erkeerslichten bij de r.k.-kerk op Rijndijk MEDITATIE EN CONCENTRATIE St. Matthias bestaat een halve eeuw ANDERE ROUTE Dividend van V.T. lager GROFVUIL- OPHAALDIENST. pAö 18 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD naai' voor Zoetenvoudse schooljeugd j oversteken spoedig geweken zeer spoedig verkeerslich ten geplaatst bij de Meer- erk aan de Hoge Rijndijk in solide. Daardoor zullen de igjLjers in het bijzonder de jjéugd een betere beveili- jenieten bij het oversteken te zeer drukke rijksweg, [tadsvergadering van 25 ok- 1967 had het prot. chr. raads heer B. C. van der Veer, LEIDERDORP :idgeuitslagen van de vierde ronde van motie- en degradatiewedstrij- J Vde Leiderdorpse bridgeclub &ep rood: echtpaar Stokhuy- re-punten 71. totaal aantal dpunten 85; dames Van der laers 62, 80; echtpaar The- 77; echtpaar Verduin 69. en dhr. Van der Kommer •jitpaar Rompes 64, 72; echt- 5 69; echtpaar Groesbeek jroep zwart: echtpaar Danz dames Van Berge Henegou- in der Upwich 69, 68; dames iffOnrust 58. 61; dames Jö atour 64. 58; heren Danz— 5 51, 58; dames Wessels— b/l ,urg 63, 57; heren Wessels— y' )Urg 60, 57; echtpaar Zand- 3, 56. groen: dames Suchutte j, 56; echtpaar Wenink 66, l Oerlich—Van Leeuwen 69, JeldhuyzenVan Vliet 66, LenaersSchutte 64, 52; Kiel 58, 51; heren Van Berge ren—Duyker 58, 47; dames ik—Van Schendel 51,44. geel: echtpaar Van der Pool j eren Van der Bijl—Van der 49; dames JansVan Zon- ,46; heren Tijssen—De Win- A echtpaar Van Klaveren 63, /S iBeek—Bosse 51. 38: echt- tnten 58. 34; dames Van Gel- Jong 57, 34. blauw: heren Hoogervorst— Vliet 66. 38; heren Blom— 66, 37; heren JansPouw en KarstensKarstens 67, KarstensLoof 60, 32; he- Coning—Van Zonneveld 61, n Van der BenKiel 56. 23 der MaatSijpesteyn 61. OEGSTGEEST In de voorlaatste competitieweek heeft het eerste team van de Zoe tenvoudse tafeltennisvereniging „Pit *54" een 9-1 overwinning behaald op het Haagse „Sportief". H. van Teij- lingen en P. v. d. Raadt bleven on geslagen. Het tiweede team won met 7-3 van „Siok" uit Nootdorp. Hier haalde K. Koeman de drie punten binnen. Het derde team versloeg me de-koploper „Detas" met 6-4. Het vierde speelde gelijk tegen „Sportief 5" en het vijfde moest een 4-6 ne derlaag incasseren van .Reflex" uit Lisse. Ook het zesde team kon niet «tot winst komen. ,Den Burcht" uit «a va j Oegstgeest S33 Leiden behaalde een 6-4 overwinning. 1 L™Ct__d^ "l^rï^lHet eerste damesteam was „Unitas" I met 7-3 de baas (drie punten voor mej. A. Beereboom) en het eerste meisjesteam verpletterde ,4e Tref fers" met 10-0. en W. gaan Hïoensdag op bezoek bij Hiurgemeester er met klem bjj het college van B. en W. op aangedrongen deze gevaarlijke rijksweg, waar dage lijks enige malen tientallen kinde ren, die de scholen aan de Zoeter- woudse Hoge Rijndijk en in Lei derdorp bezoeken, oversteken, af doende te beveiligen. Hij deed dat mede naar aanleiding van een in het L.D verschenen artikel, waarin aan de hand van cijfers werd aangeduid hoe gevaar lijk het oversteken bij de Meer- burgkerk is en hoeveel auto's er in beide richtingen bij het begin en het uitgaan van de scholen pas seren- In de raadsvergadering van 29 no vember 1967 kwam deze zaak weer aan de orde. B. en W. stelden de raad voor een krediet van f 60.000 beschikbaar te stellen om dit gevaarlijke punt te beveiligen. G.S. hebben hun goedkeuring ge hecht aan het besluit, dat eenstem mig door de raad werd genomen. Ook rijkswaterstaat heeft het ge meentebestuur thans bericht, dat er geen bezwaar bestaat tegen het plaatsen van verkeerslichten. In de loop van deze week zal er een bespreking worden gehouden met de verschillende instanties. Men verwacht, dat nog deze maand de lichten zullen worden geplaatst, zodat de ouders dan met een min der ongerust gevoel hun kinderen naar school kunnen sturen. Dat een en ander zo spoedig zijn beslag heeft gekregen is te danken aan het inzicht en de activiteiten van het college van B. en W. en de gehele raad. Grote zege van korfballers Het eerste team van de chr. korf balvereniging „Warmond" heeft een 7-0 zege geboekt op Tonego. Het eerste kwartier ging de strijd gelijk op, maar na het eerste doelpunt van J. van Leeuwen namen de Warmon- ders de touwtjes in handen. De rust ging in met een 4-0 stand dank zU doelpunten van mej. C. van Ty- sen, mej. C. Heijl en A. Boer. De eindstand werd bereikt door punten van G. Kamhorst, Dick Roest en W. v. Huis. De aspiranten-a en die van Ons Eiland B konden geen punten sco ren: 0-0. De pupillen-a wonnen thuis met 2-0 van de Zuiderkwar- tier-pupillen uit Leiden en de pupil- len-b wonnen met 10 van de Fiks pupillen in Oegstgeest. De wedstrijd Fluks II Warmond II werd af gelast. ZOETERWOUDE Successen voor Pil '54 Wild begin SPD-congres Brandt liep ldappen op Het partijcongres van de Westduit- se Sociaal-Democratische Partij is gisteren in Neurenberg onder tu multueuze omstandigheden begonnen. Voor de Meistersingerhalle, waar het congres plaatsvindt, had zich een me nigte verzameld, die de vlaggemasten uit de grond trok en de SPD-vIag- gen verbrandde. De voorzitter van de SPD, minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt, was bij het betreden van het congresgebouw uitgescholden en ge- molestreerd. Hetzelfde lot trof de vi- •voorzitter van de party Herbert Wehner. Brandt en Wehner wilden echter onder geen beding van een zy- ingang gebruik maken. Zowel Brandt als Wehner menen in de menigte NPD-ers (leden van de neo-nazistische Nationaal-Democra- tische Party) te hebben gezien, zy verklaarden dat hen was toegeroepen .Liever dood dan rood". En Willy Brandt was verweten zoals hy ver klaarde dat hy vriendschappelijk omging met de Amerikanen die „in hetzelfde Neurenberg landgenoten hadden opgehangen". tf] «ter, mr. T. A. J .van Ey- ";V' ennismaken en spreken over van installatie en alles nee samenhangt. Eerst levoetsluis' eerste burger de net zijn afscheid van het ves- Ije regelen. Daarom heeft men if gezien reeds zaterdag zijn Üng by de heer Van Eysinga komende weken heeft jhr. slnga nog zeer veel za- regelen voor hy zich definitief lasten met het burgemeester- Tan Oegstgeest. Nog lopende moeten met de wethouders ilevoetsluis worden doorgeno- overgedragen en voorts moet worden genomen, niet al- de raad en de burger ook van de vele organisaties en op de eilan- 'oome-Putten en Rozenburg, b hy als bestuurslid deel uit- sal nog wel enige tyd duren heer en mevrouw Van Ey- •rst zich in Oegstgeest kun- stigen. Er zal eerst moeten uitgezien naar een represen- ambtswoning. de installatie hoopt het nieuw leesterspaar nog een bezoek te brengen om te Mjji met het gemeentebestuur en ihtig kennis te maken met de gemeente, waaraan hy zulke herinneringen bewaart, om- Q huweiyk destyds in het Kt 1 Kerkje werd gesloten. osd» JGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN c -M®. d. v. A. L. Huschka - K werelll; Petrus Hubertus Josef, H. J siere en T. J. E. Rey- rodlna. d. v. A. van Dijk en K M; Ireen Christine, d. v. A M. L. Hus; Eveline Maria, van Egmond en M. 'd Hoog- d v. J. Wesslng en M. Andrlana Maria, d. v. T. J r" der Hulst en A. M. Zonneveld: *tha Pranclscus Maria, d. v. T >Moot en A. H. M. M. Peeters: v. J. j. ie Feber en E. M. J s: Allda Cornelia Maria. d. v Kruse en C G M. Tjoelker; -*• v. C. D. W. van Schaick J. Hanson; Danny Patrick. 8- Schleicher en A. S. Overzee OVERLEDEN O" Steenbergen. 72 J 0 i* B(je, 81 Jr.. ma-, 75 Jr-. man; L. Paauw, I'd. v. p. Riethoven; W. Be- 7 Jr., echtg v. J M. Harms; Mn Heuvel 74 Jr.. wed. v. J. W. t1 ÜiS"!™. 28 Jr.. WASSENAAR Opening van de r.k. huishoudschool De Wassenaarse r.k. huishoud school „St. Agnes", die aanzieniyk werd uitgebreid en gemoderniseerd zal op woensdag 27 maart 's mid dags om 2 uur officieel worden ge opend. De opening zal verricht wor den door mej. A. J. Brombacher, in- speotrice van het Nyverheidsonder- wüs. Overk oepelend bejaardenbestuur opgericht Uit de twee in Wassenaar werk zame bejaardenbonden de afde lingen van de Algemene Bond van Ouden van Dagen en van de R.-K. Bond van Bejaarden en Gepensio neerden is een overkoepelend be stuur gevormd, dat zich tot doel stelt de gezameniyke algemene langen van de bejaarden te beharti gen. In dit overkoepelend bestuur hebben zitting: de heren G. A. van Leyenhorst. voorzitter, H. A. N. Jansse. secretaris, P. Th. Stolk en C. J. Wagenaar. Activiteiten van huisvrouwen Voor de Wassenaarse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen zal op donderdag 21 maart 's middags kwart over 2 in Kasteel Oud Wassenaar als spreekster op treden de journaliste mevrouw Racké. die een causerie zal houden onder de titel „Duizend en een bab bels door Sherezade." Op woensdag 3 april zal een koffie-ochtend worden gehouden in restaurant Mie-Li aan de Luifelbaan. Er zal worden gespro ken over twee studie-onderwerpen, die in de vereniging aan de orde zyn gesteld, nameiyk het onvolledi ge gezin, de slordigheid van de Ne derlanders en de vrouwen-emancipa tie. S.E.R. Niet overhaast kinderbijslag bevriezen (Van onze Haagse correspondent) De Sociaal-Economische Raad wil geen gevolg geven aan het verzoek van minister Roolvink van Sociale Zaken om advies uit te brengen over de vraag of de kinderbijslag voor het eerste kind kan worden „bevroren" en vervolgens afgeschaft. Zo'n „bevrie zing" betekent in het eerste jaar een premiebezuiniging van slechts zeven honderdste procent. Te weinig, aldus de S.E.R., om dat nu halsoverkop aan te bevelen als spoed maatregel ter vermindering van de sociale premie last. Eerst moet maar eens het geheel van de sociale verzekeringen en hun premiekosten worden be keken. Nog onzekerheid in bankkringen Afwijzing van Rucff In kringen van de valutahandel, van banken en beurs in Amsterdam was er heden maar één onderwerp gesprek: de resultaten van de dit weekeinde in Washington gehouden conferentie der presidenten van de centrale banken der z.g. goudpool landen Wisselmakkelaars en arbitragean ten in Amsterdam waren merendeels nog gereserveerd in hun oordeel over de huidige situatie. Sommigen van hen achtten de in Washington getrof fen maatregelen niet voldoen en had den stringentere stappen verwacht om aan de goudcrisis het hoofd te bie den. Uitgaanse van de redenering, dat de vraag naar goud groot is en nog zal toenemen, vrezen zij dat het ver schil tussen de goudprijs op de vrye mark (44 dollar) en die op de offi ciële markt (35 dollar per ounce) nog zal toenemen. Dat de rust nog niet is weergekeerd bleek uit het teruglopende disagio voor de koersen van de termyn- ponden. Daarentegen was de stem ming voor contante ponden en dol lars iets beter. Algemeen wordt gewezen op de In trinsieke oorzaken van de onzeker heid, ook nog na de conferentie der landen van de goudpool, t.w. de nood zaak van financiële sanering der En gelse economie, en de urgentie var te geraken tot een sluitende Ameri kaanse betalingsbalans. Jacques Rueff, vooraanstaand eco noom en adviseur van president De Gaulle, heeft verklaard dat het in Washington genomen besluit niet de dollar beschermt maar eerder de weg naar de devaluatie van de dollar pla veit. HU uitte de waarschuwing met gelijkenis naar het mislukte beleid van Ür. Schacht, de financiële advi seur van Hitier. Rueff drong er bü de Westelijke leiders op aan de betalings vrijheid te herstellen door de goud prijs te verhogen. Het Westen moet kiezen tussen monetaire beheersing en betalingsvrijheid. BRIDGECLUB SANS ATOUT Uitslag van de viertaJlenwedstrijd (7de ronde) Groep zwart: team v. d. Star team Eling 51, team Cramateam v d. Zeeuw 60, team v. Brakel team v. d. Heuvel 60. Groep rood: team v. d. Oever team Plu 60, team La Lauteam Kruts 5—1. Saldo na 7 ronden: Zwart: team v. Brakel 40 pnt., teamv. d. Star 31 pnt., team Eling 25 pnit., team Crama 20 pnt., team v. d. Zeeuw 10 pnt., team v. d. Heuvel 0 pnt. Rood: team v. d. Oever 32 pnt. team Kruts 20 pnt., team La Lau 18 pnt., team Plu 8 pmt. WARMOND Uitvoering van Warmonds Fanfare De muziekvereniging „Warmonds Fanfare" houdt de tweede win teruit voering op vrijdag 22 maart, aan vang 's avonds acht uur in 't Tref punt. Door de afdeling muziek zal het volgende programma worden ge bracht: 1. Steeds Vooraan (S. P. van Leeuwen), 2. Blyspel Ouverture (Ge rard Boedyn), 3.Montla Ville (Henri Chaillet), 4. Spanish Rhythm's (Y. van Ger en Laurent Delbecq), 5. Hudsonmars (Math. Everaerts)), 6. Modern selection (arr. Math. Ever aerts), 7. Tiger Rag (La Rocca, Pi Scheffer), 8. Puppet on a string (arr. Math. Everaerts) De afdeling toneel voert „Goud Aaltje" op, een toneelspel in drie be drijven van A. Broere. Garrison wil zijn stelling bewijzen door filmbeelden Officier van justitie Garrison uit New Orleans, Louisiana, heeft Time Incorporated gedagvaard om de ori ginele film van Zapruder van de moord op Kennedy te laten verto nen voor de grand jury van het dis trict Orleans. „Time" is eigenaar van de film, die door de amateurfo tograaf Abraham Zapruder van de aanslag op Kennedy werd gemaakt. Garrison beweert dat de originele film zal aantonen, dat Kennedy niet van achteren, zoals de commissie- Warren heeft geconcludeerd, maar van voren is doodgeschoten. Garrison stelt een onderzoek in naar de moord er van uitgaande, dat het een samenzwering is ge weest. De film is nodig, zei hy, om dat copieën die ter beschikking van de federale ambtenaren zyn gesteld niet meft elkaar kloppen en geen goede reproducties zyn van het ori gineel. De dagvaarding is intussen getekend door rechter Matthew S. Branniff. Lezing voor theosofen Gistermorgen werd in café-restau rant „Eigenzorg" een voordracht ge houden voor de Geünieerde Loge voor Theosofen onder de titel .Meditatie en Concentratie". Onder de jeugd is er nogal wat belangstelling voor meditatie, waar- schyniyk ook omdat de Beatles me diteren onder leiding van de Indiër Maharishi Mahesh Yogi. De Geünieerde Loge van Theo sofen, die ernaar streeft de oor spronkelijke leringen van Mevr. H. P. Blavatsky te bestuderen en in praktyk te brengen, baseert haar opvattingen over meditatie op de uiteenzetting, die Mevr. Blavatsky en haar leerling, de heer W. Q. Judge, hierover hebben gegeven. Mr. Judge verklaarde, dat meditatie niet bete kent het zitten in een bepaalde hou- Warmondse muziek- zang- en toneelvereniging De Warmondse muziek-, zang- en toneelvereniging „St.,Matthias" be staat vandaag vijftig jaar. De vereni ging, die ln het culturele leven van Warmond een belangrijke plaats in neemt, zal het gouden jubileum za terdag 27 april vieren met een grote tentoonstelling in 't Trefpunt. Op de ze expositie zal men kennis kunnen nemen van alle gebeurtenissen, die met betrekking tot de vereniging in de afgelopen halve eeuw hebben plaatsgevonden. Ook zullen een re ceptie en een reünie van oud-leden worden gehouden. In het archief van de vereniging bevindt zich een boek, waaruit blykt, dat in 1908 het 40-jarig bestaan van de „Harmonie van Warmond" werd herdacht. In 1903 werd naast ge noemde harmonie een tweede mu ziekgezelschap opgericht, welke ver- Wassenaar was weer schotloos Een schotvaardiger HION heeft by Wassenaar kans gezien met 03 te winnen. In de eerste helft toen de gasten de wind achter hadden, heeft Wassenaar een half uur lang met succes het doel van Clement voor doorboring weten te sparen. De Ker- kehouters brachten het zelfs tot en kele niet ongevaarlijke tegenaanval len, waarby zy verzuimden deze met een stevig schot te besluiten. Toen de wedstryd een half uur oud was. zwenkte de Rotterdamse midvoor Van Ry met de bal naar links van waar hy een afstandschot op het Wassenaarse doel losliet. Tot ieders verrassing verdween de bal precies langs de kruising van lat en paal in het net 01. Acht minuten later was het al 02 toen een spetter van Van Ry terug ketste in het veld, waar na Volwerk het vonnis mede dank zy windkracht 8 tot 9 het mees in de aanval. De voorhoede schiep zich wel kansen maar benutten was er ook dit keer niet by. Toen halverwege de tweede helft de gasten tot een snelle doorbraak kwamen, wist Van Ry van een foutje van doelman Clement te profiteran om de stand op 0—3 te brengen. Wel kwam Wassenaar daar na nog terug, maar zelfs het redden van de eer werd de Kerkehouters niet toegestaan. Het was en bleef 03. eniging de naam „St.-Cecilia" kreeg. Weldra ontstond enige wrijving tus sen beide muziekgezelschappen. Om deze weg te nemen, werd op 18 maart maart 1918 tot een fusie besloten. Voortaan zou er één harmonie optre den en wel onder de naam „St .-Mat thias". Daarnaast kwam er een af deling toneel en zang. De oprich tingsvergadering stond onder leiding van prof. Aengenent (professor aan het Warmondse theologicum en later bisschop van Haarlem). In 1921 kregen de afdelingen een eigen bestuur. Men bleef echter nauw samenwerken. Vanaf 1921 werd re gelmatig deelgenomen aan muziek concoursen. Het jaar 1962 kan wel een hoogtepunt in de geschiedenis van „St.-Matthias" worden genoemd. Na op het in Poeldyk gehouden na tionale concours ln de ere-afdeling het hoogste aantal punten te hebben behaald, werd ln november van dat jaar in Amsterdam deelgenomen aan de landeiyke kampioenschappen, waarby de witte wimpel (voor het hoogste aantal punten) werd ver overd. Tegelyk met de vereniging jubile ren de heren L. van Noort en P. Kokshoorn, die vanaf de oprichting lid zyn van „St.-Matthias". De muziekvereniging, die sinds 1958 een uniform heeft, heeft een ac tieve drumband, die sinds korte tijd is uitgebreid met majorettes. De af deling zang, die destyds vele succes sen boekte, is wegens gebrek aan le den, thans niet meer actief. LEIDERDORP De directie van de NV Verenigde Touwfabrieken in Rotterdam deelt mee, dat het bestuur heeft besloten aan de op 27 juni a.s. te houden jaar- lykse algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het divi dend van het boekjaar 1967 te bepa len op 10 pet ('66: 16). By dit voor stel is rekening gehouden met een belangrijke voorziening voor kosten van op korte termyn uit te voeren onderzoek en ontwikkelingswerk. Het publiceren van een fou tieve route van de Grofvuil- ophaaldienst in ons blad van zaterdag heeft het personeel van deze dienst en tal van on ze lezers vandaag veel onge mak opgeleverd. Voor de komende dagen is dit gelukkig nog te herstellen. De route, welke deze week wordt gevolgd, is als volgt; Dinsdag: ter Haarkade, Boshuizer- laan, Boshuizerkade, 6 Meilaan, 5 Meiplein, Bevrydingsplein, Gerrit v. d Veenstraat, Titus Brandsmalaan, Montgomery straat, Joh. Poststraat, Walraven van Halstraat, WiardJ Beckmanstraat, v. d. Helmlaan, Ar ent B runstraat .Lieven de Key- straat, Zocherstraat, van Banchem- hof, de Bazelstraat, Jac Roman straat, Jan Keldermanstraat, Ving- boonshof, Jacob van Campenlaan, Voorschotenseweg, Stalpaerthof, vau 's Gravensandestraat. Berlagestraat. Dindsdag: Veilingkade, Lammen- schansweg (van Veilingkade tot Lammenschansplein)Lammen- schansplein, Zoeterwoudeseweg, Me loenstraat, Appelstraat, Tomaten- straat, Druivenstraat, Kersenstraat Carbutreweg, Planteynstraat, Ka- naalweg (van Lamme brug tot spoor- lyn), Vlietweg, Cronestein (woon schepen), Vrouwenweg. Donderdag: Rynsburgerweg, Ter- weepark, Boerhaavelaan, Mariën- poelstraat, Kagerstraat. Zweilandl., v. Swietenstraat, Faljerilstr., Houtl.. Antonie Duycklaan, Van Beuningen- laan. Van Slingelandtlaan Johan de Wittstraat, Johan van Oldenbarne- veldstraat, Fagelstraat, Ledenberch- straat, Hogerbeetsstraat, Warmonder- weg, Nachtegaallaan, Mezenstraat, Vinkenstraat, Lysterstraat, Rood- borststraat, Merelstraat. Wassenaar singel, Pesthuislaan, Piet Paal tjespad, Morsweg 'van Morspoort tot Lage Morsweg), Paul Krugerstraat, Pres Steynstraat, Transvaalkade en hof, Joubertstraat, Wolmaransstraat, v d. Tasstraat, Lopsenstraat, Ryn- zichtstraat, De Wetstraat, Reitzstraat De la Reystraat, Pretoriusstraat. Vrijdag: Herenstraat, Prin ses Wilhelminastraat, Bloemis tenlaan, Leliestraat, Pioenstraat, Pioenhof, Lindestraat, Resedastraat, Pi eter de la CourtstraM, Koningin- nelaan, Acaciastraat. Tulpenstraat. Zoeterwoudsesingel (van Herenstraat tot Lammenschansweg). Vrydag: Schelpenkade, Andries Schotkade, Leuvenstraat, Gerrit v. d Laanstraat, Leeuwken- straat, Valdezstraat, Stadhoudersin., Magdalena Moonstraat, Drie Octo- berstraat, Duivenbodestraat, Staal- wykstraat, Buitenruststraat, Kastan jekade. Meidoornstraat, Hyacinthen- straat, Seringenstraat, D alias traat. Anjelierstraat. Onze publicatie van zaterdag komt hiermee te vervallen. Langs de daar in gepubliceerde route kan in de ko- seweg. Leeuwerikstraat Donderdag Stationsweg mende dagen geen vuil buiten wor- I Paviljoenshof, Stationsplein, Mors- I den gezet. „La Nation": geen geneesmiddel Het Gaullistische dagblad La Na tion schrijft vandaag, dat het in het leven roepen van een dubbele goud- markt niet het geneesmiddel is voor de huidige monetaire erisis. „Onvoldoende, niet aangepast aan de werkelijke toestand zal het in het leven roepen van een dubbele markt in elk geval de monetaire autoriteiten meer tyd verschaffen die gebruikt kan worden voor het treffen van be tere maatregelen". Het conservatieve blad Le Figaro stelt de vraag hoe lang de dubbele markt zal werken. Weer vliegtuig gedwongen naar Cuba te vliegen Twee Amerikanen hebben zater dag de Mexicaanse piloot van een particulier vliegtuig gedwongen naar Cuba te vliegen. Het vliegtuig was op weg van Meriada in Zuld-Mexico naar het Mexicaanse eiland Mujeres. Het vliegtuig is later op het Cu baanse militaire vliegveld San Julian geland. Er is niet bekend hoeveel passagiers het toestel aan boord had. Het is de vyfde maal deze maand dat een vliegtuig gedwongen werd koers naar Cuba te zetten. ding, staren en ademhalen op een Raja Yoga (de koinklyke of gees- tehjke Yoga) heeft met dergelyke ge- vaariyke praktyken niets te maken. Ware meditatie maakt het zelf (het goddelyke en geestelyke in leder mens) tot voorwerp van onze medi tatie, terwyl wy bezig zy'n onze plich ten te vervullen. Niemand heeft het te druk om te mediteren. Wat doet de grote zaken man anders dan zyn zakenpro- blemen bestuderen, dag en nacht? Wat doet hy anders dan mediteren, zelfs gedurende zyn slaap, over gro tere zaken, meer rijkdom, grotere macht? Wy allen mediteren het is niet zozeer een kwestie van tyd, maar betreft meer het onderwerp van onze meditatie. Wy vinden tyd om te slapen, te eten, ons lichaam te verzorgen. Als wy weigeren dit te doen, dan moeten wy ïyden en wy houden niet var pyn en ongemak. Voor de ware, de geestelyke medita tie, hebben wy een andere waarde bepaling nodig. Laten wy eens even ophouden om ons te vereenzelvigen met ons lichamelyk voertuig en gaan dat lichaam zyn, de bestuurder van dat voertuig, dan zullen wy de waar heid beseffen, dat het even gevaar- ïyk is om onze aandacht te concen treren op ons materiële leven met uitsluiting van het geestelyke. Ja, gevaariyker nog dan wanneer wy zouden vergeten ons te voeden en van onze auto, die ook verzorging en voedsel nodig heeft. Iemand, die zich op die wyze zou vereenzelvigen met zjjn motorvoeruit, zouden wy krankzinnig noemen. De krankzin nigheid van hem. die zich vereenzel vigt met zyn lichamelyk voertuig, verschilt daarvan alleen in graad, niet in soort. Concentreert de bewoner van het lichaam zich op de wereld van de geest of op die van de stof? Het zyn „liefde voor het leven" en de daaruit voorspruitende „vrees voor de dood", die, hele incarnaties lang ge koesterd. verantwoordeüjk zyn voor menselijke vreugde smart: deze wis selen elkander af evenals geboorte en dood; deze kracht is het, die we dergeboorte veroorzaakt. Meditatie en concentratie zyn dienaren van deze kracht: zakenmagnaten en andere va slaven hun „liefde voor het leven" versterkend, hun „vrees voor de dood" bevechtend met alle mid delen, die zy bezitten natuuriyk tevergeefs. Wanneer studie en medi tatie worden gebruikt om zich te ver heffen boven de „liefde voor het le ven", wanneer aan het denken een nieuwe richting gegeven wordt, dan is de menselyke ziel het pad inge slagen, dat naar vervolmaking leidt. Studie en meditatie vereisen, al is dit in stryd met het algemeen geloof, geen noemenswaardige opoffering van tyd en energie. Studie betekent het verwerven van denkbeelden, die wy door concentratie, meditatie en handeling tot ons eigendom maken. Handeling, afgescheiden van juiste meditatie, heeft de wereld echter tot haar tegenwoordige chaos gevoerd. Maar meditatie in het licht van wa re kennis wat betreft handelingen, die verrioht moeten worden, voert tot die toewijding, die alleen het zelf in staat stelt ons te leiden. Een paar minuten iedere dag besteed aan het lezen van een of ander devotioneel boek, gevolgd door een korte over denking van het gelezene, slaat de grondtoon aan voor de gehele dag. Op die ochtendmeditatie moeten onze gedachten zo dikwyis als maar mo gelijk is weer terugkeren. Als wy ons véle malen per dagen enkele ogen blikken weer concentreren op een van die gedachten, dan wordt onze geestelyke en innerlijke kracht ver sterkt. Wy laden, als het ware, onze accu weer op. Dit is geen tijdverlies. Integendeel, want, daar Yoga vaar digheid in handeling betekent, zal onze bekwaamheid om juist te han delen en juist te denken toenemen. Het dagelykse werk wordt vlugger volbracht, bezield als wy zyn door een beweegreden, die ons eerder kracht geeft dan uitgeput. Door me ditatie is de juiste wyze van hande len werktuigelijk geworden. Gedach ten, die 's morgens gezaaid zyn, ont kiemen in de middag, dragen vruch ten in de avonden brengen geduren de de nacht zaden voort, die de vol gende ochtend kunnen worden ge plant. Dit is de leidraad voor wa re geestelyke groei. Johnson wil meer troepen sturen naar Zuid-Vietnam President Johnson zou er mee in gestemd hebben, dat de Amerikaan se strijdkrachten in Vietnam met 30.000 tot 50.000 worden versterkt, hetgeen veel minder is dan de 206.000 man waarom generaal Westmore- land zöu hebben gevraagd. Op het ogenblik bevinden zich 510.000 Ame rikaanse militairen in Vietnam. Vice-president Ky van Zuid-Viet nam heeft om nog eens 200.000 300.000 man Zuidvietnamese troepen gevraagd en het Zuidvietnamese volk opgeroepen tot een grootscheepse krachtsinspanning om de „commu nisten' 'te verslaan. Hy heeft deze verzoeken gedaan in een rede die hy zaterdag in Saigon heeft gehouden. Naar schatting 600 man Noordviet- namese infanterie heeft vanmorgen vroeg een aanval gedaan op het zui- delyke einde van de basis Khe Sarth, maar regeringstroepen hebben de communisten teruggedreven aldus een Amerikaanse militaire woord voerder. Er waren geen onmidóelly- ke berichten over verliezen van beide partyen. De aanval volgde op een aanval van zondag met 500 granaten op de basis.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13