«XSSei e goede mens van Sezuan Première van Theater9 en kan alleen leven ikoste van anderen" Fedde Schurer (69) plotseling overleden Festiviteiten rond expositie afgelast jfdraka VEL ZWAARDEMAKER! dag 20 maart 1968 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze kunstredactie) Nijmeegse Stadsschouwburg heeft de toneelgroep ■onder regie van Eric Vos de première gegeven van j„De goede mens van Sezuan", dat de schrijver tussen 11940 voltooide en dat in 1942 zijn wereldpremière in beleefde. Het staat bekend als de zuiverste vorm van Kinbeeld" een stuk dus, waarin mensen en gebeurtenis- tmeer worden gebruikt om aan kritiek te worden onder- i, maar waarin zij thema's zijn, figuren in een anti- ijkheid. mens van Sezuanis een parabel, waarin Brecht itonen dat de mens, ook de goede mens, zich in het leven staande kan houden ten koste van anderen. Een maat- jjj gebaseerd op de filosofie: „Ieder voor zich en God voor Wis een jungle, waarin de mensen roofdieren worden, nfgestemd op eigen lijfsbehoud. Het overleven van de t is de grondslag van een samenleving, weerzinwekkend recht, die er met hart en ziel naar hunkert, deze wereld lderen, maar die niet bij machte is aan te geven hoe. mens van Sezuan Is Sjen riendelijke, simpele vrouw, prostituée te zijn, haar gelijkheid tot overleven, drie goddelijke boodschap- goek naar een goed mens, geeft, wordt zij beloond. De stelt haar in staat een ta- el te openen. De wolven van hun kans schoon tot G ag van de goede mens over Haar enige redmiddel om nu Lj !e blijven, d.w.z. goed te blij- Je toevlucht tot het kwaad. erpt zelf de gestalte van bte neef Sjoei Ta, een gewe- dus uitstekende zakenman, irte tijd een rijke fabrieksdi- Fordt, uitbuiter der armen, is de arme Sjen Te in staat r zichzelf en goed voor de PUte zijn. us,eltl verbeteren II recht wil zeggen ls al te dui- e maatschappelijke omstan- bepalen het menselijke maar óók: het menselijke i bepaalt de omstandigheden. m ilt een betere mens ontstaan |m de wereld worden verbe- andersom. De cirkel is ge il} hecht om er doorheen te f||de Goden (of God) zouden ïodige verandering kunnen slligen, maar zij weigeren in d, Hier wordt de aanklacht tit zichtbaar tegen de chris- J eijkheid van zijn en onze slechts prijsstelt op handha- een aantal maatschappelij- ilijke normen, dat conti- ,n de status quo garan- ,rom hebben de Goden in, kanonnen en grana- 'fen zij niet wat slecht is? eling van Shen Te is de van Brecht: hoe ver- ie wereld, hoe komt de we- tot rechtvaardigheid? De van Sezuan is ogenschijn- slechts met de discipline groot toneelschrijver is in geslaagd elke larmoyan te in zijn stuk te voorko- is een simpele vertelling, een sprookje bijna, met zeer poëtische momenten, waarin de ruwe werke lijkheid voortdurend voelbaar is als achtergrond van de gebeurtenissen. Lust voor bet oog „Theater" geeft onder regie van Eric Vos een zeer zorgvuldige opvoe ring van dit stuk, dat zo zelden op het repoitoire wordt genomen. Vos heeft het accent van de voorstelling duidelijk gelegd op het „sprookje karakter" van het stuk: hij had door Niels Hamel een bijzonder eenvou dig en zeer speelbaar décor laten ont werpen, waarin hij de mogelijkheid had een zich telkens afwisselend en altijd fraai toneelbeeld te creëren. De voorstelling was voortdurend een lust voor het oog. In Mia Goos- sen trof hij een hoofdrolvertolkster, die zonder merkbare moeite alle nu ances aanbracht in de gevoelens van de arme SJoed Ta en die uiterst soe pel .gleed" in de rol van haar neef, Sjoei Ta. Zonder dat zelfs haar stem maar veranderde of merkbaar gro ver werd in gebaar en beweging gaf zij deze nare man subliem gestalte. Ben zeer mooie rol, waarvoor zij terecht door het enthousiaste publiek vele malen werd teruggeroepen. Ber nard Droog was op de van hem be kende wijze de waterven ter: een tik keltje clownesk, trefzeker in woord en gebaar. Naast hem zeer goede rol len van Albert Abspoel en Elise Hoo- mans. Ook de overige spelers, schikten zich uitstekend in de regie van Vos, Sir Philip Heudy opvolger van jhr. Sandberg Directeur museum in Jeruzalem (Van onze correspondent) De oud-directeur van de National Gallery in Londen, Sir Philip Hendy, die in het voorjaar van 1967 benoemd werd tot artistiek raadsman (in feite artistiek directeur) van het Is raëlische museum in Jeruzalem, zal 8 april officieel worden ge- installeerd. Bij die gelegenheid zal ook afscheid worden geno men van zijn voorganger, jhr. W. J. H. B. Sandberg, oud directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, die vier jaar lang in Jeruzalem werkzaam is geweest en daar veel vrienden en bewonderaars heeft verworven. Sir Philip (66), stond sinds 1945 aan het hoofd van de National Gallery en vervroegde zijn vertrek iut Londen om in Jeruzalem in functie te kun nen treden, van 19601965 was hij president van die Icom, de Intern. Ned. Dans Theater naar Mexico Het Ned. Dans Theater gaat een tournee naar Noord-, Midden-(Me xico) en Zuid-Amerika maken. Van 9—21 april vindt een serie van 16 voorstellingen plaats in het New York City Center, waar 14 verschil lende balletten worden uitgevoerd die, met uitzondering van „Mythical Hun ters" speciaal voor het gezelschap werden gecreëerd. Het orkest van het New York City Ballet van George Balanchine zal alle voorstellingen begeleiden. Dirigenten zijn Leo Driehuijs en Zoltan Szilassy. Raad van Musea. Israël bezocht hij voor het eerst 13 jaar geleden. In mei 1965 vertegenwoordigde hjj de Natio nal Galery bij de offioile opening van het Israëlisch Museum. Sir Phi lip leidde voor zijn benoeming in len den verschillende musea in de Ver. Staten en bekleedde een professoraat in Oxford. Het laatst bezocht hij Is raël voor de opening van de Henry Moore-tentoonstelling in september 1966. Jhr. Sandberg verklaarde, dat hij „buitengewoon blij" was met de keus van het museumbestuur. die met deze voorstelling opnieuw een uitstekend werkstuk afleverde. Deze voorstelling is een zéér goede in de rij van Brechtprodukties, waar mee Theater terecht veel eer in legt. Bartok-Ravelcyclus Residentie-Orkest Het Residentie-Orkest zal in april en mei a.s. in Den Haag een Bartok- Ravel cyclus geven. De muzikale lei ding van deze uit vier uitvoeringen bestaande cyclus berust by Willem van Otterloo. De cyclus begint met twee concer ten in de Kurzaal, op 20 en 27 april. Dan zullen ten gehore gebracht wor den van Bartok: het Divertimento voor strijkers, het 2e Pianoconcert, het Vioolconcert en de Danssuite en van Ravel: het Pianoconcert voor de linkerhand, Rapsodie Espagnole. Tzi gane en La valse. Als solisten zullen hierbij optreden de pianiste Annerose Schmidt en de violiste Ida Haendel. De derde manifestatie vindt plaats Op zondagmiddag 5 mei in het Cir custheater. In samenwerking met de Nederlandse Operastichting zullen dan opera-uitvoeringen worden gege ven van Bartoks Hertog Blauwbaards Burcht (met Anny Delorie en Bert Bijnen als solisten; regie Frans Boer lage) en van Ravels L'enfant et les sortilèges. Aan dit zeer zelden op het operatoneel opgevoerde meesterstuk van Ravel werken een groot aantal zangers en zangeressen mee. alsmede het Nationaal Ballet. De cyclus wordt op zaterdag 11 mei in bet Circustheater besloten met een gecombineerde concert-balletuitvoe ring. Voor de pauze zullen drie werken van Ravel klinken: Le tombeau de Couperin, Daphnis et Chloé (2e suite) en Shéhérazade waarin de so praan Denise Monteil de solopartij zal vertolken. Daarna wordt een uitvoering ge geven van Bartoks Muziek voor snaar instrumenten, slagwerk en celesta, waaraan het Ned. Dans Theater zyn medewerking zal verlenen. ADVERTENTIE (Van onze Leeuwardense correspondent) In Heerenveen is gisteravond plot seling overleden Fedde Schurer, oud hoofd-redacteur van het dagblad „De Friesche Koerier" en oud-lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. De heer Schurer is 69 jaar geworden. Vorige zomer is hy enige tyd in het ziekenhuis in Heerenveen verpleegd geworden in verband met een hart aanval. De laatste tyd was hij ech ter weer volop bezig met het schrij ven van zyn memoires, die volgend jaar in het Fries zullen verschenen, waarna er ook nog een Nederlandse versie komt. Met de bewerking daarvan in het Nederlands was de 'heer Schurer de .laatste tijd bezig. Verder werkte hij mee aan de nieuwe Friese bijbelver taling. De laatste dagen voelde hij zioh niet honderd procent, maar zijn atelier op de Prinsen- et ten Koor ns tra Mg om, evenals de voor- 'kren, de versiering voor 5-1 Wtenbal te verzorgen. Tot Publikatie gedichten Anna Akhmatowa Een aantal nog niet eerder gepu bliceerde gedichten van de overleden dichteres Anna Akhmatowa, een slachtoffer van de zuiveringsacties in de Sowjet-Unie, die door critici de grootste Russische dichteres wordt genoemd, zal binnenkort in druk verschenen. Haar beroemde gedichtencyclus „Requiem" behoort hiertoe. Deze ge dichten gaan hoofdzakelijk over de bloedige zuiveringen in de tijd van Stalin in de dertiger en veertiger ja ren. Anna Akhmarowa, die ln 1966 over leed. werd tijdens de zuivering uit de Russische schrijversbond gestoten beklad. Tijdens de laatste jaren van het bewind van de vroegere premier Nikita Chroesjtsjow werd zij gereha biliteerd. Minister Klompé opende Oiitvangstlial Zuiderzeemuseum (Van onze correspondent) De nieuwe ontvangsthal van het Zuiderzeemuseum ln Enkhuixen is gistermiddag officieel in gebruik ge nomen. Het gedeelte van het mu seumgebouw, waarin de hal is onder gebracht, is formeel aan het Rijk overgedragen en door de minister voor C.R.M., mej. dr. M. A. N. Klompé, aanvaard. Tegelijkertijd opende minister Klompé de zomertentoonstelling van het museum. Deze bestaat uit schil derijen, tekeningen en aquarellen van J. H. van Mastenbroek, alle betrek king hebbende op de Zuiderzeewer ken van de dertiger jaren. De naam van de expositie is „Epos der Zuider zeewerken". Minister Klompé ging in haar ope ningsrede vrij diep in op de historie van het museum: de opening in 1950, de expansie van het binnenmuseum, jaar echter niet zijn scheppingen I tot- uiting komend in de opening van mee naar huis nemen. Op de foto de taveerne in 1962, de bouw van de is Metten Koornstra aan het schepenhal in 1966 en ie opening van loerk. het ontvangstgebouw nu. „Schilderen liep uit de hand" (Van onze correspondent Na de moeilijkheden rond de expositie 'Vier-hoog-Groningen' heeft ook de reactie daarop 'Vier-laag-Groningen' z'n rel. Het is meteen de ondergang van de expositie Niveau van volk en staat' geworden, want de exploitant van 'Disharmonie', de heer A. van Moorsel, heeft de tentoonstelling gistermiddag afgelast. Zwijnenstal Vóór de exploitant riep: „Ik sluit de zwijnenstal", hadden de kunst academici vloeren en wanden van de voormalige biljartzaal van De Har monie beschilderd. Het was een soort lopende tekening geworden die zich over de parketvloer, de lopers, de gor dijnen en het meubilair bewoog. Toen de heer Van Moorsel ontdekte dat er geen waterverf werd gebruikt, maar „echte" verf. beval hy de schilders de werkzaamheden aan hun produkt te beëindigen. Hierop lieten de kunste naars de ludieke plakkaatverftekening ook over de overjas van de heer Van Moorsel lopen. Toen was de maat vol. Hy belde de politie. Vijf agenten kwamen naar „Vier-laag-Groningen" dat gisteren ia geopend en de zaal werd ontruimd. Alle festiviteiten rond „Vier-laag-Groningen" georganiseerd door Onafhankelijke Jongeren) zyn afgelast. De schilderstukken die in De Harmonie hangen worden ver- wyderd. De heer Van Moorsel heeft enige liters petroleum ingeslagen om alle verf weer te verwijderen. Volgens het hoofd van de afdeling Jeugdzaken van de gemeente Gro ningen, de heer W. Bijma, Ls het schilderen uit de hand gelopen. Hy betreurt deze gang van zaken. De kunstacademici stellen dat „Je je met ludieke tekeningen niet kunt beper ken tot een velletje papier". De orga nisator van deze expositie waar ieder een aan mee kon doen, de heer G. Busser, was niet by de „happening" aanwezig. Zijn commentaar op het ontruimen van de expositie: „Wat een ellende ADVERTENTIE I De matras waarop U wérkelijk ultrustl Van DRAKA. overlijden is toch zeer onverwacht gekomen. In Amsterdam, waar de heer Schu rer onderwijzer was in de volksbuur ten, nadat hij in Lemmer wegens zyn pacifistische denkbeelden was ontslagen, trad hy voor de oorlog toe tot de CHU, voor welke party hy enige tyd zitting heeft gehad in de Provinciale Staten van Noord - Holland. Na de oolog ts een aantal leden overgegaan naar de P.v.dA., waarbij ook Fedde Schurer zich aansloot. Voor deze partij heeft hij van 195G tot 1963 zitting gehad in de Tweede Kamer. Fedde Schurer was toen al weer in zijn gelief de Friesland terug. In 1946 was hij namelijk hoofdredac teur geworden van De Friesche Koe rier, welke Idj tot zyn pensionering in 1963 heeft gediend. Ook anderzijds heeft hij Friesland met hart en ziel gediend. Hij was een buitengewoon gewaardeerd spreker en schrijver. Friesland heeft in hem een van zyn grootste dichters verlo ren, die een omvangrijk werk heeft nagelaten. Alleen reeds met zyn ver taling van de psalmen en gezangen heeft hij een monument achterge laten. Fedde Schurer heeft het niet aan waardering ontbroken. In 1945 werd hy door het rijk geëerd met de prijs voor verzetsliteratuur. Deze werd hem toegekend voor zijn Simson, welk drama hy ook in het Neder lands heeft vertaald. Voor de oor spronkelijke Friese versie van dit bijbels drama werd hem in 1949 de Gysbert Japiksprijs de literaire prijs van Friesland toegekend. De bekende Wiener Sdnger- knaben, die gistermorgen na hun tournee door Mexico op doorreis j even op Schiphol waren, hebben zich daar een flinke voorraad Mexicaanse hoeden aangeschaft, waarvan zij hier trots enige exem plaren tonen. McCarthy staat indien nodig achter Kennedy Senator McCarthy, met president Johnson en Robert Kennedy, voor lopig Democratisch kandidaat voor de presidentsverkiezingen in de Ver enigde Staten, heeft gisteren in een toespraak op de Howard-universiteit in Washington gezegd dat hy, indien dat nodig zou zyn, de kandidatuur van Kennedy zou steunen. McCarthy zal voorlopig zyn cam pagne normaal voortzetten. Indien hij echter zou bemerken dat hij geen kans zou maken op de officiële De mocratische kandidatuur zou Mc Carthy op de conventie Kennedy steunen „omdat deze ten aanzien van Vietnam net zo denkt als ik", al dus McCarthy. Gouverneur Rockefeller van New York heeft gisteren een bespreking gehad met zeventien Republikeinse senatoren die er over het algemeen bij hem op aandrongen mee te din gen naar de officiële Republikeinse kandidatuur voor het presidentschap. Een medewerker van Rockefeller zei gisteren dat de gouverneur van New York vandaag zou meedelen waar en wanneer hij het tegen Nixom zal op nemen. Volgens de medewerker ls Rockefeller vast van plan mee te dingen naar het presidentschap. advertentie Landbouwfonds geeft Italië Blykens door de Europese Commis sie vandaag aangekondigde nieuwe toewijzingen zal Italië van de zee EEG-landen de meeste financiële steun krygen voor de ontwikkeling van zyn landbouw. Er fe 33,68 mil joen gulden bestemd voor 59 Italiaan se landbouwprojecten. Het geld is afkomstig van het Euro pees Landbouworiëntatie- en Garan tiefonds dat 93,6 miljoen gulden be schikbaar heeft gesteld voor verde ling onder de Zes. Frankrijk ontvangt 20,52 miljoen gulden voor 34 projec ten, West-Duit-sland 25,92 min. gul den voor 31 projecten, Nederland 7,2 min. gulden voor 17 projecten, België eveneens 7,2 min. gulden voor 9 pro jecten en Luxemburg 540.000 gulden voor 2 projecten. Oostenrijk niet in EEG door Rusland Premier Kosigin van de Sowjet- llnSe heeft de Oostenrijkse Minister van Buitenlandse Zaken Waldheim meegedeeld dat Rusland zich zal biy~ ven verzetten tegen elke vorm van contact tussen Oostenrijk en de EEG. Waldheim brengt op het ogenblik een bezoek aan Mosoku. De Sowjet-Unie gaan er van uit dat het Oostenrykse vredesverdrag van 1955. waarin de neutraliteit van Oostenrijk werd vastgelegd, betrek kingen met de EEG uitsluit. Oosten ryk heeft zich steeds tegen deze in terpretatie van het verdrag gekant. Het heeft om economische redenen pogingen ln het werk gesteld toe te treden tot de EEG, hoewel deze plan nen zowel in Brussel als in Wenen zijn vastgelopen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15