Studenten in Warschau anders dan in Praag Voor u f500,- of f5000,- en voor u Joden weer bliksemafleider l voor de eigen fouten GRIEKSE KERK BOYCOT WERELDRAAD BEATMISSEN IN ROME poNOTRDAe 14 MAART 1988 lETDSffi IJAOBtAt» NEDERLAND 1 NCRV 6.50 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.06 uur Internationaal gezien 8.00 uur Journaal en weeroverricht 8.20 uur Hier en nu 8.45 uur Soldaat Hamp; toneelspel 10.25 uur Ik en gij 10.27 uur Het Utrechts Byzantijns koor 10.40 uur Laatste nieuws 10.45 uur Sluiting NEDERLAND 2 AVRO „Madame Arthur" De woorden van burgemeester ridder van Rappard, waarin hij aandrong op censuur op televi sie en radio omdat Hilversum en Bussum het mensbeeld ontluis teren, waren nog maar nauwe lijks verstorven of in het nieu we jongerenprogramma „Rood- wit-blauw" van de VARA kre gen we uitvoerig ,,De meisjes" van Madame Arthur te zien, „Rood-wit-blauw" was een ty pisch keuzeprogramma, want het stond tegenover de hoofd film met Humphrey Bogart (we zien deze bij na net zo vaak als Pipo de clown!) Welnu, ook buiten Gorinchem zal menigeen even hebben opge keken toen hij of zij de arties ten die in het Amsterdamse ca- fé-chantant „Madame Arthur" als vrouw verkleed optre den, aan het werk zag, of hoorde wat zij zeiden terwijl zij geïn terviewd werden. Er komt een vorm van „artisticiteit" bij, zei een van de jongens, en dat is natuurlijk zo. Ten eerste zingen ze heel redelijk, ten tweede be hoort de imitatie tot een res pectabele tak van de kleinkunst. Men imiteert stemmen (Frans van Dusschoten), de manier van zingen (Sammy Davis jr.), de manier van dansen (Bueno de Mesquita), vrouwen imiteren mannen (Rita Corita imiteerde eens Oliver Hardy), mannen imiteren vrouwen (Snip en Snap), en de jongens van Madame Arthur imiteren dus ook vrouwen, net als Walden en Muyselaar. Het enige verschil is, dat zij ook werkelijk op vrouwen lijken in tegenstelling tot Snip en Snap, Ze lijken zo bedriege- lijk veel op vrouwen zonder het te zyn, dat het in de ogen van veel mensen niet leuk meer is. Er is dan ook sprake van man nen die ook bijzonder vrouwelijk zijn, of hermafrodiet (twee slachtig), en daardoor een bui tenbeentje in de maatschappij zijn. De vraag dringt zich dan op: moet deze „uitzonderingstoe stand" (om het zo maar even te noemen) persé op het scherm worden vertoond? Persé is na tuurlijk een groot woord, men kan ook vragen: waarom niet? Het bestaót, dat ten eerste, en bovendien kan iedereen het gaan zien die de moeite neemt naar het Amsterdamse Leidse- plein te gaan en genoeg geld heeft om de consumpties te be talen. Een jaar of wat geleden dien de zich het probleem aan of een strip-tease-film door de filmkeu ring goed- of afgekeurd moest worden. Men vroeg advies aan Henri Knap, die pleitte voor goedkeuring, omdat iedere rijke bink in Amsterdam en elders naar strip-tease kon gaan kijken en het geen pas gaf dit genot te onthouden aan mensen die toe vallig niet genoeg verdienen om naar een nachtclub te gaan. Wat niet onthouden wordt aan iemand met geld, hoeft ook niet onthouden te worden aan iemand zonder dat, was zijn re denering. Sindsdien wordt er druk gestript in de bioscopen jp de Amsterdamse Nieuwendijk. Eenzelfde redenering zou men kunnen volgen voor madame Arthur. Iedereen, jong en oud, mag er naar toe, alleen wil de drankwet dat personen beneden de 16 jaar onder geleide moeten komen. Elke zoon of dochter van 15 Jaar die gisteravond, on der het genot van een gin tonic, naar „Rood-wit-blauw" heeft gekeken, was dus moreel gespro ken in overtreding. Dronk vader echter een glaasje mee, al ka kend, dan waren ze weer niet in overtreding. Alle anderen moch ten volgens de wet naar „Rood- wit-blauw" inclusief Madame Arthur kijken. Wij begrijpen dat er tegen deze redenering wel het een en ander valt in te brengen (,Jk zou mijn zoon voor geen goud naar Madame Arthur mee nemen. en alleen doordat ik moest biljarten kreeg hij de kans het toch te zien!"), maar wij geven u de onze graag ca deau omdat het weer eens een andere kant van de zaak is. Ove rigens vertoonde dit natio nalistische programma nog geen duidelijk eigen gezicht. De on derwerpen leken te hooi en te gras bijeen geharkt en af en toe wist je nog niet goed of je er met toegeknepen, of juist met wijd opengesperde ogen naar moest kijken Hilv> NCRV: 18.00 Tijd vrij voor muz in vrije tijd: A. Jeugdkoor: geestelijke liederen. B. Tamboer-, Trompetter- en Jachthoornkorps: amusementsmuziek. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act, 19.00 Stereo: Leger des Heilskwartier (opn.). 19.15 Spektrum: nws. uit de prot. chr. org. 19.30 Kerkorgelconcert: Klass. muz. 20.00 Wijd als de wereld: wekelijkse Internationale oriëntatie in kerk. zending en oekumene. 20.10 Ste reo: Cello, clavecimbel en cello (gr.): oude muz. 20.30 Stekker: gevar. progr. 22.25 Boekbespr, 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: lichte gr.muz. 23.00 Studio 2300: gevar progr, 23.55-24.00 Nws. AVRO: 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.20 Uitz. van de C.H U. 18 30 De ta- van (half) zeven: gevar. progr. 19.30 Nws. IKOR: Ambten en stak kers. klankbeeld, AVRO. Kunstkroniek. 20.30 Stereo: Radio Kamerork. en sol.: mod. muz. 21.15 Honderd worden, hoor spel. 21.38 Stereo: Radio Kamerork. met viool en piano. mod. muz. 22.15 Hon gaars ork. 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn.' 22.55 Venster op de hedendaagse muz.. muzikale lezing. 23.35 Stereo: A Cap- pella koren uit de 19e en 20ste eeuw (gr.). 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 15 MAART Hilversum 1. 40» m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass. gr.muz. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Overwe ging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de hulsvr 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Mod. gr.muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot'twee: gevar. progr. (plm. 12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land en tuinb.; 12.30 Nws.; 12.41 Act.) 14.05 Schoolradio. 14.30 Musiestalicht ge var. pl.progr. TROS: 15.00 Klass. gr. muz. 15.30 Uit de school geklapt: ge sprekken met jongeren. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.07 Movie tops: fllmprogr. 16.30 Boem!!: progr voor de jeugd. 17.15 Stereo: Lichte gr.muz. 17.30 Sportkompas. 17.50 Act. Hilversum 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgvm, 7.20 Lichte gr .muz. VPRO: 7.54 De- te dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radio journaal. 8.20 Stereo: Lichte grmuz. (8.30-8.35 De groenteman) 8.50 Woordelijk. vandaag de dag. NRU 9.00 Mod. operamuz. (gr.). AVROi 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids- vit. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursber. NRU: 12.00 Blik op de wereld, een inf. progr. 12.26 Med. voor land- en tuinb. 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz. voor de landb. 12.40 Stereo: lichte kamermuz. 12.49 Recht en slecht, lezing. 13.00 Nws. 13.11 Act. met de rubr.Hoor die krant. VARA: 13.30 Voor de midden stand. 13.35 Stereo: Klass. grmuz. 14.20 Wikken en wegen: consumentenru briek. NRU: 14.30 Dat propere Ned., klankbeeld. 15.00 Stereo: Lichte grmuz. 15.20 Muz. op de Lagere School, le zing. 15.30 Stereo: Lichte gr.muz. VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis: progr. voor thuiszittenden. 16.30 Voor de kin deren 16.45 Stereo: Mod. ork.werken. 17.40 Inf.: achtergronden i VARA: 9 00 Nws. 9.02 Lichte gr muz. (10.00 Nws.). 11.00 Nws. NRU: 11.03 Licht gevar. pl.progr. VPRO: 12.00 Nws. 12.03 Agent 000. 13.00 Nws. 13.03 Progr. met Hans Kemna. 13.30 Help: gevar. pl.progr. TROS: 14.00 Nws, 14.02 Act. 14.05 Nieuwe gr.pl. AVRO: 15.00 Nws. 15.03 Lichte muz. 16.00 Nws. 16.03 Operetteklanken. 17 00 Nws. 17.02 Sportjourn. 17.05-18.00 Ge var. pl.progr. voor automobilisten. NTS/ NOT; 10.20-12.00 Schooltv. NTS: ia.50 Pipo de clown. NTS; 19.00 Journ. VARA: 19.06 Fenklup. NTS 20.00 Journ VARA: 20.20 In kleur: Achter het nws. 20.50 De Forsyte Sage. TV-feuilleton (slot). 21.45 Mies en scène. 22.45 Uitgerekend: consumenten rubriek. NTS: 22.50-22.55 Journ. vrijetijdsbeste ding. 20.00 Journ. en weeroven OS: 20.20 In kleur: Okt.vaart, film de Ned. binnenvaart. 20.55 Hon st: A nice little till to tap. TV-f(' 1.20 Uur U: mime, tekenfilm en dm- fragmenten. NTS; 22,20-22.25 Joura. (Van onze correspondent in Warschau) Terwijl de vernieuwingsbe weging in Tsjecho-Slowakije merendeels een massaver schijnsel is, dat onder controle staat van het nieuwe partijbe stuur, schijnen de jongste stu dentenrellen in Warschau uit sluitend uit te gaan van de intelligentsia. Natuurlijk spe len de intellectuelen in beide pinden een rol, zoals de Petöfy- :lub in 1956 de geestelijke lei- jing had bij de opstand in toen al dadelijk (leek dat schrijvers en kunste- laars het gloeiend eens waren net de arbeiders in hun ver iet tegen het stalinisme van Jerö c.s., maar in Polen voeren le intellectuelen wel de boven- toon. 1 De studenten in Warschau demon- li(reerden in de eerste plaats tegen flie beperking op de intellectuele en Bi Artistieke vrijheid en tegen de poli die zich niet houdt aan de auto- de universiteit. In spreek- iren eisen de studenten „vrijheid", lemocratie" en „grondwet," bo- idien roepen zij „leve Tsjecho- iwakye," maar fundamentele ver- ideringcn in het economische sys- •m staan vooralsnog niet op de irgrond. De botsingen spelen zich op het academische vlak, nadat ikele studenten de colleges niet mochten volgen en vooral e opvoering van een toneel- ik werd verboden waarin anti- Ische uitlatingen voorkomen, .Moskou komt ons alleen te lip met jakhalzen, stommerikken ;r ij# spionnen." jjn Polen spelen anti-Russische ge- ...xielens nog altijd een zeer grote [J|#l, veel sterker dan in Tsjecho- iwakije. En dit Poolse nationalis- zoekt overal voedsel, o.m. in it bovengenoemde toneelstuk van ckiewicz, die notabene in 1855 srf. toen er van de Sowjet-Unie g geen sprake was. !n Polen staan die intellectuelen hter geheel alleen, zonder steun h het volk. Onder invloed van de rty-organisaties hebben honder- n arbeiders dan ook een tegende- instratie georganiseerd waarbij de Nidenten werden opgeroepen om irschau met rust te laten en niets te gaan doen dan te stude- Alarmerend elfs ALs gevolg hiervan dreigt er nu mfn kloof te ontstaan tussen intel- ituelen en arbeiders. Het optreden n de Poolse studenten is alarme- n md omdat eruit blijkt, dat Go- l(k' Ibelka, die zeker geen stalinist is lals Novotny, niet wil toestaan dat oorspronkelijke liberalisering op culturele vlak zich vrij kan ont velen. De censuur op publikaties :d in de laatste maanden ver- ïerpt, vrijzinnige schrijvers in trant van de Slowaak Mnatsko de Joegoslaaf Djilas werden muilkorfd met het gevolg dat 225 irijvers nu een petitie hebben in- liend ter voorbereiding van een tengewoon congres waarop alle radende kwesties en de hete hang- gea ers ter sprake moeten worden ge- '0°i acht. De voorvallen in Warschau verto- bovendien een geheel nieuw as- jjct. doordat het optreden van de udenten wordt afgeschilderd als n actie onder invloed van de Joden, iet alleen het officiële partijblad flbuna Ludu, maar ook een links- itholiek dagblad verklaart, dat Is- errl ïl tezamen met de Duitse bondsre- J)liek al lange tijd bezig is om de litieke leiding in Polen te onder enen. Er wordt zelfs uitdrukkelijk dat de nationalistische en inistische stromingen de commu- Iitische partij willen dwingen om antisemitische houding te ver- Kleren en Israël niet meer als lessor te verklaren. Dit is een {«merende ontwikkeling, die her- iert aan de tijd van Stalin, toen in proces aanhangig werd gemaakt gen een aantal Joodse geneesheren. R) de aandacht van onmiskenbare (11?en fouten af te leiden, wordt er a« een gemeenschappelijke vijand »ocht en dat Zijn dan ook nu weer •Joden. Associatie Dat lijkt onwaarschijnlijk in een f nd zoals l'olen, waar de meeste Jo in in de gaskamers zijn omgeko- ®n. maar wie dit land kent, weet, at veel Polen heel diep in hun hart ntisemiet zjjn gebleven, omdat zij ondergang van hun land onwille- ei,dg associëren met het Joden- aagstuk. De oude taktiek is duide- k men zoekt naar een schuldige de eigen mislukking te eamoufle- }n, want Gomoelka heeft niet alleen r'- jonge intellectuelen en kunste- tyPpaars teleurgesteld, maar hjj heeft welvaart, waarop de arbeiders °°plen, niet gebracht. Daarom enf [0rdt er een wig geslagen tussen IbeS Het anti-Russische ressentiment echter, dat hier een rijke voedings bodem zou kunnen vinden, wordt met alle middelen onderdrukt. Het is de vraag of deze taktiek op den duur kan worden voortgezet, want Polen was aanvankelijk de meest vrijge vochten satelliet van Moskou. In Polen begon het eerste verzet van de arbeiders met hun demon straties in Poznan en nog vóórdat de Hongaarse revolutie uitbrak! Pool se kunstenaars hielden zich al met abstracte kunst bezig toen de ande re satellieten nog vast hielden aan het „socialistische realisme". Polen was het eerste land waar schrijvers als Hlasko. Mrozek en Nowakowski de nieuwe en non-conformistische ro man introduceerden en waar studen ten de eersten waren die met moder ne dansen op het ritme van beat- muziek uit het Westen begonnen. Zelfs Gomoelka gaf het eerste voor beeld van coëxistentie met de r.k. kerk door een akkoord te sluiten met kardinaal Wyszynski en voordat pro gressieve wijsgeren en economen in Tsjecho-Slowakije en Hongarije hun stemmen verhieven, gaven Poolse denkers als Schaff en Kolakowsky de richting aan voor een „progres sief en democratisch De Grieks Orthodoxe Kerk heeft besloten de voltallige bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken in de Zweedse stad Uppsala te boycot ten vanwege de „vijandige hou ding" van de Zweedse regering te genover Griekenland. Dit heeft de Griekse primaat. aartsbisschop Hicronymos, meegedeeld. De aartsbisschop noemde de ver klaring van de Zweedse premier, Tage Erlander, dat zijn regering de activiteiten van de linksgerichte po liticus Andreas Papnadreoe zou fi nancieren onaanvaardbaar. Papan- dreoe heeft, zoals bekend, onder meer in Zweden verklaard een bur geroorlog in Griekenland te ver wachten, waarbij het militaire be wind omver geworpen zou worden. De primaat zei, dat de kerkelijke autoriteiten ook vreesden voor hun eigen veiligheid in Zweden. De bij- I eenkomst van de Wereldraad van I Kerken begint in juli. Dit alles heeft zich in Polen niet verder kunnen ontwikkelen omdat Gomoelka geen kans heeft gezien de levensnoden van de bevolking te be vredigen en een echte algemene wel vaart mogelijk te maken. Onder der gelijke omstandigheden is het protest van studenten en kunstenaars een gevaar voor de partij, dat met alle geweld moet worden onderdrukt. Men ziet eenzelfde verschijnsel in de Sowjet-Unie, waar Pasternak en Solzjenitsin werden gesaboteerd en waar kortgeleden Daniël en Smjawski werden veroordeeld. Bovendien werd er in Moskou een collectieve klop jacht gehouden op vier andere voor uitstrevende schrijvers. Met zulke processen wil men niet alleen de vrije meningsuiting onderdrukken, maar tevens de aandacht van de gro te massa afleiden. Op die manier ontstaat er een systematische en kunstmatige kloof tussen intellectue len en arbeiders, die zich echter op den duur zal wreken. Haagse snelverkeers bak' Na vier miskramen, de laatste - e>~"pas enkele weken geleden, heeft Ncnien cn arbeiders. Bovendien Scvhia Lor en nog niet de hoop i *ordt het jodendom als de schuldige opj, '.geven een kind te krijgen. I rWoclameerd. Op advies van een bekend vrou- I Den Haag krijgt een langgerek te ,bak" voor snelverkeer: een deel van de vier kilometer lange Utrechtsebaan het verlengde van rijksweg 12 naar Utrecht) wordt een vier meter diepe open tun nel. Daarmee zijn de problemen rond de vele kruisingen in het traject spoorbaan Den Haag Leiden naar het Malieveld effec tief opgelost. De hele weg wordt zes rijstroken breed. De verlengde rijksweg 12 kost Rijkswaterstaat 50 miljoen gul den. Den Haag moet voor zijn anderhalf kilometer lange aan deel nog eens twintig miljoen op tafel leggen. Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bergen op Zoom (vac. H. Brouwer) (toez.) P. Simons, voor ganger te Hellendoorn-Nijverdal en te Wierden te Boven-Hardinxveld (2e pred. pl.) J- Kruijt te Hillegers- berg. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Li'bh en Oyen C. J. de Haan, em. pred. te Vorohten. Geref. Kerken Beroepen te Voorthuizen (vac. K. Bokma) E. Warnink te Nieuwerkerk aan de IJssel te Schoonoord D. Averes, kand. te Osterwald (Did) te Veenendaal (vac. D. van Enk) W. Blanken te Badhoevedorp Aangenomen naar Rheden J. Gold- schmeding te Dussen (N-B>, die be dankte voor Maassluis (vac K. W Dercksen» en voor Uithoorn (2e pred. pl.) Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Kantens J Kruidhof, kand. te Hattem te Heemse A. Kooij te Emmen Chr. Geref. Kerken Beroepen te Kornhorn J. Plantin- ga te Rozenburg Geref. Gemeenten De spelers van de musical Anatevkahebben gisteravond een bezoek gebracht aan hun col lega's van ..Ja, ik wil". Hier een gezellig onderonsje na de voor stelling met v.l.n.r. Enny Mols— de Leeuwe, Eric Schneider, Ann et Nieuwenhuyzen en Lex Goud- smidt. ADVERTENTIE beheerder bijkantoor Amstelveen Een bedrag aan contant geld nodig? Kom eens rustig met ons praten. Wij kunnen dat prettig en snel voor u regelen. Hebt u al het gratis NMB/PS Pakket? Het pakket met de Per soonlijke Service van de NMB. Een briefkaartje naar postbus 853 - Am sterdam-en u krijgt het PS Pakket thuis. In de seminariekapel te Rome, toe gewijd aan de heilige Alessio Falco- nieri, mogen priesters beatmissen blijven opdragen mits de goedgekeur de liturgische teksten gebruikt wor den en de communie alleen wordt uitgereikt in de gedaante van brood. Tot dit besluit is de liturgische com missie van het bisdom Rome geko men na een onderzoek naar de kwes- ria (links), die is getrouwd met tie van de beatmissen, waarbij elek- een zoon van Mussolini, houdt trische gitaren en drums worden ge baar gezelschap. bruiiet. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar ook zich thuis voelt 235 vestigingen in Nederland Platina plaat voor ,Melodia De langspeelplaat „Melodia" van John Woodhouse and his magic ac cordion (Johnny Holshuyseni heeft de oplaag van 100.000 stuks bereikt en inmiddels al ruimschoots overschre den. Deze prestatie ongeveer gelijk staande aan de verkoop van een kwart miljoen singles wordt be kroond met de platina plaat met de diamanten. De uitreiking daarvan door directeur J. Haslinghuis van Phonogram zal a.s. maandag in de Lumiere-studio, in Laren geschieden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5