ualisme in universitair stuur moet verdwijnen Opnieuw Haags metaalbedrijf in moeilijkheden Oud-president Truman geheel achter Johnson Conclusies Commissie-Maris al van instanties et nauw omlijnde ik en bevoegdheid n laas: jir lioog overleg Voorstel 22 juni Felle aanval op Kennedy Russische econoom Liberman tegen de rijen voor winkels ■S RDAG 21 MAART 1968 ULJUJdtH liAGiSJLAU (Van een onzer redacteuren) W t op het Wetenschappelijk Onderwijs vastgelegde vorm van de universiteit is de voornaamste oorzaak feit, dat de universiteit niet voldoende gebruik kan jen mi de in die wet wel geschapen mogelijkheid tot uit- ™J i van beperkt zelfbestuur. Aan te bevelen valt het en ivan de huidige bestuursvorm (curatoren en senaat) U& ngen door een monistisch systeem, dus met een cen- f ding die de verschillende facetten van de universitaire [hap onpersoonlijk vertegenwoordigt, ii een van de conclusies van de commissie-Maris van de 'a iche Raad in een rapport aan deze raad naar aanlei- i de opdracht, een onderzoek in te stellen naar de ver- Ie aspecten van de functie en taakvervulling van de Hm |eit (en hogeschool) in deze tijd. Het rapport van de wa je werd gistermiddag gepubliceerd. «8? ipport wordt een schets ge- de structurele opbouw van tbsiteit. zoals deze de com- haar studie voor ogen is staan. Doel van deze op- ;n structuur te verkrijgen, b i elk niveau een overeen- van gevoelens tot stand kan r de te nemen beslissingen. aanDrdt uitgegaan van de ge- men door overreding en organisatorische dwang ten te bereiken, wat in G van de universiteit gebo- de voorgestelde structuur de gedachte, dat van de enheden va nde gemeen- eme, naar het centrum toe ig i len gewerkt. ^wrgestelde organisatie ko- ilgende organen en instan- het presidium, het alge- ge van overleg, de decaan, itscollege van overleg, het ir, het vakgroepbestuur, en onderzoekcommissies, in ^ersiteitsraad. Toporganen ij üi ildium bestaat uit drie pro- bestuurders. Ze worden ge- vooraanstaande figuren van ivan de tegenwoordige cu- roor Jider hen kunnen eventueel m zijn met bijzondere be- voor algemene onderwijs- wetenschapsbeleid en voor >mei aagstukken. Het presidium toording schuldig aan de van Onderwijs en Weten- Het presidium bepaalt het aki a de universiteit in nauwe ling en na overleg met de die er onder resorteren. k. fmeen college van overleg erst< presidium bij in zijn be- n^n Qg Behalve de drie leden presidium wordt het alge lege van overleg gevormd ^®canen van de faculteiten. Decanen en faculteiten voorzitters van de vakgroepen, die onder de sectie vallen. Het bestuur van de sectie is voor de taakvervulling verantwoording schuldig aan het fa culteitsbestuur. Een vakgroep is in het rapport van de commissie-Maris een organisatori sche eenheid, die tevens een belan gengroep is. De vakgroep wordt ge vormd door enige hoogleraren, lecto ren, en wetenschappelijke medewer kers. Tot de vakgroep worden ook de kleine instituten gerekend. De taken van de vakgroep worden omschreven in het faculteitsreglement. Het bestuur van de vakgroep wordt gevormd door een door haarzelf aan gewezen voorzitter en een of twee le den. Het bestuur is verantwoording schuldig aan de sectie voor de manier, waarop de vakgroep haar taken ver vult. Binnen de faculteiten en/of secties wordt in de visie van de commissie. Maris het onderwijs en het onderzoek gecoördineerd door speciaal hiervoor in het leven te roepen onderwijs- en lecaan van de faculteit be stuur van de faculteit. Hij /ijl ins het rapport-Maris, een 3? ;lijk bestuurder moeten zijn niveau van een hoogleraar, i heeft een volle dagtaak, benoemd uit de leden van fit of van buiten. Hfj oefent Wheden van de faculteit uit gen r de taakvervulling verant- tIIi schuldig aan het presidium. ■ert staan van de faculteit is be- dV te Wet op het Wetenschap- derwijs. Zij omvat de secties, zijn in het gebied van waarvoor de faculteit is lteitscollege van overleg aan bij in zijn besluitvor- college telt ten hoogste vier van secties. Secties en vakgroepen Vermoedelijk zal de Academi sche Raad op 22 juni beslissen over een voorstel aan de minis ter om veranderingen te bren gen in de huidige universitaire constellatie. De voorzitter en de secretaris van de raad prof. dr. H. H. Janssen en drs. R. C. Kwantes zijn thans consultaties aan het houden over het model, zoals dat voorgesteld is door de commissie - Maris Dit deelde prof. Janssen gis teren mede tijdens een in Den Haag gehouden persconferentie ter gelegenheid van de publica tie van het rapport-Maris. In de Academische Raad be staat een grote mate van over eenstemming met betrekking tot de hoofdlijnen, grondslagen en uitgangspunten van de voorge stelde reorganisatie. Prof. Janssen hoopte dat een zo soepele regeling kan worden getroffen dat niet voor elke uni versiteit een identieke bestuurs vorm of structuur nodig zal zijn. De inspraak van studenten in het universitair bestel zal alleen op werkniveau zijn te realiseren. bestuurshervorming onder meer ge wezen op de unieke aspecten, die de universitaire gemeenschap kenmer ken en daarom van invloed moeten zijn op iedere beslissing omtrent de organisatie. Succes voor R.O. in Wenen (Van onze correspondent! Op muzikaal gebied Is Oostenrijk zeker het meest conservatieve land. Toch is het optreden van het Haagse Orkest in Wenen met moderne wer ken een groot succes geworden. In de zaal van het „Konzerthaus" aren vrijwel alle 2000 plaatsen be zet, waarvan meer dan 70 door mensen tussen de 20 en 30 jaar. Zoals in Parijs werden composities van Anton Webem, Boulez en Bar- tok uitgevoerd. Zelden is het zo duidelijk gewor den dat het succes van een uitste kend orkest te danken is aan de di rigent. Ook de leden van het ensem ble zelf bevestigden dit tijdens de re ceptie in de Nederlandse ambassade. Boulez is voor hen de dirigent bij uitstek voor moderne muziek. Drie van de beste Weense muziekcritici de len deze mening en noemen het Re sidentie Orkest een prachtig ensem ble, dat onder de leiding van deze di rigent het meest traditionele publiek wist te winnen voor moderne muziek. onderzoekcommissies. Deze commis sies treden ook op als adviesorgaan. Universiteitsraad Tenslotte is er de universiteitsraad, een gesprekscentrum en vertegen woordiger van de openbare mening binnen de universiteit. Inzichten en verlangens, die in de universitaire ge meenschap leven kunnen daarin naar voren worden gebracht. De raad kiest zelf zijn voorzitter. Besluiten en plannen van het presidium kunnen in de raad worden gebracht en daar worden toegelicht. Een bestuursregle ment bepaalt, welke zaken in elk ge val ter kennis van de raad worden ge bracht. De leden van het presidium zijn ook lid van deze univei'siteitsraad. Andere leden van de raad zijn: ver tegenwoordigers van hoogleraren, van lectoren, van de wetenschappelijk en administratieve staf, van de studen ten en van oud-studenten. De commissie-Maris heeft in haar inleiding op het advies omtrent de Spanningen De commissie acht het noodzakelijk, dat men voor de universiteit als rich tinggevend beginsel blijft erkennen, dat de ontwikkeling van eigen kun nen van essentiële waarde is en dat de individuele mens zich slechts opti maal kan ontplooien als hij verant woordelijkheid draagt en als hem naast onafhankelijkheid van denken een zekere mate van onafhankelijk heid van handelen wordt geboden. In een academische gemeenschap roept dit specifieke spanningen op als ge volg van de aanwezigheid van tegen stellingen als de volgende: de eisen die het onderwijs en het wetenschappelijk onderzoek stel len: B de vrijheid van het individuele onderzoek en de gebondenheid aan door het beschikbare materieel en personeel bepaalde grenzen: B de noodzaak op langere termijn te „plannen" en de moeilijkheid voor het onderzoek een concrete "plan ning" op langere termijn te ma ken; B de opvatting dar wetenschappelijk werk een allerindividueelste bezig heid is en daarnaast de noodzaak van samenwerking: B specialisatie en algemene vorming: B disciplinaire en interdisciplinaire benadering van onderwijs en on derzoek. Verschillen met bedrijf Met het bestaan van specifieke fac toren als deze moet rekening worden gehoudeix als men de universiteit met andere organisaties, bijvoorbeeld een grootbedrijf, zou willen vergelijken, dan springen ook nog andere ver schillen in het oog zoals: B het ontbreken van het begrip winst bij de universiteit, dat voor de be oordeling van de resultaten van een bedrijf een duidelijke en op korte termijn werkende maatstaf is; B de omstandigheid dat het „pro- dukt" dat de universiteit aflevert in tegenstelling met dat van het bedrijf moeilijk op kwaliteit kan worden beoordeeld. Opnieuw staat een Haags metaal bedrijf op de rand van een volledige instorting. Van een bespreking morgen in het Ministerie van Economische Zaken zal het afhangen of de N.V. Beha in Den Haag, fabriek van stalen en bronzen ramen en deuren, en van kanteldeuren, zal kunnen blijven doordraaien. Dit hebben de heren P. van der Heijden, districtsbestuurder van de Nederlandse katholieke metaalbewer- kersbond „St.-Eloy", en M. Pit, dis trictsbestuurder van de Algemene Ne derlandse bedrijfsbond voor de me taalnijverheid en elektrotechnische industrie (ANMB) gistermiddag de georganiseerde werknemers van het zeventig man personeel tellende be drijf meegedeeld. Als die bespreking het resultaat heeft, dat de vakbondsbestuurders ho pen, dan is er een kans met hulp van die overheid het bedrijf te sane ren en de werkgelegenheid voor een Medezeggeschap in universiteit voor Italiaanse studenten (Van onze correspondent in Rome) In de Romeinse universiteit heerste gisteren algehele rust. In vele facul teiten z\jn de colleges hervat en het Is de bedoeling dat vandaag overal de normale toestand terugkeert. Dat Is te danken aan het besluit van mi nister-president Moro om de acade mische senaat van iedere universiteit de vrfjheid te geven binnen de per ken der bestaande wetten een voor lopige experimentele regeling te tref fen. Dat betekent ondermeer, dat nu de studenten medezeggenschap hebben in alle universitaire lichamen en dus hun verlangens kenbaar kunnen ma ken. De examens worden voortaan in het openbaar afgenomen. Elke maand zullen tentamens afgenomen worden in plaats van maar twee of drie maal per jaar. Openlijke discus sies van de cijfers zal toegestaan zijn. Aa nhet eind» van de discsusi© kan de student die het cijfer niet juist acht dit verwerpen. De tenta mens kunnen ook onderwerpen om vatten die door de student gekozen werden en die verband houden met het belangrijkste studie-onderwerp. Melk, vers van de koe, kan men in de Parijse Rue de Berry krij gen (in de buurt van de Champs Elysées). Drie koeien staan daar in een drugstore klaar om een glas melk te leveren waar de klant bij staat. Een ober, die de kunst van het melken verstaat, melkt de koeien, die helemaal niet onder de indruk van hun nieuwe omgeving schijnen te zijn en rustig in de boxen staan. zo groot mogelijk aantal der perso neelsleden te behouden. Heeft die be spreking niet het gehoopte resultaat, dan zal het bedrijf welhaast niet meer te redden zyn. Veel ouderen Meer dan de helft van het totale aantal personeelsleden is 45 jaar en ouder en velen hebben vele jaren in het bedrijf gewerkt, dat veel over heidsopdrachten heeft. De fabriek heeft voorlopig orders voor een half jaar. Sinds midden vorig jaar zijn er li quiditeitsmoeilijkheden ontstaan als gevolg van het feit, dat een tegenval ler van tussen de f 150.000 en f 200.000 zich openbaarde, waarvoor geen vol doende reserve als tegenwicht aanwe zig was. Er ontstond een acuut ge brek aan liquide middelen. Om de moeilijkheden het hoofd te bieden is een bankkrediet gezocht en verkregen. Als onderpand voor dat krediet dienen de gebouwen, machi nes, debiteuren enz. Het is gebleken, dat dit krediet onvoldoende is, aldus vakbondsbestuurders, en de bank bleek niet bereid meer krediet te ge ven. De Haagse wethouder Bol heeft, evenals hij dat heeft gedaan in de kwestie-Van Heijst, al gepoogd door zijn bemiddeling meer krediet voor het bedrijf te krijgen, maar hij is daar niet in geslaagd. Anderhalve maand geleden is aan twaalf werknemers van het bedrijf ontslag aangezegd. De vakbondsbe stuurders hebben meegedeeld, dat de directie van het bedrijf daarmee het bedrijf weer rendabel hoopte te ma ken. Die bestuurders hebben er de di rectie opmerkzaam op gemaakt, dat ontslagen ha. niet de oplossing voor het probleem zijn, maar dat er ook iets zou moeten gebeuren aan de be drijfsvoering. Van de kant van de vakbeweging wordt opgemerkt, dat het aantal •erknemers in de metaalindustrie in Den Haag de laatste jaren met een tweeduizend is verminderd. Van de werknemers, die zonder werk kwamen bij Van Heijst, zoekt nog altijd een honderdtal werk. Waarom nu reeds aangiftebiljetten Loonbelasting huispersoneel (Van onze Haagse correspondent) Wat is de reden, dat de aangifte biljetten loonbelasting en premie voor huispersoneel, zowel voor het eerste als voor het tweede halfjaar, thans al in maart worden toegezon den zo vraagt het lid van de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes (ARP) aan de staatssecretaris van Financiën. De heer Aantjes wijst erop, dat voorheen het aangiftebiljet loonbe lasting en premie over het eerste halfjaar, die in de maand juli moeten worden betaald, tegen het einde van de maand juni aan de betrokkenen werd toegezonden en het aangiftebil jet over het tweede halfjaar tegen eind december. Het thans gevolgde systeem, waar op zonder enige nadere verklaring of toelichting is overgegaan, betekent volgens mr. Aantjes een administra tieve verzwaring voor de „werkge vers" (in feite de huisvrouwen), die daarop als regel in het geheel niet zyn ingesteld. Zij moeten de biljet ten immers maandenlang bewaren en tijdig zelf op de invulling, inzending en betaling bedacht zijn. Veroordeling i n zaak Jraklion Zeven personen die verantwoorde lijk worden geacht voor het vergaan van de Griekse veerboot „IrakKon" in december '66, waarbij 241 mensen het leven verloren, zijn in Piraeus tot ge vangenisstraffen van tien maanden tot zes jaar veroordeeld. Vier van de elf beklaagden werden vrijgesproken. Het schip verging doordat een koelauto, die niet goed vast stond, door een laaddeur sloeg en de zee vrij spel gaf. De veroor deelden zijn tegen hun vonnis in be roep gegaan. De Amerikaanse oud-president Harry S. Truman heeft gisteren zijn nadrukkelijke steun verleend aan president Johnson. Op zijn eerste formele persconferentie sinds jaren voorspelde Truman In Key West, Flo rida, dat Johnson de verkiezingen van dit najaar gemakkelijk zal win nen. Senator Kennedy, aldus Tru man, zal geen enkele stem van John son wegnemen. De Democratische Met betrekking tot de campagne voor de Democratische nominatie zei Truman dat de partij sterk is en stea'k zal blijven, „als een of andere stommeling haar tenminste niet pro beert te verdelen". Hij noemde in dat verband Kennedy noch McCar thy. Truman weigerde zich uit te la ten over de oorlog in Vietnam. Hij zei alleen dat hij het regeringsbeleid van Z.O.-Azië steunt. Later zei hij dat hij wel enig verband zag tussen de Koreaanse situatie waarvoor hij zelf destijds was gesteld en de huidi ge in Vietnam. Dertien Democratische districts voorzitters in de staat New York heb ben verklaard Johnson en zijn Viet- nam-politiek te steunen. Drie ande ren hebben verklaard steun te zullen verlenen aan Kennedy in zijn cam pagne voor presidentiële benoeming. De bekende Sowjetrussische econoom prof. Liberman heeft gepleit voor een betere behandeling van o.m. de con sument in zijnla nd. HU wil een ein de aan de lange rijen, die herhaal delijk in de Sowjet-Unie voor de win- te zien zyn. Liberman verwijt het bedrijfsleven zich niet om het publiek te bekom meren en geen enkele poging te doen de service te verbeteren. Hij pleit op nieuw voor een Sowjetrussische eco nomie op winstbasis die de meeste goederen tegen de laatste kosten ver vaardigt. Na de val van Chroesjtsjow heeft Liberman een aantal economische hervormingen helpen invoeren. Door deze hervormingen wordt in het be drijfsleven grotere aandacht aan de rentabiliteit besteed. Die aandacht is evenwel nog niet zo groot als Liber man wel wil en daarom heeft hij zijn ideeën nogmaals uiteengezet in de Literatoemaja Gazeta. In dat blad valt bij de alom gehuldigde theorie aan. dat de rijen voor de winkels een goed ding zijn. De theorie is, dat zt) bewijzen, dat de beschikbare facili teiten ten volle worden gebruikt en dat de staat geen verliezen lijdt. Prof. Liberman. econoom aan do universiteit van Charkow, is van me ning dat in de Sowjet-Unie zwart© handel is ontstaan doordat het aan bod kleiner wordt gehouden dan do vraag. Verder wijst hij op het enor me tijdverlies voor de consument, die dikwijls in zijn werktijd in de rU moet staan, waardoor produktievrelxe- zen ontstaan. Liberman bepleit een grotere pro- duktie dan de vraag en wil, dat do consument kan kiezen in plaats van te moeten volstaan met één enkele winkel of dienst. „Onze economen die geloven dat rentabiliteit tot prijsstijgingen leidt, hebben het bU het verkeerde eind", aldus Liberman. „rentabiliteit levert een prijsverlaging op door grotere mechanisering en omzet".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9