assenaar verkoopt (nog) srond aan het ABP en werkt in het Leids theoloog binnenland van Kameroen ags water is niet lekker r ivel duur Noodtrappenhuis bij nieuwbouw ingestort Kom over de brug Bouw van kerk en theol. hogeschool Begin van oecumene jA(j 19 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD Israël waarschuwt Jordanië Premier Esjkol van Israël en Mi nister van Defensie Dajan hebben Jordanië gewaarschuwd Arabi sche guerrillastrijders In door Israël bezet Jordaans gebied niet meer toe te staan vanuit Jordanië te opereren. Premier Esjkol verweet Jordanië niets te doen aan de activiteiten van de Arabische verzetsorganisatie „Al Fatah". Een dode en drie gewonden mr. J. E. J. Hemmes (VVD) spraken in dezelfde geest en pleitten voor een behoud van het historisch gegroeide winkelcentrum in de Langstraat en omgeving. De heer A. J. m. van der Klaauw (KVP) daarentegen achtte het een zeer normale zaak, dat in een nieu we woonwijk winkels worden gepro jecteerd. Voorgeschiedenis dat er voor Wassenaar sprake is een achteruitgang; het Haagse agenda van de vergadering van de Wasse- meenteraad van gisteravond waren twee punten, die rgaven tot langdurige discussies: een belangrijke sactie met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds jilijkheden die het Wassenaarse waterbedrijf op het mdervindt als gevolg van een lage stand van het hater. [EGEN 7 over de grond- iidde tenslotte tot het 7 stemmen genomen r voorstel van mr. dr. unsteren namens alle ilters om deze \orte termijn eerst nog raadscommissies te en daarna o-pnieuw, een spoedvergadering voor te leggen. ikelcentrum plan Zijl watering II er voor 108 flatwonin- iubsidieerde sector, een i en nog eens 168 wo- welke laatste door de Bouwvereniging zullen ezenlijkt. Gisteravond grond voor de 108 fn het winkelcentrum, ar augustus, toen de rkocht voor de 403 een- werd al medegedeeld, neen Burgerlijk Pensi le' belangstelling had voor icing van de 108 flats en trum. Er werd aan het verleend voor de daar- 5 grond en het Pensip t weten, dat 't ook deze h het plan zou verwe- de raad werd nu voor- nodigde grond 1700 l'f winkelcentrum en ruim de 108 flats aan het te verkopen voor in [1,5 miljoen gulden. Het iddellijk na het nemen [besluit ruim f 600.000,- storten en de rest [betalen, afgestemd op het bouwrijp maken. Bezwaren )\j de raad nogal wat het plan te bestaan, let geprojecteerde win- heer A, Lodder (BP) >r het stichten van een lèntrum de midden- nde dorp zal worden er in de nieuwe wijk te aan zoveel winkels rafelde, verwijzend iels aan het Stadhou- de Ter Weerlaan, waar- leidene als opslagruimte [roothandel worden ge- odder had ook bezwaren van de premie-flats, mening een te hoge laan doen om door de woningzoekenden te kken. ieuwzwaag (VVD) toon- min enthousiast voor de Ie flatbouw omdat alle daarover gehouden wor- dat de voorkeur meer eengezinswoningen. Wat intrum betreft meende e middenstand in de ou- niet het slachtoffer mag deuwe plannen, in C. E. van den Berg Oosterling (groep Oos- I. Koenen (Prot. Chr.) en ILIJKE STAND N LEIDEN enriëtte, d. v. G. Bies- A. Maaskant; Gijsbertus v G. H. Steenbergen en dijk; Maria Helena Jaco- »eris en J. J. M. Seisveld; M. Boere en J. C. Geijte- Chrlstiaan, z. v. C. van M. W. van Vreeswijk; Richard, z. v. R. P. R. M. P. de Ruijter; .Marcel 'Petrus, z. v. C. W. Paar- P. E. J. Snelderwaard; G. A. Langezaal en G. C. fouwina Catharina, d. v. tQ A. C. Vermaas; Karin, *~elt en C. Smit; Ria-Ma- C. W. Koreman en A. Cecilia Petronella, d. v. wswaal en M. J. A. van to. d, v. J. Giesbergen en J. M. Derksen en E. J. co Christiaan Arnold, Beek en A. A. M. toaius Wilhelmus Johan- van der Holst en C. [Zwet; Anne Marie, d. v. A. Voets; Cornelia Liene f. N. Bouwman en N. J. Ernst Jan, z. v. N. J. en B. J. Hagenzieker; Pijper en D. C. P. Dek- d. 2. v. K. Pen en P. H. ^.Arie, z. v. N. M. Guijt Kralingen; Joost. z. v. J. H A, T. Huijzendveld. getrouwd tleuwens en M. Schaefer; en p. a. May; R. C. d. 1 en A. C. van den Berg. overleden 154 Jr., man; A. van Koo- l wed. v. j. Sinteur; J. C. r„ wed. v. P. Dee; C., J. 'ir-, echtg.. v. H. van Pola- 'olters, 60 Jr., man; J. Schiller. 60 k, man; zal levenren, maar wellicht pas in 1970 en over de kosten die het treffen van noodvoorzieningen met zich mee brengt. Kan men Den Haag niet voor die kosten aansprakelijk stellen, zo werd gevraagd? Ten eerste omdat Den Haag zijn toezegging niet ge stand doet en ten tweede omdat de moeilijkheden veroorzaakt worden door het wegpompen door de Haagse waterleiding van het diepe grondwa ter. Geklaagd werd er verder over de kwaliteit van het water, dat in het zuidelijk deel van de gemeente nu al door Den Haag geleverd werd, ter wijl men zich ook zorgen maakte over het feit, dat Den Haag het wa ter onder lagere druk levert dan In Wassenaar het geval was. Wethouder Van den Bergh maakte de zaak duidelijk. Wel meende hij benoemd tot bestuurslid van de wo ningbouwvereniging St. Willibrordus, de heer h. van der Kwaak uit Lei den tot onderwijzer aan de Bloem- campschool. Na enige duscussie werd een wijziging gebracht in de retribu tieheffing voor de schoolspraakbehan- deldng, waarbij de heer D. Bloemen- daal ervoor pleitte de kosten daar van geheel voor rekening van de gemeente te nemen. De overige voor stellen ging onder de hamer door. Met hevig gekraak is vanmorgen om kwart voor negen een noodtrap- penhuis van zes verdiepingen inge stort. Vier bouwvakarbeiders werden meegesleurd. Een van hen, de 35-ja- rige gehuwde A. J. Lansink uit Ol- denzaal werd onder brokken muur en stukken van een steiger bedolven en gedood. Drie anderen werden geluk kig niet ernstig gewond. Het waren i een 37-jarige timmerman uit Olden- genwoordiger bij de VN Tekoah dat zaal, een 23-jarige metselaar uit Den Jordanië de schuld draagt van twaalf incidenten aan de Jordaan. Ten noorden van Eilath is een auto met scholieren op een mijn gereden. Een schoolarts en een leerling waren op slag dood. Twintig andere kin deren raakten gewond. De scholieren waren voor een uitstapje in drie auto's op weg naar Tel Aviv. Bij een gevecht tussen Israëlische soldaten en Arabische guerrillastrijders zijn zon dagnacht twee Israëlische soldaten en een Arabier gedood. ningen en een 39-jarige opperman- steogermafcer uit Almelo. De laatste was dermate gewond, dat hij door het Rode Kruis naar het r.-k. ziekenhuis moest worden vervoerd. Hij kon la ter, na behandeling, naar huis gaan. In één ruk is het zes verdiepingen hoge trappenhuis, als een lange doos opgetrokken tegen de zijmuur van het middelste van drie woonflats aan de Steenbakkersweg. Ingestort. Delen van de steiger bleven min of meer van vloeren vormaen een chaotische aanblik naast het 'hoge flatgebouw. Het ongeluk veroorzaakte grote schrik onder de bouwvakarbeiders op het werk, dat wordt uitgevoerd door het aannemingsbedrijf Sanders uit Arn hem. Op dit werk gebeurde al eerder een dodelijk ongeluk. Onmiddellijk werd getracht de on der het puim bedolven metselaar Lansink te bevrijden. In eerste in stantie wilde men daarvoor een grote bouwkraan gebruiken, doch niemand kon bekijken wat er zou gebeuren als met de kraan brokken muur werden weggetrokken. Men besloot toen ijlings een dommekraoht te halen, waarmee een brok puin omhoog ge bracht kon worden. Op deze wijze slaagden col lega's van Lansink (later geholpen door leden van de brandweer) erin hem te bevrijden, doch dokter J. Fraser, hoofd van de gemeentelijke Wethouder mr. W. A. Brink rele veerde de voorgeschiedenis van de bouwplannen voor Zijlwatering 11, en zette nogmaals de mening van b. en W. uiteen. Twee jaar lang is de raad steeds met alle ontwikkelingen in dat plan akkoord gegaan. En nu opeens durft men geen besluit te nemen. Wat be treft de winkels in de oude dorps kom zag hij geen gevaar. In tweede instantie werd het betoog van de wethouder ondersteund door ir. M. ELion (Pot. Chr.) „Men moet niet een wethouder op het allerlaatste moment een stok tussen de benen steken bij het uitwerken van plan nen, die tot nu toe steeds de instem ming van de raad hebben gehad", meende hij. De heer D. Bloemendal (PvdA) zag in deze discussie een zekere parallei met. de discussie over de reconstructie van het tram baantracé: ook in dit geval toont de raad een belissingsvrees. De heer 2. Duijvestijn (KVP) wees op de grote betekenis die de uitvoering van dit plan heeft voor de oplossing van de woningnood. Niet alle wonin gen zullen een hoge huur hebben. Burgemeester mr. W. J. Geertse- ma en wethouder S. J. van den Bergh wezen o p de financiële consequen ties van het niet goedkeuren van de plannen. De bebouwing van Zijlwate- ring 11 is als één geheel opgezet. Keurt men de bouw van het winkel centrum en de flats niet goed, dan betekent dat dat er in de finan ciële opzet een gat valt van f 1,5 mil joen, dat onmogelijk op een andere wijze gedekt kan worden. a een korte schorsing voorbe raad werd het voorstel van mr. dr. Van Gunsteren met 13 tegen 7 stem men aangenomen. De moeilijkheden met het water bedrijf gaven aanleiding tot een lan ge discussie. Teleurgesteld toonden zich verscheidene raadsleden over het feit, dat niet, zoals aanvankelijk afgesproken in de loop van 1968 Den Haag aan heel Wassenaar water water is minder smakelijk dan het Wassenaarse en het zal veel duur der zijn. De overige punten van de agenda werden in betrekkelijk snel tempo afgewerkt. De heer G. L. Elout werd Kon. familie terug van wintersport (Van onze Hilversumse correspondent) Na een treinreis van 16 uur zijn vanmorgen om half elf Koningin Ju liana, Prinses Beatrix, Prins Claus, Prins Willem-Alexander, Prinses Christina, Prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven, teruggekeerd van hun wintersportvakantie in Oosten rijk. In de koninklijke wachtkamer van het station in Baarn werd het gezel schap verwelkomd door de eerste stalmeester, jhr. Bischoff van Heems- kerck. Toegejuichd door een honderd tal samengestroomde inwoners van Baarn, vertrok de bruin-verbrande koninklijke familie in auto's naar het paleis Soestdyk. Voor het eerst zorg den mannen van de spoorweg-politie voor de afzetting bij het station in Baarn. Prins Bernhard is maandagmiddag naar Nederland gekomen per vlieg tuig. Hij landde niet in Soesterberg, maar op het vliegveld Twente. De Prins bracht een bezoek aan zijn moeder Prinses Armgard, die ziek T sjechische vice-premier „NOVOTNY ZAL AFTREDEN" De Tsjechoslowaakse vice-premier Siemoenek heeft gisteravond in een radio-uitzending verklaard dat presi dent Novotny zal aftreden „en daar door in de huidige situatie aan de republiek op de beste manier een goede dienst zal bewijzen". Ook premier Jozef Lenart ver scheen voor radio en televisie. Hij verklaarde de huidige beleidslijn vol ledig te steunen. Hij had tot dusver als partijlid zijn plicht betracht door alleen ln de partij zijn mening te uiten. Lenart zei niet politiek maar echt ziek te zijn, hij had griep, dit demonsterend door herhaaldelijk ge bruik van zyn zakdoek. De Tsjecho slowaakse jeugdbond eiste gister avond in een verklaring eveneens het aftredien van Novotny. Johnson roept op tot soberheid In Minnesota, de staat waar sena tor McCarthy woont, heeft president Johnson gisteren een beroep op alle Amerikanen gedaan om zich in „een programma van nationale versobe ring" achter de regering en haar lei ders te plaatsen, totdat de vrede in Vietnam is bereikt. Onaangekondigd was Johnson naar Minneapolis ge komen om het congres van de Na tionale Boerenbond toe te spreken. Hij week herhaaldelijk van zijn voor bereide tekst af en gebruikte vurige en emotionele taal om tot nationale eenheid op te roepen. „Niets haten wij meer dan capitulatie of lafheid", zei hij. Verscheidene keren betoogde de president dat de VB. de commu nistische vyand niet iets in Washing ton mogen laten veroveren wat hij in Zuid-Vietnam niet kan veroveren en dat niet geduid kan worden, dat hij het moreel van Amerika breekt. De president kreeg veel en langdurig applaus. WARMOND Wedstrijdprogramma CKC „Warmond" De chr. korfbalvereniging „War mond" heeft voor aanstaande zater dagmiddag vijf wedstrijden op het programma staan. Op het terrein 't Overbos spelen achtereenvolgens: pupillen C (om twee uur), Warmond aspiranten ATop aspiranten c (drie uur) en Warmond junioren— SEV junioren (vier uur). De pupillen A spelen om twee uur in Oegstgeest tegen Fiks. Voor War mond I is een uitwedstrijd gepland tegen Ons Eiland II in Leiden. Aan vang kwart over drie. Voor de Warmondse jongeren wordt vrijdagavond om acht uur in „De Burcht" aan de Kerkdam een bijeenkomst nelegd. De heer Heeres uit Amsterdam zal spreken over „Sexualiteit." ZOETERWOUDE Voetpad langs Noordbuurtseweg bijna gereed Het voetpad langs de Noordbuurt seweg in Zoeterwoudc is bijna ge reed. Doordat een van de eigenaars niet tot een akkoord is gekomen met het gemeentebestuur over de prijs van de af te stane grond, wordt het een tiental meters onder broken. Daardoor zijn de voetgan gers verplicht op dit gedeelte van de rijweg gebruik te maken. Dit levert voor hen en voor de automobilisten talrijke problemen op want er is een zeer intensief ver keer op deze betrekkelijk smalle weg. Ook voor de jongeren, die de kleuterschool bezoeken is de situatie verre van ongevaarlijk. Het gemeentebestuur hoopt, dat de grondeigenaar alsnog bereid is die luttele meters af te staan, zodat het voetpad geheel kan worden doorge trokken. OEGSTGEEST Onze plaatsgenoot, de heer C. T. van Baarn is benoemd tot lid en plaatsvervangend voorzitter van de examens voor muizek 1968. (Van onze speciale verslaggever) Vanaf het terrasje van zijn huis in Ndoungue, 145 kilometer het binnenland in ten noorden van de Kameroenese havenstad Douala, heeft de Nederlandse theoloog (Leiden) Nico Bakker het uitzich op een verzameling eenvoudige gebouwtjes. Daarachter rijst hoog en wazig, blauw in de avond, een steile bergrug. Nico Bakker is het enige verband tussen dit landschap en het Leidse Rapenburg, waar hij college liep. In een van de optrekken voor zijn huis geeft hij les aan Kameroenese stu denten in de theologie. Het complex heeft de weidse benaming van theologische hogeschool. De Evangelistische en Presbyte riaanse kerken van Oost-Kameroen, en de Presbyteriaanse Kerk van West-Kameroen hebben na jaren van voorzichtige toenadering besloten hun theologische opleidingen te com bineren. De onderneming is niet zon der voetangels en klemmen. Oost- Kameroen, tot de eerste wereldoorlog een Duitse kolonie, werd sindsdien bestuurd door Frankrijk, West-Ka meroen werd door Engeland be heerd. De spanningen tussen beide gebieden werden met de onafhanke lijkheid van hét land in 1960 niet op gelost. Als alles gaat zoals het is uit gedacht, zal deze collectie van lokalen en eengezinswoninkjes binnenkort leeg komen te staan. In het hete Douala ligt een ter rein van 10 hectaren klaar om bebouwd te worden. Het project, dat op stapel staat, zou de ver wezenlijking genoemd kunnen worden van het begin van een Kameroenese oecumene, want het is een stokpaard van drie kerken, die ieder tot nog toe hun eigen theologische opleiding hadden. „De Dageraad" bouwt twee kotters Klein dorp De geprojecteerde verenigde theo logische hogeschool zal ook een be wijs kunnen gaan leveren, dat zulke nationale sociale conflicten niet on overbrugbaar zijn. Men heeft om te beginnen als regel gesteld, dat op de nieuwe school in Douala zowel in het Frans als in het Engels zal worden gedoceerd. De verwachting is dat ook door het dagelijkse contact tus sen de aanstaande predikanten, die er in internaatsverband zullen gaan samenleven, een bijdrage geleverd zal kunnen worden aan de werkelijke een-wording van Oost- en West-Ka meroen. De nieuwe school jat een klein dorp worden met gebouwen voor 100 Na d« proefvaart van de kotter „Drie Gebroede™'' eind december to- «tudenten (waarbij rekening rig jaar, was er op de scheepswerf is gehouden met 40 getrouwden), met „De Dageraad" in Woubrugge geen werk meer wat betreft de nieuwbouw. Men is thans nog bezig de laatste van vier kotters, ten dienste van een betere zeewaardigheid, te verlengen. Thans was men zo gelukkig twee contracten te kunnen tekenen voor de bouw van nieuwe kotters. De eer ste is bestemd voor de rederij C. van der Plas uit Katwijk, lengte 27 me ter, uitgerust met een 600 pJc. Stork- motor. De 2de wordt gebouwd voor rekening van de reder P. Bais uit Den Helder. Deze krijgt een lengte van 2t meter en krijgt een 700 p.k. Krom hout-motor. Schaatstalent van 13 jaar De 13-Jarige Jaap Kortekaas, wo nende Prins Bernhardstraat 26 in Voorhout, heeft zich het afgelopen winterseizoen laten zien als een mo gelijk schaatstalent in het hardrijden. Twee weken lang vertoefde hij met een schaatsjeugd-groep in een trai ningskamp in Inzeil, waar hij de jongste deelnemer was. Op de 800 meter werd hij tweemaal eerste in 1.38.8 min. Op de 1500 me ter maakte hij. een tijd van 3.00.2 min. Terug uit Inzeil reed hij op de Jaap Edenbaan in Amsterdam de 300 me ter in 33.6 sec., de 400 meter in 46.3 sec., de 500 meter in 54 sec. rond, de 700 meter in 1.17.2 min. en de 1000 meter in 1.54.8 min. De verrichtin gen van deze 13-jarige knaap worden door de Voorhoutse IJsclub met be- langstelling gadegeslagen. steem. De hitte in Douala is niet te harden". Baptistendominee J. B. van; der Veen deert de warmte van Douala niet. Hij woont er al enkele jaren, na dat zijn vorige post en woning in de Kongo gedurende de opstand werd geplunderd. Sinds hij zich in Kame roen vestigde, als penningmeester en adviseur van de Baptisten kerken, ziet Jan van der Veen terug op drie belangrijke evenementen. In de ge vangenis doopte hij onlangs vijftien veroordeelden, onder wie een ter dood veroordeelde politieke maqui- sard, die zijn guerrilla-opleiding in China kreeg. Een andere doop-plechtigheid (de baptisten dopen b{j onderdompeling) werd vericht in een meertje, waarbij Nico Bakker, in de koelte van het Van der Veen na afloop ontdekte dat hoger geelgen Ndoungue, maakt f J; het tpunt was waar de stadsriolen zich echter zorgen over een klein de- Tlr ir,,™™ tail in de opzet van het Douala pro een kapel, die plaats zal bieden aan 300 studenten, met leslokalen, een eetzaal, docentenkamer, bibliotheek, een gastenhuis, en sportvelden. Hitte jeat.„Ik hoop", zegt hij, „dat ze niet vergeten ook een bedragje uit te trekken voor een luchtkoelingssy- uitmondden. „Ik had het kunnen we ten", zegt hij laconiek, „want er was voor ons een vlondertje gemaakt door de stadsrelnigingsdienst". Kerk Schoolbasketbal De Gemeentelijke schoolsport Com missie organiseert op zaterdag 23 maart weer een interscholair basket- baltoernooi. De wedstrijden zullen worden gespeeld in de zalen van het Chr. Lyceum aan de Kagerstraat en van het Bonaventura Lyceum. Sportforum in Stadsgehoorzaal De Gemeentelijke Schoolsport Com missie organiseert op donderdag 25 april in samenwerking met de Sport stichting in de Stadsgehoorzaal een sportforum (aanvang 8 uur). De avond staat onder leiding van radio- verslaggever Dick van Rjjn. Het belangrijkste evenement staat voor de deur. Want in het centrum van de hoofdstad Yaoende, vlakbij het radiostation, zal binnenkort de bouw beginnen van een nieuwe kerk, de eerste in de stad. De grond werd Nek gebroken bij val van trap (Van onze Hilversumse correspondent) Een 21-jarige Hilversumse timmer man is vanmorgen toen hij met zijn drie maanden oud kind de trap in zijn woning afliep, op de smalle tre den uitgegleden en heeft daarbij zijn nek gebroken. Hij moet op slag dood zijn geweest. De baby had geen schrammetje. Nico Bakker, die in Leiden theologie studeerde, draagt zijn kennis thans over op Kameroene se studenten in de theologie. geschonken door de regering. Hoe wel er in de hoofdstad niet meer dan 450 baptisten wonen, is het de bedoe ling dat deze kerk, evenals de ver enigde theologische hogeschool in Douala, een inter-kerkelijke functie gaat vervullen. Het gebouw wordt opgezet voor 700, met een pastorie, vergaderloka len voor interkerkelijke bijeenkom sten, en ruimte voor zondagsscholen. Uit eigen middelen hopen de 15.000 baptisten in Kameroen 45.000 gulden bijeen te brengen. De totale kosten worden geraamd op drie miljoen gul den. De Nederlandse „Kom over de brug" actie wil 25.000 gulden ter be schikking stellen voor de bouw van deze kerk, en een half miljoen voor de nieuwe van de theologische school in Douala (giro 7600 Amsterdam). Familieberichten (ontleend aan andere bladen) Geboren: Carolina, d. van De KroesVan Tienhoven, B leiswij k; Elisabeth Brigitte, d. van Van Daal Visscher, Rotterdam; Eugenie Mo nique Henrike Renée, d. van Abra hamsRutgers, Eindhoven; Obbe Arjen, z. van KokVisser, Amster dam. Getrouwd: G. Sillem en G. L. Wocke, Londen/Berlijn; Ir. A. L. N. Stevels en R. M. Ekering, Haarlem. Overleden: M. Nieuwveld, m., 73 j. Rotterdam: C. M. van Olm, m., 71 Jaar, Rotterdam: W. Maaskant, m., 75 jaar, Rotterdam; A. A. van Haef- tenDingemans, v. 92 jaar, Buur- malsen; E. Kool. m., 62 jaar, Am sterdam: H. ten Holt, m.. 84 jaar, Bergen; Ir. F. W. Malsch, m., 73 jaar, Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11