EIDSCH DAGBLAD Bomaanslagen op drie ambassades in Den Haas Retourvlucht om de maan? Toch drie radicalen in het K. V.P.-hestuur iPANJE GRIEKENLAND - PORTUGAL JAMIN (9ud .apitza komt naar 3 Leiden Rumoer rond -Ess o Tijger Grootste vliegtuig ter wereld jpgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 MAART 1968 No. 32424 «cteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 c? (Van onze Haagse correspondent) I Nederlands „moestersneurder" prof. dr. W. Froentjes (directeur van De gebouwen van de Griekse, Spaanse en Portugese ambassa- het Gerechtelijk Laboratorium) leidt de in Den Haag zijn in de nacht van zaterdag op zondag ernstig het technisch-wetenschappelyke on beschadigd door bomaanslagen. Vier politiemannen en vijf derzopk- Meteen na de ontploffingen brandweerlieden raakten gewond tijdens de explosie van het fet'^itiëïf onderzoek projectiel bij de Spaanse ambassade. leidt, naar de eetrotfen ambassade- De Nederlandse regering heefthaar spijt betuigd over het ge- afbouwen Een dee! van zijn staf beurde en aangeboden de schade te vergoeden. De politie houdt een heeft s nachte met schijnwerpers het grootscheepse speurtocht naar de daders. Tot nu toe heeft zij weinig resultaat gehoekt. Gezien de tijdstippen van de explosie neemt men aan dat men hier te doen heeft met het werk van één organisatie. De vernielde deur van de ïriekse ambassade. «IjDe Nederlandse Vereniging voor leltechniek heeft de gouden Ka- :rlingh Onnesmedaille toegekend in de Russische onderzoeker prof. L. Kapitza uit Moskou. De Ka- irlingh Onnesmedaille wordt om vijf jaar verleend aan een weten- ihappelyk onderzoeker, die grote 'Indragen heeft geleverd aan de ont- ^JSkkeling van de koeltechniek. Prof. Kapitza, geboren in 1894, is »—4i actief werkzaam op het gebied in de elektetrochniek in het onder ~®jjn leiding staande Instituut voor """ysische problemen in Moskou. Prof. Kapitza beeft toegezegd zelf fe medaille op 23 september in Lei en in ontvangst te komen nemen, fdens de viering van het 60-jarig ■||fcstaan van de Nederlandse Vereni- Qllng voor Koeltechniek. ADVERTENTIE KA Het gerucht circuleert dat Ier iets opzienbarends gaat gebeuren met de Esso Tij ger. Wat precies? Alle I Esso medewerkers zwijgen. I De tijger zelf heeft liet te i druk voor commentaar. erl Heel Nederland wacht ge- spannen af. .«WEERBERICHT M Tijdelijk regen Het KNMI verwacht van heöen- tot morgenavond veel bewolking met ^wdelijk enige regen of motregen. Matige, aan de kust af en toe krach tige wind tussen west en noordwest, ginder koude nacht, weinig verande ring in middag temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur) Zon op: 7.17 uur; onder: 18.27 uur. Maan op: 09.07 uur, onder: 0.39 uur Hoogwater: te Katwijk te 6.50 en J9-07 uur, laagwat» te 2.34 en 1455 iniiDU oummei bestaat uit 16 pagina's De eerste bom explodeerde zondag nacht om kwart over één bij de Spaanse ambassade aan het Lange Voorhout. Twee surveillerende politie agenten hadden een ongeveer dertig centimeter lang flesachtig voorwerp gevonden, dat was verpakt in papier. Uit het pakje stak een dot watten en bovenop die watten was onderstebo ven een klein flesje geplaatst. De agenten waarschuwden het hoofdbureau en kregen assistentie van twee rechercheurs. De brand weer stuurde voor alle zekerheid een motorspuit met zes mensen. Brigadier K. Wilts van de recherche pakte het voorwerp op, rook eraan, en wierp het verschrikt van zich af. toen het begon te sissen. Meteen daarop ex plodeerde het vermoedelijk met che micaliën gevulde projectiel. Alleen de chauffeur van de brand weerwagen bleef ongedeerd, omdat hij in een afgesloten cabine zat. De negen anderen werden gewond door glassplinters en kregen door de lucht- Brigadier K. Wilts van de recherche ontsnapte aan de dood, toen hij een vreemd voorwerp" dat hij voor de Spaanse ambassa de had gevonden en dat begon te sissen wegwierp. De bom ontplof te in de lucht. druk letsel aan de gehoororganen. Zij zullen geruime tijd geen dienst kunnen doen. Van het Spaanse ambassadegebouw sneuvelden een paar ruiten. Op de plaats, waar de bom explodeerdp wer den stenen uit de straat gerukt, In het gebouw sliep de huisbewaarder. Tweede zieken naar sporen voortgezet. Een eerste spoor in de richting van een verdachte bleek vals, iemand had een grijsachtige Volkswagen zier langsrijden na de aanslag op d Griekse ambassade. De auto werd ii Voorburg aangehouden. De inzitten de. een student, werd na een kort verhoor als onschuldige vrijgelaten Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft de Spaanse ambassadeur de heer Angel Sanz-Briz opgebeld om zijn verontschuldigingen aan te bie den. De bewindsman verzekerde de ambassadeur, dat het voorval door de Nederlandse regering wordt be treurd en dat de Nederlandse rege ring alle schade zal vergoeden. Dit gebeurt ook met de schade van de andere twee ambassadegebouwen. De Spaanse ambassadeur zal echter „pro-forma" een protestnota indie nen. Het is de derde keer binnen drie jaar, dat de Spaanse ambassade het doelwit is van een aanslag. Nog geen kwartier later, om half twee, zochten een jongen en een meisje ijlings dekking voor een explo sie bij de Griekse ambassade aan de Alexanderstraat. De deurpost werd door de kracht van deze explosie ver nield, ruiten sneuvelden en stukken steen sloegen van de muur. De hal is een complete ravage. Bij een advo caat en procureur aan de overkant van de (brede) Alexanderstraat sneu velden eveneens ruiten. Tot op zestig meter afstand vond de politie stukken glas en hout. Onmiddellijk gelastte mr. W. A. Ro- singh, hoofd van het parket van de officier van Justitie in Den Haag, een permanente bewaking bij de ge troffen ambassades en bij het Ameri kaanse ambassade op de hoek van het Lange en het Korte Voorhout. Men had via een anoniem telefoontje gehoord, dat ook daar een bomaan slag zou worden gepleegd. Surveille rende politiemannen kregen opdracht alle andere ambassade- en consu laatsgebouwen in Den Haag scherp te controleren. Om kwart over vier derhalve reed een politiepatrouille naar de kansela rij van de Portugese ambassade aan de Wassenaarseweg. De agenten von den niets. Toen zy om kwart voor vijf opnieuw controleerden, waren er daarmee geaccepteerd als de nieuwe ruiten gesneuveld en de muur bij de party voorzitter en mej. G. S. Kok en voordeur beschadigd. De bom voor drs. H. Eisen als twee van de drie de Portugese ambassade is waar- vice-voorzitters. Om de plaatsen te «chijnlijk om helf vijf ontploft In het bezetten, die door het vertrek van de gebouw was op dat tijdstip niemand i radicalen drs. P. Bogaers (derde vice- aanwezig. voorzitter) en drs. H. v. Ruiten (pen- Prof. dr. W. Froentfes (links), 'irecteur van het gerechtelijk la- oratorium, op zijn knieën tijdens iet onderzoek voor het gebouw 'an de Spaanse ambassade na de 'tomaanslag. Ook elders zyn aanslagen ge- oleegd. In Londen deed zich zon dagochtend vroeg een ontploffing voor bij een gebouw, waarin een club en woonverblijven voor Amerikaan se officieren zijn gevestigd. Van de ongeveer honderd personen in het gebouw werd niemand gewond. Al leen een nooddeur en vier ruiten wer den verbrijzeld. In T u r ij n ontplofte zaterdag avond een tijdbom by het Amerikaan se consulaat, gevestigd op de tweede verdieping van een gebouw. Een muur werd verwoest. Er bevond zich op dat ogenblik niemand in het ge bouw. Russen zwijgen over bestemming van Zond-4 Sinds zaterdag bevindt zich een nieuw type ruimtevaartuig van de Russen in de ruimte, dat tegenwoordigheid van president verdiepingen. De machine weegt het Amerikaanse strategische lucht- Johnson is zaterdag op de basis Dob- 330.215 kg en kan een nuttige lading bins, bij Atlantis in de staat Georgia, j van 120.000 kg vervoeren. Er zyn vier de C-5a „Galaxy" voor het eerst in i straalmotoren gebouwd door „Gene- het openbaar getoond. Dit produktrai Electric", met een totale stuw- van de Lockheed-fabrieken, dat het druk van 164.000 pond. die het toestel grootste vliegtuig ter wereld wordt genoemd, moet in juni a.s. zijn eerste proefvluchten maken en een jaar la ter in z(jn militaire versie in gebruik worden genomen. De maatschappij is van plan ook een burger-versie te bouwen. De C-5a is 75 meter lang. De staart steekt 20 meter hoog in de lucht, een hoogte gelijk aan een gebouw van zes een kruissnelheid van 802 tot 852 km per uur kunnen geven. Volledig gela den heeft de C-5a die 28 wielen telt een actieradius van ongeveer 5.740 km, terwijl het vliegtuig met |een lading van 50 ton ruim 10.000 km zonder tussenlanding kan afleggen, of de afstand tussen Californië en Ja- vliegtuigen, zoals de C-141 „Starlif- pan. Het gebruik van de C-5a waarvan (Van onze parlementaire redactie) Het partijbestuur van de KVP heeft zaterdag op een verga dering in Baarn besloten, drie vertegenwoordigers van de bin nen de partij gebleven radicalen in de partijtop op te nemen. Het bestuur schaarde zich daartoe unaniem achter het advies, dat de vier „wijze" mannen Cals, Maenen, Romme en Van Rijckevorsel. onlangs hebben uitgebracht. Mr. A. P. J. M. van der Stee werd ningmeester) zijn opengevallen, kreeg het dagelijks bestuur de' opdracht zich terstond met de binnen de partij gebleven radicale groep-Cals te ver staan. Het is de bedoeling snel zaken te doen, zodat de bestuursraad nog voor Pasen byeen kan komen om het nieuwe bestuur, waarvan ook de ra dicale NKV-secretaris drs. F. G. van der Gun, deel zal uitmaken, officieel te kiezen. Het partijbestuur van de KVP heeft zich in Baarn afkeurend uitgelaten over het feit, dat de uit de partij ge lopen radicalen hun zetels niet ter beschikking hebben gesteld. Geen vertrouwen Inmiddels hebben het partijbestuur en de volledige raadsfractie van de KVP in de gemeente Rheden in een open brief het vertrouwen opgezegd in de leiding van de KVP. De betrokkenen hebben overwogen uit te treden, maar de verantwoorde lijkheid tegenover de kiezers liet de- stap niet toe. Zij zijn echter zeer teleurgesteld over het beleid van het hoofdbestuur. De KVP-Rheden en raadsfractie zeggen alleen binnen de KVP te kun- I nen blijven als binnenkort een nieuw partijbestuur wordt benoemd en een nieuwe leiding van de KVP in de Tweede Kamer. Deze zou een op de toekomst gericht beleid moeten voe- Gillisten-radicalen Het opschorten van het christen democratische overleg in de „Groep van achttien" is door de radicalen binnen de confessionele partyen met instemming begroet. De werkgroep van deze christen-radicalen, die za terdag in Utrecht bijeenkwam noemt het opschorten „een verstandige be slissing". Deze uitlating heeft in poli tieke kringen voedsel gegeven aan de veronderstelling dat de KVP, de ARP en de CHU gedwongen zullen worden het gesprek van de achttien op de lange baan te schuiven als prys voor het binnen de partyen houden van de radicalen. De werkgroep van de christen-radi calen gaat ook na het uittreden van de groep-Aarden uit de KVP gewoon door met haar werk. De groep radica len die nog in de KVP zit, blijft deel uitmaken van de werkgroep christen radicalen. Zy is naast de radicalen in de ARP, de CHU en de radicalen van de groep-Aarden te beschouwen als een vierde groep in het geheel. D.C.N. De KVP-leden van het Democra tisch Centrum Nederland (D.C.N.) zyn gisteren in Den Haag byeenge- weest om zich te beraden over hun positie in de KVP. Eén stroming was van oordeel, dat het moment was aangebroken om uit te treden, daar tegenover waren er ook leden, die in de huidige situatie terwille van de mogelykheden van de door het DCN. voorgestane ingry pende party ver nieuwing en het vooralsnog open houden van de discussie op zo breed mogelyke basis, het moment om tot uittreding te besluiten nog niet geko men achten. De KVP-leden van het D.C.N. hebben daarop unaniem beslo ten hun beslissing over uittreding tot uiterlyk 30 maart aan te houden. BETOGING IN INSTANBOEL Duizenden hebben zondag deelge nomen aan een anti-communistische betoging in Istanboel, georganiseerd door de Turkse studentenvereniging. Verscheidene sprekers waarschuwden de bevolking voor de „toenemende activiteit van uiterst linkse organisa ties" en verklaarden dat rechtse groe peringen „het communisme de weg willen versperren". Men zag spandoe ken waarop stond: „Vervloekt zyn de communisten" en „De islam zal het communisme verpletteren". ADVERTENTIE commando er 58 heeft besteld, die in 1971 moeten zijn afgeleverd, zal het de VS mogelyk maken in tyd van nood op korte termyn militairen tanks en helikopters, naar alle delen van de wereld te sturen. Het trans portvermogen van de Amerikaanse luchtmacht zal in 1971 tienmaal zo hoog zyn als in '61. De nieuwe straal motor van het type TF-39 is tweemaal zo sterk als die van de tegenwoordige militaire en burgerlyke transport- I O- NOACK PRIMA I ROOKWORST-WEER de naam Zond-4 heeft gekre gen. Het werd volgens medede lingen van Tass gelanceerd naar een baan om de aarde en van daar uit naar een nieuwe baan, waarover geen bijzonder heden bekend gemaakt zijn. Medegedeeld werd wel, dat zich aan boord van het ruimte station geheel nieuwe appara tuur bevindt. De naam Zond-4 zegt dan ook wei nig over het type. Vorige ruimtevaar tuigen met deze naam werden gelan ceerd begin 1964. november 1964 en juli 1965. Ook in de Kosmos-serie zyn volledig verschillende types ruimte voertuigen gelanceerd. Uit waarnemingen van de radio signalen zou men kunnen opmaken, dat een vlucht rond de maan in de bedoeling ligt en daarna eventueel een terugkeer naar de aarde. Dit zou een primeur betekenen waarvan de wetenschappelyke waarde echter twyfelachtig is. Groter is de experimentele waarde wanneer het gaat om een voorberei dende proef voor een dergeiyke vlucht rond de maan met een bemand ruimtevaartuig. Over het algemeen verwachten Amerikaanse ruimte vaartdeskundigen dat de Russen te gen het eind van dit jaar een derge lijke bemande vlucht zullen maken. De Amerikanen wilden een soortge- lyke vlucht maken in de eerste helft van 1967, doch de brand in de Apollo- capsule in januari vorig jaar heeft dit plan getorpedeerd. Het ziet er op dit moment niet naar uit dat de bedoe ling van de Russen met de Zond-4 een zachte landing op de maan is en daarna een nieuwe start en terug keer naar de aarden met bodemmon sters. Een dergeiyk experiment zou een byzonder groot succes zyn. De verwachting is, dat de Russen daar volgend jaar pas in zullen slagen, nog voordat de Amerikanen de eerste ruimtevaarders op de maan laten landen. De Zond zal. wanneer het vlucht- doel inderdaad de maan is, de omge ving van dit hemellichaam vermoede- ïyk dinsdagavond laat bereiken. ADVERTENTIE C.I.E.B.A. LEIDERDORP ADVERTENTIE (Advertentie) Openbare verkooping in het Gemeente huis te Koudekerk, op 8 Apr. 1868, des voormiddags ten elf ure, van: De Heerlijkheden van Koudekerk en Poelgeest, met de daarbij behoorende hofstede, met landerijen en bosschen. Nadere informatien ten kantore van Notaris K. N. Hengeveld te Hazerswou- de. De zoete rust, die ons mi nisterie zich herhaaldelijk weet te verschaften, is gis teren weder opnieuw op wei nig zachte wijze verstoord geworden. De heer Thor- becke heeft zich verstout om het ministerie ter ver antwoording te roepen over de Kamerontbinding

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1