Films in Leiden Jintan Bonnie en Clyde Artistieke belangstelling voor Heymans5 modeshow V' -I cotland Yard met 9ianden in het haar bij dubbele moord Fossiel bij de Zuidpool automobilisten profiteer Wash and shine Sjah tegen egoïsme van vier Westerse oliemaatschappijen The Way West „Drive-in"-rouwkamer fljDAG 15 MAART 1968 leidsch dagblad T f - feP - (Van onze modemedewerksterj iger dan ooit waren de nieu- yoorjaars- en zomeroreaties, die zo klassiek georiën- Amsterdamse couturier Max eelse variaties dameshoeden (Van onze modemedewerkster ice Ingeborg Elsevier was woens- lag in restaurant Royal aan gse Voorhout de gastvrouwe een aantal echtgenotes van am- leurs. die samen met vele mode dames naar de nieuwe •scollectie van de 26-jarige hoedenontwerper Gerard kwamen kijken, ssé, die vijf jaar geleden een boutique in de residentie be- anceerde deze keer veel vilten s in vrolijke kleuren, maar ook doorgestikte zijden baretten, ge- toques en buitengewoon ,irte met bloemcorsages bezette Creaties stuk voor stuk in de ;ijl met marineblauw, beige en Dd als de meest opvallende tin- irussé waagde zich met succes ïeelse combinaties van materi- Zo was er bijvoorbeeld een met een bol van marineblauw ro en een rand van doorzichtig rbruin organza een een mate- n bruin stro, de rand aan de rijde van donkerbruin velours combineerde veel van zijn met door hem zelf ontworpen les. die echter wat traditio- knaeden. Waren zijn hoofddek- werkelijk van allure en klasse, zijn kledingstukken kon men dat altijd zeggen. Brussé zou er be rt doen zich bij zijn hoeden te Heijmans in zyn salon lanceerde. Roze-rood of zo u wilt „shocking pink" was de favoriete kleur van de 50-jarige ontwerper, die zijn gasten. o.w. de trouwste Nederlandse show bezoeksters Mary Dresselhuys, Con nie Stuart en Jasperina de Jong, met zeer knap gemaakte ensembles ver raste. Heijmans liet zich duidelijk door de jaren "30 inspireren, zonder echter op de ideeën van Parijs terug te vallen. Zijn pakjes hadden een ge heel eigen stijl en waren, om met zijn woorden te spreken, van een denderende allure. Korte jasjes met Mc CAKTHY WIJKT NIET VOOR KENNEDY Senator McCarthy die bij de voor verkiezingen in de Amerikaanse staat New Hampshire onverwacht 42 procent van de stemmen kreeg heeft gezegd dat hy niet van plan is in de wedloop om de Democratische kandidatuur voor het presidentschap te wijken voor Robert Kennedy. McCarthy wees erop dat als Ken nedy besluit aan de wedloop naar het presidentschap mee te doen dit tot een verdeeldheid zou lelden wel ke president Johnson ten goede zal komen. De politieke adviseurs van de Amerikaanse president hebben verklaard ernstig te vrezen dat Mc Carthy de president op 2 april in de voorverkiezingen in Wisconsin zal verslaan. De adviseurs van Johnson hebben zich met de president bera den over een algehele herziening van de strategie. In de drie weken die voor de verkiezingen van Wisconsin nog resten zal getracht worden Mc Carthy vast te nagelen op alterna tieven die hij voor het Vietnam-be- leid van Johnson heeft te bieden. Op de voorste rij v.l.n.r. de ac trices Charlotte Kohier, Connie Stuart, Mary Dresselhuys, Petra Laseur en Jasperina de Jong. een asymmetrische sluiting en een doorregen ceintuur combineerde hij met geplisseerde tot iets boven de knie reikende rokken. Heymans ge bruikte niet alleen Franse, maar ook zeer fraaie Nederlandse stoffen. Zeer chique waren zyn tailleurs, waarvan de jasjes een halve offi cierskraag en aangeknipte mouwtjes hadden. Vele vondsten maakten zijn collectie tot de boeiendste van het Nederlandse modeseizoen. Zo liet hy by voorbeeld een aangeknipt mouwtje vanuit een figuurnaad ontspringen. Een bewys, dat geïnspireerd op Pa rijs, nog niet altijd gecopiëerd van ParUs hoeft te zijn, was zyn mouw loze tweed-pakje a la Charnel, waar. onder hy zijn mannequin een zwarte georgette blouse liet dragen. Zeer fraai waren tenslotte de avondjur ken van Heymans, waarvoor hy roze rood en beige moiré taft gebruikte. otief waarschijnlijk: roof Hand Yard doorzoekt op het illk een aantal dagboeken en la's in de hoop achter de iden- te komen van de mannen, die Ie nacht van dinsdag op donder- een Londense zakenman en zijn din (een beroemd fotomodel), uweiyke wijze hebben vermoord. Moordenaars zijn waarschijnlijk lend met het paar geweest. Des- nks gelooft de politie dat het if voor hun gruwelijke daad was. Uit het appartement zyn goederen verdwenen, moord werd woensdagnacht lekt door de portier van het flatgebouw by Londens Park, waar de zakenman, de Michael O'Carroll een flat gehuurd. Aangezien de portier >11 de hele dag niet h ad ge- hy een kykje te gaan in de flat op de 5de etage. Hy daar in een slaapkamer het ge- ijk overschot van O'Car- aan en alarmeerde onmiddeliyk Deze vond in een andere Der de vriendin, de 25-jarige Ja- Wllliams. Ook zy was vermoord, da slachtoffers waren kennelyk d zwaar mishandeld, daarna ge- 'den en tenslotte gewurgd. ''Carroll, die in de Londense City goede naam had, ontmoette het kJo anderhalf jaar geleden. Ze 'de toen reeds gescheiden en be- 1 kort na de ontmoeting een echt- [eldingsprocedure. Het paar was binnenkort in het huweiyk Woord stelt de politie voor ve- Aangezien de centrale de stoffeiyke overschot ten op lichaamstemperatuur heeft gehouden, is de tyd van de moord vrffwel niet vast te stellen. De enige tip, die waarde kan hebben, is die van een benedenbuurvrouw, die op dinsdagavond gedurende een kwar tier een geweldig gestommel hoorde. De politie neemt aan, dat dit afkom stig was van een vechtparty, waar van de sporen in de vorm van bloed- spatten en een grot chaos in de ge hele flat te zien waren. Het tweede raadsel is het feit, dat het tweetal zich heeft laten ver moorden zonder dat één van hen kans heeft gezien alarm te slaan. De politie meent daarom dat de moor denaar hulp moet hebben gehad1. Het derde raadsel tenslotte is de wyze waarop de moordenaars zyn vertrok ken. De portier heeft niemand zien passeren en de enige mogeiykheid is een uitgang in de ondergrondse ga rage. De politie vermoedt, dat de da ders daarlangs zyn verdwenen, aan gezien ook de auto van O'Carroll verdwenen is. ADVERTENTIE PARELS 95 ct. H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM Wereldhandel van visprodukten In het Jaarboek van de F.A.O. „Yearbook for Fishery," dat on langs is verschenen, worden de han- delsverrichtingen weergegeven van nagenoeg 151 visserijlanden. De to tale handel in vis en visprodukten bracht in 1966 ongeveer 2400 miljoen dollar op. De jaaropbrengsten van alle vis- seryianden lagen in 1966 220 miljoen dollar hoger dan in 1965 en 420 mil joen dollar hoger dan in 1964. Van de totale aanvoer werden er 20 mil joen ton aangevoerd voor industriële verwerking zoals diepvries, conser ven, vismeel en visolie. Kwantitatief gezien heeft Peru in 1966 het meest uitgevoerd n.l. 1.419.000 ton voor een globaal be drag van 204.651.000 dollar. Japan daarentegen, voerde 519.300 ton uit voor een bedrag van 283.820.000 ton. Na Japan en Peru zijn de voor naamste uitvoerlandenNoorwegen 624.500 ton voor 217.434.000 dollar, Canada: 351.900 ton voor 196.747.000 dollar. IJsland: 496.300 ton 128.577.000 dollar. Groot-Brittannië: 90.100 ton voor 30.000.000 dollar. De grootste invoerder van vis is de Ver. Staten, die in 1966 voor 617.267.000 dollar invoerde. De ove- rieg voornaamste invoerlanden znjn: Groot-Brittannië: 701.300 ton voor 266.398.000 dollar. Duitse Bondsrepu bliek: 788.000 ton voor 183.277.000 dollar, Frankrijk: 325.000 ton voor 150.044.000 dollar, Japan: 266.000 ton voor 129.913.000 dollar, Italië: 293. ton voor 122.552.000 dollar. In het Zuidpool-gebied is een 200 miljoen jaar oud stuk kaakbeen ge vonden van een soort kaaiman, het eerste bewijs, dat eens op het land van het uitgestrekte continent dieren hebben geleefd, die alleen in warme re streken plegen voor te komen. De vondst zou grond kunnen geven aan de omstreden theorie dat het Zuidpoolgebied, Afrika, Australië, Zuid-Amerika en India eens één groot continent hebben gevormd. Het stuk been, dat slechts 63.5 mm lang was werd in december gevon den in een oude rivierbedding op on geveer 525 km van de Zuidpool. Vol gens dr. Edwin H. Colbert van het Amerikaanse museum voor natuurlij ke historie is het stuk been afkom stig van een dier van de belangrijke groep amfibiën, de Labyrithiodoöica, waarvan de grootte varleerd van kaaimannen tot Salamanders. Deze groep kwam 350 tot 200 miljoen jaar geleden op de meeste aarde voor. ADVERTENTIE 255 voordeel Voor de snelle was- en glansbeurt van uw auto. 2 flakons met^Qj speciaalspons tijdelijk slechts "f Voldoende voor 40 wasbeurten Man berooft dode De gemeentepolitie van Stadska naal 'heeft een 39-jarige inwoner van Musselkanaal gearresteerd wegens beroving van het sfcoffeiyk overschot van de 60-jarige heer S. van der Flag uit Tweede Exloërmond. De heer Van dier Flag was in de woning van de arrestant aan een hartver lamming overleden. De man heeft de dode met een tang de ringen va vingers geknepen en beroofde nem ook van een horloge en een porte monnee met inhoud. De arrestant, die heeft bekend, is vandaag aan de officier van Justitie in Groningen De sjah van Perzië heeft een forse waarschuwing gericht tot de Wes terse oliemaatschappy en die zich volgens hem „het recht aanmatigen naar eigen goeddunken over de na- tuuriyke hulpbronnen van Perzië te beschikken". De maatschappyen kunnen niet, „onder het voorwendsel dat ze con tracten met ons gesloten hebben, een vastgestelde hoeveelheid van onze re serves exploiteren en ons de rest onthouden om de enige reden, dat zy geen zin hebben om die te ge bruiken", zei de sjah. Hy verklaarde dat die kwestie spoedig zal worden geregeld. De onderhandelingen, die maandag ln Teheran begonnen tussen de Per zische nationale oliemaatschappy en vertegenwoordigers van het consor tium van Britse. Amerikaanse, N e- derlandse en Franse oliemaat schappy en dat 98 procent van de Perzische oliereserves exploiteert, zyn intussen onderbroken zonder dat een akkoord is bereikt. In een com muniqué werd gisteren gezegd dat ,yd« vertegenwoordigers van het con sortium kennis hebben genomen van de Perzische eisen en hebben beslo ten zich naar Londen te begeven om ze over te brengen aan hun opdracht gevers. Er zullen hierover verdere onderhandelingen worden gevoerd". Er is geen datum vastgesteld voor hervatting van het overleg, en dit heeft diepe teleurstelling gewekt bjj politieke kringen in Teheran, waar de afgelopen dagen juist een zeker optimisme heerste over de afloop van de besprekingen. Perzië eist dat de olieproduktie met 16,8 procent wordt verhoogd. Dit moet het land de zes miljard dollar extra opleveren die het nodig heeft voor de uitvoering van het vierde vijfjarenplan (1968-1973). juierkelijke film regisseur Arthur 99 LUXOR Het is dan einde- lyk zover. Bonnie en Clyde waar de laatste tyd alles om sclhjnt te gaan, draait in het van een aan- trekkeiyke nieuwe voorgevel voorziene Luxor-theater. Elke gangster heeft wel iets van een „protestant" in zich. Hy protesteert tegen de samenleving waarin hy zich zoals hy zich manifesteert of wil manifesteren geen plaats kan vinden. Een gangsterfilm is de registratie van dit protest. Met dien verstande dat de regisseur zich meestal een vertegenwoordiger van de sa menleving toont en dit protest ziet als een samenzwering tegen gevestigde waarde en het geluk. De gangster delft daarom als boosdoener het onderspit, de misdaad loont immers niet. Men kan de gangster ook op een andere manier trachten te benaderen en wel van uit de gangster zelf. Zyn bewuste en onbewuste motieven analiseren en hem volgen in wat hy zelf ziet als een creatieve daad. Dat is was regisseur Arthur Penn van Bonnie en Clyde heeft ge daan. Hetgeen natuurlyk niet betekent dat hy afstand deed van de uiterlyke kenmerken van dit geweld: de overvallen en schietpartyen. Penn zou zeker aan zyn doel voorby geschoten zyn als hy deze entourage niet gebruikt had. Immers geweld symboliseert in belangrijke mate de creatieve daad van de gang ster. Een daad waarvoor het pu bliek een gangsterfilm (cowboy-, oorlogsfilm) komt zien. By Penn is dit geweld echter niet doel op zichzelf, zoals gezegd, het is zyn omgeving. Om een andere reden kan Penn dit ogenschynlyk mateloos schieten niet missen. Volgens be kend Freudiaans recept reageert de impotente Clyde Barrow zich al schietende af. Dat schieten is dan ook de enige sexuele schakel tussen hem en de prachtige Caldwell-achtige Bonnie Parker die hy pas later leert liefhebben. Het is jammer dat juist op dit goede functioneel gebruikte ge weld de kritiek zich toespitst. 99 Penns visie op de mens in zyn samenleving (zoals die ook tot uitdrukking komt in The left handed gunn en The chase) is verpakt in een geheel nieuwe, maar op de klassieke ballade ge- inspireerde vorm. Het is juist de ze vorm die Bonnie en Clyde voor een groter publiek geschikt maakt en waarmee Penn de gangster-film na een adoptatie door de Franse nouvelle-vague naar Amerika terugbrengt. Men moet Bonnie en Clyde en hun bendeleden echter niet gaan zien als bewust-proster enden. Het getuigt van de visie van de regisseur dat hy hen weet te plaatsen in de jaren dertig en in het Amerika van na de crisis van 1929 met ontzaglijk grote te genstellingen tussen rijk en arm (het Amerika waar de gangster zich meester maakte van het geld dat in de gehate banken in enorme hoeveelheden lag opge- 9? LIDO „The Way West" is geen western in de echte bete kenis van het woord, al duidt de stoere titel daar enigszins op. Het verhaal is er overigens wel een beetje aan verwant. Men zou kunnen zeggen dat het aan de western voorafgaat. „The Way West" behandelt de geschiedenis van een kara vaan pioniers, die op weg gaan voor de lange, lange tocht naar Oregon, dat in him gedachten de vorm aanneemt van een soort „beloofd land." De kara vaan staat onder leiding van Dagvlinder STUDIO Natuurlyk is Luis Bunuels „Dagvlinder" geprolon geerd. We hadden niet anders verwacht van dit uitzonderlyk knappe werk van de 67-jarige fil mer, die gelukkig zyn aankondi ging om met filmen te stoppen niet waar heeft gemaakt. By dit produkt is hy uitgegaan van een roman van Joseph Kessel, waar in de echtgenote van een chi rurg door haar lichameiyke on rust naar een réndez-vouz-huis wordt gedreven. Daar onder werpt zy zich aan de meest bui tensporige vernederingen. Bu- nuel heeft het weinig diepgraven de verhaal ver boven de middel maat uitgetild door zyn filmi sche vormgeving. Jeugdherinne ringen, dromeryen en werkeiyk- heid zyn zo dicht in woord en beeld verweven, dat het ondoen- lyk is een scheidshjn te trekken. Het geeft niet, het gaat om de grandioze wyze, waarop Bunuel menseiyke eigenaardigheden ln beeld brengt. kapitein Tadlock (Kirk Dou glas), een bikkelharde, bezeten man, die zyn hardheid nogal eens demonstreert tegen de verkeerde mensen en op de verkeerde ogenblikken. HU is zeer zeker capabel, maar lang zaamaan haalt hy zich toch de haat van zUn tochtgenoten op de hals. Als hy op een zeer zwaar gedeelte van de route zich uiterst ontactisch gedraagt tegenover de sterke, sympa thieke Evans (Richard Wid- marfc) is de maat vol. In zyn genre mag The Way West er stellig zyn. De film bevat geen ongenuanceerd, zwartwitbeeld en er wordt niet overdreven. De helden zitten niet altijd rotsvast in het zadel. Het is alleen jammer dat de Amerikanen, die nog altyd steil van bewondering staan voor de ze pioniers, het nooit kunnen nalaten een portie sentimentali teit door dergelijke verhalen te mengen. Ook nu vindt men daarvan de sporen terug, maar gelukkig niet in die mate dat de andere, boeiender gedeelten er door worden aangetast. Kirk Douglas en Richard Wid- mark geven resp. Tadlock en Evans goed gestalte. De laatste heeft nogal wat schurkenrollen op zyn naam staan en het zal hem waarschyniyk wel een ge noegen zyn geweest nu eens een wat aangenamer persoon- lykheid gestalte te geven. De twaalf veroordeelden TRIANON Deze spannende film over een gedurfde Ameri kaanse aanval op een Frans kasteeltje, dat tydens de door hoge Duitse officieren was bezet, draait voor de tweede week ln het theater aan de Bree straat. Die aanval van parachu tisten wordt uitgevoerd door twaalf tot de galg of tot lange gevangennisstraf veroordeelden, onder leiding van een nogal wil de Amerikaanse majoor. Hy slaagt er wonder boven wonder in deze mannen in korte tUd tot een hecht team te vormen. Voor al het begin en het midden, waarin die trainingsperiode met veel humor wordt beschreven, zUn byzonder interessant. Het slot is keihard. Maar wat wil men als twaalf galgebrokken voor hun laatste kans vechten Bonnie en Clyde vluchten na afloop van een bank overval. Niet ergens naar toe, maar ergens vandaan. slagen als sympool van de macht van een kleine groep). Dat Penn desondanks niet ontkomt aan het maken van een caricatuur van de echte Bonnie en Clyde, die inderdaad in die jaren de zuideiyke staten onveilig maak ten is het gebrek dat het me dium film nu eenmaal aankleeft. De film Bonny en Clyde valt niet alleen op door Penns voor- treffelyk regie. Nauweiyks vol doende woorden van lof zyn te vinden voor het spel van pro ducent Warren Beatty als Clyde Borrow, Faye Dunaway als Bon nie Parker, Michael Pollard als hun ietwat seniele chauffeur C. W. Moss, Gene Hackmann als Buck Barrow (Clyde's broer) en Estella Parsons als zyn vrouw. Het camerawerk van Burnett Guffey vindt zyn hoogtepunt in een scène over Bonnies ontmoe ting met haar moeder. Een der- geiyke schoonheid zagen we nog maar zelden in technicolor gere gistreerd. Onze Bagdad REX Geheime agenten kunnen meer dan alleen maar schieten en met mooie vrouwen uitgaan. Dat toont „Onze man in Bagdad" duidelyk als hy ge heime papleren in zyn bezit (of uit handen van de tegenparty) wil krijgen over olleconcessies die de regering van Irak aan de Amerikanen heeft gedaan. Ook een Russische organisatie zit achter de contracten aan. Er is zelfs op een eilandje een concen tratie van Sowjetspionnen, die worden opgeleid tot het inbreken in ambassades e.d. De „man ln Bagdad" heeft zich by zyn te genstanders gevoegd en komt zo op de hoogte van de methodes van de Russen, van wie dan ook elke actie op een mislukking uit loopt. De Amerikaan wordt ont maskerd, maar na veel spannen de gevechten weet hy te ont snappen en er voor te zorgen dat de Russen hun doel niet berei ken. Deze Frans-Italiaanse copro ductie is soms verwarrend. In het begin is zelfs helemaal niet duideiyk wat er eigenlijk aan de hand is en wie wie is. De film is wel spannend, maar geschoten of gemoord wordt er nauweiyks, en dat is toch het recept volgens welk dit soort films moet zyn opgebouwd om het publiek niet teleur te stellen. SS CITIZEN KANE CAMERA „Citizen Kane" is na vele Jaren weer terug ln Lel den. Begrijpeiyk en terecht. Want wat het wispelturige en veelzijdige genie, Orson Welles nog zal presteren, zUn naam zal onverbrekeiyk verbonden biyven met de uitbeelding van de kran tenmagnaat Charles Foster Kane. ZUn film was reeds na enkele jaren „klassiek". Een meesterwerk, dat misschien in technisch opzicht onder de tand des tyds wat mag hebben gele den, maar aan indringende kracht als een fascinerend tyds- beeld nog niets aan waarde heeft ingeboet. Een film zien, een cheque innen, een kerkdienst bijwonen of een maal tijd nuttigen zonder dat men zijn auto hoeft te verlaten, is in Amerika al niets ongewoons meer. Een „drive- in"-rouwkamer, waar men vanuit de auto afscheid kan nemen van een „dierbare dode" was er tot dusver echter nog niet. Een vlndingrUke begrafenisonder- mer uit Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia heeft nu in deze leemte voorzien en het eerste complex van deze aard geopend. Familieleden en kennissen van een overledene kun nen daar nu, hun wagen gezeten een laatste blik werpen op de achter glas opgebaarde dode. „Het idee kwam op een nacht plot seling by me op", zegt eigenaar Hir- schel Thornton. „Ik dacht aan al die mensen die maar weinig tyd hebben om een bezoek af te leggen of die zich niet speciaal voor de gelegenheid wil len kleden, of die midden in de nacht nog afscheid willen nemen van een dierbare" Thornton is voorlopig be gonnen met vyf „vitrines" die dag en naoht verlicht zulllen zyn.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 29