oning Midas' kwaal kwelt iconomisten van vandaag Dividend Kon. Olie f 6.85 plus agiobonus .S. zit aan de knop van wereldinflatie b Koers pond tuimelt verder omlaag Winst steeg van 673 naar 702 miljoen Agio-bonus Kon. Olie - 10% - goedgekeurd FORD ESCORT „RIJNLAND" N.V. LEIDSCH DAGBLAD n wereldramp voorkomen! (Van onze financiële medewerker) ng Midas van Phrygië was volgens de mythe een be- ïswaardig mens, omdat alles wat hij aanraakte in goud iderde. Economisten van onze dagen weten ervan mee te a hoeveel last het goud kan veroorzaken. Vrijwel alle fetukken waarmee zij te maken hebben draaien om het J en het geld is gekoppeld aan het goud. Niet voor niets en de hoogleraren Korteweg en Keesing op de eerste jden van hun standaardwerk over het moderne geld- 1 dat het goud nog steeds als een spookbeeld door de he- Bgse economie rondwaart. afgelopen week hebben de Iten ln Washington er haast gekregen, toen het goud weer itoom werd, waar de hele in- oale speculatie achteraan joeg meute achter de vos. Listige laties, van de, door de centrale gevormde en door de Bank of beheerde, goudpool zijn no- eest om te voorkomen dat de en opzichte van het goud zou zwichten. in haar na was de prijs van ld op de markt in Londen zo- |elopen dat de Amerikaanse It zelf had moeten ingrijpen, jen op zo ruime schaal dollars iden om in goud te worden dat de prijs opliep tot dollar. Nog 1/8 dollar- )ij en de dollars hadden aan kunnen worden ter omzetting uit Fort Knox. Op dat mo nden niet alleen de goudprijs, ik de assurantie- en transport- de omzetting lonend maken, het niet gekomen. Niet emotioneel üandse persbureaus spraken hun berichtgeving over de b", die de kop weer opstak, sationeel woord dat het bij Dpubl&ek wel doet. In werke- echter is de internationale idel helemaal niet emotioneel, nsacties vinden doorgaans issen enkele bezadigde heren, Ig bij elkaar zitten om aan- ooporders van clinten (ban en elkaar af te wegen, de vraag echter groter te zijn aanbod, dan wordt de prijs ken tot het niveau waarop Dwichtssituatie wordt bereikt, iet evenwichtspunt hoger te lan wenselijk wordt geacht, dt van hogerhand ingegrepen er goud uit de officiële goud- gegeven. Dop op de deur heeft de prijsontwikkeling op ïarkt een sensationele achter kant de prijsstijging van de week is als de klop op de Q de internationale financiële [De worsteling tussen de mo- lutoriteiten en de speculanten vraag steeds meer klemmen lar het zal houden of niet. t houden wordt dan bedoeld l door president Roosevelt verhoogde goudprijs kan Tgehandhaafd of dat de om- peden nolens volens tot een nferhoging leiden. Ichzelf is het natuurlijk ab- het meest begeerde en te metaal ter wereld op een Uogse rijs gehandhaafd Ml krwijl al e andere goederen idstoffen een veelvoud op- 3a i 8|alante heren, die op de ad- lepagina's bekoorlijke dames sieraden om de hals hangen, feitelijk met hun aanschaf- in koopje gehad, al hebben ellers wegens de gestegen ar- sten wel een schepje op hun J oeten leggen. Het is haast nflU» voorstelbaar wat er zou 10> als de goudprijs inderdaad ']u worden opgetrokken. Een economische chaos in de ge beld zou het gevolg zijn, want EB Wtenhuis dat na de oorlog i fbouwd teneinde een volledige e legenheidspolitie mogelijk te rzou in duigen vallen. Een Inflatie van ongekende om- du optreden als de goudreser ve centrale banken en die EU^ particulieren in Frankrijk, van de oliesjeiks en van de Q plotseling veel meer koop- v zouden vertegenwoordigen. el( Vngton zit aan de knop om Pmen dat een dergelijke ramp optreden. Verhoging van de I» om de aanvallen op de dol keren zou alleen zin hebben •prake zou zijn van een dras- verhoging. Op slag rijker? JJat er een verdubbeling van |K oprijs zou komen, zoals door Franse deskundigen wordt dan zou bijvoorbeeld de schatkist bij ons met één slag f6 miljard rijker zijn. Een dergelijke geldlawane zou eenzelfde uitwerking geld'awine zou eenzelfde uitwerking hebben als het winnen van een hoge toto-prijs. Van alle kanten zouden smeekbeden komen om wat uit de pot te mogen meedelen. Politici, zelfs die van niet-radicale huize, zouden niet weten hoe gauw ZÜ de „goudwinst" zouden moeten verdelen voor allerlei op zichzelf wen selijke doeleinden, waarvoor thans geen geld is. Het is geen kunst om geld te ma ken, maar wel een kunst om te zor gen dat er wat voor gekocht kan worden. Anders zouden de finan ciële deskundigen niet zoveel zor gen behoeven te hebben om de ren tevoet in toom te houden. Toen de Amerikaanse autoriteiten enige tijd geleden aankondigden, dat drastische maatregelen moesten wor den genomen om de betalingsbalans in evenwicht te brengen, hetgeen no dig is om te voorkomen, dat de dol lar voor het goud moet zwichten, werd internationaal een stijging van de rentevoet verwacht. De dollar- stroom zou stagneren, dus er zou minder geld komen voor bedrijven, die elders zouden willen investeren. In Rome hebben de Ministers van Financiën van de EEG-landen al overlegd wat er gedaan kan worden om de Europese kapitaalmarkt vlot tend te houden en een stijging van de rentevoet tegen te gaan. Binnenkort zal het overleg ln de bredere kring van de tien geavanceerde industrie landen in Stockholm worden voort gezet. Afgewacht moet worden wat daar uit de bus zal komen. Zodoende is er in de financiële we reld een sfeer van onzekerheid ge schapen zowel ten aanzien van het goud, de positie van de dollar, als van de ontwikkeling van de rente voet. Voegt men daarbij nog de po litieke onzekerheden in binnen- en buitenland, dan is er reden genoeg waarom de effectenbeurs zo weinig éaln vertoont. Al weken achtereen staat de affai re op een zacht pitje en vroeger kwam er nog weieens een stimulans van de kant van Wall Street. Maar ook daar is het, om een beursuitdruk king te gebruiken, „de dood in de pot". De dagelijkse omzetten blijven erg laag en op de meeste dagen brok kelen de koersen af. De Dow Jones-index voor industrie fondsen beweegt zich thans in de buurt van het niveau, van medio 1964. Dit wil echter niet zeggen, dat alle 30 fondsen, die bij de berekening van het indexcijfer in aanmerking worden genomen nog rond dat peil zweven. Blijkens een overzicht dat werd sa mengesteld door het Amsterdamse commissiehuis C. Lind en Zoon zijn zijn er van de 30 fondsen 4 sedertdien in koers verdubbeld, 4 vertoonden een beperkte stijging, 5 bleven op het ou- de peil staan en 17 vertoonden een daling. De stijgingen kwamen in hoofdzaak voor bij vliegtuigbouwers (United Air- craft) en bij de elektronische en de mijnbouwsector. Staal, chemie, win- j kei- en levensmiddelenbedrijven blij- ken minder in de pas te staan bij be- 1 leggers. Niet het behalen van het rendement daarvoor zijn de obligaties maar het behalen van koerswinsten geeft de doorslag bij de beleggers in de V.S. By de op snelle koerswinsten gerichte beleggingsfilosofie moet, aldus Lind en Zoon, ook rekening worden ge houden met het feit dat er „zwarte Pieten" in het spel zijn. Dat was de laatste maanden pijnlijk voor de bezitters van aandelen Litton Industries (van 120 naar 70)Motoro la (van 223 naar 107), Texas Instru ments (van 146 naar 90) e.a. Kon. Olie. bracht wat leven Alleen he>t vooruitzicht van de cij fers van de Koninklijke Shellgroep vermocht wat leven in de beursbrou- wer(j te brengen, doch dat kwam om dat Wall Street de smaak te pakken kreeg. In de „oliehoek" aan 't Dam rak werd de koersverbetering ten dele overgenomen, doch een merkbare op leving in de affaire was er niet. Toch heeft Koninklijke Olie zich in vergelijking tot de andere interna tionale fondsen gedurende de laatste maanden het best gehouden- De koers beweegt zich op het hoogste peil van het jaar, terwijl Philips van f136 is teruggegaan naar f124 en Unilever van f 114.40 naar f 110.80. In vergelijking met medio 1964, waarvan bovenstaand werd gesproken bij de Dow Jones Index, komt Unile ver er nog minder goed af, want ten opzichte van destijds is er van de koers bijna 25 afgegaan. Bjj Phi lips heeft de teruggang 15 bedra gen en bij Koninklijke Olie maar 2 Première ballet „Jeux" van Darrell Dinsdag a.s. zal het Ned. Dans Theater in de Kon. Schouwburg op nieuw een première uitbrengen en wel van het ballet „Jeux" van de Engelse choreograaf Peter Darrell, artistiek directeur van het „Western Theatre Ballet". Het gegeven van het ballet „Jeux" op de gelijknamige compositie van Claude Debussy werd in 1913 oor spronkelijk gemaakt door Nyinsky voor Diaghilef's Ballet Russe. Peter Darrell, die wordt beschouwd als de belangrijkste choreograaf in Engeland sedert de oorlog, heeft het gegeven, dat zich afspeelt rondom een tennisveld, geheel omgewerkt. Hij omschrijft het als een „Comedy of manners". In deze vorm ging het ballet in 1963 bij het „Western Thea tre Ballet" in première. De kos tuums werden ontworpen door Frans Molenaar. De medewerkenden zijn: Marian Sarstadt, Mea Venema en Gérard Le- maitre. De overige balletten op die avond zijn: „9 bewegingen", „Nocturne" (pas de deux), „De Anatomische les" en Ongekende vraag naar goud Er was gisteren weer een ongekend hoge vraag naar goud op de Londense markt en het pond sterling tuimelde naar een lager peil dan ooit. De goudprijs kwam op 294 shilling two pence, 9% pence hoger dan donderdag. De dollar-pariteit bleef echter onveranderd 35.19%. De goudhandel schatte de omzet op ongeveer het dubbele van het gemiddelde van de afgelopen 10 dagen. Het pond opende 7H punt hoger dan donderdag op 2.39425 dollar, maar in een afbrokkelende markt daalde de koers tot 2.3920. De slotkoers van gisteren 2.3935 was tot dusver de laagste uit de geschiedenis. De oorzaak van de goudkoorts die thans in Londen heerst, schijnt te lig gen in de twijfel dat de V.S. de goud prijs zullen handhaven op 35 dollar per ounce. De goudhandel heeft ook kennisge nomen van de lauwe reactie van West-Duitsland en Frankrijk tijdens de vergadering van de OESO in Parijs op Amerikaanse verzoeken tot steun bij het bestrijden van de beta lingsbalans-problemen Men verwacht ook dat op de ver gadering van topfunctionarissen van centrale banken, die dit weekend in Bazel gehouden wordt, wellicht een verklaring ten aanzien van een nieuw goud-beleid naar voren zal komen. Ook in Parjjs daalde de koers van zowel pond als dollar scherp. Het pond zakte 435 punten en bereikte een record-dieptepunt sinds 18 november van 11.76 francs. De slotkoers was gisteren 11.8035. De dollar stond op 4.9135 francs, sloot donderdag op 4-9197. Goudaandelen schoten in Lon den omhoog, sommige met meer dan 10 shilling. OP VERGROOT KAPITAAL: De raad van commissarissen en de directie van de N.V. Kon. Nederl. Petroleum Maatschappij hebben besloten aan de aan deelhoudersvergadering op 2 mei 1968 voor te stellen over het boekjaar 1967 een dividend in contanten uit te betalen van in totaal 6,85 op elk der per 31 dec. 1967 uitstaande 97.468.017 aandelen. In het bedrag van ƒ6,85 is begrepen een interimdivi dend van 3,25 dat in oktober betaalbaar werd gesteld, zodat bij aanvaarding van het voorstel nog 3,60 in contanten op elk dezer aandelen zal worden uitgekeerd. Opvallend betere resultaten In de gistermorgen in Den Haag gehouden buitengewone aan deelhoudersvergadering v. d. Kon. Ned. Petroleum Maatschap pij, heeft de president-directeur, ir. L. E. J. Brouwer, meege deeld, dat de materiële schade, die door de recente ongevallen aan de raffinaderij te Pernis was veroorzaakt, grotendeels is hersteld en dat Pernis weer op volle kracht werkt. Wat betreft de bedrijfsresultaten constateerde de president directeur met voldoening dat deze een opvallende verbetering ten opzichte van 1966 te zien geven. De belangrijkste van de velerlei factoren, waaraan de stijging van het nettoresultaat van de groep te dan ken is, zijn grotere verkochte hoe veelheden, verhoogde efficiency, be nevens kapitaaluitgaven die veelal jaren geleden zijn gedaan en die thans nieuwe bronnen van inkomsten opleveren of ook weer tot een verla ging van de bedrijfskosten leiden. Ir. Brouwer verklaarde te menen, dat ongetwijfeld ook de meer recente hoge investeringen in de e.k. jaren goede resultaten zullen afwerpen. Toch is, zo vervolgde hü, het rende ment van de groep nog niet wat het zijn moet. Het rationalisatieproces wordt dan ook voortgezet en een be hoorlijk investeringsbureau zal ge handhaafd moeten worden. Dit zijn de twee belangrijkste middelen om te zorgen, dat de rentabiliteit blijft stijgen. Vrijlatingen en ontslagen in Griekenland De procureur van het Atheense mi litaire tribunaal heeft besloten tot invrijheidstelling op grond van clementiemaatregelen van vijftien personen, die onlangs door het tribu naal werden veroordeeld. Het zijn merendeels leden van het patriotti sche front, aldus is van welingelich te zijde vernomen. Tot de vrijgelate nen behoren o.a. Leloedas, die als een van de leiders van het „Patriot tische front" werd beschouwd en tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld en Papailiopoelos, die 15 jaar gevangenisstraf kreeg in de zelfde zaak. Voorts heeft de regering in Athene 195 onderwijzers van lagere scholen en leraren van middelbare scholen ontslagen aan wier trouw getwijfeld werd, aldus deelde het staatsblad gis teren mee. Er zijn reeds honderden ambtenaren ontslagen uit hoofde van onbekwaamheid of op grond van twijfelachtige trouw. 213 aandeelhouders verleenden bij acclamatie goedkeuring aan het voor stel tot uitkering van 10 in aande len ten laste van de agio-reserve op elk der op 31 december 1967 uitstaan de 97.468.017 aandelen. Zelfs de ernstigst denkbare crisis in het Midden-Oosten zou de leve ring van olie slechts tot 75 beper ken, aldus lr. Brouwer. Ir. Brouwer wees de beschuldiging van een der aandeelhouders, dat „Shell Oil" doelbewust aan Israël de levering van bepaalde strategische oliën en vetten had onthouden, krachtig van de hand. Volgens de president-directeur konden deze pro- dukten niet worden geleverd om de eenvoudige reden dat ze niet beschik baar waren. De president-directeur gelooft niet, dat de kernenergie binnen e nkele tientallen Jaren de toenemende be hoefte aan olie zal kunnen afvlakken. Canadese premier waarschuwt Parijs De Canadese premier Lester Pear son heeft zich donderdag indirect achter de verklaring van minister van Justitie Trudeau geplaatst, waarin deze woensdagavond zei dat Canada de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk zal verbreken indien dat land Quebec rechtstreeks uitnodigt voor een internationale conferentie. Canada heeft de betrekkingen met nale onderwijscoraferen tie in Gabon, vorige maand opgeschort nadat het Ottawa passeerde en rechtstreeks een uitnodiging aan Quebec zond om deel te nemen aan een internatio nale onderwijsconferentle in Gabo. Wij willen geen onderscheid ma ken tussen kleine en grote staten", zei Pearson ln het Lagerhuis, daar mee zinspelende op de mogelijkheid, dat Frankrijk zich in „Canada's bin nenlandse aangelegenheden" zou mengen. Minister Trudeau zei woens dag, dat hij niet geloofde, dat Frankrijk zover zal gaan", VS gaan met bondgenoten over Vietnam confereren Premier Holyoake van Nieuw- Zeeland heeft verklaard dat vier april a.s. in Wellington een confe rentie wordt gehouden van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en 'de landen die aan de zijde van de Verenigde Staten in Vietnam strijden. Op 28 maart aanstaande begint in de Nieuwzeelandse hoofdsad een con ferentie van landen van de Zuid- oostaziatische verdragsorganisatie. De Zuidvietnamese president Thioe heeft gisteren nul op zijn rekest ge kregen na een verzoek aan het par lement tot uitbreiding van zijn be voegdheden. Thioe wilde speciale volmachten op financieel-econo- mische gebied. Het Zuidvietnamese parlement is echter bevreesd voor een te grote macht van Thioe. Het Amerikaanse dodencijfer in Vietnam stijgt zo snel dat men in Washington verwacht dat er in no vember a.s. wanneer de presidents verkiezingen worden gehouden meer ADVERTENTIE De nieuwste niet Ruim, goedkoop, snel, mooi Over enkele dagen te zien bij: AUTOMOBIELBEDRIJF LAMMENSCHANSPLEIN 6 LEIDEN - TEL. 30325—42451 Amerikanen in Vietnam zullen zijn gevallen dan destijds in Korea. Ge middeld sneuvelen er op het ogen blik vijfhonderd Amerikaanse sol daten per week. In de Koreaanse oorlog verloren 33.629 Amerikanen het leven. Tot nu toe bedroeg het in Vietnam gesneuveld aantal militai ren 19.251 man. De Internationale Commissie van Juristen heeft aangedrongen op overleg onder auspiciën van het Rode Kruis over de bescherming van gevangenen en burgers ln Vietnam. Dit overleg, aldus de commissie moet als een rem werken op de „es calatie van wreedheid" in Vietnam. Zoals bekend zal aan de op 8 maart 1968 te houden aandeelhoudersverga dering worden voorgesteld ten laste van de agioreserve 10 uit te keren in aandelen, voor het eerst rechtge- vende op het in 1968 nog betaalbaar te stellen dividend over 1967. Indieh dit voorstel en het bovenbedoelde di- vid end voorstel worden aanvaard, zal een bedrag van f 3,60 eveneens worden uitgekeerd op elk der 9.746.801 uit te geven nieuwe aande len. In de brugklas blijven minder leerlingen zitten De stichting onderzoek onderwijs bestudeert thans 't probleem van het zittenblijven in het basis- en voortge zet onderwas. Bij dit onderzoek wor den o.m. betrokken de intelligentie van de leerling, het leertempo en een meer individueel gericht onderwijs. Tevens bestudeert de stichting het probleem van de klassegrootte. Het aantal zittenblijvers op de z.g. experimenteerscholen, waar al met de brugklas is gewerkt, is verminderd. Tot dusver bedroeg het landelijk per centage 22 voor het voortgezet on derwijs. Het percentage zittenblijvers van de gezamenlijke brugklassen was in het schooljaar 1965'66 15. Staats secretaris Grosheide acht dit resultaat niet onbevredigend. Het dividend over het boekjaar 1966 bedroeg in totaal f6,85 op elx der per 31 december 1966 uitstaande 97.468.017 aandelen. Het nettoresultaat van de N.V. Kon. Nederl. Petroleum Maatschap pij over 1967 bedroeg f 702 miljoen, vergeleken met t 673 miljoen in 1966. De inkomsten van de vennootschap worden in hoofdzaak ontvangen ln de vorm van dividenden van maat- schappyen der Koninklijke/Shell groep, waarin zij een belang van 60% heeft. Winst door devaluatie Het nettoresultaat van de maat schappijen der Konink./Shell groep na aftrek van aanvullende afschrij vingen, bedroeg over het jaar 1967 ponden sterling 266 miljoen; dit is ponden sterling 29,5 miljoen meer dan over 1966. Dit komt neer op een rendement van 9 op het gemiddel de netto-actief van de groep verge leken met 8,4 in 1966. Ten einde rekening te houden met de gevolgen van de devaluatie van het pond ster ling op 18 november 1967 is over de periode van 18 november tot 31 de cember 1967 eon bedrag van ponden sterling 4 miljoen als reservering voor aanvullende afschijvingen op het nettoresultaat ln mindering ge bracht. De geconsolideerde resultaten van groepsmaatschappijen zijn in ponden sterling uitgedrukt; meer dan 80 van het bedrijf van de groep wordt uitgeoefend ln landen die hun valuta niet hebben gedevalueerd zodat daar door de in sterling uitgedrukte win sten die na de devaluatie tot aan het eind van het jaar zijn gemaakt, een stijging vertonen. Door de devalua tie van het pond steeg het resultaat over de laatste zes weken van het Jaar per saldo met ongeveer ponden sterling 9 miljoen, waarvan een be drag van ponden sterling 4 miljoen werd gereserveerd voor aanvullende afschrijvingen. In de Ver. Staten was het nettore sultaat van Shell Oil Compagny on geveer 12 hoger. Het nettoresultaat van Shell Canada steeg met circa 5 Deze beide maatschappijen heb* ben tezamen ongeveer een derde b?« gedragen aan de totale stijging vaal het nettoresultaat van de groep. Op het Domplein in Utrecht haalde gisteren een geel-zwarte postkoets, getrokken door vier schimmels en met passagiers in de klederdrachten van 1790, vijf zakken speciale post op. De ruim 10.000 brieven zijn vandaag in Rotterdam afgeleverd. De postkoets van Van Gend en Loos maakte de rit ter ge legenheid van de nationale ma nifestatie „Klankbord van de Nederlandse jeugdfilatelie"die vandaag en morgen in Rotterdam ivordt gehouden. Het 20-jarig be staan van het Jeugdcentrum Jong Utrecht was mede aanleiding voor deze tijdelijke herleving van een stukje geschiedenis. De postkoets werd na een tocht door de Utrechtse binnenstad met zijn lading op de trein gezet met bestemming Rotterdam. Van daag zou hij ook in de Maasstad rijden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19