„Kritische universiteit" vrij ongrijpbaar begrip Groep Achttien9 actief vredesbeleid Oeverloos debat in Sociëteit Minerva Leerzaam Het kan Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarpian! PREMIE SPAARPLAN Tsjoe En-lai: vampier die bloed d rinkt van China's stervend volk VERDWIJNEND NATUURSCHOON (2) DINSDAG 12 MAART 1968 LEïDSCH DAGBLAD Het lag voor de hand, dat de teach-in over de „kritische uni versiteit" welke gisteravond in de grote zaal van de studenten sociëteit Minerva was belegd door het Corpsdispuut Doctrina en de universitaire debatingclub Pro e Contra, zou uitlopen op oeverloze beschouwingen, aangezien niemand van de talloze deelnemers zich eigenlijk goed bewust was wat nu onder de term „kritische universiteit" meer concreet dan als kreet moet worden verstaan. Er waren wel sprekers en toehoorders die het voor zichzelf wisten, maar die oordelejn verschilden dan toch sterk van man tot man en in die situatie verzandt een gesprek al gauw in vage algemeenheden enerzijds en weinig impone rende detailbeschouwingen anderzijds. Niettemin hebben de vele honder den, die in de grote zaal van Minerva samenpropten, een leerzame avond gehad, want er werden, zy het nu en dan wat verbandloos, rake opmerkin gen gemaakt over de universiteit als maatschappij-instrument, als oplei dingsinstituut en als plaats van zui- vere wetenschapsbeoefening, over de kritische maar toch ook zo kritiekloze houding van de student, over de vaak 1 totaal ontbrekende doceerkwaliteiten van de docenten, over de inefficiën- I tie van de universitaire organisatie en het gebrek aan toepassing van de we tenschap in het universitaire bestel In tal van universiteitssteden in binnen- en buitenland wordt de laat ste jaren heftig gediscussieerd over de „kritisohe universiteit", de univer siteit die de studenten in hun oplei- dingstijd tevens maatschappij-kri tisch leert denken. De academicus wordt steeds meer een onmisbare 1 schakel in het op gang houden van de maatschappelijke machine. Hij draagt aldus een steeds grotere ver- antwoordelijkheid voor de richting waarin de maatschappij zich ontwik kelt. Hij moet weten wat hy doet. Door misbruik van fysica, biologie, genetica, scheikunde en sociologie wordt aan mensen schade toege bracht. Daarom dienen de universi teiten zich kritisch op te stellen ten aanzien van maatschappelijke veran deringen en invloeden en is politieke [vorming van studenten noodzakelijk ^oor de ontwikkeling van het maat- achappeiyk verantwoordelijkheidsbe sef. Aldus diegenen, die pleiten voor de „kritische universiteit". Prof. dr. mr. C. A. van Peursen, die als eerste voor de circa 500 aanwezi gen een inleiding hield, zag gevaren in een consumentenmaatschappy, die de universiteit alleen in stand houdt om academici te kunnen betrekken ter verbetering van wasmachines en dergeiyke. Hy wees op de noodzaak van een streven tot bevordering van objectieve wetenschapsbeoefening waarby „vuile handen" worden voor komen. Hy waarschuwde echter na- drukkeiyk tegen een „kritische uni versiteit" in die zin, dat deze gevoed zou worden door de ideologie van het conflict. Democratisering Drs. C. E. Vervoort behandelde in het kort de structuur van de universi teit. De moderne student maakt vol gens hem terecht bezwaar tegen zyn afhankeiykheid en stelt tegenwoor dig hogere eisen aan de kwaliteit van het onderwys. Hy mag dat doen om dat het zyn eigen belang is, terwyi bovendien niet vergeten moet wor den dat veel meer dan de helft van de studenten volwassen is dus tot eigen oordeel in staat geacht. De roep naar democratisering van de univer siteit als vormingsinstelling is der halve wel terecht. Maar wel moet worden gerealiseerd, dat iemand die tot taak heeft een beleid te voeren daartoe ook in staat moet worden ge steld. Er zyn vormen van „democra tie" die door sommigen worden gehangen, die een organisatie lam kunnen leggen. Voorts wees hy op noodzaak, dat de docenten verplicht worden, te leren doceren, hetgeen in het verleden nooit gebeurd is. Ter- wyi een van hun belangrykste taken het doceren is, worden zy vrywel al- tyd uitsluitend benoemd op grond van andere capaciteiten, namelyk hun wetenschappeiyke gaven De heer S. J. C. van Eyndhoven be perkte zich in zyn inleiding tot het uiten van kritiek door studenten, welke kritiek, indien op aanvaardbare wyze naar voren gebracht, veelal zeer slecht door de docenten wordt aanvaard. Deze kritiek moet echter niet de vorm van kankeren aanne men, maar opbouwend van aard zyn. Over de wyze van doceren, de en het afnemen van tentamens echt wel eens gedegen kritiek mogen worden geleverd, maar helaas houden de studenten nog teveel hun mond uit een drietal motieven: „Het zal myn tyd wel udtduren", of „je doet er toch niets aan" of „ik zal wel Uit kijken om myn eigen ruiten in te gooien". Een fel betoog hield de uit Amster dam overgekomen voorstander van de „kritische universiteit" de student C. M. Kilian, die onder meer verklaarde: „Het is een ontzettend vitale nood zaak om ontzettend veel te verande ren, maar alles wat er gebeurt is demisch geleuter. Het is volgens hem betreurenswaardig, dat de studenten i zelf zo lui en laf zyn dat ze hun mond j niet open durven doen om op de on telbare misstanden in het universi-1 taire bestel te wyzen. Deze spreker, stelde, dat er nergens ter wereld zo weinig wordt toegepast van de weten- j schappelyke vorderingen als in de j J universiteit als opleidingskliniek. Het wordt tyd dat de student wakker wordt en vecht voor een efficiënte, flexibele, humane en op de levende maatschappy ingestelde universiteit. De student moet in dit alles meer een doe-het-zelver worden dan een volg zame ondergeschikte. Na de inleidingen e<n de beant woording van vragen door de inlei ders besprak een forum nog vele as pecten van de „kritische universiteit' waarby een levendig gesprek met de zaal ontstond. Het was een heel ding voor vele aan tradities gehechte corpsleden: de grote sociëteits zaal een hele avond af moeten staan aan Jan-en-alleman voor een massa-teach-in. En waren het nu maar alleen Jannen ge weest dan was het nog te ver dragen. Maar zelfs de Janniee mochten zo maar binnenkomen en dat was toch wel strijdig met alle heilige gebruiken. Met straffe hand is er voor ge zorgd, dat de bezorgdheid van enkelen over deze traditie-door breking niet uit de hand liep. De brandspuiten bleven ongebruikt, er waren geen incidenten. Men had kenneiyk niet gedacht aan de mogeiykheid dat „protestan ten" ook de lichten houden kun nen uitdraaien, maar wie op die enkele ogenblikken duisternis aanmerking maakt is een knies- t oor. Want het experiment is t zonder moeilijkheden verlopen. f Het ligt in de bedoeling, ook in de toekomst dergeiyke byeen- t komsten in de grote zaal van Minerva te organiseren, nu ge- f bleken is dat het k&n. f Rapport over vrede en ontwikkelingshulp „Christelyke politiek behoort door trokken te zUn van onvrede met de huidige wereldsituatie. Zij zal de hoop wakker moeten houden op de moge lijkheid van een rechtvaardiger sa menleving, waarin vrede heerst". Zo luidt het uitgangspunt van het rap port over de vredespolitiek en de ont wikkettngshulp, dat de „groep van ADVERTENTIE We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar pian en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Misschien is het Premie Spaarpian ook iets voor Even een briefkaartje Premie Spaarpian. Postbus 51Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredletaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken. Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken. Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarpian vertellen. Basis voor persoonlijk bezit achttien", het samenwerkingsorgaan van KVP, ARP en CHU, heeft vast gesteld.. Volgens het rapport mag worden vastgesteld, dat voor een realistisch en dynamisch vernieuwingsbeleid aanknopingspunten te vinden zyn in nieuwe vormen van internationale sa- mewerking, alsmede de snelle tech nologische ontwikkeling. De „groep van achttien" wil een internationale rechtsorde opbouwen, die de vrede bewaart en wil deze vrede niet lan ger laten afhangen van een wankel evenwicht, berustend op de dreiging van nucleaire massavernietiging. Nauw samenhangend met deze vre despolitiek staat de groep een ontwik kelingsbeleid voor, dat is gericht op de emancipatie van de achtergeble ven landen. Deze emancipatie vergt een aanpassing van de structuren der samenleving, zowel daar als hier. Het rapport spreekt zich uit voor een re delijke internationale lastenverdeling, die door de de ryke landen als ver plichting zal moeten worden aan- Punten De groep van achttien wil voorts concreet 1. Enige terughoudendheid t.o.v. rechtse dictaturen en totalitaire re gimes en betere contacten met de communistische wereld. 2. Toelating van China tot de VN en doorbreking van het isolement waarin deze kernmogendheid ver keert. 3. Stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam en onder handelingen over een politieke oplos sing van de Vietnamese oorlog. 4. Nieuwe bezinniing op de uit gangspunten van de NAVO en het dienstbaar maken van deze verdrags organisatie aan het streven naar ont spanning tussen Oost en West. 5. Doorbreking van de impasse in de EEG door toelating van Engeland en uitbouw van de Europse gemeen schappen. 6. Realistische benadering van het Duitse vraagstuk, internationale er kenning van het bestaansrecht van Israël en een principiële verwerping van de Zuidafrikaanse apartheids politiek. De groep van achttien heeft voorts enige uitgangspunten geformuleerd voor een politiek, die is gericht op het functioneren van het gezag in de mo derne samenleving. Daarin wordt uit gesproken, dat de overheid de bur gers actief by het beleid dient te be trekken door te streven naar een zo groot mogeiyke eenvoud en doelma tigheid in het bestuur, het optimaal betrekken van organisaties en bevol kingsgroepen in het proces van be sluitvorming, bevordering van de re gionale en functionele decentralisatie zo groot mogeiyke openbaarheid en voorlichting, bevordering van het recht van beroep en erkenning van een zo uitgebreid mogeiyke verant woordingsplicht. De groep meent ten slotte, dat de overheid by haar op treden eerbied dient te hebben voor het eigen recht en de menseiyke waardigheid van de burger. Anti-Mao-gezinde Chinezen heb ben in de provincie Kwangtoeng felle aanvallen gedaan op premier Tsjoe En-lai en de Chinese overheid vreest dat de voorjaarbeurs in Kanton (15 april15 mei) zal worden verstoord door dezelfde groeperingen, zo heb ben reizigers uit communistisch-Chi- na gisteren In Hongkong verklaard. De reizegers verklaarden, dat de an- ti-Mao-groepen pamfletten versprei den waarin premier Tsjoe een „vam pier die bloed drinkt van het ster vende volk van China" wordt genoemd omdat hy het Chinees-Ja panse handelsakkoord onlangs heeft verlengd. Een zakenman vertelde dat hy een enorm aanplakbiljet had gezien, voorstellende een „naar bloed smach tende vampier die met ontblote tan den naar van honger stervende boe ren kijkt". Daaronder stond geschre ven: „Dit is het echte gezicht van vampier Tsjoe". Het leger is intussen begonnen huizen te doorzoeken naar verdachten. Het blad van het .Revolutionaire comité van Binnen-Mongolië" (een autonoom gebied binnen China) heeft de voormalige eerste secretaris van de communistische party van Binnen-Mongolië, Oelan Foe, verwe ten „de Mongoolse afscheidingsbewe ging gesteund te hebben". Oelan Foe is enkele weken geleden gearresteerd omdat hy de leider zou zyn geweest van een tegen Mao gerichte groepe ring. Volgens het blad heeft Oelan Foe verklaard, dat „het centrale comité van de Chinese communistische par ty in de hoofdstad van Bin nen-Mongolië voor de helft de macht ln handen heeft en de Mongoolse autoriteiten de andere helft van de macht bezitten". Hy had hieraan toegevoegd dat het „belangryk is dat wy die helft in handen houden". Mynheer de Redacteur, Het ingezonden artikel „Verdwij nend natuurschoon" in het Leidsca Dagblad van jJ. zaterdag 9—3—'68 heeft my ertoe gebracht ter plaatse te gaan kyken en inderdaad is de ontluistering van het bos van Bos- by de Rynsburgerweg schrikba rend. Hoever gaat men hiermee door? Wat is verder het doel van het kappen van de statige bomenrijen langs de oprijlaan naar perceel Ryns burgerweg nr. 100, waarmee ook be reids is begonnen? Komen hier nog meer soortgelyke „kubussen" als die welke het bos aan de zyde Wasse naarseweg reed s hebben verdron gen? Men kan als gewoonlyk weer zeggen dat protesten te laat komen, r hier komt altyd hetzelfde pro bleem naar voren: achter het bureau en de tekentafel worden de bouwplan nen uitgedokterd. Af en toe dringt hiervan iets tot de persorganen door, r dat is kenneiyk onvoldoende en vooral ook onvoldoende gespecifi ceerd. De consequenties ervaart het publiek pas, wanneer het te laat is de uitvoering Is begonnen, zodat wyziglngen nog slechts met grotere bosten mogelijk zyn en daarom meestal geheel buiten beschouwing biyven. Wanneer wy aannemen, dat de ge meenteraad gedetailleerde plannen wel tydig onder ogen krygt, dan ryst de vraag, waarom dit college heeft ingestemd met het grotendeels kap pen van praktisch het enige fraaie bosperceel, dat op loopafstand van centrum en station is gelegen. Hier had een prachtig complex voor het publiek toegankelyk kunnen wor den gemaakt! Of is het zo, dat rijks- Instanties verantwoordelyk zyn voor beleid dat voorbygaat aan duide lijke belangen van gezondheid van de Leldse bevolking? Dan vraag ik my af of de gemeente wel geheel mach teloos ls, waar het bovengenoemde publieke belang een rol speelt. Wie de situatie hei. afgelopen week einde gezien heeft, krygt de indruk. ;r niet veel bos gespaard blyft, terwyi het beste deel misschien al weg is. Vooral aan de zyde van de >enaarseweg ziet het overgeble ven deel er niet florissant uit, ver schillende bomen zyn omgezaagd of omgevallen en hangen scheef tussen andere bomen, die nog overeind staan. Voorzover hier sprake is van universitaire bouwplannen, kan de vraag worden gesteld of er voor dö landeryen langs de Wassenaarseweg achter het bos geen gewijzigd bouw plan kan worden opgesteld, zodat dit ais wellicht openbare „groene zoom" van de nieuwe gebouwen zou kunnen fungeren, een welkome ver zachting van de kille onpersoonlijk heid, die meestal van de huidige nieuwbouw afstraalt en een vergro ting van recreatieve mogelykheden wing. tussen een zich uitbreidende bebou- Initiatieven m.b.t het behoud van de binnenstad verdienen de instem ming van velen, maar het is bhjk- baar nodig, dat het behoud van de bestaande oudere boscomplexen in en rond Leiden in de aandacht wordt betrokken. Weliswaar worden nieuwe beplantingen regelmatig aangebracht in Leiden Zuidwest, maar wel ke waarde moet hieraan worden ge hecht wanneer met de andere hand wordt genomen, wat met de wordt gegeven? Bovendien krygt men de indruk dat de jonge boomp jes in Leiden de laatste tyd nauwe- lyks enige groei vertonen, ongetwij feld als gevolg van de toenemende luchtverontreiniging door industrie, auto- uitlaatgassen en lekkende aard gasleidingen. Verder kunnen bomen op trottoirs en pleinen nooit het apar te karakter van een echt bos ver vangen. Keer op keer hoort men. ook door de overheid, de noodzaak beklemtonen van recreatieve voorzie ningen voor de bevolking. Het belang van een voldoende vol wassen bosbestand (de longen van een stad!) ads middel tot het be houd van een optimale gezondheid en van onze fauna wordit hier blijkbaar niet toe gerekend. In de naburige gemeenten la de ontwikkeling evenmin gunstig. 8traks wordt er weer een aanslag gepleegd op de bossen by Wassenaar en Voor schoten, wanneer Rijkswaterstaat de plannen voor verbreding v. Ryksweg 4 en de aanleg van de Leidse Baan gaat uitvoeren. In Noordwyk aan Zee en het noordeiyke duingebied zyn in de afgelopen jaren praktisch alle sparren en dennen verdwenen, waar- schynlyk als gevolg van aantasting door parasieten. Dit alles en nu weer het gebeuren in Leiden, wellicht gevolgd door de sloop van Nieuweroord, de enige bui tenplaats van allure, die de Ryns burgerweg rijk is, zal er ongetwyfeld toe meewerken dat in de toekomst nog meer ziekenhuisruimte, revalida- tie-centra en medisch universitaire gebouwen nodig zullen zyn. Het be lang van een preventieve gezond heidszorg speelt biykbaar maar een ondergeshcikte rol. Nadat o.a. de Morssingel en de Hoge Ryndyk voorby de Wilhelmi- nabrug goeddeels van grote bomen ontdaan zijn, schynt de gemeente nu ook grote plannen te hebben met het kruispunt Wassenaarseweg-Ryns burgerweg- Houtlaan. Het is te ho pen dat by uitvoering hiervan de bestaande oude boomgroepen by dit kruispunt gespaard biyven en men er niet reeds is overgegaan deze van het tekenpapier te vegen. Aan de „ontbladering" in Leiden dient met spoed een einde te worden ge maakt, het is al erg genoeg dat el ders op de aardbol ontbladering op militair- strategische gronden plaats vindt. Aan een verdere „escalatie" hebben wy in Leiden geen behoefte. Met vriendeiyke dank voor de aan dacht, hieraan besteed. Hoogachtend, W. v. Rooijen ADVERTENTIE PmLÏPS BATrëRÏ jËNl die móéten wel I „Vainqueur" (Overwinnaar) it de trotse naam van deze indruk* wekkende fokstier uit Nièvre in Frankrijk. De stier, die een ge* uHcht heeft van 1.450 kg en toé het ras Charolais behoort, maakt een goede kans om eerste te wor den ip de Salon de l'Agriculturo in Parijs. Verwaarloosd volkstuincomplex Hlerby vestig ik de aandacht van de desbetreffende autoriteiten op da ergeriyke toestand naby de nieuwe brug over de zyi op het voormalige volkstuincomplex „Ons Bulten". De grotendeels in elkaar gestorte huis jes vormen een ideale broedplaats voor de ratten, die er dan ook welig tieren. Het terrein onder de nieuwe oprit heeft het aanzien vaneen open riool en vormt een beschamend con trast met de nieuwe brug. Hopeiyk wordt ln deze situatie spoedig verbe tering gebracht. Met dank voor de plaatsing, M. den Hartog, Lombokstraat 39, Leiden. Levensgevaar op Haagweg Gaande via het Noordelnde naa» de St. Leonarduskerk aan de Haag- weg valt my de allermiserabelste toestand van het verkeer aldaar steeds weer op. Als men de overweg is gepasseerd ls het al moeilyk om over te steken; van de weg rechts la het vaak één file van auto's en hel kost al moeite om deze - als voetgan ger te ontgaan. Maar Iedere zondag by het uitgaan van bovengemelde kerk is het voor iedereen in het byzonder voor ou den van dagen en hulpbehoevenden een heksentoer om ten eerste de Haagweg over te steken en ten twee de naar het Noordelnde te komen door de meestal onafgebroken stroom van „wagens", van en naar Den Haag, van en naar de Morsweg onophoudeiyk ryden ze rakelings langs de voetgangers heen. En de m.i. zo nodige zebra's ho maar! Laatstleden zondag maakte ik het nog mee, dat een uit de kerk ko mend meisje werd aangereden. Ze werd zag ik de pastorie binnen gedragen en het is maar te hopen dat de afloop gunstig ls geweest. Moeten er nu nog meer ongelukken gebeuren, voordat er voorzieningen worden getroffen? Zoals gezegd: 'szondags, zo om kwart voor twaalf bdj het uitgaan van de kerk, ls de toestand aldaar mi levensgevaariyk. Laat het gezegde van het kalf en de put hier niet van toepassing zyn! Gevangenisoproer in VS een succes Het oproer van de gevangenen In de staatsgevangenis van de Ameri kaanse staat Oregon In Salem is een succes voor de gedetineerden gewor den. Byna al hun eisen zijn ingewil ligd. De gevangenen hadden onder meer geëist dat zy niet zouden worden vervolgd wegens de schade die ty- dens de onlusten ls aangericht. De gevangenisautoriteiten schatten deze schade op ongeveer zee miljoen dollar. De opstand brak zaterdag middag uit, kenneiyk geheel onvoor bereid, toen enige gevangenen kans zagen het verbindingscentrum in be zit te nemen. Kort daarop sloten byna alle gedetineerden zich by de opstand aan.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11