EIDSCH DAGBLAD Drs. Bogaers voorzitter nieuwe partij „Radicalen" u Twee financiers voor miljoenen benadeeld Bliboot JAMIN Aanval op Khe San en bij grens noord-zuid antisemitisme in sowjet-unie BENT WELKOM... IN LISSE BIJ KAMSTEEG Ipgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 2 MAART 1968 No. 32423 icteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Links van het middenconsequent vooruitstrevend'"' (Van onze Utrechtse correspondent) Ex-minister drs. P. C. W. M. Bogaers heeft om middernacht het Utrechtse hotel Centraal zijn nieuwe partij van christen- idicalen voorgesteld. Het voorvoegsel „christen" is vooralsnog ;t de naam weggelaten; de partij heet voorlopig gewoon tadicalen". ,We zijn geen confessionele partijaldus de heer Bogaers inaör christenen, die in de politiek een progressief beleid wil- n verwezenlijken. Daarbij ervaren zij hun christen-zijn als in wezenlijke bron van inspiratie. Wij zijn tegelijkertijd van ening, dat ook vanuit andere levensbeschouwingen gelijkge- chte politiek kan komen. Samenwerking tussen deze gelijk- richte groepen is geboden. Wij staan open voor ieder, die ons H vertrouwen wil schenken behalve door een 50-tal ex-KVP-ers, bijgewoond door twee leden van de werkgroep; de heren Kuypers en Ter- geel. Voorzitter Bogaers stelde na drukkelijk dat zij slechts waarnemers BESTUUR tt bestuur van de radicalen wordt prlopig gevormd door de heren: B. P- C. W. M. Bogaers, voorzitter, r. E. C. M. Jurgens, vice-voorzit- f, mevr. T. Jager van Lonkhuizen, i A. M H. Damoiseaux, P. F. W. bhkamp en M. J. Stijvers. Het se- Bbariaat van de radicalen wordt ftrlopig beheerd door de heren K, M. van Eerd. M. van Huiten en :Q. C. van Ruiten. Binnen een termijn van „verschei- he weken" wordt een partijcongres houden, waarbij men zich tevens pr een naam gaat beraden. De heer [gaers heeft R'68 vannacht bij zijn Bt van zijn suggesties geplaatst. In de tweede Kamer zullen drs. W. Aarden, drs. P. J. Janssen en pj. A. A. M. Kessel de radicalen rtegenwoordigenNagegaan wordt [de „groep-Aarden" nu al de nieu- benaming mag gebruiken, voorzitter Bogaers, die zijn eerste Lsident.iële daad verrichtte door L impdtafcening te plaatsen onder h giro-aanvrage, deelde mee, dat nnen en buiten de vertegenwoor- ende lichamen gestreefd wordt ir de verwezenlijking van de po- eke doeleinden, zoals die door de P-radicalen werden gesteld. Contacten i contacten met de werkgroep >ten- radicalen zullen nauw blij- Gis teren werd de vergadering ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 WEERBERICHT Lentemaand in winterjas Van onze weerkundige medewerker) len hartelijk welkom aan het res van de lentemaand maart n er niet af. De zon tracht in middag nog wel iets goed te aken, maar de aangevoerde cht met oostenwinden blijft üd. In de afgelopen nacht kwam in 't hele land lichte vorst voor, in 't roesten tot -4 graden. In de Idelijke helft van ons land rdt 's middags 5 tot 8 graden reikt, in de noordelijke helft n men de winterjas aanhouden 1 maxima van 2 tot 4 graden. Er is geen neerslag te verwach- n zolang door het sterke hoge- ukgebied de depressies op veili- afstand worden gehouden. De eerste week van maart 1948 f een bijna zelfde weertype te '■n met koude oostenwinden. Dit lurde tot de zesde, toen het nifc in het binnenland snel tot graden ging stijgen. De Engel- weerdienst voorziet een in zijn heel wat te koude maart 3 MAART A^on op: 7.2° uur; onder: 18.23 uur. op: 8.39 uur; onder: 23.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.48 uur 17.59 uur. laagwater te 1.40 uur 14.00 uur (4 maart hoogwater te 7 uur en 18.32 uur, laagwater te •7 en 14.27 uur) Dit nummer bestaat alt 22 pagina'» Het secretariaat van de radica len wordt gevestigd in Lelystad (post bus 10). Voorzitter Bogaers noemde Lelystad „een nieuw land, een voor schot op de toekomst". Hij dacht wel dat dit indruk zou maken op de le den en de kiezers. Drs. Aarden, gevraagd naar zijn nieuwe plaats in de Tweede Kamer, zei dat hij „links van het midden, consequent vooruitstrevend", zou blijven. Toen iemand deze typering met het programma van de KVP vergeleek, commentarieerde hij„Niet alleen het programma van de KVP, maar ook de uitvoering ervan". Feeststemming De „honderden adhesiebetuigingen uit het oosten, noorden, zuiden en westen, ook van mensen die de laat ste keer D'66 of PvdA stemden", al dus mr, Van Ruiten, waren aanlei ding voor een ware feeststemming, die zijn hoogtepunt vond op het mo ment dat een afgevaardigde kwam binnenvallen met het verhaal, dat tijdens een vergadering van de Bra bantse KVP. tegen verwachting drie-, kwart van de zaal zich achter de afgescheidenen had geplaatst. ■fa L) R S. BOGAERS voorzitter Zwendelaffaire Utrechtse accountant (Van onze Utrechtse correspondent) De Utrechtse politie heeft een 50-jarige Utrechtse accountant aangehouden, verdacht van valsheid in geschrifte, waardoor een nadeel is ontstaan van 800.000 dollar en poging tot oplich ting voor 150.000 dollar. De benadeelden zijn een Egyptenaar en een Duitser. Bovendien heeft een inwoner van Zwolle aan gifte gedaan bij de Zwolse politie omdat hij in 1966 door de ac countant was benadeeld voor 25.0000 gulden. De accountant stond, vlak voor zijn aanhouding, op het punt te emigreren naar Tanzania. Hij werd sedert vorig jaar december onderhou den door sociale zaken van de gemeente Utrecht. De oorsprong van de financiële manipulaties waarmee de Utrechtse accountant zich de laatste jaren be zighield ligt in de jaren 1963 tot 1964. Toen werden serieuze pogingen ondernomen tot levering van een glasfabriek aan Rusland ter waarde van 150 miljoen gulden, vervaardigd door een firma in Luik en volgens procédé van andere glasfabrieken in België en Frankrijk. Daarvoor was een Duitser ingeschakeld, die zich ia 1964 verzekerde van de medewerking van de accountant. Deze moest Ne derlandse firma's en bankinstellin gen interesseren voor het project. De pogingen leverden hem echter geen succes op en in september 1964 ver zocht de Duitser de accountant hem de bescheiden met betrekking tot de leverantie terug te sturen, onder an dere een basiscontract. De accountant deed dit niet. maar probeerde in januari 1965 zelf tot levering van een glasfabriek te ko men via contact met de Russische handelsorganisatie in Moskou. Dat mislukte. Eind 1965 wist de accountant van een inwoner van Zwolle een bedrag In Phoe Bai vooruitgeschoven hoofdkwartier van Abrams Even bezuiden de oostelijke sector van de gedemilitariseerde zone is een Zuidvienamese infanterie-eenheid, j.a. was uitgerust met gepantser de voertuigen, op een sterke vijande lijke troepenmacht gestoten en in he vige gevechten gewikkeld geraakt, aldus maakte het militaire hoofd kwartier in Saigon vanochtend be kend. De strijd was vrijdagmiddag ontbrand en heeft zeker aan 189 vij anden het leven gekost, aldus een woordvoerder. De infanteristen maakten voorts meer dan 50 wapens buit. Aan regeringszijde sneuvelden ze ven man en 24 anderen werden ge wond. Het slagveld lag op 11,2 km ten noorden van de stad Qoeang Tri, hoofdstad van de gelijknamige pro vincie die wordt bedreigt door een grote Noordviet.namese overmacht. De stad ligt ongeveer 30 km ten zui den van de bufferzone. Eerder hadden Zuidvietnamese Rangers ongeveer 500 Noordvietna- mese infanteristen teruggeslagen, die bij een aanval op de mariniersbasis Khe Sanh tot aan de prikkeldraad versperringen waren gekomen. Bij de gevechten hier verloren 70 Noord- vietnamezen het leven, terwijl de re geringstroepen lichte verliezen leden. De Amerikanen gaan volgens een officiële bekendmaking een „vooruit geschoven hoofdkwartier" vestigen te Phoe Bai. bij de keizerstad Hoeé, ter i coördinering van de operaties in de vijf noordelijke provincies van Zuid- I Vietnam. De leiding daar krijgt ge neraal Creighton W. Abrams, de plaatsvervanger van de Amerikaan se opperbevelhebber, generaal West- moreland. Het centrale hoofdkwar tier bevindt zich op de vliegbasis Tan Son Nhoet bij Saigon. De Amerikaanse vice-president Humphrey verklaarde gisteren in Tallahassee, Florida, dat geen enkele Amerikaanse regeringsfunctionaris met verantwoordelijkheidsgevoel het gebruik van kernwapens in Vietnam overweegt. Humphrey zei dat de Ame rikanen in Vietnam vechten om voor de Vietnamezen „de agressie te be strijden en de zelf-beschikking te be vorderen. De versperring op de weg naar vrede en onderhandelingen ligt niet in Washington", aldus Hum phrey. „De versperring naar de vre de ligt in Hanoi". De universiteiten en hogescholen in Saigon zullen op 11 maart weer open gaan en de lagere en middelbare scholen op 1 april, zo heeft de Zuid vietnamese minister van Onderwijs, Tang Kim-dong, gisteren bekendge maakt. In verscheidene scholen zijn thans nog vluchtelingen onderge bracht. van 25.000 gulden te krijgen, onder (valse) beloften van. een commissa riaat bij een Bussumse N.V. Met het geld kocht de accountant een Am sterdamse handelmaatschappij, die in een paar kleöne kamertjes boven een Amsterdams restaurant was ge vestigd. Onder de naam van deze maatschappij werkte hij verder en kreeg contact met een in Rome wo nende Egyptenaar en een van diens relaties, een inwoner van Hamburg. Hij sloot met hen op 1 september 1966 een overeenkomst waarin stond dat zij gedrieën de opbrengsten die voortvloeiden uit levering van een glasfabriek aan Rusland zouden de len: elk een miljoen gulden. De Egyptenaar en de Duitser zouden voor de financiering zorgen en de accountant voor het contact met de Russen. De Utrechter toonde 20 september een fotokopie van een basiscontract tussen de president gevolmachtigde van de Russische handelsorganisatie en hem zelf, namens de fabriek in België. Intusen liet hij zakenrelaties weten via door zijn (nu 23-jarige) zoon getypte en door hem opgestelde hieven dat hij in Moskou was. Wat achteraf (en de recherche heeft de bewijzen) niet waar bleek te zijn. De Egyptenaar en de Hamburger hadden intussen zestig miljoen gul den voor de financiering bijeenge bracht, die van krediet op lange ter mijn in direct opvraagbare krediet werden omgezet. De Egyptenaar maakte reizen naar Keulen, Londen en Genève, maar steeds bleek dat de door de accountant gemaakte afspra ken niet waren nagekomen. De Egyp tenaar en de Hamburger begonnen ongeduldig te worden en kregen des te meer argwaan toen de accountant hun een bedrag van 150.000 dollar vroeg om een hoge Russische ambte naar te kunnen omkopen: dit zou de handelstransactie versnellen. Zij gingen daar niet op in en zochten zelf contact met de Russische han delsorganisatie in Moskou. Zo kwam uit dat het basiscontract vervalst was. Voor hen was toen een schade van 200.000 dollar ontstaan wegens renteverlies van de beschikbare 60 miljoen dollar. Zij deden aangifte bij de Duitse politie In Friesland Bruidspaar weigerde huwelijksakte te tekenen In het gemeentehuis van Leeuwar- deradeel in Stiens heeft drs. Straats- ma, directeur van het bureau voor Friese taaibevordering, gistermiddag geweigerd de trouwakte van zijn hu welijk te ondertekenen. Drs. Straats- ma had de wens te kennen gegeven, dat de akte van zijn huwelijk in de Friese taal gesteld zou worden. De wet laat echter niet toe, dat officiële akten in het Fries worden gesteld, zodat de officier van Justitie in Leeuwarden daartoe geen toestem ming kon verlenen. Uit protest daar tegen weigerde de heer Straatsma, evenals zijn bruid, de akte die in het Nederlands was opgesteld, te onder tekenen. Wettelijk leverde dit geen bezwaar op. want de wet heeft de mogelijkheid geopend om bij niet on dertekening van de akte „de redenen des beletsels" daarin te vermelden. Het huwelijk is er even geldig om. De huwelijksplechtigheid in het ge meentehuis in Stiens vond wel hele maal in de Friese taal plaats. Burge meester J. Hellinga stelde de vragen In het Fries en sprak het bruidspaar ook toe ln de Friese taal. Hij hoopte, dat de Hollandse akte geen schaduw over het geluk van het Friese bruids paar zou werpen. Bouw proeffabriek verri jkt uranium Geen afspraak tussen regering en industrieën (Van onze Haagse correspondent) Er bestaat geen afspraak tussen de regering en een industriële groep (Shell, Philips en Werkspoor) over de bouw van een proeffabriek voor de produktie van verrijkt uranium. Dit heeft minister De Block van Economische Zaken mede namens de ministers van Financiën en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening. meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het socia listische tweede-kamerlid Wierenga. Er bestaat met de Nederlandse in dustrie slechts contact over een on derzoek naar de mogelijkheid van industriële toepassing van de verrij kingsmethode. waarmee prof. Kiste- maker experimenteert, waarbij het vraagstuk van de bouw van een proeffabriek niet aan de orde is- In verband hiermee kan de bewindsman niet de door de heer Wierenga ge vraagde toezegging doen om, bij een positieve beslissing, deze proeffabriek te laten bouwen in het noorden des lands. Als tot de bouw van zo'n fa briek wordt besloten, zullen bij de keus van de vestigingsplaats de be langen van de stimuleringsgebieden mede in overweging worden betrok ken. j Samen met de verpleegster, mej. invellengrebel, draagt Prins Claus zijn zoon Prins Willem-Alexan der in een reiswieg naar de trein. Daarachter (gedeeltelijk zicht baar) Prinses Beatrix. Prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven. Geheel linksboven Koningin Ju liana. De koninklijke familie vertrok gisteravond voor een wintersport vakantie ver trein uit Baarn naar Lech in Oostenrijk. Prins Bern- hard was 's ochtends reeds per vliegtuig naar Zurich vertrokken, van waaruit hij tezamen met Prinses Irene en Prins Carel Hu- go naar Lech zou gaan. De ko ninklijke familie zal op 19 maart naar ons land terugkeren. Prin- De Israëlische V.N.-ambassadeur Rosenne, de plaatsvervangende per manente vertegenwoordiger, heeft gisteren een scherpe aanval gedaan op het antisemitisme in de Sowjet- Unie en verklaard dat Israël deze stroming als „zeer ernstig" beschouwt. Rosenne verklaarde een en ander voor de V.N.-commissie voor de rech ten van de mens. Hij deelde mede dat in vele delen van de wereld discriminatie bestaat tegen de Joodse minderheid, doch dat deze ontwikkeling zich het duidelijkst in de Sowjet-Unie manifesteert het geen de Israëlische regering „diepe zorg baart". „Mijn regering meent dat de toe stand der Joden in de USSR zo ern stig is dat zij spoe<iig overeenkom stige actie van deze commissie zal verzoeken, als de tijd nu reeds niet is gekomen", aldus Rosenne. De Russische gedelegeerde Nasi- nowski noemde de Israëlische be schuldiging „lasterlijke verzinsels". ses Margriet, die eind april haar eerste baby verwacht, zal uiter aard niet deelnemen aan sportie ve activiteiten. ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726-2541 Kerkstraat 23-28 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Norma,'n Van Aarsen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 ADVERTENTIE u zag in het ULLEVI STADION GOTEBORG och HEUGA FLOR HeUückning i kvadrat! '3 26 FEBR. t/m 4 M AART Geopend van 10-17en 19-22 uur Zatcrd. en zond. 10-17 uur Toegang: f.2? (Trein-Toegangsbiljet mei 3x reduktie ADVERTENTIE bitterkoekjes 250 gram 85 niet duur we/ heerlijk ©ucJ heuga felt en [heugaIflor tapijt in tegels ADVERTENTIE op het grandioze occasion-festival, Gladiolenstraat 39. euws Haar men verneemt, heeft het Fransche gouvernement aan onzen landgenoot, den met roem bekenden Maas trichtsen wapen - fabrikant Stevens, eene belangrijke be stelling gedaan, zoo tot het vervormen van oude achter laders als de levering van nieuwe wapens. i (Advertentie) Meid-huis- houdster. Men verlangt met i half April a.s. eene fatsoen- lijke dienstbode, van onge- i veer 40-jarigen leeftijd, P. G., die lust en bekwaamheid heeft om een huishouden van I een ongehuwd heer te bewer- I ken en te besturen. Adres boekhandelaar van Driem te l Voorburg.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1