rootse huldiging van de childer Willem Schrofer Fascinerende vormtaal in TetleVs „Circles" I Tallozen kimmen hem geluk wensen JEUGDWERKLOOSHEID Regeringsmaatregelen hadden weinig effect Buitenlandse tournee van Residentie-Orkest Zes landen worden bezocht 89- PREMIERE NED. DANS THEATER: Spanningen door gestileerd gestamel DERDAG 7 MAART 1968 pDE] jlV AMBACHTSHUIS TE VOORSCHOTEN p LEIDSCH DAGBLAD jorschoten mag zich erop beroemen in het bezit te zijn van kunstenaar, die zoals gemeld gisteren de leeftijd der ten bereikte, maar met een jeugdig élan dag in dag uit retten en zittende fuguren op het doek vast legt. Zijn naam 'illem Schrofer, die op de dag van zijn zeventigste verjaar- toegesproken werd door zyn vriend en mede-kunstenaar l Citroen in een hecht doortimmerd 17de eeuws bouwwerk Ambachtshuis" aan de Voorstraat te Voorschoten, dat her- ien is in een tentoonstellingsruimte met 31 schilderstukken deze onderwijzer, die in de loop der jaren uitgegroeid is tot bekend kunstenaar. ilc %hA tover de schilderijen dénkt. Zij n dfetuk voor stuk „Willem Schro- zij zijn het resultaat van een intensiviteit en een driftige ptratiie en hiermee is de figuur m Schrofer gepenseeld", aldus Citroen veilig op een „scha- boven de mensenzee, die niet a de expositiezaal herschiep toe ontelbare massa armen, benen, idenmen en hoofden, maar ook de en en de trappen. Zelfs buiten Ie Voorstraat verdrongen velen om Willem Schrofer en zijn ikensprijs voor wijlen j Van Doesburg urn-» van Doesburg (18831931) een de centrale figuren van de froep. De prys wordt 13 decen»- fus. uitgereikt aan de weduwe, ouw Nelly van Doesburg in het llijk Van Abbemuseum in Eind- D in aansluiting op de opening een grote overzichtstentoonstel- ts ''van het werk van Van Does- i commissie voor de toekenning jde Nederlandse Sifckensprijs be- Iuit prof. ir. J. H. van den architect te Rotterdam, drs. k. Mees, president-commissaris de Sikkensgroep N.V. in Sas- is 4n, dr. W. J. H B. Sandberg, Bitter van de uitvoerende com- le van het Israëlmuseum in Je- Picjem en drs. H. L. Swart, direc- van de Nederlandse Kunststich- in Zeist. aaüdhesie gevraagd met brief zes hoogleraren dingl O tof. dr. G. C. Heringa, ementus verJeraar in de geneeskunde in pingen, heeft in een brief aan [collega hoogleraren en lectoren 5 «Jen lande gevraagd adhesie te ^""pgen met de brief, die zes Gro- hoogleraren, onder wie prof. auw, aan de minister van |itie hebben gezonden. Aan de eerden wordt verzocht een brief van prof. Heringa ge- hte verklaring getekend terug te bn. Prof. Heringa zal vervolgens eze verklaringen aan de minister Justitie deen toekomen. Prof nga is onder meer bekend als eur van het boekje „De student". Zij waren gekomen natuurlijk al lereerst uit Voorschoten, maar ook velen uit Den Haag, daar waar hij jarenlang werkte aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten en waar hij nu nog steeds lid is van „Puildhri Studio". Contact met jeugd Veel jeugd, die de meester" kwam feliciteren, aldus burgemeester L. de Kool, nadat hij boven de men senmassa was getreden. Iedereen stond klaar, zong tweemaal spontaan „Lang zal hij leven" voor Willem Schrofer en de burgemeester van Voorschoten bleek zoek, terwijl hij „ergens" aanwezig moest zijn. Met open jas, waardoor de ambtsketen zichtbaar werd, week de massa opzij voor de eerste burger van Voorscho ten, die in zijn toespraak Willem Schrofer belichtte als de inspireren de figuur onder de twintig in Voor schoten woonachtige kunstenars, de figuur, rond wie de Jeugd zich schaart en die kennelijk aansluiting heeft gevonden by deze kunstenaar, die thans terug kan zien op zijn veelzijdig werk. De hommage welke hem ten deel viel by zijn zeventigste verjaardag Het glas werd geheven tij dens de huldiging van de 70- jarige kunstschilder Willem Schrofer. Links de jarige, rechts burgemeester L. de Kool. Op de achtergrond een door Willem Schrofer vervaardigd portret van oud-wethouder G. Schrama. (Foto L.D./Holvast) Aanbieding van schilderij loinst Rijksmuseum koopt Japans kamerscherm Op een gisteren bij Christie in Londen gehouden kunstveiling is door het Rijksmuseum in Amsterdam een zeldzaam uit twee delen bestaand Japans kamerscherm aangekocht voor een bedrag van ruim f 11.000. Het vroeg 18de eeuwse stuk ver toont een afbeelding van een gewa pend Nederlands koopvaardijschip uit deze periode. fontoonoteUbig en ook anderen ral len opwekken een hexoek te brengen, zodat voorkomen wordt, dat na deze zeer drukke opening de volgende da gen de tentoonstelling leeg zal zijn, eindigde de burgemeester zijn toe spraak. Willem Schrofer bood de gemeente Voorschoten daarna een schilderwerk aan, dat in grote dank Liierair-historiscbe opdrachten De minister van CRM, mej. dr. M. A. M. Klompé heeft opdracht ver leend aan: J. H. Cartens (Breda) tot 't schrijven van *n studie over het li- terair-krittsch werk van Jan Engel man; prof. dr. E. G. A. Galama, (Hil versum) tot het verzorgen van een heruitgave van het toneelwerk van J. J. Starter; mej. drs. M. Spies (Am sterdam) tot het samenstellen van een nieuwe bibliografie van Bredero (lopend tot 1 jan '68) ter vervanging van die van J. H. W. Unger (1884) mej. drs. B. Vlugter (Zeist) tot het verzorgen van een uitgave van de briefwisseling (1885-'95) tussen Emile Zola en J. van Santen Kolff, met een inleiding; dr. N. Wijngaards (Nijme gen) tot het schrijven van een studie over het literair-theoretische werk, zowel gepubliceerd als ongepubliceerd, van dr. Camelia van Engelen (1722 1793). (Van onze Haagse correspondent) De regeringsmaatregelen ter be strijding van de werkloosheid onder de jeugd hebben weinig effect gesor teerd. Ongeveer 300 jongeren konden dank zy die speciale maatregelen aan het werk, maar op dit moment zijn nog altijd 31.000 van de in totaal 113.000 werklozen jonger dan 25 jaar. In het overzicht, dat minister Rool- vink van Sociale Zaken had toege zegd aan de Tweede Kamer, zien hy en staatssecretaris Grosheide echter nog wel een lichtpuntje: „Zeker ten aanzien van de leerlingen van de la gere technische scholen met een eind- Onder leiding van Pierre Boulez Het Residentie-Orkest vertrekt dinsdag a.s. voor een Europese tournee o.l.v. Pierre Boulez. Er zullen 9 concerten worden ge geven in zes landen. Het voltallige orkest, aangevuld met verschillende musici voor enkele ongebruikelijke instrumenten, totaal 115 man, zal dinsdagavond concerteren in Luik, welk concert wordt opgeno men door de Belgische radio, 3e programma. Daar zal een modem programma Theater te BUDAPEST op 21 maart, worden uitgevoerd: Webern—Symfo- met hetzelfde programma dat in We- nie op. 21 en Filnf Satze ftlr Streich- i nen wordt gespeeld, Radio-Budapest orchester op. 5; Van VlijmenSere- zal een opname van dit concert ma. nata n, met als fluitsolist Koos Ver heul; BoulezEclat en Figures, dou bles. prismes. Hetzelfde programma wordt de volgende avond ten gehore gebracht in de Salie Pleyed te PARIJS. Het Residentie-Orkest is het eerste Nederlandse orkest dat in Budapest een concert geeft. De terugreis wordt per KLM-char- ter gemaakt. Het orkest hoopt vrij dagavond 21 maart op Schiphol aan te komen. Met een lets kleinere bezetting ver trekt het R.O. dan naar GENèVE, waar de avond daarop (donderdag 14 maart) een concert wordt gegeven in de Victoria Halle. Het programma, dat wordt opgenomen door Radio-Ge- nève, bestaat hier uit: Webern Symfonie op. 21; BoulezEclat; Bar- tókMuziek voor snaarinstrumen ten, slagwerk en celesta; Beethoven Symfonie nr. 2. Het orkest conoerteert 16 maart te FRANKFORT met bovengenoemde werken van Webern, Bartók en Beet hoven; dit concert wordt opgenomen door de Hessisohe Rundfunk. Ditzelfde programma wordt de vol gende avond gegeven te STUTT GART, de avond daarop te KASSEL en 19 maart te SELB. In SELB (in die buurt van Bay- reuth) concerteert het R.O. in een concertserie van de Rosenthal Por seleinfabriek. Directeur Philip Ro senthal is een ware maecenas: hy or ganiseert elk jaar een aantal Interes sante concerten, dat in West-Duite land zeer hoog aangeschreven staat door zyn muzikale niveau en de dul- deiyke progressieve strekking; er wordt veel hedendaagse muziek uit gevoerd, en reeds verscheidene or kestwerken o.a. van Henze hebben er hun première beleefd. Na SELB concerteert het R.O. op 20 maart in het Konzerthaus te WE NEN. Behalve de in Duitsland uit te voeren werken is hier weer Boulez' Eclat aan het programma toege voegd; dit concert wordt opgenomen door de Oostenrijkse radio. De componist Jurriaan Andriessen is teruggekeerd uit Zweden, waar hij in het „Nije Theater" in Malmö de musical „Galante liften" zag en hoorde, waarvoor hij de muziek componeerde. Hij verklaarde uitermate tevreden te zijn over deze Zweedse produktie. Het toneelspel „The beaux strategum" van George Farquhar kreeg als musical in de Nederlandse bewerking van Ernst van Altena de titel „Galante liften". De musical zal ook in het Deens worden vertaald en in Kopenhagen in produktie worden genomen. Op de foto: Jurriaan Andriessen en zijn echtgenote bekijken in de hal van het Nije Theater de foto's van de musical, in het bijzijn van theater agent Hans Keuls (l.). PIERRE BOULEZ getuigschrift in een bouwberoep heb ben de maatregelen onmiskenbaar bygedragen tot de afneming van de werkloosheid van schoolverlaters", zo staat in de nota. In de groep werkloze jongeren ba ren vooral de jeugdigen in de leeftyd van 19 tot 25 jaar zorgen. De nota vermeldt 25.000 werklozen in die groep, vooral bouwvakarbeiders en vooral tussen de 19 en 22 jaar. Hun kan de nota in het vooruitzicht stel len, dat er weer enig werk komt door de stimulansen voor de bouw in werkloosheidsgebieden. Oorzaak van de grote werkloosheid in deze cate gorie jongeren is volgens de bewinds lieden veelal onvoldoende vakbe kwaamheid. Model „Kleine zeemeermin overleden De danseres die in 1913 als model heeft' gefungeerd voor het bekende beeld van de „Kleine zeemeermin", aan de ingang van de haven van Kopenhagen, is gisteren in de Deense hoofdstad overleden. Zij is 89 jaar geworden. Jan Wijn speelt in Wassenaar Vrijdagavond 15 maart geeft de be kende pianist Jan Wyn in Kasteel Oud Wassenaar een recital voor de My. tot Nut van het Algemeen. Op het programma staan werken van Schumann. Chopin, Soler, Messiaen en Albeniz. (Van onze kunstredactie) Van stamelen kan een grote intensiteit uitgaan. Dat heeft de Amerikaanse dichter Edward Estlin Cummings bewezen in zijn dadaïstische poëzie en de componist Luciano Berio in de ver klanking van drie van Cummings liederen, een cyclus, welke hij de titel „Circles" meegaf. Zij wendden zich beiden af van gladde, gemakkelijke uitdrukkingswijzen en maken door hun gestileerde gestamel de lezer en luisteraar deelgenoot van de spanning welke het weergeven van gevoelens en emoties met zich brengt. Daarbij heeft de choreograaf Glen Tetley zich aangesloten in zijn ballet „Circles", dat door het Nederlands Dans Theater in de Kon. Schouwburg voor het eerst werd uitgebracht. Ook hij confron teert zijn publiek met spanningen, en wel op twee niveau's. In de eerste plaats is daar zyn zienswyze op contacstoomissenHet zestal dat Tetley voor „Circles" inzet, vormt paren, klampt zich aan elkaar vast, gaat uiteen. Steeds is er een verschuiving van relaties, tot in de laatste momenten ieder een andere kant opgaat. Weg van de figuur die verkrampt achterbiyft. Dat is dan een stap terug vergeleken by het be gin: toen kwamen ze alleen van de zelfde zyde het toneel op. Maar ook voor de teohnische moei- ïykheden spaart hy zyn publiek niet. De dansers en danseressen nog min der. Hy verbuigt him lichamen, schrijft acrobatiek voor, maar geeft het geheel toch een vanzelfsprekend heid mee. Een „Zo kén het, dus zo móet het". Willy de la BUe, Anne Hyde, Ka- thy Gosschalk, Nils Christe, Hans Knill en Jaap Flier zetten zich volko men in voor Tetley's dikwjjls fasci nerende vormentaal. Jammer alleen Anne Hyde en Hans Knill in „Circles" van Glen Tetley, dat bij het Nederl. Dans Theater in première ging. dat de choreograaf zich niet even bondig heeft kunnen uitdrukken als tekstdichter en componist. De span ning welke in het bele ballet voel baar is, zou hoger zijn opgelopen wanneer hij die had samengebald in byv. het tijdsbestek dat Berio zich heeft toegemeten. De décors en kostuums van Ndine Baylis vormden een suggestief onder deel van het scènebeeld. De nummer» op de kostuums symbool van ont- menselyking en tegelyk het bena drukken van het deel-uitmaken van een groter geheel de zilverkleuri ge ringen, waarvan de ophanging een rol speelt in de aanblik van het geheel, het zyn elementen welke net voldoende aanduiden en toch ruimte laten voor een persoonlyke interpre tatie. Het programma voor de pauze waa ingeruimd voor werk van Benjamin Har kar vy„Grand Pas Espagnol", „Lieder eines fahrenden Gesellen" en „Recital voor cello en acht dansers". Vooral het weerzien met dit laatste werk een waardige tegenhanger In dans van Bachs zesde suite voor cell was een uitermate plezierige belevenis. Cellist Anner Bijlsma en mezzo-sopraan Jenne Veeninga droe gen evenals het door Zoltan Szilassy geleide Nederlands Balletorkest be langrijk by aan deze gave voorstel* ling.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9