cheveningse havenmond ordt dieper en ruimer liet ei viel door de mand BARA-LON Huiszoeking bij senator Boetes eel van boulevard wordt afgesloten zonneschermen serij hor de Jorm Rajakowitsj probeert zich in proces van den domme te houden Blaiberg deze week naar huis Spanjaard schoot op het verkeerde meisje DAO 12 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA V swalerslaat begint deze maand met kzaamheden; object over drie jaar klaar ADVERTENTIE (Van onze Haagse correspondent) maand nog begint Rijkswaterstaat daadwerkelijk met letering van de uit 1900 stammende symmetrische haven- a. Over drie jaar is het werk klaar. tuwe pieren, die worden gebouwd aan de koppen van de 200 meter ide hoofden, worden 650 en 500 meter lang. Ze reiken dan tot de vaar de zeebodem zeven meter diep ligt De Scheveningse binnen in tegenstelling tot de buitenhaven onder beheer van de gemeente worden in de komende jaren eveneens uitgediept tot zeven meter, jlmum toegelaten diepgang is nu vier meter. uw markiezenmaker adviseert u AANPLAKBILJETTEN IN BESLAG GENOMEN leze vernieuwingen zal Sche- i niet alleen vissers- en bad- i/ven, maar vooral attractief ■oor de kleine vrachtvaart en leiiers. De komende drie jaar le gemeentelijke dienst van M n- en marktwezen zich zo- Yiisch als nautisch voor op de de dienst geconfronteerd anneer de buitenhaven na iuwing onder gemeentelijke wordt geplaatst, it minister Bakker van ver- waterstaat op 18 december ar het Haagse college van I. telefonisch meedeelde, dat re buitenhaven gerealiseerd r ien, waren in de waterloop- Uil ie! laboratoria in Delft en de itpolder al uitgebreide proe- Daarom kan Rijkswa- snel na de ministeriële ig de zo dringend noodzake- jetering van de buitenhaven eiyk ter hand nemen. Ove- de gemeente Den Haag in ig van die toestemming al met de modernisering van linnenhavens. Enig ongemak ie voor de scheepvaart zal het voor het toerisme enig on- rjnet zich brengen. Volgend expeditie én de 62ste dtegraad mi van twee expedities in HE^r van experimentele vis- tZBten gebied, dat wordt omslo- r de 62ste en 69ste breedte- OP loord en de 3de en 15de leng- -BD oost, is mislukt. B Kh" weer heeft de visserij tmd gebied nagenoeg onmo- Smaakt. Ook de Noorse ha- heeft geen succes geboekt HA de expeditie is gistermiddag 4'beveningen en IJmuiden uit Kipi. Zij bestaat, evenals I Uit drie vaartuigen. tperiment is opgezet om te d de schroom weg te nemen, Nederlandse vissers bestaat de 62ste graad noorder- te opereren en ook om na te voor de daar voorkomende 101 °ort, die groter is dan de ha- «rop gebruikelijk wordt ge- Ej een markt is. 1 betreft hier proeven van het j nde Atlanto-Scandinavische jO 'oject. De tweede expeditie is K «teld uit de SCH 6, KW 15 EE Zij zal evenals de eerste *1 drie weken duren. jaar om deze tjjd moet een groot deel van de Scheveningse boulevard, tus- noordelyke havenhoofd, voor iedereen worden afgesloten. Uit veiligheids overwegingen worden rondom de zeer verspreid liggende werkterreinen (overigens slechts 5 tot 6 ha groot) kilometers lange afrasteringen van prikkeldraad gemaakt. Het publiek zal slechts op ruime afstand het spectaculaire schouwspel van twee nijver werkende kraanei landen kunnen gadeslaan. Om meer informatie te kunnen versohaffen aan het publiek, wil Rijkswaterstaat („we hebben nog nooit gewerkt in een zo dichte concentratie van ver- maak-zoekende en dus belangstel lende mensen") een voorlichtingscen trum bij het werk inrichten. Tocht jes met pleziervaartuigen naar de havenmond zijn levensgevaarlijk, dus taboe. Miljoen ton stenen Voor de nieuwe dammen moet on geveer één miljoen ton materiaal ln zee worden gestort. Dat zal gebeuren binnen 90 weken, wat betekent dat er van 's morgens 5 uur tot 's avonds 11 uur stenen naar de kraaneilanden „Lepelaar" en „Kraanvogel", die nu in Rotterdam worden gereviseerd, worden gereden. De stenen komen uit België. Een last wordt met onder- of bovenlossers ln zee gestort. Zowel de schepen als de kraaneilanden zijn gebruikt by de uitbreiding van de havenmond in IJmuiden. Het werk wordt geleid door het hoofd van de afdeling havenmonden van Rijkswaterstaat, ir. J. van Dix- hoom. Hij is de man, die ook in IJmuiden de supervisie had. Boven- (Van onze Alkmaarse correspondent.» De Alkmaarse justitie heeft giste ren de woning van het pacifistische eerste-kamerlid, de heer O. M. Boe tes in Heiloo, aan een uitgebreid on derzoek onderworpen. Ongeveer 20 aanplakbiljetten, alsmede een span doek, alle met de leuze „Johnson oorlogsmisdadiger" werden in beslag genomen. Tegen de heer Boetes is een gerechtelijk vooronderzoek ge opend. Aan het doorzoeken van de woning van senator Boetes werd o.a. deelgenomen door de officier van Justitie, jhr. mr, A. Reigersman en de rechter-commissaris mr. Th. J. J. Jansen op de Haar. Terwijl de heer Boetes zijn bezoekers, die het huis van boven tot onder doorzochten, be geleidde, moesten zijn vrouw en de aanwezige dochter in de huiskamer blijven onder bewaking van een re- 23 «aRRTfMQNrH Deze tekening geeft een beeld van de plannen van Rijkswater staat tot verbetering van de Sche veningse havenmond. Het zuider- hoofd zal tot 650 meter buiten de rijksstrandpalen reiken en het noorderhoofd tot 500 meter bui ten die lijn. Deze nieuwe hoofden zullen worden aangesloten op de koppen van de bestaande. In 1971 moet het gehele werk klaar zijn. dien is hij nauw betrokken bij het werk aan de oliegeul voor Rotterdam. Dr. Erich Rajakowitsj, die door de Nederlandse autoriteiten als oorlogs misdadiger wordt gezocht, heeft gis teren in Wenen voor de rechtbank verklaard, dat hij niet geweten heeft dat in de concentratiekampen men sen door gifgas werden vermoord. Rajakowitsj, door Simon Wiesen- thal, hoofd van het Joodse Documen- tatiebureau aangeklaagd omdat hij hem op een persconferentie een leu genaar heeft genoemd, zei: „Ik heb na de oorlog van het doden van de gevangenen gehoord, maar ik weet niet of dit waar was". President Paganyi antwoordde: „Wilt u zeggen dat Hitier ook niets van de moorden afwist?". Rajakowitsj beweert, dat Wiesen- thal ongelijk had, toen hij zei, dat ex- een ai-restatiebevel tegen hem had bestaan, maar de advocaat van Wie- senthal, Kki-ein, toonde de rechtbank een fotocopie van een arrestatiebe vel waarin de opsporing van Rajako witsj wegens moord wei-d gevraagd Een politiefunctionaris zei, dat dit aiTestatiebevel voor hem voldoende geweest zou zijn om Rajakowitsj voor verhoor aan te houden en instructies aan zijn meerderen te vragen. Bock, de advocaat van Rajakowitsj meende, dat het onjuist was wat Wiesenthal in 1964 aan een Oosten rijks blad had verteld dat er zoveel mensen in het concenti-atiekamp Mauthausen waren gedood dat de lei ding het werk niet aan kon. Aan de hand van een rapport van een West duits instituut voor wetenschappelij ke journalistiek wilde de advocaat bewijzen, dat er op Duitse bodem geen uiti-oeiingskampen waren ge weest. Om dit te weerleggen citeerde Skrein uit een boek van een gevange ne uit Mathausen Johann Marsalek, een politieofficier, die verklaard heeft dat in Mauthausen en het con centratiekamp Hartheim 20.000 per sonen waren gedood. Skrein zei later dat Rajakowitsj het hof wilde doen geloven dat hij nooit van een Ausch- witz-proces had gehoord De zaak, die reeds eerder werd verdaagd, werd gisteren opnieuw voor vier weken veidaagd. Rajako witsj is in 1965 door een Oostenrijks gerechtshof tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn rol bij de deportatie van Neder landse Joden. Het voi'ig jaar ls hij in het nieuws geweest doordat hij zich aan arrestatie in Joego-Slavië en uit levering naar Nederland wist te ont trekken. Barneveldse eierveiling richt zich tot consument De Coöp. Veluwse Eierveiling, die onlangs de nieuwe gebouwen in Bar- neveld betrok, heeft naast de be staande weg een nieuwe gevonden voor de afzet van eieren. In een schrijven heeft het bedrijf aan de inwoners van Barneveld mee gedeeld, dat zij een dag per week de deuren openzet voor de consument. De prijzen van de als „kakelvers" aangeprezen eieren liggen Iets bene den de winkelprijs. Volgens de direc teur, de heer J. J. van Duuren, gaat het er vooral om de vuilschalige- en kneuseieren kwijt te raken. Kosten: de eerste soort eigen van 63 tot 68 gram 14 cent per stuk, de vuilschalige moeten 12, en de kneus 10 cent opbrengen. Voor een ge wichtsklasse van 50 tot 55 gram zijn deze prijzen respectievelijk 11, 9 en 7 cent per stuk. Plan-Mansliolt Brussel wacht op woedende landbouwers Brussel wacht in spanning af of de voor vandaag voorgenomen pro- testtocht van woedende Franse en Belgische boeren naar de conferentie van EEG-landbouwministers in de Belgische hoofdstad inderdaad door gang zal vinden. Naar verluidt zouden de boeren bussen hebben gehuurd om in grote getale him afkeer te doen blijken van de door de EEG-commissie voor gestelde maatregelen tot bevriezen van de melkprijs en verlaging van de richtprijzen voor zuivelprodukten, het zogenaamde plan-Mansholt. De Copa, het Comité van Boeren- organisaties in de EEG, heeft in een brief aan de EEG-mlnisterraad ge protesteerd tegen de voorgestelde maatregelen. Volgms de Copa zou het plan-Mansholt bedoeld om de groeiende overproduktie tegen te gaan op oni-echtvaardige wijze de inkomsten van de boeren in de EEG drukken. De eerste dag van onderhandelin gen over het plan Mansholt hebben de ministers weinig goeds in de door de EEG-commissie voorgestelde maat regelen kunnen vinden. Zoals ver wacht, was de Nederlandse minister Lardinois de enige die kon meede len dat zijn land niet geheel afwij zend staat tegenover de voorgestelde maatregelen. De bezwai-en van de minis ters hadden voornamelijk betrekking op de termijn van inwerkingtreding van de nieuwe regeling. Volgens plan zou dat dienen te gesohieden met ingang van 1 april. De EEG-land- bouwministers zetten hun overleg vandaag voort. chercheur. Buitenshuis hadden zich enkele politiemannen opgesteld. Alvorens de justitie tot deze huis zoeking kon overgaan, ontstond er nog een incident. De heer Boetes merkte het naderen van h et gezel schap tijdig op, sprong in zijn auto. waarin zich ook een aantal aanplak biljetten bevond en reed onder de ogen van de justitie snel de laan by zijn huis uit om althans deze klakka- ten bij vrienden elders onderdak te brengen. Daarna keerde de heer Boetes texixg en kon de huiszoeking een aanvang nemen. Dit nadat de officier van Justitie zich eerst tegen over de heer Boetes zeer ontstemd had uitgelaten over zyn ontsnapping. Waarschijnlijk is deze actie van de justitie een gevolg van een stap van de heer Boetes onlangs in de Eerste Kamer. Tijdens e en onderwijsdebat bood hij minister Veringa voor be paalde lessen bij het middelbaar on derwijs een aanplakbiljet aan. Daar bij verklaarde de heer Boetes thuis zonodig nog zeker duizend van der gelijke affiches beschikbaar te heb ben. Later zond hij ook minister Po lak van Justitie zulk een aanplakbil jet. Juist vandaag komt de Eerste Ka mer in besloten zitting bijeen om het protest van de heer Boetes te behan delen tegen het weglaten uit de han delingen van zijn aanbieding van het aanplakbiljet aan de minister. De Zuidafrikaanse hartchirurg dr. Barnard heeft in Amerika, waar hy thans een rondreis maakt, verklaard waarschijnlijk nog deze week dr. Blai berg uit zijn ziekenhuis te kunnen ontslaan. Blaiberg kreeg tachtig da gen geleden een nieuw hart en is de enige mens, die tot dusver een hart transplantatie heeft overleefd. Barnard verklaarde voorts dat zeer spoedig een nieuwe harttransplanta tie verricht zal worden in het Groot Schuurziekenhuis in Kaapstad. Hij wist nog niet wie de patiënt zou zijn. Dat hangt af van de situatie op het moment en ook wel van het hart, dat ter beschikking zou komen. WESTBERLIJTSSE SOCIALISTEN GEROYEERD Verscheidene leden van de West- berlynse sociaal-democratische par ty zijn geroyeerd omdat zij hebben meegedaan aan de betoging op 18 februari tegen de oorlog in Vietnam. Het bestuur van de party verwijt him in het bijzonder openlijk kritiek geoefend te hebben op de socialis tische burgemeester van West-Berlijn, Schütz. Na afgezegd huwelijk (Van onze Roermondse correspondent) Na een verkering van meer dan twee jaar leden de huwelijksplan nen van een Spaanse fabrieksarbei der (31) uit Maastricht met de Maastrichtse verpleegster Annie Gielen (20) eind vorig jaar op de valreep schipbreuk. Daarom ging de Spanjaard op 22 december naar Luik om een Flobertgeweer te ko pen en hij schoot daarmee de och tend daarop op zijn ex-verloofde. De kogel trof een vriendin van An nie in de buik. Gistermiddag eiste de officier van justitie, mr. J. van Buuren, voor de poging tot doodslag tegen de Spanjaard een half jaar met aftrek van voorarrest. Verdachte ha<l in zijn leven al drie keer een huwelijksdatum vast gesteld. In 1957 zei de eerste (Spaan se) geliefde daags voor hun trouw dag: „We kunnen niet trouwen. Ik hou wel van je, maar als een zus ter van haar broer." Vijf jaar later vluchtte een tweede verloofde van de verdachte met een Amerikaan het land uit. En nu liet een Neder- 1 dingen was gaan doen. landse toekomstige echtgenote hem kort voor de trouwdag die vu vastgesteld op 25 februari weer in de kou staan. „Ik wilde het meisje alleen maar bang maken," hield de Spanjaard gisteren voor de meervoudige straf kamer van de Maastrichtse recht bank vol. „Ik was na dat blauwtje helemaal overspannen geraakt." President mr. H. Disch: „U had dat meisje al eens eerder met een mes bedreigd." Verdachte: „Dat is niet waar. Ik heb haar eens een mes gereikt om er mij mee dood te steken. Ik kon het niet langer meer aan." „Om het meisje alleen maar schrik aan te jagen had de verdach te niet gericht hoeven te schieten. Ik acht de poging tot doodslag bewe zen. Er zat als het Openbaar Mi nisterie kwaad had willen doen misschien zelfs wel een poging tot moord in," zei mr. Van Buuren, die ex- overigens wel in kon komen dat de Spanjaard, na zoveel mislukte serieuze huwelijkspogingen, vreemde (Van onze correspondent in Leeuwarden) Het had allemaal zo mooi kunnen zijn voor Sjors Lankman, 15 jaar en zijn vriend Jan van Kammen van 14 jaar, beiden uit het Friese dorp Zwaagivesteinde. Om half negen zaterdagmorgen waren zij voor de eerste keer dit jaar gaan eierzoeken. Een half uur later vond Sjors Lankman in een prachtig uitziend nestje tussen Zwaagwesteinde en Wou- terswoude een kievitsei. „Ik beefde als een rietje", vertel de Sjors later. Via een omweg om het kostbare eitje onder de pet niet te beschadigen gingen de jongens naar huis. Daar bleek dat het eitje in het water bleef drijven. Dit wijst er bijna steevast op, dat het niet goed is. Daartegenover stond echter het feit, dat twee bestuursleden van de plaatselijke afdeling van de vogelwacht zich pertinent over tuigd verklaarden van de echt heid van het ei. Het xvas gevon den op een drassig stukje land en de kleur tras daarmee volle dig in overeenstemming, zo zei den ze. Een peiar buren, ook niet onbedreven in het eierzoeken, zeiden zonder meer dat het ei goed was. „Het is misschien van een jonge kievit en dan is de luchtkamer wel eens wat groter", luidde hun verklaring. Besloten werd om zekerheid te krijgen door naar Leeuwarden te rijden, waar de beste Friese vogelkenners aan- ADVERTENTIE Dè verrassing voor de boterham, de rijst, de aardappels en de pasteitjes. Alle huis moeders en kipliefhebbers opgeletl Iglo heeft een verrukkelijk nieuwtje: pittige kipperagout uit de diepvries. Vol met de lekkerste stukjes kip en smakelijke ingrediënten. Haal gauw een pakjef TER KENNISMAKING VAN W NU 1,39 (300 GRAM) wezig waren op een vergadering van de Friese vogelwacht. De verzamelde Friese vogelwach ters keken wel een beetje vreemd op, toen zij midden in hun ongetwijfeld belangrijke besprekingen werden gestoord door twee jongens in authentiek eierzoekerskostuum, die zich zo voorzichtig voortwaarts bewo gen, dat iedereen direct ivist dat zij een ei bij zich hadden. Voorzitter Span, die net aan het woord was, ving iets op en on derbrak zichzelf met de heuge lijke mededeling aa?i de aanwe- zigen dat het eerste kievitsei van Nederland was gevonden in Zwaagivesteinde. De vergade ring reageerde met een dave rend applaus. De aanwezigen hoorden echter niet dat de vo gelkenner H. F. de Boer meteen reageerde met de conclusie ,J)at bestaat niet". Hij werd daarin bijgevallen door de heer G. Bosch, ook een erkend deskun dige. Beide heren waren graag bereid om 'het ei in een inderhaast aangevoerd schaaltje water te houden om aldus kracht bij te zetten aan hun negatieve con clusie. Het ei bleef keurig met de zijkant naar boven drijven. Voor de meeste deskundigen was de zaak toen afgedaan: er was een „grappenmaker" aan het werk geweest. Het medelijden met Sjors Lank man en Jan van Kammen was bijna tastbaar in de zaal. De beide jongens vingen de klap waardig op. ,J)an hebben we toch nog wat", was echter hun reactie, toen de heer Span be kend maakte, dat zij een boe* kenbon thuis zouden krijgen ge stuurd. De heer H. F. de Boer wilde even tjes later best nog eens uitleg gen waarom het ei niet goed ivas. In de eerste plaats was hij er pertinent van overtuigd dat het te vroeg was. En voorts, als een ei lang bewaard wordt dringt er lucht door de schaal naar binnen, het soortelijk ge wicht wordt dus kleiner en het ei zinkt niet meer in water „Als u het ei breekt zult u het zien", zei hij. De jongens waren bereid het ei voor vijf gulden te verkopen. Het was de heer H. F. de Boer zelf, die het ei kapot maakte. Ten overstaan van be dreven eierzoekers gaf hij er een tikje op met de duimstok. De dooier en het wit waren niet doorgelopen, zoals de heer De Boer had voorspeld. Maar de deskundigen wisten het meteen: het ei was inderdaad niet goed. De dooier was niet helemaal normaal van kleur en de geur was ook niet bijzonder prettig. De kenners verklaarden unaniem dat het ei bijzonder vakkundig was bewaard, waarschijnlijk in waterglas

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17