INSTELLING VAN EEN STADSGEWEST LEIDEN Verkeersfouten en verzekeringszaken SIE VER. VAN NED. GEMEENTEN elangen reiken over emeentegrenzen heen Leidse hoofdagent ging op de vuist met cafébezoekers Bij de eerste nies New Forest Pony stamboek VOOR DE LEIDSE BALIE DAG 12 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE Aansluitend bij de ervaringen in de dagelijkse bestuurs- aktijk opgedaan, hebben de burgemeester van Leiden, mr. van der Willigen, en die van aangrenzende gemeenten, bekend, informeel contact opgenomen met de Vereniging Nederlandse Gemeenten en dit lichaam de vraag voorge- of de ontwikkeling en toepassing van nieuwe bestuurs- rmen zouden kunnen bijdragen tot oplossing van de be- ursproblematiek, zoals die zich in dit gebied voordoet, en zo op welke wijze daaraan gestalte zou kunnen worden ge ven. ïeuwe tuursvormen _twikkelen JjVii zich over deze vragen te vatttöen beraden, legt de Vereni- j. tng van Nederlandse Gemeenten <eze gemeenten thans een aantal titles voor ten dienste van de sluitvorming tot instelling van t Stadsgewest Leiden. Voorop- itentsteld wordt, dat vast staat, dat van oorspronkelijk lokaal te 'igen belangen in toe- ende mate over de gemeente- n heenreiken. meer worden deze belangen samenwerking in intergemeen- tojk verband tot een oplossing ge- acht. Iedere gemeente is in feite afhankelijk geworden van toe- len en ontwikkelingen in omlig- gemeenten. De ruimtelijke or is daar een goed voorbeeld zullen nieuwe bestuursvormen sn worden ontwikkeld. Deze die voldoende toekomstwaarde tebe- i, in die zin dat redelijkerwijs te ihten ontwikkelingen hierin be- ;end kunnen worden opgevam- Als eerste resultaat van het zoe- naar deze vormen zijn in Neder- diverse stadsgewestelijke samen - :elingen tot stand geko. Samen leven i deze visie van de Ver. van Ned. senten wordt om. geconstateerd, [t de actieradius van de individuele daarmee het gebied waar- ïen hij zijn behoeften moet kun- i bevredigen aanzienlijk is toege- Dit proces van verruiming i het leefgebied duidt men door- i met het begrip schaalvergro- aan. Stad en omliggend gebied nctioneren als één geheel. Er is een fewest ontstaan. De in een fewest gelegen gemeenten be lden gezamenlijk een compleetheid, k van de gemeenten speelt een on- ire rol binnen het geheel, heeft in bepaald opzicht gespeciali- b.v. als woonkern voor speci- bevolkingsgroepen, als recrea ted, als tuinbouwgebied of als intrumkem. Ze vullen elkaar aan b bereiken gezamenlijk dus de com- etheid van de stedelijke samenle- Werkcentra Sond Leiden tekent zich een ge- d af, waarbinnen de meerderheid inwoners zijn werk vindt, met de idse agglomeratie als voornaamste ötrum van werkgelegenheid. Dit ge- ed bestaat uit de gemeenten Alke- ade, Hazerswoude, Katwijk, Lelden, iderdorp, NoordwUk, Oegstgeest, rge](]nsburg, Sassenheim, Valkenburg, oorhout, Warmond, Woubrugge en Jeterwoude. In de oriëntatie op trkgelegenheid elders onder de In- t Öjoners van de gemeenten Koudekerk, se, Voorschoten en Wassenaar doet invloed van meer dan één werk- Hntrum zich gevoelen, respectievelijk ►halve Leiden ook Alphen, Haarlem P0 Den Haag. De moderne burger verlangt een hoog voorzieningspeil met zoveel spe cialisaties, dat vele gemeenten daar aan niet kunnen voldoen. Derhalve is samenwerking van gemeenten ter bevordering van dit voorzieningspeil noodzakelijk. In het gebied van Leiden en omge ving is ten aanzien van voorbereidin gen als o.m. brandbestrijding, drink watervoorziening, vuilverwerking, vleeskeuring, geneeskundig schooltoe zicht, woonwagenkampen en industrie door één of meer gemeenten reeds een formele samenwerking met an dere gemeenten aangegaan. Wel is gebleken, dat de relaties over en weer wat willekeurig aandoen. Het ontstaan van een weinig efficiënt geheel is niet denkbeeldig. Bovendien kan een groeiend aantal gemeenschappelijke regelingen met vaak weer een aantal nieuwe part ners de coördinatie bemoeilijken, zo wel intern voor de gemeenten ten op zichte van de eigen taakvervulling als extern met de andere gemeenten in dezelfde regio. Elke incidentele sa- menwerkingsregeling heeft nu een-1 maal de neiging een eigen leven te Burgemeester Van der Willigen informeel contact gaan lelden. Dit kan tot gevolg heb ben dat steeds grotere delen van het lokale bestuur aan de controle van dit bestuur in het bijzonder van de gekozen vertegenwoordigers worden onttrokken waardoor de open baarheid te zeer terrein gaat verlie- Uit het vooronderzoek is gebleken dat belangrijke taken, die de gemeen ten gemeenschappelijk aangaan, nog nauwelijks tot een duidelijke wissel werking op bestuurlijk gebied hebben geleid. Daartoe behoren o.a. de ruim telijke ordening, verkeer en vervoer, huisvesting, onderwijs en recreatie, die echter wel als onderwerpen voor samenwerking worden genoemd. Eis: maand gevangenis Vonnis: f 100 boete Rond Haarlem en Den Haag heb- in zich ook stadsgewesten gevormd, elkaar in bepaalde gemeenten ra- of overlappen. Naar het oosten eelt zich nog geen ontwikkeling van «elfde aard voorgedaan, doch is een 'erste aanzet van 'n dergelijk stads ewest rond Alphen aanwezig. Na een eis van een maand gevan genisstraf onvoorwaardelijk, veroor deelde de Haagse politierechter een 29-jarige hoofdagent uit Leiden tot f 100 boete of tien dagen hechtenis en betaling van f 33.75 schadevergoe ding, terzake van gepleegde mishan deling. Zowel officier van justitie als rech ter lieten duidelijk blijken weinig waardering te hebben voor de om standigheden waaronder het feit werd gepleegd. De hoofdagent bleek nogal populair te zijn in een café in Lei derdorp, waar hij zowel door café houder als bezoekers met „Jan" werd aangesproken. Volgens de hoofd agent zou hij uit zelfverdediging heb ben gehandeld. Hij had in de middag van 26 no vember in het café zitten kaarten en daarbij volgens zijn verklaring een cognac en vier glazen bier ge dronken. Tijdens het afrekenen ont stonden er moeilijkheden, o.a. door dat in de portemonnee van de po litieman een glas bier werd gegooid en de agent zelf een glas water in z'n gezicht kreeg. Bij het gevecht dat onstond werden twee bezoekers door de hoofdagent tegen de vloer geslagen. Verdachte zou zich ook be ledigend jegens een vrouw hebben uitgelaten, die hem daarop met een schoen op het hoofd sloeg. Twee getuigen k décharge, onder wie de vader van verdachte", ver klaarden, dat het „pure zelfverdedi ging was maar de politierechter waarschuwde tegen meineed. „Ik wil aannemen, dat u een betje beneveld was en daardoor alles niet goed hebt gezien", aldus de rechter. ADVERTENTIE Gratis prachtige kleurenplaatjes Bij elk doosje Van Nelle theebuiltjes vindt u een plaatje. Historische automobielen in rijke kleuren. Leuk om te sparen. Vraag het album aan. Goed verzorgd, met interessante miiniim tekst bij elk plaatje. IitoB VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES Bi De officier van justitie wilde zich onthouden van een oordeel over de wenselijkheid, dat een hoofdagent van politie zich op gemeenzame wijze in café's beweegt. Dat oordeel is volgens hem aan andere instanties voorbe houden. Maar aan de hand van de verklaringen achtte de officier de mishandeling wel bewezen. „Ver dachte bezit kennelijk een forse hand van ingrijpen hetgeen te pas kan komen in zijn functie, maar onder deze omstandigheden laakbaar was", aldus de officier. De eis luidde een maand gevangenis straf. De verdediger zette uiteen, dat ver dachte aanvankelijk rustig zijn glaas je had gedronken en hier sprake was van zelfverdediging. Hij bepleit te daarom vrijspraak. ,01d-Shatterhand' De politierechter, die het geheel een „Old Shatterhand-verbaal noem de, wilde er rekening mee houden, dat hier sprake is van een ordinarie caféruzie, waarbij verdachte als po litieman niet betrokken behoort te zijn. Wanneer uw sperieuren u daarvoor willen straffen, laat ik dat graag aan hen over", aldus de rech ter, die verdachte tot f 100 boete veroordeelde plus toewijzing van de f33,75 schadevergoeding aan een slachtoffer. De zaak bleek door de Rijksrecherche uitvoerig te zijn on derzocht. Als een stadsgewest is ontstaan kan men een veel grotere inspraak hebben t.a.v. plannen van Rijk en Provincie, die vaak betrekking hebben op een groep gemeenten. De voordelen van de samenwerking van gemeenten in een stadsgewest zijn dus duidelijk aanwezig. Het vooronderzoek naar de omvang en de structuur van een stadsgewest Leiden en naar de bestuurlijke sa menwerking, heeft een aantal voorlo pige inzichten opgeleverd. De wens is uitgesproken spoedig een begin te ma ken met een meer formele presenta tie van het intergemeentelijk be stuurlijk overleg, dan tot nu toe het geval is geweest. Teneinde het intergemeentelijk overleg spoedig meer gestalte te ge ven en toegankelijk te maken voor democratische inspraak en controle, kan op basis van de Wet gemeen schappelijke regelingen een over gangsregeling met een beperkte gel digheidsduur worden aangegaan, die de groei naar de meest gewenste vorm van stadsgewestelijke samenwerking zoveel mogelijk waarborgt en die te vens reeds een uitgangspunt biedt voor stadsgewestelijk handelen. Een dergelijke regeling kan op korte ter mijn worden aangegaan door alle ge meenten die daartoe de wens te ken nen geven en kan openstaan voor toetreding van nieuwe gemeenten. Wil men een gemeenschappelijke regeling aangaan om een complex van belangen samen te behartigen, dan is het een eerste noodzaak er voor te zorgen, dat deze belangen zoveel mo gelijk door bestuurders uit de samen werkende gemeenten in de openbaar heid behandeld kunnen worden. Gewestraad In zulk een gewestraad, aldus het oordeel van de Ver. van Ned. Ge meenten, zouden zitting kunnen heb ben de burgemeesters van de deel nemende gemeenten en een aantal door de raden van de deelnemende gemeenten uit hun eigen midden aangewezen leden. Dit aantal zal in verhouding moeten staan tot de be volkingsomvang van de gemeenten, waarbij de totale omvang van de ge westraad zodanig zou moeten zijn, dat het een lichaam blijft waarmee te werken valt. Gedacht wordt aan één lid voor gemeenten t.e.m. 10.000 inwoners, aan 2 leden voor gemeen ten van 10.000-20.000 inwoners, aan 3 leden bij een Inwonertal van 20.000- 40.000, 5 leden voor gemeenten van 40.000-80.000 en 9 leden voor gemeen ten met meer dan 80.000 inwoners. Verwacht wordt, dat een aantal gemeenten zich uitspreekt voor een voorbereidingsfase, die gericht zal zijn op het wetenschappelijk onder zoek naar reeds bestaande samen hangen in het betrokken gebied en naar de meest wenselijke bestuurs organisatie voor de toekomst. Voorts zal intergemeentelijk overleg plaats vinden over die problemen, die de grenzen der afzonderlijke gemeenten overschrijden- BEDANKT VOOR 15 BEROEPEN De heer A. J. G. Dronkert, theolo gisch kandidaat in Leiden, heeft het beroep van de Geref. Kerk in Gees- teren-Gelsenaar (O.) aangenomen en gelijktijdig bedankt voor vijftien be roepen, die tevens op hem waren uit gebracht. De heer Dronkert is een zoon van de Leidse Gereformeerde predikant, dr. K. Dronkert. Het humanisme Op uitnodiging van Experimenteel Kerkewerk der Leidse Hervormde ge meente en in het kader van de ken nismaking met andere levensover tuigingen zal de heer H. Specken uit Voorschoten morgenavond in het Jeugdgebouw aan de Breestraat spre ken over het humanisme. combinatie van bestanddelen... Een combinatie van bestanddelen werkt zeer effectief bij verkoudheid. Deze bestanddelen versterken el- kaars werking. Vandaar dat Togal door velen bij een opkomende ver koudheid wordt gebruikt. Zet een flacon Togal bij uw bord. Neem bij iedere maaltijd twee tabletten. Dat helpt u van uw verkoudheid af. En ook van hoofdpijn, griep, migraine, reumatische pijnen en spit. De apotheek en drogist hebben Togal in voorraad. Haal een flacon in huis vóórdat verkoudheid vat op u krijgt Voordat u pijn of griep krijgt. TOGAL 0,95; 2,40; 8.8sJ STUDENTEN IN ROME DREIGEN HOGESCHOOL TE BEZETTEN Tweeduizend linkse studenten met een 30 meter lang rood spandoek zijn vandaag opgemarcheerd naar de pas heropende universiteit van Rome en hebben gedreigd het gehele gebouw te bezetten. De politie had de campus bewaakt sedert de wanordelijkheden van twee weken geleden waarbij 200 studenten en politiemannen gewond werden. Maar de afgelopen nacht werden zij teruggetrokken op verzoek van de rector van de universiteit, die de universiteit vanochtend heropende. De studenten, die een stem eisen in het beleid van de universiteit, ruk ten snel op. Zij bezetten opnieuw de faculteit voor bouwkunde, waar twee weken geleden bloedige gevechten geleverd werden. Tweeduizend andere studenten vormden een stoet en trokken op naar de campus met bor den met: „Niet naar de school van de bazen, de universiteit is van ons". Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats geschiedenis mej. A. .F Claassen (Hapert); doctoraal fiscaal recht de heer A. L. G. Simons (Den Haag). Leidse spaarbank In de maand februari 1968 werd bjj de Leidse Spaarbank inge legd f 6.572.671.23 en terugbetaald f 5.498.143.94. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 652 en het aantal afbetaalde boekjes 589. Op 5.057 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f 209.890 bygeschreven. Er werden 1.559 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen- Ujke inhoud van f 66.989.26. Het tegoed der 64.221 inleggers be droeg aan het einde der maand f 86.276.424.76. Nieuw initiatief van liet L.A.K. Naar wy vernemen zal het Leids Academisch Kunstcentrum met in gang van vrijdag 15 maart de Gale rie Walenkamp aan de Nieuwsteeg gaan exploiteren, 't Ligt in de bedoe ling daar bij voortduring werken van levende kunstenaars te exposeren en met subsidie van het ministerie van CRM te verkopen. Het LAK is tot dit initiatief over gegaan, omdat het de mening hul digt, dat de belangstelling voor kunst aan de Leidse Universiteit, ondanks de in dit gebouw veelvuldig te hou den tentoonstellingen, toch nog on voldoende is. Minister Roolvink van Sociale Zaken heeft gisteren in Amster dam een nieuw Centrum Vakop- leiding Volwassenen geopend. klopje van de bewindsman. Een van de leerlingen, de heer Rechts de directeur van de school, Sitteren, krijgt een schouder-1 de heer Dijkman. Nieuwe presidente gekozen Het Nederlands New Forest Pony Stamboek, dat verleden jaar zyn tienjarig bestaan herdacht met een mooi jubileum, keuring in Apeldoorn, heeft in zyn elfde jaar van zyn be staan zyn vierde president(e) geko zen. De eerste voorzitter was de heer Storm de Grave te Huis ter Heide; de tweede was baron van Tuyl van Serooskerk, toen burgemeester van Wisoh en later van Zoetermeer; de derde was dierenarts Hammink uit Goes, thans te Loenen en zater dag is tot presidente gekozen ver klaard mevr. J. A. de Laitte-Nannln- ga uit Groningen De periodiek aftredende voorzitter A. J. B. Hammik opende zaterdag de algemene vergadering met de herin nering aan het tweede lustrum. Op de jubileum-keuring bleek dat er al veel bereikt is en het ledental als mede het aantal stamboekpony's sterk groeiende is. In het komende sei zoen zal er weer veel te doen zyn. De afdeling Gelderland had in het verleden ervoor geyverd dat voorzit ter en vice-voorzitter (D. W. Drap ers, Winterwyk) niet tot dezelfde af deling mogen behoren. Door het ver huizen van de heer Hammink naax Gelderland was diit nu echter wel het geval. Gelderland stelde (daarom) voor om de afdeling in tweeën te split sen met Ryn en IJssel als grens. Maar dit voorstel werd verworpen. Het bestuur had een voorstel om de bepaling, dat de twee niet tot dezelf de afdeling mogen behoren, te schrappen uit de statuten. Maar dit voorstel verkreeg niet de vereiste meerderheid. Nu was Leiden in last! De aftredende voorzitter was van oordeel dat hy niet herkozen kon worden. Vele sprekers trachtten een oplos sing uit dit dilemma te vinden; na veel gepraat werd een lange beraads- pauze gehouden en na heropening droeg de heer Hammink de leiding van de vergadering over, niet aan vice-voorzitter Droppers, maar aan de 2de penningmeester de heer C. A. v. d. Ree, 's Hertogenbosch. Deze deelde mede dat in de pauze twee voorstellen van orde waren ge formuleerd. één door Zeeland en één door Drenthe; het ene van de vice- voorzitter te verzoeken zyn functie ter beschikking te stellen, het andere om voorzitter Hammink tydeiyk met het presidium te belasten om een oplossing van de zaak te vinden. Bei de werden verworpen. Van de drie candidaten trok de heer v. d. Ree zich terug en by de nu volgende stemming kregen beide kandidaten een geUjk aantal stem men Nu trok ook de voorzitter zich terug en zo werd by enkele can- didaatstelling mevr. Laltte Nanninga verkozen verklaard als presidente van het stamboek. Deze nam de voorzittershamer over en diverse aangelegenheden van huishoudeiyke en foktechnische wer den afgehandeld. De Leidse kantonrechter, mr. R. de Bruyn, kreeg gisteren weer een groot aantal verkeerszaken te behandelen. Voor de balie verscheen o.a. een i-jarige loodgieter uit Leiden, die met zyn auto op de Plantage een aanryding had veroorzaakt. Boven- bleek deze Leidse automobilist niet te zyn verzekerd. „Ik had die auto pas tweedehands gekocht en dacht dat hy tegen WA. verzekerd was", verzekerde hy de kantonrechter. Deze wees erop dat de verzekering al enkele maanden tevoren geëindigd was. De officier, mr. C. van Steende ren, vond de door verdachte veroor zaakte botsing van ondergeschikt be lang. Hy nam het verdachte daaren tegen byzonder kwaiyk, dat deze geen wettelyk verplichte verzekering had. Da eis luidde wat de botsing be treft een geldboete van f25 subs 5 dagen en wat de ontbrekende verze kering betreft een geldboete van f200 subs 50 dagen en de voorwaar- delyke intrekking van verdachtes ry- bevoegdheid voor de tyd van 4 maan den met een proeftyd van 2 jaar. „Ik dacht echt. dat ik wel verze kerd was", hield verdachte vol. De kantonrechter wilde ditmaal nog wel aannemen, dat verdachte inderdaad te goeder trouw was ge weest. Hy vonniste met een totale geldboete van f225 subs 55 dagen, waarvan f 125 subs. 25 dagen voor- waardeiyk met een proeftyd van 2 jaar. Ook de overtreding, die een 20-ja- rige autohandelaar met zyn auto op de Rynsburgerweg had begaan, kreeg byzondere aandacht. Nadat de jeugdige handelaar een voor hem rijdende auto had inge haald, zwenkte hy meteen weer naar rechts en sneed daarby de ingehaal de auto byna van de weg af. „Toen ik inhaalde zag ik een tegen ligger aankomen, ik moest dus wel naar rechts uitwyken om een fronta le botsing te voorkomen", verklaar de hy de reden van zyn stunt. De kantonrechter was van oordeel, dat verdachte niet had mogen inha len en achter de andere auto had moeten biyven tot de tegenligger was gepasseerd. De officier was tot dezelfde conclusie gekomen. Hy leg de er de nadruk op, dat „snyden" altyd het nodige gevaar en vaak ernstige persooniyke ongelukken op levert. Op grond hiervan eiste hy zowel een geldboete van f 100 subs. 20 da gen als de voorwaardeiyke intrek king van verdachtes rijbevoegdheid, voor de tyd van 3 maanden met een proeftyd van 2 jaar. Verdachtes verzoek om uiterste clementie werd door de kantonrech ter ingewilligd. Het vonnis luidde: f 75 subs. 15 dagen. Een 20-jarige verkoper uit Leiden moest voor de balie verschynen, omdat hy met zyn bromfiets in de Haarlemmerstraat de stoep op en vervolgens tegen een voetgangster was gereden. Hy verklaarde plotse ling te h ebben moeten afremmen voor een auto. waardoor hy buiten zyn schuld het trottoir opschoot. Hy verzekerde de rechter voorts, dat hy de voetgangster niet had aangere den, maar dat zy ten val kwam om dat een voorbyganger haar hard op- zy trok. De officier had echter uit de ver klaringen van de getuigen begrepen, dat verdachte de voetgangster wel degelyk had aangereden. Hy eiste een geldboete van f 45 subs. 9 da gen. De kantonrechter vonniste con form de eis. Een 30-jarige vertegenwoordiger uit Leiden reed destyds met hoge snelheid een kruispunt in deze stad op en verleende daarby geen voor rang aan een van rechts komende auto. De botsing kwam zo hard aan, dat de totale materiale schade en kele duizenden guldens bedroeg. Daar het rechtscollege zyn over treding byzonder laakbaar vond, werd hy (conform de eis) by ver stek veroordeeld tot een boete van f 80 subs. 16 dagen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3