Kruiswoordraadsel Scheepsbouw aan de lopende band Kom er ACHT-er Horloge met kwartskristal slaat alleprecisie-records •EXVTERDAO 2 MAART 19S8 IJ D.EXTKA 3 It enorme Arendal-werf heet de meest geper- (loneerde scheepswerf ter wereld te zijn, waar •aartuigen in een recordtijd worden gebouwd. rkeüjk hierbij is dat er op deze werf nooit kiel is gelegd. In negentig dagen tijd bouwt 1 een schip van 90.000 ton. Volledig ingericht vaarklaar, een prestatie die de snelste Ja- 6e werf in de schaduw stelt. Oi. i moten /I principe is betrekkelijk eenvoudig. Men bouwt schip in moten. Secties van tienduizenden aen worden ten slotte samengevoegd. Dank zij systeem van dr. Svensson kan het grootste Êjg van de procedure binnenshuis worden uit- Ijerd, zodat men geen last heeft van klima- gische veranderingen. De gereedgekomen boeg l in het dok, op een speciaal geconstrueerd 'ijz%rstel. Moot na moot wordt daaraan toege- g fij? voegd, waarbij het revolutionaire is, dat men het schip verschuift en niet de werkstellages. Daar ligt het geheim van de Arendal-werf: hoe is men erin geslaagd een honderdduizenden ton nen wegend vaartuig te verplaatsen? Net als bij auto's Dr. Svensson verklaart het graag: „Dat was nog mijn grootste probleem toen ik indertijd probeerde het bestuur van de Goetaverken (waar van de Arendal-werf een dochteronderneming is) te overtuigen, dat het mogelijk zou moeten zijn schepen te produceren zoals dat met auto's ge beurt: aan de lopende band". Dr. Svensson en zijn medewerkers hebben tn laboratoria een soort plasticemulsie ontwikkeld met een zeer laag wrijvings-coëfficiënt. Deze emulsie en de kracht van 5 hydraulische cilin- ting, zelfs als grotere orders moeten worden uitgevoerd. De werf is verregaand gemechani seerd. Alleen die scheepswerven, die snel en goedkoop kunnen produceren, zonder daarbij af breuk te doen aan de kwaliteitsnormen, zullen de komende jaren overleven, aldus dr. Svensson. „Ik ben ervan overtuigd dat deze werf niet het slachtoffer van de moordende concurrentie tussen de andere scheepswerven wordt." En dat is reeds ten dele gebleken: de Arendal- werf ls één van de twee grote Zweedse scheeps werven de andere is de Kockums-werf in Mal- mö die geen behoefte hebben aan rijkssub sidie, een monetaire medicijn die in vele lan den wordt toegediend. „Er is", erkent dr. Svens son, een grote fout gemaakt: Nederland beschikt over enorme dokken en wjj niet. Daardoor en dat vind ik jammer zie ik nooit de grote schepen terug nadat ze eenmaal zonder lading utt Gothenburg zijn vertrokken". Een revolutionair type polshorloge heeft zo juist in de 102e internationale competitie van het Chronometrisch Observatorium in Neuohatel (Zwitserland) alle records geslagen. Het horloge is een kwarts-chronometer, die door de research-werkers van het Centre Electronique Horloger S.A. is geperfectioneerd, een organisa tie die ten behoeve van de Zwitserse horloge-in dustrie haar arbeid verricht. De tests van het Observatorium in Neuch&tel genieten in de gehele wereld een welbefaamde reputatie. Dit jaar omvatte de test chronometers uit allerlei landen wier produktie zich beweegt van polshorloges tot grote nautische uurwerken. De tests duren anderhalve maand, gedurende welke tijd de Chronometers aan allerlei proeven worden onderworpen en bijvoorbeeld wordt na gegaan of zij behoorlijk werken in alle standen. Na iedere afzonderlijke proef wordt de tijd, die de chronometer aangeeft vergeleken met die van een atoomklok die accuraat is tot op de mil joenste seconde. Iedere afwijking wordt genoteerd en werkt mede aan de bepaling van de classi ficatie van het aangeboden uurwerk. Het polshorloge dat zulk een sensatie in Neucha- tel maakte, is gebaseerd op een beginsel dat in het geheel niet nieuw 16. Het denkbeeld, een kwartskristal te gebruiken als een regulerend element in een uurwerk, is al in de jaren dertig toegepast. Wat echter dit polshorloge zo'n revo lutionair karakter geeft is het feit, dat thans een zeer gecompliceerd elektronisch systeem in een zó kleine ruimte is ondergebracht. De con structeurs moesten in een ruimte van een halve kubieke cm een aantal elektronische oomponen- ten, zo talrijk als in verscheidene transistor-ra dio's voorkomen, onderbrengen, om niet te spre ken van het kwartskristal zelf en een batterijtje dat de drijvende kracht van het horloge levert. In een conventioneel horloge beweegt de balans zich in de orde van grootte van vijf impulsen per seconde. In elektrische uurwerken wordt een aantal van 500 impulsen bereikt, maar dit aantal bedraagt bij toepassing van het kwartskristal 10.000 im pulsen per seconde. Dit verklaart de hoge be trouwbaarheid van dit uurwerk, dat men boven dien nauwelijks kan horen tikken. Massa-produktie van dit uurwerk, dat een klasse apart vormt, zal nog wel enige tijd op zich la ten wachten. ïtje is ji rtjflORlZONTAAL zangstem Schotse dans, blaasinstrument ■je luitenant t anfj vorm van onderwijs de I half-bolvormig dak bei dóór middel van Paard 19. gewricht 20. deel van een meubel 21. snelle voortgang 23. aanval 26. bovenaards wezen 28. tangens 29. „de" ln 't Frans 31. pompoen 33. muzieknoot 35. uitroep van medelijden 37. hete waterdamp 38. onzin 40. plezier 43. ritueel gebruik 44. scherp kijken 45. seizoen 48. alvorens 49. uitroep om aandacht te trekken 50. ladenkast 52. zie 12 horizontaal 53. vlaktemaat 55. moe 57. van Malta afkomstig 61. tafel- of vloerbedekking 63. standaard voor schildersdoek 64. god van de liefde 66. Duits gebied, dat na de oorlog tijdelijk Nederlands was 68. lidwoord 69. soort den 71. groente 72. laatstleden 73. te weten komen 74. meisjesnaam VERTICAAL 1. hoge bergtop 2. meisjesnaam 4. in orde 5. kledingstuk 6. zie 2 verticaal 7. puntdicht 8. boomvrucht dun, doorschijnend ongevuld trede het pronken, sieraad pastoorsplaats gemeente op de Veluwe Franse schilder de lezer heil tweevoudige riviermond voegwoord gebrek aan doortastendheid Jongensnaam heel licht beige onderste grondvlak insekt terug nog eens doen evenzo (Lat.) Trans Europa Express -gat: opening in kachel als gast verblijf houden naar mijn mening hoogstaande zie 47 verticaal -worm: hagedisachtig dier lidwoord eet door gemalen graan ten laatste Pijn roodgekleurde wijsje zoon van Noach (O.T.) uitholling in een muur ztf edelgas. OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prijs van f5.werd toegekend aan de heer J. de Ren, Cobetstraat 70 te Leiden, de twee prijzen van f2.50 aan N. Paauw, Burg. Hermansstraat 28, Rijnsburg en aan de heer J. Möhlmann, Van Speykstraat 59 te Lisse. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag as. te 9 uur vm. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f5.en twee prijzen van f2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Kunt u de acht afwijkingen in de belde bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt o elders in dit nummer. Schepen (250.000 ton) in aanbouw op de Arendal-werf in Gothenburg, Zwe den. Tijdens de bouw schuift het schip steeds verder de montagehal uit. Dat olifanten in paniek raken als zij een muis zien, wr cuen waar als de ge schiedenis van de muis, die niet bang is dat zij door een olifant wordt getrapt, omdat zij meent dat de dikhuid zo'n goeierd is. Een feit is het, dat olifanten alle kleine dieren wantrouwen, omdat deze zich snel over de grond verplaatsende beestjes wel eens in hun slurf zouden kun nen kruipen. Hun verlengde neus, waarmee zij ook tasten en grijpen, is buitengewoon gevoelig en kan makkelijk worden bezeerd. In het bijzonder bij de Indische olifanten, waartoe de boven afgebeelde Shampa bij Hagen beek in Hamburg behoort. Daarom is de vriendschap tussen haar en de witte muis Felix werkelijk iets bijzonders. Het muisje komt dagelijks bij Shampa op bezoek en „inspecteert" dan de ongeveer 2000 kilo wegende olifant, terwijl het diertje zelf slechts dertig gram weegt. r-w-et is goed beschouwd aan één man te danken, dat Zweden zijn plaats als een I 1 der beste tussen de scheepsbouwende naties kan behouden en bovendien abso- I luut de snelst bouwende scheepswerf bezit. Die man is dr. Nils Svensson. Wij ontmoetten hem kort geleden op de Arendal- erf in Gothenburg zijn levenswerk terwijl in Schiedam bij Wilton-Fijenoord de weedse tanker „Sea Spirit" in dok lag. De „Sea Spirit" is het grootste tot nu toe in fderland gedokte schip, met een draagvermogen van 116.250 ton. „En dat", zei dr. fensson, „is nog het enige gebied waar wij een beetje achter liggen bij Nederland, ■i scheepsdokken". ders (die elk 700 ton kunnen verschuiven) ma ken het mogelijk het vaartuig tijdens de aan bouw te verplaatsen, zoals dit nu gebeurt met de vier tankers van 228.000 ton die worden ge bouwd in naar schatting 228 dagen. Opvallend bij een bezoek aan de werf is het klei ne aantal arbeiders dat men er ziet. Op het terrein rond de gebouwen een tiental en in de hallen een zeventigtal. Het is de normale bezet-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13