De praktische kant van het bed Echt mensen om van te houden TAPIJT Samen in een tweepersoons of niet? MATEN Er is alweer rabarber (W)ETENS WAARD EXCLUSIEF ONDERMATRAS Wonclerspiegeltje ZATERDAG 9 MAART 1968 L£> .EXTRA 8 Rechtsboven: een tweepersoons van 140 cm breed geeft persoonlijke vrijheid en toch gezel- ijleid. Rechts midden: een moderne aanbouw-slaapkamer, ook met éénpersoonsbedden. Die kun- i ook een.eindje uit elkaar worden gezet, waarbij er een ladenkastje moet verhuizen. ADVERTENTIE Vroeger maakte Je er geen probleem van welk type bed zou je kiezen. Je nam een (smal) tweepersoonsbed en alleen in de „betere kringen" zag je lits jumeaux in de slaapkamer. Tegenwoordig kun je er wèl een pro bleem van maken, want er is geweldig veel keus op beddengebied, zowel wat be treft lits jumeaux als de tweepersoons. De meest gangbare ledikantbreedte is nu 130 k 140 cm. Vooral de bredere typen van 140 en 150 om maken het mogelijk dat de partners de gezel- binatie van twee afzonderlijke bedden is dan ook een oplossing waarmee men als het ware alle kanten op kan. De bedden van lits Jumeaux zijn 80, 90 en 100 cm breed. Een bedje van 80 om gaat net, 90 cm is normaal en een bed van 100 cm geeft meer ruimte dan u nodig hebt. In heel kleine kamers kunnen de bedden zo ver van elkaar worden ge schoven dat in het midden een looppad ontstaat. Gaan we uit van een looppad van 50 cm en bed den van 80 om dan hebben we slechts een kamer- Een van de eerste voorjaarsgroenten is rabarber. We zien ze weer bfl de groenteman liggen en bijna iedereen houdt van de aangename, fri^- zure smaak. Rabarber vraagt veel suiker, maar wanneer men niet zoveel wil ge bruiken, kan men deze vervangen door zoetstof. Jonge rabarber kan ongeschild worden gekookt; dan blijft de kleur erna aantrekkelijker. De in 3 cm lange stukjes gesneden rabarber hoeft niet langer dan 5 minuten te koken (met heel weinig water) en kan eventueel worden gebonden met wat maizena. bakken aardappelen met kaas een rest aardappelen goudbruin en knappend lete boter. Snijd per persoon 75 gram belegen in kleine blokjes en roer deze op het laatste iblik door de aardappelen. el£% hurt fantasie 2 flesjes Bulgaarse yoghurt in een kom met ?Epels basterdsuiker en een liter chocolade- ^3 dooreen. Meng er 2 lepels in rum geweekte ijnen en 1 lepel amandelsnippers door. yjdeel de massa over 4 coupeglazen en garneer Selderijknol met kaas Schil de selderijknol en snijd ze in plakken. Laat ze 10 minuten in water met zout zachtjes koken en daarna uitlekken. Prik ze laag om laag met een plakje belegen kaas aan twee lange cocktail prikkers (aan ieder uiteinde één prikker). De bui tenste plakken moeten uit selderijknol bestaan. Haal het geheel door ei en paneermeel en bak ze in boter snel goudbruin. Gevulde beschuitbollen Snijd van beschuitbollen een plakje af, hol ze voorzichtig uit en bestrijk ze van binnen en buiten met boter. Bak ze op een lage vlam in een koe- kepan met boter knappend bruin en vul ze daarna met appelmoes. Plaats het kapje er weer op en serveer de bollen warm. llgheid niet missen en tegelijk hun zelfstandigheid behouden. De ouderwetse lits jumeaux bestonden uit twee aan elkaar gekoppelde bedden. Meestal konden deze bedden niet afzonderlijk worden ge bruikt. Dit in tegenstelling tot de moderne lits ju meaux, die bijna zonder uitzondering bestaan uit twee smalle ledikanten die zonder meer tegen el kaar aan zijn geschoven. Dit laatste geeft belang rijke voordelen en nu denken we aan langdurige ziekte, onrustig slapen zoals by mensen op leef tijd dikwijls voor komt of aan een partner die steevast een half uur te laat komt. Als de bedden niet in een aansluitende nis staan of tussen twee kastjes zijn ingeklemd, is het zelfs mogelijk om ze in bepaalde gevallen van elkaar te schuiven. Dit is ook gemakkelijk voor het opmaken van de bedden. Er is nog een ander voordeel en nu denken we aan de moge lijkheid dat ieder een aantal dekens kan kiezen dat hij of zij prettig vindt en ook wat de ma trassen betreft kan een persoonlijke keus wor den gedaan. Vooral als een van de partners rugklaohten heeft en op een zeer harde matras moet slapen zijn lits jumeaux bijzonder prettig. breedte van 210 cm nodig. Deze mogelijkheden gel den natuurlijk alleen als het gaat om bedden die geheel los worden geplaatst en die niet op de een of andere wijze aan het hoofdeinde zijn verbon den. Zowel de tweepersoons bedden als de lit» Ju meaux worden in verschillende uitvoeringen ge maakt. Er zijn de echte ledikant-typen met tame lijk hoge hoofd- en voeteneinden (heerlijk voor het instoppen van de dekens), bankbedjes die be staan uit een bak waarin de matras ligt en een voudige stalen bedjes. Bij de ledikanttypen wordt meestal een sprei gebruikt die neerhangt over de zijden. Bij de bankbedjes worden vaak sierdekens gebruikt of een lap gordijnstof die rondom word* ingestopt zodat het hout zichtbaar blijft. Dit laat ste wordt ook bij stalen bedden gedaan, maar hier bij is het ook mogelijk een grote sprei met een ge plooide streek te nemen die afhangt tot de vloer. Vooral als de bedjes eenvoudig zijn, wordt d« sprei niet afgenomen, maar half teruggeslagen. Deze oplossing die betrekkelijk goedkoop is, wordt zelf» wel toegepast bij dure aanbouwslaapkamers. Een geheel apart soort bed vormt de combi- natie met springbox. De springbox is eigen lijk een gemoderniseerde springbak waarop een matras is gelegd. Meestal ie de box voor^ Pen robe-manteau van Coco Chanel tot net IJ onder de knie en voorzien van een laag- wlaatste ceintuur. Marian ging uit logeren. Telkens als ze va kantie heeft wil ze dat: lekker een weekje van huis zijn, fijn in een vreemd bed slapen, zich door tantes laten verwennen, bezoeken bij andere familieleden afleggen, horen ver tellen hoe groot ze al wordt, zich laten uit horen over school, thuis, de broers, haar vriendinnen. Wonen, spelen, praten, lachen in een vreemde omgeving, tussen mensen die zij kent en die toch „vreemden" zijn. Wanneer een kind zo graag weg wil, vin den allerlei mensen dat griezelig. „Wonderlijk hè, dat ze zo gemakkelijk van huis kan", zeggen ze voorzichtig. „Ze moet al haar schatten achterlaten, zelfs haar poes. Zou ze die niet missen? Zou ze geen heimwee hebben?" Ik kan hen van harte geruststellen. „Marian? Neen, die krijgt geen heimwee. Ze vindt het juist fijn zo'n veranderingetje. Bovendien zal het haar goed doen een heel ander milieu". „Ja maar.ze gaat met zoveel geestdrift" zeggen de voorzichtigen voorzichtig. „Het lijkt wel alsof.eh.ze 't nodig heeft". „Klopt", antwoord ik dan. „Ze heeft het nodig". „Ja, maar. Ik weet wel, wat ze eigenlijk willen zeggen, maar waarvoor ze te tactvol zijn. Bij de tan tes is de sfeer anders dan thuis. Bij de tantes worden geen felle politieke debatten gehou den, daar worden nooit de tanden gezet in hachelijke onderwerpen, daar worden geen interne en individuele revoluties uitgeroepen, daar worden Beat en Bach niet vergeleken, verdedigd, verscheurd, daar ivordt niet getobd over beschavingsproblemen, oorlogsdreiging en wereldhervorming. Integendeel: daar ivordt heel knus en prettig geleefd, in een sfeer van hartelijkheid en warmte. Daar is de aankoop van een haardkleedje een opwinden de onderneming, daar wordt Willeke Alber- ti gedraaid die met een lief stemmetje lieve OVERPEINZING dingen zingt. Daar wordt gezwaaid naar het hondje van de buren (dat echter niet mag binnenkomen vanwege het nieuwe kleedje) en daar is alles veilig, gezellig, intiem. Bij de tantes treedt ons dochtertje een an dere wereld binneneen wereld zonder gru welen: beschut, beschermd. De echte wereld komt er niet binnen. Mag niet binnenkomen, want zij zou de sfeer van vrede, rust, gezapig heid verstoren. In de wereld van de tantes is alles keurig geregeld, is iedereen gelukkig en een boek wordt „mooi" gevonden als het goed afloopt. Maar bij de tantes lopen ook niet twee grote broers met wereldschokkende ideeën rond, bij de tantes zit niemand achter een schrijfmachine te ploeteren, bij de tantes han gen geen keiharde scheppingen van Marians broer aan de muur, doch mooie plaatjes van schepen en bloemen en verdroomde land schapjes. Bij de tantes vindt Marian rust. Rebel als zij is, heeft Marian dat beslist van tijd tot tijd nodig. Ze laat zich door de lieve hartelijkheid om haar heen geen se conde misleiden, ze weet te goed dat er bui ten deze beschutte wereld een andere wereld is, zonder beschutting, en dut haar ouders, haar broers midden in die andere wereld zit ten, ermee worstelen, er hun geluk en lijden in vinden. Ze weet ook dat ze zonder die wrede wereld niet sou kunnen leven, dat *e er midden in staat en er thuis hoort. Juist daarom doet het haar zo goed, van tijd tot tijd die harde wereld de rug toe te keren en een weekje vakantie te houden in een andere sfeer, in de warmte m de moedwillige onwe tendheid. Maar als ze terugkom, te ze blij. Verrukt kijkt ze onze wat rommelige woonkamer rond, aait de poesjes, knuffelt de hond, knipoogt tegen haar broers. „Heb je het naar je tin gehad?" vragen wij. „O ja". Haar ogen glanzen. „Het was erg fijn". Even later vertrouwt ze me toe: „Ih Aefc genoten maar een week is precies lang ge noeg. Ik werd zo moe van al dat knusse ge doe. Niemand maakt daar ruzie, niemand zegt ooit wat-ie dénkt! Ben je opgeschoten met je boek? En mag ik vanavond lekker laat naar bed? Ik ivil zo graag dat stuk met Ton Lensink zien!" Ze zit er weer midden in: in een wereld vol problemen en hachelijkheden. Ze was er een weekje uit precies lang genoeg om te ontdekken ivaar ze thuis hoort. En ze zegt: „Over een half jaar ga ik weer naar de tan tes. Jij moest eigenlijk een boek over hen schrijven; ze zijn zo amusant". Want zo ziet ze haar aardige familieleden in hun knusse wereldje: totaal anders en heel vertederend. Echt mensen om van te houden. THE A BECK MAN zien van poten of plinten. Zo'n combinatie ligt bijzonder prettig en is bij de moderne lidikanten vergeleken tamelijk hoog en dit is vooral voor ouderen en mensen die een mo dern bed wat laag vinden, aantrekkelijk. Dan is er nog een aantal exclusieve oplossingen zoals een combinatie van een smalle tweeper soons en een éénpersoonsbed, ronde bedden, vier kante bedden en bedden met ingebouwde televisie en radio. We noemen ook nog de bedden met ver stelbare ondermatras. Hierbij is het mogelijk de ondermatras bij hoofd- en voeteneinde, gedeelte lijk omhoog te klappen zodat men met het boven lichaam of de benen omhoog ligt. Men kan de ma tras zelfs de vorm van een luie stoel geven. De lengte van het bed is in de loop van de tijd aanzienlijk gegroeid. In de middeleeuwen was een bed ongeveer 150 om lang. De mensen waren toen kleiner dan nu, maar deze lengte verplichtte rid der en burohtvrouwe toch om half zittend te sla pen. De praalbedden aan de Franse hoven waren al een stuk langer en wij hebben het jarenlang moeten doen met 190 om binnenwerks. Thans zijn vrijwel alle ledikanten verkrijgbaar met een bin- nenwerkse lengte van 200 om en hier en daat zijn zelfs modellen ln de handel van 210 cm. De meest gebruikelijke ondermatras te een zoge naamde spiraalmatras, die bestaat uit een vlecht werk ran veerkrachtig draad. Hoe meer dubbele en driedubbele spiralen aanwezig zijn, des te be ter is de kwaliteit. Bij een goede ondermatraa kan een gewoon potlood juist tussen de mazen worden gestoken. Omdat er een tendens is naaf harder slapen en schuimrubber- en polyetherma- trassen een tamelijk stugge ondermatras verlan gen, worden thans ook spiraalmatrassen met ex tra versterkt netwerk gemaakt. In het algemeen is een stugge spiraalmatras niet alleen goed voor de bovenmatras, maar ook voor onszelf. Slappe ondermatrassen, die diep doorzakken, zijn bepaald ongezond. Voor tweepersoons ledikanten hebben we jarenlang spiraalmatrassen met ©en open naad gebruikt. Dit werd gedaan om het naar el kaar toe rollen te voorkomen. Inmiddels hebben we ontdekt, dat deze naden erg slecht zijn voor de bovenmatras en daarom is het beter een twee persoons spiraal uit één stuk te nemen. De laatste jaren worden veel ledikanten voorzien van een zogenaamde ledikantbodem, die meestal bestaal uit ©en raamwerk waarop geperforeerd hard board is aangebracht. Die gaatjes in het hard board dienen om condensvorming te voorkomen. Voor dikke schuimrubber- en polyetherma trassen kunnen ze zonder meer worden gebruikt, maar niet voor kapokmatrassen of u moet wel zeer hard willen liggen. Ook voor binnenveringmatrassen kan een harde ledikantbodem worden gebruikt^ Dan is er nog een afwijkend veersysteean, dat be staat uit in dwarsrichting aangebrachte small® houten latjes, die zijn opgehangen in rubberlus sen. By dit systeem wordt het doorzakken ln da lengterichting voorkomen. Meestal kan een deel van deze ondermatras in schuine stand worden gezet, zodat u een halfliggende houding kunt aan nemen. Welk bed voor u het meest geschikt is, moet q zelf bekyken. Daarbij moet u wel bedenken dal elke verandering in de manier van slapen even moet wennen en dit geldt zelfs als u uit een smal le tweepersoons in lits jumeaux stapt. We kun nen alleen zeggen dat zo'n smalle tweepersoon» van 120 om toch wel heel weinig persoonlijk» vrijheid geeft en tijdens ziekte en bij onrustig sla pen beslist nadelen heeft. Een brede tweeper soons. to van 140 cm, is wat dit betreft aanzien lijk beter en geeft bovendien de knusse gezellig heid van een klein bed. Lits jumeaux zijn ideaal voor mensen, die ook in hun slaap een grote mata van vrijheid verlangen. Een Franse filosoof heeft eens gezegd, dat een tweepersoons-bed bijzonder positief werkt bij het oplossen van echtelijke twis ten en dat de bui boven lits Jumeaux gewoonlijk wat langer blijft hangen Een ovaal spiegeltje met een diameter van niet meer dan tien om en dus gemakkelijk op te ber gen in ieder damestasje, geeft niettemin de vrouw gelegenheid haar toilet in de volle lengte van haar figuur t© controleren. De spiegel is zó geslepen, dat zij ziohzelf van top tot teen daarin kan aanschouwen. Het spiegeltje heeft ©en standaardje, zodat de gebruikster het neer kan zetten. ADVERTENTIE In veel kwaliteiten, veel kleuren Van vreemd voordelig tot net niet duur. Legloon f 15,per kamer. AFD. WONINGINRICHTING Herenstraat 77 - Tel. 24502

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9