en het meisje van plan waren zelfmoord te plegen. Ze hadden al slaappillen ingenomen en een af scheidsbrief geschreven. De Gaulle tot bijdrage bereid „Ons land Is bereid zyn bijdrage te leveren tot de vestiging van een Internationaal monetair stelsel, dat rechtvaardig, onpartijdig en hecht is en daardoor het vertrouwen van de wereld rechtvaardigt". Dit heeft president De Gaulle gis teren gezegd bjj de opening van een internationale jaarbeurs In Lyon. „Het is een feit", aldus De Gaulle, dat ons land thans weer zijn eigen baas is, maar des te meer bereid tot samenwerking, vooral op economisch terrein, waarvan van nu af alles af hangt. Volgens de president heeft Frankrijk dit bewezen door actieve deelneming aan de gemeenschappij- ke markt en door zijn bereidheid tot bepaalde regelingen in West-Europa mits de gemeenschap intact blijft. ADVERTENTIE Weet u wel wat u mist? Rijden in een Mercedes-Benz is anders. Die ruimte, die kracht, dat wagen- en wegbeheersende sturen, de zekerheid van veiligheid. Laat u voorrekenen dat deze kapitale wagen bij 30.000 kilometer per jaar de zuinigheid zélf is. Dieselzuinigheid. Maak deze week nog een openbarende proefrit In de machtige Mercedes-Benz Diesel. Bel meteen de dichtst bij zijnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz Diesel op u. MCRCKDES BCNZ goede ster op alle wegen Gunstig resultaat Slavenburgs' Bank De resultaten van NV Slavenburgs' Bank in 1967 zijn over de gehele linie gunstig geweest De beschikbare winst bedroeg volgens het jaarverslag f 10,2 min tegen f9,4 min. in 1966, een stij ging van bijna 9 Dit resultaat werd behaald ondanks de wederom sterk gestegen kosten (f 12,1 min. te gen f10,5 min). Voorgesteld wordt een dividend van 9 in contanten en 2 in aandelen uit de agio-reser ve (v. j. 8 in contanten en even eens 2% uit de agio-reserve). Wat de vooruitzichten betreft, verwacht de directie een ontwikkeling in 1968, welke niet zal onderdoen voor die van 1967. 2 NIEUWE DIESELS! Voorlopig keus uit 3 typen (3 prijzen!) alledrie met de nieuwste veiligheidsvoorzieningen dealer roor Leiden e,o., Rijnstreek en Bollenstreek: ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. 10.15 10.30 i 10.35 Pipo de clown (NTS) Nieuws (NTS) Kenmerk (CVK/IKOR/RKK) De Flintstones; kleur Journaal en weeroverzicht (NTS) Piste Frits laat de mensen praten Niemand weet Steunfonds praktisch humanisme Laatste nieuws (NTS) Sluiting NEDERLAND 2 VARA 6.50 uur Pipo de clown (NTS) 7.00 uur Nieuws (NTS) 7.03 uur Coronation street 7.52 uur Weer zien 8.00 uur Journaal en weeroverzicht (NTS) 8.20 uur Achter het nieuws 8.45 uur The big shot; film 10.05 uur Laatste nieuws (NTS) 10.10 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA Hilversum 1: „Ja, nee, geen mening" o Zaterdagavond won drs. Aar den het in „Ja, nee, geen me ning" van mr. Geertsema. De vraag of de uitgetreden radica len hun kamerzetel ter beschik king zouden moeten stellen van de KVP, werd in de zaal eerst door 53 met „ja" beantwoord, en door 40 met „nee". Mr, Geertsema bleek zich uitstekend te hebben voorbereid, hy toonde zoals het een goed parlementa riër betaamt ook weinig conside ratie met Aarden, maar deze was ook goed op dreef en slaagde er tenslotte toch in de ^"-stem mers tot 45 terug te brengen en de „nee"-stemmers op te voe ren tot 49 Liedjes van Ernst van Altena Grote tevredenheid over „Lied jes voor niemand" van Ernst van Altena, die na roem vergaard te hebben als vertaler weer eens als oorspronkelijk tekstdichter voor het voetlicht wilde treden. De liedjes „Dag boedel" (muziek Rudie van Houten) en „Blijf!" (muziek Tonny Nolte) waren de beste, op de voet gevolgd door „Beestachtig^' (Nolte), Rellet jes" (HarrieBannink), „Zeeuws bruidje" (Henk van der Molen), „Ochtend" (Nolte) en Re sleur" (Henk van Dijk). De overige liedjes (bij elkaar een langspeelplaat vullend) wa ren altijd fijn, maar te gecom pliceerd om direct aanspreek baar te zijn. Eric Schneider, André van den Heuvel, Annet Nieuwehuyzen en Martine By] toonden zich ideale vertolkers van deze „luister-liedjes" (een woord dat hoognodig eens in de Van Dale zou moeten worden opgenomen. „Niet trouwen met Turken" zien, gevolgd door „per seconde wijzer", de best geconcipieerde quiz die ooit op het Nederlandse scherm is geweest. Dat is ook een verdienste van de samenstel ster met de moeilijke naam. Dr. Balten bereikte de laatste ronde. Het boeiendste programma kwam echter van „Achter het nieuws" dat met de kleurencamera naar Turkije was getrokken om te zien wat er daar terecht komt van Nederlandse bruidjes die met Turken zijn getrouwd. We kre gen vier interviewtjes met Neder landse vrouwen. De eindindruk moest wel zyn dat zulke gemeng de huwelijken niet aan te beve- lèn zyn. De vrouwen vonden hun man wel veranderd, sinds hun verhuizing van Nederland naar Turkije, maar mevrouw Zaalberg van het Nederlands consulaat meende toch, dat de schuld van mislukkingen grotendeels bij de Nederlandse vrouwen ligt, die minder bereid zyn zich aan te passen dan hun man, in het om gekeerde geval. We hoorden o.a. dat abortus gewoon bij de dokter kan worden gepleegd („het kost f 50 per persoon"). „De Turk", zei drs. Van Geelen, „beschouwt zijn vrouw overdag als zijn ezel, en 's nachts als zijn vrouw". Het sympathiekst was het vierde vrouwtje, dat op het platteland terecht was gekomen, het daar het moeilijkst had, maar er van maakte wat er van te maken was. De vrouw (de derde) die in de comfortabelste omstandighe den woonde, verdiende weinig beter dan zich ongelukkig te voe len. In anderhalf jaar bleek zij nog steeds geen woord Turks te kennen, hoewel zij goed Engels sprak. Arme Turk. Zondag had men het onuit sprekelijk geluk Mister Terrlfio en Re vliegende non" op één en hetzelfde moment door de lucht te zien vliegen. Dat zyn onvergetelijke ogenblikken! Bij de Tros zong Tewje Goud smit met sonore stem negïo-spi rituals en bij de AVRO maakte Corry Brokken een nationalisti sche Corry brokken-show, met gasten die allemaal verschrikke lijk blij waren in haar club te mogen optreden. Terecht! P 0 (O)1 Oegstgeest Leidsestraatweg 1, tel. 01710-51855 VOOR MAANDAG 25 MAART Hilversum 1. 402 ni. NCRV: 18.00 Stereo: licht instr. sextet. 18.19 1 weerpraatje, 18.46 Act. ontwikkelingswerk. 2.50 Pianorecital (opn.) Hilversum 2. 298 m. .AVRO: 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: Vragen ---. wettelijke regeling i mij betekent. de wetenschap. 21.35 De Jacobslad- VOOR DINSDAG 26 MAART muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 (gr.). 8.00 Nws. 8.11 NCRV-lied. 8.14 Gewijde muz (gr.) 8.30 Nws. 8.32 Voor huisvr 9.15 Stereo- Klass. gr muz. piano: mod. geestelijke liede- .00 Nws. 11.02 Voor KRO: 12.00 Van twaalf tot t\ progr (plm 12.22 Wij l tuinb.; 12.30 gazine. (16.00-16.02 Nws.). 17.00 Over- heidsvoorl.: Nws. uit de Nederlandse Antillen. Spreker: Evert Wouters. 17.10 dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr .muz. (8.30-8.35 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. NRU9.00 Uitgebreide rep. 9.4" 12.00 Stereo: Pianorecital: mod. van Ned. componisten. 12.26 Med. t.b, v. land- en tuinb. 12.29 Overheidsvoor lichting: Uitz. voor de landb. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojour- het Symfonie Orkest van de Japanse radio met sol. AVRO: 15.00 De paarse chevalier, hoorspel. 15.45 Inl. tot muz.- begrip. muzikale lezing. 16.00 Nws. i claveclmbel: tienerprogr. 13.00 Nws 13.03 Ekspres: gevar. pl.progr. (14.00 Nws.). 15.00 TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevi sie. NTS: 18.50 Pipo de clown. NTSj 19.00 Journaal. NCRV: 19.06 Twien: maandelijks magazine voor tieners en twens. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Act.rubriek. 20.45 In kleur: La Bohème, opera van Puccini, (verfilmde uitvoering). 22.30 Dagsluiting. HIRO: 22.35 Geestelijk réveil, rep. van een congres. NTS: 22.55-23.00 Journaal. Nederland II NTS: 18.50 Pipo de clown. NTSj 20.00 Journ. NTS: 20.20 Dubbelspion: De verovering van Mau de Murdock, TV-feullleton. 21.10 Denk- Beeld: Nederlands Schakelprogr. restauratieplan derwijs, gesprekken. 22.30-22.35 Journ.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5