„EIDSCH DAGBLAD 'rot luk tie Sik KENS normaal door Verbolgen studenten in Engeland en Polen JAMIN Directe zo'n 10 schade miljoen geen lente Geruchten wijziging goudprijs „absurcT Minister Healey bedreigd Voorzitter KVP-jeugd treedt uit (9uc/ Qlie, igericht 1 maart 1860 ZATERDAG 9 MAART 1968 No. 32429 tetir: E. A. E. van Dishoeck Idredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ankzij optreden van brandiveerkorpsen ider leiding van Leidenaar W. 4. Kosten (Van een onze redacteuren) Heb alle bewondering voor de gezamenlijke krachtsin- ing van de brandweerkorpsen in totaal was 120 man iet uit Sassenheim en verrè omgeving, die zich onder g van de heer W. A. Kosten, onder-commandant van de ;e beroepsbrandweer, zo bijzonder hebben ingespannen om vige brand, die ons fabriekscomplex heeft getroffen, te (iseren, waardoor totale ondergang van ons Sassenheimse |f kon worden voorkomen". Dat zei ir. A. van Driel, direc- van de Sikkengroep, gistermiddag toen met het nablus- erk kon worden begonnen. Daarmee is men de gehele bezig geweest. De Sassenheimse brandweer werd daarbij listeerd door manschappen van korpsen uit de omgeving. van Driel, die in het Het normaal doordraaien van het van Hp <?triid teffen de ^rootsfce deel van de fabriek heeft van de strijd tegen de tot gem^ aWus Van Driel tnse vuurzee dan hier en iedereen gewoon aan het werk kon blijven. Ik kan me niet voorstellen, dat er tengevolge van deze brand iemand zonder werk zou kunnen komen. Er zal vandaag normaal worden gewerkt om orde in de door de brand aangerichte chaos te brengen. Geen vrije zaterdag dus voor het Sikkens- personeel. .,'t Geeft niet", zei gisteravond één van de employé's, die nog druk bezig was met het wegrollen van vaten met chemische produkten. „Het be drijf was wel tegen loonderving ver zekerd, maar ster je voor, dat je ge ruime tijd genoodzaakt was om niets te doen. Niets voor my!". Haar opdook om van zeer de verrichtingen van de öweerkorpsen gade te l toonde zich nu een „op- &t" man. Iemand, die zich peer uitsluitend meer be- Èeld met hetgeen was ge- jl, maar die de blik richtte ktoekomst: het zo snel mo- weer op gang brengen Ie produktie. in we ir. Van Driel vroegen hOö naar zijn schatting de door de veroorzaakte schade was, zei LZy bedraagt zeker enige mil- p. Het bedrijf is tegen brand ferd. De grootte van het vev- I echter niet exact vast te stel- flaar bij de bepaling daarvan factoren een rol spelen", lensgroep-directeur Van Driel er verder op, dat geen enkele fctaeplaats is aangetast. De pro- I kan normaal doorgaan, slechts stoffen voor de verffabri- van elders komen, aange- voorraden naar schat- geveer 200 ton verloren Het grootste deel van ilosefabriek is uitgebrand, de malerij staat nog overeind. Geen stagnatie grote nadruk stelde de heer dat er geen stagnatie In g zal optreden. De gros- en onze verkoopkantoren in (n- en buitenland beschikken )ver grote voorraden. De verlo- egane hoeveelheid verf diende ils buffervoorraad en itolakken en huisschll- EERBERICHT onze weerkundige medewerker) geen enkele windrichting is be- jk zachtere lentelucht naar ons inderweg. De luchtstroom tussen en noordwest met daardoor van de Noordzee blyft eersen, zodat de temperaturen hoger dan 5 a 7 graden ko- Een weertype om ons er buiten 'me huiskamer, met uitzonde- morgen tijdens AjaxFeye- nog niet druk over te maken. Island komt een depressie tot kkeling, waarvan sn de loop van een zwak storingsfront weer bij ons land komt. Toch zullen sneeuw of vorst de veldsporten m niet in de weg staan. Een e troost is, dat in de meeste lan- et weer nog te koud blijft met in het Middellandse Zeegebied Balkan temperaturen, die de 15 Celc'ius halen. Elders in Euro- :t de winterjas zijn dienst nog. 10 MAART 1968 'P: 07.06 uur; onder: 18.36 uur. 12.47 uur; onder: 05.46 uur. 'ater in Katwijk: 12.07 en iter: 7.15 en 20.10 uur. 11 MAART 1968 fep: 07.04 uur; onder: 18.38 uur. top: 14.08 uur; onder: 06.16 uur. pater in Kawijk- 0.47 en 13.11 'ater: 8.41 en 21.20 uur. I Dummer bestaat uit 22 pagina'* Een vijfde Ir. Van Driel vertelde, dat naar schatting ongeveer 15 tot 20 procent van de totale fabrieks- en opslag ruimte verloren is gegaan. Dat het hierbij is gebleven is in de allereerste plaats te danken aan het inzicht van de brandweer, die het vuur snel wist in te dammen, en aan het feit, dat de wind in het begin van de middag van noord- Geen overlevenden in zoutmijn Alle eenentwintig mijnwerkers, die na een brand in een zoutmijn in Ca lumet (Louisiana, V.S.) werden ver mist, zijn om het leven gekomen. Een reddingploeg vond vrijdag hun stof felijke resten. west naar zuid-west draaide. Daar door was ineens het gevaar van overslaan van de brand naar het kantorencomplex en de lakfabriek geweken. Gedurende deze hevige brand vorm den de ondergrondse tanks, waarin uiterst brand care vloeistoffen ziin deze tanks door het tactische in grijpen van de bi andweerkorpsen geen onheil gesticht. Officieel is over de oorzaak nog niets bekend, maar aangenomen wordt, dat statische elektriciteit de vuurzee deed ontstaan. Vast staat opgeslagen, het grootste gevaar. Ook voor de omgeving Gelukkig hebben namelijk, dat gistermorgen vroeg een In Amstelveen verdwenen jongen dook in Ierland op De politie in de Ierse stad Belfast zat gisteren, figuurlijk, een beetje met een Nederlandse jongen in haar maag. Het was de 13-jarige Mark Roosnek, uit Amstelveen, die zich gistermiddag bij de Noordierse politie had gemeld met de mededeling, dat hij geen geld meer had en naar huis terug wilde. Mark, die uit Nederland was ver dwenen na een slecht rapport, ver telde, dat hij twee dagen lang in Belfast had rondgezworven. Hoe hij daar gekomen is, weigerde de poli tie te onthullen. Men neemt echter aan, dat hij als verstekeling aan boord is gegaan van een van de kustvaarders die wekelijks de twaalf honderd kilometer-lange reis Am sterdamBelfast maken. Mark, die gisteren de gehele dag in het politeibureau van Belfast heeft doorgebracht, zou vanochtend via Londen naar Amsterdam terug vliegen. Dit is geregeld via het Ne derlands consulaat in Londen. Op Schiphol zal zijn vader hem opwach ten In Amstelveen hadden zijn ouders al aangifte gedaan van zijn vermissing. ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 Ameri ka a nse onderin i n is ter: Het is absurd te geloven, dat de prys van het goud zal worden gewij zigd, aldus verklaarde gisteravond de Amerikaanse onder-minister van Fi nanciën en monetaire zaken Deming. „De Verenigde Staten zijn niet in het minst van plan de goudprijs te ver anderen noch iets af te doen van hun toezegging dollars te wisselen tegen goud", zo zei hij in een toespraak tot de Amerikaanse Kamer van Koop handel in België. Volgens onderminister Deming heeft het internationale monetaire stelsel dringend behoefte aan de wij ziging die zal voortvloeien uit de aanvaarding van het plan voor het scheppen van bijzondere trekkings rechten. dat in september van het vorig jaar in de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) in Rio de Janeiro is aange- „Als deze trekkingsrechten er ko men zal het monetaire stelsel voor de aanvulling van zijn reserves niet langer afhankelijk zijn van nieuw aanbod van monetair goud of van te korten op de betalingsbalansen van de landen die de reservevaluta's leveren", zo meende hij, „terwijl het plan technisch wordt vervolmaakt hetgeen zeer spoedig, waarschynlyk tegen het einde van de maand zal gebeuren en terwijl het door de wetgevende instanties van de deelne mende landen wordt geratificeerd wat verscheidene maanden zal duren zal het stelsel nog wel enige schok ken moeten doorstaan, bijvoorbeeld door de speculatieve aankopen van goud in de verwachting dat de goud prijs zal worden gewijzigd. Deze ver wachting is natuurlijk absurd", al dus onderminister Deming. Inwisseling dollars en ponden gestaakt Het reisbureau Lissone Lindeman heeft gisteren in al haar kantoren in Nederland het inwisselen van Ame rikaanse en Canadese dollars, als mede Belgische franken en Engelse ponden gestaakt. Lissone is tot deze maatregel overgegaan om risico's van het pond te ontlopen. Bij de banken kon men gisteren deze valuta nog gewoon inwisselen. Een devaluatie van de dollar en een verdere devaluering van het pond zou ingrijpende gevolgen hebben voor andere valuta. De vrees voor een ^devaluatie vindt zijn afspiegeling in de grote vraag naar goud. In Londen daalde de koers van het pond ster ling naar een lager peil dan ooit. In Parys daalde niet alleen de koers het pond maar ook van de dollar. Dit alles houdt verband met de twijfel in de Europese pers over het hand haven door Amerika van de goud prijs op 35 dollar per ounce, een twij fel die intussen (zie de aanhef van dit bericht) van Amerikaanse zijde „absurd" is genoemd. personeelslid bezig was met het af- thinner (een bijzonder Vervolg op pagina 2 (Van onze Londense correspondent) Engelands minister van De fensie Healey is gisteravond iet slachtoffer geworden van mgewoon felle studentenon lusten in Cambridge. De minister slaagde erin in een taxi ongedeerd te ontsnappen, maar was diep geschokt. De relletjes braken uit, toen de mi nister na een lezing in de universi teit van Cambridge het gebouw ver liet. Hoewel tweehonderd politieman nen een kordon om hem vormden, konden zij niet verhinderen dat de studenten dit doorbraken. Terwijl helmen en stokken door de lucht vlo auto rende, reed deze haastig naar het station, waar de minister op het nippertje de trein naar Londen kon nemen. Vyf studenten zijn gearres teerd. De onlusten kwamen ondanks waarschuwingen nog tamelijk onver wacht. Enkele maanden geleden wa ren premier Wilson en zijn vrouw het mikpunt van de studenten in Cam bridge. Ook hun wagen werd met eie ren en tomaten bekogeld, terwijl zijn auto door de studenten werd gemo lesteerd. Wilson noemde het later „een van de meest onaangename er varingen in mijn leven'.' Ongeveer 4.000 studenten zyn gis teren zingend naar de universiteit van Warchau vertrokken uit protest tegen de uitsluiting van twee studenten, die geen colleges meer gen, dook de minister in een gereed- mogen volgen, omdat zij deelgeno- staande taxi. „De studenten door het dolle heen", vertelde een po litieman. ,.Zy sloegen met hun vuis ten op het dak van de wagen en gooiden eieren en tomaten". Desondanks slaagde de taxi erin enkele meters te ryden om toen op nieuw door de studenten, die intus sen aangezwollen waren tot een mas sa van 500 man, tot stilstand gedwon gen te worden. Kreten als „Heil Hit- Ier" en „Nazi" waren niet van de lucht en minister Healey. die de stu denten aanvankelijk joviaal had be groet, zat tegen die tijd stilletjes en bleek op de achterbank. Opnieuw probeerde de taxi door de menigte heen te dringen, maar een bus uit tegenovergestelde richting ko mend, versperde de weg. „Ik zag de gezichten van waanzin nigen om mij heen", vertelde een ooggetuige. „Het leek alsof de studen ten de minister wilden lynchen. Als gekken slingerden zij de auto heen en weer, intussen geparkeerde wagens op de weg duwend". De politie slaagde er pa na 10 ang stige minuten in de minister te ont zetten. Terwijl een honderdtal hyste- risch-gillende studenten achter de Een beeld van de moeilijk- men hadden aan een betoging tegen het verbod om een klassiek Pools to neelstuk op te voeren. Het kwam hier en daar tot een handgemeen met vijfhonderd politie mannen in burger toen de studenten toegelaten wilden worden tot de rec- tor-magnificus van de universiteit en schreeuwden „geen studie en geen brood zonder vryheid". De Poolse autoriteiten zyn opge treden tegen studenten die op 30 ja nuari een betoging hielden uit protest tegen het besluit van het Ministerie van Cultuur om verdere opvoeringen van het stuk „De voorvaderen" van de 19de-eeuwse Poolse dichter Adam Mie- kiewizc te verbieden. Er werden toen ongeveer 50 studenten gearresteerd, die echter later zijn vrijgelaten. In het stuk wordt het lyden van de Po len uitgebeeld onder het tsaristische bewind. Er staan anti-Russische uit drukkingen in. waarop het publiek bij de eerste opvoering enthousiast rea geerde. Onze correspondent in Rome meld de vanochtend De schorsing van Daniele Mattalia, rector van het Parini-gymnas.nim in Milaan, heeft gisteren geleid tot een geweldige betoging in de stad, waaraan naar schatting tienduizend heden, die de Engelse minister leerlingen van de middelbare scholen Healey (in de auto rechtsgiste- en studenten deelnamen. De betoging ren in Cambridge ondervond. verliep betrekkelijk rustig. Zo zag het door brand geteis terde complex van Sikkens er vanochtend omstreeks acht uur uit. In de loop van de nacht en de ochtend hebben zich geen bijzon dere ontwikkelingen meer voor gedaan. De brandweer houdt nog een oogje in het zeil. (Foto LD/Holvast) Eerder op de dag hadden ongeveer driehonderd leerlingen de klas van het Parini-gymnasium bezet. Zy werden zonder veel moeite door de politie een voor een naar buiten gedragen. Het verzoek van de hoofd inspecteur van onderwijs de lo kalen te laten ontruimen werd door rector Mattalia telegrafisch in scher pe bewoordingen van de hand gewe zen. Rector Mattalia telegrafeerde om. „U spreekt tot mij alsof het hier gaat om een groep wilden, die de school hebben bezet. Maar dit zijn scholie ren, die wel degelijk weten wat ze doen en die de belangen van hun school trachten te behartigen op de manier die zy onder mijn leiding de beste vinden". De rector is nu tijdelijk uit zijn ambt ontzet en hij mag de school niet betreden voorv naar de mening van de minister van Onderwijs, de toestand weer normaal is geworden. Rector Mattalia werd twee dagen gele den geschorst, omdat hij een demon stratie van de leerlingen voor onder wijshervormingen had toegestaan. In Rome is het gehele universi teitsterrein nog door de politie bezet. Wie dat gebied betreden wil, moet zeer goede legitimatiebewijzen kun nen tonen en heeft dan wel enige kans te worden toegelaten. Aan stu denten echter wordt onder geen be ding toegang verleend. Waarschijn lijk zullen maandag contacten worden geopend tussen de rector en dat deel der professoren, dat ach ter hem staat en de opstandigen om na te gaan of er termen te vinden zijn die tot een vergelijk kunnen lei den. Het was de bedoeling van de rec- tor-magnificus, dat maandag (11 maart) het onderwijs weer zal wor den hervat, maar daartoe moet men toch eerst tot een vergelijk komen. Intussen hebben de vertegenwoor digers van de drie regeringspartijen (de Verenigde socialistische partij, de republikeinen en de christen-demo craten) een tekst opgesteld voor de noodwetgeving inzake het universi tair beleid. Het zal dus gaan om een noodwet, omdat over enkele dagen de kamers gesloten worden en geen tijd kan worden gevonden om een wer kelijke wet uit te vaardigen. Meningen zijn sterk verdeeld De voorzitter van de KVP-Jonge- rengroepen, E. van Dongen, heeft vandaag op het congres van zijn or ganisatie meegedeeld maandag te zullen bedanken als lid van de KVP en zich bij de radicalen te zullen aansluiten. De heer Van Dongen noemde da beginselverklaring van de radicalen en het optreden van drs. Aarden in de Tweede Kamer een stap vooruit naar de deconfessionalisering, en sprak de hoop uit, dat ook het De mocratisch Centrum Nederland uit de KVP zal treden en zich bij de ra dicalen zal aansluiten. Met Antoine Jacobs, vice-voorzitter van de KVPJG, Han Duindam, se cretaris en enige leden heeft de heer Van Dongen het congres een advies voorgelegd, waarin zij zeggen onvol doende vertrouwen te hebben in da mogelijkheid dat binnen de KVP een discussie tussen de diverse stromin gen op basis van de resecluties van da partijraad in Arnhem goede perspec tieven biedt. Zij raden de leden aan uit de KVP en de KVPJG te treden en zich aan te sluiten bij de radi calen. Vice-voorzitter Ton Crijnen, pen ningmeester Gerard Tholen, en en kele leden hebben een pre-advies uitgebracht, volgens hetwelk het congres zijn vertrouwen uitspreekt in de mogelijkheid dat op basis van de partijraadresoluties van Arnhem vruchtbare discussie tussen de ver schillende stromingen in de KVP goede perspectieven biedt. ADVERTENTIE i Uit het Leidsch Dagblad van J 10 Maart 1868: t In de maand Februari zijn binnen deze gemeente gebo ren 122 kinderen, als: 65 zoons en 57 dochters, waar onder is begrepen 1 tweeling geboorteOverleden 70 perso nen. als: 11 mannen, 18 vrou wen, 26 zoons en 15 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 23 huwelijken. (Advertentie) Hotel Den Burg. Uit de hand te koop zen overdekte kegelbaan met toebehooren.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1