.EIDSCH DAGBLAD iandel in goud nu ook ons land vrijgegeven Verloving van Noorse kroonprins officieel JAMIN Functionarissen in Imerika opgelucht Harald en Sonja kennen elkaar al van de schoolbanken Goud 10% duurder 1 tm s Geestdrift voor Tijger- programma ernvo „icht 1 maart 1860 mr; E. A. E. van Dishoeck Redacteur: J. Brouwer DINSDAG 19 MAART 1968 No. 32437 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 RESIDENT NEDERLANDSE BANK: de president van de Nederlandse Bank, prof. dr. J. Zyl- isteravond in een T.V.-interview heeft meegedeeld, zal gang van morgen de handel in goud worden vrijgegeven, (ekent dat het aan ingezetenen van ons land zal zijn toe- ii op de vrije goudmarkten in het buitenland goud te ko- /of te verkopen. desbetreffende beschikking verschijnt vandaag in de andse Staatscourant. De handel in goud was tot dusver [ederlanders krachtens de deviezenbepalingen verboden, (zondering van de aan- en verkoop van gouden munten aden. Het bezit van goud was allang toegelaten in Duits- 'rankrijk en Zwitserland. De president van de Federal Re serve Board, William Mcchesney Martin, en de Amerikaanse minister van Financiën, Henry Fowler, heb ben echter staande gehouden dat goud als commercieel object minder waard is dan 35 dollar per ounce. Een voor de Amerikaanse goudpoli- tiek verantwoordelijke fuctionaris zei dat dit naar zyn mening overvloedig aangetoond kon worden. Er was tevens sprake van een gevoel van verandering in sommige officiële kringen dat de presidenten der Westerse centrale banken zoals zij het noemden „een einde hebben ge maakt aan de loopbaan van het monster van Frankenstein, de Lon- dense goudpool. kaanse functionarissen heb- sren uiting gegeven aan hun og dat de openingsprijzen van op de vrije markten bui- V.S. bij het inwerkingtreden nieuwe gesplitste marktsy- jer waren dan verwacht was. tondag in Washington door denten der Westerse centra genomen beslissing inzake ellen van een systeem met idprijzen had men er in bre- op gerekend dat dit zou in dat de goudprijzen bü les op de vrije markt buiten sembezoek ot Lodge den Haag (dale afgezant van president Cabot Lodge, bracht giste- bliksembezoek aan de Ame- ambassade in Den Haag. Een trder van de ambassade wil ls onthullen, dat het h>?r een esprek" betrof met ambassa- ler. otselinge komst van Cabot die vorige week bezoeken i o.m. de ambassades in Pa- en Rome, was geheim ge en pas toen hij gisteren bij st op Schiphol werd herkend, ambassade in Den Haag het levestigen. De heer Lodge ver- teravond onopgemerkt en met bde bestemming weer uit Den oodvonnissen Zuid-Jemen wezen sultans, stamhoofden listers van de Zuidarabische Be zjjn gisteren in Aden door lerste gerechtshof van Zuid- ter dood veroordeeld wegens raad door hun deelneming Imperialistische plan een deel It land aan een buitenlandse Rr te dragen". Deze omschry- Bekent: hulpverlening aan de in in de naburige republiek Tien andere ex-ministers wer- foordeeld tot gevangenisstraf- ||l tien tot vijftien jaar maar Uten hadden het land al ver- toordat Zuid-Jemen in no- j.L onafhankelijk werd. de V.S. wel tot 55 00 dollar per ounce zouden stijgen. Sommige Amerikaanse officiële kringen herhaalden de door zaken lieden en bankiers ui^; esproken be zorgdheid dat de stabiliteit van het monetaire stelsel wederom in gevaar zou worden gebracht indien de vrije goudprijs te hoog zou uitrijzen boven de voor goudtransacties tussen cen trale banken vastgestelde officiële prijs van 35 dollar per ounce. ADVERTENTIE Kandidaat voor presidentschap Rockefeller concurrent van Nixon „The New York Times" meldt van daag dat gouverneur Nelson Rocke feller van New York donderdag zal aankondigen, dat hij zal trachten de Republikeinse kandidaatstelling voor het presidentschap te winnen en dat hjj op 28 mei zal deelnemen aan de voorverktezingen in Oregon. Het blad gaf voor het bericht geen bronvermelding. De perssecretaris van de Gouverneur verklaarde van niets te weten. Eerder had een woord voerder bekend gemaakt, dat Rocke feller donderdag of vrijdag een ver klaring zal afleggen maar hij liet niet doorschemeren of de gouverneur dan zal meedelen dat hij zich kandidaat zal stellen. Volgens de New York Times heeft Rockefeller zijn be sluit reeds genomen maar er wordt nog beraadslaagd over het standpunt inzake Vietnam Volgens het blad hebben de Repu blikeinse senator van New York Ja cob Gavin en luitenant-generaal b. d. James Gavin er bij Rockefeller op aangedrongen zich verkiesbaar te stellen als „gematigde duif". De ad viseurs van de gouverneur zouden hebben gezegd aat zijn kandidaatstel ling weinig stof zou doen opwaaien tenziij hij met een totaal verschillend programma zou komen dan zijn even tuele Republikeinse tegenstander Ri chard Nixon. Andere adviseurs, zoals Hinman, zouden Rockefeller hebben aangera den zich niet gedetailleerd over Viet nam uit te laten doch over het alge meen te spreken van een „ernstige crisis die aantoonde, dat de natie nieuwe leiders nodig heeft", aldus The New York Times. BRANDT VOOR ERKENNING 0DER-NEISSE De Wesduitse Minister van Buiten landse Zaken Brandt heeft op de gisteren gehouden zitting van het congres van de Sociaal-democrati sche partij verklaard dat Duitsland de Oder-Neissegrens met Polen dient te erkennen. Volgens Brandt dient het Duitse volk de werkelijkheid te erkennen en de rekening met de verloren oorlog te vereffenen. Het zelfbeschikkings recht van de uit de door Polen be zette gebieden gevluchte Duitsers rechtvaardigt geen uitspraken die niet kunnen worden uitgevoerd. ,Het Duitse volk verlangt naar ver zoening, juist met Polen", aldus Brandt. De verklaring van Brandt kwam vrij onverwacht en wekte nogal wat beroering onder zijn ge hoor. De regering in Bonn heeft nog niet gereageerd op de woorden van Brandt. (Men zie ook elders) Functionarissen van het Ameri kaanse Ministerie van Financiën en van de centrale bank zeiden dat maatregelen ter vermindering van het chronische tekort op de Ameri kaanse betalingsbalans nog steeds vereist zijn. Dit tekort immers wordt beschouwd als de fundamentele oor zaak van de toenemende moeilijkhe den voor de dollar in de afgelopen tien jaar. Zoals gemeld is de Amerikaanse regering bereid de overheidsuitgaven in het begrotingsjaar 1969 die ge- i raamd worden op 186.1 miljard dol lar met ongeveer vier miljard dollar te beperken om het Congres ertoe te bewegen mr' de in behan- i deling zijnde belastingwet akkoord te gaan. (Men zie ook elders) EERBERICHT tlwestelijke wind Bilt verwacht van heden- tot a&vond veranderlijke bewolking "aatselyk enige regen. Matige fchtige, aan de kust af en toe zuidwestelijke wind. Minder lacht. Morgen ongeveer de- Hlddagtemperaturen als van* (Opgemaakt om 11.40 uur) 20 MAART 1968 *P: 06.43 uur; onder: 18.53 uur; 'op: 02.03 uur; onder: 08.58 uur. Jzifcr in Katwijk te 7.01 en 19. water: te 2.51 en 15.19 uur. met bestaat uit 18 pagina's 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllBIBI" Zo was het gisteren in Am- E sterdam en zo kan het er mor- j| gen wellicht weer zijn. Een stormachtige wind blies in de E E Jan van Galenstraat zandwolken E over straat. De politie moest er zelfs aan te pas komen om het E verkeer in deze „woestijn" te E regelen. En onze weerkundige E medewerker zet voor vanavond E een nieuwe stormdepressie op het meteorologisch programma. E Twee dagen achtereen heeft E er van de Wadden tot de Belgi- sche kust een westerstorm ge- E staan van kracht acht tot negen, E met in de kustgebieden enkele uitschieters, die de 100 km/u E E overschreden. In de nacht luwde E de storm. Maar met een snel- |j heid van ongeveer 80 km/u na- dert van de oceaan de nieuwe E stormdepressie. waarvan nog E voor de avond het regenfront E ons land zal bereiken. Zolang zich van Amerika tot diep in Rusland in E E de hogere luchtlagen een sterke E E zogenaamde straalstroom weet te handhaven mag nog geen E belangrijke verbetering worden E verwacht. Het kwik steeg giste- ren tot 8 a 9 graden, maar blijft E E nog steeds beneden de t>?n. In E E de laatste 80 jaar heeft De Bilt niet zo lang op de eerste redelij- E E ke lentedag met meer dan 10 E graden behoeven te wachten. Het Noorse hof heeft vanochtend officieel de verloving bekendge maakt van de 31-jarige Kroonprins Harald met de 30-jarige Sonja Ha- raldsen, uit een rijke familie van textielindustriëlen. De romance tussen Sonja Harald- sen en de kroonprins heeft sedert tien jaar met geregelde tussenpozen stof gegeven tot berichten over een aanstaande verloving. Zij kennen el kaar al van de schoolbanken. Vier jaar geleden zou de toenmalige so cialistische regering geen toestem ming voor een verloving hebben wil len geven omdat de bruid van bur gerlijke afkomst was. Koning Olaf V. die sinds 1954 we duwnaar is, heeft buiten Prins Ha rald slechts twee dochters. Ook zij hebben beiden een burgerlijk huwe lijk gesloten. In een verklaring deelde premier Borten mede, dat volgens de grond wet uitsluitend toestemming n odig is van de regerende vorst. De ko ning had echter eerst de leden van de regering geraadpleegd en dezen hadden geen bezwaren en hadden hun gelukwensen aan het jonge paar aangeboden. „De regering zal haar vertrouwen uitdrukken in het feit dat dit besluit voor het welzijn van de koninklijke familie en ten gunste van ons volk zal zijn," aldus de premier. De leiders van de politieke par tijen hebben hun vreugde over de verloving uitgesproken, met uitzon dering van de leider van de socia listische volkspartij, Gustavsen, die zei tegen het aanstaandt huwelijk te zijn, omdat hij tegen voortzetting van de monarchie in Noorwegen is. Deskundigen op het gebied van de grondwet zeiden dat het paar geen enkele belemmering in de weg staat zodra de koning zijn toestemming geeft. Sonja Haraldsen zal dus de toekomstige koningin van Noorwe gen worden en de kinderen zullen later de troon kunnen erven. Stijgende koersen in New York De koersen op de New Yorkse ef fectenbeurs gingen gisteren omhoog. Volgens de handelaren hebben de be leggers door de monetaire maatrege len die dit weekeinde in Washington zijn genomen weer vertrouwen ge kregen. In het eerste uur bedroeg de omzet al 3.5 miljoen aandelen. Ter beurze achtte men ook de kans op spoedige aanvaarding van de be lastingtoeslag van 10 beter gewor den. Als gunstig werd voorts aange merkt het feit dat de Ver. Staten slechts 50.000 man extra naar Viet- zullen sturen inplaats van de de 200.000 man waarom is gevraagd. De meeste groepen fondsen deelden in de stijging. De goudfondsen, vorige week nog hoog door de internationa le monetaire onzekerheid, uaaiueu evenwel. Ongevalskisten langs Rijksweg verdwijnen Het hoofdbestuur van het Neder - landsche Roode Kruis heeft in over leg met de rijkspolitie besloten de Rode Kruis-ongevalskisten langs de Rijksweg by Woerden-Linschoten te verwyderen. Het hoofdbestuur en de rykspolitie zijn van mening dat het experiment niet aan de verwachtin gen heeft voldaan, daar tijdens de ge hele proefperiode van anderhalf jaar van de inhoud der kisten weinig tot geen gebruik is gemaakt. De nu ter beschikking komende financiële mid delen zullen in beginsel worden aan gewend voor de uitbreiding van het aantal artsensets in de Porsches van de rykspolitie, die wel in een grote behoefte biyken te voorzien. Juweliers reageren rustig Maximaal een prijsstijging van 10% op gouden juweliersar tikelen, dat is wat drs. B. W. Buenk, voorzitter van de Federatie Goud en Zilver verwacht als gevolg van het instellen van een vrije goudmarkt. Gezien de bescheiden voorkeur van de Nederlanders in het algemeen voor baar goud, verwacht hij geen grote gevolgen van het feit, dat het met ingang van morgen, niet langer ver boden is baar goud in bezit te hebben. ADVERTENTIE ..lx vo-'rzie geen .eoid-'urh' op de juwelierszaken, wy zjyn geen volk van speculanten. Bovendien is de winst er nu wel uit. Als de banken en de particulieren, die de afgelopen weken en maanden goud gehamsterd hebben dit nu kwyt willen, omdat goud per slot geen rente oplevert en bovendien niet aannemeiyk is dat de vrye prijs meer dan 10% boven de vastgelegde koex*s stijgt, dan ont staat er zo'n groot aanbod in Zürich en Parys dat de prys wel in moet zakken". De Nederlandse juwel>?rs reage ren rustig op de voor hen onzekere situatie. Z(j gaan gewoon door met de verkoop van sieraden tegen de prijzen van afgelopen zaterdag toen er een normale vraag naar juwe liersartikelen bestond. Natuurlyk hebben de grondstofkos- ten wel enige invloed op de prys van het eindprodukt, maar voor trouw ringen byv. behoeft het verschil niet meer dan 3 tot 4 gulden te bedragen. Er zyn juweliers, die dit prysverschil voor eigen rekening hebben genomen, totdat de Federatie Goud en Zilver morgenmiddag over de kwestie ver gaderd heeft. Anderen leveren nor maal af, maar behouden zich het recht op navordering voor en een en keling berekent een verhoging op voorschot, die gerestitueerd zal wor den als de prysstyging minder groot zal blyken te zyn. Begeer, Van Kempen en Vos heeft de goudverkoop tot donderdag ge- staakt. Deze firma verkoopt veel gouden munten, waarvan het goud gehalte hoog, maar de winstmarge erg klein ls. ADVERTENTIE Het door de Esso Tij ger zelf gepubliceerde „L.E.V.E. DE TIJGER'* programma is geestdriftig ontvangen. Overal is men enthousiast voor de vier hoofdpunten: Eanger mo- t orleven. Extra activitei ten. Veel nieuws, Enorme service! Moet een kleine wagen altijd nauw zijn? Nee, zegt Ford. Wacht maar af. ADVERTENTIE morgen voordeel speculaas 250 gram van 59 voor 49 niet duur ive/ heerlijk <9ud Te Alkmaar heeft zich eene commissie gevormd tot oprichting van een monu ment voor graaf Floris V en, zooals de Alkmaarsche Cou rant zegt, mogelijk ook voor zijnen vader graaf Willem II. —Het provinciaal gerechts hof te Amsterdam heeft bij arrest D. J. Reisack vrijge sproken van de beschuldiging van moedwilligen doodslag den 7den Dec. 1854 gepleegd. Niettegenstaande de omstan dige bekentenis van den be schuldigde. die zich na 13 ja ren vrijwillig in handen der politie stelde, heeft het hof die bekentenis niet als wettig bewijs aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1