jWillem de Zwijger brug binnenkort in gebruik Impasse in formatie nieuw NSR-bestuur Mej. Gelauff nam van rayon Leiden afscheid Boud van militaire oorlogsslachtoffers Werk van Jan Drion in bundel 19 HAANDAG 25 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD doortrekking van de Willem de terlaan In Leiden-Noord is vry- voltooid. Deze belangrijke ver- ingsweg sluit aan op de inmid- ede gereed gekomen Willem de Zwij- Lvo ug. Nog even, en het doorgaan- rkeer komende uit de Veenstreek ^(j tiderdorp kan via de eind vorig in gebruikgenomen Zylbrug en ieuwe brug over de Haarlemmer- aart de pas aangelegde weg over Schuttersveld bereiken die het Maredükviaduct en Kikker- tr voert. De situatie bij het voor- uuge „Groenoord" is met de tot- van al deze werken to- gewijzigd. De Willem de Zwijger- kruist hier, voordat zy op de aansluit de Floris Versterlaan, langs de in aanbouwzynde vee- sda tthal loopt in de richting van de ?erbranding. Het snel verkeer, dat de Haarlemmerweg komt, uit de ing van de stad, buigt ter hoog te van de Musschenbroekstraat af naar de Flros Versterlaan en bereikt vla de Gabriël Metzustraat 't ande re deel van de Haarlemmerweg. Voet gangers en (brom) fietsers kunnen evenwel onder de oprit van de Wil lem de Zwijgerbrug door hun weg langs de Haarlemmertrekvaart blij ven vervolgen. De nieuwe brug en de daarop aansluitende wegen zijn van hoge lichtmasten voorzien, evenals van voorsorteerpijlen en zebrapaden. Voor de bouw van de Willem de Zwij gerbrug moesten zoals bekend des tijds enkele huizen langs de Mare- dijk worden afgebroken. Voor de doorstroming van het Leidse verkeer is deze nieuwe verbindingsroute on getwijfeld van het grootste belang. De foto geeft een beeld van de nieu we situatie bij de Haarlemmertrek vaart. (Foto L.D./Holvast) di t was zaterdagmiddag in de O.O.- van de Doelenkazerne in Lei- bijzonder gezellig ingericht. De mandant van de Kokschool en de s-president, adjudant Van Mun- O hadden welwillend, zoals steeds, lokaliteiten beschikbaar gesteld j de ontvangst van hun oud-col- "S 's, die bij vroegere oorlogshande- en gewond zijn geweest en voor ;0 ij uwen van oud-oorlogsinvaliden, "(tezamen een vereniging vormen: Bond van Ned. Militaire Oorlogs- htoffers. eds tijdens de oorlog 40-45 ille- opgericht, vierde de bond nu drieëntwintigste jaarfeest. Om uur opende de voorzitter, de JJJ5IH. Gouw. de jaarvergadering een hartelijk welkom en dank de grote opkomst. J®, i zijn jaarverslag, waarin sprake van een zekere rust in het af- ipen jaar, memoreerde de secre- ;sldf onrust onder de leden, die "v. li uster Beernink had gezaaid met rekking tot de pensioenen. Minis- ■president De Jong had echter oude krijgsmakkers niet in de rk gelaten. penningmeester meldde in zijn rverslag een voordelig saldo. Van as nauwgezetheid getuigde de kas- amissle. 'aar door de leden geen tegenkan- aten waren ingediend, werden J de bestuursverkiezing de heren ^gjuw en Tienan beiden herkozen., i Üdens de theepauze werd de t mmofoonplaat met de nieuwe 'M.O.-mars, gecomponeerd door majoor der Marinierskapel J. P. 'o met tekst van P. H. van Dam gebracht door de Marinierskapel, JofPeeld. Als hoofdbestuurder hield de heer F. van Velzen uit Den Haag een rzame en interessante lezing over toekomst van de B.N.M.O., die (Wel momenteel nog springlevend zichtbaar aan 'het verouderen is. ii mening over het slijtage-proces de compensatie daarvan, over ver- ig Van invaliden is beslist zodanig dat hieraan door deze bond een ruimere aandacht zal moeten worden geschonken en grote en nog niet vermoede perspectieven opent voor arbeidstaken van de bond. In de rondvraag reikte de voorzit ter de medaille voor tienjarig lid maatschap onder applaus uit aan de heer Theunissen. Ook werd uitge breid gediscussieerd over pensioenen en A.O.W.-uitkeringen op 65-jarige leeftijd. Het tweede gedeelte van het jaar feest bestond uit een uitstekende koffietafel in de mess. Tenslotte was 's avonds de grote kantine geheel ge vuld met leden voor een gezellige contact-avond, waai- iedereen in de gelegenheid was weer eens oude her inneringen op te halen. Ieder een werd betrokken bij 't bingo-spel met fraaie prijzen. -- studentenvereniging Stud-'75 „de nek W m /IX I I I I m I om te willen draaien". Stud-'75, die li I H O K K PPIMl P aanvankelijk toenadering tot de SVB U -» JM.\JlYlVLy^l had gezocht, had zich van de SVB gedistancieerd nadat gebleken was dat zij haars inziens te veel conces- mOffeillk Compromis X zij slechts wilde dat de raad zich ak- j De impasse in de Nederlandse Studentenraad (NSR) als ge- *™rddJegv|ardne ^zeï^mrt'de volg van de uitslag van de verkiezingen in februari en de hou- jnh0ud van het overigens nog afwe- ding van de Studentenvakbeweging (SVB) ten aanzien van de zige werkprogramma dat plaatselijk bestuursformatie duurt onverminderd voort na de vergadering, j besproken zal kunnen worden, die zaterdag belegd was om tot een nieuw bestuur te komen. Dit vertrouwen in de svB-metho- In deze wat woelige vergadering, die herhaaldehjk geschorst moest worden, kon men geen overeenstemming bereiken, zodat dat een mogeljjk compromis kon m- tenslotte het demissionaire bestuur maar heeft besloten aan te houden, stemde de svb zodanig dat blijven en o.a. het nationaal studentencongres op 18, 19 en 20 de stemmen precies in evenwicht bie- april te Delft voor te bereiden. Verdubbeling in vijf jaar De moeilijkheden ontstonden toen na de verkiezingen voor de grondra- den (waaraan overigens nog geen veertig procent van de stemgerech tigden deelnamen zodat het de vraag is of van een representatieve uitslag gesproken kan wordende SVB door stemmenwinst de grootste partij werd en 22 zetels veroverde in de „Raad van 50", dus net geen absolute meer derheid. De nieuwe partij „Stud-'75" zou met een betrekkelijk gering zetel aantal een coalitie met de SVB kun nen aangaan waardoor een bestuur kon worden gevormd dat op een meerderheid zou kunnen steunen, maar deze partij voelde, evenals de naar grootte tweede partij, het Ne derlands Studenten Akkoord (NSA) niet voor een coalitie met de SVB die daarin zo'n meerderheid zou heb ben dat het gevaar van een absoluut doordrijven van SVB-opvattingen al lerminst denkbeeldig was. Deze twee Inspectrice kleuteronderwijs nu bij het nijverheidsonderwi js partijen bepleitten een drie-partijen- bestuur, waarvoor de SVB niet te vinden was. Nadat moties hadden uitgewezen dat de meerderheid van de NSR- leden tegen voortduring van het hui dige beleid van het bestuur was en een andere meerderheid een overwe gend uit SVB-ers bestaand bestuur weigerde, waren de discussies volle dig vastgelopen. De vice-president van de NSR. de heer K. Spaan, keerde zich fel tegen de SVB-fractie en verklaarde: „De houding van de SVB gaat werkelijk alle perken te buiten. De SVB heeft de verkiezingen gewonnen, akkoord, maar dat houdt in deze situatie ook in dat de SVB nu haar verantwoor delijkheid moet beseffen en daar naar handelen. Als U van de NSRj niet een volledig onbestuurbaar ap- j paraat wilt maken dan zult U Uw verantwoordelijkheid nu niet kunnen afwijzen". NSA-fractie-voorzitter J. Verberg verzette zich eveneens tegen de SVB en verweet haar de jonge I. 21 tegen 21 bij acht onthou dingen. Aan het eind van de bewogen ver gadering heeft de NSR nog een motie aanvaard waarin zij zegt het mas sale verzet dat de Poolse studenten voeren naar aanleiding van de be perkingen van de vrijheid van me ningsuiting volledig te steunen. De raad spreekt bovendien haar veront rusting uit over de „eenzijdige ver» klaring van de Poolse regering aan gaande het studentenprotest, als zou dit voortkomen uit „Zionistische op ruiing. Sleutelstad- wandeltochten met 733 deelnemers Examenzwemmen L.R.B. In de Overdekte werden de exa mens Zwemmend Redden afgenomen, ingesteld door de Kon. Ned. Bond tot he(. redden van Drenkelingen (K.N.- B.RD.). Voor het E.H.B.O. gedeelte was kort geleden reeds examen ge daan. Tevens heeft een aantal jeugd leden van de Leidse Reddingsbrigade gezwommen om het jeugdbrevet III. In de kantine van de school aan de Medusastraat, waar het theoretisch gedeelte werd afgenomen, was men na de diploma-uitreiking nog enige tijd gezellig bijeen- De geslaagden zijn: diploma A de dames W. Lans. M. Versteeg en de heren J. Penseel, H. J. Pluym, H. Ruytenbeek, H. C. van Haasteren: diploma B mej. H. A. v. Strater en de heren W. v. Zijl en C. Hulscher jeugdbrevet III de dames A de Wa genaar, E. v. Strater, C. Galjaard, E. C. Uittenbogaard en de heren R. Binnendijk, F. J. v. Dorp, A. J. v. d. Steen en R, Hooidonk. A.s. zaterdag, zondag en maandag naar de Stadsgehoorzaal FORD ZIEN De inspectrice voor het kleuteron derwijs in het rayon Leiden (15de inspectie), mejuffrouw G. M. C. Gelauff (Den Haag) is met ingang van 1 januari 1968 overgegaan naar nijverheidsonderwijs, nl. de meisjesscholen. Zij heeft in dit rayon, omvattende dertig gemeen ten. elf jaar gewerkt. Wat Alphen aan den Rijn betreft, heeft zij bijna kans gezien om deze gemeente voor elk jaar, dat zij inspectrice was, aan een kleuterschool te helpen. Het is daarom niet zo verwonderlijk dat juist Alphen aan den Rijn het initia tief nam om haar een min of meer officieel afscheid aan te bieden. Vele burgemeesters, wethouders en bestuursleden van kleuterscholen waren voor dit doel in Avifauna bij een gekomen, waar zij werden ver welkomd door de Alphense wethou der van Onderwijs, de heer A. J. Dekker. Hij deed zulks namens zijn gemeentebestuur, waarvan ook bur gemeester Z. Bruins Slot, de ge meentesecretaris mr. H. van dei- Top en de chef van de afdeling On derwijs, de heer M. de Hoog, aan wezig waren. De heer Dekker complimenteerde mejuffrouw Gelauff hartelijk met haar promotie tot inspectrice bij het nijverheidsonderwijs. Namens de ge meenten uit de inspectie sprak hier na burgemeester G. C. van der Wil ligen uit Leiden. Hij wees er op, dat mejuffrouw Gelauff naar een tak van het onderwijs is overgegaan, waar ze, evenmin als in de vorige kring, een typische deskundige was. iDie deskundigheid is bij1 een ihspec- I tie niet de eerste eis, wel wijsheid J en verstand en een warm hart. De heer van der Willigen wees er op. dat mejuffrouw Gelauff in het over leg met de gemeentebesturen veel begrip heeft getoond. «Wij zien u dan ook met heel veel spijt gaan." i Na deze woorden bood de Leidse burgemeester namens de gemeen ten een transistorradio aan. Na mens de besturen van de kleuter scholen en leidsters sprak zuster Engelino uit Noordwijk-Binnen een kort, maar hartelijk woord. Zij bracht mejuffrouw Gelauff dank voor het vele en mooie werk gedu rende elf jaar verricht. Ook hier bleef het niet bij woorden, maar werd een ring aangeboden namens de kleuterscholen. Ook de assistente, mevrouw Scholman, werd in dit dankwoord betrokken. Zij kreeg een boekenbon en beide dames ook een fraai boeket. Hierna sprak mejuffrouw Gelauff een dankwoord. Zij zei haar werk bij het kleuteronderwijs met bijzon der veel genoegen te hebben ge daan. De samenwerking met ge meenten en schoolbesturen noemde zij prettig. Mede namens mevrouw Scholman dankte zij voor dit af- scheidsinitiatief. ,.U hebt mij gehol pen om een gelukkig mens te ztfn. Het is voor mij een stimulans om een goede inspectrice bij het nijver heidsonderwijs te worden." Nadat de heer Dekker dit officiële gedeelte had afgesloten, was er gelegenheid met een handdruk afscheid te ne men van de dames. In het afgelopen weekeinde zijn de Sleutelstad-wandeltochten, geor ganiseerd door de Leidse Wandei- sportvereniging, ter opening van het Leidse wandelselzoen gehouden. Een record aantal van 733 wande laars (v.j. 703) verscheen aan de start in de Maria Gjjzensteeg. Er moest worden gelopen over de afstanden van 5, 10, 15 of 20 km door Leiden, Oegstgeest en de Duinstreek. Onder de wandelaars bevond zich de 79-ja- rige heer J. van Dorp. die op zyn gemak de tien kilometer liep. Er wa- ook deelnemers uit Apeldoorn, Amersfoort, Leerdam. Rozenburg, Utrecht en Rotterdam. Alle deelnemers uitvallers wa ren er niet ontvingen ditmaal een speciaal ontworpen medaille met een afbeelding van „De Koornbeurs" en alle 25 groepen (v.j. 20) een stan daard met e endito afbeelding. De organisatie was bij de heren C. Verstraten en J. P, Woordes weer in goede handen. De wandelsportverenigine, die dit maal met één of meer groepen deel namen waren: „DJO". Lisse, „Feijen- oord" en „Heinekens", beide Rotter dam, „De Haagse Hooglanders". Ster ker door Strijd", ,X>WV". alle Den Haag, „Poeldyk", Poeldijk, „Ben- schops Bloesem", Benschop, .De Glippers", Heemstede. „Sparta", Lei- - derdorp, ,De Keytjes", Leiden. „Wils- houder A. J. Dekker assisteren \kracht". ..The Quick Steps" en mejuffrouw G. Af. C. Gelauff bij „Vreugde Oord", alle te Alphen a d. het uitvakken van het cadeau. iRyn. (Foto Leidsch Dagblad). Leidens burgemeester mr. G. C. van der Willigen en Alphens wet Ter nagedachtenis van een van de grootste Nederlandse juristen van na de bevrijding, prof. dr. Jan Drion, zijn bij de Universitaire Pers Leiden en A. E. Kluwer te Deventer diens „Verzamelde geschriften" uitgegeven onder redactie van prof- mr. A. R. Bloembergen, mevr. E. J. Drion-van Rooyen, prof. mr. H. Drion en prof» mr. K. Wiersma. Deze stijlvolle uitga ve wordt ingeleid door prof. Wierema, die een korte samenvatting geeft van de te vroeg, na slechts 48 jaren afge sneden levensloop van de Leidse hoogleraar, die op 1 maart 1964 plot seling overleed. Drion was niet alleen een briljant Leids jurist maar als zo danig ook een rechtsgeleerde van in ternationaal formaat en een bezielen de centrale figuur van het moeilijke werk a<an het ontwerp van een nieuw Burgerlijk Wetboek. In de oorlogsja ren was hij met zijn broer. H. Drion, oprichter van het illegale studenten blad De Geus, dat een grote invloed heeft gehad op de omvang en inten siteit van het universitair verzet in ons land. Vanzelfsprekend kregen in de thans samengestelde bundel zijn juridische publikaties de voorrang, maar toch werden ook andere opgenomen, zo als artikelen uit De Geus. OUDERAVOND MARNIX-CROEP, In de grote zaal van Den Burctafc hield de Marnix-groep (NPV) zater dag een gezellige en druk bezochte ouderavond, welke om. werd bijge woond door de districtscommissaris van Rijnland, de heer K. van Rye en de voorzitter van de plaatselijke commissie Leiden, de heer W. A. Koe ten. De groep schotelde de aanwezigen een vlot en afwisselend program ma voor. waarbij op een juiste wijze I van i vele kleurschakeringen gebruik werd gemaakt. Er werd node afscheid geno- men van de heer J. C. Bakx, die ruim 4 jaar zitting heeft gehad in de i groepscommissie van de groep. Voor het vele en goede werk werd hem door de districtscommissaris het dank baarheidsinsigne overhandigd, ter wijl zijn echtgenote een boeket bloe- I men ontving. De Marnix-groep kan op een ge» 1 slaagde avond terugzien. CORRESPONDENTIE G. de J. te Leiden. Leiden, Hazers- woude, Waddinxveen, Gouda, Haas trecht (langs de Vlist), Schoonhoven, Ameide, Leerbroek. Heukelum. Her wijnen, Haalten, Zaltbommel. Plm. 85 km. Met het vakmanschap van een geschoold heier heep de 13-jarige Pieter van Dishoeck vanochtend op een terreingrenzend aan het huidige complex, de eerste paal voor de uitbreiding van het Leidsch Dagblad in de grond ge slagen. Het werk in het bedrijf was er even voor onderbroken om het personeel in de gelegenheid te stellen om de paal er volgen er nog 39 meter voor meter in de grond te zien verdwijnen. In het nieuwe gebouw krijgt de han delsdrukkerij een onderkomen. i waardoor ruimte vrij komt voor I een betere huisvesting van het I krantenbedrijf. (Foto LD/Holvast

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3