Politieke spanning in Svrie neemt toe kippefógout HUNTER riomf voor Residentie-Orkest rarijs onder rierre Boulez op boerderijen Als het u om de goede, pure tabak gaat Landbouw- ilrijke prominente figuren aanwezig (Hoe minder gesaust, hoe liever...) Nieuwe uitgave van werken Melis Stoke Door prof. dr. Hugenholtz Concertgebouworkest musiceert in België Gematigden winnen invloed Liefde hield 80 jaar stand im "muy Zet die fles gerust midden op tafel. Hij mag gezien worden. 14 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD -pk 1 Ti* Ti 1 beslag leggen (Van onze Parijse correspondent) uncert, dat het Residentie-Orkest in het kader van zijn tournee gisteravond onder leiding van Pierre Boulez heeft gegeven, is en het woord vloeit ons moeiteloos niet minder dan een „triomf" geworden. Een i de eerste plaats, zo moeten we dan toch ook wel weer i, natuurlijk voor Pierre Boulez, die zich na twee jaar |ieid als dirigent en als componist eindelijk weer eens hoofdstad liet horen. Een triomf voorts voor de bpartituren van Von Webern, Jan van Vlijmen en van elf, die Parijs nu voor het eerst zijn eigen „Eclat" voor test liet horen. gn triomf dan toch zeker ook voor de Hagenaars, die in het na, dat met voetangels en klemmen lag bezaaid, een koel ideen slag- en vooral telvaardigheid hebben gedemon- Iie op het -publiekdat de Salie Pleyel bijna tot de laatste 1de en waaronder geen muzikale grootheid ontbrak, zicht- zeldzaam diepe indruk hebben gemaakt. decoratieve dan v-an wezenlijke orde leek. Waarna, in de tweede helft van de avond, Pierre Bc-ulez zich in zijn dubbele kwaliteit van componist en. dirgent deed gelden. Terwijl Parijs de jjfiTulhetleii een paar van die be te noemen, die we rond jen: Georges Aurice, de tendant van de Grand opvolger Jean Vilar, id, de muziek-directeur anse radio, dirigent-com- ius Constant, pianist Da lberg, die zijn oud-stadge- j het concert in een bistro wat „moed" insprak, en flere illustere figuren, d hadden de Hagenaars el nodig, want het concert avond behoorde zonder tie grote evenementen van en het Residentie Orkest auweren dan ook zeker gekregen De twee com- i Von Webern, de sym- vyf stukken voor strijk- icen onder de even nauw- geïnspireerde directie van helder en natuurlijk en ogen, alsof ze uit de pen waren gevloeid. ilmaal „Eclal" Vlijmens Serenade voor est met Koos Verheul als ij swaardig solist, vormde ij tuigende Nederlandse Schoon zijn modernisme ons missdhien meer van ADVERTENTIE DVERTENTIE il mpigrions ter! Men bij uw groenteman. Iiw/M/J: jreldpremière i van Landré Theatre des Arts" te Frankrijk) zal zondag de wereldpre- ggfengen van de eerste n de Nederlandse com- lillaume Landré. iera is gebaseerd op „La symphonie pas- in André Gide. Het li- van Claude Rostand, iticus van de „Figaro Landré verklaarde gis tel, dat zijn opera waar eend jaar januari in Den Haag en Rotterdam opgevoerd. De wereldpre- ouaan is het gevolg van •k van het „Theatre des Vertelde voorts, dat hij drie de „Symphonie pastorale" *t. van 1964 tot 1967. De ®e roman van Gide tot een toaken was hem overigens 'eden al ingegeven door de dirigent Erich Leins- 1 hem na de uitvoering Vftn zijn symphonieën met Jterdamse Concertgebouw- aagd, of hij wel eens een geschreven en hem toen an van Gide aangeraden. MUZIKALE PROEFTIJD Muzikale studie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil leren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnenl Johannes Passion in Wassenaar De Christ. Wassenaarse Oratorium vereniging zal op 10 april een uitvoe ring van de Johannes Passion van J. S. Bach verzorgen in de sfeervolle, middeleeuwse Dorpskerk in Wasse naar. De leiding berust bij de dirigent Gerard Akkerhuis, terwijl het Resi dentie Bachorkest de begeleiding ver zorgt. Men is erin geslaagd zich van de medewerking van voortreffelijke so listen te verzekeren. Solisten zijn de sopraan Rina Cornelissens, de alt Eli sabeth Cooymans, en da tenor Anton Trommelen, verbonden aan de opera te Düsseldorf. Paul Schotmans, die de Evangelisten-partij zal vertolken, is een lyrische tenor uit Antwerpen. De bariton Bernard Kruysen (Chris tuspartij) wordt in Frankrijk als eer der grootste zangers beschouwd en daar op een lijn gesteld met de ba riton Gérard Sousay. Ruud van der Meer zingt de bas-aria's. .Figures, Doubles en Prismes' voor een deel al kende, werd ,Ecla/t' ookdoor Boulez in Leiden uitgevoerd de grote sensatie van het programma Een stuk voor 15 mstrumenten dat Boulez zelf omschrijft ais een Con certo voor de dirigent die zijn mis sie als de toetsen van een klavier bespeelt, waarbij hij zioh gedeeltelijk door de ingeving van het moment laat leiden. Van de musici vereist zo'n opzet uiteraard een exceptionele beheersing en een voortdurende con centratie, doch gezegd mag worden dat het klinkende resultaat aller be wondering heeft weggedragen. Het werk dot een hoogtepunt in het oeuvre van Boulez lijkt te vormen moest dan ook worden gebisseerd zoals vóór de pauze al eerder ook een der Von Webern-stukken ten tweede male werd uitgevoerd. Parijs stond, na Luik, gisteren als tweede halteplaats in de tournee ge noteerd. Vanavond spelen de Hage- nars alweer in Genève. Daarna zal de kunstreis zoals gemeld door Duitsland, Oostenrijk en Hongarije worden voortgezet Als Boulez met zijn musici overal het succes mag oogsten dat ze eisteren in Parijs hebben behaald, dan zullen de Ha genaars bü hun terugkeer op 22 maart in het vaderland mogen te rugzien op een ware muzikale zege tocht die ze dan door Europa heb ben gemaakt. Gestolen beelden lagen in sloot In december van het vorige jaar werd uit de turn van de Naardense beeldhouwster mevrouw Van Riet een vi-ij kostbare beeldengroep gestolen. Hoewel de politie ijverig speurde, werd niets van de gestolen beelden teruggevonden, tot gisteren een man langs de IJsselmeerkust naar kie vitseieren zocht- In een sloot vond hij de beeldengroep, bemodderd maar onbeschadigd. De waarde van deze groep werd door de beeldhouwster op ongeveer f2000 geschat. ADVERTENTIE Verse champignons lekker! Gratis recepten bij uw groenteman. (Van onze Groningse correspondent) Het Landbouwschap heeft onlangs beslag laten leggen op boerderijen en stukken grond In Gameren en Zui- lichem in Gelderland omdat de con tributie niet werd betaald. Het gaat om ongeveer dertien gevallen. Er ls één bedrijf bij met een waarde van f 160.000 gulden. Het Landbouwschap In Den Haag deelde ons desgevraagd mee. dat er misschien nog meer in beslagnemingen zullen volgen. Het tweede-kamerlid voor de Boe renpartij. de heer E. J. Harmsen, duidde gisteravond :n een vergade ring van deze partij in Hoogeveen op deze inbeslagnemingen. „Holland- scheveld staat velen nog voor ogen Het monster leeft nog en slaat toe", aldus de heer Harmsen, die zich ook tegen het cultuurbeleid keerde. „De kunst in ons land wordt nog dik betaald. Als je lange haren draagt, er rot bijloopt, hard kunt vloeken en tieren, dan krijg je sub sidie, want dan ben Je kunstenaar. En als je veel urinoirwoorden in een boek verwerkt, krijg je de culturele prijs van de stad Amsterdam", al dus de heer Harmsen. ADVERTENTIE 1H8HH i. CIGARETTES dgÊjBrfiP Ter gelegenheid van het feitdat John Galsworthy 100 jaar geleden werd geboren en als herinnering aan zijn onvergetelijke Forsyte Sage slaat de Kon. Begeer Voorschoten een penning. Op de ene zijde is het portret van de schrijver afgebeeld. De figu ratie om de beeldenaar is ontleend aan Galsiuorthy, waarmee hij zijn uitspraak „Existence is a limitless circle" (zie randschrift)of wel een beweging van eb en vloed, wilde illustreren. De randtekst ver meldt tevens de naam, geboorte- en sterfjaar van de auteur. De andere zijde toont de portretten van Irene. Jolyon en Soames, alsmede de namen en de woorden The Forsyte Sage. De randtekst, een bekende uitspraak van Galsworthy, luidt: „Love is a strange haphazard thingspun between ecstasy and torture". De fraaie ontwerpen zijn van de medailleur Willem Vis. De penningen worden geslagen in muntgoud, zilver en brons. Prof. dr. F. W. N. Hugenholtz, hoogleraar in de algemene en vaderlandse geschiedenis der middeleeuwen aan de Rijksuni versiteit in Utrecht, bereidt een nieuwe uitgave voor van de manuscripten van Melis Stoke. Deze handschriften zijn al enige malen uitgegeven het laatst in 1885 door dr. W. G. Brill maar sindsdien zijn er weer verschillende vondsten gedaan, zodat een nieuwe uitgave noodzakelijk is geworden, te meer omdat de editie van dr. Brill uitverkocht is. De uitgave zal deel uitmaken van de reeks „Werken van het Historisch Genoot schap", maar op het ogenblik is nog niet te zeggen, wanneer zij van de pers zal komen. Het Concertgebouworkest zal in de loop van dit jaar viermaal in België optreden: op 24 en 25 maart a.s. in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel, eind augustus opnieuw in Brussel en in de kathedraal van Gent en medio oktober te Luik ter ge legenheid van een universitaire en culturele week. Op een persconferentie in Brussel verklaarde Guillaume Landré dat het orkest en zijn leiding bijzonder ver heugd zjjn over deze hervatting van het contract met België, dat een tien tal jaren heeft gestagneerd, tot een optreden eind vorig jaar in het Fes tival van Vlaanderen. Van Belgische zijde werd op de persconferentie toegejuicht, dat het Concertgebouworkest in Brussel met de Negende van Mahler komt, het geen de Belgische publieke opinie die eigenlijk alleen maai- „Das Lied van der Erde" kent de gelegenheid biedt om Mahler te ontdekken. Ook voor de uitvoering van eind augus tus in Brussel staat Mahler op het program. Van Belgische zijde werd overigens ook betreurd, dat de Nederlandse Ra dio weinig of geen aandacht besteedt aan hedendaagse Belgische compo nisten. terwijl de Belgische BRT re gelmatig hedendaags Nederlands werk op zijn programma heeft. sche gegevens over Melis Stoke uiterst schaars zijn. Het enige wat wij we ten, is, dat hij een 13de eeuws Neder lands historie-schrijver is geweest, die als „clerc" aan de tresorie en kanselarij van de Hollandse graven verbonden was. Melis Stoke kreeg be kendheid door zijn „Rijmkroniekt", behelzende de afkomst en de geschie denis van het Hollandse Gravenhuis, welke loopt van 689 tot 1305. Tot 1205 heeft Melis Stoke daarvoor geput uit het „Chronicon Egmundanum", dat, gelijk de naam reeds zegt. afkomstig is uit de Abdij van Egmond. Bijzonder is ,dat deze historie-schrijver de eer- j ste in ons land was. die z'n geschiede- nis in de volkstaal op rijm schreef. (De manuscripten bevinden zich nu in de Koninklijke Bibliotheek). (Van onze correspondent in Jeruzalem) In Syrië speelt zich, volgens berichten die in Jeruzalem worden ontvangen, een felle machtsstrijd af tussen de links georiënteerde radicalen en de .meer gematigden, die van een verdere toenadering tot Moskou afkerig zijn. Het conflict, dat al lang broeide, verscherpte zich, toen enige weken geleden de chef van de generale staf, generaal Soeëldani van zijn functie werd ontheven. Hij werd opgevolgd door een officier, die bij de grote massa volkomen onbekend was, maar de gunst genoot van de minister van Defen sie Hafez Assad. Dadelijk nadat hü zün ambt aan vaard had, begon een actie waarbij niet alleen tussen de twee- en drie honderd links-georiënteerde officieren werden gearresteerd, maar ook een groot aantal leden van de zogenaam de „Arabische Nationalisten" en de „Mohammedaanse Broederschap". In de boe®em van het kabinet ma nifesteerde de crisis zich in scherpe oppositie van 'n aantal ministers te gen minister-president dr. Joesoef Zaien. Met name de ministers van Arbeid. Binnenlandse Zaken en On derwijs verzetten zich fel tegen het door de premier gevoerde beleid en drongen er bij hem op aan zijn ambt neer te leggen en genoegen te ne men met een benoeming tot ambas sadeur in Moskou. Zajen van zijn kant deed al het mogelijke om zijn tegenstanders te dwingen hun portefeuille beschikbaar te stellen, maar slaagde daar niet in. Om een einde te maken aan de poli tieke verwarring besloot het hoofdbe stuur van de grote Baath-partij een speciale boodschapper naar Libanon te zendien om de vroegere Syrische president Amin el Hafez die daar in ballingschap leeft, te verzoeken naar Syrië terug te keren en de leiding van de staatszaken in handen te ne men. Tot dusver is deze poging zonder resultaat gebleven. koerswending geleid tot liet ontslag van generaal Soeëdani, die van geen regeling van het conflict met Israël langs vreedzame weg wilde horen en regelrecht op een nieuwe oorlog met Israël aanstuurde. Nalatigheid Soeëldani was bovendien van me ning, dat de Syrische nederlaag in eerste aanleg moest worden geweten aan grove nalatigheid by een aan tal commanderende officieren en hij stond er dan ook op, dat Damascus het voorbeeld van Cairo zou volgen en de commandanten in kwestie voor een krijgsraad zou dagen. Om tege moet te komen aan diegenen, die hem zelf ook niet voor brandschoon hiel den, verklaarde hij zich bereid even eens voor het gerecht van zijn beleid als opperbevelhebber rekening en ver antwoording af te leggen. De Engelsman Charlie Brown, die nan zijn jeugdliefde werd ge Botsing De Libanese bladen, die met veel ophef van de politieke gebeurtenissen in Syrië melding maken, verwachten dat zich in de naaste toekomst een ernstige botsing zal voordoen tussen dt minister van Defensie en de secre- taris-generaal v. d. Syrische Baath- scheiden toen hij in ie Boe- pirtlj salai Jedid, die men de Syri- renoorlog moest gaan vechtenache Colijn zou kunnen noemen. Dit heeft haar opnieuw ontmoet conflict zou moeten worden fezien en zal spoedig met haar gaan tegen de achtergrond Tan de neder- trouwen. Brown wordt over laag, die het Syrische leger in de zes- twee jaar en twee maanden daagse oorlog leed. 100 jaar en zijn verloofde An- nie Wintle is 88Volgens het gewoonlijk goed inge- „Ik voel me als een knaap van I übhte Libanese blad „Al Hiad" zou 17", zet Broum, die zijn geliefde j b<l zÜn jon«ste bezoek aan Ca- al kent vanaf haar zevende door Nasser en de Joegoslavische Kardinaal Lienart afgetreden De 84-jarige kardinaal Lienart ia in verband met zijn leeftijd afgetre den als bisschop van Ryssel (Lille). Het Vaticaan heeft laten weten, dat Paus Paulus het ontslag heeft aan vaard. Tot opvolger van de kardi naal ls benoemd dieng cadjutor mgr Adrien Gand. jaar. Hij zag haar geregeld, toen hij destijds zijn haar bij haar vader liet knippen. Maar de Boerenoorlog en de eer ste wereldoorlog kwamen tus senbeide. Brown en Annie trouwden beiden. Zij kreeg 21 kinderen, die haar weer 21 kleinkinderen en 10 achter kleinkinderen schonken. Haar echtgenoot is in 1921 gestor ven en de vrouw van Brown overleed in 1951. Beiden kwamen in het tehuis voor ouden van dagen in Halze- brook terecht, waar zij elkaar terug zagen. „Charlie zei: ,J)e- ze keer laat ik je niet gaan", zo vertelde Annie toen zij be kendmaakte, dat zij van plan zijn op 25 maart te trouwen. „Ik geloof niet. dat urij ons druk over een huwelijksreis zullen maken", zo voegde zij hieraan toe. president Tito, die toen juist in Egypte vertoefde, zijn overgehaald in le stemmen met een oplossing van het Israëlisch-Arabische conflict door politieke middelen en voorlopig het idee van een nieuwe militaire con frontatie met Israël uit zijn hoofd te zetten. Naar het schijnt heeft deze ADVERTENTIE MET LEKKER VEEL KIP TER KENI\ Dè verrassing voor de boterham, de rijst, de aardappels en de pasteitjes. Alle huis moeders en kipliethebbers opgelet! Iglo heeft een verrukkelijk nieuwtje: pittige kipperagout uit de diepvries. Vol met de lekkerste stukjes kip en smakelijke ingrediënten. Haal gauw een pakje!- KENNISMAKING VAN %50 NU 1,39 (300 GRAM) Fonds vervolgde negerschrijvers Negerschrijvers die voor hun werken vervolgd worden, kun nen een beroep doen op een fonds voor juridische bijstand, dat gisteravond in New York is gesticht. De schrijvers Leroy Jones en James Baldwin, de zanger Sammy Davis en de ac teur Ossie Davis, alsmede de linkse blanke schrijvers Nor man Mailor en Allen Ginsberg, behoren tot degenen die het fonds steunen. Ossie Davis verklaarde, dat men in het verleden negerartiesten als de j zanger Paul Robeson het leven in Amerika onmogelijk heeft gemaakt. Nadat Robeson zich achter het com- munisme had gesteld, bracht hij ver- I scheidene jaren in vrijwillige balling schap in de Sowjet-Unie, Oost-Duits- I land en Engeland door. J ADVERTENTIE I JONGE j I SCHIEDAMMER JENEVER

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21