Lage boete geeist tegen vier Utrechtse studenten Vrees hoeren nu ongegrond Belediging of het alarmeren van de publieke opinie? Dringen I om een - plaatsje Luns in Belgrado In Friesland nieuwe partij opgericht Vlaardinger liet een vingerafdruk achter Munten in grind: juridische kluif WOENSDAG 13 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD Voor leuze Johnson oorlogsmisdadiger (Van onze correspondent) Tegen vier Utrechtse studenten die gistermiddag voor de ftrechtse rechtbank terecht stonden voor het beledigen van n bevriend staatshoofd, met de tekst „Johnson oorlogsmisda- iger", is f 25 boete of 5 dagen hechtenis geëist. De officier van istitie, mr. W. H. Overboek, formuleerde deze eis na een uit- loerig betoog. Daarin stelde hij o.a. vast dat alle in beslag ge- lomen teksten beledigend zijn in de betekenis, die het Neder- indse strafrecht daaraan hecht. Mr. Overbeek liet huiten be bouwing of het wetsartikel, waarop zich de vervolging ba lt, al dan niet aan herziening toe is en aanleiding kan geven verwarring en misverstand. „Ik heb het geldende recht te jndhaven", zei hij. Kwalificatie |ln zijn requisitoir trok de officier justitie de conclusie dat er niet ifoken kan worden van smaad. t ae verschillende teksten wordt jet; gerept van een bepaald feit, f jaar wordt volstaan met het geven een kwalificatie van de perso- tegen wie de tekst zich richt, is een enkelvoudige belediging een strafbaar feit. Het komt er rbij volgens mr. Overbeek niet op of de uitgescholdene ook inder- id met enig recht kan worden Iteld met het gebruikte woord. 0"erbeek meende dat vrije ningsuiting niet inhoudt dat men, wijze van leuze als ongediiffi- itieerde aantasting van iemands irele waarde de persoon van de ne die beschermd wordt mag be idden. e officier maakte onderscheid tus- de kreet „Johnson oorlosgsmis- fllger" en een verklaring „naar men >ng heeft die en die toen zo en zo handelde een misdaad plèegd. Het eerste noemde hij t rv»r dan een kreet die gevaar- dicht het ordinaire uitschelden iadert. Het tweede is een al dan juiste stelling, die als vrije me- gsuïting kan worden geëerbiedigd waartegen de aangevallene zich jj gewenst kan verdedigen. T' 1 Circa 30 persvertegenwoordi gers woonden gistermiddag de 1 W rechtszitting bij Veel studen- ten probeerden nog een plaats- —.je te krijgen in de overvolle 'zaal van het Paleis van Justi- Y tie waar hun oollega-studenten ®ch moesten verantwoorden oor het ophangen van de leus .Johnson oorlogsmisdadiger" I Voor de gesloten hekken van "het Paleis van Justitie aan de ïamburgerstraat hadden zich luim 70 studenten verzameld. Voor hen was evenwel in de rechtszaal geen plaatsje op de tribune te bemachtigen. Enkele agenten hielden op de binnen plaats toezicht en controleerden ie. -scherp by de ingang van ae tzaal. Omstreeks kwart voor vier *erd het gedrang zo groot dat een van de hekken uit zijn hengsels werd getild en omviel. Met. behulp van nog drie par ketwachten slaagde de politie erin de belangstellenden buiten te houden. Twee agenten te paard versterkten de bewaking. In het gebouw werd een poli- tie-afdeling in reserve gehou den. lOncerten in kasteel Duivenvoorde i0P 2 april wordt in Kasteel Dul- nvoorde te Voorschoten een con- t gegeven door her pianoduo Gerti toer en Ro van Hessen. t programma bevat werken van }[Üh, Pr. Bach, Mozart, Francis Ton de Leeuw en Chaim Het Larghetto en Allegro Es gr. t. ■uri Mozart dat voor het eerst in ons ;V[Pd wordt uitgevoerd, is een frag- tet dat voltooid is door Maximi- Stadler. Het manuscript van is na Mozarts dood gevonden. ko*t verscheen in 1964 voor het eerst 1 20 maart concerteert in Kas- Duivenvoorde het Z.-H. Blaas- I met werken van Quantz, Tele- Haydn, Wolfgang Fortner en Grens trekken „Het Is duidelijk dat verschil van mening mogelijk is of een bepaalde uiting onder het een of onder het andere valt", zei de officier. „Aan de rechter valt In deze de taak toe om hier een grens te trekken, zolang deze onderscheiding in onze rechts opvatting gehandhaafd blijft. Daarbij zal het soms niet mogelijk zijn een uitspraak te doen wanneer niet on omstotelijk vast staat hoe de uitla ting, waartegen het bezwaar zich richt, feitelijk geluid heeft", aldus mr. Overbeek. Hij meende dat blij kens het antwoord van de minister van Justitie in de Tweede Kamer over het niet-vervolgen van prof. Delfgaauw zich daar die moeilijkheid voordeed. Volgens mr. Overbeek is het dui delijk dat de woorden van prof. Delfgaauw meer de indruk maken van een kritiek, die niet bewijsbaar onder een beledigingsartikel valt. De volledig zonder motivering en buiten enigerlei betoog gebezigde kre- als „Johnson oorlogsmisdadiger" met of zonder de toevoeging in de zin van Neurenberg en Tokio lijken veel meer op een uitschelden dan op een kritisch betoog. Mr. Overbeek paste het onderscheid niet toe op de strekking van de gebezigde woor den. maar op de vorm waarin zij naar voren lijken te zijn gebracht. Bewust risico In de motivering van zijn eis merk te mr. Overbeek dat verdachten al le vier zeer bewust het risico van een strafvervolging op zich hebben genomen. Als verzachtende omstan digheid wilde hy mogeiyk laten gel den dat er sprake is van een emo tionele verontwaardiging van de stu denten, die bovendien het voetspoor menen te moeten drukken van een hoogleraar die in zyn uitlatingen, naar de officier zei, niet altyd vry is geweest van een verwarring stich tende onzorgvuldigheid. tkmale pHcht om bevriende staats hoofden te ontzien. Mr. Cammelbeeck herinnerde aan de processen waar in Nederlanders voor het beledigen van Hitier veroordeeld werden. Volgens mr. Cammelbeeck handel den de «Urechtse studenten duideUjk in een belang, dat erkend moet wor den. De anti-Johnson-leuzen waren gebruikt om de publieke opinie te alarmeren. Daarmee vervalt het on rechtmatige van hun daad, de we derrechtelijkheid van het delict en dus het onrechtmatige karakter van hun optreden. Verouderd Het betoog van de officipr van ju stitie deed mr. Cammelbeeck waA verouderd theoretisch aan. „Het is een aantal dingen in stand wil hou den die niet in stand te houden zyn", zei de verdediger. „Het is de vraag of met dit recht, dat zoals de minister zelf betoogt, wyziging be- behoeft, niet tot een ander inzicht kan worden gekomen dan dat van de officier van Justitie". Tegen het einde van de rechtszit ting legden de vier studenten nog een korte verklaring af. Een van hen, zei het hemelsschreiend te vinden dat In Nederland zo'n drukte om een belediging gemaakt wordt, ter- Rijkspolitie en parketwachten wyi in Vietnam de mensen als rat- hadden de grootste moeite om de ten worden uitgemoord. opdringende belangstellenden bij I De rechtbank zal over 14 dagen, het Paleis van Justitie buiten de op dinsdag 26 maart, uitspraak doen. hekken te houden. De verdediger van de vier Utrechtse studenten, mr. G. J. P. Cammel beeck uit Eindhoven, had zyn plei dooi gebaseerd op schrifteiyke ad viezen van drie hoogleraren: prof. mr. B. V. A. Röling uit Groningen, prof. dr. J. de Graaf uit Utrecht en prof. mr. W. C. van Binsbergen uit Bilthoven. In zyn betoog kwam mr. Cammelbeeck aan de hand van die adviezen tot de conclusie dat de stu denten geen scheldwoord hadden ge bruikt met de opzetteiyke bedoeling iemand te beledigen. Het is een wel overwogen kwalificatie van een door hen op morele gronden afgekeurde politiek. Als de gemaakte uitlatingen ook beledigend zouden zyn kan gesteld worden dat de plicht tot activiteit om volkenrechtelijke misdaden tegen te gaan zwaarder weegt dan de na- In Brussel geen akkoord over EEG-zuivelproduktie IDl Britse marine gaat koninklijk jacht gebruiken Koningin Elizabeth van Engeland heeft afgezien van het adleengebruik van het koninklijk jacht „Britan nia", mikpunt van veel kritiek, vooral van Labourzijae. Minister Foley deel de gisteravond het parlement mee dat het 4.715 ton metende schip voortaan, wanneer dat te pas komt, door de marine zal worden gebruikt en dit jaar zal deelnemen aan NAVO oefeningen. De Labouraf gevaardigde Hughes had eerder gevraagd wat de 250 be manningsleden eigeniyk uitvoeren ge durende de acht of negen maanden van het jaar waarin de „Britannia" niet op zee is. Na dc mededeling van de minister verklaarde Hughes dat de marine de verbeeldingskracht moet tonen en het schip moet gaan gebruiken om waardevolle dollars In de staatskas te laten vloeien. In deelneming van het jacht aan NAVO manoeuvres zag hij niet veel. Hij vond dat het als schip gebruikt moest worden voor toeristen tochten in Amerikaanse wateren of in de Middellandse Zee. Ook zou er een ten tooois telhngssohip van kunnen worden gemaakt, dat Amerikaanse havens aandoet met de Britse kroon juwelen aan boord. Eis: Belasting op de margarine Het Brussels Congrespaleis waar de EEG-ministers bUeen waren om te spreken over de boter- en melk prijzen stond gisteren onder extra politiebewaking. Tweehonderdvyftig boeren, voor het merendeel Fransen cn Belgen waren naar Brussel geko men om te protesteren tegen de door de vice-voorzitter van de EEG-com missie dr. Mansholt voorgestelde maatregelen tot beperking van het boteroverschot en verlaging van de melkprys- Hun betoging verliep In zo verre rustig, dat de boeren zich beperkten tot een protestvergadering in een ge bouw in de buurt van het congres paleis. De boeren verlangden daar belasting op margarine, om de boter, die over het algemeen drie maal duurder is, aantrekkeiyker te maken voor de consument. over de voorgestelde maatregelen van dr. Mansholt niet eens worden, zo dat de boeren op het ogenblik niets hebben te vrezen. De ministers van Landbouw zullen 25, 26 en 27 maart opnieuw by een- komen om te praten over de voor stellen van de Commissie tot sane ring van de zuivelproduktie. Het wachten is op het ogenblik op een advies van het Europese parlement, waarom gisteren gevraagd is. Voor een lagere richtprüs voor melk be hoeven de boeren voorlopig niet bang te zyn. Geen van de zes EEG-minis ters, zo bleek tydens de debatten duideiyk, voelt hier iets voor. Voor wat betreft een eventuele margarine- belasting was duideiyk dat Neder land en West-Duitsland hier geen voorstander van zyn. Minister Luns van Buitenlandse Zaken is gistermiddag in Belgrado aangekomen voor een officieel bezoek van 5 dagen aan Joego-Slavië. Hy zal besprekingen voeren met zyn Joegoslavische ambtsgenoot Nike- zic en president Tito. De Europese veiligheid, Vietnam, Midden-Oosten, de wederzydse be trekkingen en de pogingen van Joe go-Slavië nauwere handelsbetrekkin gen aan te knopen met de EEG, staan op de agenda van de bespre kingen. Minister Nikezic verwelkomde mr. Luns op het vliegveld van de Joe goslavische hoofdstad. Vanochtend zyn de besprekingen begonnen. La ter deze week zal mr. Luns een bezoek brengen aan president Tito op het eiland Brioni. Zes jongens verdacht van zedenmisdrijven Tegen zes Jongens uit Den Helder in de leeftyd van vyftien tot acht tien jaar is proces-verbaal opge maakt, omdat zy onzedeiyke hande lingen zouden hebben gepleegd met meisjes van twaalf en dertien jaar. Drie van de jongens, die ook hebben bekend geweld te hebben gebruikt, zyn in verzekerde bewaring gesteld en zyn gistermiddag voor de kinder rechter in Alkmaar geleid. De po litie onderzoekt of behalve de aan gehouden scholieren nog andere kinderen by deze zaak zyn betrok ken. De zedenmisdrijven werden in hoofdzaak in voor afbraak bestemde leegstaande gebouwen gepleegd. Een politieagent had een vermoeden dat bq onderzoek juist is gebleken- (Van onze Leeuwarder correspond.) In Leeuwarden werd gisteravond een nieuwe party opgericht: de „Middenstandersparty ter verkry. ging van redely ke belastingen". De Mr. G. J. P. Cammelbeeck. die de verdediaing van de studenten op zich had genomen. De vice-voorzitter van de Europese boerenorg. Deleau die de vergadering toesprak, verklaarde dat een afwyzing van de margarine-belasting door de EEG-ministers een bescherming van de grote margarine-concerns zou be tekenen. Deleau zei dat de boeren nooit lagere pryzen voor hun melk zouden accepteren, evenmin als een prijsstop van vier jaar. De boeren werden later ontvangen door de vice- voorzitter van de EEG-commissie Mansholt en de Franse minister van Landbouw Fa ure. V ermoedelijke pleziei rijder blijft ontkennen In de nacht van zondag op maan dag werd van een terrein aan de Kethelweg in Vlaardingen een vrachtauto, eigendom van de firma Lubrecht in Vlaardingen, weggeno men. Met deze auto (zoals wy reeds meldden) werden in Den Haag en kele geparkeerde auto's beschadigd, in Hazerswoude een café grondig vernield en in Schipluiden een brug leuning kapot gereden. De vrachtauto werd maandagochtend omstreeks drie uur gevonden in een sloot langs de Zouteveenseweg. De wagen was ernstig beschadigd. Als verdacht van deze diefstal en vernielingen werd gistermiddag door de Vlaardingse recherche aangehou den een 18-jarige Jongen uit die plaats. De Jongeman die wordt vast gehouden ontkent in alle toonaarden iets van de diefstal en de aanrydin- gen af te weten. (Van onze correspondent j meldingsplicht inbegrepen voor oud- in Vlissingen)heidkundige vondsten tydens b agger - Er is de afgelopen week aan de I werkzaamheden. Men heeft de ln- haven van Goes druk en met stanities laten weten, dat er wel eens succes gezocht naar oude munten. een melding zou kunnen komen van Oorzaak van die activiteit: de vondst muntenvondsten in hopen opgebag- van enkele zilveren munten in twee grind. Het ziet er naar uit, dat hopen grind door een binnenschip j ieder geval de juristen munt uit Limburg, verscheept en aan de s*aan munten. Goese havendijk gelost. Er zyn er nu al ruim 150 gevonden. Maar met de groei van de voorraad Rnr(ypmppfitpr r 'L* •vonden munten groeiden ook de OUI ^"lCeSier FeiKt In Den Haag was hy door de eige naar van een aangereden auto, aan gesproken. Deze vroeg hem zyn naam op te schryven en overhandig de hem daartoe een foto waar de Vlaardinger aan de achterzyde in blokletters de naam Lubrecht op schreef. Deze foto werd van groot be lang voor de Vlaardingse recherche. De technische dienst vond hierop na- meiyk een vingerafdruk. Na vele uren van vergeiykend onderzoek kon worden vastgesteld, dat de op de fo to gevonden afdruk overeenkwam met de afdruk van verdachte. De jongen, die niet in het bezit was van een rybewys is twee jaar geleden als bffryder in dienst geweest by de fir ma Lubrecht. Omtrent de aangerichte schade zyn nog geen volledige gegevens beschik baar. gevonden munten groeiden ook de complicaties. De juridische compli caties. Wie namelijk kan rechten doen gelden op de munten, die by Roermond uit de Maas werden op gebaggerd met een lading grind een onroerend goed dat werd ver scheept en in Goes werd verkocht? Het gaat ondermeer om munten met afbeeldingen van Lodewijk de Vrome, die naar de mening van dr Van Gelder van het Kon. Pennin gen Kabinet vry zeldzaam zijn. Ook zouden er een aantal munten zyn gevonden, met Romeinse tekens en afbeeldingen en een ketting en en kele gespen. De firma's waaraan het grind werd geleverd hebben hun juridische adviseurs in de arm genomen. Ook aan de andere kant zyn juri dische adviseurs in de arm geno men: het is waarschijnlijk, dat het een baggermolen van de Rotterdam se ballast maatschappij De Merwede is geweest, die eer. paar weken ge leden grind en munten uit de Maas vlakbij Roermond heeft opgediept. ,.We zijn nu de zaak aan het on derzoeken, want we willen eerst ze kerheid voor we stappen gaan on dernemen of bepaalde aanspraken maken" zo werd var die zijde mee gedeeld. Nadat De Merwede van de Goese muntenvondsten had gehoord, heeft verkeersdiploma's uit In de zaal van de heer C. v. d. Poel verwelkomde de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer afdeling Leimuiden Cn omstreken, de heer D. Broere, de geslaagden van de sleutel- cursus, die onder leiding stond van de heer D. v. d. Linden uit Voorburg. Ten Haken was de instructeur. Burgemeester H. L. Breed reikte de certificaten aan de geslaagden uit. Hy dankte het bestuur voor het vele werk, dat de afdeling balngeloos voor de veiligheid van het publiek doet. De heer A. Calandt bood namens de cursisten instructeur Ten Haken een kruissleutel met koffer en een paar manchetknopen aan. De geslaagden zyn A. Appelmelk—Koolhaas, A. Ca landt, C. J. van Graas, mevr. D. ten Hakenv. Dyk, C. Knelange, mevr. C. Knelange-Bosman, mevr. I. Kerk straHenneveld, J. v. d. Knyf, mevr. A. W. v. d. KnyfKempenaar, mevr. Th. M. Lemmers-Holscher (zy kreeg van het bestuur een plant aangebo den omdat ze foutloos uit de strijd kwam) mevr. C. M. Lemmers-Vaste- initiatiefnemersde heren J. A. Scha- lekamp, W. Kooistra en G. Schaafs- ma uit Leeuwarden vormen samen met de heer G. C. Bout uit Apel doorn, het voorlopig bestuur. Het te leurstellend aantal belangstellenden mocht niet verhinderen, dat de vier bestuursleden zullen doorgaan met vergaderingen te beleggen en folders rond te sturen met het uiteindeiyka doel provinciale besturen en een lan- deiyk bestuur op te richten. In de betogen van de drie Leeuwar der heren kwamen onder meer de volgende zinnen voor: „We worden door de fiscus tot op het merg uitge zogen. We worden beroofd van onze werklust en onze centen. Wij zijn kip pen alleen goed om eieren te leggen. En als we uitgelegd zyn worden we geplukt en geschoren, wy hebben in onze zaken meer zweet gegoten dan menig ambtenaar in zyn vakantie heeft gedaan. Als die omzetbelasting zonodig met 12 procent moet wor den verhoogd om op EEG-peil te ko men, dan moeten ook de andere be lastingen worden aangepast en dat betekent een verlaging". De middenstanders maken zich verder ongerust over de kinderby- slagregeling, over de pensioenrege ling en over de manier waarop ont wikkelingshulp wordt verleend. De opkomst van de Leeuwarder midden standers werd door de initiatiefne mers zeer teleurstellend genoemd. Een schrale troost kreeg hy van een der aanwezigen: „By de oprichting van de Boerenpartij zaten er nog minder mensen in de zaal". men by voorbaat contact gezocht hout, C. P. v. d. Meer, T. v. d. Meer, met ondermeer Rijkswaterstaat in mevr. T. v. d. Meerv. Kins, J. H. Limburg en met de Dienst voor oud- M. v. d. Salm, P. C. Touw, mevr. C. heidkundig bodem on derzoek by de H. Touw-Haastregt en A. P. J. W. v. I zyn eigen uniform en niet meer een exploitatievergunning is nameiyk een I Velzen. I op het Britse gelykena. ZUID-AFRIKA ONAFHANKELIJK VOOR WAPENS De Zuidafrikaanse minister van Defensie Botha, heeft in de senaat meegedeeld, dat Zuid-Afrika zyn eigen napalmbom heeft geconstru eerd uit grondstoffen die in het land zelf aanwezig zyn. Voordien waren napalmbommen in het buitenland vervaardigd uit grondstoffen die niet in Zuid-Afrika aanwezig waren, al dus minister Botha. Hy zei verdei; dat Zuid-Afrika thans ook onafhan- keiyk is wat de fabricage aangaat van een hele reeks wapens, variërend van geweren, mortieren en munitie van verschillend kaliber, tot grana ten, rookbommen, vliegtuigbommen, ontplofbare stoffen en uitrusting. De Zuidafrikaanse militair had nu ook

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13