halve prijs 39/5 „Radicalen nu concurrenten Hartstick ting start acties Stikstof maatschappij ontslaat zestig man Boos op minister Beernink Cuba in economische en politieke zorgen SPD pleit voor contacten met Oost-Duitsland MODESHOW VOOR BLINDE TIENERS Frankrijk wenst snel besluit CERN-project siiper-syiiclirotron Polyester-Katoen o.a. jehLerika herenregenjassen slechts één dag i 29*5 fSlJDAO n WASHT I98S LETDSCB »AGM,AD PAGINA T DRS. SCHMELZER 99 (Van onze Haagse correspondent) De fractievoorzitter van de KVP, drs. Schmelzer, is van opvatting, dat de nieuwe partij Radicalen een nor male politieke concurrent voor de KVP is geworden. „Natuurlijk be treur ik deze breuk en het is met p|jn in het hart, dat ik de afsplitsing heb ervaren, maar nu het zover is, moeten we er verder niet te senti menteel over doen. Zakelijk bezien lijn we nu concurrenten". Deze op merking maakte de heer Schmelzer gisteravond tijdens een discussiebij eenkomst van de KVP-kring Den Haag. Hoe de Radicalen zich in de toe komst zullen opstellen is op dit mo ment voor de KVP-leiding nog een open vraag. „Mij is niet duidelijk, waar de nieuwe partij precies staat. Zij lijkt niet op de Partij van de Ar beid in haar huidige vorm, nt'^aar ik zie wel veel overeenkomsten met de doorbraakgedachte in die partij in de naoorlogse jaren". De heer Schmelzer verzette zich tegen de veelgehoorde conclusie, dat tengevolge van de afscheiding van de uiterst-radicalen de K.VP. zich meer in conservatieve richting zal gaan opstellen. „De partij is dezelfde ge bleven. Met het uittreden van deze zogenaamde linkse groepering zijn we niet plotseling behoudend geworden. Onze koers is gebaseerd op een con sequent vooruitstrevend beleid". De K.VP.-fractieleider ging tijdens de discussies een rechtstreeks ant woord uit de weg op de vraag hoe de K.VP.-leiding zal reageren als het gesprek van „de achttien" mislukt Hij zei te hopen, dat de vraag the oretisch zal blyken en wilde niet fi losoferen over „zo'n desastreuze mo gelijkheid". Wèl stelde hij zich scherp op tegenover de Arjos, die gepleit heeft voor een stopzetten van het overleg in de groep van achttien. De heer Schmelzer meende, dat achter de wens tot stopzetten van de antire volutionaire jongeren het verlangen schuilt de gehele voorbereiding tot een christen-democratische partijvor ming stil te leggen. ..Dat zou een mislukking betekenen van de poging tot samengaan van de drie christelij ke partijen. En dat is een luxe die wij ons pertinent niet kunnen veroorlo- ,.Loco" van Hilversum (Van onze Hilversumse correspondent) De loco-burgemeester van Hilver sum, dr. P. G. van de Vliet, heeft gisteravond kritiek geuit op minister Beernink van Binnenlandse Zaken en de commissaris der Koninigin in de provincie Noord-Holland mr. Kra- burg, omdat zy hem tot nu toe op generlei wijze ook maar iets hebben meegedeeld óver de globaal te ver wachten duur van de waarneming van het burgemeestersambt. Dr. Van de Vliet, tevens eerste-kamerlid, zei dit. te beschouwen als een gebrek aan beleefdheid. Hy deelde dit mee rn een korte verklaring aan het begin van de vergadering van de Hilversumse raad. De fractievoorzitter van de P. v.d. A. sloot zich bij de heer van de Vliet aan. Hij zei dat de gehele raad zich in zijn eer voelt aange tast door het gebrek aan overleg. De heer van de Vliet neemt het burgemeestersambt sinds 1 januari waar, de dag waarop burgemeester J. J. G. Boot met pensioen ging. Enkele weken geleden liet de bur gemeester van Kampen, en voorzit ter van de ARP, dr. W. P. Berg huis, weten zich terug te trekken als kandidaat voor het Hilversumse burgemeesterschap. Sindsdien schijnt de benoeming van een burgemeester In een impasse te verkeren. Hierop wyst ook het feit, dat de voorzit ters van de Hilversumse raadsfrac ties door de commissaris der Konin gin zijn uitgenodigd voor een onder houd op maandag. Het wordt de tweede ontmoeting tussen de com missaris en de fractievoorzitters. Het eerste gesprek kwam tot stand op initiatief van de fractievoorzitters. Premier Fidel Castro van Cuba heeft toegegeven, dat z|jn land in fi nanciële moeilijkheden verkeert. Fi del Castro verklaarde voor radio en tv en voor een menigte van enige dui zenden personen in de universiteit van Havanna, dat de Cubanen hun vraagstukken tot oplossing zullen brengen hoewel dit niet gemakke lijk zal zijn. Cuba staat voor een jaar van te korten ten gevolge van de slechte suikeroogst die een uitvloeisel is van de droogte van verleden jaar. Door de droogte moest de melk in Havanna ook strenger gerantsoeneerd worden. Castro zei, dat er geruchten zijn dat het brood op de bon zal gaan. In een rede van iVa uur zei hij, dat sommige mensen leven als parasie ten in de moeilijke dagen die het land doormaakt. Daarna zie hij drei gend: „Wij zijn van plan alle parti culiere zaken over te nemen." De menigte zat met open mond te luisteren toen Castro meedeelde dat na een bestudering van de bars ge bleken was dat 41 procent er van meer dan 100 dollar per dag verdient. De landarbeiders op Cuba verdienen 85 dollar per maand. Castro zinspeelde er duidelijk op, dat de Sowjet-Unie met politieke be doelingen economische druk op het land uitoefent. Ook waarschuwde hij ervoor, dat Cuba geen aanleiding ziet om in het vervolg Amerikaanse vlieg tuigen die worden gedwongen naar Cuba te vliegen terug te geven., aan gezien de Amerikanen dat ook niet doen met „door contra-revolutionai ren" gekaapte Cubaanse schepen en vliegtuigen, die zich nog in Florida bevinden. In de passages over de buitenland se politiek noemde de premier de Sow jet-Unie niet met name. maar hij liet er weinig twyfel over bestaan, welk land hij op het oog had. „Wij moeten vechten om elke vorm van afhankelijkheid van vreemde Bij monde van fractieleider Schmidt hebben de Sociaal-Demo craten gisteren het Westduitse par lement permanente contacten tus sen Oost- en West-Duitsland voor gesteld. Deze contacten zouden moe ten worden onderhouden door ge volmachtigden die rechtstreeks ver antwoording verschuldigd zijn aan de regeringsleiders van beide landen. Schmidt deed dit voorstel tijdens een debat over de rede inzake de ..toestand van de natie" die minis ter-president Kiesinger gisteren heeft gehouden. Schmidt deed een beroep op de Duitsers de feiten onder ogen te zien. Oost-Duitsland, aldus Schmidt is een staat met een impopulaire regering waarmee wij niettemin tot normale relaties moeten zien te ko men, ook al kunnen wij Oost-Duits land op grond van het internatio nale recht niet erkennen. De Oostduiitse communistenleider Dlbricht heeft woensdag in een tele visietoespraak het voorstel verworpen van bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland om vertegenwoordi gers van de Westduitse en Oostduitse regering van gedachten te laten wis- «elen over een verdrag, waarin bei de partyen verklaren af te zien van geweld. Koning Consiantijn spoedig terug? De Griekse regering en Koning Constanten zouden overeenstemming hebben bereikt over de terugkeer van de vorst naar Griekenland, zo is gisteren uit betrouwbare bron in Athene vernomen. Een artikel van de nieuwe grondwet, die in de loop van het jaar aan een referendum zal worden onderworpen zou bepa len, dat het politieke stelsel in Griekenland dat van de constitutio nele monarchie is. Als deze grond wet door de kiezers wordt aanvaardt zou de regering de naar Italië uit geweken Constanten vervolgens uit nodigen naar zijn land terug te ke- Deze oplossing zou de goedkeuring van de koning wegdragen, die ver klaard heeft niet te zullen terugke ren voordat de grondwettelijke orde was hersteld. De koningsgezinde le den van de militaire junta zouden de tegenstanders van Constanten dan kunnen wijzen op de uitspraak van het volk. KERNVERDRAG NAAR DE VN Waarnemers in Genève menen dat het ontwerpverdrag tegen versprei ding van kernwapens in de Veren, Naties op grote tegenstand zal stui ten, gezien de houding van een groot aantal niet-nucleaire mogendheden. De ontwapeningsconferentie is gis teren afgesloten met het indienen van een rapport met het herziene kernverdrag, zoals dat is ingediend door de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Engeland en de vele amen dementen die daarop zyn voorgesteld. De mogendheden die geen kernwa pens bezitten hebben gisteren in Ge nève duidelijk gemaakt dat zij met het kernstopverdrag in de huidige vorm geenszins akkoord kunnen gaan en meegedeeld dat zij in de Verenigde Naties nieuwe wijzigingen zullen voor stellen. landen uit te bannen, want wij heb ben bittere ervaringen opgedaan met afhankelijkheid, een wapen dat tegen het volk kan worden gebruikt", zei Castro. (Cuba is wat betreft buiten landse hulpverlening en handel gro tendeels aangewezen op de Sowjet- Unie) „Wanneer een volk niet aanvaardt wat de handboeken zeggen en de weg die de handboeken dieteren niet volgt, dan wordt dat volk in het internatio nale kamp als een zwart schaap be schouwd. ook al leidt die gedicteerde weg nergens naar toe", zei de Cu baanse premier in een verwijzing naar 't ideologische verschil van me ning met de Sowjet-Unie. Het Cu baanse bewind steunt de guerrilla strijders in Latijns-Amerika en heeft de Russische financiële en technische hulp aan de Latijnsamerikaanse „oli garchieën" (regeringen van kleine groepen herhaaldelijk veroordeeld. Onder grote belangstelling van televisie en fotografen heeft Pipaluk (Eskimowoord voor „kleintje") zich drie maanden na zijn geboorte in de Londense die rentuin Mappin Terr aces in het openbaar vertoond. De directie van de dierentuin hoopt een mil joen extra-bezoekers te trekken mede door het verkopen van Pi- paluk-kauwgom. Pipaluk corn flakes. Pipaluk kleurboekjes, enz. De ouders van Pipaluk. Sam en Sally, zijn in de zomer van 1960 door de Moskouse dierentuin aan Londen verkocht. Op de foto: moeder Sally en de kleine Pipa luk. (Van onze Zeeuwse correspondent) De Nederlandse Stikstof Maat schappij (NSM) in Sluiskil heeft het Gewestelijk Arbeidsbureau een ont slagvergunning gevraagd voor alle werknemers van 62*2 jaar en ouder. Het gaat om bijna 60 personen, van wie er gisteren 45 ontslag kregen aangezegd. De overigen zijn op dit moment ziek, waardoor ze nog niet kunnen worden ontslagen. In een communiqué heeft de direc tie van de NSM meegedeeld, dat het ontslag een gevolg is van de snelle technologische ontwikkeling in de chemische industrie. Nieuwe machi nes waarvoor minder mensen nodig waren. Er was dan ook reeds gerui me ttfd sprake van overbezetting. In stilgelegde afdelingen van de NSM werkten ongeveer 300 perso nen, voor wie ander werk moest wor den gezocht. In verband hiermee nam het bedrijf al byna twee jaar geen nieuw personeel meer aan. Maar het lukte niet het personeels overschot door natuurlijke afvloeiing te doen verdwijnen. Het besluit om alleen werknemers van 621 i jaar en ouder te ontslaanp, Europese monetaire unie noodzaak Het Europees Parlement te Straatsburg meent, dat de interna tionale monetaire toestand duidelijk maakt, dat alles in het werk ge steld moet worden om een Europese monetaire unie te creëeren. Het wM dat de ministerraad de Europese commissie belast met het opstellen van een actieprogram om zo'n unie tot stand te brengen. Het parlement heeft dit donderdag in Straatsburg in een resolutie vastgelegd. De Franse regering heeft de andere Wësteuropese landen ge waarschuwd dat als voor het eind van het jaar geen overeen stemming is bereikt over de bouw van de grootste atoomver- j brij zeiaar ter wereld, Frankrijk zijn eigen weg zal gaan. Sinds 1962 is het project in bespreking bij het Europese cen trum voor nucleair onderzoek (CERN). Veel bij de CERN aan gesloten landen aarzelen vanwege de geweldige kosten van het project, welke meer dan het dubbele zouden zijn van het hui-1 dige budget van de organisatie. werd om diverse redenen genomen. Een van de overwegingen was. dat hét. voor deze categorie het moei lijkst is zich nog in een nieuwe func- tie aan te passen. Voorts hebben de ze werknemers tot hun 65ste jaar recht op uitkeringen krachtens de j wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring en krachtens de wet werkloos heidsvoorziening. De directie van de NSM heeft zich bereid verklaard een I aanvulling uit te keren tot het peil I van het huidige inkomen. Ook va- kantietoeslagen en gratificatie zullen normaal worden uitbetaald, i De directie van de NSM verzekert in haar communiqué, dat er geen verdere ontslagen meer worden over wogen. ondanks het feit dat ook nu nog sprake blijft van overbezetting. Brand in Rome's universiteit Op drie plaatsen brak vannacht brand uit in de bouwkundige facul teit van de universiteit van Rome, waar bij felle studentenbetogingen op 1 maart ruim tweehonderd gewon den vielen. Het vuur werd spoedig be dwongen. De brandweer werd gealar meerd door de studenten die zich, ten getale van circa vijftig, nog altijd in de faculteit verschanst houden. Ver moed wordt dat de brand is gesticht door studenten die tegen deze „bezet ting" gekant zijn. Aanzienlijke scha de is aangericht aan het aan de fa- - culteit verbonden topografisch insti- T tuut. ADVERTENTIE Prof. Francois Perrin, de Franse hoge commissaris voor atoomenergie, heeft nu voor de CERN-raad gezegd: „Het wordt tijd dat de andere Eu ropese landen een beslissing nemen. Wii zijn nu gereed en wij willen niet langer dan tot eind 1968 wachten. Als er dan geen beslissing is geno men, dan zullen wij ons standpunt wijzigen en onze eigen nationale versneller bouwen". Van de 13 CERN landen hebben alleen Frankrijk. België en Oos tenrijk financiële bijdragen voor het project toegezegd. Zy en nog Vliegtuigen van Sowjet-Unie bij Canadese kust Russische bommenwerpers heb ben in februari in zeven verschil lende gevallen vluchten uitgevoerd tot vlak voor de noordkust van Noord-Amerika. zo heeft een woord voerder van het Canadese ministe rie van Defensie gisteren bekendge maakt. Drie incidenten vonden plaats op 9, 15 en 20 februari voor de Canade se oostkust. De andere vonden plaats op 12, 13. 16 en 18 februari voor de kust van Alaska, zo zei hij. De zegsman achtte het moge lijk dat Russische vliegtuigen zich in nog meer gevallen dicht by de Ca nadese of Amerikaanse kust heb ben bevonden. Hij veronderstelde dat het de vliegtuigen om het lucht verdedigingssysteem van Noord- Amerika te doen zou zijn geweest. Spanje en Italië hebben aange boden een terrein van 26 vierkante kilometer beschikbaar te stellen voor de bouw van 300 miljard-electrovolt machine welke bedoeld is voor het het niet-militaire fundamentele nu cleaire onderzoek. De voorgestelde versneller, met een diameter van 2.400 meter zou gro ter zijn dan elke soortgelijke machi ne welke in de V.S. of de Sowjet- Unie in werkelijkheid of op papier bestaat. Naar Moskou voor prothese Voor buitenstaanders nog onver wachts is gisteravond Herman Klaassen uit Huissen naar Moskou vertrokken om zich daar een bio- elektronische prothese te laten aan meten, een kunsthand waarvan de vingers bewogen worden via een op de armspieren werkend versterker- tje. Het vertrek van de Huissenaar was zorgvuldig geheim gehouden. Herman maakt de reis naar Moskou die mogelijk is gemaakt door giften van tal van mensen uit het gehele land samen met zijn broer Theo. De eerste reis die Herman begin dit Jaar naar Moskou maakte voor een handtransplantatie was tever geefs. Transplantatie bleek niet mo gelijk. Russische medici boden toen aan hem te helpen aan een elektro nische prothese. De kosten hiervan bedroegen vierduizend gulden. Hij keerde in februari naar Nederland terug. Verschillende acties kwamen toen op gang. Het bedrag is nu ruim voldoende om hem van een kunsthand te kunnen Vijftig tienerleerlingen van het Ko ninklijk Nederlands Blindeninstituut weten sinds gisteravond wat mini- en maxdmode is. In de recreatiezaal van het Bussumse instituut bewon derden zij tastend met hun vingers de nieuwe voorjaarsjurkjes uit de boutique van Sophie en Johnny. Ageeth Scherphuis, die bij de show als lady-speaker optrad. beloofde aan het begin van de avond dat er veel Parijse mode-ideëen in Bonnie en Clyde-styl te zien zouden zijn. Zien zei ze, zien zeiden ook de leerlingen die eerslt wat afwijzend reageerden toen Louise Boot, hun 22-jarige type-lerares hun vorige maand voorstelde om een mode show van hippe mini-kleding te or ganiseren. „Waar is dat nu voor nodig" vonden zy. Maar gisteravond zei één van hen: „Ik heb er lang over nagedacht en kwam tot de con clusie dat wij allemaal eigenlijk niets, maar dan ook helemaal niets van kleding en mode afweten. Het Is fijn om je een idee van een mini rok, maar ook van andere kleren voor je zelf te kunnen vormen. Je ouders met wie je iets gaat kopen, staan wat dat betreft soms zo ver van Je af en dat realiseer je je niet Adjunct-directeur Van der Kleij van het. Koninklijk Blindeninstituut, enthousiast over het initiatief van Louise Boot zei: „Blinde kinderen vallen vaak door him ouderwetse kleding extra op. Als zy zich ge makkelijk kunnen bewegen, kunnen ze hun slechte gezichtsvermogen soms aardig camoufleren, maar ze vestigen dan toch de aandacht op zich. omdat zij niet eigentijds zyn aangekleed. Het ontbreekt gewoon aan voorlichting. Neem de meisjes maar, die in hun schoenen met hoge hakken rustig witte sokken dragen. Ik vind modeshows op onze school belangrijk als onderdeel van het vak „sociale redzaamheid". Het gaat er om dat blinden niet meer als hulpeloze zielepoten worden ge zien, maar gewoon als volwaardige medemensen in de maatschappij worden geaccepteerd. Dat zal ge makkelijker gaan wanneer ze bij voorbeeld evenveel van mode afwe ten als hun niet-gehandicapte leef tijdgenootjes. De show van gisteravond werd uiteraard een enorm succes. VRIENDEN EN DOORNROOSJE De in 1964 van de grond gekomen Nederlandse Hartstichting begint een propaganda-actie om het publiek be ter bekend te maken met de oor zaken, bestrijding en behandeling van hart- en vaatziekten. Hiertoe acht men de oprichting van een voorlich tingsbureau noodzakelijk. Omdat de j jonge stichting nog over onvol doen- I de middelen beschikt wil men via een zojuist opgerichte „Vereniging van vrienden van de hartstichting" aan het geld hiervoor zien te komen. Ook heeft men een „actie Doornroos je" gestart, waarmee men de be- i heerders van zogenaamde „slapende I fondsen" wil opwekken tot herstruc turering van deze fondsen, de doelstellingen vaak niet meer I tueel zyn. Men hoopt, dat notarissen, rent meesters. deposito- en andere bank instellingen algemene spaarbanken en particuliere beheerders van fond sen en niet-gebruikte vermogens van charitatieve instellingen zich willen melden bij de Nederlandse Hartstich ting Jan van Nassaustraat 87 in Den Haag. king te stichten „kinderhartenfonds" om groepsactiviteiten te organiseren voor kinderen die aan hart- en vaat ziekten lijden. Zo is men vorig jaar met het Rode Kruisschip „Henri Du- nant" een week met deze patiëntjes uitgevaren. In ons land worden per jaar onge veer 2000 kinderen met een hartaf wijking geboren. Hiervan sterft de helft bij de geboorte of kort daarna. Van de totale aantal sterfgevallen per jaar is 50 het gevolg van hart en vaatziekten. Daarom acht de Nederlandse Hart stichting, die nauw samenwerkt met de buitenlandse zusterorganisaties (in onder meer de World Health Or ganisation) wetenschappelijk onder zoek onmisbaar, terwyl ook de na zorg een belangrijk programmapunt van de stichting is. Revalidatie "JëUcnka regenjassen met nylon ge voerd, sterk, kreukherstellend, was- baar In verschil lende modekleuren. Serie 2 Om 9 uur voormiddag begint de verkoop Geen telefonische of schriftelijkeorders Per klantslechts één regenjas. In de Wereld Gezondheidsorganisa- j tie staat de revalidatie centraal. In Nederland is echter nog geen re validatiecentrum voor hartpatiënten. Daarnaast acht de stichting 't nood zakelijk dat de behandeling van hart en vaatziekten geschiedt in klinieken waar gespecialiseerde medische teams kunnen werken. In de voorlichting tenslotte wil men Kinderen niet slechts particulieren, die aan hart- en vaatziekten (kunnen gaan) en aan een doorlyden betrekken, doch ook parame- I dische krachten, zoals verpleegsters.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7